„Bet politieke taaltje is voor menigeen onbegrijpelijk9' Dr. Veenbaas krijgt geen eigen laan Aantal buitenlanders stijgt in Maassluis Geen geld voor Kritiese Filmers x *>.Y 1'l '1V DINSDAG 18 JANUARI 1977 Vrouwenraad organiseert cursus DOELSTELLING Tom en zijn Tompjoeter Verkeerd gericht... Inbraak bij distillateur Jas uit auto Muziekwedstrijd in Koningshof t-fJr t l Plaksters opgepakt Lunchconcert Toverbal- activiteiten Rechtswinkel verhuist Terug uit de hel 3 „Politiële is gewoonweg ontzettend belangrijk. Alles wat je veranderd wilt zien, moet je bereiken door het nemen van politieke stappen. Soms wil men dat een straat wordt opgehoogd, een oversteekplaats moet beveiligd worden of bewoners willen meer groen in hun wijk. Al deze zaken - 't zijn slechts drie simpele voorbeelden - moeten geregeld worden in de politiek". De mening van mevrouw J. Kie boom, de Vlaardingse burge meestersvrouw, is glashelder. Het nut, hei belang van enige politieke kenms slaat zij zeer hoog aan. Als (voorlopig) voor zitster van de afdeling Vlaar- dingen van de Nederlandse Vrouwenraad praat zij graag over dit onderwerp. Binnenkort begint men namelijk met een cursus politieke scholing. Deze cursus wordt georganiseerd door de sectie „permanente educatie" van de Vlaardingse Vrouwenraad (WS). Op 15 november van het vorige jaar zag de WE het eerste levenslicht. Het was in feite een samen voegsel van verschillende organisaties. In 1953 werd in Vlaardingen een onderafdeling van Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening (FVVH) in het leven geroepen. De FWH was een landelijke organisatie: een samenwerk ingsverband van vrouwenorga nisaties, met als belangrijkste doelstelling de vrijwillige hulp- verlening op sociaal en maat schappelijk terrein. Naast deze FWH waren er nóg twee samenwerkingsverbanden van vrouwenorganisaties in Ne derland werkzaam. Zij hielden zich evenwel met andere gebie den van het vrouwenwerk be zig. Dit tweetal was: de Natio nale Vrouwen Raad en het Ne derlandse Vrouwen Comité. In 1975 - het jaar van de vrouw - besloten de drie organisaties zich aaneen te sluiten. Op deze manier werd de Nederlandse Vrouwenraad opgericht. Vergeleken met de - oude - FVVH heeft de Nederlandse Vrouwenraad een bredere doel stelling. Zij stelt zich ten doel om met inachtneming van het eigen karakter en de zelfstan digheid van de aangesloten or ganisaties, de bewustwording en volledige medeverantwoor delijkheid van de vrouw in de door Kees Jonker maatschappij te bevorderen. Om deel te nemen in de proble matiek van onze samenleving, nationaal en internationaal, kerkelijk, politiek of in de so ciale dienstverlening, zijn de werkzaamheden gekanaliseerd binnen drie secties: een sectie permanente educatie, een sec tie maatschappelijke dienst verlening en een sectie interna tionaal werk. Op de oprichtingsvergadering van 15 november werd een voorlopig bestuur gekozen voor de vrouwenraad. Mevrouw Kie- boom mocht de voorzittersha- mer hanteren. „De samenstel- Img van het bestuur is nochtans voorlopig, omdat andere vrou- j wenorgamsaties nog kunnen toetreden tot de raad. Op een j nog uit te schrijven vergadering I zal het bestuur definitief wor- I den gekozen", vertelt mevrouw Kieboom. Tot nu toe heeft een „bijna ver- ontrustende" toeloop op de VVR plaatsgevonden. Even op 'n rijtje: de Vrouwenraad, de CNV Vrouwenbond, de Vereni ging van Huisvrouwen, de Bond van Plattelandsvrouwen, de Rooie Vrouwen van de Pv dA, de Nederlandse Christelij ke Vrouwenbond, de Vrouwen bond van het NVV, de Vrijzin nig Protestantse Vrouwen groep, de Hervormde Vrouwen groep, het Katholiek Vrouwen gilde, de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers en ten slotte vrou- wenafdelingen van de WD en het CDA. Al deze dertien orga nisaties hebben zich aangeslo ten bij de Vlaardingse Vrou wenraad. Het eerste project, de eerste „ech- ALLERLEI te" activiteit die wordt georga niseerd door de raad, is de cursus politieke scholing. Men houdt een ochtend- en een Schiedam Geen subsidie voor de Kritiese Filmers uit Breda, maar wel eventueel een tussentijdse subsidie aan Cchiedamse organisaties die een project met de Kri tiese Filmers willen doen. Dat is het advies van het dagelijks bestuur van de Schiedamse Gemeenschap aan het college van burge meester en wethouders Een woordvoerder van de Krt- tiese Filmers, om commen taar gevraagd, wist zich de subsidieaanvraag met meer zo precies te herinneren. "Wij hebben geloof ik zo'n anderhalf jaar geleden sub sidie aangevraagd in Schie dam. In die tijd hebben wij bij een aantal gemeentes subsidie gevraagd om film voorstellingen te kunnen or ganiseren. Van de meeste aanvragen hebben wij niets meer gehoord. Daarom heb ben wij laatst een brief ge schreven aan die gemeenten om te vragen wat zij eigen lijk met zo'n aanvrage doen" De Kritiese Filmers hebben in '73 en '74 in Schiedam at een aantal voorstellingen ver zorgd. Onder andere bij vor mingscentrum Waterweg- Noord, Zij hebben een tien tal films gemaakt, over bij voorbeeld lopende band werk, bedrijfsbezetting, me dia gebruik, en sanering, waarmee zij proberen mee te bouwen aan het maat schappelijk bewustzijn De Kritiese Filmers schrijven vormingscentra aan en bie den hen deze filmprogram ma's aan, vergezeld van bij behorende fototentoonstel lingen, krantenknipsels, dia shows en een discussie met de makers van de film. Een subsidieaanvraag van de Kritiese Filmers bij het mi- nisterie van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk is op mets uitgelopen. Geld om nieuwe films te maken hebben ze nu dus nauwe lijks. Omdat de groepen voor wie zij voorstellingen verzorgen meestal ook niet over veel geld beschikken, proberen zij hun voorstellin gen gesubsidieerd te krijgen bij plaatselijke overheden. Het dagelijks bestuur van de Schiedamse Gemeenschap meent dat het niet de taak van een gemeente is om een landelijke organisatie te sub sidiëren Zeker niet gezien het gebrek aan geld voor het plaatselijk welzijnswerk. De SG raadt het college aan gematigd positief te reage ren op het werk en het doel van de Kritiese Filmers. Vormingscentra in Schie dam die met een project van de Kritiese Filmers m zee willen gaan kunnen dat m hun begroting tot uitdruk king laten komen, of zij kun nen een incidentele tussen tijdse subsidie aanvragen. Hen aantal leden van de Vlaardingse Vrouwenraad in de huiskamer van mevrouw Kieboom. avondcursus, eenmaal per twee weken. Het totale aantal lessen bedraagt vijf. De ochtendcur sus is te volgen op de donder dagen 17 februari, 3, 17 en 31 maart en 21 apriL De avondcur sus wordt gegeven op de maan dagen 14 en 28 februari, 14 en 28 maart en 18 april. Als „klas lokaal" is men aangewezen op de burgerzaal van het stadhuis. De kosten voor de vijf lessen zijn slechts vijftien gulden. Een cursus politieke scholing? Wat houdt dat nu precies in? Mevrouw Kieboom: „Er wor den drie boekjes behandeld door onze cursusleidster me vrouw L. Bot-Don en mevrouw A. de Vries. Het drietal boe ken; Politieke Stromingen, Verenigde Naties en Meedoen. In deze boeken worden allerlei dingen duidelijk gemaakt. Bij voorbeeld, hoe een wetsont werp wordt behandeld, de sa menstelling van een kabinet, de eerste grondbeginselen van de politieke partijen enzo voorts". Je zou het dus gewoon staatsin richting mogen noemen? Me vrouw Kieboom: „Nou, noem het liever geen staatsinrichting. Die naam schrikt de mensen nogal af. Dan denken ze gelijk weer aan school en dat is juist met de bedoeling". Wat is dan wel de bedoeling? „De cursus wordt op speelse wijze gehouden. We willen niet dat de cursisten alleen maar komen om te luisteren. Ze moeten ac tief bezig zijn, spelenderwijs politieke scholing krijgen. Ho- pebjk wordt het fenomeen „po litiek" voor hen dan ook enigs zins toegankelijk. Voor velen (niet alleen vrouwen) is het nog maar een vaag begrip. Het poli tieke taaltje met zo\reel moeilij ke woorden en ingewikkelde termen is voor menigeen onbe grijpelijk". De verwachting is dat de cursus politieke scholing druk bezocht gaat worden. Nu al is de cursus half volgeboekt. „Ik neem aan dat alleen vrouwen zich aan melden, die weinig afweten van politiek", verklaart mevrouw Kieboom, „je volgt zo'n cursus tenslotte niet voor niets". „De vrouw is eigenlijk nog steeds een traditionele rol toebedeeld. Een werkende vrouw heeft een dubbele taak. Er is altijd die angst dat ze het slechter doen dan mannen". Als een vrouw iets fout doet, zegt men maar al te vaak: „Ach, 't is maar een vrouw". Dat gevoel moet ver dwijnen. Vlaardingen Een computer gaat langzaam op een mens lij ken en wordt verliefd op een meisje. Dat is de inhoud van het ongelooflijke verhaal van Tom en de Tompjoeter. Het jeugdtheater Tombola onder leidmg van Tom de Graaf geeft op woensdag 19 januari m de Stadsgehoorzaal een uitvoering, dat handelt over de belevenis sen van de „Tompjoeter". Het toneel is geschikt voor jeugdi gen van zes tot twaalf jaar. Toegangsbewijzen zijn voor een riksdaalder dagelijks verkrijg baar aan de kassa van tien tot één uur. Vlaardingen De 19-jarige N.J.S. uit Schiedam is tijdens het inschieten van spijkers in pallets met behulp van een spij kerpistool gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde bij een hout verwerkend bedrijf aan de Taandenjstraat in Vlaardingen. Op een gegeven ogenblik richt te S. verkeerd, zodat hij de spijker in zijn linkerbeen schoot. De man moest naar het gemeenteziekenhuis worden overgebracht Schiedam In de vrijstaande woning van distillateur Lam bert Melchcrs op de hoek van de Dr. Noletstraat en de Pen ninglaan is ingebroken. Tafel zilver, een ring, manchetknopen en twee zilveren kaarsenstan daards vormen de buit De be woner ligt al enige tijd in het ziekenhuis. Een andere telg uit het oude disüliateursgeslacht, broer Rein die de plantjes ver zorgde, ontdekte de inbraak en deed bij de politie aangifte. De inbrekers zijn binnengekomen via de achtertuin en het keu kenraam. Alle vertrekken wa ren doorzocht. Vlaardingen Uit een gepar keerd staande auto op de Oost- havenkade is een leren jas ter waarde van 450 gulden ont vreemd. Maassluis In het ont moetingscentrum De Ko ningshof aan de Uiver- laan wordt in de week van 21 tot 26 februari weer de jaarlijkse Maas- sluise muziekwedstrijd gehouden. De feitelijke wedstrijddagen zijn maandag 21, dinsdag 22 en woensdag 23 februari. De deelname staat open voor jongeren van acht tot en met achttien jaar. Ouderen kunnen buiten mededinging deelnemen. Ingeschreven kan wor den voor een instrumen taal of vocaal optreden van ten hoogste 2es mi nuten. Individueel of als kleine groep. Schiedam Het voorstel om de nieuwe straat tussen de Slachthuislaan en de Burgemeester van Haaren- laan tot AJ1. Veenbaaslaan te dopen is afgeketst. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening is deze week niet akkoord gegaan met dat plan van de ambtelijke adviescommissie voor het geven van straatnamen. Aan het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad steit men voor de straat gewoon Veeartsweg te noemen. Die verandering in straatnaaxnge- vmg gebeurde voornamelijk op initiatief van het raadslid Arie van Loenen. De PvdA-er vindt dat de naam Veenbaas m een te klein wereldje bekend is. Landelijk bekend 20u hij zeker niet zijn. De samenhang met de Slachthuisbuurt is daardoor volgens Van Loenen voor velen ver te zoeken. Daarom zou de naam duidelijk iets met het slachthuis te maken moeten hebben. Het feit dat Veenbaaslaan al in 1949 bij een raadsbesluit werd voorgesteld (en na een wijziging in het bebouwingsplan in 1957 weer moest worden ingetrok ken) wuift de bewoner van West van de hand met de op merking dat de wijsheid van 28 jaar geleden nu met meer hoeft te gelden. Bovendien zou er vanwege de klank verwarring kunnen komen met de Veen- landstraat, eveneens in West. Op het stadskantoor weet men in ieder geval wel waar de naam dr. Anne Hanses Veenbaas voor staat. In het ambtelijk voorstel staat het duidelijk en uitgebreid, een dierenarts die leefde van 1884 tot 1939 en die zich in het bijzonder verdienste lijk heeft gemaakt voor de be strijding van besmettelijke vee ziekten. Zo bracht de man het tubercul ose-percentage onder het Friese rundvee opmerkelijk omlaag. Volgens de ambtena ren zou hij daar internationale faam mee hebben verworven. Tevens weet men te melden dat hij nog enige tijd directeur is geweest van de gezondheids dienst voor dieren in Friesland. „Toch zegt die naam me ook wei nig," zo meende deze week VVD-fracUevoorzitter Gerard Verhulsdonk nadat hij de uitleg had gelezen," dat zal voor veel mensen echter wel met meer straten het geval zijn. Zo den ken misschien wel een heleboel Schiedammers dat het Willem Landreplem in Groerfoord ge noemd is naar een TROS-direc- teur." Tijdens de commissievergadering stelde Cees Lansbergen nog even voor om de nieuwe straat m West te dopen tot Dr. P.J. van BeeWaan. Deze onlangs overleden oprichter van het slachthuis zou volgens de CDA- man plaatselijk meer bekend zijn. Over deze naam zou de huidige directeur van het ab- battoir, drs. M.B. ten Have, best in zijn sas zijn, zo hoorden we gistermiddag. Het voorstel werd echter door Van Loenen de grond inge boord met de vraag of van Endt soms bij een autobüson- dernemmg werkte. 7 Hp r w/sT""" -v. a" 'A 'VWi 9 Straks gewoon veearts weg Schiedam Twee vrouwelijke leden van de CPN zijn door agenten opgepakt, omdat zij clandestein affiches opplakten op een wachthuisje van de RET op het Stationsplein in Schie dam. Een plastic tas met plak middelen en posters is ui beslag genomen. Proces-verbaal is op gemaakt De tekst van de affiches luidt „Ja! Prijscompensatie nu!" en wordt overal in den lande door communisten gehanteerd. De aangehouden CPN-dames zijn A.S. (36) en Jannemiek van de G. (22). Zij werden rond tien voor twaalf 's avonds betrapt. Maar ook al hadden zij niet geplakt, waren zij volgens de politie strafbaar geweest Tus sen elf uur 's avonds en zes uur 's ochtends is namelijk verbo den om op straat te lopen in bezit van verf, kleurstof, Ujm, krijt, teer, kalk of affiches, ten zij duidelijk kan worden aange toond dat die spullen niet zijn bedoeld om daarmee illegaal te plakken, of tenzij men een ver gunning van b en w op zak heeft loos. De meerderheid van hen heeft een vergunning tot ver blijf binnen de E.E.G. inge diend, 170 personen een ver gunning voor onbepaalde duur in Nederland. Sinds de onaf hankelijkheid van hun land vestigden zich zes Surmamers in Maassluis. Maassluis Het aantal in Maa sluis verblijvende buitenlan ders is het apgelopen jaar met 132 personen gestegen ten op zichte van 1975. Dit blijkt uit gegevens van de politie van Maassluis. De grootste groep vormen de buitenlanders met Turkse nationaliteit. Het aan tal Turken steeg van 354 naar 433 personen. De tweede groep in aantal wordt gevormd door Engelsen en Ma rokkanen (ieder 72 personen). Opvallend is maar verklaar baar dat maar een klein aantal Turken en Marokkanen een Nederlandse huwelijkspart ner vindt vergeleken met de in Maassluis verbtijvende Duitsers i en Engelsen. Is ongeveer één op de vijf Engelsen getrouwd met een Nederlandse man of vrouw (bij de Duitsers ligt dat aantal nog hoger), bij de Turken ligt die verhouding ongeveer op één op de honderd personen. 4et totaal aantal buitenlanders in Maassluis bedraagt 983 perso nen, bestaande uit 36 nationali teiten. Zes personen zijn staten- Ongeveer dertig personen zijn het j afgelopen jaar door de Maas-I sluise politie het land uitgezet j omdat zij illegaal in Nederland verbleven. Afgelopen dinsdag is nog een ille gaal in Maassluis verblijvende Pakistaan door de politie in de kraag gevat. Donderdag is hij naar zijn land teruggestuurd. De jury bestaat uit Addie de Jong, organist, koordirigent en beiaardier te Rotterdam en Ma- nnus Jansen, dirigent van de Brass Band Rotterdam. Elke deelnemer ontvangt van elk ju- r>lid een beoordeling en een ci j ferwaarderin g. Vrijdag 25 februari wordt in het Maassluise ontmoetingscen trum een daverende slotavond gehouden. Op deze avond wor den de sjerp nj zen uitgereikt aan de drie hoogst geklasseerde deelnemers van elke leeftijds groep tot achttien jaar Deze prijswinnaars verzorgen het muzikale gedeelte van de avond. Inschrijfformulieren zijn ver krijgbaar bij elke Maassluise muziekleraar en in het Güde- huisje aan de Zuiddijk II, tel. 01899-15003 Voor éen rijksdaalder kan men zich inschrijven. De inschrijf termijn sluit op vrijdag 4 fe bruari. Van de tweehonderd jongeren die verleden jaar aan de muzie kwedstrijd deelnamen kwam ongeveer eenderde van buiten Maassluis. Vlaardingen De Vlaardingse organist Aad Zoutendijk zal het eerstvolgende lunchconcert in de Grote Kerk verzorgen. Dat gebeurt op donderdag 20 janua ri van 12.45 tot 13.15 uur. Hij zal een gevarieerd programma ten gehore brengen met werken van onder andere Scarlatti, Buxtehude, Podbielski en De Gngny. Van eerstgenoemde speelt Aad Zoutendijk een so nate, van Buxtehude het beken de La Ciacone in e. De kerk is verwarmd. Maassluis In jongerencentrum De Toverbal worden de volgen de films verwacht; woensdag 19 januari Lady Vanishes van Al fred Hitshcock en vnjdag 21 januari Cabaret, met in de hoofdrollen Liza Mum elk en Michael York. Zaterdag 22 ja nuari treedt de Endatteme Band op. De voorstellingen be ginnen om 21.00 uur. Maassluis Het spreekuur van de stichting Rechtswinkel Maassluis wordt met ingang van 1 februari gehouden in het gebouw van het Interconfessio neel Centrum voor Maatschap pelijke Dienstverlening aan de Veerstraat 13. Het tijdstip van de spreekuren blijft ongewij zigd. Tot nu toe worden de consulten gehouden in het ge bouw van de Sociale Dienst Maasland In het Maaslandse discocentrum Vlietzkht draait woensdag de film Terug uit de hel met in de hoofdrol Andy Murphy. De film speelt zich af in de Tweede Wereldoorlog en Murphy speelt zijn eigen, moe dige rol, gebaseerd op diens autobiografische roman. De aanvang is om half negen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3