bos doet Vlaardingen goed Gedeeltelijke bebossing, gedeeltelijke bebouwing PPR: Alleen bos niks anders VVD: Nieuwbouw zeker geen must PCG/KVP: Vóór bos, maar geen oerwoud! SGP/GPV: DONDERDAG 24 FEBRUARI 1977 VD/SC/W De vergadering van het Openbaar Lichaam Rijmond zai maandag een zeer spannende worden. Op de agenda staat namelijk de Vlaardingse Broekpolder. Zoals bekend wil Rijnmond zesduizend woningen in deze polder bouwen. Vlaardingen ziet dit plan helemaal niet zitten en wil de gehele polder bebossen. Rijnmond heeft echter het laatste woord. Dat betekent dat de gemeente Vlaardingen door middel van een zogenaamde aanwijzing verplicht kan worden het streekplan van Rijnmond te volgen. Sinds de vergadering van de commissie voor ruimtelijke Ordening van de Rijnmondraad op dinsdag 8 februari is de kans zeer wel aanwezig, dat Rijnmond met een compromisvoorstel komt, én bos én woningen. Nu reeds is bekend dat wanneer het compromisvoorstel niet voldoende garagumenteerd wordt Vlaardingen dit van de hand zal wijzen. Rijnmond geeft dan vervolgens een aanwijzing. Hiertegen kan en zal de gemeente Vlaardingen in beroep gaan bij de Kroon. Op deze pagina vindt u de meningen van de Vlaardingse politieke parijen. Henk Schippers: „Ik zal niet rusten voordat er in de Broekpol der een bos staat1'. „In geheel West Nederland kan geen echt bos meer worden aangelegd. Ai- leen de Broekpolder zou hiervoor nog in aanmerking kunnen komen. Hopelijk knoopt Rijnmond dat goed in de oren, want ik zal met rusten voordat er in de Broekpolder een bos staat". Het Vlaardingse PvdA-r&adshd Henk Schippers is ervan overtuigd dat in de Broekpolder geen huizen gebouwd moe ten worden. „Rijnmond pint zich vast op het inmiddels verouderde streek plan", zegt Schippers vastbesloten, „maar dat streekplan gaat uit van be volkingsprognoses van tien jaar gele den". Als Rijnmond uiteindelijk met een com promisvoorstel zal aankloppen bij de gemeente Vlaardingen, dan is het nog helemaal de vraag hoe hierop gerea geerd wordt door de PvdA. Herik Schip pers: „Het gaat ons om de argumentatie van Rijnmond. Als zij met goede argu menten komen om de Broekpolder vol te bouwen met huizen, hebben wij daar begrip voor. Rijnmond moet echter met door Kees Jonker met het argument komen, dat het streekplan vermeldt dat er nieuwbouw moet komen Minister Gruijters van volkshuisvesting heeft al laten door schemeren dat streekplannen in het algemeen niet altijd een wet van Meden en Perzen hoeven te zijn. Dat is toch al een teken aan de wand". De gemeente Vlaardingen en Rijnmond moeten een tussenoplossing vinden in de problematiek rond de Broekpolder. Rijnmond blijft hameren op woning bouw. Rijnmondgecommiteerde A. van 't Laar heeft al verkondigd, dat een geweldige achterstand is opgelopen wat betreft het bouwen van woningen. Hij spreekt van „een gat van 9600". „De Broekpolder mag ons als bouwlocatie niet ontgaan", zeggen Rijnmondmensen daarom Dit wordt nog aangevuld met: „Vlaardingen ligt binnen een steenworp afstand van Midden Delfland en het Lickebaertgebied. Ze moeten met mop peren". ning. De inwoners van Rijnmond ko men veel tekort. De behoefte aan bos is erg groot dat blijkt ook uit uw streekplan maar Rijnmond heeft slechts twee vierkante meter bos per inwoner. Het Staelduinse bos bij Hoek van Holland is het enige echte bos m deze omgeving. Dat bos ontvangt nu echter al vier maal zijn maximale capa citeit aan bezoekers". Een ander argument van het Vlaar dingse PvdA-raadslid: „Door huizen te bouwen in de Broekpolder mis je een unieke kans voor een bosgebied waar nu en in de toekomst veel bouwactivitei ten plaatsvinden: Vlaardingen Holy, Maassluis, Schiedam Woudhoek en Spa- land en misschien op langere termijn Zestienhoven". Over Zestienhoven zegt Henk Schip pers: „Veel mensen vinden dat het Rot terdamse vliegveld gesloten moet wor den. Het staat echter nog niet vast wanneer dit moet gaan gebeuren. Daar komt dan nog bij dat Zestienhoven elk jaar nogal wat gemeenschapsgelden op slokt. Met dat geld zou je een aardig bos kunnen aanleggen". BOS MOET Verph'ch tingen Mopperen Op het ogenblik is echter nog geen sprake dat Vlaardingen moppert. Maar de kans is groot dat dat binnenkort wel gebeurt. Rijnmond heeft al gedreigd met het geven van een aanwijzing. Zo'n aanwijzing zou inhouden dat Vlaardin gen haar eigen bestemmingsplan moet aanpassen aan het streekplan van Rijn mond. Na de commissievergadering voor Ruimtelijke Ordening Rijnmon draad dmsdag 8 februari is die kans op een eventuele aanwijzing al een stuk kleiner geworden. De pleidooien van burgemeester W. A. Kieboom en Henk Schippers hebben een behoorlijke steen daartoe bijgedra gen. Zij voerden in het spreekhalfuur vóór de commissievergadering het woord. Maar de mogehjl :eid dat Rijn mond aan de noodrem trekt (door het geven van een aanwijzing!) blijft be staan. In zijn lange monoloog die ongeveer het gehele spreekhalfuur m beslag nam voerde Schippers een aantal glashar de argumenten aan. Zijn betoog: „On der ruimtelijke ordening moet ruet al leen woningbouw verstaan worden. Ook recreatie is een soort ruimtelijke orde- In het streekplan van Rijnmond staat dat Vlaardingen aan een bepaald aantal bouwverphchtingen moet voldoen. De PvdA'er vervolgt: „We kunnen ruim schoots aan alle verplichtingen voldoen zonder ook maar een enkel stukje Broekpolder aan te snijden. Sterker nog. Cees Roozemond heeft in de wan delgangen al gebabbeld over een aantal van slechts tweeduizend woningen in de Broekpolder. Volgens Roozemond was het niet noodzakelijk om de geplande zesduizend woningen neer te zetten. Die uitlatingen van Roozemond - nu burge meester van Alkmaar staan uiteraard niet op papier. Zonder nieuwbouw in de Broekpolder, heeft de gemeente Vlaardingen voldoende bouwlocatie voor drieduizend woningen Waar over praten we dan eigenlijk?" Nog een sterk argument van Schippers, dat eveneens enige Rijnmond-commis sieleden aan het denken heeft gezet: „Een goed woonmilieu en een goede woonomgeving staat of valt met goede recreatieve voorzieningen in de onmid dellijke nabijheid. Het is bekend dat vele mensen uit deze omgeving willen verhuizen naar de rand van de Veluwe of naar Noord Brabant Rijnmond wil die „trek naar buiten" tegengaan. An ders heeft het bouwen van zoveel wo ningen weinig nut. Maar dan moet de mensen hier ook iets geboden worden, wat men in de Veluwe en Brabant volop heeft: bos. Vergeet met dat een Broek- polderbos van tweehonderd hectare een stuk groter is dan het Kralingse bos. Het is voor Rijnmond een fluitje van een cent om een stuk achterstelling van de bevolking ongedaan te maken: een bos in de Broekpolder". Ook burgemeester Kieboom bemoeit zich met de „strijd" tegen Rijnmond. Op de genoemde commissievergadering van 8 februari sprak Vlaardings' eerste burger zijn twijfels uit of alle voor- en tegenargumenten wel voldoende onder de loep waren genomen. Een tegenargu ment dat de commissieleden verraste: „Momenteel wordt gepraat over een tankercleaningbednjf in de Laurensha- ven. U mag van mij weten, dat de Laurenshaven niet aan de Broekpolder grenst. Maar wel is het zo, dat een eventuele vestiging van een tankerclea ningbednjf aldaar nare gevolgen kan hebben, omdat de meest voorkomende windrichting juist op de Broekpolder wijst". Blij Een bos in de Broekpolder? Vlaardin gen zou er dolblij mee zijn. „Maar niet alleen Vlaardingen zou blij zijn", ver klaart Schippers, „het hele Rijnmondge bied zou dat zijn, want we zitten hier gewoon met een chronisch gebrek aan recreatievoorzieningen". Schippers rela tiveert: „Rijnmond stelt daar natuurlijk tegenover, dat er ook een gebrek aan woningbouwlocatie is. Daar geef ik Rijnmond gelijk in. Maar zo'n unieke kans om een prachtig, groot bos aan te leggen in een bijna volgebouwd Rijn mondgebied mag je niet aan je neus voorbij laten gaan. Als Rijnmond nu werkelijk om woningbouwlocatie verle gen zit, laat ze dan een aanwijzing geven aan de gemeente Rotterdam. Zoals bekend heeft Rotterdam plannen voor een pretpark het zogenaamde Lagorama op het open terrein bij het waterleidingbedrijf beneden aan de Van Briencuoordbrug. Waarom ver plicht Rijnmond de gemeente Rotter dam niet om daar woningen te zetten?" Rien Lens velt van de SGP/GPV ziet het hefst óén groot bos in de Broekpolder. Zijn fractiegenoot Henk van der Meer wijst een eventueel voorstel met die strekking echter grif van de hand. Rien Lens velt zegt. „Ik neem aan dat Rijnmond en de gemeente tot een compromis zuilen komen, waar wij ons allebei achter kunnen scharen: gedeeltelijke bebossing, ge deeltelijke bebouwing" Volgens Lensvelt js het verstandig om de Broekpolder nu al ten dele te bebossen. Hij vertelt: „Er moeten wel open plekken blijven, waar mogelijkerwijs nó 1986 nog gebouwo kan worden. Zoals de situatie nu is, moeten we eerst de binnenstad vol bouwen. Daar liggen nog genoeg open plek ken." PPR-raadslid Willem Kwakkelstem vindt dat in de Broekpol der alleen bebossing moet komen. „Als Rijnmond een aanwij zing geeft dan vind ik dat zeer ten onrechte", meent Kwakkel- stem, „op die manier wordt ongetwijfeld beroep aangetekend tegen het Rijnmondbesluit Het kan dan nog jaren duren voordat een definitieve beslissing is genomen". Een bos m de Broekpolder is volgens de Vlaardingse radicaal van regionale betekenis. Hij zegt: „Ook voor Schiedam, Maassluis en Rotterdam kan een Broekpolderbos als recrea tiegebied fungeren". Kwakkelstein verwacht dat Rijnmond bij het Vlaardingse college zal aansturen op een compromisvoorstel. „Maar ik verwacht met dat het college water bij de wijn zal doen", vertelt het PPR-raadslid, „daardoor zouden wij afwijken van onze eigen doelstellingen, namelijk: bos in Broekpolder". Grote vraagtekens zet Willem Kwakkelstein bij een rapport van de Provinciale Planologische Dienst (PPD). Hij zegt ••Een jaar geleden kwam de PPD met een rapport waaruit ondermeer kon worden opgemaakt, dat de bevolkmgsprogno- se van Rijnmond niet meer klopte. Dat rapport is m de ijskast verdwenen. Nog steeds weten we met wie dat heeft gedaan. Ook de fractie van de WD is geen voorstander van het bouwen van huizen in de Broekpolder. Gemeenteraadslid Floor Quast is van mening dat het zeker geen „must" is dat ni 1986 huizen gebouwd moeten worden. Hij 2egt: „De bevol- kingsomstandigheden in '86 moeten dicteren of er dan wel of niet gebouwd zal worden. Als het aan ons ligt beginnen we nu al met het bebossen van de Broekpolder. Dit alles echter onder de voorwaarde dat het een reservegebied blijft voor eventuele nieuwbouw na 1986". Volgens de Vlaardingse WD-er houden Rijn mond en de gemeente Vlaardingen er een ver schillende mening op na, omdat de beide instan ties uitgaan van eigen bevolkingprognoses Quast: „Volgens de prognose van Vlaardingen zal de bevolking tot het jaar 2000 zich niet verder uitbreiden dan 82,000 mensen. Rijnmond gaat er in haar streekplan echter vanuit dat het aantal Vlaardingers rond de eeuwwisseling de honderd duizend ruimschoots gepasseerd moet zijn. De prognose is zelf 125.000 mensen!" „Deze cijfers zijn gebaseerd op gegevens van een jaar of vijf geleden", aldus Floor Quast, „huidige cijfers van het CBS {het Centraal Bureau voor Statistiek) wijzen al naar een tegenovergestelde richting. De Rijnmond-prognose klopt dus met meer". Als Rijnmond eventueel Vlaardingen een aanwij zing zou geven om nieuwbouw te plegen in de Broekpolder, zou de WD dat een zeer vervelen de zaak vinden Quast* „Dan zouden we betutteld worden door Rijnmond. Trouwens, als het colle ge na een aanwijzing van Rijnmond in beroep zou gaan bij de Kroon, dan heeft de WD geen moeite om mee te gaan met het beleid van het college". De gezamenlijke PCG/KVP- fractie wil eveneens bos in de Broekpolder. „Het is al leen nog maar de vraag hoe dit aangelegd moet worden," vertelt Jellc Wijnstok van de PCG, Hij zegt: „Als je kijkt naar de plannen van de Pv dA/PPR, dan moet er een soort oerwoud komen. Dat is niet bepaald onze bedoeling." Wijnstok ziet een ruime groenstrook met sportvelden veel meer zitten. „Maar daar over zullen we in een later stadium nog wel spreken," meent de PCG-er. Het bouwen van woningen in de Broekpolder komt - vol gens het Vlaardingse raad slid - de leefbaarheid van de gemeente niet ten goede: „We moeten nog veel algemene voorzieningen treffen. Met nieuwbouw m de Broekpol der zouden we alleen maar een achterstand oplopen." „Trouwens", relativeert Wijnstok, „in de stad zijn nog genoeg open plekken die be bouwd kunnen worden. We kunnen aan het verlangde percentage woningen komen zonder in de Broekpolder huizen neer te zetten." In het geval dat Vlaardingen een aanwijzing zou krijgen dan moet de PCG eerst van de argumentatie en motivatie van Rijnmond kennis hebben genomen, alvorens zij met een mogelijk beroep van het college kan meegaan. Wijnstok: „Ik heb echter de indruk dat de gemeente en Rijnmond wel tot een com promis zullen komen. Ten minste, dat verwacht ik zelf." KVP-raadslid Koos van der Linden is een soortgelijke mening toegedaan. Hij zegt: „Tegen een beperkte bebou wing van de Broekpolder heb ik overigens geen be zwaar. Maar dan moet het wel een échte beperkte be bouwing worden, zodat er ook nog plaats is voor bos."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5