„We moeten niet lil paniek raken'9 Verder verdiepen in samenleving Modern onderwijs: een moeilijke zaak Gevaarlijke kruising „Papillon5', ontsnappingen van Karde Duivelseiland I Stunt van Entebbe Het Keteltje krijgt nieuwbouw Politie Maasland beter bereikbaar Scouting recipieert Ernest Breadbont op Passage-orgel Yan den Brink over saneringsplannen: lllllll Schuurkerkje nu officieel gemeentebezit DONDERDAG 6 JANUARI 1977 3 Met grote belangstelling heb ik het artikel over de taxibedrij ven gelezen, waarin u op 2o'n geweldige manier heeft ge tracht onze klanten op de hoog te te brengen van onze proble men in deze voor ons zo drukke periode. Gelukkig hebben wij ook nu weer vele fijne reacties gehad over de manier waarop wij de kJan- ten geholpen hebben en dat er geen, of slechts een zeer korte wachttijd is geweest. Voor wat betreft het artikel in uw krant wilde ik toch wel zeggen dat ik medelijden heb gehad met die chauffeurs en hun gezinnen, die wel op oudejaarsavond en nieuwjaarsnacht onafgebroken moesten werken. Daarom ben ik er bijzonder blij om dat wij er ook de afgelopen oudejaarsavond in geslaagd zijn om te zorgen dat een groot gedeelte van de taxichauffeurs reeds om 23.00 uur thuis was en dat alle chauffeurs tijdens de jaarwisseling bij hun gezin waren. Het is namelijk in ons bedrijf de gewoonte dat er op oudejaarsavond tussen 23.00 uur en 00.15 uitsluitend spoed- werk wordt verricht zoals zie- k nh ui s ritten. Hoogachtend, mevrouw Van Drimmelen, direc tie Vlaardingse Taxicentrale Maasland De bereikbaarheid van diverse politiekorpsen in het Haagse district zal worden verbeterd. Daaronder valt ook het postbureau in Maasland. De telefoonbeantwoorders die nu nog worden gebruikt als het bureau niet is bezet, zullen gaan verdwijnen. Deze tele foonbeantwoorders verwijzen tot nu toe naar een ander bu reau in de regio of naar de centrale meld- en regelkamer in Den Haag. De voorgestelde wijziging is be kend gemaakt door de districts commandant van de rijkspoli tie. Deze zei dat het oude sys teem niet meer past in de he dendaagse serviceverlening aan het publiek. Voor het oude systeem komt een automatische telefonische door verbinding in de plaats. Bij een telefonische oproep aan ben ge- sloten politiebureau wordt dan automatisch doorgeschakeld naar de centrale meld- en regel kamer. Vandaar kan men via de surveillance-auto's actie on dernemen. WanneBr het nieuwe systeem wordt ingevoerd is nog niet be kend. Momenteel is de techni sche realisatie van het project »n voorbereiding bij de politie- verbindingsdienst en de PTT. Schiedam De raadscommissie voor vorming en recreatie is dinsdagavond accoord gegaan met de voortzetting van kleuter school Het Keteltje, aan de Schiedamseweg. Op de vraag van mevrouw A. A. de Jong Sunöerman (WD) wat er ge daan zal worden aan het feit dat de grootte van de klasloka len van de kleuterschool niet voldoet aan de rijks norm, ant woordde voorzitter Herman Posthoorn (PvdA), wethouder van onderwijs, cultuur en re creatie, dat Het Keteltje een nieuw gebouw krijgt. „De plannen voor nieuwbouw voor Het Keteltje zijn in een vergevorderd stadium. Er zal een nieuw stuk gebouwd wor den aan de Burgemeester Ver- veenschool, aan de Nachtegaal laan, maar een paar honderd meter van waar nu Het Keteltje staat, daar komt dan de kleu terschool in. De plannen zijn al besproken met de bouwkundig hoofdinspecteur in Den Haag, Een raadsbesluit is in voorbe reiding," aldus Posthoorn. Jo Ou wens (PvdA) vroeg zich af welke bestemming het huidige gebouw van Het Keteltje na de verhuizing van de kleuterschool zal krijgen. De wethouder ant woordde haar. dat hij daar wel eens over gaat nadenken ais de eerste paal voor de nieuwbouw de grond in is. Vlaardingen Scouting Vlaar- dingen houdt zaterdag haar jaarlijkse Nieuwjaarsreceptie. Iedereen die de Vlaardingse verkenners een warm hart toe draagt, is welkom, De receptie vindt plaats tussen 's middags half 2es en 's avonds half acht in de bijna gereedge komen, verhouwde boerderij aan de Broekpolderweg in Vlaardingen. Na afloop van de receptie zal de S co u ting-in-Ned erland-d i as erie vertoond worden, waarvoor ook een stel plaatjes in Vlaar dingen zijn gemaakt. Schiedam Ernest Breadbont bespeelt maandag 9 januari het orgel in het Passage-Theater in Schiedam. Het concert van de organist in de Tower Ballroom in Blackpool begint 's-morgens om half elf. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de kassa van het theater. De toegangsprijs is 3,50. Voor CJP-ere 65+ ers en kinderen tot en met twaalf jaar is de entree prijs 2,-. De opbrengst is geheel bestemd voor het door de Nederlandse Orgel Federatie uit te voeren herstel en onderhoud van de zeer weinige nog in Nederland aanwezige Theaterorgels. Burge meester J. van den Brink: be staansgrond bewijzen. Maasland Niet in pa niek raken. Oat is in het kort de reactie van bur gemeester J. van den Brink op de plannen van minister De Gaay Fortman van binnen landse zaken om ge meenten met minder dan tienduizend inwo ners op te heffen en sa- men te voegen met an dere/grotere gemeenten. Maaslands eerste burger zag het voortbestaan van zijn gemeente niet direct in gevaar komen. De minister heeft voor sommige kleine gemeenten namelijk een bestaansmogelijkheid open ge laten, als deze kunnen aantonen (op grond van een gedegen on derzoek) in de toekomst zelf standig te kunnen blijven func tioneren. „Het is een troost", ze zei de heer Van den Brink, „dat onze bestaansgrond bewezen kan worden, we zullen op onze hoede moeter. blijven en allo ontwikkelingen nauwkeurig blijven volgen". Overigens heeft het Maaslandse gemeentebestuur nooit moeite gehad om eventueel samen te gaan met een andere gemeente. Op grond van een indertijd in gesteld Sociaal Wetenschappe lijk onderzoek zou samenwerk ing met nabuurgemeente Schi pluiden aan te bevelen zijn. Hierdoor zou het landelijke ka rakter van deze plaatsen niet in gevaar worden gebracht. De burgemeester was voorts con tent met de ministeriële plan nen omtrent de herindeling van de provincies. In dat geval zou Maasland bij Den Haag worden ingedeeld. „Die indeling", zo zei hij, „schenkt ons voldoening". In een vroeger stadium was Maasland namelijk ingedeeld bij Rijnmond. Na een referen dum onder de Maaslandse be- Schiedam Een groep vrouwen gaat zich dinsdag verder ó'rien- teren in de samenleving. Zij doen dat weer op dinsdagoch- j tenden in clubhuis St. Joris Doele op het Doeleplein. De organisatie is in banden van werkgroep VOS (Vrouwen Oriënteren zich in de Samenle- ving). Cursusgeld bedraagt 35 j gulden inclusief kosten voor I kinderopvang. Aan de eerste cursus, die eind november afliep, namen negen tien vrouwen deel. Volgens Jor Ou wens, raadslid voor de PvdA en samen met Marian van Beers en Wil Kraan cursusbege- leid ster, waren de bijeenkom sten zeer geanimeerd. Geen en- kc-le cursiste viel af; „De be sprekingen over allerlei dage lijkse problemen heeft allen be ter Ieren inzien in welke situatie de vrouw verkeert," is de me ning van mevrouw Ou wens. discussies te begeleiden en door een nauwelijks gestegen be langstelling voor wat de VOS- werkgroep doet. Wel is er een wachtlijst. Aanmeldingsformu lieren zijn verkrijgbaar bij de vroegere onderwijswethouder Truus Verweij in de Nassau- laan en bij Annette in 't Veld op het Griegplein. De laatste zorgde met Haruneke Seheeres (echtgenote van financienwet- houder Reinier) voor de opvang van kinderen van cursisten. volking echter is dit herzien, de i De wens leefde dan ook om de pogingen van Rijnmond om dit j te verhinderen ten spijt. cursus te vervolgen. Onmoge lijk is het starten van een cur sus voor „beginners", vanwege gebrek aan vrouwkracht om de Hoek van Holland De belang stelling voor de voorlichtings avond over moderne en toe komstig onderwijs was groter dan verwacht. De zaal van het dienstencentrum in Hoekstee was geheel gevuld met aan- Mijne heren, dachtige en ook wel kritische toehoorders. Dat het onderwijs in de toekomst gaat veranderen werd in ieder geval wel duidelijk. Op welke manier echter niet duidelijk ge worden. „Rekening houden met een volgende generatie" bleek niet zo'n simpele opgave. Veel toehoorders hadden er dan ook de nodige moeite mee. Integra tie was een veel gebruikte term. Het enthousiasme van voorlich ter Eegdeman, coördinerend in specteur van het onderwijs in Rotterdam, ten spijt kregen veel ouders toch niet die duide lijkheid die zij hadden ver wacht. Dat was ook nauwelijks moge-I lijk", want zowel praktisch als! theoretisch blijkt het onderwijs j de nodige problemen te herber- j gen. Kleinere klassen, maar hetj te verwachten kleiner leerlingen zijn factoren meespelen. Vlaardingen De kruising Holysingel Frederik Hendriklaan en Anna Paulownalaan is gevaarlijk. Bewoners, ouders van schoolgaande kinderen, bejaarden en iedereen die gebruik maakt van de kruising klagen in een brief aan het college van B en W over de verkeerssituatie. „Ten gevolge van de voltooiing van de bebouwing van Holy- Noord, neemt met de dag de kans op ongevallen op deze kruising toe", schrijft huisarts B. Madail. „We zien elke week verkeersongevallen gebeuren, waarbij auto's en voetgangers betrokken zijn. Aan weerszijden van de kruising staan scholen cn bejaardentehuizen". Men maakt zich juist zorgen over de bejaarden en kinderen. „Beiden zijn zeer kwetsbaar en voor hen is bet toenemende verkeer dus een groot gevaar". De bewoners doen daarom een dringend beroep op het gemeen tebestuur om de kruising zo spoedig mogelijk te beveiligen met verkeers- en voetgangerslichten. Maassluis Het eigendom van het schuurkerkje is nog vóór het einde van 1976 overgedra gen aan de gemeente. Dit werd namens het kerkbestuur van de ^parochiekerk der Petrus en Pa ui us parochie afgelopen zon dag medegedeeld. De Maassluise gemeenteraad had al een half jaar geleden beslo ten tot aankoop van het kerkje; ook gedeputeerde staten had den de aankoop goedgekeurd. De officiële overdracht had echter nog steeds niet plaatsge vonden. In de verkoopvoorwaarden is vastgesteld, dat het gebouw voor geen andere doeleinden mag worden gebruikt dan cul turele. De koopprijs van de ge bouwen en grond bedroeg 350.000 gulden. De gemeenteraad heeft zich uitge sproken voor plannen om het gebouw als museum te gaan gebruiken. De financiële moei lijkheden zijn echter nog niet opgelost want een restauratie en inrichting als museum zal wel meer gaan kosten dan nu voor de grond en gebouwen is betaald. De verfilming van de Israëlische overval op het vliegveld van Oeganda wiens naam men de laatste jaren in tv-series als „Man- nix", „Hawaii Five- O", „Gunsmoke" en „Star Trek" kon tegenkomen, heeft zeker niet op sensatie of ge schiedvervalsing gemikt. De sterren, die tot zijn beschik king stonden, heeft hij niet overdreven uitgebuit En de spanning van de militaire ope ratie heeft hij geen voorrang gegeven boven het politieke gekrakeel in het Israëlische kabinet, waar het standpunt om niet met terroristen te on derhandelen naarmate het dui delijker werd, dat er vele men senlevens op het spel stonden, steeds moeilijker te verdedi gen was. De film toont in twee uur zeer boeiend het verloop van de gebeurtenissen, zich afwisse lend voltrekkend in het vlieg tuig, in het Israëlische kabinet, en op het vliegveld van Enteb be. De reacties van kapers, bemanning'en passagiers be houden vooral in hun 2wakke momenten een treffend men selijk aspect. Het best komt dit tot uiting in de selectie-scène, wanneer de joodse passagiers door de kapers van de ande ren worden gescheiden: de his torie van de concentratiekam pen herhaalt zich. De rol van Amin. Knap geportretteerd, blijft duister; de omstreden imitatie-truc heeft in de film wel een plaats gekregen. Knappe spelprestaties komen van Helmut Berger als de lei der van de kapers, Helen Hayes en Theodore Bikel als gegijzelde joden. Anthony Hopkins als premier Rabin en Burt Lancaster als minister van defensie Shimon Peres. Het aandeel van Kirk Douglas en Elizabeth Tayler is te ver waarlozen. Anders is dat met de indianen held Winnetoe. Voor de kin deren keert hij deze week te rug in Passage - Bio Dustin Hofman en Steve McQueen spelen twee ver- oordeeelden die fervente pogingen in het werk stellen om van het beruchte Franse Duivelseiland te ontsnap pen Schiedam „Je komt terug, Papillon" of woorden van gelijke strekking spreekt een juffertje aan de kant als ruim dertig jaar geleden een stoet duistere, zwaar bewaakte mannen Frankrijk verlaat op weg naar het Duivelseiland, van waar niemand terugkeert. Frankrijk loste in die jaren zijn problemen met zware deli- quenten grimmig op, zoals nu in Passage - bio is te zien. Vele veroordeelden overleefden niet eens het eerste jaar van hun gevangenschap in dit van god verlaten oord. Wie al aan vechtingen mocht voeten te ontsnappen vond niet alleen de haaien in de oceaan of de krokodillen in de rivier ge duldig wachten, maar ook de guillotine of op zijn best de donkere cel ter eenzame op sluiting. Papillon of wel Henri Charne- re was een karakter, dat zich niet klein liet krijgen. Maar één gedachte vervulde hem: wegkomen en daarom kon hij tater van alle harde beproevin gen meepraten. Het kostte hem wel ongeveer een half mensenleven om te slagen. Lang gewacht en stil gezwe gen, voor de talrijke lezers van het boek „Papillon" is nu de film er ook. In die verbeelding weet men nog niet helemaal zeker of de vermetele het toch nog haalt, want hij drijft aan het slorTrp-ecn zak kokosnoten met de oceaanslroom mee, maar het feit, dat Charrière in 1967 vanuit Caracas in een opzienbarend boek van zich liet horen, is in dat opzicht een geruststelling. Er is sindsdien ferm gevoch ten om de filmrechten en de Fransman Jacques Dorfmann ging tenslotte met dit buiten kansje aan de haal. De mees- ter-scenarist Dalton Trumbo werd onder meer ingeschakeld én de regisseur van „Patton", Franklin Schaffner, die bewe zen had een karwei van een gespierde allure te kunnen klaren. Over tweeënhalf uur is het dan ook een bezienswaardig epos geworden van menselijke volharding, ook al ontsprong die aan harde boeven, die het ieder-voor-zich met overgave beoefenden. Want de uitbre kers moesten natuurlijk niet alleen hun hardvochtige bewa kers ontwijken maar ook hun kornuiten, die best een paar honderd francs wilden verdie nen om het eigen leefgenoegen te vergroten. Steve McQueen, al gelooid in het ontsnappingswerk van „The great Escape", speelt heel doordringend een nuchte re, onbuigzame veroordeelde, die begrijpt dat conditie niet alles is. Hij krijgt de steun van een linke wat kippige valse munter in de persoon van Dustin Hoffman. Een werkza me kontras trol, Schaffner heeft hun groeiende verbon denheid in hun tegenstellingen knap laten overkomen. De intelligente constructie van ups en downs in het script doet de rest in dit harde film- avontuur. Schiedam De eerste van de drie aangekondigde films over hel gijzelingsdrama op het vliegveld van Entebbe in Oe ganda is komende week in Passage-Theater te zien. De „sterrenfilm" van Warner Bros, in de Verenigde Staten in opdracht van de ABC-tele- visie gemaakt, heeft met neus lengte gewonnen van zijn con current die „slechts" met de namen Charles Bronson en Peter Finch schermt. Nummer drie is nog in nevelen gehuld. Een weinig verkwikkende race om de primeur, waar het een zaak betreft, die de staat Is- raël door zijn geslaagde be- I vrijdïngs stunt wel prestige- winst heeft gebracht, maar die toch ook een aantal doden heeft geëist. „Victory at Entebbe" is on danks alle haast (de kaping van de Franse jumbojet boven Griekenland, de landing in Oe ganda en de overval door een Israëlische commandogroep, waarbij in 53 minuten 103 joodse gijzelaars in veiligheid werden gebracht, speelden zich af lussen 27 juni en 4 juli van dit jaar) een alleszins ac ceptabele film geworden. Re gisseur Marvin Chomsky,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3