Invaliden- lift bij postkantoor f itiziekschool voor 't blok Rekening Iiouden met andere ki k op leefmilieu TAXI? EU! DTAX Ontkerkelijking schrijdt voort Officieel dagje Lesgeld naar draagkracht BERICHT ADVERTEERDERS VRIJDAGIDIJIES MAANDAGEDITIES Nog drie nachtjes.... VVD ernstig teleurgesteld Antwoord GS op Schiedam-Noord van 24 en 31 december Onderzoek in koude flats i vuurwerk- verkoper SCHIEDAMSCHE COURANT 20 december 1976 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 101ste jaargang no. 25728- 4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtend lenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL 0 Maassluis heeft vrijdag in het teken var de officiële plechtigheden gestaan. Om twee uur mocht wethouder Koos Smit [PvdA) van onder meer jeugdzaken de nieuwe behuizing van jongerencentrum De Toverbal openen. Maassluis' eerste vrouw C. van Dijke-van Dijk nam de tweede officiële gelegenheid voor haar rekening. Om half vier onthulde zij op een besneeuwd Michiel de Ruyterplein een bronsplastiek van beeldhou wer Frank Letterie. De opening van De Toverbal kende scherpe kantjes. Voorzitter van het jongerencentrum Luuk Tegelaar, die de aanwezigen welkom heette, maakte van de gelegenheid gebruik om een sneer richting wethouder Smit los te laten. Dit naar aanleiding van het door de gemeente aantrekken van jeugdwerker Ruud Kats zonder overleg met de jongere norganisaties. In zijn openingsrede, meermalen luidruchtig gestoord Na een drankje spoedden de aanwezige notabelen ach naar de onthulling door uitroepen van jongeren, diende Smit Tegelaar van repliek. Met van de plastiek, die door Elementum aan Maassluis is geschonken, een reeks deels geestige deels scherpe opmerkingen kweet Smit zich Mevrouw Van Dijke mocht het kunstwerk onthullen, het was aan haar van 2ijn taak. Hij liet evenwel niet na de Toverbal bezoekers te prijzen echtgenoot om het geschenk namens de gemeente in ontvangst te voor de door hen verrichte werkzaamheden in het nieuwe Toverbalge- nemen. Een taak die bij burgemeester Theo van Dijke in goede handen bouw aan de Lange Boonestraat. was. Schiedam De laatste avond van de begrotingsbehan deling heeft de Schiedamse raad een motie aangeno men van Yvonne Siljee, die de muziekschool moet aanzetten tot het instellen van lesgelden naar draag kracht. Met 19 tegen 16 stemmen kwam de motie er na een anderhalf uur durende discussie door. Vóór stemden de fracties van de PvdA, de PPR en de CPN", en de vier wethouders, de fracties van de WD en de CDA stemden tegen. „De Schiedamse muziekschool dreigt elitair te worden." Zo begon Yvonne Siljee (PvdA), initiatiefneemster van de mo tie, die tevens ondertekend is door Hans van der Wilk (PPR) en Aad de Wolf (CPN) haar betoog. „Voor één muziekles in de week betaal je nu al 600,00 per jaar. Met de bijko mende kosten van theorieles en instnimentenhuur voor een ge middeld gezin een onbetaal baar bedrag. Al in 1973 is in - -de-raad een motie aangenomen die tot doel had dat er bij de muziekschool een progressieve tariefsregeling werd ingesteld. Van de uitvoering van die mo tie is niets terecht gekomen. Wij verzoeken het college van burgemeester en wethouders de subsidie voor het tweede half jaar van 1977 niet uit te betalen, zolang niet is overge gaan" tot invoering van tarie ven naar draagkracht." De motie viel bij de UUA en ce VVD totaal verkeerd. Ook het feit dat begin dit jaar een motie van de CDA voor rijkssteun aan de muziekschool door de PvdA werd gedwarsboomd zat deze fracties dwars. Siem Ros- man van de CDA: „Dit is een onredelijke wurggreep. Zo ko men de salarissen voor de lera ren, die toch al een zwakke sociale positie hebben, in ge vaar. De muziekschool kan nooit aan deze eis voldoen." Jan Egas, zijn partijgenoot, vulde hem aan: „In andere steden waar een progressieve tariefs regeling bij de muziekschool is ingevoerd blijkt het effect niet erg groot. Bovendien kleven er een enorm aantal bezwaren aan. Doordat de inkomens voortdurend veranderen moe- ten de leerlingen ieder jaar op- nieuw worden ingeschreven. De Schiedamse muziekschool is een privaatrechtelijke stichting, en kan dus geen inzage in de belasting eisen. Bovendien zijn zowel het bestuur als de ouder commissie van de muziekschool tegen de invoering van lesgel den naar draagkracht- Ik zie niet in met welk recht de raad hen daartoe wil dwingen," Gerard Verhuisd onk (VVD) voeg de eraan toe: „Draagkracht is niet hetzelfde als inkomen. Dan moet je er eerst al de vaste uitgaven voor kinderen enzo voorts van aftrekken. Dat is haast niet te controleren. Als je dat gaat onderzoeken wordt de intimiteit van het gezin aange tast" Herman Posthoorn (PvdA), wet houder van cultuur, recreatie en onderwijs, verdedigde de motie, „De motie is bedoeld als een schot voor de boeg. Dat wordt wel eens tijd. Al een jaar, lang heeft het bestuur van de muziekschool niet op mgirbrie- ven gereageerd. Wat die rijks- steun betreft, we willen toch naar een regionale muziek school toe. Er is een gunstige rijksregeling, die geldt alleen voor een regionale muziek school. De draagkracht is echt wel te bepalen. Het is ook niet mijn ideaal, maar we leven nu eenmaal niet in een ideale sa menleving. Er zijn nog zulke verschillen in inkomens dat je wel tot zo'n regeling moet over gaan. Als blijkt dat de muziek school niet in staat is binnen een half jaar een progressieve tariefsregeling voor te bereiden, kunnen we altijd nog naar de raad gaan, en uitstel vragen. De salarissen van de Ieraren ko men echt niet in gevaar. Het is geen motie tegen de muziek school, we willen alleen de mu ziekschool meer toegankelijk maken voor iedereen". Ook dit jaar kunnen de kinderen - evenals vorig jaar - weer poffertjes bakken. Vlaardingen De gemeente raadsfractie van de WD in Vlaardingen betreurt de stel- lingname bij het debat over het wetsontwerp abortus van haar partijgenoten in de Eerste Ka mer, In een telegram aan de Eerste, Kamer-fractie van de Volkspar- i tij voor Vrijheid en Democratie stelt de Vlaardingse fractie ern stig teleurgesteld te zijn. In het telegram wordt meegedeeld dat de WD-fractïe in Vlaardingen het eens was met het standpunt van de Tweede Kamer-fractie van de liberalen. De brief is ondertekend door de voorzitter en de secretaris van de fractie. ADVERTENTIE voor onze in verband met de feestdagen is het sluitingstijdstip voor het aannemen van advertentie-opdrachten als onderstaand gewijzigd. Voor onze geldt als uiterste inleveringstermijn respectievelijk donderdag 23 en 30 december 's morgens 10.00 uur. Voor de van 27 december en 3 januari kunnen advertenties worden aangeboden op de vrij dagen 24 en 31 december tot 's morgens 10.00 uur. structuurplan uit 1963 en het ontwerp-structuurplan van dit jaar. Schiedam Het raadsbesluit over bouw van vijfdui zend woningen in Schiedam-Noord is wel in overeen stemming met streekplan Rijnmond, waarop minister en provincie hun oordeel moeten baseren, maar voor Wal de vraag over achterwege zover men tegenwoordig een andere kijk op het gebleven opraak betreft, GS leefmilieu heeft, wordt daarmee in de beslissing over het raadsbesluit rekening gehouden. Die veranderde inzichten kunnen bijvoorbeeld voortvloeien uit recon structiewet Midden-Delfland. Dat wordt allemaal duidelijk uit de antwoorden van het college van Gedeputeerde Staten op vragen van statenleden Lieke Blaauw (PSP) uit Schiedam, drs. Kees Tilanus (PPR) uit Woerden en Gïdi van Dongen (PPR) uit Gouda. Dit trio 1 maakt zich zorgen over de ont- wikkeling in Schiedam-Noord en diende 30 september de vra gen in. Onder meer wilde het drietal weten, of GS zich voelt gebonden aan het raadsbesluit als in de toekomst een bestem mingsplan voor wijken Woud- hoek en Spaland wordt beke ken. Voorts twijfelden de sta tenleden aan het argument van wethouder ir. Chris Zijdeveld (PvdA), dat de vijfduizend wo ningen tegemoet komen aan de verwachting van minister drs. Hans Grui jters (D'66). Het college van GS meent, dat het argument op waarheid berust omdat de minister afgaat op streekplan Rijnmond. Het raadsbesluit is trouwens ook in overeenstemming met het ADVERTENTIE Bel een heer in't verkeer Idekorrekte'Rit'-meesters zeggen dat voor de vaststelling van het streekplan een m- spraakprogramma werd uitge voerd door stichting Werkgroep 2000, die zich momenteel ook bezighoudt met de inspraakpro cedure voor Midden-Delfland, een initiatief van de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Or dening. De PRRO heeft zich negatief uitgelaten over het be sluit voor vijfduizend wonin gen. Een advies werd aan GS uitgebracht. In de beantwoording van de vra gen wordt verder meegedeeld, dat vooroverleg over het ont- werp-bestemmingsplan voor Woudhoek-Noord al aan de gang is. Ook dat lijkt overeen komstig streekplan Rijnmond, maar in Schiedam heeft raad slid Nikolaj Dielemans (PvdA) de opzet ervan al twijfelachtig gemaakt, omdat volgens hem de grens van Midden-Delfland daardoorheen loopt. Wethouder Zijdeveld verwacht binnen twee weken de uitslag van het vooroverleg door de hogere in stanties, waaronder rijk en pro vincie. Vlaardingen Nog drie nachtjes slapen en dan is het weer zo ver. Donderdagochtend om tien uur opent Jeugdstad 1976 in de Lijnbaanhal aan de Zomer straat - haar poorten voor de jeugd van Vlaardingen en om streken. Evenals vorig jaar kan weer volop worden geplakt, ge timmerd, geboetseerd, geflip perd enzovoorts. Op de lijst van activiteiten staan twee gloed nieuwe dingen. Een peuterpara dijs en een verkeerstuin. Verge leken bij het vorig jaar zullen de podiumactiviteiten de gehele dag voortduren. Het peuterpa radijs is speciaal ingericht voor de allerjongsten. In principe is Jeugdstad bedoeld voor de jeugd van zes tot en met twaalf jaar. Maar als kinderen onder de zes zich thuis vervelen, om dat oudere broers en zussen in Jeugdstad vertoeven, dan kun nen zij ook terecht in het kin derparadijs. Zij worden daar op vakkundige wijze opgevan gen. In de verkeerstuin kan men zijn vaardigheid in het ver keer op de proef stellen. Hier voor is een heel circuit opge steld, waar een oogje in het zeil wordt gehouden door een echte politieagent. De gebeurtenissen op het podium moeten ook dit jaar weer van rustgevende aard zijn. Op de tribune kunnen de kinderen lekker toekijken wat er zich op de planken afspeelt De kinde ren mogen ook zelf het podium beklimmen. Daar kunnen zij zich bezig houden met een soort toneel (met 'n duur woord dra matische expressie). Op het po dium wordt een poppenkast voorstelling gegeven en kan een plaatje worden aangevraagd bij de discjockey. Op de laatste dag kunnen trouwens ook de belangstellende ouders een kijkje nemen in de omgeving, waar hun kinderen de voor gaande dagen hebben "ge woond". Jeugdstad 1976 is open tot don derdag 30 december elke dag van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags. Eerste en twee de kerstdag is het uiteraard gesloten. De toegangsprijs be draagt één gulden. Voor dat bedrag kan iedereen zich de hele dag Uitleven in de twintig verschillende stands van Jeugd stad. Hef hoofdpostkantoor in Schiedam wordt momen teel beter toegankelijk gemaakt voor invaliden. Naast de trap aan de voorzijde van het gebouw aan de Lange Nieuwstraat wordt daarvoor een zogenaamd hefplateau aangelegd. Het werk wil men eind dit jaar klaar hebben. Één van de postbeambten zal voor de bediening van de lift zorgen. Rolstoelrijders hoeven dan niet meer via de achteringang binnen te komen. Vlaardingen Het aantal niet bij een kerkgenootschap aangesloten Vlaardingers is ook het afgelopen jaar weer toegenomen. Procen tueel bezien zijn de niet-kerkelijk-«*n op het ogenblik de grootste groepering in Vlaardingen met dt Nederlands Hervormden als tweede. Het aantal Rooms Katholieken bleef procentueel even groot. De Nederlands Hervormden vor men nog steeds de grootste ker kelijke groepering met 31,1 pro cent van het aantal inwoners van Vlaardingen. Dat is overi gens wel 2,3 procent minder dan in oktober vorig jaar en zelfs 11,5 procent minder dan in januari 1961, toen slechts 23 procent niet kerkelijk was te genover 32,4 procent nu. De daling van het aantal Neder lands Hervormden ts zeer gelei delijk gegaan. Een zelfde beeld biedt de statistiek bij de Gere formeerde Kerk. Leden van de ze kerk vormen 9,9 procent van het aantal Vlaardingers. In 1961 was dat percentage nog 11,8. Het aantal leden van de Gerefor meerde Gemeente bleef con stant op 1,6 procent, evenals het aantal leden van de Christelijk Gereformeerde Kerk, dat op 0,9 procent gehandhaafd bleef. Sinds 1961 hebben de percenta ges van deze twee groeperingen nauwelijks een wijziging onder gaan. Het aantal Remonstran ten is ten opzichte van 1961 met vijftig procent afgenomen en bedraagt op het ogenblik 0,9 procent Opmerkelijk is nog de voortgezette stijging van het aantal leden van andere kerk genootschappen dan de reeds genoemde. Dat bedraagt nu 6,3 procent van alle Vlaardingers, terwijl dat percentage in '61 slechts 3,3 was. De meest religieuze wijk is de Oostwijk. Het percentage niet- kerkehjken in deze wijk is slechts 26,5. In Holy-Noord daarentegen bedraagt dat per centage 38,5, hetgeen deze wijk tot de minst religieuze maakt In deze nieuwe wijk van Vlaar dingen wonen overigens opmer kelijk veel Katholieken. Ruim 22 procent van de bewoners van deze wijk behoort namelijk to* die kerkelijke groep. Schiedam De gemeentelijke woningdienst gaat onderzoe ken hoe de bovenste etages van de flats aan het Johan Strauss- plein beter geïsoleerd kunnen worden. Vrijdagmiddag heeft men ook toegezegd dat de warmtemeters weggehaald zul len worden indien de meerder heid van de bewonere daar voor is. Gevolg daarvan zal wel zijn dat men daar gemiddeld zo'n 800 gulden stookkosten per jaar moet gaan betalen, tegen de 684 gulden van nu. Een twee man en negen vrouwen sterke delegatie van bewoners zette vrijdagmiddag een lijst met klachten en 80 handteke ningen kracht bij. Ze werden in het stadskantoor ontvangen door 4 deskundigen van de ge meentelijke woningdienst De heer Van Berkum was woord voerder van de bewoners, maar de vrouwen waren heel wat meer aan het woord. "Wij wil len van die warmtemeters af. De bovenste woonlaag gaat 6 weken eerder stoken dan de andere verdiepingen, want be neden hebben ze dan nog ge noeg warmte van de buizen die naar de radiatoren boven toe gaan. Het gaat nog met eens om het geld dat we nu moeten beta len, als het dan maar warm was. Wij knjgen het 's winters nooit warmer dan 19 graden. Dat is gewoon te gek bij de stookkosten die wij moeten be talen. Het dak en de ramen aan de windkant van de flats moe ten geïsoleerd worden, 's Zo mers is het bij ons 35 graden, als het waait moet je de strijk plank tegen de gordijnen zet ten, als het regent een emmer onder de vensterbank". Schiedam Bij een 38-jarige be woner van het Heyermansplein heeft de politie zes en een half kilo vuurwerk in beslag geno men. Tegen de man, cbe vuur werk verkocht aan kinderen in de buurt, is proces-verbaal op gemaakt In het huis van de Schiedammer vond men 300 kanonslagen, 126 super-kanonslagen, 126 donder slagen, 120 rotjes, 2 bengaals- vuur, 2 bloempotknallers, 72 vuurpijlen, 4 matten vuurwerk en tenslotte nog een zak met klein vuurwerk. Negen jongens uit Woudhoek die bij hem vuurwerk hadden ge kocht en dat eind vorige week reeds afstaken hebben op het politiebureau een reprimande gekregen. Eén van de knapen bekende dat hij van zijn moe der twintig gulden had gestolen om het vuurwerk te kunnen betalen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1