„Aktiegroepen Iiebben nut meer" geen P 9 9Rijnmond-huis 99 moet worden verbouwd Instuif trekt leden door „grote namen Bering Notenboom Dominee ruilt toga voor overall VOLVO autoservice EIGENRAAMB'V, „Bestek" zat rammelend in elkaar Midden- Delfland Uw Mening Het Gat van Boimers, waarschijnlijk de beste plaats van Nederland om luchtballonnen op te laten stijgen. Schiedam „Actiegroe pen hebben geen zin meer. In de tijd van de werkgroep Schiedam ai niet meer. Kijk, in de tijd van de Branders- buurtactie, de tijd van PROVO zeg maar, toen moest je wel proberen grote groepen mensen op de been te brengen, omdat je op geen enkele SPRINGPLANK andere manier iets kon bereiken. Als de bevol king op de bres sprong, schrokken alle bestuur ders zich dood. Tegen woordig wordt alles in goede banen geleid. In spraak noemen ze dat. krijg je niets te horen, maar 2e willen wei alles van jouw plan nen weten". Als je iets te-vertellen hebt, kun nen ze je doorverwijzen naar een ambtenaar die ervoor be taald wordt, en dan kun je het daar kwijt Nu komen de men sen alleen nog op voor hun eigen straat, in bewonersvereni gingen, dat is ook wijkvemieu- wend". Aan het woord zijn Hans de Rui ter én Bertus Notenboom, de De werkgroep Schiedam is voor Hans de Ruiter en Bertus No- tenboom niets iets om trots op te zijn. Het Lange Havenplan, een plan van hen om de Lange Haven te overdekken met twee -■ grote pleinen, de voorloper van de werkgroep Schiedam, noe- men 2e nu ronduit belachelijk. Bertus: „De werkgroep is een springplank geweest naar de .,.V raad. De gebroeders De Visser hebben in de werkgroep geze ten, Nikolaj Dielemans, Hans van der WiLk, Reinier Scheeres, Chris Zijdeveld een blauwe maandag. Joop de Jong heeft er ook nog in gezeten. Die zaten in '73 nog geen van allen in de raad. oprichters van de werkgroep Hans: Op de binnenstad heeft Schiedam, die in '72 en '73 fel protesteerden tegen de binnen stadsplannen. Wij vroegen de actievoerders van bet eerste uur, waarom het de laatste tijd zo stil is in Schiedam {zelfs bij de begrotingsbehandeling was er zeer weinig publiek aanwe zig). We waren benieuwd naar hun kijk nü op de werkgroep Schiedam van toen en vroegen het tweetal hae het staat met "er*us: «»Het belangrijkste, dat de het pand waar ze zich alweer werkgroep^ gedaan heeft, zijn de werkgroep niet veel effect gehad. Wel op de Lange Haven, die wij bij de binnenstadsplan nen wilden betrekken. Die werd toen volkomen verwaarloosd. Nu ligt hij er, dankzij particu lier initiatief trouwens, weer be hoorlijk bij. Misschien wordt hij nog wel beschermd stadsge zicht. Mouterij De Goudsbloem, een menselijk gebouw, op de valreep gered. drie jaar mee bezighouden: mouterij De Goudsbloem, op de hoek van de St Annazuster- straat en de Noordvest- „Van echte inspraak is in feite geen sprake. De gemeente vraagt vrijwel nooit bijtijds naar de mening van de bevol king, en stelt nauwelijks infor matiemateriaal ter beschikking. Als je toch iets begint, moet je alles maar zelf uitzoeken. Over EIGENBELANG de ideeën van de gemeente nog die filmmiddagen met de film van Jan Schaper, Schie dam kiest voor het water, en amateurfilms over Schiedam, en die wandelingen door de ou de stad die we hebben georga niseerd. Daar was ontzettend veel belangstelling voor. Dat zou de gemeente elk jaar moe ten doen." {ADVERTENTIES} VRUMOED Alsu dóórdenkt EIGENRAAM 'jfi 4 A AM veiligheid en degelijkheid! Wezen voor klasse! VOLVO ais u döórdenkt! FOLDERS Kompleet verzorgde dokumentatia van alle typen hebben wij voor U. PROEFRIJDEN U mag heel kritisch zijn. hoor hoe da portieren sluiten, de motor fluistert en ervaar de „zit" tijdens een aangena me proefrit ir> hei type, dat u wenst INRUIL Rijdt u VolvD Of een ander merk wij zullen gunstig laxeren. DUS Neem voor Volvo kontakt op met: V tt/UCOE DERDELAAN 18 x. VLAARDtHGEM J-™""»™- Van de binnenstadsplannen heb ben Hans en Bertus nooit iets begrepen. „Waarom ze nou zo'n city willen? Schiedam heeft zijn Bertus- van stadsplanning te overzien, vinden Bertus en Hans. „Een grote meerderheid stemde in met de bouw van het Stadskan toor. Nu vindt vrijwel iedereen het een lelijk gebouw. Mevrouw Gording, toen raadslid voor de PSP, zei eens tegen me: op de tekening was het mooi, maar als ik het nu^ zie kan ik niet begrijpen dat ik daar ooit vdór heb gestemd. Laat foto's van niet zo bekende stukken Schie dam aan de raadsleden zien, de helft weet niet eens waar het is" In een bloeiend stadshart voor Schiedam geloven Bertus en Hans dan ook niet. wordt, wordt het een dure wijk Leven komt er nooit meer in", voor mensen die daar rustig willen wonen, mensen die DE GOUDSBLOEM genlijk m een villawijk thuisho- ren aan de rand van de stad. Bertus en Hans hebben al een tijd geen actie meer gevoerd voor de Sehiedamse binnenstad. Na dat ze uit de werkgroep Schie dam stapten, in '73, hebben 2e zich alleen nog ingespannen voor mouterij De Goudsbloem. „De werkgroep Schiedam werd een politieke aangelegenheid. Hij is nog een jaartje voortgezet door leden van de PvdA en PPR. Wij hadden geen zin om in de politiek te gaan. Wij zijn toen uit gaan kijken naar een stukje mooi Schiedam, dat toch erg kwetsbaar was. De mouterij was precies wat we zochten. Hij staat nu definitief op de monu mentenlijst, terwijl hij eerst af gebroken dreigde te worden. we willen een café op de bene denverdieping beginnen. Wij hebben al heel wat aan het pand opgeknapt, en als wij de afgelopen drie jaar het dak en de ramen niet hadden gerepa reerd, was nu al het houtwerk in het pand verrot geweest Dus de gemeente zal het waarschijn lijk wel aan ons verhuren, oak al biedt iemand anders meer huur." Wanneer hun café open gaat, kunnen Bertus en Hans nog niet zeggen. Dat hangt af van onderhandelingen met de ge meente. Die duren erg lang. Wethouder Zijdeveld vraagt zich zelfs af of hun cafe-plan- nen het historisch karakter van De Goudsbloem niet zullen aan tasten. Bertus: „De gemeente is een beetje teleurgesteld in onze plannen. Wij wilden eerst het hele gebouw voor onze reke ning nemen en er een sociale en culturele functie aan geven, maar dat blijkt voor ons finan cieel niet haalbaar. We moeten ons voor dat café al diep in de schulden steken. Het openen van de benedenverdieping café betekent in ieder geval voor iedereen een mooie kans om in het openbaar in aanra king te komen met een mense lijk gebouw. Misschien heeft dat nog een daarna". Het Openbaar lichaam Rijnmond is een huis, waarvan de vloerdelen los zitten. Het is dan ook de hoogste tijd dat dit huis, dat onder normale omstandigheden reeds lang het predikaat onbewoonbaar zou hebben gehad, wordt ver bouwd. Om er voor te waken dat die verbouwing beter geschiedt dan de bouw zelf bijna twaalfeneenhalf jaar geleden Is het noodzakelijk, dat de Haagse bouwheer op drachtgever wat meer op de bouwplaats komt. Het betreft een wat teleurstellende conclusie van bet Openbaar lichaam Rijnmond. Het is terug te vinden in een onlangs verschenen brochure, getiteld: Rijnmond, doe er wat aan! Na de vele rapporten, die er over de bestuurlijke problemen in dit gebied a! zijn geschreven, wü deze brochure alleen maar de sfeer aanduiden, waarin na bijna twaalfeneenhalf jaar Rijnmond en honderd vergaderingen wordt gewerkt. De titel van het boekje spreekt derhalve voor zichzelf. Er valt een lichte kritiek op het Haagse beleid te bespeuren. „Het bestek voor het huis zat wat rammelend in elkaar. De Haagse bouwheer heeft niet veel meer aangedragen dan een idee voor de muren om de zaak bij elkaar te houden. En dan te bedenken dat er in 20'n „huis" maar liefst 23 elkaar niet altijd welgezinde gemeenten in goede harmonie moeten samenwonen! Rotterdam beneden, met uitzicht op de tuin van Voorne. Maar toch zo dat de buren geen last zouden krijgen als de „open haard" flink werdt opgestookt". Den Haag gaf al niet veel, de bewoners waren evenmin scheutig met ideeën en materiaal. In plaats van dat er gewerkt werd met gewapend beton en bouten, werden kopspïjkertjes ge bruikt. De moraal zal velen duidelijk zijn. De Rijnmondwet van 5 november 1964 was duidelijk een compromis, waarvoor rijk, provincie en gemeenten zo weinig mogelijk hebben ingele verd om van Rijnmond een levenskrachtig lichaam te ma ken. De Wetgever koos voor de gulden middenweg. Alles zou best op rijn pootjes terecht zijn gekomen als het Openbaar lichaam zich zelf kon waar maken. Maar Rijn mond had echter 20 weinig om zich te bewijzen dat een ieder nu nog steeds uitroept dat men aan een bestuursli chaam dat nog maar zo weinig bevoegdheden heeft, geen nieuwe bevoegdheden kan overdragen. En daarom, zostelt Rijnmond, moet er worden verbouwd onder meer toezicht van de bouwheer uit Den Haag. eigen karakter van een histori sche binnenstad altijd verwaar loosd. Het is al jaren zo, dat iedereen gaat winkelen op de Lijnbaan in Rotterdam. Dat zal alleen veranderen als de Lijn baan hier komt. Nou ja, die komt hier niet. Het openbaar vervoer hier draait toch ook alleen maar om hoe kom je in Rotterdam." Bertus: „Het gemeentebestuur heeft de afgelopen jaren alleen maar aan zijn eigen belangen gedacht. Met de uitbreiding van het nieuwe stadskantoor dat gaat verrijzen aan de 's-Grave- landseweg mee, hebben ze aan eigen behuizing en inrichting daarvan zo'n veertig miljoen uitgegeven. Voor een historisch centrum hebben ze geen geld. zeggen ze. Maar ze hebben er ook nooit achterheen gezeten. Als ze zelf panden hadden op geknapt, hadden ze er nu dikke winst mee kunnen maken. Al hadden ze alleen maar duide lijk gemaakt, dat hier een prachtig historisch centrum voor het opknappen lag, en hadden ze zelf de omgeving be- hoorlijk aangepakt. De blauwe lampen in die oude lantaarns aan de Lange Haven, dat is toch afschuwelijk. Laten ze bij voorbeeld eens in Schoonhoven gaan kijken, hoe ze het daar doen," NIET BEVOEGD De raad is eigenlijk niet bevoegd om over stadsplannen te beslis sen. Een gemeentebestuur is veel te klein en veel te slecht uitgerust om alle problemen „Woningbouw in een stadscentrum kan niet meer. Dat wordt veel te duur. De flats, die MuWi bouwt op de plaats waar vroeger de Lidui- nakerk stond, moeten al 120,000,- kosten, daar komen ook nog eens honderden gul dens servicekosten per maand bij. Van Gent, voormalig stede- bouwkundig adviseur van de gemeente, zei tegen de werk groep Schiedam: ga maar eens in Oldenburg (Duitsland) kij ken, dat is het voorbeeld voor de Sehiedamse binnenstads plannen. Oldenburg 2ag er in derdaad aardig uit. Maar we vroegen aan mensen die daar woonden, wat voor huur ze be taalden per maand. Het ant woord: 1400 Mark. Het gat van Boimers wordt niet meer opge vuld. De binnenstad van Schie dam wordt waarschijnlijk de beste plaats van Nederland om luchtballonnen op te laten stij gen. Hoek-Loos kan voor per slucht zorgen. .Hans: „Ik kreeg op een fiets tocht een keer een lekke band. Het was zondagmiddag, ik was net in een klein dorpje ten zuid en van Rotterdam aangeland. Ik keek om me heen en zag een bordje fietsenmaker. Die man heeft gelijk mijn band geplakt voor zeven dubbeltjes. Als ik in een nieuwbouwwijk een lekke band had gekregen, had ik te rug kunnen lopen. In nieuw bouwwijken zijn geen loodsjes en werkplaatsen. Dat is nou net het leuke van een stad, dat je er alles kunt vinden. Ais er tn de binnenstad nog gebouwd] Maasland „Het maken van een preek is toch wel Iets anders dan het hanteren van de verf kwast". Dominee H. Makkie ga van de Geref. kerk te Maasland ondervond dat aan den lijrve- De Maaslandse predikant zette de eerste streken verf in zijn kerk, ten teken dat de grote opknapbeurt is begonnen. Dominee Makktnga had voor de ze gelegenheid rijn toga thuis gelaten. In overall gestoken en met de verfkwast gewapend zette hij de eerste streken voor de aktie „Schoon Schip", waar na meteen een bazaar van start' ging. Negentien jaar terug werd de kerk in gebruik genomen. Aan het onderhoud van plafond, de ramen en de muurschildering was sindsdien nog niets gedaan. Vandaar dat de commissie van beheer nu de tijd gekomen' achtte om de kerk een flinke, opknapbeurt te geven. Hiermee is een bedrag genoeid van plm. 40.000 gulden. Daar voor wordt de gehele binnenzij de van de kerk van een nieuw verfje voorzien, inclusief de pi laren, muren, ramen en muur schildering. Om in de kosten tegemoet te komen werd de ba zaar georganiseerd, De kopknapbeurt gaat in de twee de week van januari daadwer kelijk van start. Naar verwach ting is het werk op 1 februari klaar. Gedurende de drie tus senliggende weken is de gere formeerde gemeente te gast in de Ned. Hervormde kerk, De morgendienst wordt daar om negen uur gehouden, terwijl de hervormde gemeente de dienst van tien uur naar half elf ver zet. De avonddienst van zeven uur gezamenlijk gehouden. Schiedam Leden van een stichting als de Instuif Schiedam zijn in feite klan ten. Komen zij immers wei- nig, dan krijgt de stichting te weinig geld ïn het laatje om een programma te ma ken, dat meeloopt met alle nieuwe stromingen in dc commerciële muziekwe reld, zoals op bet ogenblik funk, soul en een mix van dat ah Engelse termen, maar dat is nu eenmaal al vele jaren „in". De Instuif moet het uitslui tend van de vaste klanten hebben. Van entreegeld dus, want dat dient door iedereen te worden betaald, ook door leden. Aan drank bestede centen komen na melijk terecht in de pot van Arcade, in welke zaal de stichting zijn clubavonden houdt, doorgaans op zon- dagavond. Een probleem vormt evenwel de vervlak king, die in de showbks steeds meer merkbaar wordt Vooral op het muzi- kale vlak zijn nieuwe goede ideeën broodnodig; instru menten en beheersing daar van dreigen door een zo stompzinnig mogelijke act naar het tweede plan te ver- huizen, dat schijnt minder belangrijk. Met als gevolg, dat overal publiek weg blijft Men raakt uitgekeken op goedkope grimassen van raar uitgedoste fröbelaars. Ook de Instuif Schiedam trekt sinds enige tijd min der bezoekers minder le den, dus minder klanten. Noodgrepen om de zaal toch wat voller te krijgen zijn bijvoorbeeld de Dizzy Big Mouth en Little Eve gaan 1977 in in zaal Arcade, Lange Haven 71 in Schiedam, Man's Band en voor de drukker. Het is dus niet zo, zoveelste keer dan maar dat de leden weglopen, weer de Flails, een overi- Op nieuwjaarsdag wordt een done iiifctolrarv^ wAAnln ..It ji::»_ gens uitstekend groepje uit Kethel dat kan rekenen op een aanzienlijke achterban. Om de leden iets extra's te bezorgen worden grotere feestavonden georgani seerd. En warempel, dan is het inderdaad altijd weer dergelijk evenement weer op stapel gezet Manager Frans Naterop, zelf oud- Schiedammer die nu in Rot terdam woont, levert de ar tiesten: Big Mouth en Little Eve, het Amsterdamse zan geresje Lia Velasco dat voorheen in formatie May flower zong, verder komt bandparodist Appie Brom- mert, terwijl fakir Mister Satoh 2orgt voor visuele sensatie. Dïse-jockey Sam my Green omlijst één en ander. Toegang tot Arcade kost zes gulden op vertoon van de lidmaatschapskaart De zaal is na acht uur open. ADVERTENTIE Vrijmoed-Schiedam 200 Jaar Onderstaande open brief is eind vorige week in de brievenbus van het Sehiedamse stadskan toor gestopt en kan volgens on dergetekende worden be schouwd als a»r—- eer dere toege-'"' uv ran de raad ov,.. T and, waarover in werd bericht: „Geachte raadsleden, subgroep Natuur Milieu en Recreatie, één der inspraakgroepen die rich in Schiedam met gebied Midden-Delfland bezighouden, neemt met verontwaardiging kennis van de uitgangspunten van structuurschets Schiedam- Noord en het daaraan gelieerde ontwerp-bestemmingsplan Woudhoek-Noord. Naar de me ning van subgroep Natuur Milieu en Recreatie overschrij den deze plannen in ernstige mate de grenzen van bufferzo ne Midden-Delfland. Tevens nam de subgroep kennis van voorgenomen verdere opspui tingen in gebied Midden-Delf land, die zij met klem in haar geheel afwijst De door de Pro vinciale Raad voor de Ruimte lijke Ordening op gang ge brachte inspraakprocedure voor de bewoners van Midden- Delfland en omliggende ge meenten wordt zodoende op grove wijze doorkruist De sub groep dringt erop aan, dat bo vengenoemde plannen niet wor den uitgevoerd. Hoogachtend, namens subgroep Natuur Si Mi lieu en Recreatie, Nancy MacGillavry Schietbaanstraat 14 Schiedam-Bijdorp" VRIJDAG 31 DECEMBER 1976

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3