Schiedam, Gaardingen en Rotterdam lopen achter op streekplan Co. aankoop kunst Soenda gaat 1 Juni dicht RIJNMOND VERWIJT: College antwoord mevr. Taverne half WEL BOOM, msie m Brandende man duikt overboord Drukke Pasar Dalam m Muzikale J I duik de I Vliet Geen contactsnan stedebouw, dan maar experiment ÊHii Gesprek met Marcel van Dam Beslissing is gevallen d Boze Boender verlaat AZWN LU Dinsdag 12 april 1977. ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268Q9I redactie 262566 - klaehtendienst 144144 Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam zijn in grote mate verantwoordelijk voor de woningbouw-achterstand die het streekplan Rijnmond beeft opgelopen. In de periode van 1973 tot en met 1976 haalden de drie gemeenten slechts 55 procent van het aantal woningen dat had moeten worden gebouwd (Schiedam 48 procent, VI aardingen 73 procent en Rotterdam 54 procent). Het gevolg hiervan is dat van een voorspoedige uitvoering van het streekplan Rijnmond tot op heden geen sprake is. De achterstand ten opzichte van de streekplantaak is vong jaar opgelopen tot 9.600 woningen. Rijnmondgecommitteerde A. van 't laar (PvdA) heeft hier over al gezegd: „Rijnmond zit met een „gat" van 9.600". In de periode "73/*76 hadden 33.000 woningen gebouwd moeten worden; het zijn er nu slechts 23.400 geworden. Schiedam Mogelijk gaat de gemeente experimenteren met com municatie op het gebied van stadsvernieuwing, zolang daarvoor geen deskundige raadgever is aangesteld. De schuld daarvan geven burgemeester en wethouders aan het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk. Het ministerie wil namelijk zo'n opbouwconsulent los van het gemeenteapparaat plaatsen, terwijl het college de voorkeur geeft aan een nauwe binding tussen de gemeente en de consulent Een aantal raadsle den verschilt weer van mening met het college over de afdeling, waarbij de consulent zou moeten komen. Half antwoord voor Rietje Taverne, CD A-fractieleidster, Voor isrf7 is voor het Rijnmond gebied' een woningbouwpro gramma opgesteld dat uitkomt op 12.445 in aanbouw te nemen huizen. Deze cijfers vloeien, voort uit het jaarverslag van de Werkgroep Knelpunten Wo ningbouw Rijnmond. Deze werkgroep in 1974 opgericht wil dat zo spoedig mogelijk het zogenaamde streekplanni veau wordt bereikt Dit streek planniveau gaat ervan uit, dat per jaar zo'n 8.000 woningen gebouwd moeten worden. Eén en ander heeft voor Schie dam, Vlaardingen en Rotter dam de volgende consequentie: Van het aantal te bouwen wo ningen 12.445 wil Rijn mond 43 procent „uitsmeren" over het drietal gemeenten. Dit betekent dat Schiedam, Vlaar dingen en Rotterdam aan het eind van het jaar hun gezamen lijke woningenbestand met 5.351 zo den moeten hebben uitgebreid Schiedam Een bejaardenverzorgster, mejuffrouw J. G., is op de Nieuwe Damlaan tegen een boom opgereden. Tijdens een poging een vaasje bloemen op te rapen, dat bij het nemen van een bocht van de voorbank was af gekukeld, was zij de macht over het stuur verloren. Dat gebeurde zaterdagmiddag. De Paasdagen bracht zij met een hersen schudding in het gemeenteziekenhuis door, met enkele vaas jes bloemen Daar belandde ook de 52-jange bromfietser" G. J. van E. uit Schiedam. De man was ai twee dagen daarvoor op de Buitenhavenweg aangereden door de Rotterdamse automobi list D. P. V. (44), die met zijn auto onvoorzichtig het terrein van de glasfabriek afreed. De bromfietser liep schaafwonden en een hersenschudding op en heeft ook een pijnlijk rechter been. Vlaardingen In een nota aan het college van B en W van Vlaardingen pleit de Culturele Raad voor het instellen van een commissie, voor het opsporen van een collectie van belang zijnde kunstwerken. Zo'n commissie zou dan volgens de Culturele Raad met alleen uit j deskundigen moeten bestaan maar tevens uit raadsleden, plaatse- ij bjke kunstenaars en geïnteresseerde burgers. een regionale verdeling van net verwerven van werken via de beeldende kunstenaarsregeling, De Culturele Raad, die in de nota zich voorstander toont van de zorg van de beeldende kunst door de overheid, pleit er ver der voor om het accent van het aankoopbeleid van kunstwer ken te leggen op het educatieve karakter daarvan. Als tweede voorwaarde stelt men, dat het beleid gencht moet zijn op integratie van beeldende kunst in de samenleving. De samer .Iers van de nota voe ren vei der een pleidooi voor waardoor het mogelijk wordt in Vlaardingen ook eens te be schikken over werken van Rot terdamse, Schiedamse of ande re Rijnmondkunstenaars m plaats van uitsluitend die van steeds maar weer dezelfde Vlaar dingers. De stuurgroepen voor een- en tweepersoons huishoudens uit Schiedam en Maassluis hebben binnenkort een gesprek met staatssecretaris Marcel van Dam. Die bijeenkomst vindt in het stadhuis van Rotterdam plaaats op donderdag 21 april Samen met de stuurgroepen uit Capelle aan den IJssel, Krim pen aan den IJssel, Ridderkerk en Spijkemsse zal dan worden gepraat over de noodzaak van woningen voor een- en tweeper soons huishoudens. Burgemeester Arie Lems, voorzit ter van de Schiedamse groep, kan op de bijeenkomst niet aanwezig zijn. Voor hem m de plaats gaat plaatsvervangend-, voorzitter Henk van Ruiven. f/'S'&t'S* Duizenden mensen uit de hele streek langs de Nieuwe Waterweg zijn de afgelopen vrije dagen afgekomen op de non-stop, eet-, koop- en showmarkt in sporthal Mar griet in Schiedam; de Pasar Dalam. een jaarlijks terugke rende gebeurtenis die nogaf wat verschillen en overeen komsten tussen oost en west laat zien. Vanaf twaalf uur 's middags tot Iaat in de avond kon men rond de Pasen te recht bij standjes Het college weet eigenlijk nog niet goed raad met een motie, die Rietje Taverne en Siem Rosman (CDA) en ir Theo Bak kers (WD) op 17 december in dienden en waarover de raad een pré-advies van het college verlangde. Het college kreeg daarvoor drie maanden de tijd. Die termijn verstreek en daar om stelde Taverne drie weken geleden schriftelijke vragen. Daarop kwam eind vorige week het antwoord. De oppositie vindt dat een consu lent er is voor de bevolking en zou hem willen onderbrengen in de welzijnssector van de ge meente. Het college denkt meer aan de dienst gemeentewerken als werkterrein voor een even tuele consulent (in dat geval zou wethouder ir. Chris Zijde veld verantwoordelijk zijn voor diens doen en laten). Het minis terie ziet echter weer meer wel zij nstaken voor de functie, waardoor opvoedende en leer processen naar buiten toe (het contact met de bevolking) een zwaardere rol gaan spelen. PPR-raadslid Hans van der Wilk deelt die mening wel, om dat de consulent zo weinig mo gelijk ambtelijk moet kunnen werken. Het college vindt dat met terecht. De consulent is namelijk tijdge bonden aan snel opeenvolgende fasen van stadsvernieuwing die van technisch of economische aard zijn, vindt het college. Om dat bovendien onwaarschijnlijk is dat het ministerie van CRM Schiedam voldoende opbouw werkers geeft, vanwege geldge brek, vreest het college dal de opbouwconsulent opbouwwerk gaat verrichten. Ervaringen el ders ïouden dat hebben uitge wezen. En dan kan de consu lent geen goede schakel meer zijn tussen de fasen van stede- bouw en het tempo van bevol kingsgroepen, meent het colle ge. „Dan is er te weinig aanslui ting bij de technische diensten". B en W kunnen mevrouw Taver ne nog niet zeggen wanneer vhaar motie nu zal worden be handeld. Evenmin kwam ant woord op haar vraag, welke ■wethouder voor de gang van zaken verantwoordelijk is. En kele raadsleden fluisteren dat het college wel gelijk heeft met de stelling dat stadsvernieu wing, sociaal cultureel werk, opbouwwerk, werkgeversinsti tuut, wijkoverleg, participatie en informatie met elkaar sa menhangen in deze kwestie maar dat het college met al die termen goochelt, de2e termen verwart en de goede betekenis ervan niet kent. Dat zou de reden zijn, dat het college een experimentele periode niet uit sluit. De gemeente beschikte wel twee jaar over een opbouwconsulent stadsvernieuwing, die evenwel nog geen definitieve aanstelling had. Toen die vaste aanstelling begin september aan de orde kwam wdde het college die nog uitstellen, behalve welzijnswet- houder Van der Wilk, die daar over met vooral collega Zijde veld ruzie kreeg. Dat was niet de eerste keer en Van der Wdk verbet teleurgesteld het college. Hij werd niet opgevolgd. Inmiddels legde de opbouwconsu lent zijn werk neer, om over te stappen naar de sociale dienst waar hij nu een staffunctie heeft. Toen onze krant me vrouw Taverne daarvan op de hoogte bracht, was zij zeer ver baasd dat de gemeente zonder opbouwconsulent zat. Haar vra gen had zij toen al gesteld. Schiedam Bij bet bewerken van hout op een tjalk, die in de Buitenhaven lag gemeerd, is zaterdagmiddag een brandje ontstaan doordat vonken in een bewerkings middel terecht kwamen. De vier mannen, die aan boord waren, probeerden het bran dende hout m de haven te gooien maar daarbij kwam één van hen ten val. De Hagenaar A. Z. kwam in het houtbe- werkingsmiddel terecht, waardoor rijn nylon jack vlam vatte. Hij sprong overboord. Na behandeling in het gemeen teziekenhuis werd hij overgebracht naar een Haags hospi taal, waar hij nu ligt met tweede- en derdegraads brandwon den. Vlaardingen De verpleegin richting Soenda gaat op 1 juni dicht. Dat is duidelijk gewor den uit een gesprek dat de bewonerscommissie van het bejaardentehuis aan de Bilti- tonlaan in Vlaardingen waar Soenda deel van uit maakt met wethouder Jo Vermeule hebben gehad. Daar kregen de bewoners te horen dat het besluit van de rijks overheid onherroepelijk is. Heeds half mei wordt met de ontruiming van de 22 jaar oude gebouwen een begin gemaakt Momenteel worden er nog steeds ongeveer veertig patiën ten verpleegd De totale capaci teit van het verpleegtehuis be staat uit 54 bedden Wat er met de twee vleugels die met het bejaardentehuis m verbinding staan gaal gebeuren is nog niet bekend. Waarschijnlijk zul len zij worden gesloopt. .Daarover kon of wilde de wet houder nog geen mededelingen doen Het enige dat ons werd verteld is, dat het besluit nu definitief is", aldus een verbit terde 72-jarige heer A de Heer Zijn vtouw wordt verpleegd m Soenda en hijzelf woont in het bejaardentehuis De krasse zeventiger heeft zich zonder resultaat vanaf het moment dat er geruchten gin gen dat het verpleegtehuis ge sloten zou worden intensief ingezet om het open te houden. „Het is een onmenselijke daad Waarom mogen mijn vrouw en ik met bij elkaar blijven? En dal geldt uiteraard met alleen voor ons Als mijn vrouw wordt overgebracht naar de nieuwe verpleeginrichting Nieu we Waterweg-Noord in Schie dam betekent dit dat ik twee bussen moet nemen en een eind moet lopen". Hij hoopt dan ook dat zijn vrouw geplaatst kan worden in het Vlaardingse Zon nehuis „Daar stopt de bus voor ie deur". Het personeel is woensdag door directeur G. J. Verburg inge licht over de definitieve slui ting. De patiënten hebben eind vorige week een brief gehad met de jobstijding. De familie leden zullen ook van het besluit op de hoogte worden gebracht De heer De Heer kan het allemaal maar moeilijk verkroppen „Waarvoor moet dat nou? Na tuurlijk zouden er dingen in het verpleegtehuis veranderd moe ten worden. De toiletten, dou ches en bedden voldoen met meer aan de eisen van deze tijd. Maar die verbeteringen kosten toch geen miljoenen... Vlaardlngen/Schiedam Ge rard Boender stapt op als bestuurslid van het Alge meen Ziekenfonds Water weg-Noord (AZWN). Boen der vindt dat hij niet bij het besturen van het fonds betrokken is geweest, om dat dit onmogelijk werd ge maakt door het dagelijks bestuur. („Het db nam ad hoe beslissingen zonder dat ik daarin gekend werd", zegt een teleurgestelde Gerard Boender, „naar mijn mening moet het totale bestuur worden betrokken bij de be sluitvorm mg". Gerard Boender is vanaf 1 janua ri 1976 bestuurslid geweest van het AZWN. Het werd hem al spoedig duidelijk dat het be stuurslidmaatschap van korte duur zou zijn, omdat gefusio neerd ging worden met het Al gemeen Ziekenfonds Vlaardin gen Schiedam (AZVS). In de loop van vorig jaar werden de fusie bespre kin gen opgeschort, omdat over de positie van de directeur van het AZWN in het fonds ni de fusie geen overeen- stemming kon worden verkre gen. Boender zag in feite al van begin af aan met zitten, dat de bestu ren van de beide ziekenfondsen met elkaar overweg konden. HiiJiiiiimiiiuiiiiHuimiiiiiiiiiiiiiiiiiinjiiiiiiu^ Maasland Het bijstellen 2 van zijn cassette-recor- der zat de 23-jange Maas! ander A. L. G. gis- 2 termiddag met glad. 5 Vlakbij zijn woning aan S Hl de Westgaag reed hij 5 daardoor pardoes de 2 Vliet m. De installatie =5 zat namelijk achter in 2 de bestel-eend en het bijstellen en njden tege- lijk was iets teveel van M H het goede. j§ De Maaslander liep een |j nat pak op, maar kon s op eigen gelegenheid de kant bereiken. De eend bleef echter niet dnjven 5 en verdween nagenoeg 2 f| kopje onder. Onder toe- ziend oog van de politie en vele belangstellen- den werd de auto met behulp van een tractor 5 EE weer op de weg gezet. 2 5 De muziek was inmid- dels wel gstopt s n]llim!lllimililllllllll!lllllllllllil!||i||||]|!|||iiiiiM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1