Boete geëist voor onttrekking kind Zelfs verkeerschaos wordt politieke zaak'9 Windmill houd' kort geding aan 99 Oudste raadslid Lansbergen Felle brand bij pareliud u§ trie Steekvlam treft twee scholieren Werkgroepen voor Groenoord-Midden Duidelijkheid over plaats nieuw zwembad jiFlan voor Lange Haven veranderd Voorjaar in 9t hoofd Tempel en Oost hebben hun zin Tegen JA€-medewerkers Slaapwandelaar valt uit raam Carnavalspop wordt vroeger verbrand BINNEN ENKELE MAANDEN: ONWEL EN OVERLEDEN SCHIEDAMSCHE COURANT Dinsdag 22 februari 1977 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang 110. 25774.4 PAGINA'S Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klaehtondienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL JTtg Twee medewerkers van het Jongeren Advies Centrum te Vlaardingen hebben gis teren opnieuw ieder een boete van 500 gulden tegen zich horen eisen terzake van het onttrekken van een elfjarig meisje aan de na sporingen van de Politie. De Rotterdamse rechtbank had hen beiden vrijgespro ken, nadat de officier van justitie eveneens 500 gul den boete tegen elk had geëist. Het meisje was op 4 september weggelopen van haar moeder te Haarlem die met de voogdij was belast naar haar vader in Rotterdam. De vader bracht hei kind onder op een hem vertrouwd adres. Daarna ging hij bij het JAC om hulp vragen. JAC-medewerker Willem den H. (27) verwees vader en dochter naar zijn collega Monica M. (25), een part-time medewerk ster, die tijdens het eerste en enige gesprek op 8 september adviseerde eerst de beslissing af te wachten omtrent wijziging van de voogdij. Een verzoek om voogdijherziening zou namelijk op 32 september worden behan- Door Sybe Stamm deid door de rechtbank Rotter dam. Het JAC was inmiddels wel op de hoogte gebracht van het adres waar vader zijn dochter tje had ondergebracht Op 10 september weigerde Monica M. dit adres bekend te maken aan een politie-inspectrice. Op 11 september deed de politie een inval in het JAC, waar ook Willem de H. weigerde het adres te zeggen. Hij werd gear resteerd en de politie dwong hem het dossier over het meisje af te geven. Volgens de tenlastelegging zou den de JAC-werkers het meisje verborgen hebben gehouden en haar hebben onttrokken aan de nasporingen van de politie. De rechtbank sprak het tweetal van beide punten vrij. In hoger beroep bij het gerechts hof stelde advocaat-generaal mr. F. J. G, baron Van Voorst tot Voorst zijn eis alleen terza ke van het onttrekken aan de nasporingen van de politie. Hij zei dat iedere burger en zeker iedere hulpverlenende instantie de plicht heeft desgevraagd me dewerking te verlenen aan het opsporingsonderzoek van de politie. Door dit te weigeren hebben de verdachten buiten dien een vonnis ontkracht van de Haarlemse rechtbank, die de voogdij over het kind had toe gewezen aan de moeder. De advocaat-generaal achtte beide verdachten schuldig en straf baar. Verdediger mr. M. Wladimiroff uit Den Haag bepleitte dat het vrijsprekende reehtbankvonnis zou worden bekrachtigd. Hij benadrukte dat het meisje door haar eigen vader op het adres was ondergebracht zonder dat het JAC daarbij behulpzaam was geweest. De JAC-medewerkers hebben het kind dus niet onttrokken aan de politiële nasporingen; zij hebben alleen geweigerd hun wetenschap aan de politie mee te delen. Dat is ook volgens de jurispru dentie van de Hoge Raad geen onttrekken in actieve zin. De opvatting dat dit verzwijgen niet valt onder het begrip ont trekken, past ook volkomen bij het door de wet uitdrukkelijk aan een verdachte toegekende zwijgrecht, aldus mr. Wladimi roff. Subsidiair vroeg pleiter ontslag van rechtsvervolging voor zijn cliënten, waarbij hij zich beriep op het ontbreken van de mate riele wederrechtelijkheid. De verdachten hebben een redelijk middel gebruikt ter bereiking van een redelijk doel, vond mr. Wladimiroff, die geheimhou ding van toevertrouwde gege vens een essentiele voorwaarde noemde voor hulpverlening op vertrouwensbasis. Vonnis 7 maart. Schiedam Zelfs van ge vaarlijke verkeerssitua ties wordt een politieke zaak gemaakt. Dat is de mening van de nestor van de Schiedamse ge meenteraad Cees Lans bergen (CDA). Gister avond stemde de raad een amendement weg, dat door hem en zijn fractiegenoten Siem Ros- man en Jan de Koning was ingediend naar aan leiding van een PSP- brief over de situatie bij station Nieuwland, Volgens dat schrijven steken ge bruikers van openbaar vervoer vaak onvoorzichtig de drukke Nieuwe Damlaan over, wan neer zij zich van de trein naar de bus haasten; een verkeer schaos zou ontstaan. Met de pacifistisch-socialisten, die niet in de raad zitten, was Lans bergen eens dat de gevaren worden weggenomen als in de buslijn een lus wordt gelegd. Dat komt neer op een extra halte ten noorden van het sta tion. Volgens wethouder voor stadsontwikkeling ir. Chris Zij develd (PvdA) zou dat echter betekenen, dat bussen onaan vaardbaar veel tijd verliezen vanwege het omrijden. De wet houder werd daarin gesteund door zijn eigen partij en door CPN en PPR. Boer Lansbergen kreeg gelijk van CDA en VVD. „Zo gaat dat tegenwoordig, over al maken ze een politiek ge vecht van", aldus de oudste van de raad. „Terwijl deze proble men niet eens de nodige aan dacht krijgen. Vroeger, nog maar enkele jaartjes geleden, was er een verkeerscommissie waarin de raadsleden iets had den te zeggen. Nu gaat dat via de commissie voor ruimtelijke ordening. Daarin zitten ook wel raadsleden, maar die commis sie heeft geen tijd voor deze problemen: die bouwt alleen maar". Wethouder Zijdeveld vond zelfs, dat de situatie bij station Nieuwland helemaal geen geva ren in de hand werkt. „Ik vind het aangeslingerde probleem helemaal geen probleem. Over steken vlak langs de dan nog gesloten spoorbomen is juist heel veilig. Andersom wordt het juist moeilijker als de lus wordt gelegd. Vanaf de andere kant van de wijk moet namelijk ook worden overgestoken!" Aan de discussie ging overigens nog enige spraakverwarring vooraf. Lansbergen repte eerst over een brief van wijkvereni- ging Bijdorp. Verhulsdonk be greep dat met en zei: „Wij pra ten nu toch over een brief van de PSP?" Waarop Lansbergen antwoordde: „Ja, ja. Maar dat is toch hetzelfde?" Vlaardingen Een felle brand verwoestte gistermiddag de gehele bovenverdieping van het pand aan de West Havenkade 47 in Vlaardingen. Het vuur ontstond toen de eigenaar van Hollandia Parelin dustrie een fles wasbenzine liet vallen vlak naast de kachel. Een steekvlam wss het gevolg waarop de man zich ijlings uit de voeten maakte. De brandweer ruitte met groot materiaal uit maar kon toch niet voorkomen, dat de gehele bovenverdieping uitbrandde. De schade bedraagt honderdduizenden. De directeur van het bedrijf was later in de middag geheel overstuur naar hu's gegaan en kon nog geen commentaar over de zaak geven. Eerder in de middag rukte de brandweer eveneens naar de West Havenkade uit voor een brandje in een mobiele bouwkeet. Daar ontstond het vuur vermoedelijk doordat gas ontsnapt was uit een fles voor de verwarming. Niemand bevond zich op dat ogenblik in de houten keet. De brandwweer had de zaak snel onder controle, de schade is gering. Schiedam Na een val van ruim zes meter is de 53-jarige H, Suisse met diverse verwondin gen opgenomen in het Noletzie- kenhuis. Tijdens een slaapwandeling was de Schiedammer 's nachts uit het geopende raam van zijn woning aan de Donker Curtius- straat gevallen. Twee etages la ger kwam hij op de grond bij. Vlaardingen Organist Aad Zoutendijk geeft donderdag middag weer een concert op het orgel van de Grote Kerk van Vlaardingen. Het lunchconcert duurt van kwart vóór tot kwart over een. ^'iniiiiiifiinijiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiitiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiKtiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifjiiiiiiiiiiiiiiniiiiiimfiiiiiiiniiiUÉ nllilNIIIIIf JllIjlllJIIIIIIJlIIllIHlllflIIlllllflIIIUIIIIIflIiin Schiedam De bewonersver- eniging Schiedam-Centrura heeft het voorstel voor de aanpak van de Lange Ha ven veranderd. Men wil de haven aan de zijde van de Hoogstraat nu laten veran deren in een woonerf. Na overleg met de bedrijven die; langs de haven zijn gevestigd bleek het niet mogelijk om het tracé helemaal voor het aut overkeer af te sluiten, zoals men aanvankelijk wilde. Indien de gemeente met de aanleg van een woonerf akkoord gaat zul len auto's alleen nog stapvoets over de haven mogen rijden. Over het nieuwe plan worden de buurtbewoners deze week geën quêteerd. Het voorstel met de gespuide aan- en opmerkingen wordt vervolgens nog eens op maandagavond 28 februari aan de buurtbewoners voorgelegd. Nadat het resultaat van die bij eenkomst in zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat twee da gen later m de bestuursverga dering van de bewonersverem- gmg is besproken zal het plan dan aan wethouder Chris Zijde veld worden aangeboden. Vlaardingen De directie van Windmill Nederland in Vlaardingen heeft besloten het kort geding, dat zij woens dag tegen de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) wilde aanspannen, aan te houden. Zij heeft dit besluit genomen, omdat de bonden de stakingsacties tot na 5 maart hebben opgeschort. Sen woordvoerder van het Ame rikaanse kunstmest-concern deelde gistermiddag mee dat in overleg met de drie vakorgani saties op korte termijn zal wor den gezocht naar een datum, waarop de onderhandelingen kunnen worden hervat. Tijdens vergaderingen van de FNV in het afgelopen week einde was reeds besloten om in te gaan op de voorstellen die de directie vrijdag per brief aan het personeel had gedaan. Deze hielden onder meer in dat bijf eventuele onderhandelingen1 ook gesproken kon worden over de extra twee procent loonsverhoging Zaterdag werd bekend dat de directie een kort geding aanhangig zou maken als niet over de nieuwste voor waarden zou worden gespro ken. Na de toezegging van de bonden om het ultimatum tot 5 maart uit te stellen besloot de directie op haar beurt het kort geding voorlopig uit te stellen. Schiedam De grote pop, die gedurende de caraavalstijd bo ven café-restaurant De Amstel- bron aan de Broersvest heeft gehangen, wordt vanavond om 22.30 uur verbrand. Dit zal ge- i op het open terrein de Baan (achter het Broers- *eld), Oorspronkelijk was het de bedoeling de pop rond het middernachtelijk uur te ver- taanden, De carnavalsvereni ging De Bietzeilers hoopt ech ter dat het vroegere tijdstip meer toeschouwen op de been brengen. i (Schiedam Twee jongens uit Schiedam-West hebben gister middag bij het spelen ernstige brandwonden opgelopen. Met eerstegraads brandwonden dastraat en de Westfranketand- ïn het gezicht werd de 6-jarige sestraat. Met nog vier andere Jeroen Vervoort opgenomen _in jongens waren de twee scholier- het Noletziekenhuis. Zijn tjes daar rond een hut met vuur vriendje, de 13-jarige Peter aan het spelen. Tot een blik met Buurman, liep tweeedegraads benzine dat in de hut stond brandwonden op aan zijn on- stond vlam vatte en er een derbehen. Na medische behan- steekvlam kwam. Buurtbe- deling in het ziekenhuis kon hij woonster mevrouw Ouwens die naar huis terugkeren het ongeval zag gebeuren. De twee waren gewond geraakt bracht de gewonde jongens op het braakliggende terrein naar het nabijgelegen zieken- 'nabij het kruispunt van de Alei- hifis. De zeventiende muzie- kweek is gisteren in Maassluis van start ge- gaan. Uiteraard is de Koningshof de plaats z_ van handeling. En dat betekent voor de vele jonge muzikanten een g tred naar het podium met knikkende knieën. Het valt immers niet mee je groot te houden 1 tegenover de tientallen volwassen belangstel- lenden als daar je kun- E nen op de piano ot 5 blokfluit na één, twee j= jaar les wordt aange- 5 hoord. Spannend is het j= in elk geval wei. In totaal zijn vieren twin- tig prijzen beschikbaar gesteld voor de beste muzikant in de leeftijd van acht tot achttien jaar oud. Die worden vrijdagmiddag aan het slot van de muzikale manifestatie uitgereikt door Maassluis' wet- houder f. van der Knaap van culturele =5 zaken. Woensdagavond treden de amateurs op, die ou- der dan achttien jaar S zijn. 5 Dat de muzlekwedstridd in de Joop der jaren is uitgegroeid tot een meer dan alleen Maas- slulse aangelegenheid, toont de lijst der deel- nemers wel aan. Onge- veer een derde daarvan komt vin buiten de ge- meen te. UHIH mm II1111II1 nutl IIUllllI lllll IIUVH HUic. Schiedam Voor de aanpak van Gr oen oord-Midden worden eind deze week diverse werk groepen gevormd. Schiedam Overdekt zwembad in één van de noordelijke wij ken van de stad hoopt cultuur wethouder Herman Posthoorn binnen enkele maanden duisde- lijkheid te kunnen verschaffen. Hij zei dat tijdens de gemeen teraadsvergadering, waarin werd besloten voor de aankle ding van het gebied rond zwembad Groenoord ruim een miljoen gulden uit te trekken. Al jaren wordt gesproken over de komst-van een overdekt bad, mogelijk naast het bestaande Schiedam Midden op straat is gisteren de de 72-jarige M. Tuinburg overleden aan een hartverlamming. De vrouw uit de Anthony Muys- straat werd nabij haar woning plotseling onwel. In het Ge meenteziekenhuis werd de doodsoorzaak vastgesteld. openluchtbad. Vragen van raadsleden Cor van Tilborg (VVD), Siem Rosman (CDA) en spits-afbijter Ane Vertinde (Pv dA) brachten wethouder voor stadsontwikkeling ir. Chns Zij develd tot de uitspraak, dat het opknappen van het gebied rond bad Groenoord niet betekent dat op die plek het overdekte bad niet meer kan komen. Hij heeft dat al vaak gezegd, maar aan de hand van schetsen van dat gebied kon hij gister avond de raad overtuigen dat een overdekt bad mogelijk blijft. Zijn collega Posthoorn hoopt verder over enige maan den ook te kunnen zeggen op welke termijn dat overdekte bad er kan liggen. Vanavond wordt één en ander in het stadskantoor besproken door de betrokken raadscommissie. Geïnteresseerde buurtbewoners kunnen zich hier voor opgeven tijden de mfo-avonc die vrij dagavond in De Ark aan het Hargplem wordt gehouden Het is de bedoeling dat deze werk groepen naar aanleiding van reacties van buurtbewoners met gemeente-ambtenaren de plannen voor de aanpak van de buurt gaan aanpassen. Met name zullen de werkgroepen zich richten op de plannen voor het maken van vrije busstro ken, de installatie van twee ver keerslichten op de Laan van Bol 'es en het weren van het doorgaande verkeer uit de Pe ter van Anrooylaan en de Eduard van Bemumlaan. Vlaardingen Twee Vlaardingers hadden het voorjaar wel heel sterk m het hoofd. Beiden werden zaterdag door de politie aangetroffen, al zwemmend in het koude water. Ter hoogte van Mignon aan de Westhavenkade kon de 27-jange R. E. de C. op de kant worden gebrachtOndennvüoed van sterke drank was de man in de Oude Haven gesprongen en daar een zwempartij begonnen. Ter ontnuchtering werd hij naar bet politiebureau gebracht Een tweede zwemmer werd in de Nieuwe Waterweg waargeno men. In zijn blootje zwom hij m de rivier ter hoogte van het Deltahotel. De man weigerde aanvankelijk m de nvicrpo- litieboot te klimmen en eenmaal aan boord moest hij in bedwang worden gehouden. De politie verklaart, dal de man „geestelijk wat m de war was." Zo zou hij een „daad" hebben willen stellen door middel van de zwempartij in de koude en zware golfslag. Onder een warme douche m het bureau van politie kwam de man weer m goede doen. Schiedam Voor twee sociaal- culturele instellingen in het Singelkwartier heeft de ge meenteraad gisteravond een gunstig besluit genomen. Nieu we huisvesting van sociëteit De Tempel zal binnenkort wor den besproken in een van de raadscommissies, wals de be heerders wilden. Tevens ging de raad In principe akkoord met de verbouwing van de voormalige Savornin Lobman- school tot een nieuwe ruimte van Centrum Oost, De brief van de Katholieke Stich ting voor Sociaal Culturele Ar beid (KSCA) over een mogelij ke nieuwe accommodatie voor De Tempel aan de Overschiese- straat werd vrijwel zonder pro blemen aangenomen. Moeilijker ging het er aan toe bij het voorstel voor Centrum Oost, momenteel gevestigd aan de Dr. Zamenhofstraat Voorna melijk door een verschil van opvatting tussen CDA-fractie- leidster Rietje Taverne en PPR- man Hans van der Wilk over de begrippen buurtcentrum en wijkcentrum. Met steun van de PvdA-ers Joop de Jong en Ane Verluide kreeg Van der Wilk er een amende ment door waarin duidelijk wordt vastgesteld dat een en ander m relatie moet worden gezien met de definitieve oplos sing van het accommodatie- vraagstuk in de wijk Oost, Al leen PvdA-vrouw Clara Stro man stemde daar tegen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1