Nieuwland krijgt wijkcentrum Harde akties na bezetting Collé vraagt rijk geld voor centrum Oost Kruispunt krijgt verkeerslichten Vettenoordsepolder in beroep bij de Kioon Andere werkloosheid dan vóór de oorlog Ophogen tuinen kostbare zaak TWEE TON BESCHIKBAAR KOSTBAAR HOOFDDIRECTIE VOLVO WIL FILIALEN SLUITEN Weer vragen over Steen- dijkpolder Rei sb'ureau Jao. dë'Gró! t B - SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag-3 februari 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25761-4 PAGINA'S Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachiendiensi 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Raad houdt voet bij stuk Schiedam Wijk Nieuwlaad krijgt een echt kijkcentrum. Dat cadeau wiï wethouder voor sociale zaken en volksge zondheid Eef Coïié de wijk geven. Hij stelt tweehonderd duizend gulden beschikbaar voor verbouwingen aan het wijkcentrum op het Dr. Wibautplein 29. De diverse raads commissies zijn hierover nog niet ingelicht. De Vettenoord sepolder. Vlaardingen Het Aktie- plan Vettenoordsepolder (VOP) wordt niet her zien. Hiertoe heeft de raad gisteravond beslo ten. Omdat de wijkver- eniging VOP tegen dit plan van wethouder Bas Goudriaan bezwaar maakte, moest hier op nieuw over worden ge stemd. Na een uitgebrei de discussie hield de raad voet bij stuk. Met een stemverhouding van 21 vóór en 13 tegen is het bezwaar van de wijkver- eniging niet ontvankelijk verklaard en koos de raad vóór sloop van de 148 woningen aan de Pieter Karei Drossaart- straat, de Stationsstraat en Vettenoordsekade. Voorstemmers waren opnieuw een deel van de PvdA, de con- i fessionele partijen POG, KVP en SGP/GPV. Tegen het Aktie- j plan stemden de WD, PPR en I het andere deel van de PvdA- fractie. Mevrouw M. C. van Tor (WD) noemde het aannemen van het plan om de woningen te slopen onaanvaardbaar. Zij sprak daarbij over een ongenuan ceerd beleid. In haar mening werd zij door PPR-raadslid Wil lem Kwakkelstein gesteund. Hij noemde de argumenten om voor het Aktieplan te stemmen niet steekhoudend genoeg en stelde, dat de huurders van nieuwbouwwoningen straks een te hoge huur van minstens drie honderd gulden per maand voorgeschoteld krijgen. MOp in dividuele huursubsidie moeten we met te hard rekenen. Mis schien is die regeling over enke le jam goeddeels van de baan", zo hield hij de raad voor. Verder voorspelde hij, dat door nu tot stoop van de huizen te besluiten, de bewoners later het wijzigen van het bestemmings plan zullen tegenhouden door bezwaarschriften in te dienen, „en dan wordt het een kwestie van vele jaren", aldus de radi caal. Rien Lensvelt van de SGP/GPV liet echter weten een beperkte renovatie met te zien zitten: „Het mag op korte termijn goedkoper zijn, op de lange duur is de gemeente toch duur uil. Over de opmerking van de wijkveremging van „mogelijk slechte aspecten aan nieuw bouw", zei Lensvelt: „Dat moe ten we dan nog maar afwach ten, kijk naar de renovatieplan nen voor de woningen aan de Kortedijk. Die zijn door de berg van tegenslagen nu geheel van de baan, dus renovatie is ook met alles". De wijkveremging VOP zal nu tegen het raadsbesluit bij de Kroon in beroep gaan. De ui teindelijke beslissing zal daar door nog lang op zich laten wachten. Piet Solleveld van de wijkveremging noemt zelfs een periode van vijf jaar voordat het plan kan worden uitge voerd Dat de gemeenteraad vóór het plan stemde is voor hem eor> grote teleurstelling, „hoewel ik dat toch een beetje had ver wacht" Het verdeelde stemgedrag van de PvdA noemt hij een tweeslach-i tig beleid. „Stem je voor zo'n plan dan wals je over de bewo ners h"en En dat is nu net waar In Achterban het par- tijorgaan van de socialisten zich bij een stadsvernieuwings beleid tegen keert" Het wijk gebouw aan het Wibaut plein is nooit als zodanig ge bruikt Het is sinds de bouw in de jaren vijftig gebruikt voor zalenverhuur en voor de bibiio- thoek Colle heeft on!ang> over het toe komstige gebruik van het wijk centrum een gesprek gevoerd met de werkgroep wonen en leven m Nieuwland Die avond is afgesproken, dat de werk- groep gaat onderzoeken in hoe verre er behoefte is aan een wijkcentrum m Nieuwland en welke voorzieningen voor een zo goed mogelijk functioneren ervan moeten worden getrof fen Dt- werkgroep houdt op 16 fe bruari een openbare vergade ring over de bestemming van het wijkcentrum in het gebouw aan het Wibautplein 2jj heb ben ongeveer vijftig verenigin gen en instellingen uitgenodigd, die met Nieuwland te maken hebben „Bedoeling van die avond n, eer. werkgroep op te richten van de hele v-ijk uit. d:e gaat onderzoe ken waar de behoeftes liggen Zodat het met een onderonsje wordt," aldus een woordvoer der van wonen en leven. ,Wij kunnen bij de uitnodigingen be-.t nog wat instellingen verge ten zijn Iedereen, die gem teres M?*rd is, is oi> woensdag 16 februari welkom." Een vergadering met wethouder Colle, waarbij een program van voorstellen op t,.fel moet ko men. is vastgesteld op 24 maart Ook gisteren kwamen de twee be trokken vakbondsbestuurders gere geld osrerieg plegen in het Schiedam- se Volvo-filïaal. Rechts Dick Bijl van het CNV, naast hem Wil Peperkamp van de FNV. Schiedam De vakbonden zijn vanochtend rond de tafel gaan zitten met de raad van bestuur van Volvocar. Aan de orde is het gisteren bekendge maakte besluit van de hoofddirectie om de filialen in Schiedam en Eindhoven te sluiten. Uit protest duurt in Volvo-fiüaal Daf-Schiedam de bezettings- aktie voort, terwijl in alle vijf filialen van Volvocar in Nederland harde acties worden voorbereid. Het directiebesluit is al goedge- delen van de bevolking kunnen keurd door de raad van com- worden ingeschakeld, was nog missanssen. van het bednjf. Dat niet te zeggen, moest volgens het contract dat Inmiddels stromen bij de bezet- in januari 1Ö75 werd gesloten, toen Volvo de Daf overnam. Volgens wethouder voor sociale zaken Eef Collé, die gistermid dag in zijn lunchpauze pools hoogte kwam nemen m het fi liaal in de Nieuw Mathenesser- straat, moeten ook in Schiedam door diverse instanties akties worden gevoerd tegen de plan nen van de directie. Hoe precies Schiedam De werklozen herken je tegenwoordig niet to goed meer, zei gisteravond prof dr W. Albeda In gebouw Christelijk Sociale Belangen op de Lange Haven, want de armoede Is niet meer to als in de jaren dertig: „Je kunt spreken van verscholen werkloosheid. Door de sociale voorzieningen zien zjj gelukkig er goed uit. Toch bestaat een belangrijk ver- schil met vroeger. Vóór de oor log ging werkloosheid gecombi neerd met steeds lagere prijzen, nu heb je werkloosheid terwijl de prijzen als een gek stijgen.** Veertig belangstellenden volg den het betoog van het Eerste Kamerlid. De avond was op touw gezet door het onlangs opgerichte propa- gandateam van de Schiedamse afdeling van het CDA. Albeda gaf in het kort de loonpolitiek sinds 1945 weer, en zag uiteind elijk als oplossing „dat vakver enigingen en werkgevers niet erom moeten strijden wie de sterkste is, maar dat eerst eens moet worden bekeken: hebben die werkgevers eigenlijk met gelijk? Zitten zij echt zo rot, dat daardoor ontslagen vallen en noem maar op? Want dat is best mogelijk. Ik vind, dat wij samen verantwoordelijk zijn. Ook geloof ik, dat de regering alles eraan doet om de twee partijen nader tot elkaar te brengen", aldus prof Albeda. ters, die ook vannacht weer overnachtten in het filiaal, van vele kanten solidariteitsbetui gingen binnen. Grotere klanten van Volvo, zoals de scheepswer ven Gusto en Wilton-Fijenoord, hebben gereageerd. Zelfs bracht een in de buurt wonende klant een tientje als symboli sche blijk van meeleven. Ten slotte verwachten vakbonden en werknemers officiële verkla ringen van Volvo-gebruikers als de Rotterdamse politie en het gemeenschappelijk administra tiekantoor (GAK). De hoofddirectie wil de twee filia len sluiten, omdat de verhezen voor dit jaar worden begroot op vijf a zeven ton, terwijl de vooruitzichten ongunstig heten. Volgens de top van het bednjf vergt voortbestaan van beide vestigingen ruim 5,2 miljoen gulden aan investeringen. Volvocar meent, dat de plaatse lijke Volvo-dealers een goed alternatief bieden. Zo is in Schiedam agentschap Weber in principe bereid het Volvo-fi- liaal Daf Personenauto BV voor het grootste deel te gaan beheren. De Werknemers, die investeren wel een oplossing noemen en bovendien verkla ren dat het filiaal juist winst maakt, vallen dan echter in een minder goede cao-regeling. De raad van bestuur, waarin de directie en een commissaris zit ten, heeft gistermiddag willen overgaan tot het instellen van een begeleidingscommissie voor Eindhoven en Schiedam Dat moet in samenwerking met de ondernemingsraad gaan, die i evenwel de beslissing voorlopig alleen voor kennisgeving heeft aangenomen. Men wil eerst het definitieve standpunt van de vakbonden horen, die vandaag met de Volvo-top vergaderde. Gegnefd zijn de werknemers m de verschillende filialen van Volvo over de manier, waarop de directie het besluit en de noodzakelijke goedkeuring van de raad van commissarissen be kendmaakte. „Wij hebben bij zonder lang moeten wachten op de uitslag Dinsdagavond was de beslissing al genomen, wij moesten tot woensdag wachten. Bovendien hebben de onderne mingsraadsleden één en ander zelf kenbaar moeten maken, omdat de directie geen verkla ring onder het personeel ver-! spreidde", zei vanochtend on-| der nemingsraadslid Huib Zand-| wijk. Vlaardingen Bewoners uït een deel van de Babberspolder zija verontwaardigd dat de kosten van het ophogen van hun tuin tjes worden doorberekend in de erfpacht- De gemeente Vlaardingen is be gonnen met ophogmgs- en re constructiewerkzaamheden in het deel dat begrensd wordt door Van Hogendorplaan/Van de Dnyn van Maasdamlaan/- Van Bleiswijkstraat/ en Mr Kesperweg. De gemeente is van nvmng dat de bewoners moe ten opdraaien voor de kosten van het ophogen van de tuinen. Deze kosten bedragen afhanke lijk van de grootte van de turn en enkele honderden tot vele duizenden guldens Daar ko men dan nog de kosten bij van het verbouwen van de schuren. De bewoners zijn het met met de gemeente eens. Zij hebben de zogenaamde erfpachtsvoor- waarden onderzocht en zijn tot de conclusie gekomen dat het nog allerminst zeker is dat 2ij het ophogen van hun tuintjes zelf moeten betalen. Ir. een brief aan het college van B en W schrijven de bewoners „gaarne bereid te zijn tot een nadere discussie om een aan vaardbare oplossing te vinden" Vlaardingen Het kruispunt Holysingel/Frederik Hendriklaan/An na Paulownalaan wordt beveiligd met verkeerslichten. Wethouder Bas Goudriaan heeft de toezegging gedaan dat rond augustus/sep tember de kruising wordt voorzien van verkeerslichten, die in de spitsuren in werking treden. Bewoners uit de Holywijk hebben hier al enige tijd geleden bij het gemeentebestuur op aangedron gen. Zij vinden het nu echter vreemd dat de verkeerslichten niet de gehele dag zuilen werken. „Laat ze voortdurend in werking", stellen enige bewoners. Wethouder Goudriaan antwoordt hierop: „Je kan die lichten niet de hele dag aanzetten. Dat wekt alleen maar frustraties op bij mensen die haast hebben. Uiteraard geldt dit niet voor de spitsuren". Over het inschakelen van een verkeersagent een ander verlangen van de bewoners zal door de gemeente m overleg met de pohtie worden gepraat Eerst zal dan moeten worden nagegaan hoeveel van het drukke verkeerspunt gebruik gemaakt wordt Schiedam Over de nieu we accommodatie voor Centrum Oost gaat de gemeente binnenkort met het rijk praten. Wet houder Eef Collé zal staatssecretaris Wïm Meijer vragen toch met een financiële bijdrage over de brug te komen- De raadscommissie voor sociale zaken is er gis teravond in principe mee akkoord gegaan, dat voor de bouw van een ruimte in de Savor- nin Lohmanschool 540.000 gulden in de ge meentekas wordt gere serveerd. Later wil de commissie nog oordelen over de exacte be steding van het geld. Ook de gemeenteraad wil men hierover laten oordelen. Alle commissieleden waren het er gisteravond over eens, dat de verbouwing van de school geen defim- tieve oplossing moet zijn voor de bestaande noodsi tuatie. Collé verzekerde echter, dat de ruimte in de school past in het uiteinde lijke plan. De wethouder van sociale zaken gaf gi vel ister- wat avond toe, dat er we» mankeert aan de manier waarop één en ander tot stand is gekomen. Het korte tijdsbestek, waarin de zaak geregeld moest worden, zou: echter hebben meegespeeld. De raadsleden spuiden op dej bijeenkomst in het stads kantoor ook kritiek op het criterium voor de besteding van de beschikbare gelden. CDA—vrouw Els Helhvig noemde het bijvoorbeeld zwak, dat is gekeken naar het aantal inwoners van de wijk. Er zouden volgens haar meer belangrijke crite ria te bedenken zijn. ADVERTENTIE ÜW VAKANTIEREIS 1977 NATUURLï :lVI«»rtlng#n 919,34 jfl.63:—34.,Nfc71 's-Gravenzande De rijk spolitie heeft tijdens snel heidscontroles tegen 25 auto mobilisten proces-verbaal opgemaakt De controles werden gehouden in de be bouwde kom, ondermeer op de Koningin Julianaweg en de Monsterseweg. De geme ten snelheden lagen tussen de 64 en 75 km/u. Maassluis Het Rijnmondraad- slid mevrouw H. A. Edaes-van Loon (PvdA) heeft het dage lijks bestuur van bet openbaar lichaam wederom vragen ge steld over de luchtverontreini ging in de Maassluise wijk Steendijkpolder. Dit, omdat zij vindt dat haar reeds in novem ber gestelde vragen niet duide lijk zijn beantwoord. Zo wtï zij weten of het dagctijks bestuur do regelmatige over schrijding van de luchtvervuü- mgsgrens erkent en dat stikstof oxyden en ozen op den duur schadelijk zijn voor de gezond heid. Uit de b« dJitwoordmg van haar vrager, heeft de socialistische afgevaardigde de indruk gekre gen dat het dagelijks bestuur de gesignaleerde problematiek met specifiek vindt voor de Steendijkpolder en zelfs met voor het Rijnmondgebied. Zij gelooft daarom dat het dage lijks bestuur van Rijnmond de milieukwaliteit in deze nieuwe woonwijk aanvaardbaar vindt. Mevrouw Edzes verlangt dan ook een nadere toelichting. Tenslotte wijst zij het dagelijks bestuur er op dat het college van Ben W van Maassluis veel minder positief is over het mi lieu in de Steendijkpolder en dat van de nieuwe woningen tien punten van de huurwaarde wordt afgetrokken. Zij vraagt het Rijnmondcollege of het be reid is deze kwestie op de agex>- da te plaatsen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1