Juist de sp worden de vandalen m KIENE SUGGESTIES VOOR KERSTKADO'S kerstdagen Oproep voor a§Se vakafifiegeniefers! NAAIMACHE 1ES zig-zag 365- ,«1525. jZ=T\ m BenW lijden nederlaag 'Sf 'jé- t h DINSDAG 21 DECEMBER 1976 Gewestelijk orkest komt niet Post verbrand MET DE KLAS NAAR DE POLITIE, MAAR: nbrief' van politie geslaag Geïntegreerde basisschool in Hoek van Holland T%o PRETTIGE REISBUREAU Zangkoor op radio HIEP VAN LEEUWEN VOOGD'S Vlaardingen Het gewes telijk orkest voor Zuid- Holland komt niet naar Vlaardingen. Het orkest wilde een serie voorstel lingen geven over het door ie muzikanten zelf ontwikkelde „Beweging sproject 1977". De cultu rele raad Vlaardingen is echter niet op het aan bod ingegaan. Aangevoerd werd, dat het met verstandig is aan het begin van een nieuw jaar een zo grote aanslag op het werkbudget van de cultureel consulten te te doen. Uit dit budget zouden de kosten namelijk gefinancieerd moeten worden. Annemarie Barten, cultureel consulente heeft haar definitieve plannen nog met helemaal rond. Een ander punt dat meespeelt: er is nog onzekerheid over een mo gelijke uitbreiding van het bud get, waarop is aangedrongen. Wel is het gewestelijk orkest be richt dat de cultureel consulen te op afzienbare termijn con tact zal opnemen om voor de toekomst een afspraak te ma ken. Schiedam Bij een brand in een brievenbus in Schie dam West zijn dit week einde dertig brieven en briefkaarten helemaal ver brand. In de bus op de hoek van de Willen de Zwijger- laan en de Stadhouderslaan werden verder zestig brie ven gedeeltelijk bescha digd. De politie vermoedt dat het vuur door jongeren is aan gestoken, omdat vier luci fers in de bus werden ge vonden. De PTT zal deze week trachten de afzenders van de gedeeltelijk ver brande post te achterhalen. Schiedam Op rijksweg 20, nabij het Kethelplein, is dit weekeind een wagen hele maal uitgebrand. De wagen was het eigendom van de 20-jarige Vlaardin- ger N. D. De oorzaak van het vuur is vermoedelijk kortsluiting in de electri- sche bedrading. n van het lager jpen veek de eaüng van de -3«fgsdraaid «yruddag :n au toege- Doel van de Lesbrief vooral om kinderen uebureau vormde de al begrip bij te brengen voor het werk van hoogtepunt «ui de leur de politie Daarby wordt de kinderen uit- van het succes vertr gelegd wat je allemaal met het geld kunt jongetje», bi« vroeV" doen. dat nu nodig ui om schade te herstel. hard wegholden rv len In dit opricht lijkt de lesbnef volledig ora te vragen w geslaagd Enthousiaste kinderen gaven op en wat ie aan h het politiebureau uitleg bij tal van fleurige collages en schriften over het werk van Een difïmue- de politie, die zij zelf hadden gemaakt. 2« de wtffc; hadden de afgelopen weken foto's en gen ev. krachtenkm psels verzameld over hel werk - van de politie en hun leraren hadden aar hand van de lesbrief uitgelegd hoe I Een uitstekend idee is die lesbrief natuurlijk om bij kinderen een beter begrip te kweken voor het politiekorps. Via uitstapjes naar het bureau en aan de hand van verhaaltjes van de onderwijzer wordt een mentaliteitsverande ring bij scholieren op gang ge bracht. Agentje pesten mondt uit in vragen als tZeg, oom agent, wat gaat u doen? Vindt u» dat u een leuk vak hebt? Is dat nou moei lijk?" En dergelijke. Commissaris Cees van der Haagen ziet het nieuwe, vrij unieke Schiedamse onderwijsproject als een stukje maat schappelijk vorming. „Zonder die goeie begeleiding op school zouden die bezoeken aan het bureau verspilde tijd zijn," zei hij woensdagmiddag tijdens een bijeenkomst van leerkrachten, raadsleden, ambtenaren en politieman nen. Op den duur werpt de lesbrief vruchten af, hoopt men, al benadrukt onderwijsconsulent Lex Tigges: „Wij hebben niet de pretentie, dat het pro ject direct veel helpt tegen vandalisme. Maar misschien kom je op een gegeven moment tot een halt aan de onzalige -y toestand van vernielingen in bijvoor- Commissaris Van cfer Haagen: Stukje beeld schoolgebouwen." maatschappelijk vorming" door Kor Kegel i Uit onze krant van donder dag Het project is voor leerlingen van vijfde en zesde klassen basison derwijs, die zodoende kennis maken met de juut, die zij voor dien zagen als een boeman. Het beeld, dat hun ouders vroeger op school hadden van de mees ter "met zijn scherpe lineaal. Tegenwoordig leren ze, dat die diender ook best een aardige kerel kan zijn. Die gedachte neemt agressie weg. Dat is het denkbeeld achter de lesbrief. Piet Roosen, raadslid voor het CDA, heeft zijn twijfels. De aanpak zette hem aan het den ken. Eén vrees is weggenomen. „U gaat toch hopelijk niet er van uit, dat die vandalen die ruiten ingooien vijfde- en zesde- klassers zijn?" vroeg hij. Tigges antwoordde echter, dat deze doelgroep naar alle waarschijn lijkheid ook eens dertien, veer tien, vijftien jaar wordt. Kor tom, de leeftijdsgroep waarin vernielzucht zich meer gaat ma nifesteren. Begrip voor bijvoor beeld die Heilige Hermandad moet die ontwikkeling tegen- gaaa Of het project uiteindelijk effect zal hebben, vraagt Roosen zich sterk af, al is hij blij dat ten minste iets wordt geprobeerd. Zijn theorie is zo ongeveer van „die kinderen, die later de straat onveilig maken, hebben nu eenmaal vaak de achter grond dat zij op school veel hebben gespijbeld, dus missen juist die kinderen een goede confrontatie met de politie." Op die veronderstelling is opti mistisch gereageerd. Jaap de Nie van de onderwijsbegelei dingsdienst gelooft, dat kinde ren elkaar zullen stimuleren. „Het roept heel wat reacties op, als je kinderen vertelt hoeveel ander dingen je zou kunnen kopen van het geld, waarmee nu de schade moet worden be taald. Die benadering spreekt aan en zegt een kind meer dan de opmerking: voor veertigdui zend gulden schade is aange richt", aldus De Nie. Een jaar geleden ongeveer sprak burge meester drs. Arie Lems in de gemeenteraad al over zulke ver gelijkingen. Als een kind beseft, dat zo'n ruit even duur is als een heleboel zakken patat, snapt het de waarde beter, leg de de burgervader uit - al ont staan in dat geval weer twijfels over de opvoedkundige waarde van voorlichting aan de hand van vette friet. Anders dan Roosen denkt ook schoolhoofd W. J. J. van der Horst. Het gebod „Ruim die rommel op" heeft voor hem veel minder waarde, wanneer een kind iets op de grond gooi de. dan een speelse benadering. Wat dat betreft, is hij niks ver anderd. Toen ik in de zesde van de Dr. De Visserschool meneer Van der Horst meester mocht je niet tegen hem zeggen) als pedagoog had, en op de grond naast je lag een afgekloven si naasappelschil, dan brulde hij door de klas: „Zeg, ezdskomij- nekaüskop, wil jij straatveger worden of zo?" En inderdaad, dat hielp want geheel uit eigen beweging ruimde je dan die troep op. Zonder dat te moeten. Op die manier kunnen ook balda dige lieden worden aangepakt, vindt hij. Verbieden om ruiten in te gooien werkt averephts. De combinatie van grapjes, voorlichting over politie en de uitwisseling van ideeën van kin deren onderling leidt eerder tot het inzicht, dat vandalisme zelfs voor de daders niet bevredi gend is, meent Van der Horst Opmerkelijk is, dat bij het onder wijsproject bleek dat kinderen door politieseries op tv geen waandenkbeelden krijgen over de politie, zoals die in het dage lijks leven in Schiedam op treedt. Een surveillancewagen interesseert hen meer, omdat zij die dagelijks zien, dan vra gen over boeven vangen, zeg gen De Nie en Tigges, die in de lente ai zijn begonnen met het uitdenken van de lesbrief. Maasland De Maasland* se gemeenteraad heeft het voorstel van de CHU om de onroerend-goed- belasting niet met tien maar met zeven procent te laten stijgen in 1977 met negen stemmen voor en twee tegen aan genomen. Deze fractie had dit voorstel Ujdens de eerste algemene beschouwingen al bepleit. De heer W. van Geest (CHU) stelde daartoe voor de begrotingspost „onvoor zien" met 15.675, te verla gen om de drie procent minder verhoging op te vangen. Negen van de elf stemmers hadden hiertegen geen bezwaar. De ARP. bij monde van de heer T. Goudswaard, stelde nog voor om de onroerend-goedbelasting niet met zeven of met tien, maar met acht procent te ver hogen. Ho meende dat, gezien het feit dat er dit jaar geen logopedist meer kan worden aangetrokken bij de logopedi sche dienst, dat geld zou kun nen worden gebruikt om de tien procent verhoging met twee procent te verlichten. Burgemeester J. van den Brink antwoordde hem dat daardoor het probleem wel voor één jaar zou zijn aangepakt, maar dat dan volgend jaar wanneer er wel een logopedist(e) is het pro bleem weer naar voren komt. Ook de gemeenteraadsleden bleken niet bereid dit ARP- voorstel aan te nemen. De raad besloot voorts om de riool- en reinigingsbelasting met zeven procent en de hon denbelasting met 25 procent te verhogen. Aangenomen werd ook een verhoging van de drank- en horecabelasting van $.25 voor het horecabedrijf en 3,75 voor het slijtersbe- dnjf per vijftig liter sterke drank of een gedeelte daarvan. De raad stemde bovendien m met een verhoging van veertien procent voor de watertaneven. Hoek van Holland De bouw van een nieuwe geïntegreerde school voor openbaar basisonderwijs in Hoek van Holland gaat vastere vormen aanne men. Hoewel niet in direct verband met de nieuw bouw, is de nieuwe school wel aanleiding geweest voor de deelraadscommissie van onderwijs, jeugdza ken en vormingswerk om te overwegen een voor lichtingsavond te beleggen over de onderwijsmoge lijkheden bij het moderne basisonderwijs. Het gaat daarbij met namen over de moderne onderwijsvormen, zoals die in deze nieuwe school, maar ook in toekomstige ande re nietiwbouwscholen worden toegepast- Er werd bij de be spreking zorgvuldig vermeden om tegen „heilige huisjes" te schoppen, hoewel daarbij die zelfde „heilige huisjes" van de verschillende onderwijsvormen wel degelijk op de achtergrond bleken mee te spelen. Een Alge mene voorlichtingsavond kwam er tenslotte wel uit, maar de vraag bleef bestaan in hoeverre daarvoor vanuit het buitenge woon onderwijs belangstelling zal bestaan. Voor de nog samen te stellen beleidsnota van de commissie kwamen wat nieuwe suggesties naar voren. Met name de peu terspeelzaal dreigt door de bouw van de nieuwe school een beetje tussen wal en schip te geraken. De noodschool aan de Tasmanweg - waar de peuter zaal is ondergebracht in twee lokalen - wordt dan namelijk gesloopt. De houten kleuterschool aan de Van Spilbergenstraat zal in de verder toekomst wellicht moge lijkheden bieden voor de peu terspeelzaal, maar juist tijdens de nieuwbouwperiode voorziet het bestuur toch de nodige pro blemen. De Hoekse peuterspeel zaal „draait" vijf ochtenden per week met twee volle lokalen. Hoewel de gemeente Rotterdam de peuterspeelzaal volledig sub sidieert wordt de stichting niet als onderhandelingspartner bij het onderwijs erkend en men is dan ook niet of nauwelijks op de hoogte van de ontwikkelin gen. Commissie voorzitter Van Belkom zegde toe de zaak nauwlettend te volgen. Ten aanzien van een bedrag van i 14.000,— uit de experimenten- pot werd ook op deze vergade ring geen duidelijkheid gescha pen. Het geld is er maar nie mand weet waarvoor het ge bruikt kan worden. Omtrent een cursus „Ouders op herha ling'1 of de instelling van een Moeder-Mavo wordt wellicht een enquête gehouden. Vlaardingen Bij de gerefor meerde Emmauskerk zijn twaalf verzilverde bekers gesto len. De bekers verdwenen dit week einde bij een inbraak in het gebouw aan de Van Linden van den Heuvellsingel. D waarde is nog met vastgesteld j; GSSE33 GASFORNUIZEN KOOKPLATEN 30ILEHS KOEIKASTEN WASAUTOMATEN CENTBIFUGES STOFZUIGERS JSHOWROOM: SCHIEDAMSEWES S3 KANTOOR EN WERKPLAATS: TELEFOON OtO-342«JO ARN HOOGVLIETSTRAAT 4, VLAARDINGEN De groep Titoro uit Hoek van Holland heeft 'Teejater's talentenjacht gewonnen. De groep veroverde daarmee de grootste beker, de Teejater Super Trofee, Over alle ronden scoorden de Hoekse muzikanten het grootste aantal punten. Vooral het nummer Oignons sloeg goed aan bij het belangstellende publiek. In de voorronde bleek deze compositie ook al in de smaak te vallen. De talentenjacht werd gehouden in het Naaldwijkse Teejater aan de Havenstraat, De „jacht" werd gepresenteerd door Aad Holstein, die het nogal druk had met het veelvuldig zoenen van de winnaressen van andere trofeeën. Het is reeds razend druk met boeken voor de vakantiereizen 1977. U gelooft het bijna niet, maar er zijn al réizen gehael vol geboekt. Des te belangrijker om NU te beslissen. O, u hebt nog geen reisprogramma's, dan nu deze voor de feestdagen even gratis iangshalen bij uw vertrouwde JAC. DE GROOT op de 6ILLITONLAAN 10 TE VLAARDINGEN, zodat u al in de kerstsfeer kunt genieten van uw zonnige zomervakantie. Schiedam Het subsidieconcert, dat zangkoor Orpheus morgen avond geeft in Huize Franke- land, zal wel iets later begin nen dan is geprogrammeerd. De koorleden gaan namelijk eerst naar de radio luisteren:- van kwart over zeven tot acht uur zendt de NOS op Hilver sum I een fragment uit van de opera Het Leven Van De Tsaar, die Orpheus weken gele den bracht in de Havenkerk van Johan Maasbach op de Lange Haven. Het concert voor de bejaarden 1 van het Frankelandhuis, dat om acht uur zou beginnen, zal door het radioprogramma ver moedelijk een half uur later aanvangen. Vijftiende eeuwse Kerstleideren worden ge bracht. Het concert wordt ge geven in het kader van de sub sidieregeling, die voor koren geldt. vanaf Alle bekende merken zoals: Kusqvarna, Elna, Bemlna, Lewenstein, Anker en Vesta. VLAARDINGEN. KORTE HOOGSTRAAT 27A - TEL 010-342310 Inruil en betallngaienijca HOOGSTRAAT 10 SCHIEDAM TEL 269737 Reparatie aan alle merken

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 6