„Ze spelen een spelletje met ons' Jan Koeling steekt zich in schulden Trippy: goed karakter Blokje rondV Bewoners Schoolstraat Speurtocht naar hond in wasted WOENSDAG 30 MAART 1977 lil,1 Waarheen in 1 Paasvakantie 1 Leen van Ginkel naar Schiedam LUNCHCONCERT Een naïef initiatief vindt Schiedamse Gemeenschap AUTOKRAAK vd/sc/tw 3 De woningen aan de Schoolstraat. .O A- „Vertrouwen? Nee, dat hebben wij niet in het beleid van de gemeente. Dat klinkt misschien 'n beetje hard, maar het is gewoon zo". In hun gezellige, knusse woonkamer zitten Ivo en Maud de Reuver; zij wonen in de School straat nabij het Vlaar- dingse stadhuis, pandje nummer dertien. Buur topbouwwerker Jos van der Laan is even eens aanwezig. Alle drie vinden zij dat de gemeente geen eerlijk spelletje met hen en de overige bewoners van de Schoolstraat speelt. Het hete hangij zer is het wel of niet renoveren van de wo ningen èn die daarmee samenhangende proce dure. ^iiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiMiiiiiiiimmiiin Schiedam De clubhuizen houden ook deze paasva- S kantie weer diverse aeti- viteiten: van uitstapjes Sr naar de Efteling tot op- S tred ens van goochelende clowns. In centrum De Kreek, aan de Lange Haven in Schie- E dam is er op maandag- E middag 4 april een paas- E haasspel. Kinderen kun- E nen daar voor drie 5 kwartjes van twee tot E vier uur aan meedoen. In E hetzelfde gebouw wordt i E op woensdag 6 april een i E fitmmiddag gehouden, I 5 eveneens van twee tot j E vier uur. De entree-prijs is een gulden, De leiders van De Kreek i gaan dinsdag 12 april met bezoekertjes van het i centrum naar de Efteling. j E Inschrijvingen voor deze i trip zeven gulden ui ter- j lijk voor 7 april. I Een modeshow is er op i woensdagmiddag 13 i april. De kosten bedra- gen drie kwartjes, net als voor de spel- en knutsel- I middag op vrijdag 15 l april. Centrum Oost aan de Dr. l Zamenhofstraat in Schïe- dam—Oost gaat dinsdag 5 april naar Duinxell. j Kinderen kunnen zich l voor dit uitstapje opge- j I ven voor een bedrag van l I 6.50. j De Wiko's, twee goochelen- de clowns, brengen woensdagmorgen 6 april s een bezoek aan Oost Het optreden begint om tien l uur. De entree-prijs is een gulden vijftig. Donderdag 7 april kan er in het centrum worden geknutseld. 's-Morgens door kinderen in de Teef- tijd van vier tot en met acht jaar en 's-middags door scholiertjes in de jj leeftijd van negen tot en met twaalf jaar. De kos- I ten bedragen één gulden. I Het Hof van Cyrene aan de 1 Schiekade in Schiedam f houdt woensdag 13 april i een bingo-middag voor 1 j acht tot twaalfjarigen. De i aanvang is twee uur en jj de toegangsprijs be- i draagt drie gulden. f i Op donderdag 14 april gaat f het clubhuis een strand- f wandeling maken in 1 Hoek van Holland. De trip is bestemd voor kin- deren in de leeftijd van vier tot tien jaar. De kos- ten bedragen een rijks- 1 daalder. i Ook in de Jeugdhaven in Sehiedam-Nieuwland worden deze vakantie ac- tiviteiten gehouden. Zo komen de Wiko's op woensdagmiddag 6 april. De entree-prijs voor het or raden van de twee I goochelende clowns is eenguldenvijftig. Kinderen van vier tot zeven f jaar kunnen onder lei- ding van het clubhuis op 1 donderdag 7 april een ge- f zellig middagje naar het Prinses Beatrixpark. De- zelfde middag is er ook een fietsenr alley voor 1 kinderen van acht tot twaalf jaar. Deelname: een gulden per persoon. 1 Naar het recreatiepark Duinrell gaat de Jeugd- haven op dinsdag 12 april. Deze attraktie is f speciaal bestemd voor kinderen van vier tot twaalf jaar. De kosten bedragen zeseneenhaive gulden. Inschrijvingen voor 5 april bij het een- trum aan de Albarda- straat. Voor zes tot en met twaalf- jarigen wordt er op don- derdag 14 april een uit- stapje naar het stand van Hoek van Holland gehou- den. Voor drie gulden per persoon kan ook worden deelgenomen aan een picknick op het strand. ^uuiiiiiuiaiiiiuiiiiiHiiiuuiiiiiiamuiiE SB SIGNALEMENT: naam: Trippy ras: bastaard geslacht: vrouwelijk kleun bruin wit beharing: kort leeftijd 11/2 jaar Trippy is het tegengestelde van Kazan, de hond van vo rige week. Kazan had van die mooie krullen voor zijn ogen, in tegenstelling tot het korte haar van Trippy. Ho pelijk is haar echter wel het zelfde lot beschoren, want Kazan heeft inmiddels een nieuw gezin gevonden. „Wie neemt mij nou mee" lij ken de ogen van Trippy te zeggen wanneer zij in de kennel zit. Heel voorzichtig en schuw komt Trippy na derbij wanneer je tegen haar praat. Ze is niet „miss world" onder de honden, maar zij heeft een goed en makkelijk karakter. Zij moest bij haar vorige baas weg om gezondheidsredenen van de baas. Er werd na drukkelijk bij verteld dat Trippy ontzettend goed met kinderen kon opschieten, dat zij alleen kon zijn, dat zij zindelijk was en goed te gen autorijden kon. Er mankeert dus niet veel aan haar karaktertje zodat het eigenlijk een ideaal huis hondje is. Zoals gezegd is zij wel een beetje schuw maar dat zal na verloop van tijd wel over gaan, wanneer zij in haar nieuwe tehuis haar draai heeft gevonden. Van de andere honden worden vermeld: Ierse setter, reu. 10 maanden, bastaard cocker spaniel, teef, 2 jaar, Dober- mann pincher, teef, 14 maanden, bastaard Corgi, reu, 15 maanden, bastaard dalmatier 2 1/2 jaar, en een bastaardje van 4 maanden. De katten: 4 gecastreerde ka ters van 3 1/2 maand, 2 1/2, 5, 6 jaar, een gesteriliseerde poes van 6 maanden, verder nog een poes van 9 maan den, een kater van 1 1/2 jaar en een lapjespoes van 3 jaar. Schiedam Leen van Gin kel, chef van de sociaal- pastorale programma's bij de NCRV-radio, komt don derdagavond 31 maart het een en het ander over zijn werk vertellen. Dat doet hij voor de her vormde wijkgemeentes twee en drie in de Opstan- dingskerk aan de Burge meester Honnerlage Gre- telaan, hoek P. J. Troel- stralaan. Op deze bijeen komst zal zijn programma Plein publiek, dat iedere maandagmorgen van ne gen tot elf uur wordt uit gezonden centraal staan. Aan deze gemeente-avond verlenen verder mede werking de Christelijke harmonie-vereniging Har- pe Davids en het her vormd jeugdkoor The Young Voices. De aanvang is 19,45 uur. Vlaardingen In de Grote Kerk te Vlaardingen geeft Ad Zoutendijk, organist van de kerk, donderdag van 12.45 tot 13.15 uur weer zijn wekelijkse lunchconcert. Een kroeg in het centrum, waar je vaak alleen maar een plas naar binnen giet en af en toe ook nog een plas doet. Verder heb je niks, als je tenminste in Schiedam of Vlaardingen woont en je zoekt nog een béétje vertier dichtbij huis. Dat zei Jan Koeling begin november en daarom startte hij zijn Riverside Jazz Club, een poging om meer leven in de brouwe rij te brengen. En cultuurwethouder Herman Post hoorn deed daaraan hartstochtelijk mee door die club officieel te openen. In zaal Tivoli aan de Nieuwe Haven in Schiedam, pal naast het nieuwe bowlingcentrum, zou om de veertien dagen een avondje worden georganiseerd voor de minnaars van pure dixieland en tot het begin van deze maand lukte dat ook. Bij een poging is het gebleven. Eén keer in de twee weken is al teruggeschroefd tot een maal in de maand, en dat is een voorteken, Méér kan Jan Reeling evenwel niet doen, want zijn geld raakt op en een beetje jazzband is vrij duur. Sommige groepen schrijven al aanmaningen. Gestimuleerd is in elk geval het initiatief van overheidswege niet De eerste instantie die zich heeft uitgesproken over de opzet van de dixielandciub is de Schiedamse Gemeen schap, kortweg SG, en be leidsbepalers binnen deze cul turele stichting hebben rich behoorlijk badinerend en denigrerend, (dus: kleinerend en gekscherend en geenszins erend) uitgelaten over „die malle meneer Roeiing met rijn hobby". Vooralsnog geen subsidie derhalve, of de ge meenteraad zou natuurlijk de stichtingsraad grimmig aan een oor moeten trekken. Want Jan Koeling plukt inmiddels nerveus aan rijn baardharen. Voorwaar, het ging niet zo best met de avonden van zijn club, alhoewel steeds beter maar Koeling is nu eenmaal van nature optimist. Inderdaad waren er per keer weinig be zoekers. Te weinig, want met een gemiddelde van vijftig be gin je kennelijk niks. Jan Koe ling en zijn vennoten, de vriendelijk volronde Joop Meure uit Schiedam en gast- vrouwe Nicolette Breen, de David Bowie-achtige Vlaar- dingse, moesten alle mogelij ke moeite doen om meer'dan een handvol belangstellenden in de zaal te krijgen. De eerste tien bezoekers gratis toegang, de eerste consumptie vaak van het huis, schaaltjes pin da's voor het leeggraaien. En een handopstekende uitsmij ter dntbrak zelfs. Financieel scheelde natuurlijk dat de drijvers van Maison Tivoli, met andere woorden broer en zus Aad en Suus Gordijn en aanhang, zelf hiel den van die muziek, die vaak uitstekend was. Aanwezigen kwamen nota bene op de dansvloer, werkelijk swin gend, en waar vind je in de omgeving zoiets, zeggen ze in Tivoli. Topgroepen uit de va derlandse dixieland- en jaz- zwereld kwamen: Joseph Lam Jazz Band, Diksi Mesjien, Key Stork Jazz Band, Green River Jass Band en op het pro gram staan onder meer de Riverside Seven op zaterdag 23 april, de Jazz Junket op zaterdag 21 mei (die groep heette vroeger de Old Timers Jazz Band), en de New Or leans Singopaters, Goed, geen commerciële namen, maar als je van dixieland houdt dan waarborgen die namen welze ker kwaliteit. Maar dat wisten, zo schijnt het, nog niet veel mensen. Zo sprak Hanneke Scheeres in de SG aldus: „Dat kleine aantal bezoekers is geen argument om geen subsidie le geven. Dat is niet reëel". Want zij is er namelijk van overtuigd, evenals SG-raadslid Vincent Broeke (vroeger gemeente raadslid voor D'66), dat elk initiatief enige tijd nodig Jan Roeting: „Die subsidie is nu wel geweigerd maar a/s /if m april hetzelfde gemiddelde draai, dan mag ik alsnog eert aanvraag doen". heeft om uit te dijen tot Iets volwaardigs. Dat vinden trouwens meer men sen, die ooit iets in Schiedam hebben geprobeerd. Daarbij gaat het om mensen die indi vidueel iets proberen, soms in groepsverband edoch niet als vereniging of stichting. Zülke instellingen kunnen zonder schroom succesvol een subsi dieverzoek doen, maar een in dividu niet. Want dan ver dwijnt het veld in een bodem loze put, vindt bij voorbeeld Ruud Pillard, directeur van de SG. Althans, in het geval van die rare Roeiing en zijn tent. door Kor Kegel Toch voelde Roeling zich nog niet verongelijkt tijdens het laatste telefoontje met onze krant Hij zei: „Ja, die subsi die is nu wel gewiegerd maar als ik in april hetzelfde gemid delde draai, dan mag ik als nog een aanvraag doen". Maar wat zei Pillard tegen de leden van zijn stichtingsraad? „Als wij nu subsidie weigeren, wil dat niet zeggen dat hij volgend jaar niet terug kan komen". Het tijdsverschil is aanmerkelijk, en Broeke kan dan wel, gevat als altijd, een opmerking plaatsen: „Maar dan bestaat die club niet meer" maar daartegenover staat weer de uitspraak van Warner Meinen, de voorzitter van de SG-raad: „Die club is irreëel opgezet Een zinnige werkvorm is er niet". En daarop zegt Pillard weer: „Verantwoord om geld te ge ven? Nee, de basis is twijfel achtig. Maar waarom kan ik in deze openbare vergadering niet meedelen". Om het hard te zeggen: men vindt Jan Roeling vreselijk naïef, een pezewever, een ze melknopen en dat is hij ook. Maar zijn initiatief is lovens waardig. De culturele stich ting doet geen moeite hem te ondersteunen en eigenlijk is er nooit iemand van de SG wezen kijken volgens Roeiing. Hij meent dat alleen finan- ciënwethouder drs. Reinier Scheeres en rijn vrouw Han neke, die in de SG zit, enthou siast zijn. Zelfs wethouder Posthoorn lijkt niet meer zo enthousiast als in het begin toen hij de club opende; hij was destijds eigenlijk kers vers, een zich oriënterend en letterlijk veelbelovend wet houder. Maar na die opening kwam hij niet meer. In de stichtingsraad van de SG. waarvan hij als wethouder deel uitmaakt, onthield hij zich van stemming voor of tegen subsidie voor de River side Club (het woordje jazz is in de loop der weken uit de naam gevallen). Maandagavond zei Jan Roeling nog: „Ik snap het niet, hé. Hij is weliswaar geen muzieklief hebber, maar tegen mij is Pil lard altijd zo meegaand. Hij heeft mij zelfs aangeraden, hóe ik mijn aanvraag voor subsidie moest indienen. Moet ik hem nou met een korreltje zout nemen? Wat gek. Ja, wij zijn inderdaad teruggedraaid want één keer per twee weken werd te duur, maar één keer per maand is haalbaar. De laatste keer lag het aantal bezoekers over de honderd". Ea dat wordt io Tivoli bevestigd. Toch, de Schiedamse Gemeen schap baart zich zorgen. Voor zijn initiatief, dat eens verge lijkbaar moet worden met de Harbour Jazz Club in Rotter dam, vraagt Jan Roeling op rijn minst tweeduizend gulden subsidie. De verwachting is, dat zijn hobby tot in de dui zenden guldens schuld op loopt „Maar de laatste keer hebben wij quitte gedraaid", zegt hij. Toch baart de SG zich zorgen. Wat steekt erach ter? De figuur Roeling die niet capabel lijkt? „Oei, eh, tja, eh, nee, iaat ik daar maar niks over zeggen", was de spontane reactie van een lid van de stichtingsraad van de SG bij nadere informatie. Jos van der Laan: „Ik wil ge woon fair-play, eerlijk spel dus. Dat gebeurt nu niet. Het gaat niet om een rechtse of linkse politiek; het gaat om een eerlijke procedure". Ivo de Reuver geeft hierop een aanvulling*. „ALs links-rijn moet doorgaan voor pro-in spraak, dan ben ik in dit ge val rechts. Kijk maar naar die toestanden bij het aannemen van het VOP-actieplan. Daar bij werd ook voorbijgegaan aan de inspraak van de bevol king". Een duik in het verleden teert ons, dat Ivo en Maud de Reu ver in 1971 pogingen in het werk stelden om het pand Schoolstraat nummer dertien te mogen betrekken. Het pandje stond al een maand of drie leeg. Maud de Reuver vertelt: „Bij het woningbu reau Emaus werd mij verteld, dat het pand zou worden dichtgemetseld". „Dat is ook zonde", dachten Ivo en Maud en zij bleven aandringen, dat rij de woning wilden hebben. De aanhouders wonnen ten slotte. Het geheel werd gron dig opgeknapt door het twee tal, dat hiervoor materiaal kreeg van de gemeente. Na drie maanden was het karwei geklaard. De De Reuver's be woonden een kleine gezellige woning voor een aantrekke lijk buurtje zo'n vijfender tig gulden per maand. Alles leek in kannen en kruiken te ritten. Maar Plannen Ivo de Reuver; „Er waren ver schillende plannen met de huizen aan de Schoolstraat Men sprak over sloop, maar ook over nieuwbouw. Wij wa ren niet goed op de hoogte wat nu precies ging gebeu ren". Eind '74 werd voor de eerste maal contact opgeno men met de gemeente. Voorlo pig werd alleen de verkeerssi tuatie van de Schoolstraat door de bewoners aangekaart. In verband met de bouw van het nieuwe Vlaardingse stad huis klaagden zij over een overbelasting door het vracht verkeer. Ma.ud vertelt hierover: „Het was eèn ontzettende herrie, ai die langsdenderende vrachtwa gens. Daar kwam dan nog bij, dat bij elke bonk van een heipaal die de grond in werd geslagen de kachel stond te trillen". Een jaar la ter om precies te rijn op 22 december 1875 vond een gesprek plaats met wethouder Bas Goudriaan. Inmiddels was ook Jos van der Laan bij de zaak betrokken. De bewo ners vroegen rich af: „Wat gebeurt er met onze wonin gen?" Goudriaan gaf een ver heugend antwoord: „Die hui zen blijven staan; ze worden opgeknapt; geld hiervoor wordt vrijgemaakt uit de pol voor stadsherstel een spe ciale subsidie van het ministe rie van CRM; de bewoners worden nauw betrokken bij de renovatie". Het klonk alle maal zeer positief. Goudriaan zei echter, dat hij niet in kon gaan op het verzoek van de bewoners om de Schoolstraat te herstraten. In februari '76 schreven rij daarom een brief naar de commissie voor verkeer en vervoer en eveneens een brief naar de commissie voor stads herstel. Tot grote verbazing van de bewoners begon de dienst gemeentewerken twee dagen r.ê die vergadering voor verkeer en vervoer aan her bes tra tin gswyrkza amhe- den van hun straatje De bewoners wtiren hiervan niet op de hoogte. Op 19 mei '76 werd een tweede brief geschreven aan de com missie voor stadsherstel. „Ge beurt er nu nog wat?", schre ven de bewoners met enig on geduld. De reacties bleven uit en er volgde een tweede on derhoud met Goudriaan op 6 september. De wethouder be loofde, dat de bewoners mochten meebeslissen in de keu2e van de architect Deze zouden de bewoners ook zelf kunnen voordragen. Tien da gen later lfi september kwam het antwoord van de gemeente op de brief van 19 mei. Die brief: „Wij zeggen u toe. dat getracht zal worden voor het eind van dit jaar ('78) te starten mei de voorberei ding van de verbeteringsplan nen voor de Schoolstraat. De bewonersparticipatie krijgt hierbi j ruimte aandacht". Opgeschort Er gebeurde echter weinig, de procedure werd alsmaar op geschort. In december van het vorig jaar namen de bewo ners zelf initiatief. De Schie damse architect Paul Peters werd ingeschakeld. Ivo de Reuver: .Hij maakte een teke ning van ons pand. Deze schets presenteerden Paul en ik op de commissievergade ring voor stadsherstel in ja nuari van dit jaar, Goudriaan vond het onfatsoenlijk, dat wij al begonnen waren met het maken van een ontwerp". Hij stelde vervolgens voor om het maken van de tekeningen van pandje dertien aan Peters toe te wijzen. De overige wo ningen aan de Schoolstraat zouden getekend worden door gemeente-architect Van der Gugten. Ivo de Reuver: „Dat was helemaal onze bedoeling niet. Wij wilden namelijk tesa- door Kees Jonker men met alle bewoners een keuze maken uit een aantal architecten, dat èn door de gemeente èn door ons was aangedragen". Het gevolg: een 002e brief van de bewoners aan de commis sie voor stadsherstel en het college van B en W' Ik deze brief werd gewezen op het feit dat de met de bewoners ge maakte afspraken in de ver getelheid waren geraakt. >vDe gemeente lapt de bewoner sparticipatie aan haar laars", luidde de strekking van het sch en. „Wij eisen, dat de commissie op korte termijn, met de bewoners een proce dure voor overleg overeen komt, waarop dan ook geen inbreuk meer gemaakt zal worden. In deze procedure zal rekening gehouden moeten worden met de tijdsbeperkin gen van de bewoners". Om het een en ander te bepra ten werd wederom een onder houd met wethouder Goud riaan aangevraagd. Laatstge noemde zag dat onderhoud echter niet zo zitten. Hij meende, dat de bewoners de zaak tijdens een commissie vergadering moesten bespre ken. De bewoners pikten dit niet. Zij schreven weer een brief, nu aan de leden van de commissie voor stadsherstel. In deze brief werd het voorstel gedaan om een projectgroep op te richten. Maud de Reuver vervolgt het verhaal: „In maart was er weer een com missievergadering. Ik ging daar naar toe en zag tot mijn grote verbazing dat gemeente architect Van der Gugten voorlopige schetstekeningen had gemaakt van onze wonin gen. Dat overweldigde me enorm. 2e maken plannen zonder dat je er iets vanaf weet". Spelletje Ivo de Reuver en Jos van der Laan: „2e spelen een spelletje met ons. We willen heus niet Goudriaan alle schuld in de schoenen schuiven. Want hij bevindt rich in feite tussen twee vuren, de bewoners enerzijds en de ambtenaren anderzijds. Maar het staat buiten kijf, dat zo snel moge lijk duidelijke afspraken moe ten worden gemaakt; er moet een heldere, eerlijke procedu re m werking worden gesteld. Een procedure, waar zowel de gemeente als de bewoners niet van af mogen wijken". Schiedam. Het beestje was gewoon in de waster blijven pitten, nadat een plastic was mand met veel was.-oed over hem wis heengev? :len. Maar dat hacr de eigena ir, caféhou der L. Vroomen uit de Gor zen, nit gezien. En daarom meldde hij op bet hoofdbu reau van politie de vermissing van rijn twaalf weken oude bouvier. Uiteraard gingen di rect agenten op zoek. Maar zij kregen het seintje dat hun speurtocht niet meer nodig was, toen de hond uit de was ted kroop. Schiedam Valse sleutels heb ben autokrakers waarschijn lijk gebruikt op de Buitenba- venweg. Daar werd een radio luidspreker ter waarde van tweehonderdvijftig gulden ontvreemd uit de wagen van de 35-jarige Vlaardinger T. V. De braakschade aan de auto bedraagt vijfentwintig gulden,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3