Harwi c li lij» 1 ligt stil ii Bart Wilton vertrekt Flessentrekker joeg tonnen doorheen er ÜS^i&giï Compromis zoeken over Broekpolder Modelvliegtuigen hinderen boeren Subsidies zonder bestemiïdögspIamieïL*' Brandweer kwaad op wijk vereniging Volvo-top antwoordt Tegen jonge „zakenman" anderhalf jaar geëist VAN ONBEPERKTE deur Rijnmond gaat praten met gemeente Weinig last van staking florale KAMERPLANTEN r jJP 'm» ffoensdag 9 februari 1977 SCHIEDAMSCHE ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvost 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klaehtendienst 144144 COURANT 102de jaargang no. 25765—4 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Staatssecretaris Jan Schaefer: 55 Vlaardingen Staatssecreta ris Jan Schaefer van Volks huisvesting zal voor de sloop- renovatie- en op- bouwwerkzaamheden in de Vettenoordsepolder (VOP) subsidie verlenen op grond van het genomen raadsbe sluit. Hiermee loopt hij voorop een nog vast te stel len bestemmingsplan voor de wijk. Dit deelde hij gis teravond mee in de leden vergadering van de PvdA van de Vlaardingse afde ling. Voor wethouder Bas Goud- naan betekent deze uit spraak, dat zijn sloopplan- nen in de VOP zeker door gang zullen vinden. Verte genwoordigers van de wijk bewoners zijn hiermee dui delijk gemaakt, dat zij wei nig kans van slagen maken in hun actie de wethouder dwars te zitten door bij de Kroon bezwaar tegen het be stemmingsplan voor deze wijk te maken. In de zaal van gebouw de Har monie het Jan Schaefer dui delijk blijken na bijn avier jaar kantoorwerk op zijn de partement nog mets aan strijdvaardigheid te hebben ingeboet. Kritieken tegen zij n beleid over stadsver nieuwing veegde hij stuk voor stuk van de tafel. Met de bewonersvereniging VOP veegde hij de vloer aan als het ging over hun plannen Staatssecretaris Schaef- fer. Bas Goudrtaan in zijn plan dwars te zitten. „De bewo ners hebben het recht op een goede worung en wel zo snel mogelijk. Op bestem mingsplannen loop ik voor. Proberen jullie die toch te gen te houden dan zullen de woningen er al staan voor dat de Kroon er uitspraak over doet". Rotterdam „Alles is op", liet Ron H. de Rotterdam se rechtbank gistermiddag koeltjes weten. De talrij ke bedrijven in den lande, die door deze 23-jarige Vlaardinger begin vorig jaar bij de neus zijn geno men, kunnen fluiten naar hun centen, bij elkaar zo'n vierhonderdduizend gulden. Opgegaan aan drank, vrouwen en gokken. Het goochelwerk met grof geld wilde officier van justitie mr. H. R. G. Feber beantwoord zien met een gevangenisstraf van in totaal anderhalf jaar. „Deze man heeft zich op een meer dan schandelijke wijze als een flessentrekker gemanifesteerd." De jonge verdachte begon in januari vorig jaar een handelsonderneming, die binnen drie maanden op de fles ging. In die tijd schrok Ron, die indertijd Isd gebruikte, er niet voor terug om zonder dat hij mogelijkheden voor betaling had, overal in het land aanzienlijke bestellingen te plaatsen. Hier bestelde hij driehonderd overalls, daar veertien kleurentelevi sies en weer ergens zomaar een paar veegmachines. Omdat hij ten onrechte „cv" achter zijn eenmansbe drijfje had laten plaatsen, kregen de betreffende bedrijven kennelijk de indruk dat hij voldoende kredietwaardig was. ,,Ik wilde zo een zaak op poten zetten", vertelde H.. die het merendeel van de besïel- door Willem van der Kooij de waar voor afbraakpnjzen van de hand deed. De complete administratie vernietigde hij, „omdat alles in het honderd was gelopen." Het knoeiwerk van H. hield met op met het opdoeken van zijn „cv". Ook m een handige overschnjvmgstruc, die een aanne mersbedrijf in Rotterdam uiteindelijk bijna twee ton lichter maakte, speelde hij een grote rol. Het was een vriend van hem gelukt twee door de directeur getekende overschrijvingsformulieren m handen te krijgen. Ron opende snel een rekening bij het bankfi liaal, waar ook het aannemersbedrijf een rekening had lopen. Juist in de bouwvakvakantie volgde de actie Snel werd op de formulieren van het bedrijf het nummer van Ron ingevuld en een bedrag van f 182318,12. Nog geen dag later diende Ron zich aan en nam honderdtachtigduizend gulden op Geen haan, die er naar kraaide Tót de directie terugkeer de van vakantie en de verdwijning signaleerde. Ron, die de rekening op zijn eigen naam had gezet kon snel worden achterhaald. Het geld? Dat was op. Tot verbazing van de officier van justitie, diste H. gistermiddag plotseling op, dat hij in opdracht van enige anderen had gewerkt en maar een schijntje van het bedrag had opgestreken. „Ik wist helemaal niet, dat er iets mis was." Raadsman mr O. E. Meijer meende, dat noch m de flessentrekkerij noch bij de oplichting van de bank het wettig bewijs was geleverd Hij wees erop, dat de Vlaardinger ruet zelf de bestellingen zou hebben geplaatst, maar dat door anderen liet doen. Anderen, die hem ook de lanktrue hadden opgedragen Hij bepleitte m beide zaken vrijspraak. Uitspraak over dertien dagen. De Koningin Juliana blijft aan de Hoekse j kade liggen. I Hoek van Holland Honderd vijftig werknemers van de lijndienst Hoek van Holland-Harwich zijn giste rochtend in staking gegaan. Om tien uur legde het varend personeel het werk neer. Dit omdat het door hen aan de directie van de Zeeland Stoomvaart Mij. gestelde ultimatum afliep. Vergaderingen, die de werknemers vorige week Melden, leidden tot het stellen van dat ultimatum. De eis is bekend: handha ving van de automatische prijscompensatie. Nu de werknemers is gebleken, dat de rederijen niet bereid zijn om aan hun eisen te voldoen, liggen alle lijndiensten over zee stil. Dit gebeurt in samenwerk ingsverband met de Federatie van Werknemersorganisaties voor Zeevarenden (FWZ) en de daarbij aangesloten Vereniging van Kapiteins en Officieren van de Algemene Vereniging voor Zeevarenden. In Hoek van Holland blijft de Nederlandse boot de Koningin Juliana aan de ketting. In de lounge van het schip bevindt zich het coördinerend centrum van de actie. Vice-voorzitter D. Opmeer van de FWZ, die zich daar gistermiddag bevond, ver klaarde, dat alle werknemers zich aan de actie houden. Ver der zei hij, dat de staking als onderdeel van de speerpunte- nactie van onbeperkte duur zal zijn Het Engelse schip, de Sint Ed munds van de British Railway, 2a 1 de verbinding tussen de Hoek en Harwich normaal on derhouden. Volgens Opmeer zal het schip evenals de Deense lijndienst geen extra vracht of passagiers van de Neder landse lijndiensten overnemen. mm Vlaardingen Rijnmond blijft een voorstander van het bouwen van woningen in de Broekpolder. Op korte termijn zal Rijnmond met de gemeente Vlaar dingen gaan praten over een eventueel compromis over deze kwestie. Want Vlaardingen blijft erbij dat de Broekpolder bos moet worden. Dat betekent, dat de ongeveer achthonderd passagiers, die gis teren van Hoek van Holland de oversteek naar Engeland zou den nemen, de keuze moeten maken dan wel in Nederland te blijven of het vliegtuig moeten nemen. Verder zouden de En gelse vakorganisaties van de di rectie van British Railway de toezegging hebben gekregen, dat hun schepen geen extra vrachten zuilen overnemen van de Nederlanders. Dat zelfde zou ovengens ook voor de Belgi sche rederijen gelden. In tegen spraak met deze verklaringen van de FWZ-vice-voorzitter zijn gisteravond toch alle pas sagiers en automobilisten met de Sint Edmunds meegegaan. Het schip ondervond daarbij nog een kleine vertraging omdat tussen half negen en half tien 's avonds kader* en kantoorper soneel van de Zeeland Stoom vaartmaatschappij uit solidari teit met het varend personeel van het bedrijf het werk stilleg den. Schiedam De staking bij Calvé heeft geringe gevolgen voor twee Scbiedamse transportbe drijven. Kleinekoort Poot Baade BV en Van Tiel BV, die ondermeer voor de Delltse smaakmakers rijden, hebben er wat minder werk door. Bij Van Tiel aan de Schiedamse- weg lijn de problemen inmid dels opgelost door andere op drachtgevers, voornamelijk uit het buitenland. Het andere be drijf, aan de Nieuw Mathenes- serstraat, reed niet dagelijks voor Calvé en ondervindt zo doende weinig hinder van de staking. Schiedam De boeren van Midden-Delf land klagen bij de gemeenteraad in Schie dam over modelvliegtuigjes. „Die dingen veroorzaken onrust onder vee en vogels en bezorgen meer overlast dan menig bedrijf dat aan verplichtingen volgens de hinderwet moet voldoen," schrijft vee houder Nico Maat, wonend aan de Groe- neweg. Hij vertegenwoordigt één van de inspraakgroepen. die het poldergebied willen beschermen als bufferzone, als groene long voor de omliggende steden. Zijn groep bestaat voor zeventig procent uit agrariërs, die zich op dit punt zien gesteund door de verschillende milieu groepen. Volgens Maat is de hinder van miniatuur- vliegtuigjes vooral groot tussen de Groene- weg ->en de Harreweg, ten noorden van dorp Kethel en de kerkbuurt. „Het gaat om een kleine groep mensen die van de sport gebruik maken en dat weegt niet op tegen de hinder, die omwonenden en re creanten ervan ondervinden U moet zich voorstellen het doordringende gejank van die modelletjes het hele weekeinde en op zomeravonden te moeten aanhoren," schnjft Maat de raadsleden. Op het stadskantoor kreeg hij te horen, dat de speeltjes en de hobbyisten die de mo dellen radiografisch besturen buiten de hinderwet vallen, omdat hier van een in richting of bedrijf geen sprake is. Ook bij bijzondere wetten op het hoofdbureau van politie werd hem verteld, dat er mets aan te doen is. Hij vraagt de raad, of een bevoegde instantie een verordening kan maken of maatregelen kan nemen om „de aanslag op flora en fauna van Midden- Delfland onder controle te krijgen, ook omdat de modellen vaak verkeerd terecht komen, middenop het weiland, tussen het vee of in een broedgebied". Vorig jaar kreeg de politie veel klachten, omdat bestuurders van vliegtuigjes op an dermans eigendom liepen om hun neerge storte speelgoed op te halen, zo schrijft veehouder Maat, Hij heeft ook de Neder landse Stichting Geluidshinder en Het Zuidhoüands Landschap op de hoogte ge steld. Het pleidooi van PvdA-raadslid Henk Schippers en burgemees ter W A JrCieboom heeft het standpunt van de commissie voor ruimtelijke ordening van Rijnmond gisteravond nauwe lijks doen veranderen. Commis sie-voorzitter, A van 't Laar (PvdA) zei dat het streekplan dat in 1975 is aangenomen nog steeds inhoudt aat in Rijn- Schiedam Het brandweerkorps is boos op wïjkvereniging Groe- noord. Men vindt, dat deze vereniging ongemotiveerd onrust zaait door ongenuanceerde kritiek. Aanleiding is een artikeltje in Noorder Akkoorden, het orgaan van de wykveremgmg, waarm wordt gesteld dat de Schiedamse brand weer vaak abuis is of naar straten moet zoeken en daardoor met altijd op tijd bij een brand is. Het korps moet volgens de redactie van het blaadje maar een beter het stratenplan van de stad bestuderen. Brandweerofficier Gerard van Staalduinen spreekt de kritiek tegen. „Een dergelijke simpele benadering kunnen we helemaal ruet waarderen, „vertelt hij. „Met dat soort dingen gaat men ongemoti veerd onrust kweken. Dergelijke kritiek is ongeunuanceerd, met onderbouwd. Het is gewoon niet mogelijk, dat men geconstateerd heeft dat we moeten zoeken. Of die mensen moeten van te voren op de hoogte zijn geweest waar en wanneer er brand was..." Het bevreemdt Van Staalduinen, dat de kritiek nooit direct bij de brandweer is gespuid. Op de kazerne aan de Breedstraat denkt men er overigens niet over om tegenmaatregelen te treffen. „Daar staan we boven," aldus de brandweerofficier, „wij weten wel beter. Het is gewoon onzin De straten en pleinen weten we zondermeer te vinden. Bovendien hebben we daar nog een zogeheten bluswa- terboek voor, waar we tijdens de nt in kunnen kijken. Daar staat ook in welk gebouw we moeten zijn. Maar meestal weten we dat wel omdat we ook als oefening orientatientten maken. Hooguit dat we eens naar het juiste trappenhuis moeten 2oeken Er zijn echter maar een paar flats, die meer dan één hoofd ingang: hebben." ADVERTENTIE SLfSEOIBUHSSfUNiaCEOTIia D0 flrootate getpeclalieeerd» zaak In Rotterdam uit binnen- en buitenland Burg. Molneazpleln 12-13 Rotterdam. Tel. 773648 ^n|daQ5avond» geopend Schiedam Ir. Bart Wilton, directeur bij Wilton—Feijenoord, vertrekt per 1 mei. Op de Schiedam se scheepswerf wordt hij opgevolgd door ir. Ot to van der Vorm en Wim Bos. Beiden zit ten reeds in de direc tie van het Rijn ScheldeVerölme- concern. Op eigen verzoek gaat Wil ton met vervroegd pen sioen. Reden is de ko mende samensmelting van de directie van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) en Wilton-Feijenoord (WF), Bart Wilton bereikt za terdag 14 mei de leeftijd van 64 jaar en wil de integratie niet nog zo kort voor zijn pensione ring meemaken. De raad van bestuur van het con cern is daar reeds mee akkoord gegaan. De werknemers op de werf aan de Admiraal de Ruy- terstraat in Schiedam zijn daarover vanmiddag ingelicht. „Slechts een jaar zou ik de nieuwe situatie mee kun nen maken", aldus Bart Wilton. „Ik heb gevraagd mij daar van te ontheffen, want ik voel er niet veel voor om mijzelf met mijn achter grond in die zaken te verdiepen. Daar zou ik echt wat moeite mee heb ben. Dat wil evenwel niet zeggen, dat ik niet met pijn in mijn hart af scheid neem". De m Rotterdam geboren Bart Wilton, die sinds kort in het Utrechtse Driebergen woont, is de laatste van de familie die in het bedrijf werkzaam is. Deze kleinzoon van de Bartel Wilton, die in 1854 het bedrijf stichtte, stu deerde voor werktuig bouw af in Delft op 14 juni 1940, Als assistent- bedrijfsleider kwam hij op l april 1942 bij de Schiedamse werf, om daar op 1 januari 1951 directeur te worden. Zijn oudste zoon is mo menteel werkzaam bij Akzo en de jongste is onlangs begonnen aan een studie bedrijfskunde. De dochters van Bart Wilton zijn werkzaam als secretaresse en huis vrouw. Hel echtpaar Wilton twee jaar geleden, tijdens de opening van de jubileumbeurs Schiedam maakt 't. r.-;iitiiiiiiiiiiii!iitittiiii!!ii!iiiiijiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiniitrlHitutiiuii!U!iihWiiiti;iiuiiiimiiiniiiiui]tmmi!tithiituuininiiutimuii!UittiiihuaRRtnRnmni!i!iim^iiiMiuwiimtiiiiiiii!i[iutiiinimiiittUMm[EiiiutitMtiiru!iimiiimi!miiiii!itniiiitiiiiii)i![itMiiiiiiMit]ii:iiihiiiiiiiiithiiiiiiiiiiiMiiintiii[ihiir; mond veel woningen moeten worden gebouwd. „We zitten nu echter al met een gat van 9600 woningen", za vertelde hij. „en daardoor kunnen we geen en kele bouwlokatie missen" Een mogelijke wijziging van het streekplan is volgens Van 't Laar zeker geen reele zaak. Rijnmond hoopt dat met de ge meente Vlaardingen tot een compromis kan worden geko men. Op deze manier zou voor komen kunnen worden dat Vlaardingen een aanwijzing van Rijnmond zou krijgen. Dit houdt in dat de gemeente van hogerhand opgelegd zou wor den haar plannen in de Broek polder te wijzigen ln zijn pleidooi benadrukte Henk Schippers het belang van de zaak Hij 2ei „De Broekpolder is de enige plek m West Neder land, waar bosbouw mogelijk is Woningbouw m de Broekpol der betekent dat deze enige kans wordt verspeeld. Het is zeer de vraag of dat op langere termijn verantwoord is." Van de zijde van Rijnmond werd hierop geantwoord onder ande re door A. van der Laan (Pv dA) Zijn visie. „In het Rijn mondgebied is inderdaad be hoefte aan bos Maar Vlaardin gen en ook Schiedam moeten niet klagen Deze gemeenten liggen namelijk al bij het Licke- baertgebied en Midden Delf land A Schiedam De sluïtings- plannen zijn zorgvuldig cij fermatig onderbouwd en alle aspecten, zowel de so ciale als de economische, zijn bij de besluitvorming uitvoerig besproken. Dat antwoord heeft het Schie damse Volvo-personeel ge kregen van mr. M. JVIaassen, secretaris van de raad van commissarissen van Volvo- car. In een telegram hadden de werknemers geeist, dat de sluiting van filialen in Eind hoven en Schiedam en de noodzaak daarvan schrifte lijk door de raad van com missarissen wordt ver klaard Ook de vakbonden wensten een duidelijke be cijfering, want men begrijpt met hoe kan worden gesteld dat het Schiedamse filiaal een verliespost is. Volgens Maassen zijn alle ge gevens beschikbaar gesteld aan het personeel en uitvoe rig besproken met vertegen woordigers van de werkne mers. De reactie van het Schiedamse personeel is: „Dit antwoord is zo niets zeggend en vaag en komt zo snel, dat de commissarissen zich met een jantje-van-lei den van het telegram heeft afgemaakt."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1