SCHIEDAMSCHE COURANT Inbrekers bij toeval gepakt Centrale vei 'arming 270 woningei deugt nie ScMedam wil. meestaken Raadslid duikt in Jiondepoep- probleem Gedeelde smart is. Straetimrsciiets laai lang op zich wachten Rouw staakt Parkeer plaatsen voor invaliden üiiiïiitHiiiiiiHinujini] Ultimatum aan directie van Windmill Bewoners wel, commissieleden geen rapport Keijzer uit Westlandraad Havensüb: voorzichtig Frikactie bij Wilton Platen cadeau Dinsdag 15 februari 1977- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD .102de jaargang no. 25769-4 PAGINA'S 2^3 Broersvest 3 - telefoon administratie 263091 - redactie 262566 - klachtend lenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Een serie inbraken in Schiedam, Vlaardingen, Rotterdam en de regio van Gouda is opgelost. Eén Vlaar- dïnger en drie Rotterdam mers hebben bekend dat zij bij 25 inbraken een grote par tij geld goederen hebben gestolen. De politie sehat dat het viertal eind vorig jaar en begin dit jaar alleen al in contanten 100.000 gutden buitmaakte. Hei onderzoek duurt nog voort. Men vermoedt dat de inbre kers, die inmiddels al zijl voorgeleid aan de officier van justitie in Rotterdam, nog meer op hun kersstok hebben. De 19-jarige M. de G., de 21-jari- ge B. F. D. de H. uit Rotter-* dam en de twee broers J. W. (24) en M. J. W. (26), eveneens uit de maasstad, werden bij toeval aangehouden. Dat ge beurde tijdens een routine controle in Groot LTsselmon- de. In de auto vond de politie ondermeer een vuurwapen. Kort tevoren hadden zij een inbraak gepleegd bij een groothandel in levensmidde len in Moerkapelle. Naast een draagbaar televisietoestel hadden zij daar ook een paar radio's, ruim 6000 gulden en een partij bonnetjes meegeno men. Tijdens dat nachtelijk bezoek aan de firma Rene- man en Van der Heyden had den de inbrekers ook een feestje gebouwd ter gelegen heid van het feit dat B. F. D. de H. die dag net 21 jaar was geworden. Op de Vlaardinger na zijn allen bekenden van de politie. Tij dens het verhoor bekenden zij ondermeer dat zij eind december in Schiedam tij dens een inbraak in een groothandel voor levensmid delen een rekenmachine sta len. In Vlaardingen gingen zij onder andere aan de haal met een avondmaalstel uit een kerk. Bij de arrestatie bleek dat veel gestolen spullen wa ren doorverkocht. Schiedam Voor invaliden komen in de stad tien nieuwe parkeerplaatsen. Over een paar maanden plaatst de dienst gemeentewerken bij reeds bestaande parkeervak ken verkeersborden, die de automobilisten erop wijzen dat die plaatsen zijn bestemd voor gehandicapten. Het college van burgemees ter en wethouders is hier reeds mee akkoord gegaan. Voor het besluit moet nog het zogeheten verkeersbe- sluit worden veranderd Vol gens voorheb ter Dolf Busch- kens kan het nog wel even duren, voordat dat die zaak rond is. De parkeerplaatsen voor in validen komen bij de Lange Nieuwstraat (nabij bij het hoofdpostkantoor), de Broersvest (bij het pandje van stichting Lentefeest en even ten noorden van de Korte Singelstraat), de Koe markt (bij de Hoogstraat) en Appelmarkt (eveneens bij de Hoogstraat) In het centrum komen verder nog speciale parkeerplaatsen bij de Rot- terdamsedijk. Brede Markt- steeg (bij de Nieuwe Sluis straat) en het Oude Kerkhof (bij de gemeentelijke sociale dienst) In de Groenelaan, de winkel straat van Schiedam-Ziud, komt een parkeervak ten oosten van de Strijense- straat Voor wijk Nieuwland komt een vak aan de Mgr. Nolenslaan. Vlaardingen Het personeel van Windmill Holland BV in Vlaardingen heeft de directie van het bedrijf vanmorgen een ultimatum gesteld. Als de directie met binnen vijf dagen tegemoetkomt aan de eisen inzake prijscompensatie en medezeggenschap in het be drijf, dan zullen vanaf maan dag acties te verwachten zijn. Het personeel besloot tot het stellen van een ultimatum, in Je gisteravond gehouden ver gadering. Ongeveer 90 werk nemers van de produktie- en technische afdeling waren daarbij aanwezig. De overgro te meerderheid stemde voor actie. Vlaardingen Bij toeval zijn de leden van de raadscommissie voor stadsontwikkeling er gister avond achter gekomen dat het centrale verwar- mingssysteem van de 270 gemeentelijke flatwonin gen aan de Eksterlaan niet deugt. Dit blijkt uit een onderzoek dat vorig jaar maart door het Centraal Technisch Instituut TNO te Apeldoorn werd verricht en waarvan de resultaten in augus tus bekend zijn gemaakt en zowel b en w als de betrokken bewoners. Schiedam - De kans is groot dat het distributiecentrum van Vroom en Dreesmann aan de Buitenhavenweg in Schiedam donderdag „platgaat". Het personeel is in overgrote meerder heid voor een staking. De uiteindelijke beslissing wordt genomen door het landelijke coördinatiecentrum van de dienstenbonden m Woerden. Vanuit het centrum in Schie dam worden de V D-win- kels in Schiedam, Rotter dam, Vlaardingen, Maassluis, Gouda, Zwijndrecht en Dordrecht bevoorraad. Ook de distributiecentra in Ut recht en Aduard zijn bereid tot staking. Twee andere (van de totaal elf in het land) worden door de bonden nog gepolst. De bonden willen voorkomen dat de centra, die zullen blijven doorwerken, extra werk zullen verrichten. Van de 15? personeelsleden die hierover vergaderden wa ren er 134 vóór staking. Op merkelijk is dat zelfs van de 36 ongeorganiseerden de meerderheid (21) voor sta king waren. Ook bij De Bijenkorf en de Hema zal de bevoorrading van de winkels in de knel gaan komen. Bij die bedrij ven is al besloten dat de centrale magazijnen in Woer den en Utrecht woensdag stilgelegd zullen worden. Schiedam De overlast van hondepoep in Schiedam wordt aangepakt, Het probleem wordt woensdagavond 16 februari op stadskantoor besproken tijdens de openbare vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Op tafel komt dan een nota die WD-raadslid Cor van Til borg over de bestrijding van de straatverontreiniging heeft gemaakt. In het rapportje stelt Van Til- borg voor om een circlaire aan hondebezitters te sturen met het verzoek zoveel moge lijk overlast te vermijden, de liberaal ziet het ook wel zitten om een actie te starten onder het motto „Niet Jhier, maar in de goot". Door middel van tordjes, straattegels en bij voorbeeld opschriften op voertuigen van de gemeente lijke reinigingsdienst zouden de Schiedammers met de neus op de feiten kunnen wor- den gedrukt. Als derde mogelijkheid wordt genoemd het verscherpt toe passen van de huidige Alge mene Politie Verordening. Handhaving van de artikelen tn deze verordening zou al een drastische aanpak betekenen. Herschrijving van bepaalde artikelen zou echter volgens Van Tilborg beter zijn. Als laatste mogelijkheid wordt m het rapport voorgesteld om de hondebezitters te verplich ten de uitwerpselen te verwij deren. Dat is echter volgens de WD-er geen eenvoudige zaak. „De kwaliteit van de hondeuitwerpselen is name lijk niet meer wat deze ge weest is", zo schrijft Van Til borg. „de huidige hondemaal tijden resulteren in taaie plak kerige drollen, waarvoor een hond twintig jaar terug z'n neus zou hebben opgehaald". De aanleg van goed doordachte hondentoiletten zou ondanks de slechte ervaringen niet bij voorbaat moeten worden af gewezen. Voor verhoging van de hondenbelasting voelt Van Tilborg met, tenzij de meerop brengst effectief voor de ver betering van de situatie kan worden gebruikt De zaak kwam aan het rollen toen tijdens het vragenhal- fuur, voorafgaande aan de commissievergadering, me vrouw ftBuitendijk van de Belangencommissie Ekster laan van voorzitter Bas Goud- rïaan wilde weten, wanneer nu eens eindelijk de zo nood zakelijke verbeteringen wor den aangebracht De raadsle den konden toen niet in dis cussie treden, omdat zij niet van het bestaan van dit rap port afwisten. De probiemen rond de verwar ming in de flats komen er op neer dat de temperatuur in de woningen op de bovenste ver dieping alsmede die in de hoe kwoningen te laag is, terwijl het in de zogenaamde tussen woningen veel te warm is. Reeds in maart 1973 werden de eerste onderzoeken naar aanleiding van klachten ge daan. Toen ging het om de te koude bovenwoningen. Nadat de cv-installatie op nieuw was ingeregeld, regende het bij de gemeentelijke woningstichting klachten over te warme tus senwoningen. De verwarming- s problemen werden in novem ber 1975 in de raadscommis sie van stadsontwikkeling be sproken. Tijdens de raadsver gadering van januari 1976 werd besloten TNO een on derzoek te laten verrichten. Dit onderzoek is enkele maan den later in maart ge beurd. Uit het rapport blijkt onder meer dat de „beschutte" flats te veel warmte krijgen on danks het afzetten van de ei gen radiatorenvan de geï soleerde waterbuizen. Deze buizen zijn extra heet om de hoek- en bovenwoningen vol doende te kunnen verwarmen. Volgens TNO zou de beste oplossing zijn dat het zoge naamde éénpijpssysteem wordt vervangen door een tweepij pensysteem. De kosten daarvan zijn bijzonder hoog. Een andere oplossing is het verwarmend oppervlak van de radiatoren in de „koude" woningen vergroten. Weer een andere mogelijkheid is het isoleren van de leidingen in de beschutte flats. Tenslotte geeft TNO als mogelijkheid aan om de verwarming in de top- en hoekflats aan de slui ten op een aparte cv-installa tie. De heer F. R. Quast (WD) voel de zich op een „kwalijke ma nier" gepasseerd, terwijl hij zich ook ergerde aan de trage gang van zaken, ft ethouder Goudriaan verdedigde zich echter door te zeggen dat de kwestie nogal gecompliceerd is en dat hij nog wacht op enkele adviezen. Zo gauw de ze bekend zijn, zal hij met concrete voorstellen komen. Voor een hond blijven de deuren van winkels en openbare gebouwen dikwijls gesloten. Daar zijn de trouwe viervoeters in de loop der jaren wel aan gewend geraakt. Hoewel, hier en daar worden soms toch nog protesten gesignaleerd, vooral voor de deur bij de slager. Ook de honden op deze foto zijn gedoemd buiten te blijven. Onze fotograaf Ed leyten trof ze aan voor de deur van een noodschoot in HoSy-Noord, Vlaardin gen. De bazin moest binnen praten over crèches en de verbetering van het woon- en leefklimaat in deze nieuwste wijk van Vlaardingen. En wat moet je dan als hond? Gewoon wachten tot ze klaar is. Wat een geluk dat dan je „collega" hetzelfde lot beschoren is! Dan heb je aan elkaar nog wat aanspraak. Immers, gedeelde smart is. Vlaardingen De Vlaardingse bevolking nam in januari af met 59 personen. Er vestigden zich in die maand 237 perso nen, terwijl 312 personen de gemeente de rug toekeerden. Het aantal geboorten bedroeg 71, tegen 55 overledenen. Blijkens de voorlopige cijfers van de bevolkingsstatistiek was januari bepaald de maand der echtscheidingen. Werden er 29 huwelijken ge sloten, veertien werden door echtscheiding ontbonden. Maasland De heer Chr, Keij zer legt zijn funktie als lid van het dagelijks bestuur van de Westlandraad om pnverede- nen neer. Keijzer, die in Maas land wethouder is, behartigt in het bestuur de portefeuille van volkshuisvesting en socia le zaken. Over zijn opvolging is nog niets bekend, maar gezien de huidi ge verdeling in het bestuur zal zijn plaats in ieder geval moe ten worden ingenomen door een Maaslanden Mogelijk is dat dit burgemeester J. van den Brink zal zijn. Hij werd vong jaar bij de formering van het dagelijks bestuur al voorgedragen als kandidaat. De CDA-fraktie in de raad, althans de meerderheid, gaf toen echter de voorkeur aan Keijzer. Hoek van Holland Hoek van Holland dreigt met het bureau Oude Delft 205 in conflict te raken over de bestemming van het terrein langs de Cordesstraat De commissie voor ruimtelijke ordening heeft nanvhjk geadvi seerd dat gebied voor woningbouw te bestem men terwijl het bureau, dat momenteel nog bezig is met de uitwerking van een voorsteil het gebied naar de oostelijk agrarische gebie den open te houden Aan de hand van de structuurschets wil men Hoek van Holland ontwikkelen Maar het lange uitblijven daarvan leidt tot onaangena me consequenties Zo is de bouw van womn gen in de Hoek ai enkele jaren geheel stil komen te liggen met uitzondering van een klem aantal koopwoningen m „Noord", die vorig jaar gereed kwamen Alle andere aan vragen en plannen voor zowel in de woning- wetbouw als in de particuliere sector worden op de lange baan geschoven. Ten einde aan de toenemende woningbehoefte te voorzien, adviseerde de commissie voor ruimtelijke ordening het dagelijks bestuur het terrein langs de Cordesstraat bouwrijp te maken. Woningbouw op dit terrein zou het uitbreidingsplan „Oost" aansluiting geven met de rest van het dorp. De commissie verbond daar echter wel de voorwaarde aan, dut een en ander met m strijd mag zijn met de inzichten van bureau Oude Delft 205. Er werden geen moeilijkheden verwacht omdat de structuurtekenaars m diverse plannen dit terrein inderdaad als womnggcbied hadden geschetst Bij navraag bleek echter dat juist dit gebied ook bij het bureau een discussiepunt vormt, ïn enkele andere schetsen wordt namelijk voorgesteld hier geen woningbouw te reali seren maar het gebied open te houden. Oude Delft 205 beschouwt de bestemming van deze grond als een zeer principiële Mak Het dagelijks bestuur van Hoek van Holland voelt zich met de rug tegen de muur geplaatst want er kan met nog langer worden gewacht met het bouwen van woningen. Daarom stelt hel de raad voor het de betreffende terrein al vast voor woningbouw te bestemmen. Men hoopt, dal wanneer er nu een aanvraag wordt ingediend, het structuurplan er al zal zijn voordat die aanvraag wordt behandeld, zodat toch nog eventueel een combinatie kan wor den gemaakt met de plannen volgens de structuurschets. Waterweggebied Vanmorgen hebben vijfentwintig werkne mers van bouwbedrijf Muys de Winter in Schiedam het werk neergelegd. Het betreft bouwpersoneel. bezig met de bouw van een kantoorpand aan de 's-Gravelandseweg. Vijfendertig werknemers van Ballast Nedam hebben hun werkzaamheden aan de bouw van het nieuwe Maassluise stadskantoor maandagmor gen al stopgezet Schiedam Van de Rotterdam se collega's hebben burge meester en wethouders van Schiedam een schriftelijke be vestiging gekregen, dat met land- en tuinbouw op opge spoten hvenshb in Schiedam- Noord „voorzichtigheid is ge boden". Deed de Vlaardingse wethouder voor volksgezond heid Jo Vermeule begin aug- sutus al de oproep aan de bevolking om geen aardappe len oi groente uit de Broek polder te eten, één en ander blijkt nu ook in het schrijven dat morgenavond ter sprake komt in de commissie voor ruimtelijke ordening. Verschillende onderzoeken zijn ingesteld naar de kwaliteit van de Rotterdamse bagger specie. Resultaten maakte on ze krant in de zomer reeds bekend. Het blijkt bijvoor beeld, dat de concentratie van zware metalen in op slib ver bouwde gewassen hoger is dan gebruikelijk, al voegt het Rotterdamse college eraan toe dat alleen cadmium gevaren oplevert voor de gezondheid, en dat de andere elementen met direct schadelijk zijn. Schiedam Ruim tweeduizend werknemers van scheepswerf Wilton-Fijenoord hebben gis termiddag een uur lang het werk gestaakt. Met de2e pn- kactie wilden zij hun solidari teit betuigen met de andere stakers m ons land „Reken erop, dat het met blijft bij deze korte actie", deelde Bap Blommers van de onder nemingsraad mee. „De vak bonden kunnen m dit geval nog met achter ons staan, om dat van een ultimatum van onze kant nog geen sprake was. Maar hier bij Wilton zijn wij altijd één van de eersten geweest, die het werk neerleg den Nu kunnen wij onze soli dariteit laten zien en zullen wij het met laten. Ongetwij feld gaan wij nog wel een keer met zijn allen aan de poort staan. Eén keer. op zijn minst." Ook bij een andere werf van het RSV-concem, de Rotterdamse Droogdok Maatschappij op Heijplaat, werd gisteren ai ge praat over vandaag te nemen acties Blommers* „Wij voeren zolang actie, totdat de prijs compensatie erdoor is Schiedam De langs pel ers op de zolder van het Passa- getheater krijgen een be stemming. Het college van burgemeester en wethou ders heeft zich een brief over de „vergeten" platen aangetrokken en doet de gemeenteraad daarom het voorstel de achthonderd grammofoonplaten te schenken aan verschillende instellingen Het gaat om opnamen van revue Knjgh De Claere, die twee jaar geleden in Passa ge werd opgevoerd om het zevenhonderd jaar bestaan van de stad te vieren, De Ip's ervan raakten in verge telheid, maar Hans Heu- schen schreef de gemeente een geheugensteuntje. Heu- schen werkte destijds mee aan de revue. Exemplaren van de lang speelplaat gaan naar be jaarden- en verpleegtehui zen. Tien stuks knjgt het gemeentearchief. Ook de raadsleden zelf krijgen pla ten tot hun beschikking, terwijl de leden van het opgeheven comité Schie dam 700 jaar Stad met wor den vergeten, evenmin als de historische vereniging, clubhuizen en revuemede werkers.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1