wee< e „snul felpaa a Heen ais gemeente betaalt Onderzoek kanker start deze maand Raadslid wéér ziek van stank Verkeer drie uur vast in tunnel Meetpunt bij radar geeft goed beeld Aanpak plein begint morgen JAC-medewerkers vrijgesproken van onttrekking Koningin voor kunst in Schiedams museum Kieboom in AVR- bestunr Hond iioudt buurt uit de slaap Opgeheven Symbolisch eigenaar van Verkeers lawaai op de hand een boom Een Ver kade voor 100 gulden Miehei van Huiten naar Vlaardingen SCHIEDAMSCHE COURANT Dinsdag 8 maart 1977 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25784 ,4 PAGINA'S Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL f Schiedam Het ver keer via de Benelux- tunnel richting: Vlaar dingen is gistermor gen ongeveer drie uur gestremd geweest, na dat een trekker met oplegger beladen met twintig ton blikken olie was gekanteld doordat de chauffeur met te gTote snelheid richting Vlaardingen door de bocht reed. De blikken rolden over het wegdek en een aantal er van barstte open. De poli tie heeft het verkeer richting Vlaardingen via Rotterdam moe ten Leiden. De be stuurder van de auto. een 32-jarige Hage naar werd aan een hand gewond en moest in een zieken huis worden behan deld. Trekker en op legger werden zwaar beschadigd. Op het Kethelplein, na bij de plaats waar de vrachtwagen kantel de, ging gistermiddag ook een personenauto over de kop. De chauffeur, de 27-jari ge timmerman J.C.B. uit Strijen, had te hard gereden, was de macht over het stuur verloren en was ver: volgens over de kop geslagen. De bestuurder liep daarbij geen letsel op. Wel kwam hij even beklemd te zitten in de wagen die to tall os- se raakte. De politie vermoedt dat de man te hard heeft gereden. Vlaardingen Burgemeester! Wim Kieboom van Vlaar-1 dingen is benoemd tot tij delijk vi ce-president-c om-1 missaris van de N.V. Afval-; verwerking Rijnmond. Hij volgt hiermee Rijnmondge committeerde Piet de Rui ter op. Tegen laatstgenoemde wordt, op verzoek van het dagelijks be stuur van het openbaar lichaam Rijnmond, een onderzoek inge steld inzake de verstrekte le ning van dertigduizend gulden aan Fred van Heezik, die presi dent-commissaris van de N.V. was. Fred van Heezik even eens directeur van de VVV-Rot terdam en lid van de Rijnmon- draad is hangende het onder zoek opgevolgd door Rotter dams wethouder W. van der Have. Het Vlaardingse PvdA-raad- slid Henk Krabben is het afgelopen weekeinde weer flink beroerd geweest van de stank die over Vlaardin gen en omstreken hing. „Ik ben zondagochtend zn'n hond uit gaan laten", ver telt de nu weer fitte Krab ben met een wrange smaak in de mond, „maar dat was geen pretje, want het stonk weer enorm. Het zag hele maal geel van de mist". Vorige week maandag maak ten wij in onze krant ook al melding dat het Vlaardingse raadslid ziek werd van de smerige lucht. Bij de Centra le Meld- en Regelkamer Rijnmond klaagden toen slechts vijf mensen. Het afgelopen weekeinde kwa men er echter meer dan honderd klachten binnen bij Rijnmond. „Dat wil heel wat zeggen", verklaart Henk Krabben, die van mening is dat één zo'n telefonische klacht staat voor duizend mensen. „Tja", filosofeert de Vlaardmger, „de mensen grijpen met snel naar de te- lef ooq. Ze denken natuur lijk: „Nou, m'n buurman belt wel". Een ander aspect is dat telefoneren geld kost, en ais je 's avonds belt knjg je van een antwoordappa- raat te horen dat je een an der nummer moet bellen Dat is dan weer achttien cent extra" Zelf heeft Henk Krabben ook geprobeerd zijn klacht bij de Centrale Meld- en Regelka mer te poneren „Dat is met gelukt", vertelt hij tot zijn spijt, ,ak heb wel gebeld, maar ik kreeg steeds de bezettoon Toen heb ik het geheime industrie- informatienummer van Rijn mond gebeld. Tot mijn grote verbazing hoorde ik, dat er helemaal geen bijzonderhe den te melden waren' En dat terwijl op de radio verteld werd dat er tussen Schie dam en Hoek van Holland sprake was van een starvk- golf Op z'n minst een merk waardige zaak" De verklaring van de zijde van Rijnmond hierover: „Zonda gochtend is een plotselinge windstilte opgetreden. Daar door ontstond een vervelen de stank, fn de loop van de middag trok die stank weer weg. Toen was het eigenlijk al te Iaat om de informatie aan de industrie alsnog te wijzigen" Henk Krabben zegt ten slotte- Het is toch te gek Ik sprak zondag mensen, die in Holy wonen. Eén van hen werd zó ziek van de stank, dat hij moest braken". Schiedam De aanpak van het Bart Verhallenplein begint morgen. De dienst gemeentewerken, die het karwei in de wijk Groenoord uitvoert, schat dat men er zo'n tien weken mee bezig zal zijn. In de tweede helft van mei hopen de ambtenaren klaar te zijn. Bij de reconstructie zal het verzakte plein bijna een me ter worden opgehoogd. Te vens zal het aantal parkeer plaatsen worden uitgebreid van 77 tot 100. Een en ander is vorig jaar reeds bespro ken door gemeente-ambte naren, buurtbewoners, de wijkvereniging Groenoord en de Stichting Samenle vingsopbouw Schiedam- Noord (SSSN). Het eerst zal men de achten dertig bomen op het plein verplaatsen. Vervolgens zal het rioleringsnet worden Hoek van HoHand Het meetpunt (snuffelpaal) dat bij de radarpost langs de Nieuwe Waterweg staat geeft een goed beeld van de milieuvervuiling, Hat is althans de mening van drs. J. Evendijk van het Openbaar Lichaam Rijnmond. Hij zei dit tijdens een onderhoud dat hij en enkelen van zijn medewerkers hebben gehad met het dagelijks bestuur van de deelgemeenteraad. Het deelraadbestuur is namelijk van mening dat de stof uitworp in het dorp zelf nauwkeuriger moet worden gevolgd, omdat de luchtvervuiling daar meer toe neemt dan het meetpunt bij de radarpost aangeeft. De heer Evendijk vindt het plaatsen van een dergelijk meetpunt, waar van de kosten circa. 40.000 gul den bedragen, niet juist. Dit, omdat de snuffelpaal in de dorpskern ook de stof regi streert die Hoek van Holland zelf produceert. Deelraadsvoor zitter Van der Houwen is het met deze visie echter niet eens, omdat naar zijn mening de to tale luchtvervuiling in De Hoek belangrijker is dan de vraag wie deze veroorzaakt De deel gemeenteraad wil cijfermate riaal hebben om de bevolking voldoende te kunnen informe ren. Dat er volgens de heer Evendijk uit Hoek van Holland slechts weimg klachten bij Rijnmond binnenkomen, weet Van der Houwen aan „meidmoeheid". Alleen wanneer Rotterdam be reid is de kosten van de snuffel paal te betalen wil Rijnmond deze extra-meldpost plaatsen. Veel overlast blijkt men in Hoek van Holland te hebben van de overslag van tapiocameel in Europoort. De meeste stofover- last ontstaat door het scheuren van zakkenfilters, een pro bleem waar weinig tegen te doen schijnt. De overslag ge beurt geheel reglementair, om dat de gemeentelijke haven dienst de ligplaatsen aanwijst voor de drijvende elevatoren. In het kader van de huidige hin derwet is daar volgens Rijn- mond-ambtenaar ing. H. van Dijk weinig tegen te onderne men. Inmiddels is het tweede interimrapport over de rampen bestrijding gereedgekomen en besproken in de begeleidings commissie rampenbestrijding. Volgens de heer Van Dijk vormt de coördinatie het grote probleem. In bestuurlijk vlak ontstaat namelijk vertraging totdat de regionalisatie een feit is en de mogelijkheden en eisen voor wat betreft de lokale deel neming afdwingbaar zijn. Een ander punt is dat de deelne mend e gemeenten gezamenlijk geld hiervoor op tafel moeten vernieuwd, 20wel de hoofd leidingen ais de dienstlei dingen naar de woonblok ken. Daarna volgt de eigen lijke ophoging en de aanleg van de beplantingen. Wanneer het terrein wordt op gehoogd zullen de garages tijdelijk niet bereikbaar zijn. Evenals de parkeer plaatsen op het binnenter rein. Op het stadskantoor raadt men de buurtbewo ners aan om de auto's gedu rende die tijd aan de Peter van Anrooijlaan te zetten, nabij het scholencomplex. Vlaardingen Tegen een bewoonster uit de Johan de Wittstraat in Vlaar dingen heeft de politie proces-verbaal opge maakt, omdat haar hond de buurtbewoners uit de slaap heeft gehouden. Het dier had de gehete avond en een deel van de nacht door zijn geblaf en gejank de buren op lui druchtige wijze laten merken dat hij er niet van gediend was dat zijn bazin niet thuis was. Na telefoontjes van omwo nenden greep de politie midden in de nacht in en 2ij bevrijdde het dier. Toen de eigenaresse van de hond na verloop van tijd op het bureau kwam om haar viervoeter te ha len, kreeg zij die pas mee, nadat proces-verbaal te gen haar was opgemaakt Het Haagse gerechtshof heelt het vrijsprekende vonnis van de Rotterdamse rechtbank bevestigd in de zaak tegen twee medewer kers van het Jongeren Advies Centrum (JAC) te Vlaardingen, die waren vervolgd terzake van het onttrekken van een 11-jarig meisje aan de nasporingen van de politie. De Rotterdamse officier van jus titie en de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof had den tegen iedere der verdach ten 500 gulden boete geeist. Het meisje was op 4 september vo rig jaar weggelopen van de, moeder-voogdes en door haar; vader ondergebracht op een ge heim adres. Nadat de vader zich om advies tot het JAC had gewend eiste de politie dat de JAC-medewerkers het adres zouden meedelen. Zij weiger den Hun advocaat, mr. M. Wla- dimiroff, betoogde dat de ont trekking was gepleegd door de vader en niet door het JAC. Het hof is het met deze zienswijze kennelijk eens. Vlaardingen De commissie voor stadsherstel is gisteren opgeheven. Zij heeft zich an derhalf jaar beziggehouden met het geven van adviezen voor het aanhouden van som mige panden of gezellige plek jes in Vlaardingen.- De commissie voor stadsherstel was een subcommissie van de culturele raad. Uit de leden van deze commissie én de leden van commissie voor stadsver- fraaiing dfie op 13 januari werd opgeheven zal nu een nieuwe commissie worden sa mengesteld. Schiedam - Koningin Juliana komt naar Schiedam. Op welke datum maakt de rijksvoorlichtingsdienst nog niet bekend, maar zeker is dat de vorstin in het stedelijk museum enkele subsidies uitreikt aan vooraanstaande kunstschilders. In de museumwereld vindt men dat een belangrijke gebeurtenis en voor het Schiedara- se museum een hele eer. Van 27 april tot 15 mei wordt in het museum een tentoonstelling gehouden van alle ingezonden schilderijen voor de koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst 1977. Maximaal zes subsidies van vijfduizend gulden worden verleend. Dat is een jaarlijkse traditie, volgens cultuurwethouder Herman Posthoorn onder uitdrukkelijk toezicht van de koningin. De rijksvoorlichtingsdienst geeft daarop te kennen, dat vonge jaren Juliana ook aanwezig was bij de s ub sid leverlening. Meedingen naar subsidie kunnen Nederlandse kunstenaars, die het beoefenen van genoemde vorm van beeldende kunst zien als een beroepsmatige of essentiële bezigheid en die op 1 januari .iOg geen dertig jaar waren. Ook kunstenaars tussen de dertig en de vijfendertig kunnen meedoen, indien zij met eerder een koninklijke subsidie ontvingen. Vanaf 14 maart kan een folder met voorwaar den voor inzending worden aangevraagd bij het museum. Daarin staat dan ook de samenstelling van de jury, die nu nog niet door het museum bekend kon worden gemaakt. Maassluis Voor tien golden is het mogelijk om symbolisch ei genaar te worden van een boom in bet Waterweggebied. De afdeling plantsoenen van de dienst gemeentewerken van Schiedam De Consu mentenbond heeft gisteren aan de Bur gemeester Knappert- laan in Schiedam metingen verricht Doel van het onder zoek is te zien hoe het staat met de ge luidsoverlast van het voorhijrazende verkeer. Dat gebeurde nabij de Arie Prinslaan van 's-morgens zes uur af, om het half uur vijf minuten lang. In de spitsuren zelfs om het kwartier. De gehele dag is met een microfoon langs de weg het aantal decibels op een ban drecorder opgeno men. Over een week, wanneer het onder zoek door de consu mentenbond in Den Haag is uitgewerkt, zal blijken of de be woners van deze laan in West al of niet terecht klagen over het verkeersla waai. De bewoners vereni ging Schiedam-West die zich ook met de ze klachten bezig houdt heeft inmid dels wel een reactie van het college van burgemeester en wethouders gekre gen. In dit schrifte lijk antwoord op een brief van de vereni ging schrijven b en w dat men op het stadskantoor het met de buurtbewo ners eens is dat de BK-laan teveel als doorgangsweg wordt gebruikt. Met meetapparatuur werd gisteren het verkeerslawaai Knappertlaan in Schiedam onderzocht. an de Burgemeester Vlaardingen Het onder zoek naar baarmoederhals kanker in Vlaardingen be gint op dinsdag 15 maart. Dan zullen de eerste vrou wen in de leeftijd van 35 tot 54 jaar worden opgeroe pen. Het gaat om ongeveer negenduizend vrouwen. De organisatie van het onder zoek, dat in het voormalige gebouw van het Wit-Gele- Kruis aan de Kethelweg 51 (ingang Dahliastraat) plaatsvindt, is in handen van de gemeentelijke ge neeskundige gezondheids dienst Directeur dokter E.H.E Wolfs van deze dienst hoopt, dat alle vrou wen die een. oproep ontvangen aan de uitnodiging gehoor zul len geven. In de eerste plaats ter wille van hun eigen gezond heid en in de tweede plaats om de wetenschappelijke waarde van dit onderzoek zo groot mo- geüik te doen zijn. Iedereen zal uitslag van het on derzoek krijgen, terwij! de huis arts slechts zal worden bericht, mdien er afwijkingen gevonden zijn. In I tegenstelling tot som mige beweringen is het onder zoek geheel pijnloos. Het be staat slechts uit het nemen van een „afstrjksel" van de baar- moedermo d, hetgeen maar en kele minut n in beslag neemt Reden dat alleen vrouwen van de leeftijd tussen 35 en 54 jaar zullen worden onderzocht, ligt in het feit, dat juist bij deze groep het rendement van het onderzoek het grootst is. Het ligt in de bedoeling om het onderzoek na drie jaar te her halen. Van de onderzochte da mes wordt een vrijwillige bij drage verwacht van f 3,50. Maassluis heeft daar in samen werking met de afdeling voor lichting een kraam voor opge steld in de eentrale hal van het ontmoetingscentrum Konings hof in Maassluis. Dit in het kader van de Nationale Boom feestdag. Aan de kraam kunnen zogenaam de plantcertificaten worden ge kocht voor de prijs van tien gulden per stuk. Daarmee wordt de koper symbolisch ei genaar van een boom of hees ter, te planten m het toekomsti ge recreatieoord langs de Nieu we Waterweg De aankoop van een certificaat wordt als een bijdrage beschouwd aan een goed leefmilieu m Maassluis. Voor belangstellenden is er ook andersoortig voorlichtingsmate riaal beschikbaar. De kraam is tot en met vrijdag 18 maart geopend. Schiedam Een grotere bekend heid voor de plaatselijke kunstenaars is het streven van de vrienden van het Stedelijk Museum. „In de stad wonen enkele jonge kunstenaars, van wie sommigen zelfs in hei bui tenland zijn onderscheiden. Daarom moet hun bekendheid worden bevorderd", zo wil het bestuur van de vereniging vrienden. Daarmee haakt de club in op de expositie, die momenteel in het museum wordt gehouden, Schiedaxnse Ateliers. Eén van de daar exposerende Schiedammers is Albert Ver ka de, die door de vrienden is uit verkoren. Een prent van hem biedt de vereniging aan de be volking te koop aan. „Na een positief gesprek met de grafi sche kunstenaars m Schiedam viel op hera de keus", aldus het bestuur. Het gaat om een ets. die in tweekleurendruk wordt uitgegeven. De prent kost hon derd gulden, in verband met de tentoonstelling is twintig pro cent subsidie mogelijk. Niet-Ie- den van de vereniging betalen tien gulden extra. Vlaardingen De PPR houdt op zaterdag 7 mei een zogenaamde presentiedag in Vlaardingen, waar staatssecretaris Michel van Huiten bij aanwezig zal zijn. Op die dag hoopt men alles aan bod te laten komen wat voor het gezicht van de PPR bepa lend is. Vlaardingen zal in vier wijken worden verdeeld. Iedere wijk is dan gekoppeld aan een van de volgende thema's: Ker nenergie. bewapeningswedloop en menselijke maat Onder het motto „al fietsend word je wijs" houdt men een fietstocht door Vlaardingen. "s Avonds houdt de PPR een formudïscussie op een nog nader te bepalen plaats.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1