Neem eens 'n agent in huis SeJiatjes waren liet, allemaal 1 Op de bres voor gez ©ndlieidsteêt Oma Bernard en haar agenten scholen Op twee wielen g Gemeenschap ruimt I geschiedwerkjes op Weggelopen Twee gouden echtparen inbraken in DONDERDAG 10 FEBRUARI 1977 MAAGZWEER OPSPOREN Boot gestolen Inbrekers lichten ruit uit sponning Vereniging Voorkomen is Beter: VT>,SC/WW 3 De baas van het Schiedamse politiekorps zit met de lumlen in het dunnende haar. Er is maar één probleem dat ik niet kan oplossen, zegt hij. Wat de brave commissaris Cees van der Haagen dan zo dwars zit? De huisvesting van zijn jongste bedienden: agenten die koud van de politieschool komen, in Schiedam aan de slag gaan, maar nergens onderdak kunnen krijgen. Een hotelletje is te duur, de schaarse mogelijkhe den tot inwoning meestaai ook, want een beginnend agent ver dient geen vorstelijk salaris. „Pensionhoudsters zijn een uit stervend ras", is hem verteld cn ook uit ervaring weet de commissaris dat kamers moei lijk te vinden zijn. „Een zorgelijke toestand. Ik krijg er grijze haren van, want hoe brengen we die jonge agen ten onder? ïk zoek vergeefs naar passende pensions", ver zucht Van der Haagen, Want voor agenten gelden speciale voorwaarden: zij draaien onre gelmatige diensten en komen dus op de gekste tijden thuis eten, vaak zijn het knulten van negentien, twintig die niet het volle pond aan huur kunnen betalen, en voorts verdient geen aanbeveling - omdat zij een naam hoog moeten houden dat zij hun intrek nemen bij een gezin wahr jongedames met vrije opvattingen rondlopen. De laatste mogelijkheid is een woninkje huren, desnoods sa men met een collega, en de huurprjs delen - maar de wachtlijst is al zo treurig lang, zegt de commissaris. En daar om hoopt hij op hulp uit de burgerij. Wie wil onze agenten een goede kamer verhuren? Van der Haagen zal dolblij zijn met een telefoontje. Als oma. van veel agenten gaat zij door het leven. Mevrouw D. C. Bernard-Torenvlïet grinnikt erom. „De mensen vroegen mij wel eens: ben jij niet bang? Maar dan zei ik, ik heb boven pistolen liggen. Want daar sliepen de jongens. Sommigen zijn nog steeds hier bij de Schiedamse politie. Enkelen zijn zelfs bij mij uitgetrouwd". Over een paar maanden wordt weduwe Bernard zevenenze ventig jaar, Vanaf het begin van de jaren zestig krijgt 2ij oom agent over de vloer. „Al vijftien jaar. Ja, ik was alleen en wilde iets om handen heb- 'beo. Toen zette ik een adver- lentie. En zo is het begonnen. Tot januari heb ik het gedaan. Een stuk of twintig agenten hebben bij mij ingewoond. Voor de gezelligheid deed ik het, want stuk voor stuk wa ren het schatjes hoor. Maar pas ben ik verhuisd, hè, en moest ik ermee ophouden. Nu heb ik te weinig ruimte. Eigen lijk spijt het mij wel hoor, aan éen kant". Een groot deel van haar leven heeft mevrouw Bernard in de Fultonstraat gewoond. Num mer 5c. In het oosten van de stad. Een huis met twee ver diepingen, twee trappen, en daarvoor voelde ze zich te oud worden. „Bovendien ging de straat achteruit", zegt zij. Op 18 januari verhuisde zij naar de vijftiende verdieping van de Beethovenflat in Groe- noord. Mooi uitzicht, een lift, maar te weinig kamers. „Ik kan die jongens moeilijk in dat hok stoppen" zegt zij, wij zend naar een klein kamertje. „Peet was de laatste, die ik had. Stereo-apparatuur en zo had hij, dat kon nooit in dat hok hier. Nou, het speet hem geweldig, dat hij niet mee kon. Nu woont hij in bij mensen in de Nassaulaan". Ruimtegebrek als oorzaak van sluiting van een „politiepen- Jammer voor pension houdster Bernard, jammer voor begir. aende agenten die Schiedam heeft uitverkoren, jammer ook voor commissaris door Kor Kegel Van der Haagen. In het bijzijn van zijn twee hoofdinspec teurs, Diek van der Veen en Peter Broeders, keek hij deze week met een gezicht alsof hij een maagzweer had. Hij kan zijn dakloze werknemers moeilijk in de cel laten over nachten, kamers tegen redelij ke huur kan hij niet vinden. ..Er zijn wel dames, die heb ben m de loop der jaren meer dan tien agenten in huis ge had", 2ei hij, .maar zij worden ook een dagje ouder en dan raak je zo'n vast adres kwijt. En nieuwe pensions zijn zo ontzettend moeilijk !e vinden. Een misdaad is geen pro bleem, maar dit...." Waarop Van der Haagen met dankbaarheid terugblikte naar de Fulton-tijd, waarin vrouwe Bernard twee van haar ka mers afstond aan jonge poli tiemannen, aan de Hermandad die haar Heilig was, in het begin tegen honderd gulden per maand, op het laatst tegen „ruim drieëneenhalf". Maar inclusief gebruik van telefoon, voeding, wassen, bed opma ken, en noem maar op, want dal deed mevrouw Bernard al lemaal. „Gewoon, voor de ge zelligheid. En echt, het waren zulke leuke jongens, aUe-aUe- maal", vindt zij. Mevrouw Bernard, de oma van de politie „Ik ken hen nog zo opnoe men", zegt zij. „De eerste was Piet Torensma. die is nu briga dier in Tic!. En dan waren er Dick Hoek, Bert van Zon, Henk Visser, Martm, die zijn nog bij de Schiedamse politie, de anderen verhuisden bijna allemaal naar andere plaatsen. Wim Bruins, Ben Meershoek. Ja, die Ben, dat was ook zon malle eppic, die had een veel te grote pet en als hij lag te slapen, dan ging die deken helemaal zo!" - zij maakt met haar handen een op- en neer gaand gebaar - „Een keer ging ik weg, naar mijn dochter in Amsterdam waar ik wei eens bleef en dan pasten de jongens op mijn huis, en tegen Ben zei ik toen die kip kan je opeten, maar van die bal gehakt blijf je af! Maar ik kwam terug, en die bal was op. hoor Hij had zich zo flauw gevoeld... Lief, he'*" Die Ben. dat was net zo'n gek kerd als Max en Peter, maakt zij duidelijk ..Buitenbeentjes. Dat was zo'n merkwaardig stel' In Rotterdam hebben zij nu een eigen huis. dat vonden zij op den duur toch fijner, maar wat waren die bijzonder. Zo een vreemd stel maakte tk nog nooit mee. Ach, wanneer ik toch aan die tijden terug denk, krijg ik heimwee. Soms was het nier net een cafetaria. Middenin de nacht kwamen bij mij eens drie agenten: me vrouw, ach. kunt u ons heel misschien helpen? Wij kunnen geen slaapplaats vinden, ik hoop dat u «en bed voor ons hebt'" Plezier om toen, spijt omdat zij nu de politie mist, maar berustend cn wetend dat het léven plezierig te maken is, zegt zij „De een stapte onder de douche en de ander stak zijn hoofd onder de wasbak. En de derde stond dan te trap pelen van ongeduld. Want re ken maar, dat zij schoon op hun werk moesten verschij- Nog steeds zeggen ze omaatje tegen mij, hoor". [Foto: Ed leijten). nen, hoor!" Vlaardtngen Een aantal Vlaar- dingse scholen heeft in nacht van maandag op dinsdag onge wenst bezoek gehad. In een school aan de Van Hogendorp- laan wordt een potje met vijf tien gulden vermist De breek- sehade aan de deuren is echter aanzienlijk meer. Ook bij de LTS aan de Deltaweg werd in gebroken. Daar wordt echter niets vermist, we! liepen de deuren een schade op van drie honderd gulden. Uit een school aan de Korenhoenlaan werden cassettes ter waarde van 125,ontvreemd. Na een afwezigheid van enkele weken bemerkte de 81-jarige mevrouw N. uit de Soendalaan bij haar thuiskomst dat er was ingebroken. Zij mist twee zil veren kandelaars, een antieke koperen samovar en wat geld uit een teiefoonpotje. De inbre kers verschaften zich toegang tot de woning door het slot van de achterdeur te forceren. Schiedam Hjj heeft de fiets maar genomen. Want op het moment dat hij m 2ijn auto wilde stappen, ontdekte kraanmachinist A. J. M. H. (35), bij zijn woning op de Kerkweg dat beide voorwielen weg wa ren. Gestolen. De waarde van de autowielen is in to taal honderdtachtig gulden. „Artsen en dokters? Die wonen in de betere buurten, m grote riante woningen. Kijk, die ge neesheren hebben op zo'n ma nier geen of nauwelijks contact met hun patiënten en dat is bepaald geen ideale situatie. Die dokters krijgen mensen te behandelen, die „iets" hebbea Ze helpen die mensen wel, maar door het geringe contact met de patiënt komen ze er bijna nooit achter wat de oo- zaak van dat „iets" ts". In een sober ingerichte kamer in het Weeshuis tn Vlaardingen vertellen Karin van Heyningen en Machtetd Comelisse over hun onvrede met de huidige toestanden in de gezondheids zorg. Het liefst zou het tweetal de hele boel „omgooien", want - zo vinden zij - dat is hard nodig. Karin en Machteld zijn beiden nauw betrokken bij de Vereni ging Voorkomen is Beter (VVIB). Deze vereniging kreeg anderhalve week geleden haar drieduizendste lid in Vlaardin gen. Over het hele land telt de WIB nu al zo'n half miljoen leden. Dat aantal is niet gering, zeker gezien het feit dat de vereniging pas anderhalf jaar geleden werd opgericht Wat wil de WIB nu eigenlijk? Ka rin van Héywngen: „Het punt waar het om draait is dat iede reen m welke leeftijdsgroep dan ook het recht moet krijgen om jaarlijks een gezondheid- stest te ondergaan. Zo'n jaar lijkse nakijkbeurt is enorm be langrijk. Momenteel gaat men alleen naar de dokter als er iets aan de hand is. Wij vinden juist dat je ook wel eens naar de dokter kan zonder dat er iets aan de hand is. Gewoon voor een gedegen onderzoek". Machteld Comelisse illustreert dit Karin van Heyniogen aan de hand van een passend voorbeeld: „Je koopt een auto, je rijdt hem eerst voorzichtig in. Na verloop van tijd heeft hij zoveel kilometer gereden, dat je denkt ,Jkom, ik breng m'n auto naar de garage voor een onder houdsbeurt". Wie vindt dat te genwoordig nog abnormaal? Niemand. De reden waarom mensen hun auto naar de gara ge brengen is vaak een brokje onzekerheid. Er mankeert ogen schijnlijk niks aan, maar toch laat je dat ding helemaal nakij ken. Vaak luidt de conclusie na een tienduizend-kilometerbeurt, dat hier en daar een kleinigheid moet v/orden verholpen. Ook komt het voor dat een auto helemaal niet meer veilig is en dan mag je van geluk spreken dat het mankement nog bijtijds verholpen kan worden". „Zo'n gezondheidstest", vertelt Machteld, „kan je goed vergelij ken met een tienduizend-kiio- meterbeurt. Ook bij een ge- zondheidstest komen altijd wel enige „mankementen" aan het licht Als ze op tijd gesignaleerd worden, kan je ze allicht voor komen. Vandaar ook onze naam: Voorkomen is beter". De gezondheidstest van de VVTB moet tenminste bestaan uit: het meten van de bloeddruk; een bloedonderzoek; het maken van een ECG (Electro Cardiogram) voor het opsporen van hart- en vaatziekten, ook problemen m de lever of nieren kunnen zo door Kees Jonkei worden opgespoord; röntgenfo to's voor het mogelijke ontdek ken van borstkanker, longkan ker en andere longziektes; uit- strijkjes voor het ontdekken van baarmoederhalskanker; het onderzoeken van de urine voor het opsporen van suiker en in fecties aan de urinewegen; een algemeen lichamelijk onder zoek; en ten slotte het verbete ren van het onderzoek bij zui gelingen en kleuters. Karin van Heyningen: „Het is vaak bedroevend als je ziet dat elk jaar duizenden mensen ster ven aan hart- en vaatziekten, borstkanker, longkanker, baar moederhalskanker, en nog an dere ziekten, omdat zij met tij dig worden ontdekt. De mensen van de WIB kunnen daar geen vrede mee hebben, omdat de vakbekwaamheid van de artsen en de kwaliteit van de techni sche apparatuur zó goed zijn, dat ontzettend veel van boven genoemde ziekten in een heel vroeg stadium kunnen worden gesignaleerd. Staatssecretaris voor volksgezondheid Hendriks heeft bijna drie miljoen uitge trokken voor het onderzoek naar baarmoederhalskanker. Volgens Hendriks zou een on derzoek onder alle vrouwen inj de leeftijd van 35 tot 55 jaarj vijftien miljoen gaan kosten, j Hij is nu tot de conclusie geko-j men, dat in drie jaar tijd de} helft van dit aantal vrouwenj onderzocht kan worden. Qpj zich is dat natuurlijk wel aar-j dig, maar het is nog lang niet i zoals wij het zouden willen zien. Wij willen namelijk èlk jaar een test voor èike vrouw". Een steekproef heeft uitgewezen dat m Nederland achtduizend vrou wen rondlopen met aanleg voor baarmoederhalskanker. Mach teld Comelisse: „Je weet hoe veel gevallen er zijn, maar je weet niet waar! Trouwens baar moederhalskanker is slechts één van die kwalen, die de be volking bedreigen. De VVIB is opgericht voor alle ziekten. In Nederland wordt zeventien mil jard uitgegeven aan de volksge zondheid. Slechts vijf miljoen hiervan wordt gebruikt voor preventie. Dat is belachelijk". Lid worden van de WIB kan iedereen. Voor een rijksdaalder wordt een ieder genoteerd. Een briefje naar Zaagmolendrift 35 b in Rotterdam is voldoende. Ook bij het clubhuis „De Ha ven" aan het Weeshuisplein kan men hiervoor terecht. Hoe willen jullie bereiken, dat de jaarlijkse gezondheidstest kan- worden ingevoerd Machteld en Karin: „We moeten 2oveel mo gelijk leden zien te knjgen. De ze leden kunnen ons hopelijk helpen bij het inzamelen van meuwe gegevens, die voor ons de weg vrij maken om de jaar lijkse gezondheidstest te verwe zenlijken". fÜ Uit de stofnesten van het rommelzolder! je van de Schiedam- se Gemeenschap is een schal van grote historische waarde opgegraven. Een rijkdom aan gegevens over de 702-jarige stad, over het ontstaan ervan, over do groei en bloei, haar cultuur, haar burgerij door de eeuwen heen, kortom, gege id vens onmisbaar voor wie zich Schledamofiel noemt - en sf dat lag totaal vergeten achter de voorgevel van het Prove- as niershuis, recht boven het informatiecentrum van de VW e= die haar behuizing met de SG deelt. Hoe dook de Gemeen- schap dat geschiedkundige bezit op? Welnu, directeur Ruud |H Pillard en de zijnen begonnen reeds me! de voorjaars- schoonmaak- Tot de zwabber op stapels papier stootte. =S Tientallen exemplaren trof men aan van het unieke tijd- schrift, dat de SG liet verschijnen van 1 maart 1349 tot m november 1971. En in al die afleveringen, pakweg tien per jaar kwamen er uit, staat feitelijk alles over Schiodam - bijna evenveel als gemeente-archivaris Aart C. do Voogd van der Slraaten uit zijn blote hoofd over de stad weet te vertellen! Maar toch wil de culturele stichting de bladen kwijt, vanwege gebrek aan ruimte, en daarom liggen alle 2= afleveringen te koop. Voor twee kwartjes per nummer, maar =H voor twee tientjes per Ingebonden Jaargang. Dat laatste is we! duur maar dat komt, volgens informatrlce Petra van de Drift, door de hoge kosten van het inbinden. Op het kantoor van de SG/WV ligt een (ijst ter jnzage, die aangeeft v/elke onderwerpen in welke afleveringen aan de orde komen. De voorraad la groot, maar niet onuitputtelijk. Dus wie het eerst..... Voor de derde maal binnen een half jaar is de 12-jarige Cecilia Celesta Herter uït Schiedam van huis weggelopen. Be politie verzoekt opsporing van het b.I.o.-scholiertje. Men vermoedt dat het meisje van het Cornelia Zantenplein in Groenoord in de buurt van Schiedam rondzwerft. Vermoe delijk brengt zij de nachten door in kelders van flatgebou wen. Haar signalement luidt: lang 1,50 meter, tenger postuur en lang zwart kroeshaar dat zij in een paardestaart draagt. Iedereen die inlichtingen over Cecilia kan verstrekken wordt verzocht contact op te nemen met de politie in Schiedam (te lefoon 260780) of de politie in eigen woon- of verblijfplaats. Vlaardingen Vanaf de Oostha- venkade in Vlaardingen is een trailer met een vijf meter lange polyester motorboot gestolen. De totale waarde bedraagt on geveer 34.000 gulden. De poli tie van Vlaardingen verzoekt een ieder die inlichtingen kan geven zich bij haar te melden. Maassluis Twee Maassluise echtparen vieren vandaag hun vijftigjarig huwelijksfeest Het zijn de heer en mevrouw Van der Lee en het echtpaar Van der Vlugt. Zij hebben vandaag bezoek gehad van burgemees tersvrouw C. van Dijke-van Dijk, die namens het gemeente bestuur de gelukwensen en de gebruikelijke attenties heeft aangeboden. Morgenavond is er van zeven tot negen uur gelegenheid om het gouden bruidspaar Van der Lee te feliciteren in het Wapen van Maasluis, Wip I. Schiedam Uit een kassa van een levensmiddelenzaak in Groenoord hebben inbrekers 930 gulden gestolen. Bij de inbraak werd tevens een zakrekenmachme ter waarde van 60 gulden meegenomen. Om de Vege winkel in het win kelcentrum Prelude binnen te komen hebben de daders een ruit netjes uit de sponningen gelicht, nadat zij eerst de stop verf hadden verwijderd. Bij kleuterschool Bernadette, eveneens m Groenoord, waren inbrekers minder voorzichtig. Bij het schoolgebouw aan de Eduard van Beinumiaan werd een ruit ingeslagen. Uit diverse lokalen werd m totaal een be drag van 75 gulden gestolen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3