Walter van Ginneken, van commissaris „1©F9 tot schouwburgdirecteur ewoners choonmaker GOM betreurt bewonersklacht f Blokje m DONDERDAG 14 APRIL 1977 Een kwart eeuw Stadsgehoorzaal j VD/SCJWW 3 In de stadsgehoorzaal heeft hij een vaste plaats, een klapstoeltje naar een van de uitgan gen. Tijdens de voor stelling volgt hij niet alleen de uitvoering maar let ook nauwkeu rig op de reacties van het publiek. Een ent housiaste zaal doet hem goed. Een klein deel van de ovatie van de zaal ervaart hij als voor hem zelf bestemd. Het is me weer gelukt een goede artiest te pakken te krijgen, denkt bij dan stilletjes. Walter van Gïnneken (57), di recteur van de Vlaardingse Stadsgehoorzaal is een sympa thiek en gemakkelijk prater. „Soms valt het tegen", zegt hij. „Zoals die keer dat er maar vijftig plaatsen bezet waren. De cabaretière, die optrad, zag het tijdens de pauze niet meer zitten. De deed. er maar wat laconiek over en wist haar te 1 overreden het programma I voort te zetten. In werkelijk- 1 heid kan je op zo'n moment I wel door de grond zakken. 9 Daar sta je nou als schouw- H burgdirecteur met vijftig man H In de zaal". g Eén keer was het nog erger, a om precies te zijn: niet één plaats bezet. Toen gelastte Walter van Gïnneken de voor stelling maar af. De artiesten, die wel werden uitbetaald, ver trokken met een illusie armer. Een zwarte dag in het leven van de schouwburgdirecteur. Vervroegd pensioen Dertien jaar geleden kwam Walter van Gïnneken als eer ste man van de Stadsgehoor zaal in Vla ardingen. Hoe hij aan deze baan komt, is een verhaal apart Tot 1963 woon de en werkte hij in Djakarta en Singapore als chef van de civiele dienst van de Konin klijke Paketvaart Maatschap pij. In zijn functie had hij meer dan honderd schepen on der zijn beheer. Het getij keer de en de maatschappij moest de vaartuigen stuk voor stuk van de hand doen en zo werd zijn baan uiteindelijk overbo dig. Eenmaal terug naar Ne derland bemerkte hij dat alle betere banen in het bedrijf inmiddels bezet waren. Omdat tropenjaren dubbel tellen kon hij met vervroegd pensioen gaan. Walter van Gïnneken was toen 43 jaar oud. „Een moeilijke tijd", zegt hij. „We woonden in een duur ge meubileerd huis in O verveen. Acht maanden ben ik toen I naar werk gaan zoeken. Eerst I in de scheepvaartsector, daar 1 kwam ik immers vandaan, la ter solliciteerde ik overal op, zo ook naar directeur van de Stadsgehoorzaal. Net op het moment, dat ik een aanbieding op zak had, werd ik voor een gesprek in Vlaardingen uitge nodigd. In de trein onderweg heb ik me suf gepiekerd wat ik hen allemaal moest vertel len. Tenslotte had ik geen en kele ervanng op dit gebied. Het toeval wil, dat ik in Singa pore hd was van de commissie „lol" van de Nederlandse ver eniging, die de nodige festivi teiten moest organiseren. Afijn, dat feit buitte ik flink uit met als gevolg dat ik werd aangenomen. Toen ik begon wist ik van geen toeten of blazen af m dit vak. De kennis over het een en ander kwam vanzelf aanwaaien". Eren goeie maatjes Hoogtepunt tot nu toe in de dertienjarige directietijd van Walter van Gïnneken be schouwt hij zeil de festivitei ten, gehouden in het kader van het 700-jarig bestaan van de stad Vlaardingen. „Even goeie maatjes", heette de re vue, die door uitsluitend ama teurs in Vlaardingen na veel zwoegen tot stand kwam. Wal ter van Gïnneken was er de zakelijke leider van. In feite heeft hij er vijf jaar werk aan gehad wat betreft de ideeën en voorbereidingen. „Het werd een deel van mijn leven", zegt hij er lachend over. „We plaatsten een aantal advertenties in de kranten waarin om tekstschrijvers, componisten, technici, deco rontwerpers en noem maar op werd gevraagd. De reactie was enorm. Iedereen schreef een bepaalde scène, die werd dan door een coordinator bijeen gevoegd. Alle onderwerpen gingen over Vlaardingse za ken, die uit het gemeentear chief waren opgedoken. Om geld van de gemeente te krij gen stelde ik een begroting op. Toen we emge tijd aan het werk waren kreeg ik het toch wel wat benauwd; het dreigde me boven het hoofd te groeien. Aan kosten schatten we de zaak toen op vijfendertigdui zend gulden, voor tien voor stellingen. Voor de zekerheid heb Lk dat bedrag toen maar verdubbeld- Tot noijn stomme Het is bijna vijfentwintig jaar geleden, dat de Vlaardingse Stadsgehoorzaal in gebruik werd genomen. Om precies te zijn: op 28 april heeft Vlaardingen gedurende een kwart eeuw een schouwburg. De Culturele Raad wil dit heugelijke feit met ongemerkt voorbij laten gaan. Naar aanleiding van het jubileum zal op vrijdag 29 april de voorstelling „Led in de schemering" met onder I anderen Paul Steenbergen en Ellen Vogel worden vertoond. Na de voorstelling is er gelegenheid om nog een borreltje in de wandelgangen te drinken, te eten en een dansje te maken. Eerder die dag - van half vijf tot zes uur - wordt er m de wandelgangen van de Stadsgehoorzaal een receptie gehouden. e Walter van door Ginneken Chris van Bremen verbasing gmg de commissie cultuur akkoord op voorwaar de natuurlijk dat er geen cent wmst in zat. Daar moest dan de toegangsprijs op aangepast worden". „Het werd al met ai een enorm succes. Di speelde er zelf ook een rol in mee. Uit het ge meentearchief bleek, dat er vroeger een pont was over de oude haven. Toen de gemeente besloot er een brug aan te leggen, voelde de veerman zich in zijn bestaan natuurlijk bedreigd. Nuu, daar hadden we dan een scène voor in de revue in de vorm van een smartlap en ik speelde de pon tjesbaas. Het mooie van dat alles is, dat niemand mij her kende. Na de scène verkleedde ik me snel en zat weer tussen het publiek. In de pauze hoor de je de mensen zich afvragen wie de rol van de pontjesbaas nou eigenlijk speelde. Een prachtige ervanng was dat". Het gevolg van de succesvolle revue „Even goeie maatjes" is, dat Walter van Gïnneken bij velen de bijnaam van .maat je" of „pontjesbaas" heeft Voor iedereen Zoals Walter van Ginneken er nooit spijt van heeft gehad de baan te hebben geaccepteerd, heeft de gemeente geen enkele reden het te bereuren hem voor die functie te hebben aangenomen. We kunnen gerust stellen, dat Van Ginneken het culturele le ven in Vlaardingen een flinke schop omhoog heeft weten te geven. Toen hij in Vlaardingen kwam werden gemiddeld acht voorstellingen per jaar gehou den. Die werden georgani seerd door het Vlaardmgs Kunst Centrum. Om de voor stellingen btj te wonen moest men lid zijn van het VKC. Walter van Ginneken verzette zich van het begin af tegen die regeling. Voorstellingen in de Schouwburg moeten zonder beperkingen toegankelijk zijn, zo luidde zijn stand punt Een maal een beetje wegwijs in de Nederlandse theaterwereld nam Walter van Ginneken zelf de organisatie ter hand. Al gauw overvleugelde hij in aan tal de door het VKC georgani seerde voorstellingen. Hij ver gemakkelijkte de entree in de Schouwburg door populaire artiesten te laten optreden. „Een schouwburg alleen voor de elite ts een kwalijke zaak", stelt hij. „Ook zonder een kaartje te kopen betalen we immers allemaal via belastin gen aan de schouwburg". Het aankomende seizoen wor den er dertig openbare voor stellingen gegeven. In de Stadsgehoorzaal met zeven honderd zitplaatsen worden er gemiddeld vijfhonderd per voorstelling bezet De ver scheidenheid van bezoekers is groot. Alle lagen van de bevol king vertonen ach, van jong tot oud. „Vooral jongeren interesseren zich in toenemende mate voor het theater", constateert de di recteur van de Stadsgehoor zaal. „Dit komt voornamelijk doordat hen de laatste jaren veel wordt geboden. Neerlands Hoop, Seth Gaaikema, Tekst- pinment, de cabaretgroep Ivo de Wijs zijn de trekkers bij uitstek voor de jeugd. Dat ver schijnsel kenden we vroeger natuurlijk met". Walter van Ginneken praat hierover alsof hij nooit in een ander vak heeft gezeten. De weg in de theaterwereld vond hij dankzij de persoonlijke be langstelling die hij aan de dag legde. In zijn vnje uren be zoekt hij graag andere theates waar hij voorstellingen ziet, die hij in overweging neemt om ze naar Vlaardingen te ha len. Met de vereniging van Ne derlandse schouwburgdirec teuren toog hij enkele jaren geleden naar Moskou. Dat viel net in een tijd. dat de gemeen te het aantal buitenlandse rei zen ter discussie stelde van haar personeelsleden. De reis betaalde Van Ginneken toen maar uit eigen zak. Over één aspect m zijn werk maakt hij zich echter wel eens zorgen: „Ik ben nu zevenenvijftig jaar oud. De toneelprodukties - vooral voor jongeren - nemen de laatste tijd zo'n hoge vlucht dat ik me wel eens afvraag of ik nog voldoende met die ont wikkelingen mee kan gaan. Zo wil ik toch wel een vraagteken zetten achter sommige vormen van modern theater". Dat Walter van Gmneken zich daar tot nu toe nog geen zor gen over hoeft te maken, blijkt wel als hij zijn persoonlijke voorkeur noemt: „Neerlands Hoop". Vlaardingen De bewoner* van de EleifiitiiMfUt un de pera lijn boos op de scbowTffiikeryva» -GOMr bv, de'- Gebog Onderhoud Maatschappij ia"Schiedam. Ordanfi is de amandel »e' ^hooMoaak vergoeding verhoord !aaar iden vijf tij. Dat betekende dat de flatbewoner* den méér moeten paa betaiö». rklafeh.de bewo Uit onze krant van vrijdag 8 april Vlaardingen Het Schiedamse - schoonmaakbedrijf GOM bv betreurt het dat bewoners van r de Elementumflat aan de Rem weg in Vlaardingen hebben ge- klxagd over het werk van GOM. De bewoners moeten per maand meer gaan betalen voor de diensten van het schoon maakbedrijf. „Dat vinden we heus geen ramp," stelde men, „maar cfan moet gj- Wel worden schdóngemaakt!" GOM-directeur E, A Coüignon hoopt dat de klacht zo spoedig mogelijk verholpen zal worden. Hij vertelt: „lk heb contact Op genomen met het gemeentelijk woningbedrijf, die de woningen beheert De opdracht voor het onderhouden van de Bemweg- flat hebben wij namelijk gekre gen van het woningbedrijf. Men bleek echter nog met op de hoogte van de klacht De heer Collignon vervolgt: „Het lijkt me voor de hand liggen dat de bewoners hun gneven doorspelen aan het gemeente lijk woningbedrijf. Zij kunnen dan gelijk te horen krijgen wat er eventueel gedaan kan wor den." via mist. Er zijn name lijk al diverse keren ko nijntjes gebracht die wa ren gevonden en het is reeds enkele malen ge beurd dat ook zij weer naar hun eigen baas te rug zijn gegaan. Op 3 april zijn er nog twee gevonden cavia's naar het Dierentehuis ge bracht die inmiddels voor gezinsuitbreiding hebben gezorgd, want vorige week donderdag verblijdden zij het Die rentehuis met 2 jongen. Er zitten ook nog 4 grote en zeven kleine ham sters die naar het die rentehuis gebracht zijn omdat de vader des hui- SIGNALEIVIENT: Naam: onbekend Ras: bastaard Geslacht: manne lijk Leeftijd: ongeveer 1 jaar De hond van deze week gedraagt zich als een clown. Toen hij uit zijn kennel moest om een fo to van hem te maken ging hij achterin zijn hok zitten en maakte de gekste bokkensprongen en trok een gezicht van: „Zie jij mij nou maar eens te pakken." Einde lijk lukte het dan, maar een foto maken was al leen mogelijk wanneer hij werd opgetild want alleen dan was hij even rustig. Zodra hij weer op de grond stond begon hij weer met zijn ookke- sprongen. Van deze clown weten wij helaas niet veel. Hij liep in zijn eentje op het dr. N ibaut- plein te „winkelen" en is toen na een telefonische medeceling van een der omwonenden door de Dierenbescherming van Kleur: beige wit Beharing: golvend straat gehaald. Eerst in de hoop dat zijn baas alsnog op zou komen da gen maar die heeft niets meer van zich iaten ho ren. Waarschijnlijk heer lijk op vakantie. Nu wordt dus getracht hem in een nieuw en beter gezin te plaatsen die wel bezorgd is om zijn huis dier, Het is aan te raden om zodra men zijn huis dier mist, hetzij hond, kat, konijn of cavia di- rekt het Dierentehuis te bellen. Het telefoonnum mer van het Dierente huis Hargahoeve aan de Sportiaan 2 te Schiedam is 71.41.51. Dus ook wan neer u uw konijn of ca- zes bang voor de dier tjes was. Ook voor al deze dieren wordt nu een dierenliefhebber ge zocht die een of enkele van deze diertjes graag wil verzorgen. Deze dier tjes zijn af te halen te gen een vrijwillige bij drage in de pot voor de zwerfdieren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3