Het unieke van vingerhoedjes Bibliotheken waren te klein Timi merman ook in hoger beroep veroordeeld „Samen 30.000''' 'Groenfolder' op komst Raadsleden; traden agenten juist op? Halve eeuw in de echt Wel markt, geen koopavond Ruilbeurs Eieren-wedstrijd Drankdiefj es hebben meer op geweten De leesM'oede van Maarten 't Hart DONDERDAG 31 MAART 1977 VD/SC/WW 3 Maassluis De expositie-manifestatie met en over buitenlandse werknemers in het ontmoetingscentrum Koningshof aan de Uiver- laan wordt dinsdag 17 tot en met maandag 23 mei onder het motto „Samen 30.000" gehouden onder auspiciën van de Commissie Hulpverlening Buitenlandse Werknemers Maassluis. De voorbereidingen zijn gericht op de organisatie van een internatio nale week, waarin behalve de expositie ook sportieve, culturele en jeugdactiviteiten op internationaal niveau in het programma worden opgenomen. De wethouder van sociale zaken en volksge zondheid, mevrouw G. van Eck-Grootveld, 2al 17 mei de officiële opening verrichten. Schiedam Twee PvdA-raadsJeden hebben schriftelijke vragen gesteld over het optreden van politieagenten tegen twee PSP'ers, die donderdagavond 17 maart werden betrapt op illegaal plakken van affiches. Bij de aanhouding in de buurt van station Nieuwland trokken de twee agenten hun revolver. PvdA-fractieleider dr. Joop de Jong en oud-fractievoorzitter Ruurd van der Veer wilien we ten, of de handelwijze van de politiemannen overeenstemt met de voorschriften waaraan dezen zich dienen te houden bij een overtreding als illegaal plakken. Indjen dat niet het geval is, willen de raadsleden weten welke maatregelen wor den genomen om zulke hande lingen voortaan te voorkomen. Hoofdinspecteur van politie Dick van der Veen heeft kort gele den in onze krant al gezegd, dat onjuist is gehandeld tegen PSP- leden Han van der Linden en Hans den Houting. Niet correct vindt hij, dat voor een vergrijp als stiekem nachtelijk plakken de wapens eraan te pas komen. De Jong en Van der Veer willen weten volgens welke richtlijnen dan moet worden gehandeld. Dreiging met wapengeweld en fysiek geweld vinden zij be vreemdend. Tegen de betrok ken agenten zijn overigens geen maatregelen genomen. Van der Linden en Den Houting vragen zich af, of de maat schappelijke vorming van agen ten wel voldoende is. Uit de manier waarop de agenten hen vragen stolden en de reacties op de antwoorden concluderen zij. dat agenten sterk bevoor oordeeld worden opgevoed. Het optreden van de politie hebben zij ook in de PSP-krant aan de kaak gesteld. Vlaardingen B en W van Vlaardingen zijn graag bereid aan de plaatselijke afdeling van de Koninklijke Maatschap pij voor Tuinbouw en Plant kunde 7000 gulden beschikbaar te stellen voor de verspreiding van een „groenfolder". In deze folder roept de K.M.T.P. de burgers van Vlaardingen op om planten en bloemen te planten, zodat de stad tijdens de voor- jaars- en zomermaanden een nog fleuriger aanzien krijgt. B en W steunen de activiteiten van de maatschappij, omdat zij grote waarde hechten aan een fleuriger aanzien van de directe woonomgeving, Voorts hoopt het college dat de folder er toe zal bijdragen dat de vaak non chalante houding van de burge rij ten opzichte van de van gemeentewege aangebrachte groenvoorzieningen wordt ver beterd. QQQ *n P23^ Het Haags gerechtshof heeft in hoger beroep een 21-jarige timmerman uit Poeldijk wegens rijden onder invloed veroordeeld tot een boete van 250 gulden, acht maanden ontzeg gen van de rijbevoegdheid en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Eerder was de timmerman door de politierechter veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en negen maanden ontzegging van j de rijbevoegdheid. De procureur-generaal bij het hof had bevesü- i van dit vonnis gevraagd. Poeldijker was door de politie aangehouden, omdat hij met auto slingerend de weg overging. De bloedproef gaf een alcoholgehalte van 1,48 aan. De timmerman zelf beweerde maar twee glazen bier te hebben gedronken. De procureur-generaal yroeg mede bevestiging omdat de man ach bij zijn aanhouding had verzet tegen de politie, Maarten 't Hart Maassluis De heer J. G. Vennik en mevrouw J. Vermik-Rijps- ma, G. A. Brederolaan 3 te Maassluis zijn vandaag een hal ve eeuw getrouwd. Mevrouw C. van Dijke-van Dijk, echtgenote van de burgemeester heeft van morgen het bruidspaar de gelu kwensen en de gebruikelijke at tenties van het gemeentebe stuur overgebracht. Jacobus Gerardus Vennik werd 27 februari 1901 te Rotterdam geboren. Hij is werkzaam ge weest bij de Verenigde Touwfa- bricken en werd destijds onder scheiden met de eremedaille in de Orde van Oranje-Nassau in zilver. Jannetje Rijpsma werd 24 juni 1905 te Vlaardingen ge boren. Maassluis De wekelijkse koop avond wordt in Maassluis in plaats van op Goede Vrijdag, gehouden op donderdag 7 april. De weekmarkt op de Markt gaat op Goede Vrijdag gewoon door. Op Goede Vrijdag en Tweede Paasdag wordt geen huisvuil opgehaald. De vrijdagroute van de hirisvuil-ophaaldienst in de Sluispoider-Oost wordt gereden op donderdag 7 april en de maandagroute in Maassluis- West (zonder Steendijkpolder) wordt op dinsdag 12 april gere den. Tevens zijn op Goede Vrij dag en Tweede Paasdag zijn de gemeentelijke diensten en be drijven gesloten. De vrijdag avondopenstelling van de afde ling en van het Gemeentemu seum komen te vervallen. Wel is de afdeling burgelijke stand voor het doen van aangiften van geboorte en overlijden za terdag 9 april van 9-10 uur geo pend. Vlaardingen In zaal Excelsior aan de Oosthavc-nkade wordt maandagavond een ruilbeurs gehouden. De organisatie van het gebeuren is in handen van de afdeling Vlaardingen van de Nederlandse vereniging De Verzamelaar, Vanaf zeven uur kan men in Ex celsior terecht. Schiedam In het dienstencen trum De Vier Molens wordt zondag 3 april een paaswed- slrijd gehouden. De organisatoren van Vrij Entree loven een paar prijzen uit voor het mooist geverfde kippenei- Waarschijnlijk bestaan de prij zen uit chocolade-eieren. Op de Vrij-Entreemiddag van twee tot vijf uur, treedt ook het OBK-jeugdorkesl op. De toe gang is gratis. Schiedam De drie drankdiefj es die dit weekeinde op het dak van de Co-op aan de Laan van Bol'es op heterdaad zijn be trapt hebben meer op hun kerf stok. Op het politiebureau hebben zij deze week bekend dat zij ook verantwoordelijk zijn voor een kelderkraak aan de Toon Ver- heystraat, eveneens in G roe noord. De drie jongens hadden daar bij de familie S. een blau we matras, een legerpukkel en wal gereedschap gestolen ter waarde van in totaal honderd gulden. Twee tot drie keer per week fietste Maarten t Hart van zijn geboorteplaats Maassluis naar de Lange Haven in Schiedam. Noodgedwongen, want daar stond nog de enige bibliotheek in de omgeving die niet ten prooi was gevallen aan zijn onbeschrijfelijke lust tot lezen. De duizenden boeken, die soort gelijke instellingen in Vlaardin gen en Maassluis bevatten, had hij na een paar jaar hbs alle maal uit. Een jeugd vol boeken, later de ontdekking dat wat aan de andere kant van het raam is de wereld ook de moeite waard is. En wel 20 interessant dat hij die ging beschouwen, observeren. Hij werd bioloog. Vond overeenkomsten in ge drag van mens en dier, en schreef erover. Morgenavond komt de bioloog- schrijver, inmiddels 32 jaar en op weg naar steeds meer be kendheid, naar het stedelijk museum op de Hoogstraat in Schiedam. In het kader van de boekenweek, de avond is dan ook georganiseerd in samen werking met enkele plaatselijke boekhandels. Maarten *t Hart komt ondermeer vertellen over de streek, waarin hij is opge groeid. Hij heeft sinds 1971 twee romans geschreven, „Stenen voor een ransuil" en „Ik had een wapen broeder", en publiceerde artike len over letterkunde, muziek, ethologie en feminisme (tegen welke beweging hij zich menig maal keerde) in onder andere Hollands Diep, Hollands Maandblad, Maatstaf en NRC Handelsblad. In dat laatste blad gaf hij eens in het kort zijn levensloop weer. Verder schrijft hij essays, houdt hij lezingen en leest hij elke avond één of twee boeken. Tegen woordig woont hij in Leiden. „Voor mensen die zelf veel boe ken bezitten is het niet goed voorstelbaar, hoe belangrijk het is voor mensen die doodgewoon geen'geld hebben om boeken te kopen dat er bibliotheken zijn", vindt Maarten 't Hart. Zijn ou ders. papa was doodgraver, wa ren niet rijk en er was geen geld om hem speelgoed te ge ven: hij moest het stellen met de pop en de meisjesboeken van zijn moeder. Als hij het feminisme aanvalt, grijpt hij dat voorbeeld at aan. Feministes verklaren verschil len in gedrag tussen jongens en meisjes door te wijzen op de meccano-dozen die jongens krijgen en de poppen die voor meisjes zijn. Maar dat is onzin, want bij deze dames komt nooit op, en dat is nou typ erend voor het uitgesproken elitaire karak ter van die beweging, dat er miljoenen kinderen zijn die he lemaal geen speelgoed hebben dat is zo'n beetje zijn gedach- iengang. Zodra hij leerde lezen, stond voor hem vast dat hij later schrijver zou worden, en zat hij met het probleem: hoe kom ik aan boe ken? Kopen kon niet. maar doordat rijn vader ging werken in de gereformeerde evangelisa tie-bibliotheek kon hij zelfs zonder leesgeld te betalen boeken lenen. Op zijn twaalfde jaar had hij echter de vijfdui zend kinderboeken, die deze in stelling rijk was, achter de rug. Tijdens rijn verblijf op het Groen van Prinstererlyceum in Vlaardingen ontdekte hij een christelijke en een openbare bi bliotheek (bij de laatste leende hij aanvankelijk, om rijn gewe ten te sussen, naast gewone lite ratuur enkele theologische werkjes), maar hun boekencol lectie bleek te klein. Op naar de Lange Haven dus. Achteraf vindt hij, dat hij rich door lezen heeft leren concen treren. En dat moet een bioloog kunnen. Waarnemen is belang rijk, stelt hij. Dat bij het maken van verslagen persoonlijke in breng geen rol mag spelen, compenseert hij door te schrij ven. Je moet er maar lol Lu hebben: vingerhoedjes verzamelen! Postzegels sparen kan erg interessant zijn en dat geldt evenzeer voor het aanleggen van een collectie mineralen. Antiek is ook erg „in". Kinderen zijn dol op het sparen van plaatjes, speldjes en de nog steeds populaire „suikencak- kies". - "Soms echter zijn de wegen van de rasechte verzamelaar on- doorgrondelijk. Daar kan je - als saaie nuchterling met het verstand niet meer bij. Ga - maar na: In Amerika blijkt een jongeman te zijn die bierblikjes verzamelt om daarmee het plafond van zijn kamertje te „behangen". Maar er zijn velen die bloed serieus muizevallen verza- melen, koeiebellen, Idnder- naaimachi entjes en zelfs eierdoppen. Er zijn mensen die het meer in de mystiek, het geheimzinnige, zoeken. Wat te denken van dood- en bidprentjes?Kennelijk met in het achterhoofd: je kan nooit weten. Maar vinger hoedjes. 'En toch, hoe belachtelijk de opsomming misschien ook lijkt, dergelijke verzame laars zijn er. Op een onlangs door de Amro Bank uitge schreven „verzamelwed- strijd". kwamen meer dan duizend inzendingen - hoofd zakelijk collecties - binnen. En wie de moeite neemt om zo'n. collectie eens wat beter te bekijken, moet tót de con clusie komen dat het alle maal nog niet zo gek is. Dat geldt onder meer voor de verzameling van mode- en dessinontwerper Peter Schenk (50) uit Vlaardingen. Op verzoek van de directie van de Amro Vlaardingen heeft deze vriendelijke kunstenaar een deel van zijn uitgebreide collectie tot 7 april tentoongesteld in de hal van het hoofdfiliaal aan het Veerplein in Vlaardin gen. En wie mocht twijfelen aan de verzekerde waarde: deze is bijzonder hoog, Uit - veiligheidsoverwegingen is het echter nuttig geen cijfers te vermelden, hoewel deze bij de redactie bekend zijn. NIET TOEVALLIG De heer Schenk is niet hele maal toevallig aan het verza melen geslagen. Evenmin is sprake van een soort van verzamelwoede die grenst aan het „bezeten van rijn". Neen, Schenk is het „hoed je" door zijn werk en de vele bezoeken aan modehuizen op zijn (internationale) weg tegengekomen: in Parijs, Ge neve, Amsterdam, Londen, Helsinki en New-York. Terwijl Schenk rustig door gaat met het inrichten van rijn tentoonstelling in het bankgebouw, vertelt hij dat het allemaal begonnen is in het plaatsje Anna Paulowna, in de kop van Noord-Hol land. Van rijn moeder, die daar woonde en waar Peter grotendeels is opgegroeid, kreeg hij voor het behalen van het eerste mode-diploma (er zou nog een lange reeks volgen) een zilveren vinger hoed, „Je moet dit beschou wen als een soort erkenning, een waardering ook. Daar om was ik erg blij met dat cadeautje van moeder. Toen ik dat ding eens wat beter ging bekijken, merkte ik dat op dat vingerhoedje een hartje stond afgebeeld. Ik wilde weten wat dat inhield. Helaas, ik kwam er niet di rect achter. Pas veel later las ik in een Engels boek, dat grotendeels over dit on derwerp handelt (Thimbles van Edwin Holmes, red.) dat dit hartje het kenmerk, de garantie eigenlijk, was en nog steeds is van de zilver stad Schoonhoven. Maar ja. ik was toen reeds bezig met het aanleggen van een verza meling". tieke en zelfs mannenvinger- hoeden. Die rijn wel heel bijzonder; er zit namelijk geen „bodem" in. Een van de pronkstukken is een an tieke, bewerkte, gouden vin gerhoed met inscriptie. „Het aardige is", zo zegt Peter Schenk, „dat achter elke vingerhoed een verhaal rit, het ene natuurlijk wat meer, het andere wat minder inte ressant Neem nu eens dat gouden, fraaie bewerkte vin gerhoedje. Deze stamt uit het begin van de achttiende eeuw. De welgestelde brui degom gaf deze aan zijn bruidje ten geschenke. Niet om mee te naaien en te stop pen, neen, het werd gebruikt om te pronken tijdens visites en dergelijke. Dan ging het: tasje open, vingerhoedje op. Koket, hé?" Een ander verhaal is verbon den aan twee we! erg forse Engelse „vingerhoeden", vervaardigd van zilver en stammend uit de vorige eeuw. Stel je voor, je hebt een gezellig avondje doorge bracht in de „pub", de oer- Engelse kroeg. De kastelein kon exact op het sluiting stijdstip bezoek krijgen van een besnorde bobby, ofwel oom agent. „Lastig natuur lijk ais je dan nog gasten in huis hebt die een glaasje voor hun neus hebben staan", zo vertelt de mode ontwerper, die jarenlang de dessins en de badkleding van Tweka heeft ontworpen. door Jaap Hazejager „Daarom schonk de kroeg baas zijn laatste rondje niet meer uit in grote stenen be kers, neen daartoe werden vingerhoeden met een in houd van een halve deciliter gebruikt. Die kon je rits, rits, wegrissen, zonder dat er stukken van kwamen. Behalve vingerhoeden, bevin den zich in de vitrine ook een antieke, ijzeren naai doos. een geëmailleerd an tiek naaisetje en een antieke centimeter. Deze bestaat uit een houten cylinder met daarin twee glazen asjes met daarop afgebeeld twee non netjes en twee wachters, waarom heen de eigenlijke centimeter is opgewonden. Ook is er een fraaie, zilveren zogenaamde geboorteschaar tentoongesteld. Deze schaar, slechts in het bezit van rijke families, werd bij het huwe lijk uitgereikt. Het schaartje staat op de rug van een schildpad, het dier dat de vruchtbaarheid symboli seert Wanneer het knipper- tje wordt opengedaan krijgt het door de uitstaande „mes sen" de vorm van een 00 ie- vaarsbek. Tevens ontwaart men in het hart van de schaar een baby. Men riet, ook zonder „meneer pas toor" werd het jonge gezin er op geattendeerd te zorgen voor een „stevig" nakome lingschap. Poppen Pronkstukken In een electronisch beveiligde vitrine liggen allerlei vinger hoeden: grote, kleine, hou ten. zilveren, gouden, kope ren, porseleinen, ijzeren, an- De Vlaardingse kunstenaar exposeert tegelijkertijd pop pen, die hij zelf heeft ont worpen en gemaakt: van eenvoudige stokpoppen tot ingewikkelde, uit klei ge boetseerde mensenkinder- tjes. Peter Schenk vertelt onder welke nare en droeve omstandigheden hij is geko men tot het maken van pop pen, in hoofdzaak Zwitserse: „Ik heb lange tijd in het con centratiekamp Buchenwatd gezeten. Daarvan ondervind ik thans heel erg de na weeën. Ik heb inspuitingen gehad, die nu nog van in vloed zijn op mijn gestel. Zo Een gedeelte van de collectie vingerhoeden. Het geboorteschaartje is duidelijk te zien, evenals de gouden vinger hoed en de „vingerhoed" uit de pub. zeer zelfs dat ik langzaam maar zeker verlamd zal ra ken in mijn beendergestel. In een later stadium zat het onvermijdelijke gebeu ren. Schenk stikt even en speelt met het gouden schaartje dat om zijn hals hangt en dat hij eens heeft gekregen bij het behalen van rijn di ploma hoofd-leraar Parijse modevakken. Hij is echter niet sentimenteel, weet wat er met hem te gebeuren staat en wil daarnaar leven. „Daarom ben ik mij, overi gens op advies van vrienden uit Oegstgeest, bezig gaan houden met het ontwerpen en maken van poppen. Hoofdzakelijk Zwitserse, omdat ik in dat land veel vrienden heb zitten en daar maandelijks een week ver toef voor het geven van les sen. Wellicht zal ik mij daar binnenkort definitief vesti gen om er mijn laatste jaren te slijten. In de jaren echter dat ik mij heb bezig gehou den met die poppen, ben ik tot het besef gekomen dat ik die kennis niet voor mij zelf moet houden, maar moet uitdragen aan derden". Daarom ook kan het gebeuren dat passanten in de Ooster straat voor nummer 87 blij ven staan en binnen een aantal kinderen bezig zien met het maken van poppen. Het blijft daar overigens niet bij. Ook leert hij kinde ren op simpele wijze de kunst van het weven aan. 's Avonds zitten aan dezelfde tafel enkele dames „uit de buurt". Geen couïacl Verder heeft niemand in Vlaardingen contact met hem. En dat is jammer, want Peter Schenk is best bereid om bijvoorbeeld be jaarden te adviseren bij het maken van poppen. En dat geldt trouwens ook voer de well fare-werksters van Rode Kruis of Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers. „Maar niemand meldt zich", zegt Schenk teleurgesteld. Uit de vitrine pakt hij een pop die gemaakt is van pijperagers. Ook laat hij een vilten pop zien die door hem is „opge schilderd". In de afgelopen jaren heeft hij een dermate verzameling gemaakt dat thans permanent poppen, overal in het land worden tentoongesteld. Behalve in de bank exposeert hij mo menteel ook in het Friese Franeker. Met de commercie staat hij op In zijn schaarse vrije tijd geeft Peter kinderen les in weven. Ook zijn enkele poppen geexposeerd. Links boven in Zwitserse klederdrachten. aan Vlaardingen. omdat de ze stad, althans de Culturele Raad, hem naar zijn zeggen minder vriendelijk behan deld heeft. „Hij krijgt geen gelegenheid om in gemeente lijke gebouwen te expose ren, omdat ik geen opleiding heb genoten aan een acade mie van beeldende kunsten. „In de ogen van deze men sen blijf je een soort kleer maker en tel je daardoor niet mee goede voet, maar echt geld verdienendat ziet hij niet meer zo zitten. „Dan had ik binnen de kortste ke ren enkele moderubrieken te vullen van modebladen en doe-het-zelf en handwerk tijd schriften", zegt hij. Maar dat hoeft allemaal niet meer". En enigszins cynisch: „Ik kan moeilijk het geld meenemen naar het hierna maals. Voor degenen die toch nog wat meer willen weten over de door mij ge bruikte technieken» komt er binnenkort een boekje op de markt en verder geloof ik het wel", zo besluit hij. En waar gaat alles dan wei naar toe, zo vraagt men zich misschien af. Welnu, dat is reeds bij de notaris gere- geld. Alle poppen en de kostbare verzameling vin gerhoeden zijn overgemaakt aan het Catharina Gasthuis museum in Gouda. Dus niet

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3