SCHIEDAMSCHE COURANT Gemeente beraadt zich Tijd voor school*" wacht op uitslag Officier wil leider van Volksunie de cel in Disco-eigenaars in hoger beroep Rijksweg 24 veer laten Na ministerieel advies aan Kamer: Veel interesse voor inspraak Autokrakers aangehouden Uitdelen van racistische pamfletten scherp veroordeeld Bejaarde opgelicht Pronk naar Schiedam Uitwerking enquête kost veel tijd ffoensdag 16 maart 1977. ONAFHANKELIJK DAGBLAD _102de jaargang no. 23790-4 pagina's Broersvost 3 - telefoon administratie 26809] redactie 262566 - klachlendienst 1441-M SCHIEDAM EN KETHEL De twee Schiedammers die geen vergunning krijgen voor een disco aan de Boterstraat en nu naar een advokaat stappen om de gemeente aansprakelijk te stel len. Schiedam De Schiedammers J. Kooij en 3. M. Koogje gaan tegen de gemeente in hoger beroep. Zij zijn het er niet mee eens dat het college van burgemeester en wethouders weigert hen een vergunning te geven voor discotheek Cartouche aan de Boterstraat. Zodra zij een schriftelijke be vestiging krijgen van de af wijzing die wij vorige week vrijdag publiceerden, stappen de twee naar een advokaat. „Tot het bittere eind gaan we door. Desnoods tot de Konin gin", zo kondigt Koogje aan, „we kunnen nu gewoon niet meer terug. Nu hebben we er eenmaal al teveel geld inge stoken. Als we van tevoren hadden geweten dat een disco in de Baterstraat niet mag, in verband met het bestem mingsplan, hadden we er na tuurlijk nooit aan begonnen". Alles is volgens Kooij en Koogje te wijten aan het feit dat men vorig jaar oktober op het stadskantoor een verouderd bestemmingsplan aan hen heeft verkocht. In het boek werk dat de ambtenaren ver kochten was niet aangegeven dat bepaalde artikels inmid dels waren veranderd of ge schrapt „Voor die fout gaan we de gemeente nu aanspra kelijk stellen", aldus Koogje. Voor de vuist weg schatten de twee Schiedammers de gele- Schiedam Na tips van omwo nenden heeft de politie twee jonge Rotterdammers aange houden die aan de 's-Graven- landseweg vier auto's plun derden. De 20-jange R.W.S. is nog ingesloten op het bureau aan de Lange Nieuwstraat. De ander, het 13-jarig meisje C. T. R. is inmiddels op vrije voeten gesteld. De twee werden m Rotterdam- West aangehouden, nadat vanuit Schiedam het kente- kemiummer van hun wagen naar de politie m de Maasstad was doorgebeld. Via het bu reau Marcomplein is het ste lend duo naar het Schïedamse hoofdbureau gebracht. Vnjwel de gehele buit is in de auto van de Rotterdammers teruggevonden. Die bestond uit een diplomatenkoffer van de 42-jarige B. P.; een autora dio ter waarde van 750 gulden van de 65-jarige directiesecre taris J. S,; een cassetterecor der en een wegenkaart van de 39-jange administrateur R. O. en tenslotte nog een autora dio, twee huiden, twee spea kers en zeven bandjes van de 27-jange kantoorbediende J. P. R. uit Schiedam. den schade reeds op een be drag van rond de 160 mille. Rotterdam De Rotterdamse officier van justitie, mej. mr. A. G. Korvinus, heeft tegen de 48-jarige voorman van de Nederlandse Volksunie, Joop Glimmerveen, gistermiddag één maand gevangenisstraf onvoorwaardelijk gevorderd. Samen met zes fanatieke vol gelingen had de Hagenaar in augustus in Schiedam pam fletten verspreid, waarin on der meer werd gesteld, dat „ons volk al lang genoeg heeft van de honderdduizen den Surinamers, Turken en andere zogenaamde gastar beiders." De vlugschriften, gericht aan de „Blanke Nederlanders", wek ten de woede en weerzin van vele mwoners van Schiedam, waar begin augustus ernstige rass cnrellen waren uitgebro ken nadat op de kermis een Schiedamse jongen door een Turk was doodgestoken. Mr. Korvinus noemde de activitei ten van de Volksuiueleden des te verwerpelijker, omdat ook I pamfletten waren verspreid in de buurt waar het slachtoffer had gewoond. De officier van justitie om schreef de inhoud van de pamfletten als beledigend, aanzettend tot haat en tot dis criminatie en het tegen vijf andere verspreiders een eis van duizend gulden boete en een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken tot één maand vallen. Het felst viel zij uit tegen twee Uniele den. die op 11 augustus in een „zeer kwetsbare en gespannen situatie" pamfletten hadden uitgedeeld. Op de vraag waar om zij dat hadden gedaan, antwoordde één van hen plechtig, dat „na hun actie de rellen langzaam waren beëindigd, en het eigenlijk Schiedam Een 76-jarige Schiedamse is gisteren door een nog onbekende man voor duizend gulden opgelicht. De bejaarde had op het hoofd postkantoor aan de Lange Nieuwstraat een paar duizend gulden opgenomen Eenmaal thuis belde een man aan die vertelde dat hij een van de bankbiljetten die de vrouw had ontvangen wilde ruilen omdat die zeer waarschijnlijk vals zou zijn. De vrouw meen de dat zij met een PTT- beambte had te maken en gaf een biljet van duizend gulden uit handen. De „postbeambte" gaf echter metr terug en ver dween .onmiddellijk. Ook njksweg 24 zal met geheel worden uitge voerd, zoals oorspronkelijk was voorzien. Dat is gebleken uut het structuurschema verkeer en vervoer, dat gistermiddag door minister Westerterp werd gepresenteerd. In dit discus siestuk wordt een terughoudend beleid voor gestaan en dat betekent onder meer, dat van rijksweg 24 het gedeelte ten oosten van de tweede ruit om Rotterdam uit de plannen is geschrapt. Het structuurschema vormt overi gens slechts een raamwerk voor het beleid, Minister Jan Pronk van ontwik kef ingssamen- werking komt maandag 21 maart naar Schiedam. In de scholengemeenschap Spie- nngshoek aan de Van der Bruggehenlaan geeft hij 's morgens om tien uur een lezing over zijn werkterrein Dat gebeurt op uitno diging van leerlingen uit de hogere klassen. Het praatje in de aula zal dan ook worden aangehoord door bijna driehonderd scholre- Vlaardingen Het colle ge van B. en W. be raadt zich nog over te nemen stappen nu de ministers van volksge zondheid en van land bouw en visserij niet meer willen dat in de Broekpolder nog lan ger vee wordt gehou den en gewassen wor den gekweekt. Wethou der mevrouw Jo Ver- meule-van Dijk hoopt echter spoedig te ko men met een definitie ve beslissing. Begin deze week brachten de ministers Verrink (volksge zondheid) en Van der Stee (landbouw) de Tweede Kamer op de hoogte van hun stand punt. Enige tijd geleden al had het Vlaardir.gse gemeen tebestuur zich met een derge lijk verzoek tot de bewinds vrouwe gericht Na het be kend worden van het onlangs verschenen rapport van het Diergeneeskundig Instituut te o Wethouder Vermeule: spoedig een definitieve be slissing. Rotterdam/Schiedam, dat ver ontrustende cijfers bevat over de gehalten aan cadmium en lood in de nieren van hazen en fazanten, hebben B. en W, minister Vorrink nogmaals tot spoed gemaand. Bovendien wilden zij op zeer korte ter mijn een gesprek met haar om de ernst van de situatie in de Broekpolder nog eens mondeling toe te lichten. Wet houder Vermeule had dit al eens informeel eerder gedaan. Dit gebeurde toen minister Vorrink in Vlaardingen was voor het officieel in werking stellen van het nachtelijk rij verbod voor vrachtverkeer m de Vlaardingse binnenstad. De twee desbetreffende minis ters zijn er na informatie van de inspekteur van de volksge zondheid en het voortdurend waarschuwen van het Vlaar dingse gemeentebestuur van overtuigd geraakt dat gewas sen of dieren, afkomstig uit de met slib uit de Rotterdam se havens opgehoogde Broek polder, gevaar opleveren voor de volksgezondheid. De be windslieden hebben de Kamer voorts laten weten dat er nog overleg moet worden ge pleegd met de betrokkenen over de vraag voor wiens re kening de schade zal komen. Landbouwer H. J. van Woerden, die een groot deel van de Broekpolder van de gemeente heeft gehuurd voor het ver- bouwen van aardappelen en diverse koolgewassen, was reeds enige weken geleden op de hoogte van het advies dat de ministers tenslotte aan de Kamer hebben gegeven. De inspekteur van volksgezond heid had hem van de ministe riële plannen begin deze maand meegedeeld. Naar aanleid mg van de rappor ten die in de afgelopen maan den zijn verschenen, heeft Van Woerden besloten andere produkten te gaan kweken die volgens hem niet schadelijk zijn voor de volksgezondheid. He t gaat hier om pootaardap- pelen en gladiolen. Of liij door deze verandering denkt dat zijn pachtvergun- ning, die juni 1978 afloopt, wordt verlengd valt nog te bezien. „Dat moeten we dan maar afwachten," zo zegt hij pessimistisch. „De laatste ja- ren heeft de gemeente mij w alleen maar dwars gezeten. Ik höup echter dat ik met het verbouwen van gladiolen op het goede spoor zit en dat dat de goedkeuring heeft van het gemeentebestuur." En over de mogelijke gevaren van pootaardappelen uit de Broekpolder zegt hij: „Dat kan geen kwaad. Die aardap pelen worden hier geteeld om later elders te worden overge poot in gezonde grond. Pas daar begint de groei van de jonge aardappelplant en de nieuwe aardappelen Het daartoe benodigde voedsel wordt dus uit andere grond getrokken Voedsel, dat ken- nelijk minder lood of cad mium bevat Boer Van Woerden: over op gladiolen en pootaardappe len. zout na het ei zou zijn geweest als ze later naar Schiedam zouden zijn gegaan." Glimmerveen, die zei zich ver antwoordelijk te voelen voor de inhoud van het geschrift, bestreed verder dat er sprake was van belediging of discri minatie, omdat hij verkondigt dat ook alle blanke met-Ne derlanders ons land moeten verlaten. Mr. Korvinus noemde de opstel ling van de NVU „verwerpe lijk, onrechtvaardig en ge vaarlijk-" Zij verwees naar de reacties van enige Schiedam mers, die spraken van diepe schaamte en ontzettende af schuw. In de stampvolle rechtszaal werd gisteren één van de getuigen, V. Broeke, nader verhoord. Hij om schreef de pamfletten als „een vorm van pornografie" en had ze erg stuitend en grie vend gevonden. De raadsman van de zes VNU- keden, mr. W. J. Weifort drong aan op vrijspraak, on der meer omdat niemand het recht op vroc meningsuiting ontzegd mag worden en om dat de dagvaarding onbegrij pelijk zou zijn. Uitspraak over dertien dag .-n iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiEiiiiiiiiiiiuiHiiiiiiiiiiiiiiniiittiiitiiiiiiiitmiiiiimniiiiiHiimiuiimiiuii Schiedam Gezien de grote belangstelling zijn voor de in spraak in de opknapbeurt van Groenoord—Midden twee werkgroepen gevormd. Werk groep twee komt het eerst bijeen. Dat gebeurt op dins dagavond 19 april in het stadskantoor. Op die plaats komt op dinsdagavond 26 april ook een werkgroep bij een. Mevrouw S, Groeneweg van de wijkveremging Groenoord zaJ aanwezig zijn bij de vergade ring van werkgroep een, die bestaat uit: het echtpaar J Janssens, M. van der Mast, P van Etjk en H- Braad. In deze groep zitten tevens de heren C. Gunnewegh en D. van der Berg en tenslotte mevrouw E Dekker. De tweede inspraak-werkgroep bestaat uit de heren A, Bijl, H. J. Eijkenbroek, P. E. van Leeuwen, A. M. Bruins, B Beerman, J G Srmt, cn G P. de Nijs Verder hebben er zit ting in hei echtpaar G. van Dongen en mevrouw O. C. van Kessel—Roeiofs Bestuur slid Gusman van de wijkver emging zal ook deelnemen aan deze groep. i 'iiliillliütlliHlflilllliilillilllilllllilllillliillililinilliSiilllllillillliilllliliiilifiKIflIflIIIHilllillilllltniilllll Vlaardingen De laatste for mulieren van een enquête, die is gehouden onder alle openbare kleuter- en lagere scholen in Vlaardingen. stro men momenteel binnen bij de afdeling onderwijs op het stadhuis. De enquête is bedoeld om de huidige overblijfvoorziemn-. gen op de scholen te inventa riseren en de criteria daar voor aan te geven Vóór 27 maart moeten alle formulie ren zijn ingeleverd. De uitslag van de enquête is van groot belang voor de (Vlaar dingse) Tijd voor Sc hool-actie. 1 „Want", zegt actievoerster Henny Goedknegt, „we heb- ben namelijk beloofd om de j uitslag af te wachten en zo- lang geen actie te voeren". Ais het resultaat van het onder- t zoek aantoont dat er voldoen de overblijfvoorziemn gen zijn 1 op de Vlaardingse scholen, dan zou dc actie Tijd voor School allicht toch met een s experiment kunnen beginnen. Voorlopi'"i mit echter niet, a vjjzerskorps dt oj" auai'1 kleuter- en —gere scholen heeft massaal geprotesteerd tegen de actie, i Dit gebeurde op een commis- 1 S sievergadenng voor onder- j wijs, die in december van bet vorig jaar werd gehouden. i Het opschorten van de actie Tijd voor School betekent voor Henny Goedknegt met, 1 aat er helemaal mks gedaan wordt. Zij vertelt* „Aanstaan- 1 de zaterdag gaan we naar Ut- recht. Hier wordt een bijeen- komst gehouden van de lan- I deiijke Tijd voor School- groep. Iedereen vertelt daar zijn eigen ervaringen Ook zal gepraat worden over een lan- I deiijke confrontatie met de ABOP (Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel) Dat is wel nodig want de A30P keert zich tegen onze plan nen". Onderwijs inspecteur J M Wij- laars hoopt dat de enquête tor mulieren vóór eind ap... ver werkt zijn, zodat de uitslag hekend kan worde ge--iw.**v Hij verontschuldigt zich „>.ij hebben ons een beetje verke ken op de enquête. Er was vep] meer werk aan verbon den dan wij hadden verwacht. Toch heb ik goede hoop, dat de zaak :n april afgerond kan warden" Inspecteur Wijlaars doelt met dit laatste op de vakantieperiode m april Htj gt „Dan kunnen we tenmin ste ongestoord doorwerken Dit nieuwsblad vwwr - ai ^'euws uit eigen om geving kunt vinden zondtr oxt-n kosten be zorgd ir combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad Siuu» rnij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe m combinatie roei Rotierdamsch Nieuwsblad Naam Deze bo.*> >r> open envelop zonder posfzoge' ïrurpn Anrwoordn^mmer 83< ft otterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1