F raten in hokjes is beroepsverdwazing Dercksen Gezichtsvermogen Feike Asma gaat weer vooruit 'ioze Autoshow Voorzitter nieuwe stichting voor geestelijk gehandicapten Tafelronde in bestuur iTfk {16.559.- f30 f 16.35$r f10.434,-^ fll.642; Mercuriusstraat 22, Vlaardingen Tel. 010-342156/347500 WOü-TSDAG 23 FEBRUARI 1977" VD/SCIW 4 bestuursvergaderingen, waarvan de eerste nog moet plaatsvinden, zal steeds een waarnemer aanwezig zijn van Myo- sotis, diakonaal club werk voor geestelijk ge handicapten, vanuit de kerken gesteund. moeite met lezen, schrij ven en rekenen, daar door een verminderde belangstelling hetgeen verklaart dat zij vaak lastig worden, baldadig. Ook debielen (iq van zestig tot tachtig) heb ben meer baat bij indivi dueel onderwijs door een gebrek aan doorzet tingsvermogen, zelfver trouwen, en door een arm gevoelsleven. De opleiding van imbecie len richt zich op hand vaardigheid om de mo toriek te ontwikkelen. Vaak zijn zij aan uiter lijk te herkennen (mon golisms is daarvan een vorm) hun iq ligt van circa vijfendertig tot zestig en de ontwikke ling reikt niet hoger dan die van een zevenjarig kind. Idiotie is de laag ste graad. Van Bommel: „Ja en dan zijn er ook nog mensen, die spreken van hoogdebiel en laagde- biel, hoogimbeciel en ga maar door. Dat zijn va kidioten. Beroepsver- dwazing. Dat is praten in hokjes, waarbij je uit gaat van beperkte moge lijkheden, en dat is wel heel makkelijk, om te praten vanuit gebreken. Je moet uitgaan van de mogelijkheden, die ie mand heeft Daarom willen wij gaan kijken, of wij ook iets kunnen betekenen voor de men sen in die witte vlek. Het streven naar integratie van achtergestelden in de 2ich normaal noe mende samenleving zal steeds een stimulans blijven om te zoeken naar nog meer mogelijk heden". Nergens in Nederland wordt het percentage geestelijk gehandicapten zo hoog genoemd als in Schiedam. Dat komt door het jeneververle den. Aan alcoholisme gingen veel arbeiders kapot, de borelingen toonden niet zelden een afwijking. „Als je het geheel van de zwakzinnigenzorg be kijkt. zie je veel resulta ten. Huisvesting is vaak aangepast, er zijn inter naten, tehuizen, er be staat aangepaste gezin- sop vang en ook Schie dam heeft een sociale werkplaats. Maar nog meer kan gebeuren. In deze stad bestaat een zo genaamde witte vlek: licht geestelijk gehandi capten, die niet zijn aan gesloten bij een vereni ging en misschien wor den overgeslagen bij de hulpverlening" - volgens Chris van Bommel ont staat veelal schaamtege voel bij ouders van deze zwak begaafden, veroor zaakt door misbruik van woorden als debiel, im beciel en idioot. Van Bommel werkt bij de rooms-katholieke so ciaal-pedagogische dienst, Hang 12 in Rot terdam, een centrum voor geestelijk gehandi capten. Hij is daarnaast voorzitter van een nieu we stichting die vorige week van start ging in de Noordmolen, een proeflokaal op de Noordvest De naam is GJVW: gespecialiseerd jeugd- en volwassenen- werk. Voorlopig maakt de Nederlandsche Tafel ronde de stichting finan cieel mogelijk. De aanzet ertoe is gege ven door de samenwer* „Activiteiten kunnen dan worden ontplooid voor een groep mensen met een lager intelligen tiequotiënt dan als nor maal wordt gezien", zegt Chris van Bommel. „So ciale vaardigheden aan leren draagt bij tot een samenleving waarin mensen met een achter stand niet per definitie uit de boot hoeven te vallen". De meesten, die door de nieuwe stichting worden bereikt en eerst door de onder verenigingen wer den bereikt, zijn volgens hem op het niveau van een imbeciel. „Die witte vlek bestaat uit ongeor ganiseerden: minder be gaafden en licht geeste lijk gehandicapten, die wellicht behoefte heb ben aan bepaalde activi teiten. Maar wij weten hen niet te vinden. Die zaak ligt heel erg emo tioneel, struisvogelach tig. Je trapt op zere te nen als je zegt, dat je ook iets kunt doen voor moeilijk lerende kinde ren op het peil van bij zonder lager onderwijs. Dat schept weerstanden. Men trekt zelf een schei ding tussen blo en de biel." Op papier staat dat strak aangegeven. Zwakbegaafden hebben een iq van ongeveer tachtig tot honderd, kunnen op school moei lijk meekomen, hebben kende ouderverenigin gen in Schiedam, ge vormd door ouders van kinderen met een ach terstand in de omwikke ling. De nieuwe federa tie bestaat uit de protes tantse vereniging Phila delphia en de VOGG: deze vereniging van ou ders van geestelijk ge handicapten is een fusie van Helpt Elkander en Voor Het Zorgenkind, een algemene en een roomse vereniging die vorig jaar samensmol ten. Handvaardigheid Het doel is jongeren en ouderen met moeilijkhe den in de geestelijke ontwikkeling, die geen gebruik kunnen maken van bestaande sociaal- culturele voorzieningen, te begeleiden in een aan gepaste situatie. Werk groepen voor sport en Chris van Bommel, cultureel werker met geestelijk gehandicapten: „Je moet uitgaan van iemands mogelijkheden." steld door het ministerie van onderwijs, is te hoog. Daarom is een ei gen onderkomen in de toekomst wenselijk en met smart wordt geke ken naar het potje van vijfduizend gulden, dat Verdere voorzieningen voor ondermeer hand vaardigheid vindt be stuurslid Hans Huisman op bijvoorbeeld zijn ei gen school maar de huur van kantine, loka len of gymzaal, vastge- betrokken wethouder Herman Posthoorn over zou hebben voor sport- projecten. Voor de oprichting kwa men de betrokken ver enigingen tot nu toe twee keer bijeen. Bij de spel zorgen vrijwillig voor uitvoering van acti viteiten: zwemmen in bad Zuid, badminton aan de Dr Kuyperlaan gelegenheid die door de gemeente is aangebo den. ADVERTENTIE Dit is een uitnodiging! Voor een geweldige autoshow. Een keur aan Leyland merken staat klaar in onze showroom, in verschillende uitvoeringen. Auto's die konkurrerend zijn in hun prijsklassen. Kom ze op onze feestelijke show bekijken, ga er eens in zitten en rijd ermee! Overtuig u van die zeer kompleet uitgevoerde auto's: de Mini. Allegro, de Marina Mark II, de Princess, Maxi en Triumph. En bedenk: voor al onze auto's geldt een vol jaar garantie, ongeacht het aantal kilometers. Reden genoeg om óók te komen, dachten wij, want dan kunt u meteen 'n stukje van onze service proeven, die verder gaat dan alleen de verkoop van 'n nieuwe auto! Tot ziens op de show. Denieuwe vorm van autorijden. jFjjSjRuim -TRfü luxueus. vanaf jnkl. BTW. Vaak geïmiteerd, nooit geëvenaard. ----- Al vanaf UTt Feiks Asma: minder concerten in de toekomst Da's rijplezier! Alies erop en eraan! sagSESss.,, De Dolomite, Ji k dat accelereert dat schakelt! -elfaa Al vanaf gséw inkl. BTW. Al vanaf inkl. BTW.Eg Solide gezinswagen, ekonomisch in gebruik. Tijdens de showdagen krijgt iedere koper van ff een nieuwe auto een A? weekend Londen kado! Ir- Jaap Hazejagsr Jnkl. BTW. Donderdag 24, vrijdag 25 en zaterdag 26 februari 1977, vrijdag van 10.00-21.00 uur, donderdag en zaterdag van 10.00-18.00 uur. Dealer voor: Mini - Allegro - Marina - Maxi - Princess - Triumph - Sherpa,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4