émm&sm&ïr. ij zijii geen De vis wordt duur betaald Onderzoek naar „blauwe zone" Raadslieden verhuizen Op de koffie Eindrapport Weer inbraak in Prelude -fjwr® Bestuurs- leden Motortoer club Eremedaille van Maassluis uitgereikt Aangepaste kerkdienst Distinctie in zinvolle etsen en spiegel beelden Arion Consort geeft concert VRIJDAG 18 FEBRUARI 1977 vd'scm 3 Vlaardingen Met ingang van 1 maart zal het Instituut Raad slieden (burgerraadsman en -vrouw) verhuizen van de Schiedamseweg 31 naar de Schiedamseweg 67. Hiermee krijgt het instituut een zelf standige huisvesting. Een huis vesting, die vooral ook de Vlaardingse bevolking ten goe de komt. In de grote ontvangstruimte zal uitgebreid documentatiemate riaal aanwezig zijn zoals fol ders, tijdschriften en boeken. Hierdoor kan men zichzelf op de hoogte stellen van een aan- 1 tal wettelijke regelingen en 1 voorzieningen en de nieuwste wijzigingen daarvan. 1 Wanneer het instituut eenmaal in het nieuwe pand is gevestigd lullen ook enkele wijzigingen i worden aangebracht in het spreekurenschema. Om te i i voorbomen dat men soms meer dan een uur moet wachten al- i vorens aan de beurt te zijn zullen afspraken worden ge- maakt. Hiermede komen de tot nu toe gehanteerde spreekuren- tijden te vervallen. ,Voor degenen die toch liever op een spreekuur komen, omdat zij overdag niet in de gelegen- heid zijn, komt er op de dins dagen een speciaal avondspree kuur. Dit zal zijn tussen 18.30 en 19.30 uur. In verband met de verhuizing zal het instituut van 21 tot en met 25 februari gesloten zijn. Vlaardïngen Iedereen is wel kom in het ontmoetingscentrum West in Vlaardïngen om er de 1 woensdagochtenden en kop koffie te drinken. Vanaf half tien is in de kleine zaal een zogenaamde koffie-inloop, Voor de kinderen is er oppas. Aan de raadsleden van de com missie voor ruimtelijke orde ning in Schiedam is met het voorlopige eindrapport van de insprekers voor Midden-Delf land uitgereikt, zoals gisteren in onze krant stond. Wel kregen zij de resultaten van de Schie- "damse groep, die aan de in spraakprocedure deelneemt. Dat bestaat uit verslagen van drie subgroepen, die ingingen op natuur, milieu en recreatie, op de infrastructuur van het poldergebied en op stadsuit breiding rond de bufferzone. Het concept-eindverslag, waar uit wij publiceerden, wordt vol gende week besproken door de mspraakgroepen, die dan in Maasland bijeenkomen. De de finitieve versie is half maart te verwachten. „Troetelnamen voor een motorfiets? Scheurijzer bij voorbeeld. Er zijn er zoveel". Aan het woord zijn Jaap Looy, Rob de Knegt en John van Zon, bestuursleden van Schiedams nieuwe mo torclub. Zij leggen er nog eens de nadruk op dat hun „raspaardjes" niet zomaar vervoers middelen zijn: „Als er geen vrouwen zouden bestaan zou de motor het belangrijkste zijn op de wereld". De motortoerclub Schiedam houdt elke woensdagavond contactavond in café De Ja- ri', aan de Hoogstraat in Schiedam. De club is opge richt in maart '76, maar is begin dit jaar pas echt van de grond gekomen. Zij telt nu zo'n dertig leden uit Schiedam, Rotterdam en Vlaardingen. En de bestuur sleden hopen dat er nog heel wat leden bijkomen, want het is de bedoeling dat het een grote gezellige club wordt. Er wordt heel wat gedaan door de leden van de motor- toerclub. Zij geven een clubblad uit dat eens per maand verschijnt, elke week een contactavond, filmavonden met instructie- films voorlichtingsavonden van motorfabrikanten en toeren natuurlijk. In de gu re maanden maken zij eens in de veertien dagen een tocht en in het seizoen, „van maart tot oktober zeg maar", elke week. Het de vies van de vereniging: niet over rijkswegen karren, maar lekker binnendoor heel Nederland ontdekken. Knokkers „Wij zijn geen Hells Angels. Wij zijn allemaal rustige en gemoe delijke jongens die fel gekant zijn tegen het image van knok kers. Branieschoppers komen er bij ons niet in". De jongens die het zeggen zien er met be paald uit als lieverdjes, het zijn '-O ;;v? v.T-s Hells Angels 21e nswa ard i gheden beki j ken Lekker eten Je komt nog eens ergens op ten motor Heei wat anders dan televisie kijken, of 's zondags in de file naar het strand Tt' pletter Met mooi weer een beetje tuf fen op een snelweg kan iede reen". eten moeten wij dat van te vo ren bespreken. Anders kom je er bijna bij geen enkele zaak in met een motorclub. Die men sen zien ons aankomen, die iViet Stoer denken gelijk dat wij de boel komen plat slaan". De jongens van motortoerclub motorrijden vinden is niet zo Dan komen wij aan de kern van grote binken met ruige koppen. De motortoerclub is ook geen ver- Maar in het café is inderdaad alles nog heel, en daar komen zij al een jaar elke week. Zij kunnen zich heel kwaad maken over de negatieve mdruk die er over motorrijders bestaat. „Als wij gaan toeren en wij willen ergens koffie drinken of wat entgmg voor mooi-weer-njders. Mensen die als het derUg gra den is ook de motor uit de schuur halen om eens lekker de blrtz te maken. „Wij rijden het hele jaar door, weer of geen weer. Bij slecht weer doe je juist de meeste ervaring od. Schiedam zitten niet op een mo tor omdat zij dat stoer vinden. „Je hoeft ook helemaal niet sterk te zijn om op een motor te zitten, zolang zij rijdt tenmin ste. Als je er naast moet gaan lopen of je moet gaan sleutelen is het natuurlijk wat anders". Wat zij precies het mooie van een twee drie te zeggen Het zit duidelijk heel diep. „Je weet met wat het is, maar je vindt het gewoon fijn" Zij noemen eerst maar eens de voordelen van een motor tegenover een auto op. „Je kan overal komen, geen files, geen parkeerproble men Je voelt je vrijer, minder opgesloten. Je ziet ook veel meer. Je bent meer één met de de zaak Je bent helemaal op jezelf met een motor. Alleen met je grote vriend In opperste concentratie veor de wegen snellen, schuin hangend door de bochten, dicht opeenge klemd, met rondom je het ver stilde landschap, polders tot aan de horizon, wellanden, ri vieren Een vorm van meditaUe haast Iemand aan de bar die duid el uk met bij de motorrijder* hoort zegt „Weet je waai om ik geen motor rijd7 Omdat ik zeker weet dat ik mij tc pletter zou rijden" Leden van de motor club leggen uil dal je je op een moior wel moet kunnen beheer sen Met twee smalle banden heb je heel wat minder grip op de weg dan in een auto Op een motor moet je vooruit zien en vooruit denken Je kan met zo maar op de rem gaan staan, dan ga je zo onderuit „Mis schien zeg je dat ook wel omdat je bij iemand achterop heb tge- zeten. Achterop zitten is heel iets anders dan zelf het stuur in handen hebben. Iedereen rijdt anders, de een gaat zus een bocht m de ander zo, je weet met wat er gebeurd als je achterop 2it Zelf ga ik voor geen duizend gulden achterop zitten". De meeste motorrijders rijden zelf veilig Maar tien procent van de ongelukken waarbij mo- a Motortoerclub Schie dam op het punt om te vertrekken voor „een leuke rit binnendoor" naar Drunen „Geen knokkers, wij rijden voor ons plezier". ter rijders betrokken zijn, wordt veroorzaakt door moterrijders zeif W.J rijden ook allemaal overdag met licht op Een mo torfiets valt met zo snel op als een auto c-n wij kunnen meestal niet plotseling remmen Lichten zie je altijd wel Sommige automobilisten houden v>e! tens te weinig rekening met motorrijders Er zijn er bijvoor beeld die op korte afstand pas seren. dan wordtn wij haast van de weg gezogen Een van onze doelstellingen is ook dat ■*ij de belangen tan motorrij ders willen behartigen Er wor den nog ai eens stomme dingen uitgehaald Die gele nummer platen bijvoorbeeld die nu voor motorfietsen verplicht zijn Die zijn te groot, zij steken aan alle kanten uit, en de randen ervan zijn verdomd scherp Ais je valt en je been komt er onder ben een hap vlees kwijt". De motor toerclub is geen racevereniging „Wij draaien meestal zo'n 80 kilometer per uur Veei harder kan ook met met een grote groep Wij willen trouwens graag wat van de omgeving zien". Lid worden van de motortoerclub kost dertig gulden per jaar Je moet een motor hebben, min stens 18 jaar zijn, en echt mo torrijden als je hobby hebben. natuur. Op een motor hoef je En dan tijdens de stops de ont- ook gelukkig niet de hele weg spanning. Een gezellige geinige te kletsen, je verstaat elkaar boel onder elkaar Rondbanje- toch met". ren door mooie plaatsjes Be- iitiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiini Vlaardingen Onder de titel „de vis wordt duur betaald", wordt van 23 februari tot 1 mei een tijdelijke tentoonstel ling in het Visserijmu- seum in Viaardingen ge houden. De titel, uitge sproken door Kniertje in het bekende toneel stuk „Op hoop van ze- gen" door Herman Heyermans, is overbe kend. iimiiiiiiiiiiniiiiiiiimiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiiiiuiiiiimimiiuiiiiinintiiHiiiiiimuNiuiininiiiiuiiitiii Schiedam Voor de twee maal binnen een tveek hebben inbre- I rh-t werd Uitgesproken te pas en kers de Végêwinkel in Groe- noord bezocht. Uit de zaak in het winkelcentrum Prelude verdwenen 110 pakjes sigaretten. De waarde van de I ontvreemde sigaretten bedraagt 250 gulden. Men kwam de win-1 kei binnen door aan de achter zijde een steen door een van de ruiten te gooien en daarna door het gat te klauteren. De schade die daarbij werd aangericht wordt geschat op zo'n 100 gul den. De directie van het bedrijf heeft bij de politie aangifte ge daan. Zo ook de 23-jarige S. F. B. Uit de cabine van zijn vrachtwa gen, die aan de Betteweg stond geparkeerd, mist de Schiedam mer een colbert met daarin 140 gulden. Volgens de chauffeur waren de portieren van zijn wagen afgesloten. mum»uimm««mummi Maassluis Ir, O. M. Key, voor zitter van de raad van commis sarissen van Cindu-Key en Kra mer BV en K. W. F. Muhleisen, commissaris van Widia-Neder- land in Maassluis hebben van burgemeester Theo van Dijk de eremedaille van de gemeente Maassluis ontvangen in goud. De onderscheidingen werden uit gereikt tijdens een vergadering van de Industriële Kring Maas sluis, waarin van de beide he ren afscheid werd genomen. De heer Key is 22 jaar voorzitter van de Kring geweest, "Muhlei sen was gedurende 20 jaar se cretaris. Schiedam In de Magnalia Deï Kerk aan de Albardastraat wordt zondag om 17.00 uur Weer een aangepaste dienst ge houden voor geestelijk gehandi capten, Ds. Pennekamp zal spreken over de Barmhartige Samaritaan. Medewerking ver lenen de muziekgroep Insulinde uit Vlaardingen en het jeugd- V Jttor Jong Begin uit Kethel. te onpas. De werkelijke verlie zen die geleden werden bij de uitoefening van het Nederland se visserijbedrijf op de Noord zee werden nog met eerder op geteld. Met andere woorden: de prijs voor de duur betaalde vis is in algemene zin niet bekend. De tentoonstelling wil een beeld geven van de tol die de zee aan Verliezen bij de uitoefening van het vissersbedrijf. mensenlevens en vaartuigen opeiste in de loop van een groot aantal jaren. De samengestelde overzichten beperken zich van af I860 tot heden. Vóór die tijd is geen betrouwbare informatie Naast het overzicht van alle scheepsongelukken zijn de ver liezen van schepen en mensen levens gebundeld tot totalen per jaar en op andere tabellen per plaats. Grafieken brengen bepaalde „uitschieters" m beeld. Foto's illustreren de dra matische gebeurtenissen die achter kille cijfers schuil gaan. Wat bij de tentoonstelling met uit de verf komt, is het groot men- voorbij De gevolgen van iedere scheepsramp zijn nauwelijks te overzien en dót bedoelde Knier tje toen zij sprak over de hoge prijs van de vis „Het vissers volk gaf zijn emoties niet gauw prijs", schrijft museumdirec teur J. van Dorp over de ten toonstelling, „waardoor de schaarse gegevens niet voldoen de zijn om aan het menselijk leed gestalte te geven m alge mene zin'" over de verliezen voor handen. Een periode dus van 117 jaar waarin minstens 904 vissers vaartuigen vergingen en min stens 3173 opvarenden verdron ken. selijk leed door persoonlijke De tentoonstelling, gebaseerd op verliezen Aan de werkehjke prijs die betaald moest worden door de nabestaanden en door de kleine vissersgemeenschap gaat de tentoonstelling geheel tabellen en foto's is sober van opzet en als zodanig niet com pleet. Over de prijs die voor de vis werd betaald is zij echter veelzeggend genoeg. In Gemeente Museum Maassluis: Metamorphose. Spiegelbeeld van Fritz Schremmer. Teken van leven. Ets van Peter Ooslerbos. Maassluis Gedisting eerde kunstwerken zijn tot en met 6 maart te bewonderen in bet Ge meente Museum Maas sluis aan de Zuiddijk 16. Daar exposeren twee Brabantse kunstenaars. Peter Oosterbos uit Roo sendaal toont er een op zienbarende reeks fraaie etsen, terwijl de Duitser Fritz Schremmer uit Nispen er present is met een serie sierlijke spie gelbeelden, fijn gepo lijste kunstwerkjes, die er met hun glimmende lagen nikkel, chroom of goud opvallend feeste lijk bijstaan. Peter Oosterbos, die als grafi cus docent is aan. de Sint Joost academie m Breda, heeft zijn opleiding genoten in Breda, Antwerpen en Gent De acht tien etsen, die al naar hun grootte 125,- tot 600,- kos ten, ademen stuk voor stuk de fijnzinnige werkwijze van hun maker. Oosterbos is met alleen een knap etser, maar ook een gevoelig kunstenaar zoals zijn kleurschakeringen en verras sende tekeningen bewijzen. Zijn liefde voor de natuur, zijn bewondering voor hetgeen groeit in de diepte der aarde, laat hij duidelijk merken in etsen als „groeitabel", „grafica orgamca", „boeket voor Net", „volkstuintje", „de grond is even brum als de lucht blauw is", „zaaikalender", „uit 't dag boek van een tuinder", en „te ken van leven". Het maken van die etsen de hier geme moreerde titels bewijzen het al is voor Peter Oosterbos een aparte belevenis. Zelf zegt hij er van, dat het een avontuur is Hij ervaart het vlak van het witte reine papier als wachten de op de hand van de kunste naar „Het vlak is mat, hcht- gianzend zwart. Het is ook ruimte, lengte, breedte en diepte, vooral oneindig diep. Het vlak is koud Een onemdig diepe koudzwarte ruimte. Ik door Jan Zwart zo gaat de kunstenaar verder reis; ik schaats op een ge punte stalenstift over de kou de zwarte vlakte. Zo trek ik lijnen in deze zwartheid. Een glinsterend web m het lege heelal of: zware lijnen ploegen door de zwarte huid en ontblo ten het kwetsbare zink voor het agressieve zuur. Zo schnjft de kunstenaar zijn verhaal. Het salpeterzuur maakt de lijnen tot voren m de plaat en zo staan straks de belevenissen van de kunste naar onuitwisbaar genoteerd Peter Oosterbos noemt het re sultaat als een „stempel vanuit de hemel", omdat zijn tekens verwijzen naar *n onnoembare werkelijkheid Ook achter de spiegelbeelden van Fritz Schremmer gaan verscheidene ideeën schuil Zijn titels voor zijn stralende objecten zeggen het al: samen op weg; metamorfose, groei naar boven; levensboom, wij zers naar het licht, wachter, openbaring en stuk uit de oneindigheid. Schremmer was aanvankelijk, nadat hij zijn opleiding aan de Berlijnse kunstacademie had voltooid, goudsmid Zijn sierlijke kunst werken met hun zuivere vor men accentueren als vanzelf welk een groot geduld hun meester aan de dag moet leg gen om deze resultaten te be reiken Als uitgangsmateriaal neemt Schremmer koperplaat om daarmee al direct vorm en zuiverheid van oppervlakte te bereiken. Wanneer de verschil lende onderdien in de juiste vorm gebracht en met zilver- soldeer verbonden zijn, dan begint er voor de kunstenaar een langdurig proces van vij len en schuren om ten slotte de bereikte, zuivere eind vorm te beschermen tegen onzuivere invloeden van buitenaf. Dat gebeurt door een laag nikkel en een laag chroom of goud er overheen te leggen, zodat het „spiegelsbeeld" verschijnt GEMEENTE MUSEUM MAASSLUIS, Zuiddijk 16. Fritz Schremmer, spiegel beelden; Peter Oosterbos, etsen. Geopend dinsdag t/m zondag 14-17 uur; vrij dagavond 19-21 uur. Tot en met 6 maart. Hoek van Holland De deelraadscommissie voor verkeer, openbare werken en groenvoorziening zal in Hoek van Holland een onderzoek instellen over de wenselijkheid van het instellen van een zoge naamde blauwe zone in het centrum van Hoek van Holland. Een advies over deze zaak is nog niet uitgebracht. Eerst v.ilde men de reacties pei len ven de winkeliers in de omgeving Maar van die zijde was de belangstelling uiterst ge ring Negen van de in totaal 42 winkeliers kwamen op verzoek opdagen om zich over dit on derwerp te beraden Uiterste suggestie, die tijdens de bespre king naar voren kwam, was het geheel autovrij maken van de Prins Hendrikstraat en in het andere geval het terugbrengen van geparkeerde auto's naar twee kanten Ook eventueel in voering van 'eenrichtingsver keer werd gesuggereerd. In een volgende vergadering hoopt de commissie de kwestie opnieuw te bespreken. rijwielpaden aan be.de zijden Dat zal echter nog een hele lange tijd duren In overleg met de verkeersdienst wil dt- commis sie op met te lange terwmijn komen tol het treffen van een aantal noodmaatregelen, zoals een gedeeltelijk parkeerverbod en eventueel de onlangs aange legde vluchtheuvel weer op te ruimen omdat die in de prak tijk het gevaar alleen maar blijkt te vergroten Fietspaden Meer problemen waren er ten aanzien van de fietspaden langs de Mercatorweg Eerder werd een advies van de commissie door de deelraad genegeerd en de commissieleden hadden de moeilijke taak om tot een nieu we visie te komen Die visie is er overigens nog lang niet. De vergadering leidde daarom tot een soort van Babylonische spraakverwarring. Mevrouw Van Dongen kwam met een duidqpjk standpunt naar voren: Schiedam Jn de aula van het Stedelijk Museum geeft het Arion Consort vanavond een concert Dat begint om kwart over acht. Werken worden ge bracht van Elgar, Ibert, Farkas en Daiui Toegang kost vijf gul den, maar twee gulden korting krijgen houders van een cjp of een 65-pluskaart en leden van vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam. Het Anon Consort bestaat uit Karin Bijl, Kees Alers (beiden dwarsfluit). Ton van de Kieft (hobo), Ton Sieuwerts (klari net), Joop Donders (hoorn) en Joh^n Wamelink (fagot).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3