SCHIED IMSCHE COURANT Vlaardingen boos op Schiedam Sluit binnenstad af voor alle verkeer" „Meer zorg aan bomen99 Raadsleden op bezoek in schoolbuitenhuis I Heet hangijzer I Onderwijswinkel voor 'n betere maatschappij PPR-ra&dsEd stelt voort B ewoner s vereniging juicht woningen in distilleerderij toe AL 400 DONORS flil Over aanleg opritten bij Beneluxtunneh Beheerder tevreden met situatie in Oosterhout Geen hoogbouw op hockeyveld PLANTSOENENDIENST: SCHEIDEND RAADSLID: Woensdag 20 apnl 1977ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 2d814_4 PAGINA'S Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtend lenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Zesdeklassers van de Dr. De Visser- en de Prinses Marijke- school, respectievelijk gevestigd in de West- frankelandsestraat en de Dr. De Visserlaan in Schiedam. Zij zijn deze week in het schoolbuitenhuis in Oosterhout Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan heeft gisteravond zeer felle kritiek gele verd op het gedrag van de gemeente Schiedam inzake de aanleg van een half klaverblad bij de Beneluxtunnel. „Met Schiedam is gewoonweg geen zaken te doen," verweet Goudriaan, „de maat is nu vol. Ik heb weinig behoefte meer aan een gesprek met Schiedam." Dit alles werd gezegd op de commissievergade ring voor verkeer en vervoer in het Vla ar- dingse stadhuis. Meer dan drie maanden geleden vond een ge sprek plaats tussen de wethouders voor stads ontwikkeling van de beide gemeenten, Bas Goudriaan en Chris Zijdeveld. Gesproken werd over de voorbereiding van de plannen voor de aanleg van op- en afritten bij de Beneluxtunnel. Aan enkele technische ambte naren werd de opdracht gegeven voor het uitwerken hiervan. Schiedam verklaarde zich akkoord met de plannen. Vlaardingen stuurde vervolgens Schiedam een brief, waarin ge vraagd werd om ondertekening van het plan, zodat het kon worden doorgestuurd naar het ministerie. Drie maanden liet het Schiedamse antwoord op zich wachten Onlangs kreeg Vlaardingen echter bericht: „In principe over wegen wij ondersteuning van de plannen," zo luidde het antwoord van Chris Zijdeveld Bas Goudriaan is over deze vage toezegging helemaal niet te spreken. Hij zegt: „Ik ga zelf we! naar Den Haag toe om een pleidooi te houden voor een halve aansluiting, zodat de gemeente Vlaardingen in ieder geval zijn ei gen verkeer via een extra-oprit de Rijksweg op kan loodsen. De kans op subsidie wordt dan weliswaar kleiner, maar het is voor ons de enige mogelijkheid. Met Schiedam valt niet te praten." De Viaarciingsc wethouder vindt het een ernstige zaak. Dat blijkt wel uit het feit. dat hij direc teur van gemeentewerken, ir. J. G. Gemtze, heeft verzocht om de Schiedamse bestem mingsplannen die in voorbereiding zijn - te onderzoeken. De kans is aanwezig dat Vlaar dingen bezwaar aantekent tegen de Schiedam se plannen rond dc aansluiting op Rijksweg 19 m de Woudhoek. Goudriaan ziet dat met zitten omdat er volgens hem al genoeg op- en afritten zijn in het noordelijke deel van Vlaardingen. Schiedam Het schoolbui tenhuis, dat de gemeente Schiedam in de bossen van Oosterhout heeft staan, moet volgens beheerder Robbert Klant maar zoveel mogelijk blijven zoals het is. Gistermiddag zijn negen raadsleden, twee school hoofden en drie ambtenaren daar ïn Noord-Brabant eens gaan kijken. Allang praten zij namelijk over noodzake lijke vernieuwing, die vol gens de laatste raming van gemeentewerken een mil joen gulden beloopt. Er moet worden besnoeid. Mor genavond hoopt men in de raadscommissie voor vor ming en recreatie tot een advies te komen hoe dat kan. Nadat het reisgezelschap giste ren geruime tijd had gedis cussieerd. werd beheerder Klant erbij gehaald. „Jullie willen het allemaal veel te mooi maken", was zijn eer ste opmerking, vooral ge richt aan Piet Roosen (CDA) die van het schoolbuitenhuis een visitekaartje van Schie dam wil maken, ondanks no dige bezuiniging maar dan 20U het huis misschien ook voor andere doeleinden kunnen worden gebruikt. Beheerder Klant: „Jullie vergeten het praktische nut van ouderwetse wasbakken, om maar een voorbeeld te geven. Douches kosten veel meer in onderhoud, want die zijn snel kapot. Maar ja, jul lie voeren het beleid". Hij gaf zelf voorrang aan rio lering opknappen, omdat de ze slecht eraan toe is, en betegeling van de we's. „Vocht trekt op in de muren, zoals het nu is, en dat kan je niet schoonmaken", aldus Klant. Hij vindt wel een gro tere bergruimte noodzake lijk voor ondermeer bedden en sport- en spelmiddelen. „Als ik nu iets wil pakken, moet ik een week van tevo ren gaan beginnen, zo vol zit het nu", zei hij. In het schoolbuitenhuis, dat in 1956 werd gebouwd, vertoe- riiiEiiiiii]ii]iiiiiiiiii[iii!ii!iiinii[f llliliifllIUtllltllllJiillillllllEIIIIII Het reisgezelschap: van links naar rechts Herman Posthoorn (PvdA), Ineke de Jong (VVD), Jo Ouwens (Pv dA), Henk van de Tang (hoofd van de Willem Brouwerschool), Yvon ne Siljee (PvdA), Lex Tigges (onderwijscon- sulent). De Koning (tweede man van de gemeentelijke afdeling onderwijs), mevrouw Van de Kamp (onder wijzeres), Arte Verlin de (PvdA), A. Algra (chef van de afdeling onderwijs), Clara Stro man (PvdA), Piet Roo sen (CDA), Han Ver- weijen (buschauffeur). Jan Egas (CDA en le raar), en ir. Chris Zij develd (PvdA). Links achteraan, op de hoek van het buitenhuis, staat beheerder Rob bert Klant ven jaarlijks 45 lagere scho len met hun zesdeklasleer- lingen. Raadslid Eoosen is bang dat enkele scholen erop uitgekeken raken, als het gebouw niet voldoet aan „de eisen des tijds". Onder wijswethouder Herman Posthoorn verschilt met hem van mening: „Aan de essen tie van die schoolweken hier moeten wij niet voorbijgaan. Het gaat erom, dat mensen gedurende een week op iets andere wijze met elkaar le ven. Wij moeten er geen mo dern conferentieoord van maken, want dan verliest het alle charme". Onderwijsconsulent Lex Tig ges, die ook de werkgroep schoolbuitenhuis voorzit, wees erop dat kinderen juist de kans moeten krij gen voor kussengevechten en dergelijke milde balda digheid, en dat zelfs dat niet meer kan ia een te mo dern tehuis. Problemen levert wel de om geving vian het buitenhuis op. Het bestemmingsplan voor het terrein rondom is Schiedam onbekend. De laatste jaren verrees een camping in de nabijheid, en dientengevolge vrezen raad sleden dat het huis straks is omgeven door campings, ruiterpaden en militair oe fenterrein. En dan kan je dat tehuis nog beter vestigen in Midden-Delfland, aldus „wijze Arie" Vertinde. Vlaardingen Het PPR- raadslid Willem Kwak kelstein heeft gister avond voorgesteld om zo spoedig mogelijk de gehele Vlaardingse bin nenstad af te sluiten voor alle verkeer. „Je moet rigoreuze maatre gelen nemen om de steeds weer problemati sche verkeerssituatie in het centrum op te los-» sen," verklaarde Kwak kelstein, „dé oplossing is het dichtgooien van de binnenstad voor al het verkeer." Deze harde woorden vielen gis teravond tijdens de commissie vergadering voor verkeer en yervoer. Kwakkelstein poneerde zijn ra dicale stelling na het aanho ren van verschillende discus sies over het ontlasten van Vlaardingen. Een voorbeeld hiervan was de discussie over het verkeerscirculatieplan van de Marisstraat en omgeving. Volgens sommige commissie leden zou deze straat die eenrichtingsverkeer krijgt nog steeds geteisterd worden door sluipverkeer, dat de ver keerslichten beneden aan de Hoogstraat zou proberen te ontwijken. Eveneens vroeg men zich af of het instellen van eenrichtings verkeer nu wel zaligmakend zal zijn. „Het verkeer gaat daardoor juist harder njden, omdat het geen tegenliggers hoeft te verwachten," zo werd geopperd, „dit brengt weer gevaren met zich mee voor spelende kinderen." Wethouder Bas Goudriaan meende, dat het nog veel te voorbarig was om te praten over een gehele afsluiting van de binnenstad. Tegen Willem Kwakkelstein zei de wethou der: „Je zal eerst moeten wachten op het structuurplan. Als dat er eenmaal is, dan kan je allicht na verloop van een aantal jaren de kwestie structureel oplossen. Tenslot te mag niet vergeten worden, dat oplossingen gezocht zou den moeten worden voor het scheppen van alternatieve parkeerruimte. Want je moet de auto's van centrumbezoe kers en het wagenpark van de bewoners ook ergens kwijt." Maassluis De gemeente Maassluis staat voor het niet geringe probleem woningen te bouwen op het hockeyter- rein langs de Merellaan van minder dan twaalf verdiepin gen hoog terwijl de grond prijs aanvankelijk als zoda nig was berekend, In het bestemmingsplan IV zijn berekeningen genomen, die er van uitgaan dat er op het terrein twaalf hoog gebouwd wordt. Wethouder Han Hum- melen heeft maandagavond in de commissie voor stadsont wikkeling laten weten geslist lager te willen bouwen. De grondopbrengst zal echter wel gelijk moeten zijn. Vlaardingen Stadsbomenmoord, een nieuwe sport? Deze vraag wordt door de gemeente Vlaardingen ge steld. In een schrijven wijst gemeen tewerken op de toename van vernie lingen aan de plantsoenen. Wanneer het gaat om kinderen, die in de vakanties gazons stuk voetballen, kan je je nog afvragen wat je hen kunt verwijten. Anders ligt dat bij moedwillige vernielin gen aan straat- en parkbomen. Gemeente werken wijst schors van de onherroepelijk De ervaringen zijn van dien stam weghalen een dolksteek erop dat indien men de boom wegsnijdt de boom ten dode is opgeschreven, van de plantsoenendienst aard, dat het rondom de van de schors neerkomt op in het hart van de mens. Aan de deskundigheid van de plantsoen dienst wordt meerdere malen getwijfeld. „Kritiek van enkele kretersge actievoer ders op het vellen en snoeien van de bomen rondom de IJsselhoeve zijn onte recht," stelt gemeentewerken. Dat een „ge wurgde" boom in leven zou kunnen blij ven omdat hij de eerste tijd toch nog uitloopt is een pertinente fabel. De vervan ging van een boom kost minimaal vijfhon derd gulden. De plantsoenendienst hoopt door middel van voorlichting aan het pu bliek het kwetsbare leven van bomen on der de aandacht te brengen ten emde te bereiken dat door oplettende burgers meer wordt voorkomen, dat het Vlaar dingse stadsbeeld wordt geschaad door onnadenkende heden of vandalen. P Vlaardingen Tijdens haar vergadering heeft de Maas- sluise commissie voor stadsontwikkeling een zeer heet 5 onderwerp behandeld. 2o heet, dat de commissieleden =j het verstandiger achtten eventuele belangstellenden op S ruime afstand te houden- Sterker nog. zij werden de 2 deur gewezen: de delicate kwestie moest en zou achter j= gesloten deuren worden behandeld. Het onderwerp lag jj= volgens de commissieleden ïn het te persoonlijk vlak. s 3 In het geding was de sex-shop aan de Hoogstraat. De commissie moest zich buigen over de schadeloosstelling §j van maar liefst zestigduizend gulden wegens het afko- pen van het huurcontract van eigenaresse mevrouw A. 5 van de Maarel-de Reus. De soep bleek achteraf met zo heet als zij werd opgediend, De commissieleden waren het snel met elkaar eens en 5 gingen met de schadeloosstelling akkoord. De sex-shop krijgt weer een woonbestemming. De restauratie werk- 5 zaamheden zijn in volle gang. ailllElflillllllllllliSllilIlIilIlilllllllfdliillllINIItllillIlllllllIilllllllllllllIHlIIIIIIIMIIllillllElülütllltllliB Schiedam „Bestaat eigenlijk wel een leemte, die de onderwijs winkel noodzakelijk maakt?" heeft CDA-raadslid Wim Poels in de gemeenteraadsvergadering gevraagd. Namens zijn partij droeg hij argumenten aan om de werkgroep onderwijswinkel geen subsidie te verlenen. Hij vreest dubbel werk, overbodige arbeid die ook op andere vlakken van het onderwijs wordt verricht. Schiedam De bewonersvereniging Schïedam-Centrura juicht het toe dat in de Vrijmoedpanden aan de Lange Haven woningen komen. Alleen vreest het bestuur van de vereniging dat deze woningen m de binnenstad te duur worden. Ook is men bang voor meer verkeer. Toch voelde hij wel aan, dat het nut van een onderwijswinkel pas op langere termijn merk baar is, Daarom bleven de bezwaren beperkt en ging de gemeenteraad akkoord met subsidiering van de vereni ging. Daarvóór hadden al enkele raadsleden gepleit. Clara Stroman, oud-wethouder van onder andere onderwijs, maakte als PvdA-raadshd haar laatste raadsvergadering mee (zij moet vertrekken om dat zij per I mei bij de ge meente m dienst komt, in het ziekenhuis) en zei op de val reep, dat zij de onderwijswin kel ziet als een stap op weg naar een betere maatschappij. WD-fractieleider Gerard Ver- hulsdonk benadrukte daarna, dat zijn partij de zaakjes al tijd zeer kritisch bekijkt maar nooit bang is voor een experi ment. „Inderdaad zijn doublu res in de grensgebieden moge- hjk", gaf hij Poels na, „maar de motieven zijn duidelijk en oprecht". Daarom vond ook de huidige onderwijswethou der Herman Posthoorn (Pv dA), dat het initiatief moet worden gestimuleerd waar dat maar mogelijk is. De vereniging werkgroep onder wijswinkel heeft haar pandje beneden de Hoogstraat, bij de afrol naar de Lange Achter weg (hel vroegere onderko men van de Partij var. de Arbeid). Het doel is op elk front behulpzaam te zijn in de verhouding tussen burgerij en de onderwijswereld. Informa tie, adviezen en bemiddeling op het terrein van studie, scholing en maatschappelijke ontwikkelingen worden gebo den. Over de verkoop van de monu mentale distüleerderijpanden aan een pr0jektontvikkel aar zegt secretaris Ben Goede- rond: „We juichen het toe dat er woningen komen. Hoe meer bewoners op de haven hoe beter. Het is beter dan dat de panden leeg zouden komen te staan en zouden verpaupe ren, zoals zo vaak het geval is. Ik hoop alleen met dat het een onbetaalbare zaak wordt. De woningen moeten wel be taalbaar worden, zodat bij voorbeeld ook jongelui een kans krijgen". Bestuurslid Hagendoorn is ech ter bang dat de nieuwe wonin gen ook meer verkeer trek ken. „Door alle nieuwbouw projecten aan de haven ko men er waarschijnlijk zo'n vijftig woningen bij. Ruw ge schat is dan ongeveer twee honderdtachtig meter par keerruimte nodig. En de ha ven is nou al zo vo). Het zijn mooie woningen, maar de toe komstige bewoners moeten maar zonder bbk komen. Fk hoop dat de makelaars dat aan de kopers vertellen", zo vertelde hij gisteravond. Schiedam. Twee middelbare scholen hebben ook resulta ten bekendgemaakt van de donor-actie, die ten behoeve van de geneeskunst wordt ondersteund door service club Lions. Maakte contact persoon Frans Geerdes van deze club ons eergister avond bekend dat ruim 125 mensen zich dankzij de ac tie al bereid verklaarden na hun overlijden organen en weefsels af te staan, giste ren werden hem ook de re sultaten bekend die op de twee scholen werden ge boekt. Het totaal is daarmee gekomen op meer dan vier honderd donors, „Een ver rassend aantal", zei Geerdes gistermiddag. Zoals eerder in onze krant stond, startte wiskundelraar Loek Koster onlangs de do- nor-actie op het stedelijk gymnasium. Dat initiatief (Koster is ook lid van de Lions) werd overgenomen door een andere school en ook door de ziekenomroep, die een programma wijdde aan de actie, en die ook al veel aanmeldingen tot ge volg had. Wanneer de reclameposter uit komt, die de Lions en het Rode Kruis willen vervaar digen om aan de actie pu- blicteit te geven, is nog niet bekend. Graficus Sjef Hen- drickx is gevraagd een ont werp voor de poster te ma ken

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1