SCHIEDAMSCHE COURANT nieuwe S :'aak plannen voor Landstraat9 Plechtigheid valt in water Velvocar draait kraan al dicht ana Geef alsnog subsidie aan nieuwbouw in Maassluis© Lijnstraat Projectgroep stelt voor: Man in borst gestoken op TV Bisschop bezoekt de Gorzen VOF naar Haarlem FNV keurt Meid af Vlaardingse dief nog niet aangehouden Arm met helm verbrijzeld Bouwtekeningen in de as gelegd Tweede Kamerleden in vragen aan minister: Criminaliteit enorm gestegen Opslagplaats uitgebrand Maandag 4 april 1977 >m ONAFHANKELIJK DAGBLAD „102de jaargang no. 25803 _8 pagina's. Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Voor het jubileum van de Heilige Hartkerk is een feestprogramma samen gesteld. Hoogtepunten daaruit zijn een bezoek van bisschop A. Simonis, een reünie en een actie voor het kerktoren-uur werk. Het is de bedoeling dat de toren aan de Lekstraat een verlicht uurwerk krijgt Het nieuwe apparaat zal op zondagmor gen 1 mei in werking worden gesteld. Die dag is er tevens de eerste communie van de achtjarigen. Het Christelijk Schiedams Man nenkoor verleent op zondag morgen 8 mei medewerking aan een oecumenische dienst Een week later, zondagmor gen 15 mei, komt mgr. A. Simonis naar de Gorzen. De bisschop gaat voor in de dankdienst Medewerking aan deze dienst verleent het Eup- honiakoor. Een massale zang wordt gehou den op zondag 22 mei. Deken E. van Diepen heeft dan de leiding bij de dankviering. De ze bijeenkomst is volgens pas toor N. Donkers bedoeld als een reünie van alle mensen in Sehiedam-Zuïd. Vlaardingen Een groep bewo ners uit de Vetten oordse pol- de r gaat vanavond naar De Rozenprieel in Haarlem. Zij ontmoeten daar bewoners, die betrokken zijn geweest bij we deropbouw van De Rozen- prieel. De Haarlemmers zul len hun ervaringen uitwisse len, zodat de bewoners uit de Vettenoordsepolder enigszins de indruk kunnen krijgen wat hen staat te wachten. Architect Nico Andriessen is eveneens op de avond aanwe zig. Voor de Vlaardingers, die thuis blijven, bestaat morgen avond de kans om Andriessen te ontmoeten. In de VOP-keet aan de Zomerstraat wordt dan een kennismakingsavond gehouden. Schiedam Bij een vechtpartij in Oost heeft de 45-jarige A. A. uit Schiedam dit week einde een steekwond aan zijn borst opgelopen. De man is opgenomen in het Gemeente ziekenhuis. De Turk had in het theehuis aan de Stationstraat ruzie gekre gen met twee in Rotterdam wonende landgenoten: de 27- jarige 1.0. en de 26-jarige H.Y. Dezen zijn door de politie op verdenking van poging tot doodslag en mishandeling naar het bureau aan de Lange Nieuwstraat gebracht Daar wordt uitgezocht wat de oorzaak was van het gebeu ren. Volgens een woordvoer der van de politie vermoedt men dat de vechtpartij is ont staan op het moment dat LO. om whisky vroeg en te horen kreeg dat die drank in het theehuis niet werd geschon ken. Vlaardingen De projectgroep Vettenoordsepolder wil dat architect Nico Andriessen nieuwe plannen maakt voor de bebouwing van het Landstraatkwar- tier. Dit zou betekenen dat de schetsplannen van het Kijswijkse architectenbureau Groep 5 in de prullenbak zouden kunnen verdwijnen. Schiedam Veel eerder dan was verwacht verbiedt Volvocar de verkoop binnen zijn Schiedam» filiaal. Binnen twee weken gaat de verkoopsector over naar Volvo-dealer Weber. Volgens de werknemers wordt met hen een goor spelletje gespeeld. ,JDe sluiting van dit filiaal zou eerst worden uitgesmeerd over anderhalf twee jaar. Maar vrij plotseling, nog geen twee maanden nadat Haii Dado, de directeur van Volv o-Nederland, dat zei, wordt de kraan nu al een fors stuk dichter gedraaid, klinkt het vanuit het filiaal in de Nieuw Matbenessestraat op de grens van Schiedam en Botterdam, dat begin februari door het personeel werd bezet. De directeur van alle Volvo-S- lialen in Nederland, „Joepie1' van der Lugt, deelde eind vo rige week mee dat het agent schap van Sjoerd Weber op de Gverschieseweg het ver koopapparaat over twee we ken zal hebben overgenomen. Het personeel in het te sluiten Monster AH aardingen De Vlaardingse politie heeft de dader van de inbraak in Mon ster, waarbij voor 50.000 aan zilveren voorwerpen en sieraden werd ontveemd, nog riet kunnen arresteren. De verdachte is nog niet thuis geweest Volgens de politie is het nog slechts een kwestie van tijd. „Een kat in het bak je", aldus een Monsterse woordvoerder. De dader is bekend via het ken teken van zijn auto. Tijdens de inbraak in de woning van H. A. C, van Z. aan de Emma- straat, reed de zwager van gedupeerde langs. Hij zag een vreemde wagen op het erf en een man uit de garage komen met een plastic zak. De man wist dat zijn zwager riet thuis was en reed dirëkt naar het huis waar hij op bezoek was. Daarna werd pas de politie ingelicht, die het kenteken aan de omliggende korpsen doorgaf. De Vlaar dingse en Rotterdamse politie kwam verdachte op het spoor, raakten hem kwijt, maar von den even later de wagen met een deel van de kapitale buit De Vlaardinger is een bekende van de politie. Hij is eerder, al voor enkele vermogensde licten opgepakt filiaal verzet zich daartegen. De .jaarlijkse Faasshow bij voorbeeld, was al voorbereid om de auto op de markt te laten zien, maar die show is verboden. Het personeel is nu absoluut van plan alle klanten niet naar Weber te verwijzen, maar naar garage Hoogland op de Aelbrechtskade in Rot terdam. „Die geeft namelijk een veel en veel betere servi ce", aldus een verbitterde woordvoerder van Volvo- Schiedam. De betrokken werknemers in de verkoopsector blijven nog wel in dienst van Volvocar, maar volgens Hill Peperkamp van de FNV slikt men het sociaal beleid riet De waarborgen voor benodigde aanvullingen in het nadeliger salaris zijn er niet, vindt hij. Bovendien ont breekt volgens hem een aan tal mogelijkheden tot bijscho ling en directe sociale opvang. De oorzaak daarvan zoekt hij in de begeleidingscommissie, die voor de ten dode opgeschre ven filialen in Schiedam en Eindhoven was ingesteld. „Die commissie is voor drie kwart door de werkgever sa mengesteld, en dat past na tuurlijk niet. Vriendjespoli tiek? Hier wordt een spel ge speeld van, leve de jongen met de eerlijke blauwe ogen en het mooie blonde haar. En alles wat anders is, telt finan cieel niet mee, bij wijze van spreken natuurlijk", aldus Pe perkamp. ,J3e taakomschrijving van de commissie was de bottle-neck. Het sociaal plan is bijzonder slecht geregeld. Volvo mag dan van oorsprong een Zweeds bedrijf zijn, daar zit de hoofddirectie ook, en Zwe den heeft dan wel altijd de naam dat ze daar zo de so ciaal gevoelende uithangen, maar wat in Schiedam ge beurt is gewoon natte-vinger werk", zegt de vakbondsman. Zijn CNV-coUega Dick Oijl, die destijds ook achter de be zetting stond, was nog niet bereikbaar. De projectgroep is bang dat de 25 geplande woningen die op het huidige par keerterrein gebouwd moe ten worden te duur worden. „Hierdoor zou het complex zijn doorstro mingsfunctie verliezen", stelt de projectgroep, „die woningen zijn bedoeld voor bewoners van pan den, die gesloopt worden. Als de huur te hoog wordt, dan zullen zij moeten uit wijken naar bijvoorbeeld Holy. Dat is nu juist niet de bedoeling". Vorige week maakten wij in on ze krant melding, dat het Landstraatkwartier niet in aanmerking kwam voor de Goed en Goedkoopsubsidie. De reden hiervan was dat volgens de nieuwe regelingen het complex te klein zou zijn. Een andere kritiek van de rijkscommissie, die zich uitspreekt over de toewijzing van zo*n subsidie, luidde: lfHet aantal verschillende woning typen is te groot en daardoor wordt het project te duur". Over een mogelijke toeken ning van het predikaat Goed en Goedkoop kan pas gespro ken worden als het een pro ject betreft van meer dan zes tig woningen. De projectgroep wil daarom de nieuwbouw- plannen voor het Lamoenter rein combineren met de plan nen voor het Landstraatkwar tier Zoals bekend is Nico An driessen aangewezen voor maken van de ontwerpen voor het Lamoenterrein. Wethouder Bas Goudiraan is het riet eens met de project groep. Hij zegt: „Als we het werk van Groep 5 niet zouden gebruiken, dan kunnen we weer van begin af aan begin nen. In dat geval kan je wel vergeten, dat nog dit jaar ge bouwd gaat worden". Qver het verkrijgen van subsi die zegt Goudriaan; „Het is uiteraard jammer dat we die Goed en Goedkoopsubsidie 1111111 Het parkeerterrein de Landstraat. ruet krijgen. Maar dat wil niet zeggen dat ons nu helemaal geen subsidie wordt toegewe zen. Er rijn nog genoeg potjes op het ministerie, waar het een en ander valt los te peute ren". De leden van de projectgroep Vettenoordsepolder zijn niet op de hoogte van het bestaan van die „potjes". Abel de Jong, kd van de projectgroep, vertelt hierover: „Wij weten met waar Goudriaan geld vandaan wd halen. Het is voor ons daarom erg moeilijk om op deze wijze te werken". De projectgroep hoopt dat deze onduidelijkheid wordt verhol pen door het aanwijzen van architect Andriessen voor het Landstraatkwartier. De kans dat het complex dan alsnog Goed en Goedkoopsubsidie krijgt is in dat geval aanzien lijk. Bij een botsing op rijks weg 20 is dit weekeinde in Schiedam een auto total- loss geraakt. De bestuurder, de 41-jarige C.M.A.T. uit Edam ><wam er met lichte ven una 'gen aan zijn hoe 1 va- af. Op o. .ijksweg had de au tomobilist, gaande in de richting van Rotterdam, om nog onbekende redenen plotseling geremd. De wa gen raakte daardoor in een slip, kwam dwars op de weg te staan en werd aan gereden door een vrachtwa gen. De bestuurder van deze wa gen met oplegger, de 25-ja- rige A.J.M.L. uit Zoeterwou- de, liep geen verwondingen op. Zijn wagen werd wel behoorlijk beschadigd. Schiedam Een ruzie die met een bromfietshelm werd uit gevochten is dit weekeinde uit de hand gelopen. De 17-jarige Schiedammer F. A B. moest na deze onenigheid met een verbrijzelde linkerarm in het Gemeenteziekenhuis worden opgenomen. De jongen had vrijdagavond op straat woorden gekregen met de 16-jange Schiedammer B. K, Toen deze met zijn helm naar hem zwaaide werd zijn linker elleboog geraakt. De politie heeft B. K. naar het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat gebracht. Schiedam Bij een brand in West zijn dit weekeinde tweehonderd bouwtekeningen verbrand. De schade wordt geschat op zo'n vijftigduizend gulden. Het vuur woedde zaterdag in een houten keet van het Haagse bouwbedrijf El Contor san de Westfrankelandsedijk. Vermoede lijk is het vuur dat door de gealarmeerde brandweer werd geblust, ontstaan door kortsluiting in een kachel Deze stond in het kantoor van een onderaannemer. Vlaardingen/Schiedam Kleine gedeeltes van de voorlichtings avond voor vrouwen die vrijdagavond in de Harmonie werd gege ven worden binnen kort op de televisie uitgezonden. De Vara zal dat doen op maandagavond 19 april, In de actualiteitenrubriek Achter het Nieuws, zal dan voornamelijk aan dacht worden geschon ken aan de woorden die PPR-lijssttrekker Ria Beckers uitsprak. Ongeveer honderd vrou wen bezochten deze in formele bijeenkomst, die de leus had meegekregen „Mane weet wat ze wil". Ook een handjevol man nen nam daar kennis van de mogelijkheden die er voor vrouwen bestaan wat betreft maatschappe lijke- en politieke bewust wording, zoals bij voor beeld de groep Wij Vrou wen Eisen en de Actie Tijd voor School. De Vara was dit weekeinde overigens nog meer actief in het Waterweggebied. Zo mocht gistermiddag de Schiedamse WD- fractievoorzitter Gerard Verhulsdonk voor de ra dio het een en het ander vertellen over zijn dage lijks werk: het maken van bonbons. Den Haag De progressieve Tweede Kamerleden Nypels (Ds66} en Kombrink (PvdA) willen dat de regering alsnog subsidie geeft voor de vervangende nieuwbouw in de Lijnstraat te Maassluis. De Kamerleden hebben er in schriftelijke vra gen bij de demissionai re minister Gruijiers (volkshuisvesting) op aangedrongen aan het project in de Lijnstraat daartoe het predikaat „goed en goedkoop" toe te kennen. Nypels en Kombrink wijzen de minister erop dat een verzoek om subsidie vol gens de regeling „goede en goedkoope woningen" onlangs is afgewezen, om dat de beoordelingscom missie de voorbereidingen van het pian niet beeft begeleid. De twee progressieve Kamerle den maken de minister er ver der op attent dat het pas sinds 8 juni 1976 verplicht is dat de commissie die de subsidieaan vraag moet beoordelen de plannen begeleidt". „Zeer geruime tijd voor 8 juni 1976 startte de overlegproce dure voor de plannen voor vervangende nieuwbouw in de Lijnstraat, die in nauwe samenwerking tussen bewo ners, gemeente en architect na diepgaande studie zijn ont wikkeld", aldus de Kamerle den. Volgens Nypels en Kombnnk voldoet het plan voor de ver vangende bouw „naar de aard en de wijze van voorberei ding" aan de inhoudelijke voorwaarden die worden ge steld voor „goede en goedko pe woningen". Vlaardingen De officiële openingsplechtigheid van scholencomplex Holy- Noord is afgelopen vrij dagmiddag niet doorge gaan vanwege de zware regelvaL Wel werd door iedereen, die iets met de bouw en de voorbereidin gen daarvan te maken had gehad, een woordje ge sproken. Zo sprak ook wethouder te vens loco-burgemeester Ton Kloots tot het aantal be langstellenden: „Het bouwen van dit scholencomplex was een uiterste noodzaak. Er draait nu al een tiental klas sen en voor het volgende schooljaar - in augustus wordt dat aantal uitgebreid met maar liefst zes klassen. Dat pleit voor de bedrijvig heid van de ouders", grapte i WethouderTon Kloots spreekt do belangstellenden toe. de wethouder ondeugend. In het scholencomplex zijn ge huisvest de openbare kleuter en lagere school Speelwerk- hoeve en voor het christelijke basisonderwijs Het Kompas. De bouw- en inrichtingskosten bedroegen meer dan 4,6 mil joen gulden. Volgens jaarverslag: Vlaardingen De criminali teit in Vlaardingen over het jaar 1976 blijkt vergele ken het voorgaande jaar enorm te zijn toegenomen. Dit blijkt uit de cijfers, vermeld in het jaarverslag van de gemeente politie De politie behandelde 3035 misdrijven tegen 2362 in het jaar daarvoor. Dat be tekent een stijging van ruim 28 procent. Het aantal gekwalificeerde dief stallen nam eveneens toe. In tien jaar tijd verdrievoudigde het aantal inbraken. Volgens de poLtie treden de inbrekers steeds brutaler op en neemt men ten behoeve van een klein bedrag aan geld grote risico's. „De ui druk wordt ge wekt dat men veelal zonder voorafgaande planning ergens binnendrong met de verwach ting mogebjk iets van zijn ga ding aan te treffen", zo schnjft de pohtie ui haar jaar verslag. Een groot aantal inbraken ver toonde kenmerken van agres- sieviteit. Tijdens het zoeken werd grote schade aangericht terwijl de huit vaak maar en kele tientjes bedroeg. De pon tic vergelijkt daarom dergelij ke inbraken met vernielingen aan straatmeubilair, gepar keerde voertuigen enzovoort, „kortom een veelal totaal ge brek aan respect voor de ei gendommen van medebur gers". Veel werk bezorgden eigenaren van fietsen de recherche door hun twee wieier niet op slot te zetten als ze werden ont vreemd. In vele gevallen etrof het joy-ndmg. Schiedam In de binnenstad is gisteravond een opslag plaats voor marktstóïlages uit gebrand. De oorzaak van de brand aan de Groefbaan is volgens de politie vermoede lijk kortsluiting in de electn- sche bedrading van het ge bouwtje. De brandweer was het vuur met vijf waterstralen een half uur na de melding van omwonenden, meester.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1