SCHIEDAMSCHE i ÏOURASfT lleehts buiten schuld in minderheid gedrukt NOB-wegtransport tracht maatr egel ongedaan te ma ien ELLENDE Uitblijven rijksweg 19 strop van miljoenen9' Historische gravures Y VD-leider over voorste! van PvdA Oorzaak explosie niet bekend Politie houdt vijf jonge inbrekers aan Kanker onderzoek toch gratis Rotterdam verkoopt grond aan Ylaardiïigeii Aanwinsten visserij- museum Nieuwjaars kaarten: verspilling energie 99 Kamer van Koophandel DANKZIJ TIP: NIET MEER ROKEN OP GEMEENTEKOSTEN CHAOS OP RIJKSWEG 20 Dinsdag 18 januari 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 23749 -4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het onderzoek naar baarmoederhalskanker zal zon dermeer gratis gebeuren. Het plan om voor het onderzoek bij vrouwen tussen 35 en 55 jaar een vrijwillige bijdrage van 3,50 te vragen is afgeketst. Op voorstel van de PvdA-frac- tie gebeurde dat gisteravond tij dens de gemeenteraadssverga- dermg. De suggestie van het CDA om het Tuberov.i-onder- zoek bij mannen dan ook maar gratis te laten verrichten werd echter afgewezen. Bij het amendement van PvdA- vrouw Jo Ouwens, dat tevens was ondertekend door partijge noten Clara Stroman en. Ruurd van der Veer. meende wethou der Remier Scheeres dat de Gemeente de benodigde dikke twaalf nulles wel zelf zou kun nen betalen. „Dat geld ligt bo ven nog wel ergens m een laatje van het stadskantoor", meende de wethouder van financiën gekscherend. Eef Colle, wethouder van volks gezondheid. vroeg zich toen be zorgd af in hoeverre daarmee een precedent zou zijn gescha pen voor de andere bevolkings onderzoeken. Niet helemaal on terecht, want kort daarna dien de het CDA een motie in om alle bevolkingsonderzoeken uit de post „onvoorzien" te betalen. Een motie die was ondertekend door Els Helhvig, Rein van Raalte. Piet Poot en Frans de Groot Toen wethouder Scheer es bekende dat hij daar de fi nanciële gevolgen met van zou kunnen overzien, werd het voorstel door Rietje Taverne veranderd tot alleen het Tube- rova-onderzoek bij mannen. Ook dat plan viel echter bij de andere partijen, ook de VVD. met m goede aarde. Wel zei wethouder Eef Collé toe dat hij de vra ig over al of geen bijdra ge in c e betreffende raadscom missies wil bespreken als een dergelijk onderzoek weer ac tueel zou zijn. Het CDA kondigde echter aan dat zij reeds bij de eerste de beste commissievergadering voor sociale zaken het afschaf fen van een vrijwillige bijdrage aan de orde zal stellen. Schied?m Ondanks zwaarwegende bezwaren van conservatieve zijde is de gemeenteraad gisteravond akkoord gegaan met een PvdA-voorstel om voor PPR-raadslid Hans van der Wilk een plaatsje in te ruimen in één van de belangrijkste raadscommissies. De commissie voor ruimtelijke ordening wordt zo doende met een zetel uitgebreid. VVD-fractievoorzitter Gerard PPR de zwarte piet naar de Verhulsdonk merkte echter op, radicalen toespeelt, dat rechts dan buiten eigen De Jong verdedigde het besluit V..U j j* van 2^n fractje> £jat Qp |e Rotterdam De gemeente Rot terdam gaat voor industrieves tiging bestemde gronden langs het Scheur (33.750 m2) verko pen aan Vlaardingen dat de terreinen bestemt voor verzor gende bedrijven die door sane ring of stadsvernieuwing moe ten verhuizen. Op pnjsbasis van. januari 1976 bedraagt de boekwaarde 38 per m2 (per 1 januari '77 met 10% verhoogd), die wordt ver meerderd met 3.73 m2 wegens het door Rotterdam geleden verlies bij de verkoop van grond aan het recreatieschap De Lickebaert Vlaardingen mag de bedrijfster reinen al bouwrijp gaan maken tegen een rentevergoeding van 91/2 over de boekwaarde. De Maasstad heeft er ook geen bezwaar tegen aan Vlaardingen een aantal percelen grond te verkopen dat Windmill Holland thans van Rotterdam huurt. De voorwaarden voor de bedrijf sterreinen. gelden voor de ver koop van de grond (ruim 5000 m2) ten zuiden van de geprojec teerde Deltadijk tussen Vlaar dingen en Maassluis. Vlaardin gen wil daar een inspectiepad aanleggen dat gedeeltelijk ook ontsluitingsweg wordt voor het industriegebied tussen het Scheur en de Maassluissedijk. Mede dankzij een aankoopsubsidie van de rijksoverheid is de Stichting Visserijmu seum Vlaardingen in staat gesteld een serie prenten en enige 18e eeuwse docu menten over de zeevisserij aan te kopen. De belangrijkste daarvan is de complete serie van 17 gravures "Grote Visserij" van A. van der Laan, omstreeks 1700. schuld in de minderheid wordt gedrukt „omdat Van der Wilk per slot van rekening uit het linkse kamp komt. al willen daar de fracties niet langer samenwerken". CDA-leidsvrou- we Rietje Taverne zag uitbrei ding als een bezwaar, oradat toch al sprake is van een mon- stercoromissie. Als voorwaarde stelde zij dat de PvdA het voorstel terugdraait, indien herbezinning een nieuwe sa menwerking tussen socialisten en radicalen teweegbrengt. Van der Wiik raadde de PvdA die herbezinning aan, omdat voor zijn partij een belangrijke re den was weggevallen om de samenwerking in het linkse blek te verbreken. Met het door de PPR nadrukkelijk geeiste PvdA-voorstel was hij blij, om dat zijn partij veel werk wordt bespaard als hij kan plaatsne men tussen de andere stadsont wikkelaars in de bewuste com missie. Dat voorstel was overi gens ondertekend door PvdA- fractiehoofd Joop de Jong, oud fractieleider Ruurd van der Veer en Gé Brouwer. Verhulsdonk herinnerde aan een in 1974 door alle fracties geno- men besluit om tot elke com missie niet meer dan elf raad sleden toe te laten. Van der Wilk maakt in het huidige geval het dozijn vol. Daarom sprak Verhulsdonk van een marionet- tenbcsluit, daarbij vooral ook doelend op de PPR-ledenverga- dering van aanstaande woens dag en de PvdA-ledenvergade- ring van volgende week maan dag: „De achterban van beide partijen moet zich nog uitspre ken over alle rompslomp rond het samen werkingsprogram1' zei hij. Mevrouw Taverne kwam daarop nog terug, na haar veronderstelling dat de denvergadering vooruitloopt, met de woorden dat een fractie ook wel zelf initiatieven kan en mag nemen. Tegen het PvdA- voorstel slemden uiteindelijk alleen de vijf WD-leden en de confessionelen Piet Poot, Jan de Koning en Frans de Groot. Zij bleven volhouden, dat in de commissie een PvdA-lid maar het veld moet ruimen voor Van der Wiik. Vlaardingen Terwijl minister Vorrink vandaag het nachtelijk rijverbod voor zwaar verkeer oficieel heeft ingesteld, overweegt de NOB-wegtransport deze nieu we maatregel ongedaan te maken. De vervoersorga nisatie wil hiertoe een klacht indienen bij de Kroon. Volgens mr. J. Hemmes, hoofd van de juridische afdeling van de NOB, kan dit op grond van artikel 185 van de gemeentewet. dan zoals de EVO het noemt „op de valreep", Zij blijft ech ter van mening dat er rechtson zekerheid blijft bestaan bij de ondernemers, omdat er nog Goudriaan vind voorts dat het geen landelijke regeling is. De plan van NOB-wegtransport, gedane ervaringen, brengen geen verandering in het stand punt van de EVO, iets af van een eventuele ont heffing. De NOB is evenals de organisatie van eigen vervoerders en verla ders EVO, bijzonder teleurge steld over de manier waarop de Volgens wethouder Goudriaan nieuwe maatregel van kracht is echter waren er bij het gemeen- geworden. Volgens de heer tebestuur 25 van dergelijke ver- Hemmes was het gemeentebe-* zoeken ingediend. Een even stuur nog steeds in onderhan- groot aantal heeft de gevraagde deling met het bedrijfsleven en vergunning gekregen, tot vrijdagmorgen 11.00 wist De EVO toonde zich met dit laat- memand uit de transportwereld ste nogal verheugd, al was hef beraadslagingen over het wets ontwerp geluidshinder zijn na melijk nog met voltooid. Het invoeren van het rijverbod, ter wijl het overleg tussen het be drijfsleven en de gemeente nog met is afgesioten, blijven de EVO en de NOB een onbehoor lijke zaak vinden. De medede^ ling van wethouder Bas Goud riaan, dat voorlopig waarschu- wend zal worden opgetreden, alsmede de uitnodiging om over een maand nog eens van ge dachten te wisselen over de op- om de Vlaardingse maatregel ter vernietiging bij de Kroon voor te dragen, geen schijn van kans maakt. „Het vrachtver keer kan bij alle belangrijke objecten zoals havens komen'", zo zei hij in een interview voor de NCRV-microfcon. „Er is vol-, gens mij geen gerechtelijke in stantie die dit besluit kan ver nietigen, Wie is er op tegen dat de bewoners uit de stad vani een goede nachtrust genieten? Schiedam Het rapport van de Club van Rome, dat de wereld m het begin van de jaren zeventig opschrik te, sorteert nu ook effect in het gemeentelijk kerst- en nieuwjaarskaarten beleid. „Wij stoppen met het ver sturen van kerst- en nieuw- jaarsa tientjes", zei burge meester drs, Arie Lems vo rige week. Zijn college heeft dat besloten in de overtuiging, dat deze aan gelegenheid een energie- cn geld verspillende verplich ting ging worden „Daar mee spekken wij alleen de zakken van de PTT", aldus Lems. Aanleiding tot het besluit waren de vele tientallen kaarten, die de gemeente met de Kerst en met oud en nieuw heeft gekregen. „Wat de leden van het col lege privé doen moeten zij zelf weten, maar als ge meente zetten wij een punt erachter", sprak de burger vader. De maatregel, die geldt voor secretarie, de diensten en de sportraad, gaat overigens pas op 2 ja nuari volgend jaar in. Aan het eind van dit jaar steekt de gemeente dus nog geld in feestgroeten. „Anders komt het besluit zo abrupt over", zei Lems. Alleen kaarten gaan dan nog de deur uit. Gestopt wordt met aardigheidjes zoals kalenders van de technische bedrijven: daar van was vroeger de bedoe ling mensen aan te sporen zoveel mogelijk te versto ken maar, aldus de eerste burger, sinds de Club van Rome zijn wij heel anders over energie gaan denken. Alberts Bouts durft nog ternau wernood voor het raam le al ten Het risico dat op zijn kalen de hoofd een flink stuk plafond krijgt is te groot Boven het sic tijd zijn snor als men hen een zijn belofte ivil herinneren Ook de bouwpohtie zou volgens haar met staan te dringen en de ellende aan te pakken geliefde plekje an de 86-jange De voorkamer is pas leeggeruimd Schiedammer is de kalk dl be hoorlijk doorgezakz Bik mo- ment kan de boe! naar beneden komen. AI ruim een jaar geleden beloof de huisbaas Willem se dat hij het pandje aan dc Maria straat zou opknappen. Tot op de dag van vandaag is er echter nog mets gedaan. Volgens dc doch ter van de gedupeerde bejaarde drukt de huiseigenaar de laat- om re voorkomen dat straks de kalk die naar beneden stort de meubels beschadigt Aan be hangen denkt hij voorlopig ook met "Al een half jaar heb ik nieuw behang in de kast liggen, maar ik aurf het gewoon met op te plakken, "aldus Aibertus Bouts, "ik woon hier nou 42 jaar, dus ik uil oak met zo graag naar ven ander huis Het uitblijven van de aanleg van rijksweg 19, die komend van de Benelux tunnel in het Rotter damse Havengebied dwars door Midden Delfland mot gaan lopen en bij Rijswijk aan sluiting geeft op de rijksweg Den Haag en Amsterdam, bete kent voor de in de Plaspoelpol* tier in Rijswijk gevestigde be- Maasland De Maaslandse politie heeft geen duidelijk aanwijsbare oorzaak kunnen vaststellen van de explosie van de verwarmingske tel van een salonwagen, afgelopen zaterdagmorgen vroeg Er wordt gedacht aan kortsluiting, maar met oververhitting wordt eveneens rekening gehouden, In de salonwagen aan de Huis te Veidelaan woont tijdelijk een uitvoerder en zijn gezin, in andere landen is zon maat- Bij de explosie werden de op olie gestookte verwarmingsketel, het regel een hele normaJe zaak... --- b - Vlaardingen Dankzij een tip heeft de politie de afgelopen dagen vijf inbre kers aangehouden die ervan worden verdacht de afgelopen tijd een reeks inbraken en (winkel) diefstallen te hebben gepleegd. De waarde van de gestolen goederen bedraagt tienduizen den guldens. Ode van de vijf zijn inmiddels voor de Rotterdamse officier van justie geleid. Het betreft de 21-jarige B. J. van S.t de 17-jarige F. JT. van de B. en de evenoude J. RL J. De twee anderen «jn de 18-jarige J. C. J. J. en de 15-jarige J. IL De tipgever vertelde de politie dat hij zojuist had gezien dat er was ingebro ken in een kledingzaak aan de Hoog straat. Even later kon de politie v. S. aanhouden. Hij was juist van plan met 2ijn auto weg te rijden. Erin lagen spijkerpakken ter waarde van circa 1400 gulden. Een door de recherche ingesteld onderzoek leidde tot het aan houden van drie andere jeugdige Vlaardingers: J. M. E, J., J. C. J. J. en F. J. v.d. B. Met hun arrestatie kwamen allerlei andere zaken aan het licht zoals het kraken van een sigarette nautomaat waarin zich dertig pakjes sigaretten bevonden, hst stelen van twee kratten bier - hierbij was ook de 15-jarige J. H betrokken, bij een be drijf aan de W, Beukelszoonstraat, het openbreken van een geparkeerd staan de auto aan de Achterstraat, en het ontvreemden van gereedschappen uit ijzerwarenzaken. Van de B. vernielde ook nog een winkelruit van 2.50 bij 3 00. meter van een meubelzaak aan de Pa rallelweg. Waarde van de nut 800 gul den. Volgens de politie spande Van S. echter de kroon. Naar zijn zeggen had hij de afgelopen twee jaar bijna dagelijks winkeldiefstallen--! gepleegd, zowel in Vlaardingen, Schiedam, Maassluis en Monster, als in de grote steden, onder meer in Utrecht en Den Haag. Zijn voorkeur ging daarbij vooral uit naar dure parfums, kostbaar gereedschap en tinnen voorwerpen. Naar schatting van de politie eigende Van S. zich ongeveer voor 20.000 gulden onrecht matig toe. De goederen werden door gaans snel doorverkocht. Het is de tweede keer in korte tijd dat de politie dankzij een tip een reeks inbraken kon oplossen. Enkele weken geleden nog werden acht inbrekers aangehouden, Deze zaak is echter nog steeds nietjafgerond. schuurtje, waarin deze stond, alsmede nog een ander schuurtje, totaal verwoest. Ook ontstond er brand. De snel ter plaatse gearriveerde brandweer kon echter voorkomen dat de vlammen naar de salonwagen oversloegen. De bewoners ervan konden na de brand terugkeren. De schade bedraagt circa 15000 gulden. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen overweegt om te stoppen met het aanbieden van rookartikelen tijdens vergaderingen van raadscommissies. Op deze vergaderingen staan sigaren en sigaret ten namelijk bmnen het handbereik van alle commissieleden. De commissie voor algemene zaken heeft een brief gestuurd aan alle overige commissies en zal de meningen over de voorgestelde maatregel polsen. PPG-raadslid Willem Kwakkelstem heeft er al eerder op gewezen, dat men zelf voor een rokertje zou moeten zorgen. De PPR heeft trouwens een aantal maanden geleden al geprobeerd een rookver bod ingevoerd te krijgen tijdens raads- en commissievergaderin gen. „Gewoon", stelt de PPR, „omdat met alleen de sfeer, maar ook de rook nogal eens te snijden is". Als deze maatregel doorgevoerd zou worden, komt de gemeente er financieel gezien ook beter vanaf. drijven een schadepost van en kele miljoenen per jaar. De Ka mer van Koophandel in Den Haag heeft bij de Tweede Ka mer erop aangedrongen, dat snel met de aanleg wordt be gonnen. Uitstel is volgens haar onverantwoord. Onlangs heeft minister Westerterp van ver keer en waterstaat het werk aan het zuidelijk gedeelte van deze rijksweg stop laten zetten. Uit een onderzoek van de Indus triële Kring Plas poelpolder blijkt, dat vijftig var» de tachtig m dit industriegebied gevestig de bedrijven het gemis van de voor hen belangrijke ontslui- tingsroute de afgelopen tien jaar duidelijk hebben gevoeld. De vestigingen zijn thans moei lijk bereikbaar. Door het ont breken van de weg ontstaan elke dag tijdens de spits opstop pingen. Via de voorgenomen weg zou de afstand van Rijs wijk naar de Beneluxtunnel m ongeveer zes minuten kunnen worden afgelegd. Nu rijdt men over die afstand minstens een half uur en dan moet alles nog meezitten. Een obstakel is di kwijls de Hoornbrug bij Rijs wijk. Om de verkeerscongesties te ont wijken kiezen veel automobilis ten een sluiproute door Midden Delfland. Zij gaan over wegge tjes die met zijn berekend op intensief autoverkeer, zodat ook hier opstoppingen ont staan. Schiedam Op Rijksweg 20 ter hoogte van het viaduct over de 's-C ravel andseweg is vanmor gen een kilometerslange file ontstaan, nadat een truck met oplegger was gaan scharen. Er ontstond een aantal aanrijdin gen, waarbij slechts een man licht gewond is geraakt f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1