RIJKSWEG 24 KOMT IN RAAD Dieren in Broekpolder vergiftigd V oorbereidingen vorderen gestaag Zijdeveld opent energie-expo Race met man op motorkap Getest Mustèrring meubelen Wethouder Jo Vermeule: H benauwt mij Vlaardingen bij Kroon in beroep Blokkade opgeheven Bewoners huizen van Shell ongerust Brug te vroeg over, haven in Begroting '77 goed GS WIJZEN WEEKMARKT AF b sssts Renovatie Simplex- en Duplexwoningen: Praten over binnenstad m SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijdag 25 februari 1977 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25777 - 8 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 26809! - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Wethouder voor stadsontwikkeling en milieuza ken ir. Chris Zijdeveld opent dinsdag 1 maart om vier uur de tentoonstelling Energie Educatief. Deze expositie handelt over alle facetten van energievoorziening, is vervaardigd door de stichting voor milieu-educatie in Utrecht en reis momenteel door Nederland. Tot en met donderdag 10 maart is de tentoonstelling te zien In het Stedelijk Museum op de Hoogstraat in Schiedam. De toegang is steeds gratis, ook tijdens de opening, terwijl de expositie dagelijks te zien is, behalve op zondag. Een deskundig begeleider, Hans Olivier uit Utrecht, is aanwezig. Scholen kunnen een rondleiding aanvragen. Heldere infor matie wordt verschaft over de bouw van kerncentrales en de daarmee samenhangende vraagstukken, terwijl ook zon en windenergie en dergelijke veel aandacht krijgen. Een {dankbeeld over energie begeleidt de tentoonstelling, ook is literatuur verkrijgbaar. Overigens wordt vanavond de tentoonstelling van Schiedam s' kunstenaars, Ateliers Twee, geopend door museum directeur Hans Paalman. Dan wordt een dansshow gege ven. Schiedam De ge meentelijke reini gingsdienst wil voor de woonerven klei nere vuilniswagens. Vandaag en gisteren heeft men reeds een proef genomen met een wagen die bijna de helft kleiner is dan het gebruikelij ke type. „Voor de levensvreug de zijn die wooner ven misschien best, aldus de reinigings directeur E. T. Kraan, „maar dat zijn ze niet voor ons. Al die smalle stra ten met paaltjes en andere toestanden vertragen enorm. We zijn min óf meer wei gedwongen om naar iets anders uit te kij ken." 'de wagen die de ge meente twee dagen van de leverancier op proef heeft is kleiner dan de gewo ne wagen en heeft ook ondermeer een kleinere draaïcïrkel. Voor men echter tot aankoop overgaat zal eerst nog volgen de week een ander type worden getest. Schiedam Op de Lange Haven is vannacht de 24-jarige auto mobiliste A A. G. te snel links af geslagen, waardoor zij de Appelmarktbrug miste. Onder steboven kwam haar auto par does in de gracht terecht De bestuurster en haar 25-jarige passagiere Y. FL N. S. raakten riet in paniek, wachtten tot de auto vol water was gelopen en kondeo toen gemakkelijk het portier openen. Omstanders hielpen hen op het droge. Schiedam Gedeputeerde staten van de provincie Zuid-Holland hebben de begroting van ge meente Schiedam voor 1977 goedgekeurd. Ook de verscnil- lende begrotingen van de tak ken van dienst verkregen de goedkeuring van het dagelijks bestuur van de provincie. In december nam de gemeente raad van Schiedam de begro ting al 2onder slag of stoot aan. advertentie Schiedam Rijksweg 24 wordt ten minste een zaak voor de Schiedamse gemeenteraad. Dat zit er wel heel dik in na het contact, dat raadsleden Nikolaj Dielemans (PvdA) en Cor van Tilborg (VVD) met elkaar hebben gehad tijdens de pauze van de gemeente raadsvergadering deze week. In de bijeenkomst van de raadscommissie voor ruimte lijke ordening, die woensdag avond plaatsvindt, komt een voorstel op tafel om de raad ïicb definitief tegen aanleg van die rijksweg uit te laten spreken. Officieel heeft Schiedam zich nog nooit gekant tegen deze rijksweg, die alleen rijkswa-. terstaat nog in gedachten heeft en is geprojecteerd van Maassluis via Midden-Delf land naar Rotterdam en ver der. De weg zou bij Maassluis de Nieuwe Waterweg onder door moeten gaan. Woensdag nemen waarschijnlijk Diele mans en Van Tilborg het ini tiatief om de rijksweg in de raad te krijgen. Destijds was Dielemans ook de initiatiefnemer van het plan om de raad tegen rijksweg 19 te laten stemmen. Op maandag 15 december 1975 las hij een motie voor, die het ministerie van verkeer en wa terstaat een keihard Schie dams „nee" tegen die rijks weg moest laten horen. Ach ter hem stonden toen PvdA en PPR, de communisten steunden WD en CDA waar- door de motie met slechts één stem verschil werd verwor pen. Wet werd de motie afge zwakt; uiteindelijk werd aan gedrongen op uitstel van ver dere aanleg. De Tweede Ka mer luisterde een jaartje later daarnaar. Met rijksweg 24 is men in de raad veel eensgezinder. Alleen van de CPN wordt veronder steld vóór aanleg van die weg te stemmen, de rest is zo per tinent tegen dat niemand nog serieus rekening hield met eventuele aanleg ervan. i De Broekpolder: na flora, nu ook fauna vergiftigd. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen gaat in beroep bij de Kroon. Zij is het niet eens met de afwijzing van gedeputeerde staten over het houden van een weekmarkt in de Westwijk. De Vlaardingse gemeenteraad had hiertoe besloten. Maar GS menen, dat door het houden van een markt in de Westwijk een onevenredig aantal mark ten, 2owei wat tijd als plaats betreft, ontstaat in Vlaardin gen. Ook de gemeente Schie dam maakte bezwaar tegen een] markt in deze wijk. Zij vreestj te grote concurrentie ten nadele' van haar eigen markt In hun overweging om afwijzend te beslissen stellen GS, dat Vlaardingen zich te sterk heeft laten leiden door de sociale functie van een markt in de wijk in plaats op geheelzakeiij- ke gronden het raadsbesluit te Vlaardingen Wat al langer werd ge vreesd staat nu zwart op wit. Het laten grazen van koeien en andere weidedie- ren in de Vlaardingse Broekpolder is af te raden. Tevens is het niet gewenst afgeschoten wild uit deze polder te consumeren. Dieren, die geruime tijd in de door met Rotterdams havenslib opgespoten polder vertoeven, worden Tot deze conclusies komt bet Centraal Diergeneeskundig In stituut te Rotterdam. In op dracht van het Vlaardingse ge meentebestuur heeft het insti tuut de afgelopen maanden drie konijnen, vier eenden, drie ha zen en drie fazanten onderzocht op zware metalen in het li chaam. Zoals bekend bevat de Broekpolder een grote hoeveel- blootgesteld aan een verhoogde belas ting met zware metalen, met name lood en cadmium. Hoewel er (nog) geen zekerheid bestaat over chroni sche intoxicatie (vergiftigingen die ontstaan bij langdurige opname van zware metalen) is dit risico zeer wel aanwezig. heid zware metalen die ook in het voedsel zijn teruggevonden. B en W wilden naar aanleiding hiervan ook weten in hoeverre de aldaar levende dieren be smet zijn. Voor wat betreft de onderzochte hazen en konijnen zijn met uit zondering van slechts één van de zes dieren de cadmiumgehal- ten in de nieren vrij hoog. Een van de onderzochte eenden had een cadmiumgehalte van 17,0 mg, bij een van de konijnen bleek dit gehalte 2elfs 58 te bedragen. Het rapport vermeldt dan ook duidelijk dat bij de hazen en konijnen In de Broek polder een aanmerkelijk hogere cadmiumopeenhoping gecon stateerd is dan bij eenden en fazanten. Bij enige onderzocht dieren is sprake van verhoogde loodgehalten van de lever en nieren- Echter in mindere mate dan cadmium. Ook hier is bij konijnen en hazen een hogere belasting van het loodgehaite geconstateerd dan bij eenden en fazanten. In een korte toelichting op het rapport zegt ir. C. G. van Lies- j hout, hoofd van de afdeling to-j xicologie van het Centraal Dier- j geneeskundig Instituut, dat een grote mate van zorgvuldigheid I moet worden betracht bij de J interpretatie van de vrijgegeven cijfers. „Wij hebben nog lang niet voldoende vergelijkingsma teriaal om definitieve conclu sies te trekken", 20 zei hij. Daarom ook is wethouder Jo Ver- meule-van Dijk van volksge zondheid maar half gelukkig met het rapport Heel eerlijk verzucht zei: „Wat moet ik er mee? Het is eigenlijk hetzelfde liedje als met de eerder uitge brachte rapporten. Elke instan tie constateert verhoogde con centraties zware metalen, maar .niemand zegt keihard dat het spelen met je leven is, als je de produkten uit dat gebied consu meert. Dat benauwt mij. Ook het ministerie van landbouw heeft tot nu toe nog niets van zich laten horen". Binnen B en W is afgesproken dat het rapport volgende week zal worden besproken met ter zake kundige ambtenaren. hebben genomen. Uiteraard wordt dit door de gemeente ontkend. Vlaardingen meent, dat in een wijk met zo'n vijf tienduizend inwoners wel dege lijk plaats is op puur zakelij ke gronden— voor een eigen markt Vlaardingen Prof. dr. Garmt Stuiveling houdt maandag in gebouw Harmonie aan de Schiedamseweg een lezing voor belangstellenden en leden van het Humanistisch Verbond. Het onderwerp; is „Dertig jaar hu manisme in wording". Stuive ling is een der oprichters van het Humanistisch Verbond. De avond begint om 20.00 uur. |jVlaardingen De bewoners van de Willem Beukels- zoonstraat hebben de blok kade in hun straat alweer opgeheven. Eergisteren blokkeerden zij de straat vanwege het vele door gaande verkeer en de rela tief hoge snelheid waarmee gereden wordt in de straat Wethouder Bas Goudriaan heeft gisteren een gesprek gehad met een afvaardiging van de bewo ners. Dat heeft verhelderend gewerkt en de bewoners heb ben nu hun straat weer openge steld voor alle verkeer. Vlaardingen De voorbereidiugen van de renovatie van de 355 Simplex- eu, Duplexwoningen in de Indische buurt vorderen gestaag. Voor de bewoners worden eind maart drie voorlichtings avonden gehouden. Op deze bijeenkomsten waar schijnlijk in wijkcentrum West aan de Floris de Vijfdelaan kunnen de bewoners zien welk soort ramen zij moeten kiezen: draairamen, tuimelramen of huismoederramen. Als voorlo pige data voor het drietal voor lichtingsavonden worden ge noemd maandag 21, dinsdag 22 en (weer) maandag 28 maart. Tt™Sn^art'\'cndmquiteeonto! ^xiiiniumtaiiiiimiiiinimiituiuuinuuiiaitaiiniiHiiflriHiiimHtuitauiiiiimmiKiiuurituiuiiitg vangt. Het woningbedrijf zal spoedig navraag doen naar de mogelijke kosten van een der gelijk huismoederraam, De bewonerscommissie is van mening dat draairamen het meest geschikt zijn, omdat deze een goede lichtinval hebben; de mogelijkheid bestaat voor dub bele beglazing; er zijn weinig draaiende delen; minder kans op tocht; en speciaal voor de huisvrouwen de ruiten zijn van binnen makkelijk schoon te maken. Als in het tijdschema geen vertra ging meer optreedt, dan ver wacht men in oktober van dit jaar met de werkelijke werk zaamheden te beginnen. Een stukje oud Maassluis dat over enkele jaren een ander „gezicht" moet hebben. Daartoe heeft de gemeente het zogenaamde rehabili- tatieplan voor de Maasslu/se binnenstad ontwikkeld. Het gebied word omzoomd door de Stadhu/skade, Hoogstraat, Veerstraat, Markt en Wip. In opdracht van het gemeentebestuur heeft het plaatselijke archi tectenbureau Steenklst en Vedder een zogenaamde voorstudie met suggesties ontwikkeld. Alvorens de kwestie in april in de raad komt, krijgen eerst de betrokken bewoners en gebruikers van de panden binnen dit gebied de gelegenheid zich uit te spreken, ot liever: zij mogen kennis nemen van de voorstudie. Dit gebeurt aan de hand van tekeningen en een maquette. De avond wordt gehouden op donderdag 10 maart om 20.00 uur in het ontmoetings centrum Koningshof. de bewoners gehouden. Ge-I SE vraagd zal dan worden of men j j| akkoord gaat met het vernieu-j wen van de ramen en de daar- aan verbonden huurverhoging. Volgens de richtprijzen van dei s aannemers kan die jaarlijkse; s huurverhoging worden geschat} op 110, 180 en 260 gulden voor! respectievelijk de 99 Duplexwo-| ningen, de 195 Simplexportiek-j flats en de 61 Simplex-eenge-j zinswoningen. De huurverho-! ging is gebaseerd op een aflos-! s sing van twee procent van dels Schiedam totale renovatiekosten per wo-!E ring. j S Op de vergadering van de werk-! groep Simplexwoningen heeft de bewonerscommissie eergis teravond haar voorkeur uitge sproken voor de zogeheten draairamen. De tuimelramen staan op de tweede plaats van het verlanglijstje van decom- missie. Het woningbedrijf kwam met een derde alterna tief: hismoederramen. Dit een nieuw soort raam dat alle nade len van een tuimelraam onder- Vlaardingen Onder bewoners van de Shell-womngen in de Vettenoordsepolder is onge rustheid ontstaan wegens de plannen van Shell de kuizen te verkopen. Dit bleek gister avond in de wijkvergadering. of men voor koop van de wo ning voelt. Daar verdere infor matie van de zijde van de Shell geheel ontbreekt, menen de huurders, dat zij op deze vraag geen duidelijk ja of neen kun nen zeggen. Onlangs verzond de Shell haar Besloten is nu om een groep te huurders een schrijven, waarin formeren, die de belangen van hen de vraag werd voorgelegd de huurders van deze woningen zal behartigen. Wethouder Bas Goudriaan zegde daarbij toe de nodige diensten te willen ver richten in de vorm van infor matie en voorlichting over het kopen van een woning. De door de Shell genoemde prijs van circa vijfentwintigduizend gul den per woning noemde hij re delijk. 1 Vierhonderd meter op een motorkap van een auto die bijna zeventig kilometer per uur rijdt. Dat beleefde deze week onvrijwil lig de 45-jarige Schiedammer S.v.d.H. Op de Burge meester Knap- pertlaan in zijn woonplaats zat de man als pas sagier in de wa gen van zijn 21- jarige zoon G. J. v.d. H, De wagen werd daar nabij de Arie Prinslaan aangereden door de 23-jari- ge automobilist H. E. F, Na de ze aanrijding reed deze Rot terdammer echter door. Aan het eind van de laan slaagden de twee Schiedam mers er in hem in te halen, om dat de wagen moest stoppen voor een rood verkeerslicht. S. v.d toen v/a gen van de Rotterdammer staan en eiste dat de bestuur der uitstapte. Zodra het licht op groen sprong gaf de automoblist echter gas en schepte de Schiedammer, die zich op de motorkap vast klemde aan de regengootjes S langs het dak. j Na zo'n 400 me- ter stopte de wagen en volg- de de Schie- dammer de raad op er af te gaan. Met zijn s zoon zette de =E Schiedammer ff de achtervoï- ging weer in. H. ging voor de Bij de Westha- venkade in Vlaardingen liep dat uit op een handge meen. Gealar meerde poli tieagenten heb ben de beide partijen ge scheiden en overgebracht naar het hoofd bureau in Schiedam. ïiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiitiiiiiuiiiiuiiiiniiiniiiiMiiujiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiitiiiiiuiiiiitiiiuiiiË

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1