Hypocriet ais Je zegt: Cuba mag geen leger Politie greep te snel naar wapens Rooie Vrouwen boos op „mt Kortedijkwoningen: Nog even wachten Aagt Grimeyer (85) gecremeerd Frans Moor- maakt kaas op kamerzetel De Schotse heeft een leefkuil Een doorn in ?t vuiscmr 3 Scholieren luisteren naar minister Pronk Aangehouden pacifisten: ,,Dat is niet meer ludiek" Friese staartklok ontvreemd Lot van winkelier gestolen Man redt kleuter uit vijver Taxi uitgebrand Lichte schade bij brand Bielzen voor eigen gebruik iVa artikel in Achterban: Koninklijk onderscheiden I VAN NUNSTER 0 'STUKKEN g ETSEN 0 SCHOONMAKEN 8 oog Verandering subsidiebeleid Bijeenkomsten Simplex- woningen uitgesteld W ©ningstichting gaat verhuizen DINSDAG 22 MAART 197? Wanneer minister Pronk het woord hulp in de mond geboden aan landen als Chili, neemt, maakt hij een gevend gebaar. De open Uruguay, Argentinië, Paraguay handen schuift hij naar voren en dat spreekt wel en Brazilië, aan. Maar tegen scholieren moet je niet u zeggen ,,In di* laatste landen zijn de want dat werk afstandelijk, en daarom werd giste- fascistis<** rochtend het geroezemoes tijdens zijn praatje in Spieringshoek in Schiedam steeds luider. Schiedam De politie geeft toe dat men vorige week bij de aanhouding van twee FSP-ers verkeerd heeft gehandeld door met pistolen te dreigen. Voor de overtreding van de twee Schiedammers, het illegaal plakken van affiches, is het hanteren van een vuurwapen volgens hoofdinspecteur Dick van der Veen inderdaad wat overdreven. De twee aangehouden Schiedam mers, de 20-jarige Hans den Houting en de 23-jange Hars van der Linden zijn inmiddels weer op vrije voeten. Over zijn ervaring tijdens een actie om meer bekendheid te Vlaardingen Onbekenden heb ben in het weekeinde ingebro ken in een woonhuis aan de Schiedamseweg in "Vlaardingen. De bewoners werden door het gestommel van de nachtelijke bezoekers wakker. Toen zij gin gen kijken vrat voor gebeurte nissen er in hun woonkamer afspeelden waren de dieven al verdwenen met een Friese staartklok ter waarde van onge veer achtduizend gulden. Schiedam Een lot van de staat sloterij, paspoort en 400 gulden zijn gestolen van de 30-jange winkelier R. v.d. H. De spullen ter waarde van 525 gulden zijn verdwenen uit zijn colbert die hij in zijn woningin richtingzaak aan de Rotterdam- sedijk over een stoel had han gen. De Schiedammer ver moedt dat twee buitenlanders, die enige tijd in de winkel ver bleven, er mee aan de haal zijn gegaan. Bij groothandel Unigro aan de 's-Gravelandseweg mist men een electronische telmachine. Het apparaat met een waarde van 575 gulden verdween dit weekeinde bij een inbraak. De dader heeft om binnen te komen bij de hal een draad- glasruit ingeslagen. In het kan toor werden alle laden en kas ten doorzocht De aangerichte schade wordt geschat op zo'n 100 gulden- Schiedam Een nog onbekende man heeft zondagmiddag in het Prinses Beatrixpark de drieja rige Marco van Loaner» van de verdrinkingsdood gered. De kleuter uit de Fahrenheit- straat in Oost was tijdens een spelietje met zijn broertjes en zusjes nabij het theehuis in een vijver gevallen. Een voorbijgan ger kwam op het gegil van de Schiedammertjes af en haalde de kleuter op het droge. Een surveillancewagen van de poli tie bracht Marco daarna naar huis. Schiedam Aan de 's-Grave- iandseweg is dit weekeinde een taxi uitgebrand. De wagen van Eurotax vloog in brand toen een chauffeur de garage van het bedrijf wilde uitrijden. De oorzaak is ver moedelijk kortsluiting in de electrische bedrading. De gea larmeerde brandweer heeft het vuur geblust. Vlaardingen Bij een brandje in een pand aan de Marconistraat is lichte schade aan het inte rieur aangericht. Het vuur ont stond in een ruimte boven het kantoor door oververhitting van een pijp van de oliekachel. Vuil en stof, dat zich in de nabijheid van deze pijp bevond vatte vlam, De brandweer, die het vuurtje snel doofde, kon erger voorkomen. Vlaardingen De Vlaardlngse politie heeft zaterdag proces verbaal opgemaakt tegen de 31- jarige J. C. B. De man ont vreemdde vrijdagnacht vier bielzen, die bij de aanleg van een brug in een plantsoen in Holy-noord werden gebruikt. Hij had de bielzen in zijn.eigen tuin gelegd Heldere uitleg, duidelijke infor matie over ontwikkelingssa menwerking compenseerde dat wel enigszins - maar op het laatst kreeg slechts het snelle optreden van de veelbelovende gymnasiast Max Pieter Frenkel de volle aandacht van de zaal. Die knul schijnt wel bij de pin ken. Alle meisjes giechelden. De hoogste klassen van de Sehie- damse scholengemeenschap waren in de aula samenge- door Kor Kegel dromd. Dat daar na de pauze plots veel meer stoelen vrij wa ren, kon Jan Pronk met deren. Op verzoek van enkele leerlin gen ging hij iets uitgebreider in op Cuba, „de sneeuwbal van de koude oorlog die wij in handen van de Sowjet-Unie hebben ge dreven" en één van de landen waaraan Nederland hulp geeft. De minister gaf redenen waar om Nederland die natie wel di rect steunt (evenals staten als Peru. Jamaica, Columbia) en waarom die hulp met wordt fascistische tendernen heel sterk en hebben de dictatoriale besturen weinig oog voor de problemen van hun volk. In dat geval moet hulp indirect wor den. geboden. Dat gebeurt via particuliere organisaties, vak beweging en vooral de kerken. Direct kunnen wij de meer de mocratische landen steunen, waar men zijn best doet om vooruit te komen. Cuba is één daarvan, een land dat wij wil len terughalen in de volkeren gemeenschap. De vraag is ge steld: waarom hulp, als Cuba zich kennelijk een leger kan veroorloven in Angola. Niet reèel is om te zeggen, dat wij dat door hulp indirect mogelijk maken. Ieder land in de wereld, ieder land, onderhoudt een le ger en stopt ontzettend veel in defensie. Je kunt tegen Cuba niet zeggen; dat mag met - als je het zelf wel doet. Dat is hypocriet. Cuba is op verzoek in Angola, en dat is een wettig erkende regering. Je kunt dus ook niet zeggen: zij mogen er niet zijn. Het wordt anders, als Cuba Angola als springplank zou gebruiken om in andere landen zich te mengen. Dan is het uit met onze hulp, en ook met die van Zweden, Canada," aldus Pronk. Vlaardingen De Rooie Vrouwen van de Vlaardlngse PvdA-afde- Jing zijn boos op „int". In het laatst verschenen PvdA-blad i „Achterban" staat een badinerend artikeltje over vrouwen eman- cipatie. Het stuk is ondertekend met de letters mt - de initialen van redactielid Marï Timmermans. De inhoud van het artikel is bij de Rooie Vrouwen in het verkeerde keelgat geschoten".- iijiiiifiiiiiiiiiiiiiiimiitnniiiiiiiiifiniiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiisiiiiiiiiüiiinüiiiitiüiiiiiiiniiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiautiiiiiiiNii woningen aan Kortedijk Zo schrijft Timmermans onder andere: „Hier en daar gaan al stemmen op om eens wat aan dacht te besteden aan de „man- nenemancipatie". Misschien is dat. onder de aanhoudende pressie van de naar emancipa tie strevende vrouwen wel een De Rooie Vrouwen zijn niet van bittere noodzaak aan het wor- plan om naar aanleiding van eens een Rooie Vrouw, heeft een soortgelijke mening. Zij zegt: „De schrijver heeft zich nooit verdiept in de kwestie. Dat blijkt duidelijk uit de in houd van het stuk". den. De PvdA zal dan een af zonderlijke „rooie mannen"-or- ganisatie moeten oprichten". In het eerstvolgende nummer van Achterban zullen de Rooie Vrouwen ongetwijfeld reageren op het artikel van mt. „We ho pen dat op deze manier een het artikel een grote rel te gaan schoppen. „Daar schiet je mks mee op", stelt Jo van der Mark „hopelijk kunnen we in een le denvergadering nog eens pra ten over de zaak. Dan kunnen wij onze denkbeelden allicht duidelijk maken". discussie zal kunnen ontstaan Qver het feit dat het artikel on- over de rol van de vrouw in onze maatschappij", vertelt Henny Goedknegt, „als je het artikel leest, dan schrik je ge woon van het onbegrip dat nog heerst over de vrouwenemanci patie". Jo van der Mark, even- dertekend is met de initialen mt, zegt Henny Goedknegt: „Dat vind ik ronduit kinderach tig. Als 't een vent zou zijn geweest, dan had hij minstens zijn naam voluit kunnen schrij ven". Vlaardingen De plannen rond de woningen aan de Kortedijk zullen op korte termijn worden uitgevoerd. De afdeling Bouw- en Wo ningtoezicht van de dienst van Gemeentwerken bekijkt op het ogenblik de tekenin gen van de architect. Bouw en Woningtoezicht zal de te keningen al of niet met ad vies doorsturen naar het col lege van burgemeester en wethouders. Vervolgens wordt de aannemer inge schakeld. Men hoopt dat over een week of vier een begin kan wor den gemaakt met het op knap pen/wederop bouwen van de pandjes. Zoals bekend zijn de renova- heplannen van de gemeente finaal de mist ingegaan. Toen de aannemer eenmaal was begonnen met de werk zaamheden, bleek dat de ar chitect zich vergist had m de toestand van de muren. De renovatie zou te veel gaan kosten en de werkzaamhe den werden stil gelegd. De oude voorgevels van de dijkwoningen blijven nu ge woon staan. Het overige ge deelte van de woningen wordt met de grond gelijk gemaakt. Hiervoor komt nieuwbouw m de plaats. geven aan het twintigjarig be staan van de PSP 2egt Hans. „Ik weet heus wel dat het ille gaal plakken verboden is Zo af en toe werden we er ook wel voor opgepakt ais we werden ontdekt en met op tijd er van door konden gaan. Maar tot nu toe was dit een kat-en-muisspel- ietje met de poli be. Een vnj ludieke bezigheid. Eigenbjk wel een leuk tijdverdrijf voor beide partijen. Deze keer was het ech ter heel anders. Toestanden die de spuigaten uitlopen.' war en geven het op", aldus Hans, „Nog voor ik een veilig heenkomen had kunnen zoeken hoorde ik echter achter me de angstjagende kreet halt politie sta of ik schiet. En inderdaad richtte een agent een pistool op me. Zijn collega, die achter Hans aanging, raadde hij aan hem ook maar voor z'n donder te schieten als hij met bleef staan Wij gaven toen maar de vlucht snel op, want de agenten waren zo te zien best bereid om te schieten De pacifisten plakten vorige week De agenten zeggen nu dat ze affiches op een zandbak bij sta tion Schiedam-Nteuwland. Tot er aan de overkant van de Nieuwe Damlaan een surveil lancewagen van de politie stop te. Bij het zien van de wagen gingen de twee PSP-ers er in tegengestelde richting vandoor .Meestal raken ze dan in de beslist niel zouden hebben ge schoten als de twee toch waren doorgelopen. „Het is geen de lict waar een vuurwapen voor moet worden getrokken. Op zich is dat niet juist", zo rea geerde hoofdinspecteur Van der Veen bij het horen van het verhaal. Hoek van Holland Frans Moor, lid van de deelgemeente Hoek van Rolland, maakt goede kans op een plaats in de Tweede Kamer voor de PvdA. In de gewestelijke vergadering Ook Hoekenaar Kotmeijer werd van zijn partij maakte Frans Moor, die wel de enige arbeider op de bjst wordt genoemd, een verrassende sprong onhoog. Het Rotterdams gewestelijk be stuur had hem aanvankelijk de vijftiende plaats toebedacht De druk bezochte vergadering schoof hem uiteindelijk door door de vergadering op verras sende wijze omhoog geschoven Plaatste het bestuur hem ais negentiende op de verkiezing slijst, de vergadering schoof hem omhoog tot een elide plaats. A. C. Zevenbergen uit Hoek van Holland eindigde als twintigste. naar een zevende plaats. Hier- Het ineenschuiven van de lijsten mee staat hij nu achter de so cialistische kopstukken Den Uyl, mevrouw Epema, Kom brink, Laban, Dmsenberg en Molleman Als Laban, 2oaIs wordt verwacht, volgend jaar naar het Europees parlement vertrekt, dan is Frans Moor de eerste opvolger. Leiden en Rotterdam, waar de gewestelijke vergadering toe besloot, heeft gunstige gevolgen voor het behalen van restzetels Als gevolg hiervan zal Moor op de gezamenlijke lijst als elfde prijken, wat overigens g*.en ge volgen heeft voor zijn kansen op een kamerzetel. Maasland Opnieuw heeft de openbare basisschool „De Schutse" een fikse uitbreiding ondergaan. Nadat vorig jaar al een zesde lokaal aangebouwd werd, beeft de school er nu een gemeenschapsruimte bij gekre gen. De ingebruikneming daar- tieve ruimte, geschikt voor han denarbeid e.d. Wanneer deze wand geopend wordt, ontstaat een grote gemeenschapsruimte, waar de schoolfestiviteiten, weeksluitingen, oud er bijeen komsten ed. gehouden kunnen worden van krijgt een officefel tintje, te De uitbreiding van de school verrichten door wethouder J. Kwakkelstein van onderwijs zaken. De nieuwe gemeenschapsruimte, die ook door de aangrenzenden openbare kleuterschool ge bruikt zal worden, biedt de schooi weer ruimte voor het ontplooien van talrijke aktivi- teiten. De ruimte is gecreéerd in de vorm van een leefkuil, met trimbunes rondom. Er is voorts: een podium en nog een kleinere ruimte, van de „kuil" af te schelden door een gordijn. In deze ruimte is het documenta tiemateriaal geplaatst, terwijl in een hoek de open keuken met balie is opgesteld. Vanuit de „kuil" geeft een fraaie schuifwand toegang tot de crea- krijgt een feestelijk karakter Morgen is er een „kuilfeest" voor de leerlingen. Voor de ou ders, ouders van oud-leerlingen en andere belangstellenden, is op vrijdagavond een feestelijke avond belegd. Deze begint om negen uur, terwijl wethouder Kwakkelstein om tien uur de officiële ingebruikneming zal verrichten. ADVERTENTIE SEDERT 1S48 0 l SCHILDER- 1 RESTAUREREN SS I INLIJSTEN p I EIGEN ATELIER g 1a£Udd8ilanditraal91a 6 Rotterdam l Tel. 010-776627 J Goen flllalon. gapoooeoo m«ii) c&sxsCXXXIS De dichtgetimmerde winkel op de hoek van de Nicolaas Beetsstraat/ToUensstraat in Vlaardingen is een doorn in het oog van de bewoners van genoemde straten. „Een tijdje geleden hingen er nog gordijnen", zeggen de bewo ners, „nu hebben ze het dichtgetimmerd en dat ver pest ons uitzicht." Wethouder Bas Goudriaan heeft de toezegging gedaan, dat de afdeling bouw- en woningtoezicht van Gemeen tewerken de zaak zal onder zoeken. Zij brengt advies uit aan het college van burge meester en wethouders en dan wordt uitgemaakt of de eigenaar van de winkel wel of niet iets aan de situatie moet doen. Maassluis De gemeente Maas sluis wil een verandering van het subsidiebeleid. Aan de raad zullen veranderde beleidslij nen( worden voorgesteld, toegespitst op het gemeentelijk belang en directe steun aan de totale be volking. De gemeenteraad zal dan inciden teel moeten beslissen over het subsidiëren van instellingen die landelijk of regionaal werk zaam zijn in het geval dat het college van B. en W. menen dat er reden is om van de beleidslij nen af te wijken. Aan de Cultu rele Raad Maassluis zal eerst advies worden aangevraagd voor een afzonderlijke verorde ning voor de plaatselijke ver enigingen. Vlaardingen De geplande voorlichtingsbijeenkomsten voor de bewoners van de Sim plexwoningen in Vlaardingen gaan voorlopig met door. B en W hebben laten weten „door onvoorziene omstandig heden" ook nog geen informa tie pakket aan de bewoners te kunnen sturen over het uit te voeren werk aan de raamko zijnen. Pas daarna zullen bij eenkomsten worden gehouden en krijgt men een enQuete-for- mulier toegestuurd. Rotterdam/Schiedam Vanmid dag om één uur is In Rotter dam mevrouw Aagt Grimeyer gecremeerd. Vrijdag overleed de Schiedamse op de leeftijd van 85 jaar. Veel plaatsgenoten kenden deze maikante persoon lijkheid, die zeer werkzaam is geweest op maatschappelijk en sociaal gebied. Ook op kerke lijk terrein was zij actief. De laatste vier jaar woonde zij in het Nederlands hervormd rust huis in de Tuinlaan, maar een. groot deel van haar leven stond haar woning aan de Lange Ha ven. Daar gaf zij met haar jong gestorven man Dirk tijdens de tweede wereldoorlog aan ver zetsgroepen gelegenheid tot vergaderen. Het echtpaar Gri meyer had geen kinderen en meende dat illegale vergaderin gen zo mm mogelijk bij gezins hoofden moesten worden be legd. Jarenlang was zij bij het onder wijs. Aanvankelijk gaf zij les aan de lagere school in de Smte Annazusterstraat, daarna aarr de meisjesschool van Schiedam (die stond op de hoek van de Tuinlaan en de Gernt Verboon- o Aagt Grimeyer-Krijger. Gymnastiekles gaf zij ook, aan de door haar vader opgerichte vereniging Hyiea die werd op geheven toen mevrouw Gri meyer om gezondheidsredenen stopte met lesgeven. straat) en ten slotte op het doof- Socialiste ais zij in hart en nieren stommen-instituut en de meis- jesruj verheids school in Rotter dam. Als gezinsvoogdes leerden velen haar kennen. Zij was één van de oprichters van Pro Juventute. Een gemakkelij ke tante was zij niet altijd, maar omdat zij het uiterste van zichzelf eiste vroeg zij ook volle medewerking van anderen. was, heeft de ontmoeting tussen socialisme en christendom haar altijd sterk beziggehouden. De oecumenische beweging sprak haar zeer aan. Jarenlang gaf zij les aan het zangkoor van de oud-katholieke parochie op de Dam, waar gisterochtend de heilige mis ter harer uitvaart werd gevierd. Vlaardingen De heer C Hof man uit Vlaardingen heeft uit handen van wethouder Jo Ver meide-Van Dijk de eremedaille I gekregen, verbonden aan de j Orde van Oranje-Nassau m I brons De heer Hofman ontving I het ere-metaa! ter gelegenheid van zijn 40-jang dienstverband bij Nestlé B.V Door burgemeester Wim Kie- boom werd een medaille in zil ver toegekend aan W Wiegers, die gedurende veertig jaar in gemeentelijk dienstverband werkzaam is Hij begon zijn loopbaan bij de gemeente Zuid- Scharwoude en is sinds 1956 werkzaam in Vlaardingen waar hij reeds geruime tijd deel uit maakt van de medezeggen schapscommissie. In de politiek is de heer Wiegers actief voor de CHU als voorzitter van de Vlaardmge afdeling. Maassluis De gemeente Maas sluis gaat na verbouwing een aantal van haar panden een andere bestemming geven. Zo ligt het in de bedoeling het gebouw aan de Zuidelijk 78, dat binnenkort vrij komt als wo ningstichting „Woningbeheer" naar het oude gebouw van het bedrijf voor gemeentelijke so ciale werkvoorziening aan de P. J. Traelstraweg verhuist, ge schikt te maken als werkplaats en opslag- stallingsruimte voor de afdeling onderhoud gebou wen. Werkplaats en stallingsruimte kunnen dan worden onderge bracht in het pand aan de In dustrieweg 8. De overkapping van het gebouw Joh an Evert- slaan 12 kan voor de civiele afdeling van gemeentewerken worden gebruikt. Voor het verbouwen en aanpas sen van het een en ander zal de raad om een krediet van ruim 2,5 ton worden gevraagd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3