Verkeer raast over Harre we» Huren Lijnstraatwoningen wellicht toch betaalbaar Borden ontlasten ontsluiting niet Beter woonmilieu op prograi gemeentewerken Ik neem de proef Vrouwen willen meebeslissen over bouwplannen Nieuwe korpschef voor Maassluis onafhankelijk dagblad Vluchtelinge terug gevonden Geen geld meer voor nieuwe activiteiten lit 1 Buitensluis jaar dicht Bewoners willen eigen schuurtje WETHOUDER NIET PESSIMISTISCH GESTELD Dinsdag 25 januari 1977- SCHIEDAMSCHE COURANT .102de jaargang no. 25754.4 PAGINA'S Broersvesl 3 - telefoon administratie 263091 - redactie 262566 - kiachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De politie heeft aan de Hoog straat een meisje aangehouden dat al sinds Kerstmis was verdwenen uit een Kindertehuis in St. Maartensdijk. De 16-jarige Krikje JX. uit Baara had zich zoals de politie zei in haar levenson derhoud voorzien door contacten met mannen. Nadat zij uit een café was gezet omdat zij de klanten lastigviel werd zij 's nachts om half twee in be schonken toestand aangehouden. De ontvluchte tiener is na ontnuchtering weer naar het tehuis gebracht. Vlaardingen Voor het houden van nieuw so ciaal-culturele activitei ten is geen geld meer. De vraag zou eerst beantwoord moeten worden of met de werk zaamheden moet wor den doorgegaan. Dit blijkt uit het verslag van de werkgroep so ciaal-culturele activitei ten werklozen. Het ver slag bestrijkt de periode van juli tot en met de cember van het vorige jaar. Een van de problemen die zich voordoen is, of het nu per se noodzakelijk is om uitsluitend voor werklozen activiteiten te organiseren. ..Deze groep krijgt dan al gauw een bepaald etiket op geplakt", vindt de werk groep. „Daartegenover staal dat werklozen ook met ge lijksoortige problemen kampen als anderen, die over veel vrije tijd beschik ken, zoals de W.A.O.-ers en vroeg gepensioneerden," Tn de komende maanden wordt een programma op gezet voor - het seizoen 1977/1978. De werkgroep vermeldt nog niet hoe dit er uit gaat zien. „Wel", schrijft men, „stellen wij ons voor -dat de programmaonderde len, waarvoor tot op heden belangstelling is getoond, herhaald zullen worden." Juist hei tegenovergestelde van wat gemeente Schiedam probeerde te be reiken is aan de hand. Op de Harre- weg tussen Kethel en Delft is de verkeersdrukte enorm toegenomen. Ondanks aanwijzingsborden, die au tomobilisten met bestemming Delft dirigeren in de richting van rijksweg 20, maken talloze autorijders uit Vlaardingen—Holy en Schiedam- •Noord gebruik van de landweg. Bewoners en wielrijders op de Harreweg klagen; enkele fiet sers zijn reeds door auto's de sloot ingedrukt. Oorzaak van de rustverstoring is de nieuwe weg, die vorige week maandag werd opengesteld en die snel verkeer zoveel mogelijk uit het oude dorp Kethel moet weren. Die weg blijkt een bijzonder aantrekkelijke route om de af stand Schiedam—Delft te be korten. Milieugroepen voor Midden Delfland zijn verontwaardigd. In Ketheldorp is de situatie wel verbeterd en het plaatsen van omleidingsborden lijken een sympathieke vondst van de ge meente, maar, zo zegt Nancy MacGiliavry (van subgroep na tuur milieu, die werkt in het kader van de inspraakprocedu re voor het poldergebied): „Door die borden gaat bij de autoganger juist een lichtje op." Volgens Koos den Hartogh van subgroep infrastructuur is een feit, dat door de nieuwe ontslui- tingsweg in de toekomst een steeds feller gebruik wordt ge maakt van de Harreweg en, daarop aansluitend, de Abts- woudseweg in Delft hetgeen net niet de bedoeling was. Bert Haan van dezelfde subgroep vindt, dat de' landweg dan maar zo onaantrekkelijk mogelijk moet worden gemaakt voor snelverkeer, doormiddel van hobbels, drempels en desnoods stoplichten. De gemeente had gehoopt, dat door de borden een beter gebruik van rijkswe gen 20 en 13 zou worden ge maakt. „Ik kan het mij allemaal niet voorstellen", was gisteravond het commentaar van Hans van der Vlist, verkeersdeskundige van de gemeente. „De ontslui- tingsweg is bestemd voor ver keer, dat voorheen door Kethel dorp placht te gaan. Dat is niet zoveel, weet ik want de provin cie houdt geregeld tellingen op de Harreweg. Daarenboven hebben gedeputeerde staten goedgekeurd dat de Harreweg op zondagen voor snelverkeer wordt afgesloten, uitgezonderd voor bewoners en bezoekers van de aan the weg liggende panden, en die maatregel zal eerdaags wel ingaan. Wat mij betreft gooien ze het hele zwik- kie daar dicht voor auto's." Van der Vlist blijft in de tellingen van de provincie in de gaten Van de Van Dalsumlaan in Groenoord loopt naar de Harreweg een snelle ver keersweg. Daarvan wordt drukker dan verwacht ge bruik gemaakt door autorij ders. Ondanks omleidings borden zoals op de Schie- damseweg (rechtsboven). houden om te zien, of meer verkeer van de ontsluiting ge bruik maakt dan door het oude dorp ging. „Ik heb echter het idee, dat het best meevalt", zei hij. „Tja, en wat betreft het verkeer op zöndag, moeilijk is natuurlijk te controleren of au tomobilisten op de Harreweg behoren tot bewoners of bezoe kers. Dat wordt een probleem." De verkeersdeskuadige denkt, dat eventuele problemen zich zelf wel oplossen. „Die ontsluiting is natuurlijk een tijdelijke. Als je kijkt naar de iae«j8g ff ,0 l - -Jrs» V SiSn ideeën voor toekomstige nieuw bouwwijken als Woudhoek en Spaland, zie je dat de bedoeling is dat straks de Harreweg onge lijkvloers wordt gekruisd: een viaduct komt dan eroverheen en dan is er helemaal geen aansluiting meer op de land weg." Enige maanden geleden tekenden overigens raadsleden in de commissie voor ruimtelij ke ordening bezwaren aan te gen het geplande viaduct over de Harreweg. Hun uitgangs punt was: dat is ontsierend voor het landschap. Schiedam Voor de verbetering van de woonomgeving heeft de dienst gemeentewerken een programma vastge steld. Aan de wijk- en bewonersveremgingen laat men binnenkort weten, welke gebieden de eerste helft van dit jaar worden aangepakt. Schiedam De buitensluis zal van dinsdag 1 februari af voor de periode van een jaar geslo ten zijn voor het verkeer. Alleen voor voetgangers zal er in Schiedam-Zuid een directe ver binding blijven tussen de Hoofdstraat en de Maasdijk. Voor hen komt een noodbrug over het binnenhoofd van de bestaande sluis en over het ter rein van de voormalige straat- in akerswerf. Door middel van borden zal het overige verkeer door de stad worden omgeleid. Een en ander houdt verband met de aanleg van een zogeheten beleidings- kanaal naar de Buitenhaven voor de bouw van de nieuwe, buitensluis. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het flotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met; Rofterdamsch Nieuwsblad Adres Woonpi Tet Deze con m open envelop zonder postzegel sturen naar Antwoordnummer 834, Hotter dam. In Schiedam-West zijn dat de straten die liggen tussen Vlaardingerdijk, Rem- brandtlaan, Westfranke- landsestraat en Aleida- straat. Het overleg met de buurtbewoners over de ko mende verbetering van de woonomgeving is reeds ge start. Binnenkort worden in West ook de straten aange pakt, die liggen tussen Bur gemeester Knappertlaan, Penninglaan, Stadhouder slaan, Willem de Zwijger laan en Nieuwe Haven. Op de planningslijst .staan twee gebieden in Oost. Ten eerste de straten tussen Van Swindenstraat, Boerhaave- Iaan en Swammerdamsin- gel en tenslotte ook het ge bied tussen Lorentzlaan, Buys Ballotsingel en Van *t Hoffplein. Bovendien zullen in de Oosterstraat en de Van Leeuwenhoeckstraat nog wat groenvoorzieningen worden aangebracht, wat betreft de binnenstad denlrt men op het stadskantoor aan de Oude Sluis en omge ving. In de nieuwere wijken gaat gemeentewerken Groe- noord-Midden en Nieuw- land-Midden rehabiliteren. De portieken staan vol met fietsen. Vlaardingen De bewoners van de Van Oldenbamevelt- strzat in Vlaardingen wii- len een eigen schuurtje. De portieken bieden veel te weinig ruimte om bet een en ander op te ruimen. „El ke avond breek je je nek over alle fietsen," aldus de bewoners. Deze maand nog begint de dienst van gemeentewerken met bet berinricbten en op- bogen van de Van Ölden- bamevedtstraat De straat zal worden ingericht als woonerf. Vorige week schreven de be woners een brief aan bet college van burgemeester en wethouders: De overige be woners krijgen in verband met dezelfde werkzaamhe den een nieuwe schuur met aansluitingen voor water en licht. Daarom vragen wij u hiervoor eveneens in aan merking te komen." De brief is ondertekend door zo'n vijftig bewoners. Vlaardingen De vrouwengroeperingen die officieel nog zijn vertegenwoordigd in de in vergetelheid geraakte Adviescommissie voor woningbouw willen deze commissie omvormen tot Vrouwen Adviescom missie voor Woningbouw. Met name mevrouw L. Pie terman wil dat de vrouwe norganisaties in een zo vroeg mogelijk stadium bij de voorbereidingen van eventuele bouwplannen in Vlaardingen worden be trokken. Doordat wethou der Bas Goudriaan de Ad viescommissie voor Wo ningbouw op dood spoor heeft gezet (hij zag de com missie helemaal niet zitten toen hij in 1974 wethouder van stadsontwikkeling werd) werden de vrouwen niet meer betrokken bij bouwplannen. De andere leden vertegen woordigers van de Vlaar- dingse woningbouwvereni gingen werden uit hoofde van hun beroep wel op de hoogte gehouden van bouw plannen en daarmee samen hangende 2aken. De maat was voor mevrouw Pieterman vol toen in au gustus verleden jaar de plannen voor de Visbank- Maassluis Wethouder J,A. Mummelen van stadsont wikkeling heeft de raad gisteravond nog eens verze kerd dat de huur van de te bouwen 147 woningwetwo ningen rondN de Lïjnstraat slechts een zeer voorlopige is en dat deze uiteindelijk aanzienlijk lager zal uitval len. Hij deed dit, omdat enkele raadsleden nogal ge schrokken waren van de hoogte van deze huur, die gemiddeld 465,40 per het kader van de stadsvemieu- maand zal gaan bedragen, wing. Laten wij dan maar de Ook Joop Luijendijk van elfde gemeente zijn" het actiecomité had eerder Hummelen vond het bouwplan Maassluis De heer C. van Nieuwkoop, tot nu toe plaatsvervangend korp schefvan de politie in Rid derkerk, wordt opvolger van de huidige korpschef J. W. F. Dorleijn. Het is nog niet precies bekend wanneer de heer Van Nieuwkoop naar Maas sluis komt, maar in elk geval zal dit niet later zijn dan 1 mei. De nieuwe korpschef. (32), ge trouwd en vader van twee kinderen, heeft zijn prakti sche opleiding goeddeels ge noten bij het Rotterdamse po- Ütie-apparaat Hij trad daar op 1 augustus 1966 m dienst. Hij w.erkte onder meer op de afdelingen geüniformeerde politie en personeelszaken. Twee jaar later volgde zijn benoeming tot inspecteur. In 1972 verhuisde de heer Van Nieuwkoop naar Ridderkerk, waar hij de leiding kreeg van de geüniformeerde dienst, in de rang van hoofdinspecteur. Twee jaar later werd hij chef van de justitiële dienst. Te vens werd hij waarnemend korpschef en plaatsvervan gend commissaris, wat hij nu nog steeds is. Voorlopig blijft de heer Van Nieuwkoop ook C. v. Nieuwkoop in Maassluis waarnemend korpschef. Pas wanneer de heer Dorleijn met functioneel leeftijdsontslag (pensioen) gaat op 1 september 1978 zal de heer Van Nieuwkoop de leiding van de Maassiuise politie volledig overnemen. tijdens het sprekershalfuur zijn zorgen over de te ver wachte noge huren kenbaar gemaakt. PPR/PSP-afgevaardigde Jaap van der Griend vond het be drag "onacceptabel hoog". Hij diende - mede door de PvdA- raadsleden Duimelaar en Wus- trow - een ondertekende motie in. Hierin staat dat het college alsnog moet proberen om bij het ministerie van volkshuisves ting in aanmerking te komen voor extra subsidies. Dit in het kader van de stadvemieuwing. Het college had daar op zijn beurt geen moeite mee, omdat van de Haarlemse architect N. Andnessen overigens bijzonder acceptabel en in wezen vol strekt niet te duur. Volgens hera worden aan de "andere kant van het water" (Rozen burg) woningwetwoningen op geleverd met een huur van rond de 500 gulden. Hij wees er voorts nogmaals op dat de financiering door het rijk de laatste twee jaar aanzienlijk is veranderd, waardoor de zoge naamde dynamische kostprijs hoger is geworden. "Maar", zo zei hij, "diegenen, die in de problemen komen, kunnen dan hij ons aankloppen om indivi duele huursubsidie'" het inmiddels in onderhande- Ben eventueel goedkoper plan til ling is met het betrokken minis terie. Wethouder Hummelen liet overi gens duidelijk doorschemeren dat hij niet somber is gestemd over het antwoord van de staatssecretaris. "Het zijn niet alleen de grote steden met oude buurten, die extra bijdragen van het rijk ontvangen", zo stel de hij. "Ik ken gemeenten, die in een ongeveer vergelijkbare situatie verkeren als de onze. Er is, zover mij bekend is, tien keer extra subsidies verleend in dienen, waarover CDA-er De Geus had gesproken, wees de wethouder van de hand. Gezien de tijd die daarmee gemoeid is zou een nieuw plan nog duur der worden, terwijl dan het re sultaat poverder zou zijn. De Geus was - overigens allerminst gelukkig met de gevolgde in spraakprocedure, waarbij aller lei "activisten" ervoor verant woordelijk zouden zijn dat het bouwplan een jaar te laat is gepresenteerd en dat bovendien peperduur is. flat aan de Blokmakers plaats bekend werden ge maakt. „Dit plan heb ik uit de kraiit moeten verne men," zegt 2e teleurgesteld. Voor het ontstaan van de Adviescommissie voor Wo ningbouw moeten we terug in de geschiedenis. In 1969 werd de commissie officieel geïnstalleerd door oud bur gemeester J. Heusdens en de toenmalige wethouder Van de Veen. De commissie zou gedurende twee jaar een experimenteel karakter i krijgen. Naast de woning bouwverenigingen namen acht vrouwengroeperingen zitting in de commissie. Na twee jaar experimenteren besloot de gemeente Vlaar dingen niet over te gaan tot opheffing. In een rapport, uitgebracht in 1972, werden zelfs zeer positieve uitlatin gen gedaan over de com missie. „Het is een belang rijk instrument bij de ver betering van het wooncom fort", zo luidde de conclu sie. Bas' Goudriaan zag de com missie niet zo zitten, het- geen tot gevolg had, dat de laatste vergadering in juli 1975, onder voorzitterschap van Goudriaan zelf, werd gehouden. Op papier be staat de commissie echter nog steeds. Direct na het bekend worden van de plannen van de Visbankflat schreef mevrouw Pieter man namens de overigen leden een brief aan wethou der Goudriaan. Op een bij eenkomst van de voltallige commissie in september vo rig jaar bleek, dat Goud- riaan's standpunt ongewij zigd was: „Tegen". In fieite waren alleen de afgevaar digden van de vrouwen groeperingen nog voor. On danks het feit, dat de com missie op non—actief is ge steld voelden zij zich nog steeds lid. Inmiddels hebben de vrou wen brieven verstuurd aan de leden van de commissie voor stadsontwikkeling met de bedoeling ze warm te laten lopen voor het idee de Adviescommissie voor Woningbouw om te zetten in een Vrouwen Advies commissie. „De postzegels voor deze brie ven hebben we zelf betaald. In feite belachelijk, want we zijn nog steeds een offi ciële commissie van de ge meente Vlaardingen", aldus mevrouw Pieterman. De wethouder heeft inmiddels in de commissie stadsont wikkeling gezegd contact te zullen opnemen met een landelijke vertegenwoordig ster van de Vrouwen Ad viescommissie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1