Voer voor liefhebbers Maasland wacht nieuw populierengraf Verslaafd aan \i modelvliegtuigje iahel televisie: Begrip voor groen FLIPPER Volgens bestemmingsplan Commandeurspolder: NIVON Sprong naar de vrijheid Diefstal uit auto Inbreker met te slechte handtekening Deelraadscommissie boos op De Jong Boer Maat brengt grieven in de raad Rommel voor i VRIJDAG 18 MAART 197? vd/sc/ww 3 Maasland Opnieuw staat Maasland aan de vooravond van een massaal populieren graf. Ongeveer vijftienhon derd populieren op het oude MW-terrein zullen moeten wijken voor de oprukkende woningbouw. Dat bHjkt uit het bestemmingsplan Comman deurspolder UW 3, dat nog tot 11 april ter inzage ligt Volgens die plannen blijft er geen po pulier meer overeind, maar in middels zijn uit de bevolking de eerste protesten vernomen. Drie inwoners van Maasland zijn van mening, dat er bij het nieuwe woningbouwproject te weinig rekening is gehouden met het aanwezige bomenbe- stand. Eén van deze bewoners is de heer Nico Voogt. Vorig jaar al voerde hij aktie, toen er voor woningbouw ongeveer duizend populieren sneuvel den. Hij kreeg echter geen gehoor, want het gemeentebestuur be richtte dat de bomen moesten verdwijnen. „Van de toezeg ging dat de populieren en el zen die langs de Foreest ston den als beplanting om en nabij de nieuwe land- en tuinbouw school gebruikt zouden worde- n,is niets terecht gekomen", aldus Nico Voogt verbitterd. Nu de resterende vijftienhon derd populieren door de bouw van ruim honderd woningen gevaar lopen, is hij weer pa raat om zich voor het behoud in te zetten. Met aan zijn zijde de heren Fokke Abbas en Si mon van Zuilen, die eveneens van merüng zijn dat een her haling van vorig jaar voorko men moet worden. Juist nu rond nationale boom- plantdag vraagt Fokke Abbas zich af: „Waarom kan je zo'n plan nou niet een klein beetje aanpassen. Er zou best een groot aantal bomen kunnen blijven staan". Hij wijst daar bij op voorbeelden in Maas sluis (terrein Van Toor) en Botterdam (Jacobsplein). VEEL WAARDE Straks ka beltelevisie, maar de an tennemasten mogen blij ven. Dat een populier een zgn. on beschermde boom is, vindt het drietal niet van belang. „Iede- wijst daarbij op het stukje Kluis kade tussen de ophaal brug en de Kluishoeve. „Vorig jaar zomer werden daar ineens de knotwilgen wegge haald. Nu staan er enkelen van die miezerige boompjes voor in de plaats". BEZWAAR nieuwe nota". Waardoor in de omgeving het Broekpolderbos aanzienlijk dichterbij lijkt te komen. De drie Maaslanders zijn van plan bezwaar tegen het be stemmingsplan aan te tekenen. Niet vanwege de woningen zelf, maar omdat er zo'n groot aantal bomen voor moet wij ken. Zij hopen dat zij bij de b-volking gehoor krijgen, eer ■iet bestemmingsplan er straks door is. Ook overwegen zij een handtekeningenaktie, teneinde de strijd om de bomen te be houden kracht bij te zetten. Vlaardingen Onbekenden hebben ingebroken in een pand aan de Parallelweg in Vlaardingen. De daders wisten echter te ontkomen door van vijf meter hoogte van een aangrenzend dak te springen en het op een lopen te zetten. De inbraak werd ontdekt door bewoners van de derde verdieping. Vlaardingen Voor de grote rommelmarkt door de NIVON te houden, worden nog „prulla ria" gevraagd. De markt wordt in de NIVON-boerderij De Hoogkamer aan de Van Baerle- straat 252 in Vlaardingen op zaterdag en zondag 26 en 27 maart gehouden. Als klapstuk is daar aangeboden; een polyester boot op een trai ler. Wie het meest biedt mag het vaartuig meenemen. Schiedam Aan de Jan Oude geeststraat is een geparkeerde auto opengebroken en geplun derd. De eigenaresse, de 36-jari- ge C.H.M.-R. mist een kenteken bewijs, giropas, rijbewijs, acht tien betaalkaarten en een biljet van honderd gulden. Deze spullen zaten in een handtas die in haar wagen lag. De Sehiedamse heeft op het politie bureau aangifte gedaan. Midden in de nacht werden zij opgeschrikt door het lawaai van een krakende deur. Het bleek dat deze was ingetrapt door de inbrekers, die kennelijk niet wisten dat deze etage werd bewoond, De bewoners konden nog wel constateren dat er drie mannen in hun woning waren geweest. Toen de inmiddels gealarmeerde politie arriveerde sloeg het drietal, dat zich elders in het pand verborgen had gehouden, op de vlucht. Uit een eerste onderzoek blijkt dat het drietal ook ingebroken had op de eerste verdieping, waar een bedrijfskantoor gevestigd is. Het is nog niet bekend of daar geld of goederen worden vermist. |tóek van Holland De deelge- 2 meenteraadscommissie voor ruimtelijk ordening is boos op de heer Joh. de Jong, de kers verse Kijnmondgecommitteer- de. Deze weigert namelijk een gesprek te hebben met commis sievoorzitter De Lint. Eind de ze maand zou hij raet de heer De Jong van gedachten wisse len over het bestemmingsplan Rïjnpoorthaven. Thans echter heeft de ex-wethou der van sport en recreatie laten weten op een dergelijk gesprek geen prijs te stellen, ondanks de eerder gemaakte afspraak. Tijdens de raadscommissie ver gadering voor piimtelijke orde ning is unaniem besloten een brief te zenden aan de Rijn- mondgecommitteerde om tegen diens weigering te protesteren en hem nogmaals te verzoeken een dergelijk gesprek toe te staan. Het argument om dit te doen is, dat van de zijde van Rijnmond meermalen is ge vraagd om adviezen en ideeen. „Nu wij hier over willen praten wordt de deur voor ons neus dicht gesmeten," zo stelt men teleurgesteld. Schiedam Door een slechte handtekening is een inbreker op het hoofdpostkantoor aan de Lange Nieuwstraat bijna door de mand gevallen. Aan één van de loketten van het postkantoor meldde rich deze week een nog onbekende man die met een machtiging en een paspoort van de 45-jarige boek houdster J.M.G.B. uit Schiedam geld wilde opnemen. De lokettiste vond de handteke ning echter slecht en ging haar chef raadplegen. Eenmaal terug aan haar loket was de man verdwenen. Het paspoort, dat de lokettiste nog had, was eerder deze week met nog twee spaarbankboek jes verdwenen uit de woning van de boekhoudster uit West Vermoedelijk is men de woning aan de Vlaardingerdijk met een valse sleutel binnengekomen. re boom heeft hier vreselijk veel waarde", aldus Nico Voogt. „Dit in verband met de zuurstof]evefantie en een zui vere werking op de atmosfeer. De grote industrieën rijn im mers dichtbij". Omdat een populier zich zo makkelijk laat verplaatsen, willen de drie inwoners op z'n minst dat de bomen elders een plaatsje krijgen. Waarbij ge dacht wordt aan de nog altijd kale vlakte op de oude vuil stortplaats aan de Maaslands- dam- Andere plaatsen zijn echter ook goed denkbaar. „Boeren krijgen tegenwoordig zelfs een premie voor houtop standen", vult Nico Voogt nog aan. „Ook minister Gruijters erkent het nut en de noodzaak van het bomenbestand in rijn siebeeld. Theoretisch is een goede ontvangst van Belgie en Duitsland „zeer wel mogelijk", vertelde Jelgersma. Garande ren doet niemand dat. „In Om moord," zo liet de man van het adviesbureau weten, „is iede reen tevreden over de beeld- Door Chris van Bremen kwaliteit van de Nederlandse netten. Voor wat de buitenland se programma's betreft bleek uit een onderzoek, dat geduren de tachtig procent van de tijd een negentig procent beeldkwa liteit wordt ontvangen. „Con clusie van Jelgersma: „Ik ver wacht tevreden Vlaardingers." Eén facet werd echter onbespro ken gelaten. Zitten we nu wel echt te springen op buitenland se netten? Het is leuk om een uitstekende beeldkwaliteit van Beigie-Frans te hebben. Wordt daar een Poolse film met Fran se onderschriften uitgezonden dan moet je de taal toch wel spreken. Een kwestie van beeldbuisvervuiling! Op 23 maart mogen Vlaardingers er hun zegje over doen op de voorlichtingsavond. Als B en W daar vertellen waarom zij wel kabeltelevisie willen en op wel ke manier, als de bevolking gaat vertellen dat zij geen ka beltelevisie wil of op een ande re manier dan B en W dat wensen, belooft het een lange avond te worden. En dan de raadsvergadering nog.. Schiedam Passage Theater, dagelijks 14-19- 21.30 uur, zondag en woensdag 19-21.30 uur, vrijdag 18 mrt. 14 uur: ENKELE REIS FORT HUM BOLDT (14) (Breakheart Pass) Voor de kinderen op zondag en woensdag 14 uur: DE WRAAK VAN IVANHOE Passage 3io, dagelijks 14-19-2i.30 uur; PHASE IV (14) Maassluis Vrijdag 18 maart om 21 uur in de Toverbal: VOOR EEN PAAR DOLLARS MEER Zaterdag 19 maart In de Tempel aan de Overschiese- straax om 20 uur WIE HET LAATST LACHT met Jean Paul Belmondo vliegtuigjes. Afgesproken werd, dat wij niet meer vdér half elf zouden vliegen. Daar na bleek die herrie te komen van die crossclub uit de Broekpolder, die in het hele landschap is te horen. Daar voor had men ons aangeke ken," aldus steekt Steenber gen van wal. Boer Maat klaagde echter over de zoele zomeravonden, waar op de landelijke rust werd verstoord door aanhoudend gezoem van modelletjes. „Dat bestaat niet", is het weder woord. „Zoveel lawaai maken onze vliegtuigen echt niet, hoor. Natuurlijk zitten wij met de technische beperking dat alles niet geluidloos kan, maar de klacht is overtrok ken, De tweede reden is nog overtuigender, Zo'n model be sturen is ongelofelijk moeilijk. De eerste jaren besteed men al alleen aan het bouwen van een model en voor dat in de lucht kan worden gebracht en onder controle kan worden gehouden, is men nog veel verder. Maar te allen tijde blijft noodzakelijk dat jij jouw vliegtuig in de gaten houdt. Het is heel licht van gewicht. Jij moet kunnen zien wat de wind ermee doet en dan kunnen ingrijpen. Kan dat 's avonds? Zodra de zon weg is, zie je dat vliegtuig in de lucht niet meer en is bestu ren onmogelijk". Een betoog, gevoerd door het vijftal dat elkaar telkens aanvult. Boer Maat zegt in zijn brief ook dat probleem te hebben erva ren bij de vliegclub: bet niet steeds kunnen besturen van de miniatuur toestellen. En wat gebeurt dan volgens hem? De semi-piloten komen andere akkers op om hun toe stel, dat daar in de grond dook, te komen plukken. Daarbij zouden zij gras ver trappen, nesten van weidevo gels, eieren, en zonden zij koeien wegjagen. „Dat willen wij graag ontzenu wen," zeggen Steenbergen en Varkevisser in koor. De eerste gaat verder: „Wij brengen geen schade toe aan ander mans flora en fauna. De kri tiek is steeds zo overtrokken. Wij trappen hoogtuit gras op ons eigen veldje plaat. En die uitzonderlijke keer dat eens een vliegtuig verkeerd terecht komt, lopen wij 2oveel moge lijk langs de berm van sloten. Daar liggen die modellen ook vaak, omdat de thermiek in de lucht daar anders is, boven een sloot valt het model vaak plotseling. Wat dat vee be treft, bang zijn die runderen geenszins. Wij hebben vaak meer moeite die koeien van ons veld af te houden, die beesten kijken niet op of om van een vliegtuig. En wat de broedende vogels aangaat, zelfs bij het onderhoud van ons terrein maaien wij daar netjes omheen. Logisch". Mast en Dijkstra haken daarop in: „Natuurlijk kwam wel eens voor, dat modellen mid denin een ander weiland kwa men. De klachten waren dan wel terecht, zeker wanneer sommigen restanten achterlie ten. Maar dat staat onze ver eniging niet toe. Rommel moet opgeruimd, de schade vergoed. Bedenk wel, dat dat niet eens vaak kan voorko men. Dat model lijdt schade door zijn val. Het zou onbe taalbaar worden, als wij zo wild ermee zouden omsprin gen". GEPRIEGEL „Goed, dan doe je je best, vol gens afspraak met de boeren, en dan plotseling klagen zij, bij de gemeenteraad. Maar is dat eigenlijk wel meervoud? Klaagt niet alleen en uitslui tend de heer X. G. M. Maat? Hij was vorig jaar juni bij het gesprek. Had hij niet eerst nog even naar ons toe kunnen komen?" Dat zegt Steenbergen weer Deze Vlaardinger is vice-voorzit- ter van de vliegclub, die op 1 oktober 1Q69 werd opgericht. Dc vereniging telt rond de honderd dertig leden, van wie enkelen zelfs in Zeeland wo nen en a£ er, toe een dagje in het weekend naar de Harre- weg komen om hun model naar boven te sturen. „Zo uniek is nou een vliegveldje," zegt Jecsny. Steenbergen demonstreert twee van rijn modellen. Een heet Flipper, het beestje moet nou eenmaal een naam hebben. Minutieus geknutsel, ingewik keld gepriegel om zo'n model in elkaar te zetten. Over de kosten ervan wordt niet ge praat, het gaat om het vele plezier dat kleeft aan het bou wen van een motortje voor een model, het bewerken van het benodigde materiaal, en later, het vliegen zelf. „De één rijdt in een dure auto, de an der koopt voor duizenden een fototoestel en daarmee knipt hij dan een keer. Wij doen dit," 2egt Steenbergen, wij zend naar zijn Flipper. „Sommigen maken een dagtaak ervan. Vooral met kleine zweefvliegtuigjes krijgt men bevrediging. Zweven is ge woon the ultimate. Het sum mum. Vliegen werkt sterk verslavend. Als je het een maal hebt gedaan, geldt ieder weekeinde weer dat gevoel van, ik moet erop uit". De Flipper van Steenbergen, één van de kwelgeesten van boer Maat. Vliegen in Midden-Delf land op de achtergrond Schiedams stadskantoor. De opmerking dat het hier al groen genoeg is, geuit vorig jaar in de gemeenteraad, wordt evenmin ais serieus ge nomen. Simon van Zuilen hierover: „Het heet hier dan wel groenen oase, maar groen gaat verder dan alleen weilan den". „Het is in ieder geval zaak om zoveel mogelijk bomen le be houden", aldus Fokke Abbas. „Maasland gaat toch al niet 2Uinig met bomen om". Hij Vlaardingen „Waarom zo'n fhaast allemaal?" Deze vraag van SGP-er H. vaa der Meer leek de klapper van de avond te worden. Ruim drie uur ver gaderde de commissie voor economische aangelegenheden donderdag toen al over het on derwerp kabeltelevisie. Eén ding was de aanwezigen wel goed duidelijk geworden: Ka beltelevisie is meer dan alleen een kwestie van een kabel. Liberaal F. Kwast deed driftig mee en slingerde termen als mul tl verdelers, aftaknetten en programma-differentiatie door de zaal alsof het niets was. Als iemand die avond wel een com pliment verdiende dan was dat wethouder IJsbrand van der Velden wel. Hij toonde een waar engelengeduld, liet als voorzitter iedereen uitgebreid aan 't woord en respecteerde een uiterste vorm van democra tie. Maar toch was het maar een droeve vertoning. Wat rijn we er nu allemaal wijzer van geworden? B en W willen zo snel mogelijk beginnen met de aanleg van een centrale an tenne inrichting (CAI) waar de kosten een dikke vijftien mil joen van bedragen. Ze kiezen daarbij voor het systeem van het mini-ster net, goed voor ze ven programma's (twee Neder landse, drie Duitse en twee Bel gische). En daar is dan het eer ste probleem. De werkgroep, die zich uitgebreid over de zaak kabeltelevisie heeft gebogen, kwam met een verdeeld advies. Sommige leden spraken rich uit voor het zogenaamde meegroei- net. Het verschil tussen deze twee systemen? Minstens twee uur praten in de commissiever gadering. En om het helemaal goed uit te leggen werd daarbij nog een heel artikel geciteerd in de Duitse taal. Hoofdmoot van de vergadering was of er a» dan niet een en quête onder de bevolking moet worden gehouden over kabelte levisie, Het Kabeltelevisie Ad vies Instituut uit Woerden is daar duidelijk geen voorstan der van. „Het nut van enquête is nihil," zo stelde Jelgersma, „omdat de praktijk ons heeft geleerd, dat het niet mogelijk is een relatie te leggen tussen het resultaat van een enquête en de in de praktijk gehaalde bezettings graad." Met andere woorden: uit een enquête blijkt, dat bij voorbeeld 55 procent van de bevolking kabeltelevisie wil, gaat de gemeente het geheel eenmaal aanleggen dan doen veel meer mensen mee. Zo werd in Ridderkerk een enque- te gehouden. 57 procent toonde zich voorstander van kabeltele visie. Uiteindelijk liet 95 pro cent van de bevolking zich op de CAI aansluiten. Dat klinkt mooi maar over de stok achter de deur voor men sen, die aanvankelijk „neen" te gen de CAI zeggen werd nau welijks gepraat Is de kabeltele visie eenmaal in de gemeente gerealiseerd op enkele wonin gen na, die later toch een aan sluiting wensen, dan wordt daar apart een rekening voor aansluitkosten opgevoerd. Het is dus een kwestie van nu aan sluiten of later maar dan voor een veel hoger bedrag. Daarmee wordt de stelling, dat niemand verplicht wordt om een aansluiting te accepteren wel aanzienlijk afgezwakt. En dat geldt nog in sterkere mate voor hen, die momenteel zijn aangesloten op een gemeen schappelijke antenne inrich ting. Dat rijn er in Vlaardingen zo'n zestienduizend, Op de hoge flats in Holy is het verboden een eigen antenne neer te zet ten. Besluit de meerderheid der flatbewoners dus vdör CAI dan moet de minderheid zich daar bij neerleggen. De commissie kwam er niet uit. Ais er een enquête wordt gehouden. Hoe moet de uitslag daarvan dan worden beoordeeld? als een soort van referendum of als advies aan de raad? Geen garanties Een ander zwaar wegend punt is dat niemand garanties kan ge ven over de beeldkwaliteit van de buitenlandse zenders. Met de twee Nederlandse netten zit dat wel snor, leerde Jelgers ma van het adviesbureau ons. Maar straks gaan we naar de Duitse televisie kijken vol sto ringen en strepen op het televi- Veertig scholieren hebben gisteren zo'n duizend heesters bij de Laan van Bol 'es in Schiedam geplant. Het groen is door de leer lingen van de Willem Gehrelsschool aan de Peter van Anrooyïaan aangebracht in de stroken tussen het voetpad en de weg. Wel onder toezicht van onderwijzers van de lagere school, leden van de oudercommis- sie en personeel van d e gemeentelijke plantsoenendienst, die deze maand ook de pas aangelegde mid denberm gaat beplan ten. Het doel van de actie in Groenoord is de kinderen wat be grip voor het groen bij te brengen. Op de onwaarschijnlijk korte gemeenteraadsagenda staat als één van de eerste puntjes, dat drs Arie Lems model vliegtuigjes wil aankaarten in het overleg, dat hij als burgemeester geregeld voert met politiecommissaris Cees van der Haagen en de officier van justitie. Maandag vergadert de raad daarover. Aanleiding is een boze brief van veehouder Ni co Maat van de Groeneweg, ergens boven Kethel. Bij de Sehiedamse raad klaagde hij over hinder van miniatuur- vliegeniers. Hij ondertekende namens de agrarische in- spraakgroep voor polderge bied Midden-Delfland. Kunst- en Vliegwerk was ver bouwereerd. De klachten schokten deze Pijnackerse modelvliegclub, die haar speelterreintje heeft op een weiland achter Harreweg 66. Een halve hectare groot, vlak bij Maat, „daar waar de boe ren met een rood hoofd rond lopen" is een gewild grapje. Vijf hobbyisten van de vereni ging deden hun relaas: uit Vlaardingen N. P. Steenber gen, I. Jeasny en L. Dijkstra, uit Delft P. Varkevisser en H. Mast. Verslaafd aan hun vliegsport: „In deze drukbe volkte buurt is een goed vlieg veldje een heiligdom. Maar wij ritten in een glazen huis je". UITSLAPEN ,JIet is onzin van Maat. Hij berijdt een stokpaardje. Vo rig jaar praatte ons bestuur op verzoek van de politie met drie omwonende boeren. De ergste grief was, dat zij in de zomer moeilijk konden uitsla pen, door het geronk van de

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3