Raad mo e zich vastpinnen op investeri ngen Trechter krijgt subsidie Zuid bang voor kerstboombranden Politie ontkent beschuldiging Nog even wennen Tweede Kamer leden naar Schiedam Meer geld nodig voor monument do°drde t Een duik voor vijftig cent Bouw vergunningen Farao-mier vergiftigd Voor werklozenwerk: Belangrijke plannen op de lange baan geschoven Behandeling SCHIEDAMSCHE COURANT Dinsdag 28 december 1976 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 101ste jaargang no. 25734PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtondienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Voor subsidie van kleine restauraties aan particuliere monumenten uil de gemeente meer geld beschikbaar gaan stellen. Aan het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maat schappelijk werk wordt binnenkort gevraagd hier voor voortaan 75 mille per jaar beschikbaar te stellen. Gemeente en rijk stellen tot nu toe jaarlijks een bedrag van 50 mille beschikbaar. Deze regeling, voor panden die op de monumentenlijst staan en die in het bent zijn van particulieren, is sinds 1968 van kracht Er is nu echter meer geld no dig. Als reden noemt men op het stad kantoor het ge stegen aantal aanvragen en de stijging van restauratie kosten. Schiedam De bewonersver eni- ging Schiedam-Zuid is bang dat straks bij de kerstboombran den het speeltuig bij de pas opgeknapte pleinen en straten woidt vernield. Het bestuur wil in de Gorzen huis-aan-huis stencils gaan verspreiden waar in ouders worden gevraagd er op toe te zien dat hun kinderen de bomen niet op deze pleinen verbranden. Iets soortgelijks heeft de bewo nersvereniging Schiedam-West vong jaar ook gedaan nabij het kruispunt van de Mariastraat en Huysmansstraat, waar altijd fikse nieuwjaarsbranden wa ren. voorbeeld het Wilbeiminaplein en het Rozenburgerplein zou den worden vernield. De plei nen zijn net netjes opgeknapt door de gemeente," aldus voor zitter Arie Zwambom, die met de gemeentelijke plantsoenen, dienst en centrum De Dukdalf als de speelinstrumenten op bij- praten. De kinderen uit de Acaciadreef in Vlaardingen-Holy moeten ken nelijk nog even wennen aan de nieuwe situatie. Hun straat (of dreef) kreeg gisteren officieel het predikaat woonerf opgedrukt Dit gebeurde door wethouder Bas Goudriaan, die 's morgens het daarbij behorende bord plaatste. Er wordt in de Acaciadreef nu geen onderscheid meer gemaakt tussen voetpad en rijbaan. Het verkeer moet daarom stapvoets rijden- Toen onze fotograaf Ben Blumers gistermiddag een foto van een aantal spelende jongens en meis jes op de rijbaan wilde maken, heerste er een diepe stilte. Ner gens was de jeugd te bekennen. Toch wei vreemd eigenlijk. Ten slotte zitten we midden in de kerstvakantie. En daar komt dan nog bij dat wethouder Goudriaan bij het plaatsen van het eerste bord 25 voetballen cadeau aan de jeugd! Stilte heerst op het nieuwe woonerf Vlaardingen In het Kolpabad en het Holybad kan gedurende de kerstvakantie weer goed koop gezwommen worden. Voor vijftig cent kan de jeugd tot veertien jaar een duik ne men. De volgende dagen zijn voor dit goedkoop zwemmen aangewe zen! woensdag 29, donderdag 30 en vrijdag 31 december en ver der maandag 3 en dinsdag 4 januari. Voor het goedkope tarief zijn op deze dagen telkens drie tot vijf periodes van anderhalf oir twee uur ingesteld. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen heeft een bouw vergunning verleend aan het aannemingsbedrijf Van der Waal B.V. voor het bouwen van tien eengezinswoningen in het bestemmingsplan Holy—Noord. Tevens werden bouwvergun ningen verleend voor woningen in het oostelijk deel van Holy Noord aan: de R.K. Woning bouwvereniging Ons Ideaal (46 eengezinswoningen); de vereni ging voor volkshuisvesting De Werkmanswoning (28 eenge zinswoningen); en de V.V.V. Pa- trimonium's woningen (86 een gezinswoningen). Schiedam Twee Tweede Ka merleden komen donderdag 20 januari naar Schiedam. De Pv- dA-ers Harry van der Hek en Schelto Patijn zullen voor de plaatselijke afdeling van de Pv dA een en ander komen vertel len over de Europese verkiezin gen die waarschijnlijk in mei worden gehouden. De vergade ring die wordt gehouden in zaal Irene aan de Nieuwe Haven begint 's-avonds om acht uur. De toegang is gratis. S Tijdens de nieuwjaarsbijeenkom st, die de PvdA op dinsdag 4 januari houdt komt de toneel groep De Fakkel uit Vlaardin gen en het mandoline-orkest Triumfo uit Rotterdam. De to neelgroep zal de de eenakter Troetel opvoeren Het program ma, dat eveneens om acht uur begint, zal worden afgerond door een optreden van de dans groep La Popoldancantoy van het Nederlands Instituut voor volksontwikkeling en Natuur- vriendenwerk in Rotterdam. Vlaardingen Het college van burgemeester en wet houders wil voortgaan met het tot nu toe gevoerde beleid. Dit blijkt uit de zojuist verschenen meerja renbegroting, het investeringsprogramma en het pèrsoaeelsplan voor 1977 tot en met 198L Het college wil het investeringsprogramma en het perso- neelsplan bindend laten zijn voor de raad. Dit uiteraad slechts voor het komend jaar. Voor de jaren 1978, 1979 en 1980 zijn tekorten begroot. Deze tekorten zijn respectievelijk 316.000, 830.000 en 545.000 gulden groot. Voor 1981 geeft de meerjaren begroting een overschot van 661.000 gulden te zien Wethouder van financiën IJs brand van der Velden verwacht toch de komende jaren met sluitende begrotingen te kun nen komen. Het college streeft er ook naar om een zo groot mogelijke zelfstandigheid van de gemeenteraad te behouden. Een sluitende begroting is daar voor een uiterst gewichtige voorwaarde. In de meerjaren begroting is getracht een zo reëel mogelijk beeld te geven van wensen en mogelijkheden. Volgens rijn de geplande zaken dan ook uitvoerbaar, omdat het geld daarvoor is. B en W vinden een sterke verho ging van belastingen en tarie ven niet wenselijk. Men gaat uit van een jaarlijkse stijging van maximaal acht procent Door dit uitgangspunt is geen ruimte aanwezig voor meer investerin gen of personeelsuitbreidingen dan in het investeringsprogam- tna en in het personeelsplan rijn aangegeven. Als de raad andere voorkeuren uitspreekt voor het uitvoeren van bepaal de zaken, is dat slechts moge lijk door het verschuiven van door het college aangegeven projecten. Belangrijke investeringen zijn verschoven naar de jaren na 1981. Zo zal er in de Broekpol der de komende vijf jaar bijna niets worden gedaan. Met de aanleg van een bos zal in geen geval een begin worden" ge maakt Ook de aanleg van sportvelden in de Broekpolder moet tot na 1981 worden uitge steld. Het plan om fonteinen op verschillende plaatsen in Vlaar dingen aan te leggen is op de lange baan geschoven. Dat geldt ook'voor het aanleggen van - groenvoorzieningen langs de Burgemeester Heusdenslaan en rijksweg 20. De verbouwing van de brandweerkazerne, de bouw yan een derde zwembad, verschillende reconstructies van wegen en kruispunten, een viaduct over rijksweg 20 en de fifoengordel langs de Vlaar- dingse Vaart zijn allemaal uit gesteld tot na 1981, Buurtcentra jn de Zuidbuurt, Indische Babberspolder en Holy zullen evenmin voor 1981 gerea liseerd worden. De reconstructie van de Van Ho- gendorplaan is verschoven naar 1978 en 1979. Vlaardingen maakt overigens een grote kans dat het rijk de herinrichting van Vlaardinger-Ambacht ge heel gaat betalen. Zoab bekend zullen twee gemeentes door bet rijk in de gelegenheid gesteld worden een stadsdeel op kosten van het rijk te herinrichten. Van de bijna dertig gemeentes die dat wilden, zijn nu nog drie gegadigden over waaronder Vlaardingen. De reconstructie van de Van Hogendorplaan is geraamd op vier miljoen gul den. Om de komende jaren toch met een sluitende begroting te kun nen werken,, moet de raad twee besluiten nemen. In de eerste plaats zal boven de genoemde acht procent een extra verho ging komen op de rioolheffing. Deze extra verhoging zal zes procent moeten bedragen- Zij zal slechts in 1978 en 1979 gege ven moeten worden. Bovendien zal Vlaardingen niet moeten deelnamen aan het Integratie-, plan buitenstedelijke recreatie van Rijnmond. Naast deze voorwaarden voor een sluitende begroting andere mogelijkheden zijn er wel, bij voorbeeld het extra verhogen van verschillende belastingen en tarieven of door verminde ring van geraamde uitgaven resteert het feit dat bijna op' alle bestaande reserves moet worden ingeteerd. Van der Vel den sprak van een forse aderla ting. Dit is dan met name van toepassing op het fonds voor bijzondere welzij nsprojecten, dat in de komende twee jaar geheel op zal gaan. Zoals bekend sluit de begroting voor het komend jaar op 79,96 miljoen gulden. Vour de vier jaar daarna zijn bedragen ge raamd van 87.391.000, 96.395.000,104.996.000 gulden en voor 1981 tenslotte verwacht men uit te geven 114.022.000 gulden. Alleen dit laatste jaar geeft, zoals gesteld, een over schot te zien. Voor een over zicht van de voorgestelde in-, vesteringea zie pagina 3 Wethouder van financiën IJsbrand van der Velden, het brein achter de meerjarenbe groting, het investering sprogramma en het perso- neelspian. Schiedam De politie ontkent de beschuldiging, die Rotter dammer Peet Molendijk in on ze krant van gisteren deed. Het lijkt hoof inspecteur D. P. van der Veen uiterst onwaarschijn lijk, dat vier agenten toekeken terwijl de 27-jarige man zon dagmiddag in Schiedam -Oost werd afgetuigd. „Daarvan blijkt niets uit het rap port," aldus Van der Veen. In het politierapport staat wel, dat zondagmiddag om half vijf de melding binnen kwam dat bij de snackbar in de Celslus- straat werd gevochten. Op het moment, dat een surveillance wagen met twee agenten arri veerde, werd op het school plein tegenover de zaak ge vochten. Volgens het rapport zouden de agenten de vechtsba- aen uit elkaar hebben gehaald onder joelende kreten van be zoekers. Tevens wordt ver meld, dat Molendijk zelf met een hamer zou hebben l zwaaxd. Op het moment, dat de ruzie was gesust en alles weer koek en ei leek, zou één van de snackbarbezoekers, K. G, uit Schiedam, weer met Molen dijk op de vuist zijn gegaan. Opnieuw zijn toen de vechten de mannen gescheiden. Kort daarna arriveerden nog twee agenten. Die hebben echter niet hoeven op te treden. „On getwijfeld zullen de agenten, toen ze aankwamen, eerst heb ben gekeken wat aan de hand was en wat gedaan moest wor den. Dat lijkt me heel reéel", aldus Van der Veen. Peet Molendijk, die voor behan deling van zijn lichte verwon dingen naar het Nolet-Zieken- huis is gebracht, heeft inmid dels bij de politie aangifte ge daan van de mishandeling. Het is echter nog niet zeker of hij de zaak doorzet, omdat hij bij de vechtpartij de eerste klap gegeven zou hebben. De meerjarenbegroting, het investeringsprogramma en het personeelsplan worden in januari in de raadscom missies en in februari door de raad besproken. Net zoals dit jaar. Het college is daarmee niet tegemoet gekomen aan de wens van met name het CDA om de ze zaken tegelijk met de begroting te behandelen. Wethouder IJsbrand van der Velden vindt dat ook beter zo. Het meerjaren plan, begrotingen en inves teringen, en de jaarlijkse gewone begroting overlap pen" elkaar dan steeds, Het eerste jaar van de meerja renbegroting is steeds op een reeds vastgestelde be groting gebaseerd. De be groting voor het dan vol gende jaar kan weer geba seerd worden op de dan één jaar oude meerjarenbe groting. Een gunstige zaak dus, meent Van der Velden. Temeer daar gelijktijdige behandeling enorm veel werk van de ambtenaren vergt en beide minder aan dacht krijgen van de raad. Schiedam Jeugdwerk- loosheidsproject Trech ter krijgt voor volgend jaar in één klap een sub sidie van 4450 gulden. Het geld betekent een aanzet voor sociaal-cul tureel werk voor werk lozen en de Federatie van Instellingen voor Club- en Buurthuiswerk wordt ervoor verant woordelijk gesteld. Het bedrag komt uit de ge meentelijke pot voor in cidentele subsidies ten behoeve van het jeugd werk. Zo hebben B en W vorige week in hun collegevergadering be sloten. Het geld wordt naar de Federatie in de Overschiese- straat gestuurd, omdat het on der het kantoor gevestigde jon gerencentrum (De Tempel) één van de plaatsen is waarop het project zich vooral richt Voor lopig blijft het project werken vanuit de St. Joris Doele op het Doelepleïn, waar het clubhuis van stichting Clubhuiswerk voor Ongeorganiseerde Jeugd staat Totdat het nieuwe onder komen op de Broersvest gereed is gekomen, blijft projectsecre taris Hans Verlinde (zoon van PvdA-raadstid Arie) zijn stapel werk in de Doele afhandelen. In dat nieuwe pand, dat enkele maanden geleden werd bijge schreven op de actielijst van Kraakbond Schiedam, wordt volgens Hans Grob hard ge werkt om het interieur aantrek kelijk aan te kleden. Grob is één van de werkloze jongeren, die zich kan bezighouden, in zijn geval met samenlevingsop bouw op de achtergrond. Een groep jongeren richt het pand in als informatie- en ontmoe tingscentrum voor jeugd- en an dere werklozen. Een poging, die vorige week werd ondernomen om meer mensen zonder werk te bereiken, mis lukte. Een toneelstukje op het museumplein, gespeeld door onder anderen Verlinde en clubhuiswerker Ferry Zindel, ging de mist in. De film, die daarna werd vertoond, trok slechts veertien belangstellen den, onder wie de medewerkers van het project zelf. De opzet van het project is om mensem, die vanwege hun werkloos zijn in de put zitten, bij te staan om hen ervan te doordringen op welke manieren zij zich toch nuttig kunnen maken, is het niet voor de maatschappij dan wel voor de maatschappij dan wel voor zichzelf. Schiedam De strijd tegen de faraomieren is in Schiedam bijna ten einde. Vrijwel geen enkele vleesetende mier heeft de slag met de ge meentelijke ontsmetting- dienst overleefd. Om de beestjes klein te krij gen hebben ambtenaren wo ningen in Schiedam-Zuid en -West volgehangen met klei ne buisjes. Voornamelijk in de St, Liduinastraat, Veen- lantstraat, Nieuwe Maas straat en Portugaalsestraat Bijna acht weken Tang hangen daar in ruim dertig huizen ongeveer honderdvijftig buisjes tegen de muren. In de enkele centimeters grote plastic buisjes zit een vlee sextract met wat gif. De mieren die daarvan eten ver giftigen op hun beurt weer de koningin, waarna het nest uitsterft Deze methode, die met hulp van een rijks dienst in het Gelderse Wage- ningen is toegepast, werkt volgens de ontsmettings- dienst en de bewoners uit stekend. „Al zo'n vier jaar hadden we last van die beesten," zo ver telt mevrouw A. Brugmans in de Veenlantstraat, „door naden en kieren kwamen ze binnen. Overal zaten ze, in kleren, tussen de borden en tussen de etenswaren. Nu die buisjes er al een tijdje hangen hebben we er geen last meer van De bewoners van de panden, waar de doorzichtige buisjes hangen, hoeven niets voor de bestrijding van de farao mieren te betalen. De ge meente kost het wel aardig wat, want de buisjes met gif kosten vijftig cent per stuk. Mevrouw A. Brugmans uit Schiedam met twee gif buisjes naast de deurlijst van haar woonkamer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1