Veeho >u iters verfoeien staking Ministerie bekijkt plan van actiecomité Inbraken en vandalisme Vechtpartij in politiebureau Wij verdienen al jaren achtereen minder99 Her- bestrating Aangifte van nieuwe leerlingen voor de kursus 1977-1978 DONDERDAG 3 FEBRUARI 197? INKOMSTENDERVING Nieuw projectteam St. Jozefwoningen Dialezing Info-avond winkelcentrum in Kethel Opening van bowlingeentrum Royaal verlies voor Ooievaars Oplichter aangehouden Garage mist nog een auto Jubilarissen bij Wilton Fijenoord Schoiierenclub in Jeugdhaven VD/SC/WW 3 „Ik ben een kleine boer, die gelukkig niet -"oor hoge kosten zit. Maar neem nou eens die veehouder Van Schalk die van de week op de televisie was....die man zit moeilijk! Ik zag dat 'ie een compleet automatische melk-koelinstallatie heeft Man. dat kost goud. Een investering „van bijna een ton is heel normaal. Als de melkmachine draait zonder dat daar de opbrengsten tegenover staan, dan breekt zo'n vent zijn nek, dan gaat 'ie kapot. Is dat de bedoeling van staken?" De op handen zijnde staking zit veehouder Jan van Vliet Azn. goed hoog. Hij woont al van kinds af aan op een kleine boerderij die langs de Zuid- buurt staat, ergens tussen Vlaardïngen en Maassluis. Het huis is iets meer dan een halve eeuw oud, maar het lijkt veel ouder. Het moet dan ook nodig worden opgeknapt Het is grauw, mistig weer. Het erf ziet er nog somberder uit dan in wezen het geval is. De hooiberg is flink geslonken; naast het huis ligt een berg spruitekop- pen, bijvoeding voor de 30 koeien die op s+aï staan. Bin nen. m de bij-keuken staan gro te papieren zakken met daarin oud brood. Het voedsel voor de op stal staande koeien is erg duur en daarom probeert Van Vliet extra voedsel voor zijn dieren overal vandaan te halen. De Vlaardmgse boer is een zoge naamde vrije boer. Hij is niet aangesloten bij een coöperatie ve vereniging, zoals de mees ten van zijn collega's. „Aangesloten zijn bij een vereniging", zo zegt hij, „betekent ook dat je je verplichtingen jegens die ver eniging moet nakomen. Zo heeft CMC/Melkunie bepaalt dat al haar leden vdór het eind van dit jaar een complete melk- koelinstallatie moeten hebben. En dat kost verschrikkelijk veel. Dat moet er maar weer uitkomen, die investering. Maar hoe? De rente is hoog, de inves tering is hoog. Dat kan je alleen nog als je jong bent, voor men sen zoals ik, dikke vijftiger, wordt het wel erg moeilijk. En nu die staking weer. Weet je wat het is, ze treffen een be trekkelijk zwakke groep. De veehouders zitten voor hoge in vesteringen of hebben dat juist gedaan. Eerlijk gezegd heb ik niet veel waardering voor al die stakingsplannen. Laten ze dan een stapje terug doen. Dat doen wij, in. ieder geval ik, al jaren". „Wij verdienen al tijden achter een elk jaar iets minder. Niet veel, maar het gaat constant door. Het gaat echter zo lang zaam dat je er niet altijd erg in hebt, tot het moment dat je tot de ontdekking komt dat je in vergelijking met andere be drijfstakken ver achter ligt. In komstenderving, heet dat. Nou ja, denk je dan. Wij zijn niet de enigen. Er is een loonmaat regel, we moeten allemaal een stapje terug doen. Maar dan moeten de werknemersorgani saties niet hun mensen opjutten het werk erbij neer te gooien, dan raak je verder van de wijs". Jan van Vliet staat niet alleen. Ook zijn collega Gerard van Vliet (geen familie), die zijn be- dnjf heeft aan de Woudsweg in Schiedam-Kethel, steunt deze opvatting. „Wij moeten als ge volg van de geringe melkop- brengst zuiniger leven. Niet dat wij het arm hebben, dat met. Maar er zal op de kleintjes moeten worden gelet. Voorts proberen wij ons bedrijf 20 veel mogelijk te rationaliseren. Geen personeel m dienst hebben en zovoorts. Maar dat betekent dat wij, mijn vader en ik, lange dagen moeten maken. En dat hebben wij er echt voor over. Maar staken? Neen, dat zie ik niet zitten. Dat vind ik een slechte methode. En wat berei ken de werknemers in de zuive lindustrie ermee? Namelijk dat ze de burgers en de boeren duperen". VERKREGEN RECHT? En veehouder Jan van Vliet weer: „De werknemers spreken over het verworven recht van een automatische prijscompensatie, die met mag verdwijnen. Maar dan vraag ik je? Als het met gaat, dan gaat het toch met? Wy moeten ook tevreden zijn met wat Brussel ons geeft, en dat is weinig. Maar wat doe je er aan? De mensen moesten wat meer tevreden zijn en niet alles willen hebben. Ik kan mij ook maar weinig veroorloven, nou en...?" Van Vliet noemt enkele getallen. Hij heeft slechts 30 koeien, waarvan twaalf voor de melk- produktie. De grote kostenfac tor is de prijs van het veevoer, te weten 50 cent per kilo. Per maand is de kleine boer alleen al voor het gewone veevoer een dikke vijfhonderd gulden kwijt Daar komt nog eens tweehon- derdvijftig gulden bij aan spoe ling, een afvalprodukt uit de jeneverstokerijen. In totaal ze ventien ketels a 250 liter. De kleine berg spruitekoppen naast zijn huis kost bijna hon derd gulden. „Dan heb ik nog niet eens gepraat over afschrj- vingskosten van machinerieën, die verwamungskosten enzo voorts", zo somt hij op. „En weet je wat ik per liter ont vang? 53,34 cent per kilo melk. Geen liters, want wij rekenen uitsluitend in kilo's. Hoe hoger het eiwit- en vetgehalte, hoe hoger de melkprijs. Per hon derd kilo krijg ik dus iets meer dan vijftig gulden. Daar moet ik dan wel twaalf uur op een Schiedam De bouwvereni ging Sx. Jozef is bereid het alternatieve plan voor de verbetering van haar 213 woningen m West door te spelen naar het ministerie van volkshuisvesting. Vol gende week wordt aan de gemeente gevraagd het plan van het actiecomité St. Jozef voor te leggen aan de pro vinciale directie van het mi nisterie. Het bestuur van de kathohekebouwverenigmg en het actiecomité zijn dat onlangs overeengekomen. Zodra blijkt dat het ministerie inderdaad met subsidie voor de voorgestelde verbeterin gen over de brug wil komen, zal een nieuw projectteam worden samengesteld dat zich met de aanpak van de woningen gaat bezighouden. Over het gesprek met het ac tiecomité is men bij de bouwvereniging zeer tevre den Voorzitter ir. J.J. van Ewijk: „Op een eerlijke ma nter hebben we tegen elkaar aangepraat. Er is zeer open gepraat, ondermeer over de te volgen procedure. Het is enorm vruchtbaar geweest. Nu zijn we op de goede weg Persoonlijk geloof ik zelfs dat nog dit jaar iets aan de woningen kan worden ge daan. Voor de bewoners is het ook van belang dat er inderdaad op korte termijn tets gebeurt, want er is al bijna twee jaar onzeker heid". Het actiecomité wil zoals wij reeds eind december meld- den isolatie onder de dak pannen. verbetering van go ten. afvoeren en riolering, dakkapellen, grotere ramen (vooral bij de slaapkamers), hardhouten raamstijlen, een schoonmaakbeurt voor tie gevels, reparaties aan de balkons en voorat meer groen en een betere bestra ting. Deze verbeteringen wil len volgens het actiecomité alle bewoners. Over het werk van het actieco mité zegt van Ewijk: „Daar ben ik enthousiast over. Ook over de manier waarop ze hebben gebracht Er is een enorm stuk werk uitgeko men. De mensen van het comité hebben er veel tijd ingestoken In mijn ogen hebben ze inderdaad goed gedaan. Zaken die noodza kelijk zijn moeten gebeuren en in het voorstel van de buurtbewoners zitten inder daad zaken die moeten ge beuren. Als blijkt dat zaken uit het plan moeten vallen zal dat in onderling overleg moeten worden besproken". j Maassluis Bij een vechtpartij in het politiebureau van Maas sluis zijn twee agenten gewond geraakt. Een agent liep een her senschudding op hij kreeg een stoel op het hoofd - en de ande re letsel aan een oog. De vecht partij ontstond, toen een man en drie vrouwen in het politie bureau de 25-jarige A.M.P.G.S., die werd verhoord, wilden „bevrijden". De broer van S.. de 29-jange C.A.S., werd, nadat er rake klappen over en weer gevallen waren, gearresteerd. De man, die werd verhoord, had zich op de Vlaardingsedijk in zijn auto verdacht opgehou den. Toen twee surveillerende agenten hem wilden aanhou den, gaf hij vol gas. In de ach tervolging raakte de politie de auto kwijt. Aan de hand van het nummerbord werd de man opgespoord zijn wagen stond voor zijn woning aan de Van der Driftstraat m Vlaardïngen - en van zijn bed gelicht, waar op hij voor verhoor werd mee genomen naar Maassluis. Veehouder Jan van Vliet Azn.: wij verdienen al jaren minder. dag voor werken en 's zomers zelfs veertien uur en meer. Ik heb dat er echter graag voor over". Overigens dit bedrag is minder dan de helft van wat in de winkel wordt betaald". Van Vliet, gestoken in overall, loopt op kousevoeten naar het bureau dat in de hoek van de kamer staat. Hij pakt enkele afrekeningen om deze te laten zien: hoge kosten voor een klei ne boer. Hoe hoog zullen deze wel niet zijn voor een grote boer? UITKERING? Het is nog niet bekend of de melkveehouders een uitkering krijgen mocht het stakingspa rool door de vakbondsbonzen, worden gegeven. „Rinze Zijl stra van de zuivelbond heeft ons gezegd dat hij in Brussel zou proberen voor ons een 90 procents uitkering te krijgen uit het EEG garantiefonds Maar of dat lukt valt nog te bezien. We moeten maar afwachten", zo zegt Van Vliet. „Mochten wij niets krijgen, dan gaat deze sta king mij honderd gulden per dag kosten. Voor een groot be drijf lijkt dat met zo veel. Maar voor mij is het een heel kapi taal. Gerard van Vliet uit Kethel heeft nog enig vertrouwen m gedane^ beloftes. „Ze hebben ons toege zegd dat de melkrijders steeds de melk zullen ophalen", zo zegt hij „En als dat met ge beurd, dan gaan wij het bren gen", Ik heb weinig zin om de melk in de sloten te gooien". En zijn Vlaardmgse collega zegt: „Dan moet de consument maar naar ons toekomen. Per slot moeten die koeien toch gemol ken worden Ik hoop alleen van ganser harte dat de melkpro- duktie op gang blijft, in ieder geval voor de bejaarden en zie ken. Die mogen er nooit de dupe van worden". Vlaardïngen De bewoners van de Burgemeester A. van Wal- sumlaan en de Henri Dunant- laan zullen in de komende vier maanden heel wat ongemakken voor hef moeten nemen. De dienst van gemeentewerken is namelijk begonnen met het her- bestraten van deze stralen. De ze werkzaamheden gaan onge veer vier maanden duren. De Burgemeester A. van Walsumlaan Vlaardïngen De Aquarium- en terrariumvereniging Ons Na tuurgenot houdt dinsdag een speciale avond in de Lijn draaier aan de Zomerstraat in Vlaardïngen De heer R. Odijk uit Driemond houdt een dlale- zmg met als onderwerp „van Hot en Her". Odijk werkt bij het vliegend personeel van de KLM en heeft zodoende een groot deel van de tropen gezien Hij heeft meermalen van de gelegenheid gebruik gemaakt om verschillende plaatsen aan een nader onderzoek te onder werpen en op de gevoelige plaat vast te leggen De aanvang van de avond is om acht uur. Schiedam Over het winkelcen trum Kethel wordt maandag 14 februari een openbare voorlich tingsavond gegeven. De Schiedamse Handels- en Be drijf sraad houdt deze bijeen komst 'savonds in céfe-restau- rant Europoort aan de Maas boulevard. De organisatoren menen dat de avond in het bijzonder is be stemd voor ondernemers die in het winkelcentrum zijn geïnte resseerd. Zo wordt onder meer aandacht besteed aan de stede- bouwkundige en architectoni sche opzet, de in aanmerking komende branches, de huisves tingslasten en de financierings mogelijkheden. Schiedam Het Bowling Cen trum Schiedam wordt vnjdag 4 februari geopend. Deze officiële handeling zal wethouder Her man Posthoorn 's middags om vier uur verrichten in het ge bouw aan de Nteuwe Haven 235 in Schiedam. Na de opening geven de directeu ren H. Kalfsbeek en PAB. de Rut ter tot 's avonds zeven uur een receptie. Schiedam Het rolstoelbasket- balteam van SIS De Ooievaars speelde zijn eerste wedstrijd in de kampioenspoule thuis in de Margriethal tegen de beste ploeg van Nederland De Anti lopen. Van te voren stond vast dat De Ooievaars een fikse nederlaag zou lijden. Vraag was alleen met hoeveel. Aangezien de Schiedammers geen kans zagen om meer dan vijf spelers bij elkaar te krijgen, zag het er vlak voor de wedstrijd wel heet erg slecht uit. Tegenstander Antilopen speelde heel de wedstrijd een zone- press waar De Ooievaars wei nig tegenover kon zetten. Zo nu en dan kon Henk van Vliet nog tegenscoren na goed aangeven van zijn teamgenoten, maar meer zat er echt met in. De ruststand verbaasde dan ook memand: 51-8. In de tweede helft speelde de ploeg van coach John Heilker maar met vier man omdat één van de spelers weg moest Nu was er helemaal geen houden meer aan voor de Schiedamse ploeg. In de eindfase van de wedstrijd, toen De Anttlopen het welletjes vonden, kon De Ooievaars nog wat terug doen, maar veel was het natuurlijk niet. Bij het laatste fluitsignaal van de scheidsrechters was de stand 20119 bereikt. Topsco rer. Henk van Viiet 6—6 Schiedam „Het is nogal een rommeltje hierachter. Al maan denlang is de gemeente aan het ophogen, er ligt nog wel troep, bergen zand en zo, en zeker 's avonds laat zal geen enkele om wonende graag naar zo'n uit richt kijken. Dus is het voor inbrekers erg makkelijk om on gezien bmnen te komen". Die mening is de assistent-bedrijfs leider van supermarkt Co-op op de Laan van Bol'es toegedaan. Bij deze levensmiddelenhandel is deze week ingebroken, nadat ook vorige week enkele indivi duen de winkel met een nachte lijk bezoek hadden vereerd. De inbrekers stalen toen voor ruim negenhonderd gulden aan buskaarten, die evenwel sinds dinsdag zijn verlopen. Om hun gram te halen zijn zij terugge komen, is het vermoeden. Weer kwamen zij via de achterkant bmnen door het wegnemen van een stuk spaanplaat, dat was bevestigd tegen het gat van de deur, die vorige week werd ge forceerd. De buit bestand deze keer uit sloffen sigaretten, vol gens de politie dertig in tal en volgens de assistent-bedrijfslei- der vijftien twintig. De concurrerende Végé in nood- winkelcentrum Prélude op het Bachplein werd eveneens door inbrekers bezocht. Aan de ach terkant sneuvelde een ruit, ter wijl een deur werd ingetrapt. Voor ongeveer zeshonderdvijf tig gulden aan losgeld ver dween. Gemakshalve namen de inbrekers ook een elektronische telmachine mee. Koffie, zij het slechts één pak, en een transistorradio van twee honderd gulden vormen de aan winst van inbrekers, die op volkstuin ene om p lex Vijf sluizen het tuinhuisje van mevrouw J.M. van de R -B. (45) bezoch ten. De aangerichte schade be draagt dertig gulden. Vernielin gen aan weerszijden van zijn personenauto komen ten slotte de dertigjarige leraar B H S van het Sibehusplem op een schadebedrag van vierhonderd gulden te staan bi de namid dag werd maandag zijn wagen bekrast met een scherp voor werp. RIJKSSCHOLENGEMEENSCHAP „SCHRAVENLANT" TE SCHIEDAM {Atheneum en school voor HAVO) Hugo de Grootstraat 4 te Schiedam - Tel. 010*708332/704188 woensdag 9 februari 1977 van 1416 uur en van 19—21 uur donderdag 10 februari 1977 van 10—12 uur en van 19—21 uur zaterdag 12 februari 1977 van 1012 uur. Deze aangifte geldt voor de brugklas en de hogere klassen Mavo-leerlingen, die tn het kursusjaar 1977—1978 in Havo-4 willen plaatsnemen, dienen zich reeds nu voorlopig aan te melden indien aangifte op de aangegeven tijdstippen onmogelijk is. kan een telefonische afspraak gemaakt worden. Na 1 mei 1977 worden loeriingen ingeschreven voor zover er plaats ts. DINSDAG 8 FEBRUAR11977 zal er in het gebouw van da Rijksscholengemeenschap „Schravenlant" een voorlichtingsavond zi|n voor de ouders, die overwegen hun kind voor ae Rijksscholengemeenschap „Schravenlant" aan te malden. Aanvang 19.30 uur. De rector, Ir. R van der Meijden. Vlaardïngen Ongeveer op het zelfde ogenblik dat daar klach ten van bewoners uit de Vlaar dmgse wijk Holy over werden gemeld, hield de politie dins dagmiddag een Hagenaar aan. Deze trachtte zonder vergun ning huis-aan-huis schilderijtjes te verkopen. De man deed dit onder het voorwendsel, dat de opbrengst ten goede van de kin derboerderij en een speeltuin zou komen. Hij werd op heter daad betrapt Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Schiedam Bij garagebedrijf Victoria op de Stnckledeweg is men erachter gekomen, dat het wagenbestand neg meer is te ruggelopen dan al werd ge dacht Gebleken is namelijk, dat de inbrekers van maandag met één maar twee Mercedes- sen hebben gestolen. Deed Vic toria bij de politie eerder al aangifte van ontvreemding van een groene luxewagen van tweeentwintig mille, de agenten 2ijn inmiddels ook ingeseind dat een rode, r«og nieuwere en duurdere auto wordt vermist Het gaat nu ook om een Merce des van het type 200-Diesel, de kentekennummer 09-GK-Ö9 heeft en vijfentwintig mille waard is. Schiedam Bij Wilton Fijenoord hebben negen Schiedammers en een Vlaardinger een konin klijke onderscheiding gekregen. Eerder deze week meldden wij reeds dat twee personeelsleden uit Vlaardïngen op de werf aan de Admiraal de Ruyterstraat waren onderscheiden. Namens de Koningin reikte bur gemeester Ane Lems insignes uit aan: M. J. van Gent, C. van Kapel, C. Molendijk, H. J. Scheffers en A. M. F. Smolders. Deze Schiedammers waren alle maal veertig jaar bij de werf m dienst. Vijfentwintig jaar m dienst waren de Schiedammers C. P. de Kei zer, G. van Pelt, P. van der' Tuijn, Z. van der Zee en ten slotte de Vlaardinger J. Troost. Ook deze jubilarissen, werden bij de korte plechtigheid op de werf toegesproken door direc teur ir. Bart Wilton. Schiedam De Jeugdhaven aan de Albardastraat staat voor taan op maandagmiddag open voor scholieren. Iedereen vanaf 13 jaar kan daar dan van vier tot vijf uur terecht om even van school uit te bla zen. Koffie kost in het wijkcen trum een kwartje. Een kop thee is verkrijgbaar voor een dub beltje. De toegangsprijs voor de club is ook een kwartje.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3