ilrijk: best zusje VRIJDAG 18 MAART 1977 VWSC.'WW 5 O Bij de binnenkomst van Wilrijk begint de Jules Moretuslei. Zo heette de eerste burgervader, naar wie de langste weg van het stadje is genoemd. Daarna een kapitale villawijk, kolossale bungalows die toch vriendelijk eruit zien. Belgi sch. De eerste Wdnjker laat zich zien: „Een toeristenbu- reel, hoe bedoelt ge dat? Wij kennen hier wel een gemeente huis." Hij wijst de weg. Be hulpzaam zijn ze wel, Schie dams nieuwe bondgenoten. De Eglan- trertaan, zo'n typisch Bel gisch straatje waaraan Wil rijk er ook een paar kent, temid den van el kaar voortdu rend afwisse lende arbei dershuisjes en rijke vil la's. Directeur Ruud Pillard van de Schiedamse Gemeenschap kruipt morgen achter het stuur, cultuurwethouder Herman Posthoorn nestelt zich naast hem. En Warner Meinen en Joop Daalmeijer zoeken de achterbank, de één als voorzitter van de stichting en de ander als lid van de SG-afdeling internatio nale uitwisseling. Gevieren gaan zij naar een werkelijk brui send en hoogst enerverend Belgisch stadje, waarvan de naam Wilrijk is. Een gewichtige delegatie voor zulk een kleine gemeente, maar dat heeft een reden. Wilrijk wordt het nieuwe zusje van Schiedam, als althans het plaatsje bij onze culturele top in goede aarde valt maar het is zo moeilijk nu nog nee te zeggen. Dan heeft Schiedam straks een partnerstad naast de deur, een goed uur rijden. Niet zo ver weg als het Joegoslavische Velenje en praktischer nog dan Wandsworth in Engeland en Esslingen in West-Duitsland (en om het rijtje even vol te maken: Norrko- ping in Zweden, Udine in Italië en Vienne in Frankrijk). Zo een partnerstad heet interessant in het kader van culturele uitwisseling, hoe je daarover ook kunt denken. Sommige zangkoren, groepjes jongeren of muziekgezelschappen reizen dan over en weer en doen buitenlandse indrukken op, op, maar die ontwikkeling kost wel geld. Daarom lijkt Wilrijk zo belangrijk als nabijgelegen zusterstad. Fotograaf Ben Bluraers en verslaggever Kor Kegel gingen er alvast eens kijken. En ach, zij vonden het best een lief zusje. Deze pagina geeft een impressie. oe toch niks aongedaon, me'" slist een oude heer veront schuldigend naar een leeftijds- genote. „Ge weet toch, m'n hertz is gro maor m'n pieser kien Verder rondneuzen levert een beeld op, dat met moeite over eenkomsten met het Schie damse toont. Een dyklichaam als aan het begin van Wilrijk heet hier rijksweg 19 Hoge flats staan pal naast pittoreske etablissementjes. Echt oude, historische gebouwen kent "Wilrijk met, afgezien van de met allemaal toegankelijke forten. Toch bestaat de plaats al twaalfhonderd jaar Met het milieu is Wilrijk geluk kiger Slechts nijverheden worden toegelaten, die met mi- lieuhinderend produceren De reinheid van de gemeente is trouwens mede m handen van de burgers geeft het aardige genat entegid^je te kennen: „Lenige en halfledige frites- zakjes 'a orden achteloos op de openbare weg gegooid," staat er Markante opmerkingen en si tuaties. die hier vooroorlogs worden genoemd, kom je gere geld tegen Zo zi gt Je brand weer ..Bel onmiddellijk om hulp bij vei stikking De open bare reinigingsdienst beweert, dat bij uitzonderlijke regenval wel eens kelder^ onder water loper, en klachten met tiental len tegelijk binnenstromen. Ruiming van beerputten moet liefst acht dagen op voorhand worden aangevraagd Op vrij dagmiddagen kan de bevol king terecht m de stortbadin- nchtmgen Met de Jules Moretuslei begint 't en daarmee houdt 't op. Die weg, genoemd naar de eerste burgemeester in de vorige eeuw, loopt door de hele ge meente heen. Het blijft dorps ogen, dat stadje. Alles is even wijds opgezet, de huizen zijn kleurig, Jugendstil, en er is veel groen. Dat blijkt al uit een plattegrond, die een ge meenteambtenaar gratis af geeft mét een verouderde fol der. Burgemeester is Louis Kiebooms (Vlaardingen kent toch ook iets dergelijks?). Fraaie parken heeft Wilrijk, de bomen in Steytelinek bjken eeuwenoud. Enkele forten uit de late middeleeuwen staan er ook. Terug naar het centrum. Schuin voor het gemeentehuis knielt een jonge neger voor Pater de Deken. Het stand beeld van de missionaris kijkt uit over de bist, de gezellige markt die er alleen 's ochtends af en toe is. Zonnig weer. Aan de andere kant van de bist staan torenhoge flats. Tussen door loopt het plaatselijke in park Steytelinek maakt eeuwenoude wijsheid een diepe indruk. Die sfeer is verder nergens te proeven. Waar torenhoge flatgebouwen staan, is het centrum. Het kan met missen. In het ge meentehuis zetelt burger vader Kie booms met zijn schepe nen. De amb tenarij kijkt uit op de bist en de hoog bouw aan de overkant. Wilrijk is in de eerste plaats onvindbaar. Op veel landkaar ten ontbreekt de naam, een verduidelijkend verkeersbord is rond heel Antwerpen met te zien. Dan maar vragen, ergens op de weg naar Mortsel. Een sympathieke oude Vlaming „Allee, beste, dan zult ge hier vite terugkeren en gaon tot daor waor de tram draoit. En die drijft ge dan nao tot de brucke. Jao, die ziet ge me meer, maor dat noemen wij hier nog zo. En daor zult ge voor 't dorp Wilrijk naor linies moeten." Inderdaad. Bij een verkeers plein ligt aan twee kanten een zandlichaam, dat waarschijn lijk vroeger door een brug werd verbonden. Zowaar een miniem bordje! Wilrijk. Links af, de dijk langs tot het dorp opdoemt Allereerst een paar rijen oude arbeidershuisjes. winkelcentrum. Daarop zijn pakweg 45.000 inwoners aan gewezen Tussen de kraampjes op de bist krioelt het langzamerhand van meisjes m uniformachtig blauw, witte kraagjes, witte kmekousjes. Een klas van de rijksmiddelbare school ging uit. 't Lijkt wel een Engelse kostschool. De bist is de enige plek waar het druk is, lijkt het wel. Uiter lijke schijn. Weliswaar zetelt zich ook in het Iers en Schots aandoende stamineeke van Cromwell geen enkele autoch toon. maar aan de overkant zit het vol. In de Lange Wapper, dat staat in de (allicht) Juul Moretus, lallen enkele bejaar den. Sportkantine-sfeer, tl-ver- lichting, zoals in veel Antwerp se taveernes. „Maor ik hebbe De bist is er bepaalde ochtenden Het kan er gezellig zijn. Als 's middags de kraampjes zijn opgedoekt en de zon achter de wolken schuit, hangt m het centrum een sombere en vervelende sfeer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5