SCHIEDAMSCHE COURANT Beleidsplan scheepsbouw nog niet rond Personeel Wilton-Fijenoord woedend op directie RSY STERKE TOENAME C t LEVUNA LITEIT Ëk Ir -Ks Mee' rê' lier bij inricl iting van Toeleveringsbedrijf Dertig mille schade door wateroverlast 'T Imm Diens tregeling RET is in orde Bedwelmde agent weer aan 't werk POLITIEKORPS UITGEBREID Nieuw raadslid Bewonerstoinen gaan niet door Duik van dijk af, niet gewond Minder vernielingen aan schoolgebouwen Druk bezochte nieuwjaars receptie W' SGP bijeen Dinsdag 4 januari 1977 Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtondienst 141144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no, 25739-4 pagina's SCHIEDAM EN KETHEL Delft Weer is gisteravond de Beleidscommissie Scheeps bouw met gereed gekomen met haar taak. Na een vele uren durende vergadering moest drs. J. H. Bakker, de voorzitter van de commissie, constateren, dat er nog enkele haken en ogen zaten, voornamelijk in de sociale paragraaf en over de mate waari n en de man ter waarop de werven financiële steun van de overheid zullen knjgen. Volgende week maan dag komt de commissie weer bijeen. Inmiddels is dan ook het CA O-overleg in de metaal op gang gekomen, waarbij de vervroegde pensionering, een belangrijk punt m de sociale paragraaf, aan de orde zal komen, De heer Bakker verklaarde, dat de problemen bij RSV met m de vergadering ter sprake zijn gekomen. Wel had hij de indruk, dat er ten aanzien van de opzegging van het sociale plan door de directie van RSV nog enkele onduidelijkheden waren. Hij dacht echter, dat er nog wel mogelijkheden waren om de moeilijkheden m dit concern tot een oplossing te brengen. Over het aantal gedwongen ontslagen in de scheepsbouw bestaat volgens de heer Bakker geen onenigheid meer. Naar zijn mening is er weinig kans, dat er op grote schaal gedwongen ontslagen zullen vallen. „De commissie streeft naar behoud van werkgelegenheid en naar het vinden van ander werk voor diegenen, die toch moeten afvloeien," zo stelde hij. Schiedam De directie van Rijn-Schelde-Veroï- rae heeft zich de woede op de hals gehaald van vele werknemers van de tot dit concern behoren de werf Wilton-Fije noord. Als direct gevolg daarvan zal het perso neel van de werf niet meer meewerken aan het overbrengen van machines van de machi nefabriek naar de Eot- terdamsche Droogdok Maatschappij. Die ver huizing is nodig in het kader van de reorgani satie van het concern. Die reorganisatie is geregeld m het rappori van de zogenaamde commissie-Winsemius, waaraan twee jaar is gewerkt. In dat rapport was ook een sociale paragraaf opgenomen, waarin regels waren aangegeven voor de sociale begeleiding van het personeel, dat als gevolg van de reorganisatie zou moeten af vloeien. Vorig jaar was daar over overeenstemming bereikt Een dag of tien geleden deelde de directie van RSV de vakbonden mee zich met meer aan die sociale paragraaf te zullen hou den. Zij gaf de voorkeur aan het sociale plan, zoals dat door de Beleidscommissie Scheeps- door JAN DIJKSTRA bouw zou worden opgesteld. Dit sociale plan zou voor de gehele scheeps-nieuwbouw in ons land gelden De bonden hebben daar heftig tegen gepro testeerd en het overleg met de RS V-top opgeschort. „De regeling, zoals de Beleids commissie opstelt, is minder goed dan de RSV-regelmg", al dus de heer B. Blommers, se cretaris van de ondernemings raad van Wilton-Fijenoord „In onze regeling was een toegift opgenomen op basis van leef tijd en diensttijd en die toegift ontbreekt in het plan van de Beleidscommissie Bovendien zou onze eigen regeling nog wel gelden voor die reorganisaties, die al aan de gang zijn. Dat betekent, dat er twee regelingen gaan gelden voor een bedrijf en dat de een straks met minder naar huis wordt gestuurd dan de ander". De heer Bongers noemde het be sluit van de RSV-top contract breuk. „Het is een minne ge schiedenis. De directie heeft on ze regeling opgezegd zonder daar eerst overleg over te ple gen' Het is volkomen eenzijdig gegaan". Hij kon nog met zeggen welke acties er verder zullen worden ondernomen. Het niet meer meewerken aan de reorganisa tie noemde de heer Blommers een waarschuwing aan de di rectie. Als het met „tot bezin ning" komt, is de mogelijkheid van andere acties, zoals werk onderbreking. niet uitgesloten. Ook een vertegenwoordiger van de Industriebond NW noemde het een onverteerbare zaak Hij vreesde, dat de onrust de ko mende dagen nog wel zal toene men en ook zal overslaan naar andere RSV-bednjven Met na me noemde hij de Verolmewerf op Rozenburg, waar m het ka der van de reorganisatie ook omslagen zullen vallen. De directie van RSV wilde giste ren geen commentaar geven. Wel deelde zij mee, dat zij nog deze week over cie kwestie con tact zal opnemen met de vak bonden Schiedam Zonder verwondin gen stapte de 22-jarige N.J.M. van de B, ïn de Nieuw Mathe- nesserstraat uit zijn volkomen ingedeukte personenauto, waarmee hij een minuut daar voor een hekwerk had geramd en een steile dijk was afgere den. De oorzaak var de duik naar het benedendijkse was gladheid van het wegdek. Met flinke vaart was Van de B. de dijk genaderd; hij kwam uit de Van Deventerstraat Het onge luk gebeurde 's nachts. Capellenaar T.C.P. van V. (30), die zondagnacht m het zieken huis belandde na een slip op de Overschieseweg, is buiten le vensgevaar. Zijn artsen hebben behalve een schedel basis frac tuur en een gebroken kaak an dere verwondingen geconsta teerd. De man heeft ook nog twee gebroken benen en een gebroken rechterschouder. Schiedam Hoofdagent Van Aken van de Schiedamse politie is deze week weer aan het werk gegaan na een korte opname in het Ge meente-Ziekenhuis. In de eerste nacht van het nieuw jaar was hij door rook be dwelmd, toen hij met colle ga Van Son een bejaarde vrouw redde uit haar bran dende slaapkamer. Door onbekende oorzaak was bij mevrouw H. (72) in de Iden- burgstraat brand ontstaan, terwijl zij lag te slagen. Met emmers water gingen bei de hoofdagenten de brand te lijf, terwij! de brandweer onderweg was na hun waar schuwing. De slaapkamer brandde wel uit, maar de poütemannen slaagden tij dig enn om de vrouw in veiligheid te brengen. Daar na bezweek Van Aken. Vlaardingen Het aantal vernie lingen aan schoolgebouwen in Vlaai-dingen is het vorig jaar beduidend geslonken. In de pe riode van 1 januari tot 1 decem ber 1976 werden „slechts" ne gentien scholen het doelwit van vernielzuchtige heden". In 1975 was het aantal vernielin gen tweemaal zo groot: 38. De schade bedroeg hierbij zo'n tienduizend gulden. De politie kon twintig van de 38 gevallen oplossen. De schade van de ne gentien vernielingen m het af gelopen jaar was ongeveer zes duizend gulden Vlaardingen „De crimi- neliteitscijfers over het juar 1976 geven een gro te stijging te zien*'. Dat zei commissaris B. van Toledo van de Vlaar- dingse gemeentepolitie tijdens een gisteren ge houden nieuwjaarsbij eenkomst van Vlaardin- gens sterke arm. De cormnissaris kwam ook onmiddellijk met de cij fers van het vorig jaar aan. Zo heeft hij verteld, dat er totaal 3035 mis drijven zijn behandeld door zijn korps. In 1975 waren dat er 2362 ge weest en daarom kan worden gesproken van een forse stijging, 28,5 procent namelijk. De commissaris toonde aan dat dc afgelopen tien jaar het aan tal misdaden voortdurend is toegenomen met uitzondering van 1974, toen er minder mis daden in Vlaardingen werden gepleegd dan in liet jaar daar voor. Van Toledo kon echter ook met gunstige cijfers ko men. Het percentage van opge loste diefstallen steeg namelijk ten opzichte van het vorig jaar en steeg eveneens ver boven het landelijk gemiddelde uit. Bedroeg het oplossingspercen tage eerverleden jaar nog 36,6 procent, in 1976 steeg dat tot 42 procent. Het landelijk per centage bedraagt ongeveer der tig, vertelde Van Toledo. Hel aantal agressiviteitsmisdaden geeft ook weer een stijging te zien Die stijging is bijna hele maal een gevolg van de toena me van het aantal vernielingen. Het afgelopen jaar zijn 294 ge vallen van vernieling geconsta teerd, het leeuwendeel van de 365 agressiviteitsmisdnjven. Het aantal zedenmisdrijven nam af van zeventig in 1975 tot 46 m het vorig jaar. Grote zorgen baart het drugpro bleem het Vlaardmg.se politie korps. De commissaris zei dat Vlaardingen enkele honderden verslaafden aan hard drugs telt. Twee rechercheurs houden zich speciaal met dit probleem bezig. Daarnaast is er toene mend toenmend aantal ver keersovertredingen (13.000 be keuringen). Ook waren er het afgelopen jaar meer aanrijdin gen, 1480 in 1975 tegenover 1510 het afgelopen jaar, maar het aantal doden m het verkeer nam af tot vijf. Verder zijn 1280 automobilisten bekeurd voor te hard rijden, en eenzelfde aantal voor het rijden door rood licht. Het jaar 1976 is zeer gunstig afge sloten met de „vangst" van vier Vlaardmgers die in het gehele land inbraken en soortgelijke zaken op hun geweten hebben. Zij hebben inmiddels zo'n vijf tig van die gevallen bekend en het onderzoek is nog gaande. Van Toledo beedigde voor zijn nieuwjaarsrede acht mensen die het korps komen verster ken. Drie van de beedigden zijn jonge vrouwen. Eén van hen is agente, de anderen zullen admi nistratief werk gaan doen. De beedigde J. C. de Ruiter zalt zich met de mobiele-eenheid gaan bezighouden. Na Schiedam, Maassluis en Maasland heeft gister avond ook het Viaardingse gemeentebestuur de tradi tionele nieuwjaarsreceptie gehouden. Velen maakten van de gelegenheid ge bruik om het college, de raadsleden en de aanwezi ge ambtenaren een voor spoedig 1977 toe te wen sen. De receptie had een informeel karakter en dat sloeg bij de VJaardingers kennelijk goed aan. Van het begin van de hands- jes-schud-happening tot op het laatste ogenblik rond half tien leek de kantine onder het nieuwe deel van het gemeentehuis een gonzende bijenkorf. Op de foto het burge meestersechtpaar dat de nieuwjaarswensen in ont vangst neemt van NVV- voorzitter Suurendonk en zijn echtgenote. WÊËÊÊÊÊÊÊËÊÊm il 21,1 wmÊm Maasland Mevrouw ïr. E. J. Groosman-van den Brand hof wordt van avond geïnstalleerd als raadslid voor de WD. Met haar 30 jaar is zij het jongste Maastandse raadslid. Mevrouw Groosman is stedebouw- kundige van professie. i Het ziet er naar uit dat zij zich binnen de twee- I mansfactïe bezig zal gaan houden met onder I meer de problemen rond de ruimtelijke ordening. Het nieuwe raadslid is opvolgster van mevrouw I Van Erven die zich on- I langs heeft teruggetrok- I ken uit de politiek. 1J Het nieuwe Maasland- se VVD-raadslid me vrouw ir. E, J. Groosman van den Brandhof. Vlaardingen De dienstregeling van de bussen van de RET zijn in Vlaardingen zoveel mogelijk afgestemd op de aankomsttij den van tremen op de Viaar dingse stations. Dat schrijven burgemeester en wethouders van Vlaardingen m een brief aan het KVP-raadslid Koos van der Linden. Van der Linden heeft tijdens een vorige raads vergadering zijn ongenoegen uitgesproken over het feit dat de dienstregeling van de HET niet zou zijn afgestemd op de dienstregeling van de NS. Wet houder van verkeer en vervoer Bas Goudriaan heeft toen toe gezegd de zaak te zullen onder zoeken. In de brief aan Van der Linden staat verder dat met name voor de beginhaltes station Vlaardm- gen-West en Vlaardmgen-Cen- trum gestreefd is naar een op elkaar afgestemd zijn van de verschillende vormen van open baar vervoer. De chauffeurs van de RET hebben bovendien de opdracht om te wachten als zij een trein zien naderen, ook ais zij volgens hun dienstrege ling zouden moeten vertrekken. Na het vertrek dienc-n de chaui- feurs zoveel mogelijk op sche ma te rijden. Als de chauffeurs op hun schema voorliggen moe- ten zij bij station Vlaardingen- Oost wachten en dan daar weer op tijd vertrekken. Zien zij dan een trein aankomen, dan moe ten ze daarop wachten De RET heeft laten weten dat door de getroffen maatregelen de laat ste jaren het aantal klachten over aansluiting trein,'bus ui terst gering is Vlaardingen De inrichting van het nieuwe Toeleveringsbedrijf gaat voorlopig bijna 2,5 ton minder kosten dan waarmee in het ontwerp-mvestenngspro- gramma voor 1977 tot en met 1981 rekening is gehouden. In het investeringsprogramma, dat overigens nog door de raad goedgekeurd moet worden, is een bedrag van eén miljoen gul den voor de inrichting opge voerd. Het college van B en W hebben de raad om een krediet van 754.800 guiden gevraagd. De raad moet zich over het beschikbaar stellen van dat be drag morgenavond uitspreken, tijdens de eerste raadsvergade ring van het nieuwe jaar. Oorspronkelijk zijn de kosten voor de inrichting van het Toe leveringsbedrijf geraamd op 624 800 gulden. Hieraan is nog 130 000 gulden toegevoegd voor het aanbrengen van afscheidui- Vlaai-dingen De voorgeno men aanleg van bewoner- stuinen op het terrein tus sen de flats aan de Londen-, weg en de Luxemburgweg gaat met door. Ben Wheb ben de directeur van ge meentewerken verzocht de mogelijkheden voor de aan leg van bewonerstuinen el ders in Holy te onderzoe ken. Reden voor het besluit van het college om de genoemde bewo nerstuinen met aan te leggen is de storm van protesten tegen de gemeentelijke plannen. Die protesten kwamen van de be woners van de flats waartussen de turnen aangelegd zouden moeten worden. Het terrein waar de turnen moesten komen. werd en wordt namelijk als speelterrein gebruikt door in de flats wonende kinderen. Mensen die zich hebben opgege ven om voor een bewonerstiun m aanmerking te komen, zullen voorlopig moeten wachten op de resultaten van het onderzoek van de directeur gemeentewer ken. Hun aanmelding blijft overigens van kracht. gen van werkeenheden binnen de hallen. Voor die afscheidin gen zijn scheidingswanden ge kozen die gedeeltelijk doorzich tig cn gedeeltelijk ondoorzichtig zijn. Problemen kunnen nog ontstaan, over de zonwering van het nieu-j we gebouw. De gemeente heeft' deze oorspronkelijk onderge- bracht in de kosten voor de inrichting. Minister van sociale zaken Boersma heeft echter te verstaan gegeven, dat die voor. zierung bij de bouw ter beschik king is gesteld, 5,4 miljoen gul den. Als de raad het krediet voor de inrichting verstrekt, is daar een voorwaarde van het college aan verbonden. Het rijk moet name lijk de kosten gewichtig verkla ren Doet het rijk dat niet, dan zal het college de raad over te ondernemen stappen benade ren Schiedam Door het springen van waterleidingen is dit weekeinde voor ongeveer 30 mille schade aangericht. Het meest werd de Ballon Irene Couture aan de Hoogstraat ge troffen. De boetiek liep een schade op van ongeveer 20 mil le, toen op zolder een leiding was gesprongen. Politie en GTB-ambtenaren zagen kans de hoofdkraan dicht te draaien nadat men via de ernaast gele gen fotowinkel het pand binnen was gekomen. Kort tevoren was bij de politie reeds de melding binnengeko men dat er wateroverlast was aan het Louis Zimmermanplein m Grocnoord. Bij de familie T. was lekkage in de aftapkraan in de meterkast De benedenbu ren, de familie G., bemerkte de lekkage toen er grote kringen verschenen op het plafond van de hal en de keuken. De exacte schade is nog niet vastgesteld. Zo ook bi) een niet bewoond pand aan de Van Beverenstraat m Schiedam-West. Gealarmeer de pohtie-agenten hebben voor eigenaar B.v.d K. uit Delft de hoofdkraan dichtgedraaid. As sistentie werd tenslotte ook ver leend in de Newtonstraat m Schiedam-Oost. Door een ver stopte afvoer liepen daar een kelder en een kinderkamer for se waterschade op. Schiedam De Staatkundig Ge reformeerde Partij houdt vrij dag 7 januari weer een algeme ne ledenvergadering. Dommee M. Pronk uit Dordrecht zal daar 's avonds in de Hoek- steenkerk aan de Burgemeester Ktlappertlaan een tijdrede hoe den. De aanvang van de fc"- \komst is acht uur. ireae noi-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1