SCHIEDAMSCHE COURANT SIMON WIESENTHAL BIJ CONGRES IN MAASSLUIS F 'aastoer 11.0oi voortgezet onderwijs van de baan Gevels worden gereinigd Statige Archibald. Jacob Jutte wil verandering in jongerencentrum Vasi Dam maakt onbewust grapjes SSSN op Meisje klem in j sigaretten automaat 1 Onsportief gedrag, vernielingen en sex Ambtenaren houden inspraak Beschoten met luchtbuks Grote partij cosmetica Zwitsers aan de jenever Bewoners in Oostwijk komen met eigen plan Elf mille voor het grijpen gestolen i iil Donderdag 21 april 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25815 PAGINA'S. Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachtend ïenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De brandweer heeft bij het winkelcentrum De Ke- thel aan de Borodinlaan een meisje bevrijd dat met haar rechterhand klem 2at in een sigaretten autorrs aat Nadat de 15-jange Ellen P. uit Schiedam geld in de automaat had gedaan, kwam de lade niet ver genoeg naar voren. Toen ze het pakje sigaretten er uit wilde trekken schoot de lade volgens haar plotseling terug. In het Noletziekenhuis is de scholiere na haar bevrijding nog behan deld voor verwondingen aan haar hand. Maassluis De Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen (uit de bezettingstijd) houdt op 8, 9 en 10 juni haar jaarlijks congres. Deze keer is de organisatie van het 32e congres in handen van de afdelingen Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. Het gebeuren vindt plaats in De Ko ningshof in Maassluis. Belangrijkste gasten op het congres zijn de Oosten rijkse opsporer van Nazi-misdadigers Si mon Wiesenthal, mr. Maarten Vrolijk, commissaris van de Koningin van Zuid- Holland, die het congres zal openen, en eventueel leden van het koninklijk huis, die voor het congres zijn uitgenodigd. De afdelingen Maassluis, Vlaardingen en Schiedam van de vereniging hebben on der voorzitterschap van de beer P. Nieuwstraten uit Maasland een jaar werk gehad aan de voorbereidingen. Daarbij ontving de vereniging veel me dewerking van de drie betrokken ge meenten. Verdere financiële hulp kwam van het Anjerfonds en uit giften van verschillende leden. Op het congres worden in totaal ongeveer driehonderd personen verwacht uit geheel Neder land, die in hotels en bij particulieren zullen worden ondergebracht. Tijdens het congres zal Amnesty International waar de vereniging nauwe contacten mee onderhoudt, met een stand verte genwoordigd zijn. Hoewel de vereniging aan vergrijzing on derhevig is en wat haar ledental betreft haar beste jaren heeft gehad, schrijft zij toch nog regelmatig nieuwe lidmaat schapskaarten uit. „Dat ligt aan de men sen. die aanvankelijk hun pijnlijke erva ringen in de oorlogsjaren zo snel moge lijk uit hun gedachten trachtten te ban nen," zegt voorzitter Nieuwstraten. „Een goed streven, maar gebleken is dat na zo vele jaren de ervaringen toch weer boven komen. De behoefte om daar met mensen over te spreken, d*e zelf weten wat het is, blijkt erg groot te zijn. Dan melden zij zich alsnog bij ons aan". Als Archibald (14 maanden) gewoon thuis is in het Wassenaars Dierenpark, zo trots en statig wandelt de kleine kameel over de Vlaardingse Van Hogendorplaan. Een niet alledaags gezicht, vandaar ook dat tientallen kinderen achter „het schip van de woestijn" aan holden. Een kameel, da's niet niks. Het beest had zijn vertrouwde omgeving voor een dagje verlaten om door zijn aanwezigheid luister bij te zetten rond de zogenaamde luifelfestiviteiten. De winkeliers vie ren feest, omdat de eerste fase van het iuifeiplein Hogen dorplaan gereed is. Behalve Archibald waren nog een schaap en enkele lammetjes gast van de Van Hogendorp laan. Bovendien konden de kinderen op de vrije woens dagmiddag hun kleinvee (hond, kat. konijn enzovoorts) laten keuren door een deskundige jury, bestaande uit ieden van de plaatselijke afdeling van de dierenbescher ming en een dierenarts-assistente. Vlaardingen Het dagelijks bestuur van de Vlaar dingse sportraad heeft besloten geen medewerking meer te verlenen aan de schoolvoetbaltoernooien voor leerlingen van het voortgezet onderwijs. Aan leiding daartoe is het recente paastoernooi, dat op de velden van „De Zuidbuurt" volledig uit de hand is gelopen. De schooljeugd ligt op de complexen van de voetbalverenigingen Vlaardingen, DVO'32 en CION een indrukwekkend spoor van vernielingen na, dat zeker op een schade van vele duizenden guldens moet worden geschat. Het voetbaltoernooi, dat onder leiding stond van de commis sie schoolsport, haalde tevens het einde niet, omdat de jeugd zich ook op de velden onsportief gedroeg. Bij herha ling werd het de scheidsrech ters onmogelijk gemaakt om de wedstrijden te leiden. Zij kregen tijdens de wedstrijden sterke drank aangeboden en moesten lijdelijk toezien hoe de jeugd naast de nodige vechtpartijen elkaar liet win nen. De vernielzucht uitte zich onder meer in het in elkaar slaan van stoelen en tafels. TV bal ken, barkrukken en glaswerk. Schiedam Het veel te lange praatje, dat gemeenteambte naren in gebouw De Ark heb ben gehouden, is de oorzaak ervan dat de stichting voor samenlevingsopbouw in Schiedam-Noord onvoldoende heeft kunnen peilen hoe de bevolking denkt over de ge meentelijke plannen om vijf duizend woningen te bouwen tegen Midden-Delfland aan. Daarvan wil wethouder ïr. Chns Zijdeveld er zeventienhon derd in Woudhoek-Noord, ter wijl een eerste uitwerkings plan is gemaakt voor driehon derd huur- en enkele koopwo ningen. Daar zouden huizen moeten komen zoals de ge meente,'die in Hoom heeft gezien, maar waarover binnen de gemeenteraad zeer uiteen lopend wordt gedacht. Een besluit is nog niet genomen. De SSSN wilde dinsdagavond via een informatieavond, waarop bijna tweehonderd belangstellenden afkwamen, proberen tot een aantal stand punten te komen om zo goede inspraak te verwerkelijken. Ambtenaren waren uitgeno digd om over het waarom van woningbouw te praten maar zij namen enkele uren in be slag en bovendien werd nog wat gediscussieerd, zodat het al half twaalf was toen eigen tijk nog conclusies moesten worden getrokken, volgens Ruud Poels van de Werkgroep ruimtelijke ordening van de SSSN. Met voorzitter Henk van Zeel and van de werkgroep is al van gedachten gewisseld over hoe de zaak moet worden af gerond. De bedoeling is de volgende vergadering van de groep op maandag 16 mei in dienstencentrum De Woud- hoek een open karakter te geven, zodat iedereen nog kan meedenken Bij de voetbalvereniging Vlaardingen moest het perso neel er zelfs aan te pas komen om de seksuele contacten tus sen de jongens en meisjes te voorkomen. Bij die club al leen al bedraagt de schade drieduizend gulden. „Eén van de belangrijkste vernielin gen", aldus voorzitter Cor van den Berg, „is het circuit van de stereo-installatie. Die kost alleen al achthonderd gulden. Het dagelijks bestuur is van me ning dat het vandalisme met zal overslaan naar de andere sporttoernooien voor de leer lingen van het voortgezet on derwijs. Hoewel Joop Dekker, de voorzitter van de school sportcommissie, wel een nega tieve uitspraak van de spor traad had verwacht, vindt hij het vreemd niet van te voren in kennis te zijn gesteld. Ook Piet van Miert, een ander lid van die commissie is die mening toegedaan. Laatstge noemde overweegt zich intus sen terug te trekken uit de commissie. „Al die toer nooien", zegt hij komen steeds neer op de schouders van en kele enthousiaste leraren, en daar pas ik m het vervolg voor." Vlaardingen Een 30-jarige Vlaardingse werd op de Korun- ginnelaan door een luchtbuks beschoten. Zij reed op haar fiets toen zij plotseling door een kogeltje in haar been werd ge raakt. De politie vermoed, dat de schutter zich in een flatge bouw bevond. Vierenvijftig Zwitsers uit de Delftse partnerstad Aaran hebben gistermiddag het lï- keurmuseum in Schiedam be zocht. Directeur Rein Mel- ehers toonde hen de meer dan tienduizend oude flesjes, die staan opgesteld boven de dis tilleerderij aan de Lange Ha ven in de binnenstad. Bij het bezoek aan de jenever- stad werd ook nog molen De Vrijheid bezichtigd, waar graan voor het zogeheten mo- lenbrood wordt gemalen. Het uitstapje werd georganiseerd door het comité internationa le uitwisselingen in Delft Schiedam Jacob Jutte is terug in Schiedam, Zijn organisatie, de zogeheten politie sociale dienst, claimt de inbraak die onlangs in De Tempel werd gepleegd. De geluidsapparatuur ter waarde van tienduizend gulden die daarbij werd buitgemaakt is inmiddels weer teruggegeven. Doel van deze actie was de aandacht vestigen op de toestand in het open jongerencentrum aan de Overschiese- straat. De 47-jarige kleurrijke Jutte wil er de macht overnemen. Vlaardingen De gevels van de panden aan de 2e Maasbosstraat in de Oostwijk worden op zeer korte termijn ge reinigd. Ook een aantal panden aan de nabij gelegen Binnensingel krijgen een schone ge vel. Binnen twee weken wordt volgens de planning een begin gemaakt met de werkzaamheden. Het wachten is alleen nög op een definitieve aanbeste ding van het karwei. Als een overeenkomst met een welwillende aannemer wordt gesloten, kan na acht dagen met het schoonmaken van de ge vels worden begonnen. De kosten van deze gevelreuu- ging worden ruwweg geschat op een kleine driehonderd gulden per pand. Het initiatief voor dit plan is afkomstig van een aantal bewoners. Zoals bekend staan de desbetreffen de woningen op de nominatie om waarschijnlijk pas over enkele jaren gesloopt te worden. De bewoners besef fen dat hun huis normaliter met in aanmerking kan ko men voor een mogelijke reno vatie. „Maar", stellen de be woners, „we accepteren ook met dat de woningen hier zo maar staan te verkrotten. Daarom hebben we gezocht naar een tussenoplossing". Deze oplossing kwam vooral tot stand door de goedkeuring van de huisbaas en de overige eigenaars/bewoners van de panden. Zo'n vijftig procent van de huizen wordt verhuurd door een viertal firma's- Aardappelengrossier F. van de Burg; schildersbedrijf Kloet; makelaar Spuybroek; en garagebedrijf Van Roon. Deze vier bedrijven toonden zich bereid op te draaien voor de gevelremigmgskosten van hun onroerend goed in de 2e Maasbosstraat. De particulie re eigenaren toonden evenmin bezwaar om in hun buidel te tasten Naast dit plan om de gevels te reinigen hebben de bewoners een zogenaamd „heesterplan" uitgewerkt. Dit houdt in het aanplanten van onder andere klimrozen, goudenregens, kamperfoelie, clematis, bruidssluier, vuurdoorn. Voorts worden bloembakken en kuipertonnen neergezet om de straat op te fleuren. Het enige puntje dat nog roet in het eten van de bewoners kan gooien: 3e gemeente heeft een vijftal huizen in beheer. De bewoners hopen uiteraard dat zij wil meewerken aan het plan, maar de gemeente heeft nog geen positief geluid laten horen. „In De Tempel wordt de schep pende kracht van de jeugd ondermijnd, „aldus Jacob, die in de kabouterlïjd in Schie dam zeer actief is geweest en zegt dat hij nu door de politie wordt gezocht, „de hele opzet is verkeerd. Het is niet crea tief. Het is gewoon een stuk milieu vervuiling. De socië teit wi! ik helemaal verande ren. Iemand van mijn dienst moet daar als hoofd de boel in de gaten houden". Up een schuiladres, ergens m het waterweggebied, vertelde hij ons gistermiddag dat hij de inbraak dinsdagnacht 5 april pleegde met Joop Prins uit Rotterdam, die ook bij 2ijn organisatie is aangesloten. Niet door zich te laten inslui ten, zoals de recherche nu nog steeds vermoedt. Over de ma- mer waarop het wel is ge schied wil hij evenwel niets loslaten Jacob Jutte heeft al ideeén hoe hij het jongerencentrum wil veranderen, opdat bezoekers zich echt kunnen uitleven. Voor een paar zaken heeft hij de medewerking nodig van de gemeente. „Als wij dat met krijgen zullen wij knappe psy chologische acties gaan voe ren om de gemeente het mes op de keel te zetten." Hoek van Holland Bij een wo ninginrichter in Hoek van Hol land is een bedrag van elfdui zend gulden gestolen. Het geld bevond zich in een envelop in een slaapkamer. Waarschijnlijk zijn twee mannen rond tien uur 's morgens bru taalweg de woning binnenge drongen en hebben deze onder zocht Veel behoefden zij niet overhoop te gooien. Het geld lag voor het gnjpen Schiedam In Oost is een grote partij cosmetica gestolen. De spullen ter waarde van 959 gul den verdwenen uit een vracht wagen die aan de Villastraat stond geparkeerd. De nog onbekende dieven die de auto openbraken richtten voor 125 gulden schade aan. Eige naar F. J. Z., een 35-jarige han delaar uit Oost, heeft inmiddels bij de politie aangifte gedaan. Zo ook de 26-jarige J. L. uit Schiedam. De programmeur mist een zwart leren polstas met rijbewijs, kentekenbewijs, beta alpassen, zestien eurosche ques eurocheques wat paperas sen. Deze werden gestolen uit een kleedkamer aan de Stad houderslaan. Vier kinderen uit Schie- dam-Woudhoek hebben gis termiddag een begin ge maakt met de aanleg van een serie speelwerktuigen in hun wijk. Officieel mochten dat de prijswinnaars van een te kenwedstrijd die anderhalf jaar gleden in Woudhoek werd gehouden. Nadat ech ter Jeroen van der Burg, Ronnie Rietveld, Ilse van der Moezel en Monique Reuricb aan het De La Marreplein een paar palen voor een zandbak in de grond hadden geslagen mochten ook de andere zesennegentig deel- nemertjes meehelpen. Aanvankelijk was het de be doeling dat de kinderen de dienst gemeentewerken aan het Rooyaardspeiin zouden helpen met het plaatsen van het speeltuig, maar door een sterfgeval aan dit plein werd de festiviteit verplaatst. Schiedam De plaatselijke af deling van de PvdA heeft wel enige pret beleefd aan het „optreden" van staatssecreta ris Marcel van Dam, gister avond in het omvangrijk ver nieuwde zalencomplex Irene. Zonder het zelf te beseffen plaatste de voormalige om budsman om de haverklap opmerkingen, die het wel aar dig doen als zij op Schiedam worden toegespitst. Zijn kreet „Méér bouwen, ver domme" had lachsavo's tot gevolg, en vooral wethouder voor stadsontwikkeling ir. Chris Zijdeveld moest erom hinniken Van Dam doelde daarmee met name op het neerzetten van goede wonink jes voor een- en tweeper soonshuishoudens. „Iedereen boven de achttien jaar heeft het recht een woning te be trekken. Om iedereen dat recht ook te kunnen geven, moet wel voldoende worden gebouwd. Wij gaan de ge meenten dan ook in de toe komst wat harder aanpakken. Als zij komen met nieuw- bouwplannen, waarin te wei nig eenheden voor die huis houdens zijn opgenomen, stu ren wij die plannen onverbid delijk terug. Vergeet niet, dat meer dan de helft van de bevolking eigenlijk bestaat mt een- of tweepersoonshuishou dens!" sprak Van Dam. In de discussie na de pauze haalde hij fel uit naar de com munisten. „De CPN heeft het kabinetsbeleid altijd net zo hard bestreden als de WD. Daarom is samenwerking on mogelijk. Je hoort van de CPN niks anders dan kreten als hogere Ionen, huurbevrie- zmg, beter onderhoud van huizen, enzovoorts. Nou, een kind kan begrijpen dat dat nooit allemaal tegelijk kan en dat dat goedkope demagogie is. En dan is er nog iets; als Mar cus Bakker uitroept dat hij een schande vindt dat wij in Nederland het afval van de Sowjet-Unie binnenhalen, daarmee bedoelt hij dissiden ten, dan vind ik dat wel hoogst onbeschaamd. Zolang de CPN met zulke taal komt, hoeven ze voor mij niet", zei de staatssecretaris die voor de pauze overigens met ijverige regelmaat de WD fel had aangevallen, vooral „die enge meneer Wiegel". i >a

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1