laardlngs rampenplan is amateuristisch Vergunningen door Rijnmond laten afgeven Géén samen- werkingsreselntie met PPR VERGETEN! Watersport bedrefgt rest Middlï-BeJfland IfcSft Ij Ik iieem de proef Minder Inrar door overlast Zestien - hoven Protest tegen minder treinen Schiedamse PvdA-ers: Jeugdstad weer succes Hinderwet niet juist toegepast Zig-zag beleid van Rijnmond SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijdai ■a 24 december 1976 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachtendienst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 101ste jaargang no. .25732 -s PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De overgrote meerderheid van Schiedams PvdA-'eden, voor zover aanwezig op de ledenverga dering heeft zich uitgesproken tegen van te voren vastgestelde samenwerking met de PPR voor de komende kamerverkiezingen. Dit gebeurde tijdens de behandeling van een ontwerpresolutie van het partijbestuur over samenwerking met de PPR en eisen met betrekking tot de kabineissamenstellmg voor de komende verkiezingen. Slechts een handje vol PvdA-le- den, onder wie Jan Simons, Yvonne Siljee en Nikolaj Diele- mans, allebei ook PPR-Iid, wen sten de gebonden samenwerk ing op nationaal niveau met.de PPR te bestendigen. De meer derheid wilde niet weer al voor de verkiezingen met handen en voeten gebonden zijn, wat niet weg neemt dat na de verkiezin gen de PPR de meest waar schijnlijke parner blijft. Het be toog van Jan Simons, dat de PPR nodig is als vaste partner om bij de verkiezingsonderhan- delingen de meerderheid te be houden, kon daar niets aan ver anderen. Ook de plaatselijke samenwerk ing tussen PvdA en de PPR dreigt steeds meer op losse schroeven te komen staan. Lou van der Stel, voorzitter van de ledenvergadering, kon er niet veel meer over zeggen. Het pro bleem is aangesneden in het p.o., het permanent overlegor gaan tussen de PvdA en de PPR, waarvan Jan Simons de voorzitter is. PvdA-senior Chris van Dijk trok over de samenwerking fel van" leer; „Er moet een snelle uit spraak komen. Zachte heel meesters maken stinkende won den. We moeten ons als PvdA niet laten koeieneren door een klein partijtje als de PPR." ^iiimnniiiiiiüitiiiüiiiniiNüiiiiiiiiiiiiiüiiniiiiiiiiiiiiiDimuiiiiiiuiiummiiiiniitiutiititiiniiiiiintni Jeugdstad is weer een den- derend succes. De Lijnbaan- s hal is gisteren en vadaag be- zocht door vele honderden kinderen, die zich helemaal hebben kunnen uitleven in de diverse stands. Er heerste een drukte van jewelste. Bij- 5 na bij elke stand had zich een lange rij wachtende kin- I deren gevormd, maar dat mocht de pret niet drukken. Vooral het podium trok veel S belangstelling. Op de tribune leefde iedereen enorm mee met hetgeen op de planken verricht werd. De spanning^ 1" steeg ten top bij wedstrijden tussen jongens en meisjes. Het ging er om wie het eerst een fles water had gevuld. 5 Met een volle beker moest 5 naar de andere kant van het I podium worden gesprint om daar het water in de fles over te gieten. Het poffertjes bakken was eveneens een topattractie, 's Ochtends vroeg stond de jeugd al in de rij om een zelf gebakken hap klaar te maken en op te eten. Het begelei dend Jeugstad-personeel hoefde nauwelijks in actie te komen, de kinderen wisten allang hoe je poffertjes mooi bruin bakt. In de grote menigte werd ook gedemonstreerd. „Weg met de politie?" luidde de tekst op de borden van twee kna pen. Het tweetal had de~bor- den eigenhandig in elkaar getimmerd en beschilderd. Waarom dit protest? „Nou", was het antwoord van de twee, „we zien dat helemaal niet zo zitten met die smeris sen". AI ruim anderhalf jaar wacht de familie Dal op de ge meente Schiedam. Al die tijd kijkt men uit naar de gootsteen die destijds door ambtenaren is beloofd. Henk Dal die met zijn vrouw al negenentwintig jaar een pandje aan het Oude Kerk hof in het centrum van Schiedam bewoont: „Jaren geleden is er een opzichter langsgekomen. Van de ge meente zijn ze kort daarna de boel komen opmeten voor een aanrecht en een douche. Begin '74 zouden die worden aangebracht. Nou, ze moeten nu nog ko men. Op het stadskantoor zijn ze ons vast vergeten". In het benedenhuis waar slechts één waterkraan is te vinden vult zijn vrouw dat aan met: „Laatst kwam ik op straat een opzichter tegen. Toen ik hem vroeg waar het aanrecht en de douche bleven haalde hij zijn schouders op en vroeg waarom we geen ander huis zochten". De 60-jarige Henk Dal heeft daarom zelf maar provisao- risch een gootsteen geplaat st, in afwachting van een betere—.. VIaardingen De rampenplannen van de gemeente VTaar- d in gen zijn vrij amateuristisch van opzet. Althans, dat is de mening van de Vereniging tegen Milieubederf. In haar driemaandelijkse uitgave Reine Lucht schrijft ze verder dat blijkens het plan van de gemeente Vlaardingen een ramp, zoals het ontsnappen van een grote hoeveelheid giftig gas, slechts gevaarlijk is voor het zuidelijke gedeelte van de stad. Zij komt tot deze conclusie, omdat er alleen een evacuatieplan bestaat voor dit gebied. Uit een in opdracht van het Openbaar Lichaam Rijnmond verricht milieuonderzoek is namelijk naar voren gekomen dat er hij de bevolking in dit gebied hijzonder veel angst bestaat. Deze angst moet volgens de Vereniging tegen Milieubederf als een realiteit worden gezien vanwege de talloze kleine en grotere incidenten bij industriële vesti gingen. Zij vindt het derhalve verbazingwekkend te moe ten constateren dat er door de verantwoordelijke overhe den, met name de gemeentebesturen, nauwelijks pogingen zijn ondernomen om deze bezorgdheid bij de bevolking weg te nemen. Volgens de milieu-vereniging moet er meer aandacht aan de veiligheid van de bevolking worden besteed. Het Openbaar Lichaam Rijnmond echter heeft onlangs een nota over deze problematiek uitgegeven. Daarin erkent het dagelijks bestuur dat de bezorgdheid van de bevolking zeker een realiteit is. Volgens de Vereniging tegen Milieu bederf geeft het dagelijks bestuur ook toe dat de veilig heid van de bevolking nooit die belangstelling heeft gekregen die zij verdiende. F oppenpolcier onder water k.mm M Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordl zonder extra kosten be zorgd m combinatie met het Rctterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proet loe in combinatie met; Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Woonpl Tel Deze bon tn open envelop zonder postzegel, sturen naar Antwoordnummer 834. Rotterdam, Vlaardingen De Vereniging tegen Milieubederf, de VTM, is van mening dat het gemeentebestuur van Maassluis de hinderwet niet aan kan. „Het goed toepassen van de hinderwet geeft het gemeentebe stuur van Maassluis zoveel moeite, dat de bevoegd heid om vergunningen krachtens de hinderwet af te geven, maar aan Rijnmond overgedragen moet worden", zo schrijft de vereniging in haar blad Reine Lucht. De VTM stelt in het artikel dat het gemeentebestuur de wet heeft overtreden. Dit zou ge beurd zijn, omdat voor de bouw van een dochter-onderneming van de gewraakte oliefabrïek De Ploeg een vergunning is af gegeven. nadat men al geruime tijd met de bouw bezig was. Volgens de hinderwet is eerst een vergunning nodig, voor men mag gaan bouwen. In een brief aan het gemeentebestuur heeft de VTM dit aangekaart „Waarom niet ruiterlijk bekend, dat men de zaak verkeerd heeft aangepakt en beterschap be loofd", zo vraagt de vereniging zich af. „Maar men wil hele maal geen beterschap", veogt zij daar aan toe, ,3 en W gaan gewoon door met een goede uitvoering van de hinderwet aan hun laars te lappen". De laatste uitspraak wordt in het artikel in Reine Lucht met een aantal voorbeelden gestaafd. Key en Kramer zou een aan vraag voor een hinderwetver gunning ingediend hebben voor het hele bedrijf; ook voor delen van het bedrijf, die zonder ver gunning zijn gebouwd en in bedrijf genomen zijn. Bij Verol- me Elektra wordt volop ge bouwd, terwijl geen aanvrage voor een vergunning is binnen gekomen, „Aan deze wetsover- schrijdende toestand moet een eind komen", aldus de VTM- Het overdragen van de bevoegd heid aan Rijnmond stelt de ver eniging dan ook - voor. „Dan komt de bevoegdheid in handen van een dienst, die zich op deze zaken speciaal toelegt en waar bij een goede toepassing van de hinderwet beter gewaarborgd is", zo besluit de VTM. Onzin Zowel burgemeester Theo van Dijke als wethouder van milieu zaken Greet van Bok-Grootveld bestempelen de stelling van de VTM Maassluis kan de hin derwet niet aan als onzin. Volgens Van Dijke is het in Nederland algemeen gangbaar, dat bedrijven eerst gaan draaien. Aan de hand van de praktijk worden dan voorwaar den gesteld aan de hinderwet vergunning. Over de conclusie van de VTM, dat de bevoegd heid aan Rijnmond moet wor den overgedragen, zegt Maas sluis eerste burger het volgen de; „Dat is de hele bedoeling van het artikel. Het komt weer uit die bekende drammerige hoek, waar men steeds zit te zeuren. Ik sta helemaal niet af wijzend tegen het overdragen van een deel van die bevoegd heid aan Rijnmond, frietkra men kunnen we zelf wel, maar op deze manier maakt men het ons gewoon tegen". Van Dijke is van mening dat de hinderwet in Maassluis zeer klemmend („stringent") wordt toegepast Ook op het naleven van gestelde voorwaarden wordt nauwlettend toegezien. „Soms leidt dit zelfs tot conflic ten met de vakbonden, die bang 2ijn voor het verloren gaan van arbeidsplaatsen, zoals bijvoor beeld bij De Ploeg. We werken hier echt niet uit de losse pols", aldus Van Dijke. Mevrouw Greet van Eek betreurt het artikel. Zij zegt het niet te begrijpen. Key en Kramer heeft volgens Van Eek slechts om een uitbreiding van een bestaande hinderwetvergunning gevraagd. Verolme Electra bouwt een kantoor. Daarvoor is geen ver gunning nodig. ,3^ redactrice is een Maassluis raadslid (me vrouw Van Rest) en zij zou van alles op de hoogte kunnen zijn. Het is jammer, zij zit niet in de commissie milieuzaken, maar zou door haar fractie alle in lichtingen kunnen krijgen", al dus Van Eek. „Wij letten echt goed op op het naleven van gestelde voorwaar den. Bij Van Baaien, Elemen- tum en het bowlingcentrum hebben we ingegrepen", verdui delijkt mevrouw Van Eek. Watersport bedreigt het natuurlijke milieu in Midden- Delfland dermate, dat slechts onder water zetten van de hele Foppenpolder bij Maasland een oplossing lijkt. Dat wordt een meerjarenplan. Een ambtelijke werkgroep met vertegenwoordigers van de gemeente Maasland, hoogheemraadschap Delfland en de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonumenten heeft zich daarmee beziggehouden. De Samenwerkende Milieuwerkgroepen Midden-Delfland, met actiecomi tés in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Maas land en Schipluiden, zijn warme voorstanders van zogeheten inundatie van de Foppenpolder. jOok Provinciale Staten bui gen zich erover volgens erover To os van Kranenburg, die namens de Open Groepe ring in de Maaslandse ge meenteraad rit en tevens actief is in Milieugroep Maasland. „De dijken rond de Foppenpolder zijn slecht en enkele boeren moeten veel onderhoud daaraan plegen. Dat zou dan niet meer nodig zijn. De meeste boerderijen, in elk geval die langs de Kortebuurt, liggen op een terp," zegt zij. Volgens veefokker A. P. Char- don, die daar woont, zouden bij opzettelijke overstroming die boerderijen droog blijven lig gen. Goede weidegrond gaat dan wel verloren, maar dat weegt niet op tegen de voorde len: Frits van Ooststroom van Werkgroep Midden-Delfland Vlaardingen/Schiplutden zegt, dat de waterrecreatie een zoda nige omvang neemt, dat bij de meeste vlieten onverantwoorde afkalving en aantasting van de oevers ontstaat (door wild aan leggen of door de golfslag). Bo vendien betekent de watersport vooral motorboten een ernstige bedreiging voor een natuurmonument als De Vliet- landen. In Vaart Vlieten, een nota uit mei van dit jaar, schre ven Van Ooststroom en G. van! Oord uitvoerig over de gevaren j voor Midden-Delfland als rust*! en natuurgebied. j Het plan beoogt een enorme ver- j groting van het oppervlakte wa ter in het polderlandschap, het- geen een wens is van hoog-' heemraadschap Delfland. Het waterschap verkiest die maat regel boven intrekken van ver gunningen om de watersport terug te dringen, omdat dat laatste een impopulaire maatre gel is. Als de Foppenpolder on der water komt te staan, stellen de milieuwerkgroepen nadruk kelijk, dat het aantal boten ook dan in elk geval niet mag toene men. In het nieuwe Foppenmeer zou een eilandengroep een eeuwe noud kreekje moeten bescher men. Eilanden betekenen een groter aantal aanlegplaatsen, waardoor men het wild aanleg gen hoopt tegen te gaan. De Mïddelvhet, die door De Vliet- landen loopt, zou tot verboden gebied worden verklaard, ter wijl de Boonervliet voor motor boten wordt afgesloten. Ge bruik kan dan worden gemaakt van de Noordvliet, die uitkomt in de Maas sluis che Trekvaart: dat water is vanouds een weg voor scheepvaart, In de afgeslo ten Middenvliet zal natuur- en broedgebied De Vlietlanden zich kunnen herstellen, De Foppenpolder wordt omring door de Commandeurspolder waarin Maasland woningbouw plant, en de Aalkeet-Buitenpol der die aan de zuidelijke kant van rijksweg 20 verder loopt Deze laatste polder zou volgens een ouder plan onder water worden gezet, maar vanwege verschillen in grondkwalïteit is ten slotte gekozen voor de Fop penpolder. Schiedam De huurver hoging zal volgend jaar wel worden berekend volgens het zogenaamde puntenstelsel voor de woonomgeving. Het col lege van burgemeester en wethouders is deze week akkoord gegaan met het systeem van staatssecretaris Marcel van Dam. Dit ondanks het advies om het niet te doen van de advies groep wonïngwaarde- ring. Wel wil het college extra aftrek bij de huurverhoging bevorde ren m verband met de overlast van het vliegveld Zestienhoven. De directeur van de gemeente lijke woningdienst wordt ge machtigd om daarover te gaan praten met de inspecteur van Volkshuisvesting. De bewonersvereniging Schie- dam-Zuid dat voor de woonom geving Schiedam op nul punten wordt gezet. Dat ondermeer door de stankoverlast en de gevaren vanwege de indus trieën. Burgemeester Arie Lems daar over: „In Vlaardingen is in ho gere mate stankoverlast. Hier alleen in bepaalde delen van de stad. De genoemde gevaren zie ik niet, ook niet zo in die mate. Wel elders". Schiedam Tegen het voorne men om de frequentie fe ver minderen van de treinen op het traject RotterdamMaassluis gaat Schiedam protesteren. Aan haar Vlaardingse, Blaas- sluïse en Rotterdamse collega's gaat het college van burge meester en wethouders vragen om dat ook te doen. Aan het ministerie van verkeer en waterstaat en de hoofddi rectie van de Nederlandse Spoorwegen gaat men schrij ven, dat het onaanvaardbaar is om per dag twee treinen min der te laten gaan. „De mensen zullen daardoor min der gebruik gaan maken van het openbaar vervoer. Die fre quentie speelt namelijk een grote rol bij de keuze van ver voer. En wij willen stimuleren dat men hel openbaar vervoer kiest", zo vertelt burgemeester Arie Lems gistermiddag. Schiedam Het college van bur gemeester en wethouders be schuldigt Rijnmond van een zo genaamd zig-zag beleid. Door de onlangs genomen beslui ten over overdracht hinderwet bevoegdheden zou Rijnmond een gesprekspartner worden waar moeilijk op te bouwen is. De meeste Rijnmondgemeenten dreigen, volgens het college, de dupe te worden van het beleid wat betreft de verhouding Rot terdam-Rijnmond. Daarover heeft men vandaag zoals burgemeester Arie Lems het gistermiddag uitdrukte een pittige brief aan het dagelijks bestuur van Rijnmond ge stuurd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1