I lotterdamse actie se stud „Waarom geen smog- alarm aan industrie?" V eel bezwaar tegen uitbr eiding van BI '-raffinaderij Huisarts: collega's willen drempels niet Uitspraak US Op de koffie bi welzijnswerkers Geen enquête9 maar we! informatie over C*AJ. KOOPMAN DREIGT MET BULLDOZER Opdracht vaa drie miljoen voor Cleton HEU6A"tegeis ,HET ERGSTE VIND IK HET VOOR WALTER...'' Rij mnondraadsüd verbaasd: Omwonenden ziekenhuis verdeeld over woonerf ZINLOOS VERWACHTINGEN GROOTHANDEL I WONINGTEXTIEL DE LANGE REEK Experiment in Nieuwland: V d Heuvel voorzitter af SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag 10 maart 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 257866 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon adirumstratie 258091 - redactie 262566 kiachtondienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL VT aar dingen/Rotterdam Mevrouw Greetje van Hoeven-Huissteden de Wit (31) van de Rotter damse Ceintuurbaan wil niets meer te maken bebben met de familie van Walter de Ling, de Vlaardingse student die in een Poolse gevangenis zit. Reden van haar be sluit is een brief van de broer van Walter. Hierin wordt de Rotterdamse ervan besehuldigd geld, dat bestemd was voor het vrijkopen van Wai ter, te bebben opge maakt Het gaat overigens om slechts een klem bedrag ca. 300 gulden dat werd aange wend om een hoge telefoon rekening te betalen. De broer en de moeder van Walter, alsmede het ministe rie van buitenlandse zaken hebben hiervoor toestem ming gegeven. Bijna de ge hele opbrengst 5000 gul den is reeds in november van het vorig jaar naar Den Haag overgemaakt. Pas nu echter heeft de familie De Lmg gereageerd. Voorts heeft de gemeente Rotter dam dankzij de bemoeienis van me vouw Van Hoeven een renteloos voorschot van 20.000 gulden beschikbaar gesteld. Wanneer dit nodig mocht zijn, kan dit bedrag worden gebruikt om Walter de Lang vrij te kopen. Een geemo doneerde mevrouw Van Hoeven vertelde met trillende stem dat zij nooit één cent te eigen bate heeft achtergehouden. „Mijn tele foonrekening hep vanwege die actie verschrikkelijk op", zo zegt zij. „Dat vond ik niet erg, want ik was erg enthou siast. Toen de telefoonkos ten te hoog werden, heb ik toestemming gevraagd en gekregen om een deel van de kosten te dekken met geld van de actie. Het minis terie en ook Waiters broer en moeder vonden dat een normale zaak. Vergeet met dat ik honderden telefoon tjes heb gepleegd naar Den Haag, VIaardingen, vereni gingen, kranten en zelfs en kele keren naar de ambassa de in Warschau. Ik vind het verschrikkelijk, het is een gemene insinuerende bnef. Dat had ik met verwacht Het ergste vind ik het nog voor Walter; die jongen weet van niets". Met een brok in haar keel vertelt de Rotterdamse ter loops dat zij gedurende de actie meer telefoontjes heeft gekregen van personen die haai- niet vertrouwden, maar ook van hen die haar wilden chanteren. „Als ik bereid was mij m te laten met lou che praktijken, kon ik twin tig mille krijgen..." Op dat moment heb ik de politie ingeschakeld". Zoals wellicht bekend, heeft Walter de Lmg tijdens de vakantie van het vong jaar Vlaardingen Het Rijnmondraadslid R. SuurendonJc (Pv dA) vraagt zich af waarom het openbaar lichaam Rijn mond het afgelopen weekeinde geen smogalarm aan de industrie heeft gegeven. Mevrouw Greetje van Hoeven; „Het ergste vind ik het voor Walter..." in Polen een dodelijk ver keersongeval veroorzaakt. Hiervoor is hij veroordeeld lot twee jaar en zes maan den. gevangenisstraf; de eis luidde vier jaar. De familie De Ling was met bereikbaar voor commentaar, Suurendonk heeft een lijst met tien vragen opgesteld en deze voorgelegd aan het dagelijks bestuur van Rijnmond. Hij spreekt zijn verwondering uit, dat de door de mensen onder- \onden overlast terzijde is ge schoven terwiüe van technische nonnen. Zoals bekend kwamen er bij de Centrale Meld- en Regelkamer meer dan honderd klachten binnen. Suurendonk: „Wordt er geen waarde meer gehecht aan die klachten?" Het Rijnmondraadslid van de Pv dA vraagt zich voorts af, wat nu eigenlijk het belangrijkste is- „De klachten uit de bevol king? Of het overschrijden van de technische normen?" Op grond van deze normen kan de industrie een gebod worden op gelegd om haar activiteiten te verminderen of zelfs te staken. Een van de vragen die Suuren donk stelde luidt „!s het dage lijks bestuui van oordeel dat op grond van klachten alleen ge handeld kan worden indien ook technische normen worden overschreden*" Een daarop aansluitende vraag: „Moeten technische normen dienen om bij normoversehrij- ding (bijvoorbeeld smogvor- rning) te kunnen handelen als geen klachten uit de bevolking zijn binnengekomen?" Dit laat ste gaat alleen op bij het tekort schieten van menselijke zintui gen (bijvoorbeeld als mensen de srnogvormmg met waarne men). Rijnmondraadslid Suurendonk is eveneens benieuw d of het dage lijks bestuur van Rijnmond op de hoogte was van het grote aantal klachten van afgelopen zondag. Waf doe je als verenigingsbestuur wanneer je een prijs uitgereikt krijgt en niet beschikt over een accommodatie om de gulle gevers te ontvangen? Dan pas je je gewoon aan. Zo ook de Schiedamse voe thai vereniging (Jrsos. Voorzitter, Krijn Wijnsteker, mocht uit handen van een zeer schone dame de bal van de maand (ter beschikking gesteld door onze krant en sporthuis Passage; in ont vangst nemen. Voor deze wel zeer speciale gelegenheid werd door de bestuursleden een openlucht-bestuurskamer op het veld aan de Parallelweg ingericht, waar eens het nieuw aan te leggen complex van deze vereniging moet komen. Overigens zal deze officiële handeling op het veld van Ursus voorlopig ook wel de laatste zijn. Nog steeds blijft de toestemming om te bouwen uit en blijven jeugdige motorcrossers op de pas ingezaaide grasmat oefenen. Meer over de openluch(gebeurtenis op de sportpagina. Hoek van Holland Tegen het voorlopig positieve «vgcggHNi standpunt van gedeputeerde staten inzake de uitbrei ding van de BP-raffinaderij is veel bezwaar gemaakt. Ongeveer vijfhonderd personen hebben inmiddels tegen dit standpunt van GS geageerd. Dat gebeurde op grond van de wet inzake de luchtverontreiniging. Bezwaarden stellen, dat GS, het college van B en W van Rotterdam, de Rijmnon- draad. Rozenburg en ande ren links laat liggen. Zij zijn namelijk de wettelijke adviseurs van GS in deze zaak en deze laatsten na men een principebeslissing zonder de adviezen af te wachten. De adviezen zijn nu door de han delwijze van GS gedegradeerd tot een rinloze formaliteit, stelt het lid T. B. Pothoven van de deelgemeenteraad Hoek van Holland. Hij vraagt het dage lijks bestuur van de deelge meenteraad of het ingenomen standpunt van GS wel juridisch juist is. BP kan namelijk op grond van de gedane uitspraak van GS al een begin maken met de uitbreiding van de raffinade- Schiedam Zestig aanwezige bewoners hebben gisteravond uiteen lopend gereageerd op een voorstel van de gemeente om hunwijk te veranderen in een groot woonerf. Binnenkort moeten de straten toch worden opgeknapt en de gemeente wilde graag peilen hoe men denkt over herbestrating, zoals die in Schiedam in de Gorzen en in oost en west al is uitgevoerd. (Greenoord-Zuid wordt momentcel onder handen genomen). het gemeentelijk voorstel afron den. De vergadering werd ge houden in het gemeentezieken huis. rij, zo stelt Pothoven, en die uitspraak is dan niet meer te herzien. Hij verzoekt daarom het college van B en W van Rotterdam het uitbrengen van advies achter wege te laten dan wel demon stratief negatief te doen lul den. Ook leden van de Rijnroondraad D. Pettmga (PvdA) en C. L. de Zwart (PPR) twijfelen er aan of GS nog wel op hun standpunt terug kunnen komen. Zij me nen dat een dergelijk voorlopig standpunt dusdanige verwach tingen bij British Petroleum wekt, dat het in de praktijk haast onmogelijk is om straks alsnog „neen" tegen de aan vraag van uitbreiding van de raffinaderij te zeggen. „Voorlopig" komt dan ook in de praktijk neer op „definitief", aldus Pettinga en De Zwart, die vragen aan het dagelijks be stuur van het openbaar lichaam Rijnmond over deze kwestie hebben gesteld. Daarin spreken zij over een „te voortvarend" beleid van GS, die alle wettelij ke inspraakmogelijkheden niet optimaal zouden hebben benut. Zoals onze krant gisteren reeds meldde heeft inmiddels het da gelijks bestuur van Rijnmond GS geadviseerd BP een vergun ning voor de uitbreiding met een veredel ingsinstallatie te verlenen. Wel moet volgens het dagelijks bestuur in die vergun ning een zogenaamde „rookgas reiniging" worden voorgeschre ven. Rijswijk Cleton Insula tion B.V. in Vlaardingen, die deel uitmaakt van de Verenigde NBM-bedrij- ven in Rijswijk, heeft van het Ingenieursbu reau Lummus Nederland een opdracht van ca. 3 min. ontvangen voor de koude-isolatie van de nieuwe ethyleenfabriek van DSM in Geleen. De werkzaamheden zullen begin mei 1977 beginnen. Dc opdracht zal worden uitgevoerd door de afde ling grote montages in samenwerking met de Cleton-vestiging Lim burg. Het verkrijgen van deze opdracht betekent volgens Verenigde NBM- bedrijven een goede ver sterking van de order portefeuille van Cleton insulation, die zich voor namelijk bezighoudt met het uitvoeren van isola- tiewerken in West-Euro pa en het Midden-Oos ten. ADVERTENTIE Settoweg 17 - Schiedam Tel. 010-374944 (Spaanse Polder) hoofd-dealer De scherpste prijzen Beslist Ie keus O 5 jaar fabrieksgarantie (aile rierkiap'jte" voor«"2d'<j) Schiedam De welzijnswerkers van Nieuwland houden woensdag avond 23 maart een experiment. Zij vragen dan vierhonderdze venentachtig gezinnen op de koffie. De uitnodigingen gaan vol gende week woensdag de deur uit. De bedoeling is tijdens die bijeen komst in dienstencentrum Vier Molens informatie te geven Het gaat nu om één van de gegoe de wijkdelen van west. de buurt tussen Stadhouderslaan, Willem de Zwijgerlaan, Nassaulaan en het gemeenteziekenhuis. Een aantal aanwezigen wees het voorstel fel van de hand, onder anderen huisarts L. B. E. van Hoogenhuijze uit de Nassau- laan. „Al mijn eenentwintig col lega's in de stad zijn met mij eens, dat drempe.s in het weg dek niet bevordelijk zijn voor het bedienend verkeer waartoe ik behoor. Wanneer ik bijvoor beeld door zuid rij, krijgt mijn auto steeds een optater", aldus dokter Van Hoogenhuijze. Hij kreeg de wind van voren van met name Hans Huisman, be woner van dezelfde straat, en architect S. T. Goslinga uit de Juliana van Stolbergstraat. Zij stelden het welzijn van de buurt voorop, boven handha ving van recht-toe-recht-aan- straten waar spelende kinderen bijvoorbeeld een groter risico lopen door autoverkeer. Tegen standers, die vroegen hoeveel kinderen dan wel in het wijk- deel wonen, haalden bakzeil toe -i mevrouw Pastoor uit de Charlotte de Bourbonstraat verontwaardigd zei: .Maakt dat aantal dan uit, of een kind één of twee keer wordt doodgere den?" Ook merkte zij op: „Wij hebben weimg last van drempels, als die er komen, dat valt reuze mee. En voor kinderen is het plezierig." Namens de gemeente zei Hans, van der Vlist. dat drempels trouwens niet eens een voorwaarde zijn voor een gezellig en leefbaar woonerf, dus dat dat punt niet zwaar mag wegen. Een ïnspraakgroep, samengesteld uit bewoners van de verschillende straten, gaat Vlaardingen Over de aanleg van een kabelte levisie in Vlaardingen zal op woensdag 23 maart een informatieavond worden gehouden voor de bevolking. Verder wordt het spreefc- halfuur voorafgaande aan de vergadering vaa de commissie voor economische aangelegenhe den en bedrijven van woensdag 16 maart verlengd tot een vol uur. Overeenkomstig de conclusies van de werkgroep, die zich bezig heeft gehouden over de aanleg van een centrale antenne inrichting, heeft het college van b en w hiertoe besloten. Bij deze twee gelegenheden kan de bevolking zich over de kabeltelevisie uitspreken. In het voorstel van B en W aan de raad over de kabeltelevisie wordt niet gesproken over het houden van een enquête in de gemeente. P. F. Jelgersma, directeur van het Kabeltelevisie Advies Instituut KAI, bracht een uitvoerig rapport uit over deze zaak, waann hij bezwa ren uit tegen het houden van een enquête onder de bevolking. In een gistermiddag ge houden persconferentie vertelde wethouder IJsbrand van der Velde van financien, dat de uitkomst van een dergelijke enquête onbe trouwbaar is volgens het KAI, dat ervaringen hieromtrent heeft m andere steden. Om nu toch erugsrins aan een eerder vastgesteld raadsbesluit tegemoet te komen om de bevol king m de gelegenheid te stellen zich over de C.A.I, uit te spreken, wordt de informatie avond gehouden. over instellingen en verenigin gen. Tevens wil men de buurt bewoners kennis laten maken met een aantal medewerkers. 1 „Een sprong m het duister", zo omschrijft Paul van Mansum int het dienstencentrum aan de Nieuwe Dam la an het geheel. „Naast voorlichung hopen we ook te bereiken, dat de mensen in Nieuwland elkaar wat beter en misschien op oen andere ma nier leren kennen. Er is die avond geen voetbal op de tele visie, dus we rekenen op een goede opkomst." Als het straks allemaal een beetje lukt, wil men regelmatig derge lijke bijeenkomsten organise ren Alle straten zullen dan een beurt krijgen. Willekeurig is nu Vertegenwoordigers vanj de welzijnssector vragen j straks 487 gezinnen op dei koffie. de keuze gevallen op Dr. I Schaepmansmgel, S. van Hou-1 teniaan, Prof. Aalbersclaan, Schaperlaan, Talmalaan, De j Visserlaan en tenslotte nog een 2ijde van de Troelstralaan. i L'it de welzijnssector zullen onder andere vertegenwoordigers i aanwezig zijn van: de kruisver eniging, telefonische h ui p- dlenst, wijkveremging, stichting maatschappelijk werk en dc* jL'tigdhaven. Schiedam Lex van den Heuvel is straks voorzitter af. Op de komende ledenvergadering van bewanersverenlging Schiedam- Oost stelt hij zich om privere- denen niet meer herkiesbaar. Dc datum van die bijeenkomst is nog met vastgesteld. Waar schijnlijk wordt die echter aan het eind van deze of de volgen de maand gehouden. Evenmin is er zekerheid over de meuwe voorzitter van de vereniging. Vlaardingen Akzo Zout Che mie Nederland BV te Rozen burg wil aan de Merwedeweg haar vinylacetatfabnek verbou wen en tevens uitbreiden. Akzo heeft daar voor bij gedeputeer de staten van Zuid-Holland een aanvrage ingediend om vergun ning krachtens de wet inzake de luchtverontreiniging en de hinderwet. Schiedam Niet alle bewoners van de Pascalstraat in Oost zijn enthousiast over de veranderingen die de gemeente in hun straat' aanbrengt. Marktkoopman Koppenhagen kondigde bijvoorbeeld deze week aan dat hij zelf met een bulldozer de nodige verande ringen aanbrengt .*15 straks het resultaat hem niet bevalt. Zijn vrouw gaf te kennen dat rij het klagen op het stadskantoor zo zat is dat ze daar best eens een ambtenaar over de balie wil sleuren. „Voor de anderen is het mis schien best dat er eeri woonerf komt, maar ik kan straks daar door met met de wagen bij mijn garage komen om te laden en te lossen", aldus de hande laar in noten en zuivruchten, tijdens een vergadering van buurtbewoners en ambtenaren, „bijvoorbeeld door zo'; grote bloembak. Die ga ik da: straks wel even met een bulldozer ver plaatsen, Dat is voor mij geen probleem, want mijn broer heeft toch een sloopbedrijf. Als het niet goedschiks gaat, dan moet het nou eenmaal maar kwaadschiks." De ambtenaren van de dienst ge meentewerken die op de bijeen komst aanwezig waren vonden het geen fijn plan. Ook zagen ze het niet zitten om door me vrouw Koppenhagen over een van de balies van het stadskan toor te worden gehaald. Daar om werd beloofd de waslijst met klachten van de familie te onderzoeken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1