„G een onderhoud geen huur!" „Buitenlanders nemen te veel risico's bij het zwem Op naar écht brokje cultuur m Wagens gekraakt Beelden gestolen Ws~y uwJm ,SDAG 25 JANUARI 1977 Bewoners stellen: AANMANING Badmeester schoonenberg: Jongenopl zwembad Ikk gevonden Film m Toverbal Scholier zit avond in bus All In ,f KUNSTHANDEL q I Van munster SPECIALE AANDACHT Warner Meinen: K&v U. S Zakkenroller Films over recreatie Met hoofd op trottoirrand Dief pakt nachthemd VD/SC/WW 3 Vlaardingen Sinds men senheugenis wordt het pand aan de Hoogstraat 15 in Vlaardingen ver huurd. In tegenstelling tot de plannen van het gemeentebestuur, die het woongenot in die straat graag wat opge vijzeld ziet, is het vijf tien hamers tellende pand in verval geraakt. Sedert geruime tijd wordt daar niet meer aan eni ge vorm van onderhond gedaan. Al van buitenaf ziet het er slecht uit, sterker het is een have loze boel. Dat tonen de grote scheuren in muren wel aan en de deur en raamkozijnen met hier en daar nog maar een verfje, waar het hout werk danig van is aan getast. Binnenshuis heeft het verval niet minder ver doorgezet. Door het hoge gehalte aan vocht tiert het schimmel welig tegen de muren op, het behang laat daardoor op vele plaatsen los. Het dak functioneert niet zoals dat zou moeten. Nog even en dan hebben wind en regen vrij spel op de grote zolder, die door bewoonster Hilde Hordijk enigszins op temperatuur ge houden wordt door middel van een elektrisch kacheltje. Het is slechts een poging, daalt het kwik tot onder het nulpunt dan helpt er geen kacheltje meer aan: de enige plek om te overle ven is dan diep weggedoken onder de dekens in bed. Een ernstiger zaak is de electri- sche bedrading: die vormt voor de bewoners een levensgevaar lijke dreiging. .Verder moeten de bewoners het zonder douche stellen, terwijl enkele geisers defect zijn. De huur liegt er niet om. Marja de vrijer betaalt daar 205 gulden voor in de* maand. Goed, dat is dan wel inclusief water, gas en lichtv De eigenaresse-van het pand is mevrouw M. M. Verburg-van der Meer, Zij ziet het ook niet meer zitten en hoopt dat de huurders zo snel mogelijk hun biezen pakken. Dan verkoopt ze haar bezit Enkele maanden ge leden heeft zij hen de huur opgezegd. Mooie boel, was de reactie, maar dan moeten we wel ergens anders een onderko men hebben, zo stelden de be woners terecht en bleven waar zij zaten, in het haveloze pand. Uitzetting hangt hen dus boven het hoofd. Eerst hadden ze via de gemeente nog geëist,dat er wat aan het achterstallige on derhoud van het huis wou wor den gedaan. De gemeente Vlaardingen stuur de daarop mevrouw Verburg een aanmaning om daar inder daad iets aan te doen. Zij be licht te genieten, desnoods 24 uur per etmaal", aldus de brief. riep zich toen op artikel 26 van de Woningwet, die zegt„dat in dien de mogelijkheid bestaat dat de voorzieningen niet lo- nend zullen lijn en de aan- EERST ONDERHOUD schnjving op een woning be trekking heeft, laten B ep W de keus tussen het treffen van de voorzieningen en het staken of doen staken van de woning". Mevrouw Verburg interpreteerde het artikel toen als volgt: „de voorzieningen zijn voor mij niet lonend. Daarom verzoek ik B en W de bewoning te doen sta ken", aldus haar schrijven aan de gemeenteraad. En daarin schetst haar schoonzoon na mens haar de verdere zaak: De verstandhouding tussen huur ders en verhuurder is niet al te best. Vooral gekomen op het onderwerp in de persoon van „ene" Jan Mastwijk, die bij Marja de Vrijer is ingetrokken. In de brief wordt hij beschre ven als de kwade genius, die als woordvoerder van de twee be woonsters optreedt Schoon zoon J. Houdijk schrijft dat zijn kontakten met deze mensen zijn uitgelopen tot één honde- beet en een „narrow escape van een akelige val van de trap, veroorzaakt door meneer Mast wijk". „Nu durft niemand meer de huur op te komen halen terwijl de bewoners „kwistig gebruik ma ken van de geboden gelegen heid om laveloos kwistig ge bruik te maken van warmte en Vlaardingen Eigenlijk wil chef-badmeester Jan C. Schoo nenberg er niet over praten. Het bijna-verdrinkingsgeval dat bij hem in het Kolpabad afgelopen zondag is gebeurd, zit hem goed dwars. „Ik ben daar wel van ondersteboven" bekent hij. „Het is natuurlijk nooit leuk als je bad op een minder prettige manier in de publiciteit komt, maar dit ge val is eigenlijk te ernstig om er over te zwijgen. Buitenland se kinderen, vooral de op groeiende jeugd, nemen te veel risico's. Dat is gewoon een ver schrikking." Het was afgelopen zondag erg druk in het Kolpabad. Volgens de ervaren badmeester bevon den zich wel een paar honderd mensen in het bad. Plotseling een schreeuw. „Het ging alle maal erg'vlug. Wij hebben de jongeman, die op de bodem lag, uit het bad gehaald. Terwijl de ambulance werd gewaar schuwd, probeerde ik intensief de mond-op-mondbeademing. Het mocht ogenschijnlijk niet baten. Via hetHolyziekenhuis is de knaap in ijltempo naar het daartoe gespecialiseerde Leyen- burgziekenhuis in Den Haag overgebracht. Hij ligt daar in beademingsapparatuur. We kunnen niet anders doen dan dc jongen Lw niet duuJf iraod-op-nJ Uit onze krant van gisterBn. Maassluis De film Rare Win dow van Alfred Hitchcock wordt morgenavond vertoond in De Toverbal, .het Maassluise jongerencentrum aan de Lange Boonestraat De thriller begint om negen uur. Schiedam De 12-jarige Danny uit de Van Hogendorpstraat is 'vrijdagavond aan het toeren ge weest. Om half zeven belde zijn moeder bezorgd de politie dat hij nog niet van school was thuisgeko men. Pas om tien uur werd Danny uit Nieuwland door een RET-beambte gesignaleerd in bus 52. Het bleek dat hij zo maar de hele avond met zijn scholierenabonnement had rondgereisd. Vlaardingen In gebouw Trian gel aan de Fransenstraat in Vlaardingen wordt donderdag avond weer de oud-lédensocie- teit AU In gehouden. Oud-Le den en ouders van leden 2ijn vanaf acht uur 's avonds wel kom voor een praatje, spelletje enzovoorts. advertentie 9 0500ÖOf DCOdOct? A SEDERT 1843 0 4 SCHILDER- g STUKKEN fi ETSEN o SCHOONMAKEN 8 g 4 RESTAUREREN fl 4 INLIJSTEN p 4 EIGEN ATELIER g 1« Middellandstraat Sla 0 Rotterdam Q Tel. 010-775627 g 1 Geen filialen. g %COOO)OCO<>CK>CH^OCK>C>OCXX% afwachten en hopen dat hij het haalt." Volgens informaties betreft het de vijftienjarige Zoher Moham med Abu Ayyash, afkomstig uit Jordanië. Behalve dat hij niet kon zwemmen, blijkt inmiddels dat hij ook een hartafwijking heeft. Maar van het onder be handeling stellen van een dok ter was nog niets gekomen. Jan Schoonenberg wil over deze zaken niet praten. „Ik ben geen arts", zo zegt hij, „maar het is een feit dat wij doorgaans pro blemen hebben met buiten landse kinderen. Of zij willen niet luisteren, of er is gebrek aan communicatie vanwege de taalbarrière. Als wij merken v dat er buitenlanders zijn dan letten wij speciaal op hen, om dat ervaring reeds heeft ge leerd dat zij niet luisteren naar ons advies om niet in het diepe te gaan, wanneer zij de zwem kunst nog niet voor de volle honderd pincent beheersen." De badchef begrijpt dat het, niet leuk is Om als oudere jongen of meisje in het ondiepe bad te moeten. „Je wil je natuurlijk niet laten kennen", zo vervolgt hij. „Helaas is het bewijs gele verd dat met luisteren heel nare gevolgen kan hebben. Maar, je kan ze toch niet aan een lijntje houden? Volgens mij beseffen ze onvoldoende de gevaren. Het is een tijd goed gegaan. Twee jaar geleden lag er ook ineens een man op de bodem van het bad, eveneens een buitenlander. De man was werkzaam bij een circus dat toen een dag in Vlaardingen was." Is er wat tegen te doen? Schoo nenberg: „Ook wij weten dat het niet leuk is om als volwas senen of opgroeiende jongen of meisje zwemles te nemen tus sen al die Nederlandse kinde ren van rond de zes en soms zelfs jonger. Maar dat hoeft ook niet Er zijn speciale lessen voor volwassenen. En ik moet; zeggen, die maken daar goed gebruik van. Ook de buitenlan ders. Maar dat doet niet iede reen, en dat zijn er nog velen. Dat leert domweg de prak tijk...." „De kwestie kan zó worden opge lost", 2egt woordvoerder Jan Mastwijk van de twee vrouwe lijke bewoners, Hij geeft zelf wel toe zonder toestemming van de eigenaresse in het pand te zijn komen wonen, „maar toen ze dat eenmaal wist maak te ze daar nauwelijks bezwaar tegen", vult hij aan. „Dat we sinds drie maanden geen huur betalen is alleen maar omdat er geen onderhoud aan het huis wordt gepleegd. Zodra daar aan wordt begonnen, dan beta len we direct weer verder, plus de maanden dat we niet betaal den. Profiteren in ongunstige" zin voor mevrouw Verburg van de huidige toestand willen we ook helemaal niet. We willen best vertrekken als we iets an ders krijgen, Daar heb ik met de wethouder over gespoken maar die heeft niets. Hij wil ons geen voorrang geven op de lijst van woningzoekenden. Hij zegt dat hier geen sprake van urgen tie is, dus moeten we gewoon onze beurt afwachten. Wethouder Rien Bovenberg be vestigt het verhaal van Jan Jan dijk en Marja even moet woonbaar worden klaard Mastdijk, „Ik heb anderen op de lijst van woningzoekenden, die meer voorrang verdienen. Dat geldt niet voor deze men sen. Zij hebben het recht om er nog langer in te blijven wonen todat we hen iets anders kun nen bieden". ,Kijk", legt hij uit „Mevrouw Verburg ziet nu in, dat voortzet ting van de verhuur voor haar geen winstgevende zaak meer is. Daarom wil ze het pand verkopen. Doet ze dat nu dan kan ze daar niet zo veel voor vragen. Zijn de bewoners eruit, dan stijgt het pand behoorlijk in waarde. Om nu voor haar de bewoning te doen staken, dan spek ik haar portemonnee. En daar pas ik voor! Ze zal de normale procedure moeten vol gen om de mensen het huis uit te krijgen, wat wel twee drie jaar kan duren en in die tussen tijd is zij verplicht voor het onderhoud zorg te dragen". Jan Mastdijk: „En zodra dét ge beurt betalen wij weer normaal de huu?". Warhoofd Meinen noe men sommigen hem. Best een aardige vent. Heeft ook zo zijn ideeën over cultuur in Schiedam. Is 37 jaar, en smijt voor een le raar Nederlands veel onhollandse termen door bedachtzame be togen. Geeft verder les in biologie, ook op de Willem de Zwijger mavo. Is voorts schooldecaan, secreta ris van het Cultureel Fonds Schiedam en voorzitter van stich ting Schiedamse Ge meenschap (SG). Zegt: „Neem een facet je uit het beleid, klassieke muziek bijvoorbeeld. Die moet ook aan bod komen. En of dat dan Mozart of Beethoven wordt, zal mij een zorg zijn." Zij voor naam is Warner. Dat beleid betreft cultuur, een vrij algemene term, maar het gaat erom dat een gering aantal raadsleden samen met enkele burgers uit het verenigingsleven bekijken hoe het welzijn in de stad kan worden bevorderd. Echt effectief lukte dat nooit. Beetje bij beetje, deeltje voor deeltje probeerden de leden van de stichtingsraad het culturele leven te stimu leren, op te peppen. In brok jes, zoals gezegd, en daarom ging men zich bezinnen. Moet de Schiedamse Ge meenschap als particuliere stichting blijven bestaan? Nee. Het streven is om 1978 te starten als culturele raad: zo'n instelling heeft meer verantwoordelijkheid en kan meer op eigen houtje onder nemen. Doelend op de drie opeenvol gende wethouders voor cul tuur van wie de laatste, Posthoorn, de meest nuchte re is, zegt Warner Meinen: „Noch Truus, noch Clara noch Herman hadden een gegronde beleidsnota. Van een volledige visie was ook door Kor Kegel nooit sprake. Toch kenden wij een groeiperiode. De Schiedamse Gemeenschap groeide naar een bepaalde situatie, maar staat nu een beetje stil. Zinvol is nu te bekijken hoe je verder - gaat." De SG dateert uit 1948 en teerde aanvankelijk op de opbrengst van de plaatselij ke kermissen. Dat vond men eigenlijk te gek. Culturele hoogstandjes zouden op die manier nooit kunnen wor den verwezenlijkt. Om de bevolking meer te bieden op welk gebied dan ook, mu ziek, theater, film, onder richt en noem maar op, moest wel wat veranderen. Toch duurde het tot het eind van de jaren zestig, voordat orde op zaken werd gesteld. Een overlegplatform voor verenigingen kwam er. „Naar binten toe bleef het hetzelfde, ook de naam werd gehandhaafd. Maar de basis werd breder. In de SG zaten niet langer mensen met een titel, doctor zus en meester zo. Veel werd gezuiverd, al moet ik erbij zeggen dat die elite veel had gedaan, dat staat buiten kijf. Maar dat ging zonder overleg met aHe betrokkenen. Na 1963 wer den de zaken iets professio neler aangepakt, in meer di recte zin ook ging de stich ting adviezen uitbrengen aan burgemeester en wet houders." Eigenlijk is Schiedam net zover als in dat jaar, volgens Meinen. Hij vertelt dat een hele ontwerpverordening was gemaakt voor een cultu rele raad, maar dat uiteinde lijk werd gekozen voor een andere opzet van de SG als stichting. Zo een raad vond men toen te progressief, de stad zou nog niet rijp ervoor zijn geweest. Met de profiel schets voor een culturele raad, zoals die in september '68 op tafel lag, kan nu weer worden gewerkt om die raad eindelijk door te drukken. .Allicht moet je wel weten hóe het ambtelijk in elkaar komt te zitten," zegt Meinen, „hoe het privaatrechtelijk zit of publiekrechtelijk. Je hebt ook de bestaande structu ren. Je moet niet eerst een raad instellen om later te kijken, hoe die moet werken. Een huis bouwen en daarna kijken wie erin komt, is la rie. Eerst moet worden beke ken voor wie het wordt neer gezet, want de garantie is nodig dat het gebouw ook wordt beheerd." De manier, waarop de ge meente zich nu met culturele zaken in uitgebreide zin be zighoudt, is' Meinen allang een doorn in het oog. Veel te vrijblijvend was het altijd, vindt hij. Een voorbeeld. „Wanneer de commissie voor vorming en recreatie zegt: we moeten iets doen voor de houders van een cultureel jongerenpaspoort en dat ding aantrekkelijker maken, dan is dat geweldig JL maar het voornemen moet wel concreet worden ver taald. Wie moet dat gaan doen? Maak dat plan dan hard en geef geld ervoor, want dat is dan nodig. Even als mankracht. Wij hebben die niet voldoende, en ie mand anders houdt zich ook niet ermee bezig. De jeugd wil best, hoor. Die heeft wel interesse. En interesse voor een cjp hebben ze niet alleen in schooltijd, maar ook 's avonds. Vrijwillig gaan zij zo mee naar een toneelstuk of zo, de toegangsprijs is niet eens belangrijk, een aantal guldens leggen sch olieren best wel neer. Dat zouden zij ook doen voor een jongerenpaspport, maar dat moet voor hen meer worden ondernomen, Als je aan cultuur wilt doen en als die wil geen hypocrisie is, mag je niet uitsluitend geld terugverwachten. Cultuur kost geld. Als je een voorne men niet onderbouwt en niet zegt hoe het moet worden uitgevoerd, zoals het geval is met het aantrekkelijker ma ken van het cjp, dan blijft dat frasologie. Maar wil je dat de SG het uitzoekt, ho noreer dat dan als gemeen teraad. Zorg voor man kracht en doe iets met het voorstel dat uit de bus roU^ maar leg het niet op de plank, zoals zo vaak gebeur de. Dan krijgen wij namelijk de indruk: allemachtig, daar doe je je best voor en dan horen ze het alleen maar eveh aan vóór het op de plank te leggen." Wanneer de culturele raad er is, verdwijnt de commissie voor vorming en recreatie. Een klein deel van het ta kenpakket van die commis sie, onderwijs, moet in een andere club worden onder gebracht, En dan? Warner Meinen: „Ik ben heilig ervan overtuigd dat eens het tegen deel blijkt van beweringen, dat in Schiedam niks kan. De Schiedammers willen be st, maar maak het de moeite waard. De Schiedamse Ge meenschap kan het als stich ting in de huidige vorm niet aan, wij moeten wel reéel zijn. Ik wil een principe-uit spraak van B en W, dat zij een paar ton op tafel willen leggen voor de nieuwe struc tuur. Anders wou ik niet eens eraan beginnen om die structuur uit te denken, dat zou geen zin hebben. Voorlo pig zijn er genoeg taken, waarmee je je kunt bezig houden. Maar dat kan effec tiever met de nieuwe struc tuur. De SG heeft het vor- mmgs- en ontwikkelings werk in het verleden meer leven ingeblazen, het Passa getheater loopt nu ook enigszins, het volgende pak ketje zou de njeuwe struc tuur moeten zijn en daarna kan de rest volgen. En hoe het beestje dan heet, culture le raad of nog steeds SG, zal mij een zorg zijn. Als het maar werkt. Als er maar geld komt" Warner Meinen, als voorzitter van da Sctiia- damsa Gemeenschap, Fo to: Hans Gebuis. Schiedam Drie geparkeerde auto's zijn dit weekeinde in het centrum van Schiedam openge broken. Uit de wagen van de 21-jarige A. W. M. K. die aan de Lange Achterweg stond, verdween een fototoestel en een brandblusser. De totale waarde van de ont vreemde spullen bedraagt vij fenveertig gulden. De wagen kwam men binnen door verbre king van het rechter toch- traampje. De braakschade be draagt honderd gulden. De 27-jarige R. S. heeft op het politiebureau aangifte gedaan voor poging van diefstal, nadat men zijn auto aan de Lange Achterweg had opengebroken. De braakschade bedraagt der tig gulden. Bij de wagen van de 30-jarige J. M. M. liep de schade op tot honderdvijftig gulden, Uit zijn bestelwagen die op de Grof- baan stond geparkeerd is niets gestolen. Schiedam Inbrekers hebben voor 12.500 gulden aan porcelei- nen beelden gestolen bij De Kandelaar aan de Gerrit Ver- boonstraat. De winkel kwam men binnen door een ruit ir. te slaan. De buit verpakten de inbrekers in verpakkingsmateriaal dat in de kelder werd gevonden. In totaal mist de directie negen beelden en wat aanstekers. Na een inbraak bij Coebergh heeft men nog geen vermissin gen kunnen vaststellen. In het gebouw aan de Vdn Kleefstraat werden draadglasruiten en deu ren geforceerd. De schade die daarbij werd aangericht wordt geschat op zo'n vijfhonderd gulden. Twaalfhonderd gulden bedraagt de schade bij een poging tot inbraak bij de herenmodezaak Hij aan de Hoogstraat. Met een koevoet werd geprobeerd de glazen toegangsdeuren te force ren. Op het moment dat een van die deuren in duizend stuk jes brak namen de nog onbe kende inbrekers de benen. Schiedam Op de weekmarkt aan het Broersveld heeft een nog onbekende zakkenroller een portemonnee met 120 gul den gestolen. Het geld verdween uit een hand tas van de 75-jarige M. S. uit Schiedam, die op de markt wat boodschappen had gedaan. De vrouw heeft op het politiebu reau aangifte gedaan. Vlaardingen Het NIVON, afde ling Vlaardingen vertoont don derdagavond twee films met als onderwerp Recreatie in Neder land. In deze films wordt het verband gelegd tussen recreatie en ruimtelijke ordening. De hoofdmoot van het programma is gewijd aan mensen die op zoek zijn naar rust „Wie belangstelling heeft voor het welzijn van zichzelf en zijn me deburgers doet er verstandig aan deze films te gaan zien", menen de mensen van het NI VON. De film wordt gedraaid in de kampeerboerderij De Hoogka mer aan de Van Baerlestraat 252. De aanvang is om acht uur en de toegangsprijs is slechts één gulden. Schiedam Na een val in Schie dam-West is de 34-jange Vlaar- dingse v.D. ter observatie opge nomen in het Noletziekenhuis. De vrouw fietste nabij het kruis punt van de Burgemeester Knappertlaan en de Vlaardin- gerdijk toen zij haar zoontje wat aanwijzingen gaf. Op dat moment verloor zij de macht over haar stuur en viel met haar hoofd op een trottoirrand. Schiedam Van een waslijn aan de Oranjestraat zijn vijf col truien en een nachthemd ont vreemd. De kledingstukken waren het ei gendom van de 35-jarige me vrouw B. die ze op de galerij aan .de achterzijde van haar flatwoning had gehangen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3