Middeleeuwse aanslag van den vos Reynaerde Je moet merken dat je wat gedaan hebt" nn? H5I122 ami Scheeres: rijk moet voor wegen SVV houdt jeugd van de straat winnaar toernooi S cliolengemeenscliap Westland-Zuid 59 Schiedam als proefkonijn in belastingvete met rijk Twee dorpen al geslaagd Emmy kreeg 'n aanbieding van Penny de Jager Huyzer wint schaaktoernooi JAPANS POPPEN CIRCUS MAANDAG 27 DECEMBER 1976 3 Financiënwethouder drs. Reinier Scheeres lijkt met zijn nobele voorko men een middeleeuws burchtheer, In speurwerk naar geldelijke voordeel tjes handelt hij vergelijkbaar. Dolende ridders en rondtrekkende kooplui, die vroeger over 's heren land reisden, betaalden toL Zo wilde de slotheer dat. Tegen een halsstarrig edelman. die zijn duiten in eigen beurs placht te houden, zei hij: „Over mijne wegen reist gij, daar deze wegen zich slinge ren over mijne landen. Zo kom over de brug met uw dukaten". Veel keus had zo'n ridder niet, want hem wacht te of een kerker vol ratten of tegen een vergoeding doorgang naar on bekende bestemmingen. Heer Scheeres, gezeteld op de zesde etage van Scniedams stadskantoor, brengt weliswaar geen tolbomen aan, waar rijks weg 20 zijn stad inkomt Even min hoeft staatssecretaris van binnenlandse zaken Wim Polak ratten onder het stadskantoor te vrezen, indien hij niet betaalt wanneer een schildknaap hem door Schiedam rijdt Toch wil de 32-jarige PvdA-wethouder geld zien van Polak, volgens oud principe: „Een weg als R 20 is wel eigendom van het rijk, maar loopt deels over ons grondgebied, dus moet het rijk voor dat deel belasting betalen aan Schiedam". In ambtenarentaal heeft Polak de Tweede Kamer duidelijk ge- maakt, dat Scheeres de pot op kan. Kennelijk weten Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland echt niet, wat zij met de kwestie moeten. Naar hun besluit zien honderden ogen uit; naast Schiedam en Polak vele Neder landse gemeenten. Want het gaat om een lucratieve nieuwe belastingbron, waardoor de ge meente meer financiële armslag krijgt Als Schiedam gelijk krijgt van het college van GS kunnen gemeenten, die rijkswe gen, spoorbanen, waterkerin gen, gemalen, oeververdedi- gingswerken, viaducten en an dere kunstwerken van het rijk op hun grondgebied hebben, daarvoor een aanslagbiljet naar Den Haag sturen. Voorlopig schijnt Polak toe, dat een der gelijke heffing in strijd is met het algemeen belang. De staats secretaris deelde twee weken geleden mee, dat hij daarom de Raad van State voorlegt konin klijke goedkeuring niet te verle nen, ook indien GS eenmaal de gemeente Schiedam in het ge lijk hebben gesteld. Scheeres rekent op steun van de provin cie, want hij zegt zich aan de wet te hebben gehouden. Daar voor is hij wethouder. VRIJSTELLINGEN De belastingaanslag, die het hete hangijzer vormt, heeft een voorgeschiedenis. De affaire spruit voort uit de onroerend- goed belas ting, die enkele jaren geleden werd ingesteld om de gemeenten extra geld in hun kas te bezorgen. Aan deze OGB betaalt elke burger mee, zowel eigenaren als gebruikers van grond, gebouwen en andere vaste goederen. Deze belasting kwam in de plaats van de ver ouderde straat-, grond- en per sonele belasting en wordt in Schiedam sinds 1 januari 1975 geheven. Enkele vrijstellingen gelden. Voor kerken en soortge lijke bezinningsgebouwen en voor natuurterreinen hoeft geen OGB te worden betaald. De modelverordening van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten, die het ministerie van binnenlandse zaken opstelde om de gemeenten te helpen bij de forse ombouw van het oude belastingstelsel naar een nieuw stelsel met OGB, beveelt nog meer vrijstellingen aan, waar onder land- en waterwegen, railverbindingen en kunstwer ken als sluizen. Daarvoor ont breekt een wettelijke basis; de vrijstellingen zijn niet verplicht De meeste gemeenten namen zon der meer de verordening over en pasten die vrijstellingen toe. Reynaerde Scheeres wilde ech ter sluwer zijn dan Polak, zelff eens wethouder voor financiën in Amsterdam, De vos raadde door Kor Kegel B en W aan om de verordening te onderzoeken. Een wijziging kwam uit de bus, met als eerste reactie het verzoek van Polak en GS: „Ach doe het nou maar niet". Scheeres, een volhoudertje, voel de daarvoor niets en kreeg op 17 augustus dit jaar van de raadscommissie voor financiën en economische zaken unanie me waardering. De gemeente raad besloot identiek. Over dat besluit buigen GS zich al maan den. Daarbij wordt ook geke ken naar twee dorpjes: Heteren in de Betuwe en Beegden in Limburg, die al slaagden in wat Schiedam nu wil bereiken. Ge deputeerde Staten van Gelder land schrokken evenwel toen zij inzagen, dat meer gemeen ten Heteren zouden volgen in de zucht naar letterlijke wegen belasting. Daarom is het dorpje gevraagd het besluit in te trek ken. Het Heterse gemeentebe stuur handelt als het Schiedam- se en weigert. VERRIJKEN Een steunpilaar van Scheeres is Willem Dinkelaar, chef van de onderafdeling belastingen en verzekeringen op de Schiedam- se gemeentesecretarie. Hij zegt: „Bij de instelling van de OGB hebben kabinet en parlement de gemeenten op het hart ge drukt voorzichtig te zijn met vrijstellingen, omdat liet gaat om het verrijken van belasting bronnen van de gemeenten. Ui teindelijk mik je op een bepaal de geldopbrengst Hoe meer be lastingplichtigen meebetalen, des te lager het gemiddelde ta rief kan zijn". Daarom krijgt het rijk geen vrij stelling. Schiedam voelt zich sterk staan. Grote bedragen zal heffing op rijkswegen 19 en 20 Sfhirdam Wfthfrcdff RrinJer Schatm Het Ut de clinch met hinceBlmdJc xalctn. SUatssccrttaris Wbu Polik wil rich niet laten ■gebruiken aJj era melkkoe en rel teert mjatief op een plu van de wethouder voor tinmcicn om bei rijk te dus voor belasting op rijks tv eren, spoorbioen en onbebouwde terreinen. Een principe kwestie. Andere Neder Undae gemeenten den reikhal- send uit naar de altoop. Die r laden Scheer el plan gedurfd, ma» uitstekend. Frappant detail; tw« dorpjes m Nederland slaagden ntus ui wat Schiedam nu hoopt le bereiken- Hoewel Mn van die dorpen inmiddels weer door de betrekken provincie js gevraagd het besluit weer in ie trekken. Het dorp weigert. Pal achter de Schiedamse wethouder staat een specialist van de eerste orde. Willem Duikelaar, chef van de onderafdeling belastuv gen en venekeraifien van de gemeente Schiedam, Het duo zag mogelijkheden om het plaatselijk belastinggebied nog meer te verruimen, f«rd de wet een paar jaar geleden al veranderd om de gemeenten meer financiële armslag te geven (dat betekende in plaats van ouderwetse straat-, grond, en personele heffingen een nieuwe zogeheten onnscrendgoedbeUsting, kortweg OGB). de Jonge Pv dA'er Scheeres kreeg bij de raad een*vijngmg erdoor van de modelverordening, waardoor ml is bepaald; op rijkswegen, spoor banen en onbebouwde terreinen moet ook belasting kunnen wor- j den geheven En daarvan zijn het njk en de NS eigenaar. Alleen, j die wijagmg moet nog wel door Gedeputeerde Staten van Ztud- Hollanri worden goedgekeurd. j Drs Scheeres heeft evenwel de w« aan rijn ajde, al spreekt Polak over uiterst zwakke argumenten van Schiedam. Volgens de wet houder verplicht de wet de gemeente alleen om natuurterreinen kerken vnj v steller». In de modelverordening van de Verent- van Nederlandse Gemeenten 11 het lijstje uitzonderingen I langer, maar daarvoor ontbreekt de wettelijke I en de spoorlijnen gezien de ge ringe oppervlakte niet opleve ren, maar het gaat Scheeres om het beginsel. „Naar schatting betekent het enkele procenten van de totale OGB-opbrengst maar in de loop der jaren kun nen die paar centjes aardig gaan schelen", zegt de wethou der. Inmiddels vroegen vijftien gemeenten bij hem om inlich tingen over het plan om OGB te heffen bij het rijk. Gemeen ten van grote omvang met veel rijksbezittingen kunnen name lijk op die manier hun inkom sten snel zien toenemen,,Voor een gemeente als Apeldoorn kan een heffing op rijkswegen en eigendommen heel wat uit maken", zegt Dinkelaar die uit onze krant van vrijdag Schiedam, Heteren en Beegden -(5 oktober, ziet als proefkonijnen. Op vragen van Kamerlid Vellen- ga antwoordt Polak, dat GS zich over de Schiedamse zaak tot nog toe vaag uitspraken, maar hun bezwaren deelt hij wel. Bij de oude straat- en grondbelasting gold een vrij stellingsbepaling voor het rijk. „Nu die belastingen als het wa re zijn opgegaan in de heffing van onroerendgoedbelastingen kan men zich afvragen, of de wetgever het niet als een van zelfsprekende zaak heeft geacht, dat bedoelde objecten van gemeentewege zouden wor den vrijgesteld", zegt de staats secretaris. Als sterkere argumenten voert hij aan, dat waardebepaling van die objecten feitelijk onmoge lijk is, omdat zij geen handels- en verkoopwaarde hebben, met andere woorden, geen enkele waarde in het economisch ver keer. Bovendien rijdt niet al leen het rijk over een weg maar voornamelijk de bevolking, maakt hij duidelijk. Schiedam staat derhalve zwak in de schoenen, vindt Polak. De dames in actie. Hmmy zelf doet alles mee Emmy (op de voor grond): „Door mijn ent housiasme eis ik we! eens teveel". Schiedam Met als doel de jeugd vau de straat te halen en zodoende de jaarlijkse kerst- boomrellen te beperken gaat de jeugdcommissie van SVV haar leden een uitgebreid pro gramma voorschotelen. Mor gen, woensdag en oudejaarsdag zullen de knapen „op verant woorde manier worden opge vangen", aldus het jeugdbe- stunr. „Ieder jaar wordt gevochten om die kerstbomen", zegt Aad van Dijk, bestuurslid van SW. „En omdat het nu ook al gepaard gaat met fietskettingen etc. wil len wij proberen op deze ma nier onze pupillen te bescher men. Omdat er 20 weinig voor deze jongens wordt georgani seerd gaan ze zich lopen verve len. Met alle gevolgen van dien." Morgen beginnen de evenemen ten om 9.00 uur. Er wordt een onderling voetbaltoernooi ge houden dat tot 13.00 uur duurt. Na het verplichte douchen staat een lunch klaar waarna een sportkwis wordt gehouden. Woensdag wordt een „topdag". Dan vertrekken alle pupillen naar Rotterdam-Zuid om het Feyenoord-stadion te bezichti gen. Voor het eerst zullen deze knapen op de middenstip kun nen staan. Ook zullen de kna pen getuige zijn van de training van de Feyenoord-selectie. Op oudejaarsdag wordt het voet baltoernooi vervolgd en wordt om 16,00 uur een oliebollen-bin go gehouden. Het Japans poppencircus Bambi komt woensdag 29 december naar Schiedam, 's Middags ora half drie zal men een voorstel ling geven in het zoldertheater in de Teerstoof. Voor de jeugd van zes jaar en ouder zal men twee stukken opvoeren: De ster van Afrika en De Searacapolis. Negen personen werken aan deze stukken mee. De poppen heb ben zij zelf gemaakt. Twee le den van de groep deden erva ring op in het bekende Hitomi- za gezelschap in Tokyo. Tal van ideeën die woensdag worden gebruikt zijn afkomstig van het traditionele Japanse poppen theater Bunraku. In hun spel proberen ze de kinderen be wust te maken van tederheid. De toegangsprijs aan de Nieuw- straat 12 is een rijksdaalder. 2®[een heer in't verkeer ae korrekte 'Rit-meesters Schiedam Keihard ko&t de muziek je tegemoet In de sportschool van Peter Lager waard blijkt niet alleen aan judo en andere gevechtsspor- ten te worden gedaan. Want onder leiding van de elasti sche Emmy dansen ongeveer 25 dames van alle leeftijden week in week uit de stijve spieren los. Niet zomaar dan sen maar het hele uur zonder rustpauze. Opvallend fris komen de danse ressen later richting bar. „Ach, je wordt natuurlijk wel doodmoe van dat uur maar het is een kwestie van wen nen. Nu al heb ik er niet zo'n last meer van", zegt een deel neemster. Ze wordt vol be wondering aangekeken door iemand die zo maar even is komen kijken. „Maar ik heb wel gezien dat ik niet mee doe", zegt ze. „Het is mij te ingewikkeld. Volgens mij leer ik al die moeilijke dansen nooit". De dame in kwestie beseft niet dat ze naar lessen heeft geke ken voor dames die al gevor derd zijn. „Want", zegt Emmy, „we beginnen altijd heel rus tig. Eigenlijk meer in gymnas- tiek-vorm. Als we die basis achter de rug hebben gaat het inderdaad allemaal wat wil der. Maar dat gebeurt alle maal heel regelmatig. Ik kan het natuurlijk niet maken om in de eerste de beste les ai met allerlei ingewikkelde dan sen aan te komen. Dan komt de week daarop niemand meer". Zelf heeft Emmy haar sporen al lang verdiend in de danswe* reld, „Ik doe het nu al zeven jaar. Ik ben net zo begonnen als deze dames nu. Het is een echte hobby van me gewor den. Professioneel hoeft voor mij niet Ik heb les van Penny de Jager en ze heeft me eens gevraagd ol ik haar eerste assistente wilde worden. Dat betekent dat ik achter haar mag dansen. Maar toen ik merkte dat ik dan iedere avond weg was heb ik het afgewezen. Dat kon ik niet opbrengen". door Martijn Verwaaijen Het lesgeven heeft niet alleen nut om de dames op de dans vloer tot de uitblinkers te laten behoren. „Je leert op die manier goed te lopen en jezelf een goede houding te geven", zegt Emmy. „Als je ziet boe de gemiddelde mens loopt. Allemaal voorover. En juist door deze lessen ga je rechtop lopen. Zoals het hoort dus". Toch was ook dit beat-ballet, zoals het in feite genoemd wordt, moeilijk om op te zet ten. Emmy: „In het begin wa ren er een stuk of vijf. Dat is een paar weken zo geble ven. Toen echter kwamen opeens 25 dames. Te weinig is natuurlijk niet leuk maar te veel kan ook niet. Nu al merk ik dat het nog steeds drukker wordt. Zodat we zelfs op moe ten passen dat er niet teveel komen. Want dan is goed les geven vrijwel niet meer moge lijk". Zelf is Emmy zeker niet statisch als ze de dames onderricht geeft. „Dat komt omdat ik zelf zo enthousiast ben", zegt ze. „Het is nogal eens gebeurd dat 2e zeiden: „Doe het eens wat rustiger aan". Dat pro beerde ik dan wel maar het lukte maar heel even. Er wordt overigens niet over ge klaagd dat het allemaal zo snel gaat. De meesten vinden het zelfs erg prettig, Tenslotte moet je op een dergelijke les wel na afloop merken dat je wat gedaan hebt". Vlaardingen Het ditmaal over twee wed strijddagen verdeelde basketbaltoemooi georganiseerd door de commissie „school sport" van de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie eindigde in een ecla tante zege voor de Scholengemeenschap Westland-Zuid. Verdeeld in leeftijdsklas sen kampten vierentwintig teams, zeven scholen vertegenwoordigend, om de prij zen in tegenwoordigheid van de nodige klasgenoten en supporters. Duidelijk merkbaar was het overigens op welke scholen aan basketbal wordt gedaan en hiervan kwamen dan ook de teams in de finales. Bij de jongens, 12—13 jaar werd de formatie van de Groen van Prinsterer- school winnaar door Prins Bembard met 186 te kloppen. In de groep, 14-15 jaar ging het voor de eerste plaats tussen de Casimirschool en Westiand-Zuid door laatstgenoemde met 5—2 gewonnen. Ook de oudere jongens van Westland-Zuid pakten de zege door het team van Casimir met 28—9 te verslaan. Ook bij de meisjes domineerde de Scholengemeenschap West land-Zuid. In de groep 16 jaar en ouder werd het team van Casimir met 19—12 naar de tweede plaafs verwezen. De meis jes van de Groen van Prinstererschool wisten de hegemonie evenwel te doorbre ken nu ze de Westlandse meisjes door een 12—5 overwinning van de eerste plaats wisten af te houden. In de groep 12-13 jaar pakte het team van de Casimirschool de hoogste eer met een 16—2 overwinning behaald op het team van de Prins Bernhardschool. Schiedam Het kerstschaaktoernooj, georganiseerd door de schaakvereniging „Schiedam" is gewonnen door Huyzer die 20 punten uit 14 wedstrijden behaalde. Tweede werd Groeneweg met eveneens 10 punten en Harmanny eindigde als derde met 7 punten. Er werd gespeeld in vijf groepen van acht spelers en een jeugdgroep. Bij de partijen was per persoon voor iedere partij vijl minuten bedenktijd. Wat andermaal het bekende dilemma opleverde: wie een goede partij wil spelen en dus nadenkt over iedere zet komt tijd tekort Het andere uiterste is snel spelen maar wordt veelal een slechte stelling behaald. Door tijdsoverschrijding raakten dan ook veel deelnemers een flink aantal punten kwijt Het bleek niet het enige probleem te zijn. Want ook de spelregels zijn veranderd. Vroeger was er de regel dat de speler de stukken aan mocht raken of een gedane zet kon veranderen. Pas als de klok wordt ingedrukt is de zet definitief. Omdat Nederland internationaal nogal afweek met deze regel werd deze veranderd in „aanraken betekent zetten". Nog vervelender echter is het dat wanneer iemand een onregelmatige zet doet hij automatisch verliest. Wie dus niet ziet dat hij schaak staat heeft verloren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3