Dwaalspoor leidde loc 11 van Vrijmoed naar Arie Bitier p Drankgebruik levert politie veel werk op Zeeland tevreden over vrachtvervoer fpflS U&fii'Mf: Nieuwe bibliobus wellicht te duur voor gemeenten Culturele raad naast commissie Golf van inbraken I.'J Archivaris is een bron van irritatie Wagen weg 95 Laags regenpijp ia huis van bejaarde t'- f" VI i i M Vï:i Jongen trapt celruit in Nieuw gebouw voor opleiding kleuter leidsters Holy krijgt nieuwe peuter speelzaal Gemeenschap ruimt geschiedwerkjes op Met gestolen touringcar dagje op stap Jongen buiten bewustzijn DINSDAG 15 FEBRUARI 1977 VD/SCWW 3 goek van Holland De Stoomvaart Maatschappij Zeeland Is tevreden over het verloop van het vrachtvervoer in 1976, Het totaalaanbod van de lading was zelfs zo groot dat het noodzake lijk was om enkele malen extra tonnage in te zetten. Daarvoor werd in eerste instantie gebruik gemaakt van het m.s, „St. George". Gedurende de tijd da,t dit schip niet beschikbaar was, is ook het m.5. „Essex Ferry" als extra rij-op/rij-afschip ingezet op de dienst tussen Hoek van HoUand en Harwich. Dit schip is spe ciaal gebouwd voor het vervoer van spoorwagons maar het bleek ook geschikt voor aut overvoer. Daarnaast werden nog enkele malen chartersche pen ingezet. Volgens de directie blijkt hieruit dat de Hoek-Harwichdienst bij zonder in trek is, met alleen voor het vervoer van groenten en fruit, maar ook in toenemen de mate voor andere vracht. Dat zou vooral ook te danken zijn aan de betrouwbaarheid van de afvaarten en de goede afhandeling in beide havens. De route wordt ook steeds meer ontdekt voor het vervoer van: onbegeleide trailers. De ver scheping van nieuwe auto's en vrachtauto's begint zich belang rijk te ontwikkelen. In 1876 werden maar liefst 55.000 nieu we voertuigen van verschillen de merken overgezet, een rij van Hoek van Holland naar Keulen. Door de groei van dit vervoer hebben zich wat pro blemen voorgedaan die echter met de hulp van alle betrokken autoriteiten steeds konden wor den opgelost. Het vervoer van nieuwe caravans vertoonde in 1976 een formidabele stijging van zeventig procent. Schiedam Volgens wethouder Herman Posthoorn is er geen sprake van, dat de commissie voor vorming en recreatie wordt opgedoekt wanneer volgend jaar de culturele raad aan de siag kan gaan. De wethouder voor onderwijs, sport en cultuur heelt dat deze week duidelijk benadrukt na vragen van zijn partijgenote Clara Stroman (PvdA). Onlangs werd in 0112e krant de suggestie gewekt, dat de raads commissie niet meer nodig is als er naast de sportraad ook een functionele culturele raad bijkomt. Voor de commissie zouden dan alleen "nog wat onderwijszaakjes" overblijven. Posthoorn verklaarde echter, dat de commissie een gerichte taak moet blijven vervullen. Zoals de sportraad een uitvoeren de functie heeft en over bepaal de gelden kan beschikken en die zelf tot op zekere hoogte mag verdelen, zo krijgt ook de culturele raad zijn bevoegdne- den (vergelijk de situatie in Vlaardingen). De commissie" be houdt het beleidsvormende werk en blijft zich met alle problemen op onderwijsgebied bezighouden. Dientengevolge moet de commissie als advise rende instelling ook het college van burgemeester en wethou ders raad blijven geven. "Er komen gewoon twee poten," aldus Posthoorn, "De één doet het beleidsvoorbereidende werk, de ander verricht de uit voerende taak. Die twee poten staan naast elkaar." Burgerlijke stand Vlaardingen Geboren 7'februari: Arno Wim, z,v, J. J. C. van den Berg en G. de Koning, Maassluis, La vendelstraat 105; 8 februari 1977: Gabrielle June, d.v. P. van Cotthem en S. E. Stocker, VI.: Hofsingel 16; Veronique Anto- nia, d.v. J. A. M. van Eijck en A. E. M. Hiekendorff, Maas sluis, G. A. Brederolaan 89d. Geboren 9 februari: Benjamin, z.v. J. van Utrecht en I. da Sousa Machado, VI.: 2e Maas- bosstr. 94; Valentijn Alexander, z.v. J. G. Balsters en E. J. M. Teijgeman, VI.: Aalscholver laan 526; 10 februari 1977: An- tje Johanna, d.v. W. H. Boesen kool en S. Zantingh, VI.: j. de Rooijstr. 1; Sanne, d.v. H. van Gulik en W. M. de Man, VI.: Malusdreef 14; Annemiek, d.v. M. L. Berveling en J. G. Schil der, VI.: Sweelinckstr. 163. Schiedam Tien woningen, kantoren, keten en scholen zijn dit weekeinde door inbrekers bezocht. Van alles werd daarbij buitge maakt, van sieraden tot een waterpas. De 66-jarige weduwe B. de B. van de Warande mist na het onge wenste bezoek sieraden ter waarde van 350 gulden. Het slot van de voordeur heeft men via de brievenbus geopend. Eveneens aan de Warande werd bij de 86-jarige J.A.H.S. inge broken. De daders klommen via een garage op het platte Schiedam Een deel van de inboedel gaat de komende dagen over van de Lange Haven naar de Willemska de, want op maandag 28 fe bruari moet de samensmel ting zijn voltooid. Dan zijn Arie Bitter en Vrijmoed één, en dat betekent een nieuw huwelijk in de histo rische distilleerderijwereld. De zwijgzaamheid rond die fu sie was groot, iedereen hield streng de lippen op elkaar geklemd, en op een gegeven ogenblik werd in kringen van distillateurs zelfs veron dersteld dat Vrijmoed met zijn bedrijf liep te leuren. En volgens Rob van Oosten, di recteur van distilleerderij Arie Bitter op de Willemska de, waren veel mensen geïn teresseerd - daarom had hij afgesproken evenmin uit de school te klappen. „Sommi gen zouden in paniek kun nen raken door berichten over fusie. Vrijmoed ver zocht mij daarom: mond houden. Nou, dat doe ik al tijd wel in onderhandelings situaties". aldus Van Oosten. Publiceerde onze krant reeds op donderdag 13 januari, dat het 201 jaar oude bedrijf aan de Lange Haven met Arie Bitter onderhandelde, de weken daarna was direc teur F. H. F. Vrijmoed voor commentaar onbereikbaar. Zijn adjunct J. P. Hack zei: „Ik kan geen mededelingen doen". Gistermiddag zei Hack: „Dat was logisch. Wij zijn zuinig op onze clintèle, en voorko men moest worden dat iets zou uitlekken dat niet geheel waar was. Afspraken waren gemaakt, dat niemand iets zou zeggen. Daarin sta je dan natuurlijk niet alleen, dat is bij elke fusie bij elk bedrijf zo. Er is dan ook nog een raad van commissaris sen, die geheimhouding wen st". Heer Vrijmoed is de laatste van die naam in het familie bedrijf. Nu hij zestig jaar is geworden, vindt hij het tijd om ermee te stoppen, maar geen van zijn vier zonen vol gen hem op. In de landbouw en de horeca hebben zij an dere beroepen gevonden. Daarom was fusie gewenst. Een probleem was: met wie? De naam Arie Bitter hoorde iemand in de wandelgangen. Bij navraag bleek dat direc teur Van Oosten in bespre king zat (niet over de fusie, volgens een medewerkster), maar dat voor Vrijmoed wel twee andere bedrijven inte resse hadden: de Centrale Suikermaatschappij (CSM) in Doetinchem en Geens Ne derland BV in Aerdenhout in Belgie (volgens dezelfde medewerkster). Dat bleek een dwaalspoor. In Vrijmoed be houdt de histo rische panden op de Lange Haven 54—56, maar een groot deel van de in stallatie ver huist naar Arie Bitter op de Willemskade 25. Doetinchem bestaat geen CSM, wel staat in Amster dam een hoofdkantoor maar daar wordt beweerd, dat nooit interesse bestond. Er bestaat ook geen Aerden hout in Belgie, wel in Neder land. De zuiderburen ken nen wel een Aerschot. en daar is inderdaad Geens ge vestigd. Geens is een voor malig Schiedams bedrijf. Deze importeur van wijnen en gedistilleerd zat in de Nieuwe Sluisstraat. Volgens de directeur was men wel nieuwsgierig naar de fusie plannen van Vrijmoed, maar werden onderhandelingen gestaakt omdat alles al rond was met Arie Bitter Dat klopt Gisterochtend maakte Arie Bitter dat offi cieel bekend De productie en verkoop van Vrijmoed en Arie Bitter worden bij de laatste op de Willemskade geconcentreerd en de belan gen van het personeel (twin tig bij Vrijmoed, zeven méér bij de ander) heten gewaar borgd, wel behoudt Vrij moed zijn historische pan den aan de Lange Haven, eens één van de vierhonderd mouterijen, distilleerderijen en branderijen die Zwart Nazareth (het bijtende koos naampje voor het toenmali ge Schiedam) rijk was Schiedam Na telefonische tips >van buurtbewoners zijn vier jeugdige vandalen naar het hoofdbureau van politie ge bracht Tegen een van de jon gens, de 16-jarige monteur J. L. v. G- uit Schiedam, is proces verbaal opgemaakt De jongen had aan de Peter van Anrooylaan een ruit van een telefooncel ingetrapt. Na ver hoor is het viertal weer op vrije voeten gesteld. Gaardingen De opleidings school voor leidsters en hoofd leidsters bij het kleuteronder- Wijs betrekt op 7 maart haar nieuwe schoolgebouw aan de ^iUem de Zwijgerlaan 230 in Vlaardingen-Holy. Tevens wordt de naam dan omgedoopt wt de Frans Boogaardschool. Ten bate van de inrichting van het gebouw worden op 17 en 18 februari twee bazardagen ge houden in het huidige schoolge- - houw aan Plein Emaus 2. dak van de 'woning en heten zich vervolgens langs de regen pijp op het balkon zakken, waar de buitendeur met was afgesloten. In het huis van de bejaarde werd een bureautje opengebroken. Men ging aan de haal met een zilveren tientje. Bij het scheepsreparatiebedrijf De Jong aan de Westfranke- landsedijk kwamen inbrekers op de ouderwetse manier bin nen; bij het kantoor werd een steen door de ruit gegooid. Uit het pand, dat helemaal werd doorzocht, verdween een tape recorder ter waarde van 650 gulden. De braakschade wordt geschat op 250 gulden. Met een valse sleutel kwamen onbekenden een woninginrich tingszaak aan de Broersvest binnen. Uit de niet afgesloten kassa werd zeventig gulden ont vreemd. Op dezelfde manier kwamen in brekers een woning aan de Fahrenheitstraat binnen. Bij de 36-jarige Schiedamse A.B. - S. verdween een portemormaie met 174 gulden. De 72-jarige J.H.B. aan de Daltonstraat werd ook bezocht, maar mist mets, Via de keukendeur aan de achterzijde van het huis in Oost kwam men binnen. Voor een inbraak in de kleuter school Dombo aan de Minister Donkersstraat werd een ruit vermeld. AUe lokalen werden doorzocht. De inhoud van laden en kasten werd over de vloer gestrooid. Via deze school kwam men de openbare lagere Prof. dr. Gurminghschool aan de Burgemeester Van Haaren- laan binnen. Ook daar werd ravage aangericht. Uit het kan toor van het schoolhoofd ver dween een enveloppe met 150 gulden. De aangerichte schade wordt geschat op 500 gulden, Bij de wandelsportveremgmg de Schiedamse Tippelaars aan de Singel werd een platenspeler ter waarde van 250 gulden weg gehaald. Op het politiebureau heeft tenslotte ook een bouwbe drijf aangifte gadaan dat uit een keet aan de Parallelweg een waterpas mist. De waarde van het instrument bedraagt 1200 gulden. Vlaardingen Holy Noord krijgt een nieuwe (voorlopige) peuterspeelzaal. Als tijdelijke oplossing heeft het comité „Nieuwe peuterspeelzaal voor Holy Noord" toestemming ge kregen om gebruik te maken van een klaslokaal in de Op vang school aan de Brusselweg 209 in Vlaardingen. Vanaf half maart tot aan het einde van het lopende school jaar zullen in de peuterspeel zaal circa honderd kinderen per week een ochtend door brengen, Omdat er geen subisi- die wordt verleend, kunnen nog geen leidsters worden aange steld. De kosten zullen daar door door de ouders zelf moe ten worden gedragen. Ook zul len de ouders nauw betrokken worden bij het beleid. In april van het vorige jaar werd het comité „Nieuwe peuter speelzaal voor Holy Noord" op gericht Met steun van de Stich ting sociaal cultureel werk Holy begon het zijn activiteiten met een behoeftepeiling en handte keningenactie onder de bewo ners. Al spoedig bleek dat een schreeuwende behoefte bestond aan een peuterspeelzaal. Van de 540 bewoners ondersteunden 450 de wens dat er een peuter speelzaal moest komen. Bij voorbaat meldden zich al 238 peuters aan. Geïnteresseerde ouders kunnen hun kind opgaven tot dinsdag 22 februan bij Margot Dam Tel. 744951; Patty Woltman tel 742209; Els van Lee teL 742748; en bij buurtwerker Frans Wee- ber, buurtwerker in Holy, tel. 342069. Vlaardingen Doordat de alco hol het afgelopen weekeinde overmatig vloeide in menig ho recabedrijf, kwam de Vlaar- dingse politie voor extra werk te saan. Twee maal moest daarom een proces-verbaal worden uitgeschreven op grond van de „borrelwet". De 20-jange C.G.W. uit Naaldwijk weigerde aanvankelijk dc blaas test, ging later toch door de kmeen, maar veroorzaakte m het politiebureau weer de nodige moeilijkheden toen hem de bloedproef werd afgenomen Zowel tegenover de politie als tegenover de arts stelde de Naaldwijker zich agressief op De man is daarom ter ontnuch tering een nachtje „cel" aange boden Minder moeilijkheden veroor zaakte de 28-jange Schiedamse EMB Haar werd de bloed proef afgenomen nadat zij za terdagnacht een val maakte met haar bromfiets en keht ge wond raakte Een 37-jarige Vlaardinger werd die nacht naar het politiebu reau overgebracht. De man was onder invloed en schopte onder luid geschreeuw tegen de voor deur van het huis van een ken- nis 1 Helemaal geen moeilijkheden maakte een 2ü-jarige Vlaar- dingse, die m een bar op de toiletruimte werd aangetrof- feu. Zij bleek niet wakker te krijgen. De oorzaak: overmatig drankgebruik. Voor dc zeker heid werd zij naar het Holy-zie- kenhuis overgebracht. Later in de nacht kon zij huiswaarts keren. 9 Een voortdurende bron van irritatie vindt personeel van 1. Schiedams gemeentearchief het feit. dat naast drs Guus van der j Feijst ook de andere ambtenaren in het gebouw aan de Korte j Haven archivaris worden genoemd Archivaris is namelijk een titel, benadrukt archivaris (met-academische archivaris) Aart C de Voogd van der Straaten in een brief aan de Schiedamse publici teitsmedia. „Het is geen beroep, maar een titel, zoais burgemees ter of gemeentesecretaris", maakt hij duidelijk. „Men leert ook niet voor archivaris, men leert voor wetenschappelijk archiefamb tenaar of voor middelbaar of hoger archiefambtenaar. Het onder scheid is voor de buitenstaander misschien wat ingewikkeld maar", aldus De Voogd, „het misbruik van de titel archivaris voor hen, die dat niet zijn, ergert de betrokkenen" Voigens hem geldt dat ook voor het gemeentebestuur, m casu het college van b en w. Goed. voortaan alleen Van der Feijst archivaris, om die mateloze irritatie weg te nemen Toch sloegen wij Van Dale erop na Archivaris komt niet voor in de titulatuur, burgemeester bijvoor beeld wel. En de betekenis van het woord, ambtenaar die met net beheer van een archief is belast En de betekenis van „beheer": bewindvoering. Archivaris Van der Feijst bestuurt het stadsarchief dus in zijn eentje. De zaak is opgehelderd, dankzij het stukje in onze krant van donderdag 10 februari Uit da stofnesten van het rommel zoldertje van de Schiedam- 1 i se Gemeenschap is een schat van grote historische waarde ^opgegraven, Een rijkdom aan gegevens over de 702-jarige ^tad, over het ontstaan ervan, over do groei en bloei, haar uur, haar burgerij door de eeuwen heen. kortom, 'gege-,' i^5nmisbaar voor wie zich Schiedamofiel noemt - en totaal vergeten achter de voorgevel von het Provg Bis, recht boven het informatiecentrum van dq y Sr behuizing met de SG deelt. Hoe dook de Geme| |lat geschiedkundige bezit op? WeJnu, directeur ft jen de ziinen begonnen reeds met da vaorjdL jiaak. Tot de zwabber op stapels pcpior ctoS Sn exemplaren trof men aan van het unieko gtat de SG liet verschijnen van 1 maart 1G49 l ^1971. En in a! die |pn er dSfiSSaSHBS ject als scmeonte-archivans Aart C, de Vaa gr joch wil de culturele stichting de fclgj gk;rcl< -an ruimte, en daarom liggj J7oor twee kwartjes c Schiedam De politie van Voor burg en Rijswijk heeft twee Rotterdammers aangehouden die met een in Schiedam gesto len touringcar een dagje naar Scheveningen wilden. De 21-jange A. vd. H. en de evenoude M. H. V. hadden de autobus aar. de 's-Gravelandse- weg in Schiedam ontvreemd. De wagen, die een waarde heeft van dertig mille, is het eigen dom van de firma Snel uit Rot terdam De joy-ndcrs zijn na verhoor op het politiebureau m Schiedam op vnje voeten gesteld. Schiedam Aan de Peter van Anrooylaan is de wagen van de 61-jarige electricien P.N uit Rotterdam gestolen De donkerkleurige stationcar - merk Toyota - heeft een waarde van tien mdle Het kenteken van de in Groenoord verdwe nen wagen is 74-BZ-94. De por tieren van de wagen waren voi gens de eigenaar afgesloten Schiedam De 21-jarige Rotter dammer A vd. W. is op het station Schiedam onwel gewor den en voor opname naar het Gemeente Ziekenhuis gebracht De jongen was buiten bewustzijn geraakt door gebruik van drank en medicijnen. Den Haag De staatssecretaris van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk wil in rijn landelijk programma een bi bliobus opnemen voor de Ver enigde Provinciale Biblio theekcentrales voor Zuid-Hol land, in Schiedam en hij heeft daarover de mening gevraagd van het provinciaal bestuur. Voor die bibliobus zal het njk 70 procent betalen van de salaris kosten voor twee personeelsle den, De overige kosten komen voor rekening van de provincie, voor zo ver ze met gedekt wor den uit bijdragen van de ge meenten, die van de diensten van de bus gebruik maken. Het provinciaal bestuur staat in beginsel op het standpunt, dat de provincie als gevolg van de nieuwe bibliotheekwet niet meer geld voor het bibliotheek werk mag uitgeven dan zij voordier deed. Voor een nieu we bibliobus zou dat betekenen, dat de gemeenten aanzienlijk meer zouden moeten gaan beta len om de rijdende bibbotheek binnen hun grenzen te knjgen. Om die financiële schok niet al te hard te laten aankomen wil len gedeputeerde staten de nieuwe tarieven f dadelijk la ten invoeren, zodat in 1980 de provincie er geen geld meer zou behoeven bij te leggen De provinciale adviescommissie voor culturele zaken, die van harte voor ui-gebruikneming van een nieuwe bibliobus was, vreesde echter, dat ook die ge leidelijke verhoging van de ta neven vooral voor de kleinere gemeenten zou kunnen beteke nen. dat zij er van zouden moe ten afzien van de diensten van de bus gebruik te maken. Zij adviseerde daarom de finantie- le kant van de zaak nog eens te laten bezien door de advies commissie voor de provinciale financién.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3