naar school bomen planten en snoep toe Waterweggebied honderden bomen rijker DONDERDAG 17 MAART 1977 Wlifill, ■ïltüilit ikötmsf®, IfemsBWi Groen certificaat Tunnel Bonsen kappen VD/SC/WW 3 rH-i I O Nabij de Erasmusschool in Vlaardingen is deze grote kastanje geplant. Kinderen kijken nog eens of die wel stevig staat. o Ook bij het Sclaavenburch in Vlaardingen zijn bomen geplant Hier waren wethouder T. Kloots van onderwijs en gedeputeerde ir. N. Buijsert de „planters". Omstanders kijken lachend toe of de twee hun karweitje wel goed doen. Ellen Biesheuvel (12) van de Clioschool en Remco Jansen (12) van de Paulusschool waren de gelukkigen. Zij moch ten samen met mr. M. Vrolijk, de commissaris van de koningin in Zuid- Holland en burgemees ter Th. van Dijke, de eerste van een onafzien bare reeks essen plan ten. Het planten van de ze boom op het nog braakliggende stuk grond langs de Nieuwe Waterweg in Maassluis vormde een van de hoogtepunten van de Nationale Boomplant- dag 1977. Ook in Vlaardingen is actief deelgenomen aan deze natuur vriendelijke actie. Gedeputeer de ir. N. Buysert hielp de vele leerlingen van basisscholen een handje mee bij het planten van bomen aan het Sclaaven- burchcentrum en Holy-Noord. stand van zaken m het beetje natuur dat wij m de Randstad hebben met een kritisch oog blijven volgen. Dankzij de vaak bekritiseerde bomenba- lans kon ik nu over deze cij fers beschikken Nu weten wij precies welke bomen verdwij nen en welke daarvoor terug komen". Behalve dat er essen worden geplant komen er ook struiken en andere boomsoorten zoals wilgen. „Graag hadden wij ook iepen geplant", zo ver klaart de heer Alers temidden van tientallen scheppende en gravende kinderen. „Het pro bleem met deze boomsoort is echter dat ze niet sterk is en gauw ziek kan worden Ze heeft een spectale verzorging nodig Met de es ligt het an ders; dat is een sterke en ge willige boom. Voor dit recrea tiegebied hebben wij een Franse soort uitgekozen Voor deel van deze essen is, dat zij s'iel in blad staan en flink groeien". Maassluis is door het landelijk Nationaal Comité Boomfeest dag, overigens een activiteit van het ministerie van land bouw, voor dit jaar uitgeroe pen tot zogenaamde accentge- meente. een gemeente dus die speciaal m het zonnetje wordt gezet. Daarom ook heeft het gemeentebestuur gemeend dit jaar méér te moeten doen aan deze manifestatie dan door gaans het geval is geweest Het bebossen van grote stukken terrein als het onderhavige kost enorm veel geld Daarom ook zijn in Maassluis in de afgelopen weken zogenaamde Groencertificaten tientje per stuk aan de man, vrouw gebracht Wethouder Han Hummelen van stadsontwikke ling gaf hiertoe onlangs het startschot Naar het zich laat aanzien, lijkt de actie te gaan slagen, hoewelTijdens de bijeenkomst in Koningshof vertelde hij dat bepaalde per sonen (bedoeld werden de raadsleden) er nog niet in wa ren geslaagd de aan hen toe vertrouwde certificaten te ver kopen En dat, terwijl de ver koop over het algemeen aardig loopt Talloze inwoners van Maassluis hebben inmiddels zo'n certificaat gekocht, waar mee zij dan „eigenaar" van een boom zijn geworden. Reeds rond de klok van half negen waren honderden leer lingen, begeletd door de leer krachten, naar het bos-m-wor ding gekomen. Het was vrij koud, maar droog Van de mannen van de plantsoenen dienst kregen zij om beurten een schop, waarmee zij de kui len voor de boompjes konden graven Tevoren hadden de plantsoenarbeiders aangege- door Jaap Hazejager ven waar de bomen moesten worden geplant, een karwei waar heel wat uurtjes in zijn gaan zitten Hoewel de Zuidhollandse ge deputeerde dit karwei onget wijfeld met veel plezier zal hebben gedaan, is hij nun of meer gestuurd door zijn „baas" Vrolijk, die tien kilo meter verderop, gestoken in dikke jas en soppend in hes- laarzen voor plantsoen-arbei der speelde. „Eigenlijk zijn wij al maanden bezig", zo vertelde de heer M C Alers, het enthousiaste hoofd van de Maassluise plantsoenendienst. „En ik kan erbij zeggen dat w-ij voorlopig nog wel bezig zullen blijven ook" Hij zegt dat tussen de spoorbaan en het water circa 25 ha moet worden ontgonnen en veranderd in bos, speelwei den en wandelpaden In een later stadium moet daar nog eens 25 ha bijkomen Te neinde de dag recreant en straks veilig binnen het re creatiegebied te krijgen, wordt onder de spoorbaan naoij de Kwartellaan een tunnel ge bouwd Als alles volgens plan verloopt kan met de bouw daarvan eind dit jaar worden begonnen. „Het college van Gedeputeer de Staten is del op bomen", wist de heer Vrolijk ons te vertellen „Toen ik maanden geleden van het landelijk co mité weer de traditionele uit nodiging kreeg om ergens een boom te planten ik wist toen nog niet dat het Maas sluis zou worden zat ik met een probleem. Het geval doet zich namelijk voor dat de boomplantdag altijd op woens dag wordt gehouden. Ons col lege vergadert die dag name lijk ook altijd. Ik heb de secre taresse van het comité toen gebeld en gezegd dat ze ook de gedeputeerden maar eens aan het werk moest zetten. Per slot van rekening ligt het be houd van de natuur m onze provincie ons erg na aan het hart". De commissaris het dat een uur later tijdens een officiële bijeenkomst nog eens nadruk kelijk blijken aan de hand van enkele cijfers. In een met slechts twintig tot dertig geno digden gevulde van het ontmoetingscentrum Konings hof vertelde hij dat in 1975 m Zuid-Holland m totaal 1068 bo men moesten worden gekapt, omdat deze leden aan een „be smettelijke" schimmelziekte Daarvoor in de plaats konden 805 nieuwe bomen worden ge plant. Na het planten van de „officiële" bomen mochten de schoolkinderen zelf hun boom planten. Zaterdag kunnen de oudere boomplanters in Maassluis hun gang gaan. En aU de op komst dan net zo groot is als gisteren het geval was, dan hebben de heer Alers en zijn mannen nog heel wat werk te verzetten. De commissaris der koningin was overigens niet met lege handen naar Maassluis geko men Voor de bibliotheek van ai de basisscholen had hij het boekje „De Waarden van Zuid-Holland" meegenomen. Het eerste exemplaar schonk hij aan onderwijzer Hans Punt van de Meester Blomschool. Deze bedankte namens het ge zamenlijk onderwijzend perso neel van Maassluis Ook voor de kinderen was een kleine attentie In een grote tent die bij de Merellaan was opgezet ten behoeve van de genodig den, mochten de kinderen la ter een zak fruit afhalen Een van de kinderen was wel heel erg enthousiast. Hij zei: „Da's mooi, niet naar school, bomen planten en snoep toe...". „Alleen al langs een provincia le weg in de P I'd as s er waard moesten in dat ja^r maar-liefst 754 populieren worden gekapt. Daarvoor kwamen 543 nu.-uwe, jonge populieren m de plaats", zo zei mr Vrolijk. „U zult begrijpen dat wij daarom de Om maar niets van het planten behoeven te missen drommen de scholieren om Vóór het planten moet er eerst gesjouwd worden, de planters heen. Hier planten wethouder Han Hummelen en regionaal secretaresse van het comité boomplantdag mevrouw C. van Kempen-Mank een es.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 2