ïk ben correct h ehandeld Opknapbeurt voor dertig woningen Poot vraagt rustig door -/m Meerderheid Synres9 in Almoco aandelen Toezegging voor Treeliter Vletten te water Flet de Gees in Toverbal Fietsbeugels vernielen: nieuwe rage Zestig jaar lief en leed Waiter de Lingjia acht maanden Poolse gevangenis: Maasland gaat 160,000-grens banieren Bronsdieven slopen vier sluisdeuren VRIJDAG 8 APRIL 1977 VDjSC/WW 3 Schiedam Voor het jeugdwerk- loosheidsproject Trechter gaat de gemeente binnenkort subsi die aanvragen. Wethouder Her man Posthoorn beloofde dat deze week tijdens een openbare vergadering van de raadscom missie voor sociale zaken Een en ander naar aanleiding van vragen van Arie Verlinde. Het PvdA-raadslid liet zich op de vergadering m het stadskantoor bezorgd uit over het project: „Wanneer niet t'idig de subsidie voor dit jaar bij het ministerie in Den Haag wordt aange vraagd» moet het project stop pen." Maasland Morgen vindt de tewaterlating plaats van twee nieuwe zeilboten van Scouting Maasland. Het zijn de vletten nummer 846 en 847, die aange schaft konden worden door een gemeente!ijke subsidie, subsi die van het Anjerfonds en ac ties van de groep zelf. De tewaterlating vindt plaats aan de Xwakelweg, bij het parkeer- terreintje. Namens het gemeen tebestuur woont wethouder J. Kwakkelstein de feestelijke ge beurtenis bij. De aanvang daar van is om half drie. Op dezelfde middag worden ook de andere boten gekeurd, zodat zij weer kunnen uitvaren. Dat gebeurt door de voorzitter van de Nau tische Commissie van de Admi raliteit Delfland de heer P. Bis schop. Maassluis Na het bezoek van de VVD aan het open jongeren- eerd-um De Toverbal in Maas sluis omt het CDA op woens dag li april aan hod. Kandidaat voor de Tweede Ka mer en fractievoorzitter in de gemeenteraad Piet de Geus zal 's avonds in figuurlijke zm de Christen-democratische klaroen steken waarna hij met de aan wezige jongeren zal discussië ren. 5chiedam Rijwielbeugels zijn bij de Schiedamse jeugd een gewild object om te vernielen. „Het lijkt wel een rage te wor den om ze ora te buigen, af te breken of uit de grond te wip pen," zo zei wethouder Herman Posthoorn deze week op een openbare vergadering. Bij de afdeling onderhoud op het stadskantoor kan men echter nog een tweede schuldige aan wijzen: de automobilisten. Bij het draaien of achteruit rijden van auto's worden in de speel straat nog wel eens beugels om vergereden. Maar - zo moeten de ambtenaren toegeven - de meeste sneuvelen door jonge vandalen. Dat on danks het feit dat er onder de klemmen een blok beton van bijna honderd kilo zit. staat er gewoon verstelt van wat de jeugd kapot kan maken, „verzucht de chef van de afde ling onderhoud bi) de gemeen te. De kosten van een fïetsklem, indusief de plaatsing, schatten de ambtenaren overigens op zo'n vijftig gulden. VI aardingen De heer M. Ver schuur (82) en zijn even oude echtgenote L. Verschuur-de Raaf zijn op 12 april 60 jaar getrouwd. In verband met deze belangrijke mijlpaal in het lan ge leven van de heer en me vrouw Verschuur-de Raaf zal loco-burgemeester Ton Kloots die dag het bruidspaar om 16.45 uur persoonlijk feliciteren. Het diamenten echtpaar woont thans aan de Claudius Civilis- laan 40 in Vlaardingen. Walter de Ling is weel thuis. Na bijna negen maanden gedwongen verblijf in Polen zit hij nog wat onwennig en nerveus in pyama ge kleed in de woonkamer van zijn moeders flatje. Met stille trom kwam de 28-jarige Vlaardingcr woensdagmiddag op Schiphol aan waar hij zijn overgelukkige moe der in de armen sloot Zij had hem niet zo gauw terug verwacht. Waiter had tweeënhalf jaar gevangenisstraf in Polen op te knappen we gens het veroorzaken van een verkeersonge luk met de dood van een 20-jarige Poolse tot ge volg. De officier van jus titie had vier jaar geëist. „Dat ik schuld heb aan dat ongeluk heb ik nooit ontkend", zegt Walter. „Ik reed te hard op een bocht af, waar achter zich een kruispunt bevond. Doordat ik juist eerder door een andere automobilist werd afgeleid, die steeds op de Im kerrijbaan reed terwij! ik hem wdde inhalen, moeten me de verkeersborden zijn ontgaan. Toen ik hem uiteindelijk pas seerde zag ik in een flits de bocht en het kruispunt Met een snelheid, die later door de politie werd geschat op zo'n tachtig kilometer, schoten we uit de bocht en kwamen tegen een paal tot stilstand. De auto lag in de prak maar wij had den gelukkig mets. Pas toen ik uitstapte en een vrouw bloe dend op straat zag liggen, rea liseerde ik me dat ik haar geraakt moest hebben. Van wat er daarna gebeurde weet ik niets meer, alleen dat ik op een gegeven moment op het politiebureau zat'1 Gearresteerd Over wat toen gebeurde doen verschillende verhalen de ron de. Zo zou Walter enkele da gen daarop nietsvermoedend het politiebureau weer zijn in gelopen om zich over de toe stand van het zwaargewonde verkeersslachtoffer te laten in formeren en zou hij terstond opnieuw zijn gearresteerd. Walter de Ling daarover: „Nee, het zit anders. Toen ik na die eerste 48 uur werd vrij gelaten het de politie mij we ten, dat de hele zaak zou kun nen zijn opgelost als ik binnen enkele dagen tienduizend dol lar kon betalen. Het lukte me natuurlijk met dat geld bijeen te krijgen. Toen de termijn verstreken was moest ik me melden. Geen geld, dan zitten, luidde daarop hun stelling. Dus ik naar het Huis van Be- waring." Daar heeft hij uiteindelijk zo'n acht maanden moeten brom men. De verhalen, die de ronde de den over zijn verblijf in de Poolse cel, waren nogal hui veringwekkend. Uit een mede deling van het ministerie van buitenlandse zaken, dat via de ambassade in Warschau ge vraagd was om warme kleding en vitaminepillen, werd het ergste gevreesd. Vooral Wai ters 66-jange moeder raakte daardoor geheel overstuur. Walter wil over zijn behande ling m de gevangenis met veel loslaten. „In het begin was het erg moeilijk", bekent hij. „De voelde me erg eenzaam omdat ik de Poolse taal niet spreek. Op mijn verzoek werden mijn twee Poolse celgenoten omge ruild voor een Joegoslaaf, die uitstekend Duits sprak. Dat scheelde behoorlijk voor me" Gemengde gevoelens De gang van zaken rondom zijn proces heeft bij Walter wel wat gemengde gevoelens achtergelaten. „Zo vind ik het een wat vreemde zaak, dat mijn advocaat niet bij het on- door Chris van Bremen derzoek werd betrokken en het systeem van je straf met geld afkopen, dat kennen we hier m Nederland natuurlijk helemaal niet Waar ik wel blij mee ben, is dat van mijn pro ces geen politieke zaak is ge maakt, zoals sommige kranten in Nederland wel eens pro beerden. In de Poolse wetge ving is het nu eenmaal zo, dat iedereen zijn straf, mits korter dan dne jaar, met geld kan afkopen. Ik ben er dus hele maal met als koopwaar behan deld maar het is er duidelijk als artikel in de wet vastge legd. Om Walter naar huis te krij gen heeft uiteindelijk zo'n twintigduizend gulden gekost. Het leeuwedeel werd betaald m de vorm van een rentelo ze lening door de gemeente Rotterdam, Walter staat offi cieel nog als inwoner van Rot terdam ingeschreven. Met haar inzamelingsactie bracht mevrouw Greetje van Hoeven- Huyssteden de Wit vijfduizend gulden naar het mirustene van buitenlandse zaken geschon ken door particulieren. De Vlaardmgse voetbalclub De- Zwaluwen was goed voor elf honderd gulden en de club Sunlight bracht honderd gul den bijeen v. .-in 'V- t'A- Op 30 maart kreeg Walter be zoek van een vertegenwoordi ger van een Poolse verzeke ringsmaatschappij voor de fi nanciële afhandeling- De inge sloten Vlaardinger tekende na ruggespraak met de ambassa de toen een schuldverklaring aan het Rotterdamse gemeen tebestuur van 4700 dollar. Op 1 apnl wandelde Walter de gevangeruspoort uit en nam de trem naar het vierhonderd ki lometer verder gelegen War schau waar zijn tweelingbroer Hubert hem van het station afhaalde. De rest van het ver haal is bekend: per vliegtuig vloog hij enkele dagen later rechtstreeks naar Nederland. Zijn plannen nu: „Eerst een beetje uitrusten van alle ge beurtenissen, vnenden opzoe ken en bedanken voor alle moeite en acties die zij voor mijn vrijlating hebben onder nomen en na de zomer weer terug naar school, de sociale academie. Of hij ooit nog eens met va kantie naar Polen gaat? „Ja zeker", zegt Walter vastbera den. .Het is een prachtig land, ik heb er verschillende vnen den zitten. Eegnjp me goed: wanneer me dat verkeersonge luk in Nederland was overko men had ik ook straf gehad al zou dat op andere manier tot uiting 2ijn gekomen en in an dere mate. Nu gebeurde dat alles m Poien waar andere nonnen heersen. Naar hun ge bruiken ben ik correct behan deld. Ik koester geen enkele rancune jegens de Polen en de autoriteiten". Schiedam In oost wor den binnenkort een der tigtal woningen opge knapt. Kreuger BV gaat de woningen aan de Overschiesestraat en Si mon Sievinstraat voor lopig alleen aan de bui tenkant aanpakken. De kosten van het project bedra gen bijna één miljoen gulden. Aanvankelijk wilde men in de huizen aan de Simon Stevin straat ook gelijk douches aan brengen. Volgens de directeur van het bedrijf aan de Raam gaat dat niet door, omdat het rijk hiervoor geen "subsidie geeft. Kreuger is nog in onderhandeling met het ministerie van volks huisvesting om meer subsidie te krijgen voor de verbetering van haar woningen aan de Maas- damse-, Klaaswaalse-, en Per- nissestraat. Deze honderd hui zen in zuid worden momenteel voor zo'n tien mille per stuk aan de buitenkant opgeknapt. Voor dat bedrag worden de muren van de ongeveer veertig jaar oude woningen vochtdicht gemaakt en komen er nieuwe ramen en deuren. Tevens wordt ondermeer het dakbeschot ver nieuwd. Dat werk wil men eind dit jaar klaar hebben Kreuger wil ook voor een bedrag van 5000 gulden in deze woningen douches bouwen en de keukens en toiletten vernieuwen Het mi nisterie in Den Haag heeft ech ter al een keer te kennen gege ven dat men dat werk niet met een subsidie wil steunen Schiedam Raadslid Piet Poot heeft opnieuw schriftelijke vragen gesteld over de gang van zaken rond de museum- commissie. De CDA'er is onte vreden met de antwoorden van burgemeester en wethouders op eerdere vragen. Maasland De gemeente Maas land gaat voor nieuwe of be staande koopwoningen van minder dan 160.000 als eis stellen dat dc nieuwe bewo ners economisch gebonden moeten zijn. Het college van b en w stelt de raad in de vergadering van volgende week dinsdag voor deze regeling in te voeren. Voor huurwoningen onder de maandelijkse huur van 470 geldt dit begrip al. De staatssecretaris heeft alle Westlandse gemeenten toe stemming gegeven hiertoe over te gaan in verband met de woningschaarste. In Maas land zijn op het ogenblik 160 ingeschreven woningzoeken den. De nieuwe maatregel heeft tot doel dat zoveel mogelijk wo ningen kunnen worden be- trokker. door „eigen" inwo ners of gegadigden met een economische binding. Nu hem uit die antwoorden is gebleken dat een voorstel over de museumcommissie werd af gevoerd van de raadsagenda, omdat het college het signaal had gekregen dat het punt m de raad grote tegenstand zou krijgen, wi! Poot weten wat daarmee eigenlijk wordt be doeld: „Hoe groot moet die ver wachte weerstand dan zijn om het college te doen besluiten een punt af te voeren?" vraagt hij zich af. „Welk vijfendertig ste deel van de raad wordt in zo'n geval als norm gehan teerd?" De aanleiding tot het vragen stel len is, dat in februari de ge meenteraad vrij plotseling een punt minder kreeg te verwer ken. Het college stelde de be noeming van een lid voor de museumcommissie uit, omdat de PvdA had laten weten met de voordracht niet akkoord te gaan. Uit de antwoorden, die b en w Poot al eerder gaven, blijkt dat op de nieuwe voor dracht andere personen zullen staan, ook vanwege het plan om de bewuste commissie uit te breiden. Op de oude voordracht stonden H. A. D. Campman, vroeger raadslid voor de KVP. en Anita Dirkzwager, voormalig raadslid voor de VVD Eén van hen zou aanvankelijk worden benoemd tot commissielid Raadslid Poot vraagt het college, of de twee kandidaten ervan op de hoogte waren gesteld toen het omstre den punt van de raadsagenda werd afgevoerd. Gevonden voorwerpen Te bevragen aan het hoofdbureau van pok tie te Schiedam, dage lijks van 09 00 uur tot 17 00 uur, behalve zaterdag en zondag; dameshorloge met stalen band; fotonegatief, ruig met 8 sleutels en 1 loper; nng met 3 sleutels; ring met 4 sleutels en fietssleu» telt je, fietssleutel met 3 a bel; haiik met opschrift en 2 sleu tels, 1 loper: labeltje met sleu tel; brij met halve glazen, nng met 6 sleutels: slot en sleutels; etui met 4 sleutels, rechter bromfietshandschoen; linker bromfietshandschoen; houten trein wagen; hondepenning. Te bevragen bij het Dierentehuis: gr ijs-wit- brum- zwarte hond. Te bevragen bij de vinders: bruine hond. Van Heel, Burg v. HoarenJaan 818, tel. 711382. Schiedam. 1 cocker spaniel, Stigman, Tuinlaan 24, tel. 266223, Schiedam. Bruine pcrzi- sche kater. Wolthuis, Gasstraat 22. Schiedam. Een paar rol schaatsen, de Raad, Burg v. Haarerdaan 911, Schiedam, tel 701998 Jongens sweater, Huis jes, Heinsiusstraat 79, Schie dam. Tel. 707116. Links lederen kinderschoentje. personeel Sporthal Margriet te Schiedam. Gekleurde gebreide muts, De Vnes, Hogendorpstraat 85, Schiedam, tel. 706829, Dames- sportbroekje met embleem. Wit sel, Van Oldenbameveltstraat 2, Schiedam. Tel. 704766. Autos leutels, C. Sprinter, Lisztplein 88, Schiedam. 2 autosleutels aan ijzerdraadje, Estudio, Die selstraat 96, Schiedam. Schiedam MetaaldJeven heb ben m Schiedam-Zuid voor een bedrag van tien mille aan brons gestolen. Van de loswal aan de Hoofdstraat namen zij deze week twee bron zen bovenbeugels en twee zoge heten grondpotten van vier re serve sluisdeuren mee. Een van deze stukken werd daarvoor losgezaagd, de rest werd gede monteerd. Het brons is eigen dom van de gemeente. Er worden onderhandelingen ge voerd tussen Allied Chemical Corporation Morris town (USA), N.Y. Philips Gloeilampenfa brieken en Chemische Indus trie Synres b.v. over verkoop van het pakket aandelen Syn res Almoco dat In handen is van Allied. Indien de huidige besprekingen tot een positief resultaat leiden, zal Synres tevens de aandelen van N.V. DSM overnemen en in verband met afrondingen in het bezit komen van 55% van het geplaatste aandelenkapitaal in Synres Almoco B.V. De huidige aandeelhouders in Synres Al moco zijn: De Staatsmijnen 10%, Chemische Industrie Syn res (100% dochter van DSM) 25%, Philips 30%, Allied Chemi cal Corp 35%. De onderhande lingen zijn afgestemd op de vol- verhouding: Chemische Industrie Synres 55%, Philips Gloeilampenfabrieken 45%. De betrokken vakorganisaties zijn van bedoelde overdracht op de hoogte gesteld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3