Werkloosheid verminderd Stedelijk Hiiiiroverleg kraakt renovatiebeleid Forse daling hij jeugd Tussen hemel en aarde BP-uitbreiding afgewezen GEEN BELEID VOOR WONINGZOEKENDEN FELLE BRAND VERWOEST HISTORISCH DJJKPANDJE VRIJMOED FUSEERT Lesbrieven groenvoorzieningen Brief zaait onrust onder Soenda- personeel Dwarsliggers in kakkerlakkenflat Vergoeding verhuiskosten te laag Donderdag 13 januari 1977- SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25746.6 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klantendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL SchiecJam Voor de basisscholen in Schiedam komen lesbrieven over sroenvoomcningen in de stad. De gemeentelijke plantsoe- nendtenst heeft reeds een ontwerp klaar. Het is «le bedoeling dat de brieven worden verspreid onder de leerkrachten van de hogere klassen in het basisonderwijs, die --v.lutgen de waarde van de bomen en struiken moeten bijbrengen. Nog dit jaar wil men met dit project van start gaan. Vlaardingen Onder het personeel van de ^inrichting Soenda aan de Vlaardingse Biilitonlaan is onrust ontstaan. De reden is een brief van de Algeme ne Stichting voor Huisves ting en verzorging van Be jaarden. In de bewuste brief vraagt de stichting de personeelsleden van Soenda of zij eventueel in dienst willen treden bij de Stichting Nieuwe Waterweg Noord. Zoals bekend wordt de verplee ginrichting reeds maandenlang met sluiting bedreigd. Een defi nitieve beslissing is echter nog steeds met genomen. Maar zo schrijft de stichting: „Toch wil len wij in verband met de toe komstige personeelbezettmg van de Stichting Nieuwe Water weg Noord (SNWN) weten hoe veel Soenda-personeetsleden bij de SNWN in dienst willen tre den". Bij de brief zit een strook gevoegd waarop elk personeel slid kan aangeven of hij/zij wel of niet in dienst wil treden bij de SNWN. De Stichting gaat er dus min of meer van uit dat Soenda inderdaad wordt geslo ten. PvdA-raadslid J. van der Most heeft inmiddels geprotesteerd tegen deze handelwijze". Hij vindt het veel te voorbarig om nu al aan het personeel te vra gen wat men in de toekomst gaat doen". „Volgens de perso neelsleden is aan dit schrijven geen enkele vorm van voorlich ting, inspraak dan wel bespre king van de rechtspositie, voor afgegaan", aldus Van der Most. Het raadslid vindt het dan ook logisch dat over de consequen ties van een dergelijke op voor hand gevraagde principeverkla- ring onrust ontstaat. Van der Most heeft over deze kwestie een brief aan B en W gezonden, waarin hij vraagt of het college het Soenda-perso- neel wil laten weten dat de brief beschouwd mag worden als niet geschreven. „Als nu weer aan het personeel ge vraagd wordt welke plannen er zijn", zegt Van der Most, „dan moet eerst overleg gepleegd worden met het personeel van Soenda. 'De werkloosheid in het gebied Nieuwe Waterweg- Noord is in december gedaald. Bij het gewestelijk arbeidsbureau stonden per 1 januari 1675 werkloze mannen en 690 werkloze vrouwen ingeschreven. Op merkelijk was de daling van het aantal werkloze jeugdige schoolverlaters. De afname bedroeg in die groep 25 procent. De werkloosheid onder de jongen- ren is afgenomen met tien procent. Een en ander betekent dat het aantai volwassen werklozen onge veer gelijk gebleven is. Het arbeidsbureau heeft de afge lopen maand 386 mannen en 226 vrouwen als werkzoeken den uitgeschreven. Aangezien de werkloosheid met slechts 110 personen afnam, spreekt de directeur van het arbeidsbu- reau, dis. II J. Harberts van De situatie m de bouw bluft gun- tuin UiUT - J mnhill te it op de arbeidsmarkt". Dit geldt dan met name voor die groepen die langer dan één maand doch korter dan zes maanden ingeschreven hebben gestaan. een „nog steeds grote mobili- Om de scheiding tussen hemel en aarde o. markeren - zo lijkt deze pony te zijn neergezet. Een tikkeltje eigenwijs kijkend ook nog, vanwege die verantwoordelijkheid natuurlijk, en aldus legde Jaap Rozema dat beeld vast. Je kunt er uiteraard, met een beetje fantasie, allerlei teksten „omheen" verzinnen en filosoferen; met steeds weer als uitgangspunt dat het fotografisch gewoon een mooie situatie is. Schiedam In het zogenaamde „kakkerlakken-flat" aan de Nieuwe Damlaan weigeren nog twee gezinnen de ontsmettings- dienst toe te laten. De „dwar sliggers" worden volgende week bezocht door ambtenaren van de gemeentelijke woning- dienst en ontsmettïngsdienst. Dat er nog twee weigeraars zijn blijkt uit de enquete die de werkgroep wonen en leven van de wijkvereniging Nieuwland onlangs in de flat nabij de spoorwegovergang hield. Met het bezoek wil de gemeente en de bewonersvereniging kij ken of de bewoners nog voor eind deze maand tot andere gedachten zijn te brengen. In dien dat niet het geval blijkt te zijn zal men het college van burgemeester en wethouders vragen om stappen daarvoor te ondernemen. Hoek van Holland De deelraadcommissie voor sociale zaken, volksgezondheid en milieuhygiëne is tegen verdere uitbreiding van de BP-raffinaderij in Europoort. Voorzitter Van Belkom heeft laten weten uit te willen gaan van een' zogenaamd "stand-still" beginsel. Dat betekent, dat de bestaande luchtverontreiniging eerst moet worden terugge drongen en dat nieuwe bedrijven de bestaande normen niet mogen vergroten. ven het "onaanvaardbaar" uit te spreken. Hij stelde daarbij dat de commissie zich uitslui tend diende bezig te houden met de milieuaspecten. De eco nomische overwegingen zijn voor de commissie ruimtelijke ordening en economische ont wikkelingen. De BP-rafftnaderij wil m Euro poort uitbreiden met fabrieken waarin van overtollige stookolie benzine en ga soke wordt ge maakt. Zo'n uitbreiding is noodzakelijk omdat na de olie crisis de raffinaderij niet meer economisch kan werken, zo be weert BP. Schiedam Over medezeg genschap van huurders in renovatiezaken zijn de vier bewonersverenigingen van de oude wijken alles behal ve tevreden. De verenigin- reidt, wordt aan het ge meentebestuur voorgesteld dit bedrag met minimaal 500 gulden te verhogen. stappen maand voor maand aangegeven. Tevens drukt men de huisbazen op het hart eerst goed te kijken wat de aanne mers precies voor het te beste den bedrag doen. itvicucil. wc V UI "IIIi; IJl- t «ui utuiuc uvjcii. gendie samen het stedelijk nhef D?,.re™^?pzet volSens huuroverleg vormen, zien het ook niet zitten dat bij renovatie slechts 3000 gul den als vergoeding voor verhuiskosten wordt uitbe taald. In een nota, die men op dit moment nog voorbe- het huuroverleg eveneens een procedure voor renovatie voor vaarbij rekening wordt gehou den met de wensen van de be woners en waarbij voor hen meer duidelijkheid komt ui de te nemen beskssmgen. In eep schema worden de te nemen Schiedam Distilleerderij Vrij- Commissielid Ton Pothoven bet weten daar anders over te den- j oude familiebedrijf aan de Lan- ge Haven in het centrum van i Schiedam is hiervoor reeds in j onderhandeling met diverse be- drijven, onder andere distilleer derij Arie Bitter uit Schiedam. De reden is, dat directeur F.H.F. j Vnjmoed geen opvolger in de j familie heeft. De vier zonen van j deze 60-jarige Schiedammer hebben allemaal een ander be- roep gekozen, ondermeer in de i horeca en de landbouw. ■Het is altijd mijn ideaal geweest met mijn zestigste te stop- pen. Die leeftijd heb ik nu net bereikt Al enige tijd ben ik dus aan het uitkijken naar vormen van samenwerking", aldus de directeur die in 1942 firmant werd. Bij Vnjmoed wil men nog niets loslaten over de vorm van sa menwerking. ken en wees daarbij op de ge- i varen, die verbonden zijn aanSchiedam - verdere uitbreiding van de luchtverontreiniging. "Boven- dien", aldus Pothoven, "moet; rekening worden gehouden met een toekomstige overschakeling j van gas naar kolen en oke en dat betekent een nieuwe belas ting voor het mikeu". Naar zijn merung zijn er te veel onzeker heden en is vergroting van de huidige norm onaanvaardbaar. i Ook zuilen de opslag en het vervoer van stoffen toenemen en dat terwijl de huidige gege vens te summier zijn. In een toelichtende brief had voorzitter Van Belkom de com missie al de overweging gege- Hoewel de gemeente tevreden is over het gevoerde beleid op de woningmarkt, menen verschillende mensen die zich met huisvesting sproblemen bezighouden: „Er is met eens een beleid. De gemeente verschuift de problematiek gewoon naar de particuliere sector." Die uit spraak wordt gestaafd op beweringen van juist degene, die de resultaten bevredigend noemt: T. Smidh, chef van het bureau huisvesting. Smidh stelt in een schrijven aan de raadscommis sie voor algemene en bestuurkjke zaken, het anderen de imtatieven kunnen nemen?" vragen vooral jongerengroepen zich af. Per 1 november kende Schiedam 3711 womngzoe- kenden, terwij! nog 842 zich van buiten de stad hier wilden vestigen in verband met werk of om sociale of medische redenen. Een opgeschroefd getal, vinden ingewijden, „omdat 1731 van hen oldoende zijn gehuisvest. En dus met onder de problematiek zouden moeten vallen. In Vlaardin- gen word je in zo'n geval met eens als woning zoekende ingeschreven." zogenaamde seniorenconvent, dat de gemeente- Verder is een punt van kntiek de zinsnede, waar- bjke invloed op toewijzen van woonruimte vrij beperkt is. Op de voorraad van ruim 28.000 woningen m Schiedam kan de gemeente van ternauwernood 36 procent bepalen, aan wie een woning wordt toegewezen. In die gevallen gaat het om gemeenteworungen. Met voldoening ziet de gemeente, hoe steeds meer alleenstaanden zelf initatieven nemen om een woning in de particuliere sector te zoeken. „Wat bazelt de gemeente dan nog over beleid, als uit blijkt dat bejaarden, sanenngsgevallen, al leenstaanden en tweepersoonshuishoudens geen voorrang hoeven te krijgen boven andere wo ningzoekenden. „Bureau huisvesting noemt een overdreven aantal geholpenen. Daarbij zitten namelijk ook de bejaarden, die naar een tehuis gingen maar niet stonden ingeschreven, en ook jongeren die aan een zogeheten kraakcontract zijn geholpen, wat natuurlijk met afdoende is,' zo luidt de kritiek. de verenigingen gebeuren op basis van een pakket waar iede re bewoner het mee eens is en op basis van een pakket waarin de wensen van zestig procent van de bewoners m zijn ver werkt. Van alle extra gewenste verbeteringen zouden de kosten apart moeten worden opgege ven. Een dergelijk idee geeft de actiegroep St. Jozef reeds aan de gelijknamige bouwvereni ging Bij de St. Jozef-woningen in West is het ook duidelijk geworden dat van het totaalbedrag dat per huis aan renovatie wordt besteed en waarover huurver hoging wordt betaald een groot deel opgaat aan het laten ver richten van achterstallig onder houd Dat is ook een klacht van de bewoners van de Slachthuis- buurt, die nu wordt aangepakt. 1 Bij verbeteringen zou ook vaak op betrekkelijk kleine uitgaven worden beknibbeld, zoals het met betegelen van toilet en dou che, het met aanbrengen van een tochtdeur en bijvoorbeeld te weinig stopcontacten. De kwaliteit van de uitgevoerde renovaties laat ook nog ai eens te wensen over, zo menen Schiedam-Centrum. Oost. Zuid en West. Deze conclusie baseert men voornamelijk op de uitslag van een enquête die in 1975 in de Gorzen werd gehouden. Bij dat onderzoek bleek dat er na een opknapbeurt nog altijd klachten bleven. Toch is over het algemeen de overgrote meerderheid van de mensen waar het huis van is gerenoveerd dik tevreden. In de concept-nota die reeds klaar is en waar de verenigingen op maandagavond 37 januari nog over vergaderen wordt gesteld dat die tevredenheid voorname lijk komt doordat men in de zelfde wijk kon blijven wonen en de nieuwe huren met al te gek hoog werden. Harberts verwacht hier een verdere aantrekking door het op gang komen van nieuwe werken. Geheel overeenkomstig met de landelijke tendens trekt bijscholing zeer weinig belang stelling De werkloosheid in de metaal is voor het eerst sinds lange tijd m december niet toegenomen. Harberts verwacht hier een toe nemende vraag, zelfs binnen kort, door een aantal vermeu- wmgs- en uitbreidmgsobjecten bij de petrochemische bedrij ven Moeilijkheden bij werven (Wilton) lijken Harberts met uit gesloten In december kreeg het arbeidsbureau twee aanvragen voor collectief ontslag (meer dan twintig mensen); eén we gens bedrijfssluiting (Vincent bv) en een wegens inkrimping van personeel (Fontijne bv). De vraag naar personeel is in de metaal trouwens een beetje toe genomen en bedraagt ongeveer de helft van het aanbod van personeel. De vraag naar kantoorpersoneel bleef gelijk op het geringe ni veau van november. Het aan bod nam af, vooral door een afname bij de jeugd. In de horeca bleef het aanbod van personeel vrijwel constant. Er bestaat een zeer geringe vraag en uitsluitend naar vak bekwaam personeel Vraag naar mannelijk personeel algemene dienst bleef gelijk en het aanbod, ook overanderd, maakt 28 procent uit van het totale aanbod De vraag naar vrouwelijk personeel nam iets toe bij een geringe afname van het aanbod. In december nam het aantal werkloze Turken iets toe. De plaatsingsmogelijkheden voor buitenlandse werknemers wor den volgens Harberts kleiner. Er zou een neiging te bespeuren zijn buitenlanders door Neder landers te vervangen. Harberts stelt ook, dat een toenemende f belangstelling merkbaar is van I Engelsen, die de situatie in Ne- r der land gunstiger achten dan I die in Engeland Het aantal Schiedamse mannelij ke werklozen steeg m december weer tot 48 procent van het totaal; dat was in november éen procent minder. De vrouwelijke werklozen in Schiedam vormen 43 procent van het aantal vrou welijke werklozen dat bij het arbeidsbureau staat ingeschre ven. Die percentages zijn voor Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland en Maasland res pectievelijk 34 en 37, negen en tien. drie en drie, en een en een Schiedam telde per 1 januari 1102 werklozen. Voor de andere gemeentes, zoals hierboven ge noemd, zijn die getallen 830, 228, 62 en 13 Maassluis Een felle uitslaande brand heeft gisteravond een achttiende eeuws pandje aan de Maassluise Noorddijk 5 totaal verwoest De jonge bewoners (man, vrouw, een baby van nog geen jaar en een peuter van drie jaar( konden tenauwer- nood aan -,jaar) vlammenzee ontsnappen. De belendende dij kwoning op nummer 7 liep enorme waterschade op. De wa terschade van het andere er naast gelegen pandje viel ech ter mee. Het schadebedrag is nog niet vastgesteld, maar zal zeker de ton overschrijden. De bewoners van de meest getrof fen panden zijn zoals zij vertel den onderverzekerd. De brand bij het gezin T. L. Warleman is vermoedelijk ontstaan door twee kaarsen die in de achter kamer brandden. Het echtpaar zat in de voorkamer televisie te kijken. Even na half tien rook de heer Warleman een brand lucht. Toen hij de deur van de achterkamer opende, sloegen de vlammen hem reeds tege moet. Zonder maar ic-ts te kun nen meenemen vluchtte het ge zin de straat op. Buren hebben zich over het gezin ontfermd. De brandweer die snel ter plaatse was zette a! het beschik bare materiaal in: Een ladder wagen, twee autospuiten, een gereedschapswagen en een ou de au tos puit

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1