m "Ik ben de regen op uitgedroogde aarde" „We willen niet lastig zijn" Ex-provo Jacob Jutte terug in Schiedam: m- Deelraad praat over nieuwbouw üi Asfaltering van ScMeclamsediJk Herhaling inenting Motor ontvreemd Bromfietser tegen paal Prijswinnaars dierenkeurmg Filatelisten houden ve ilhig ■to Commnen ten werkgroep nu ook In VJaardingen: ax-KIL 1977 Door I Willem van der Post s Jacob Jutte: „Schiedam interesseert me vd/sc/ww 3 echter nu voor teruggetrok ken. Het „geldsysteem" bevalt hem niet Bovendien vindt Ja cob dat verkiezingen spontaan moeten ontstaan en niet mo- gen ontstaan uit het staatssys teem, waaruit het heengaande parlement voortkomt Aangerand o Plaatsvervangend - hoofd van de politie sociale dienst Antonio, met gezicht verborgen in bivakmuts, en Joop Prins eveneens van de dienst. De „manschappen" staan voor De Tempel, waar zij de macht willen overnemen. Foto: Ben Blumers. Vlaardingen Do werkzaamheden aan de Schiedamsedijk tussen Plein 1940 en de Mr. L. A. Kesperweg duren ongeveer zeven weken. De afdeling bestratingen van de gemeente startte onlangs met de asfaltering" van de njbaan. Hock van Holland In zijn ver gadering van dinsdag 26 april bespreekt de deel gemeenteraad van Hoek van Holland de mo gelijkheid om op het westelijk deel van bet terrein bij de vuurtoren 50 koopwoningen te bouwen als onderdeel van een eerder gepubliceerd woning bouwplan. Voorts zal de deelraad spreken met vertegenwoordigers van de vereniging zwembadfonds naar aanleiding van het advies van de sportcommissie om te probe ren een sportfondsenbad te stichten. Ook zal het ontwerp- bestemmingsplan „Brink en Bles" ter goedkeuring worden aangeboden Maassluis Kinderen, die in 1973 werden geboren, worden in Maassluis-west opgeroepen voor een herhalmgsmenting tegen difte rie, tetanus en polio. De kinderen worden aanstaande maandag tussen negen uur en half elf 's morgens in gebouw Interkruis aan de Lijsterlaan verwacht. Kinderen uit overige wijken zullen woens dag worden ingeent tussen negen uur en kwart voor elf in gebouw Interkruis aan het Zandpad. Vlaardingen Dieven verander den de kruiser Aurora in een soort roeiboot. Zij ontvreemd den namelijk de complete mo tor van de kruiser, die aan de Vlaardingse Vaart ligt. Het tijd stip van de diefstal is onbe kend. De eigenaar van het schip kwam woensdag voor de onaangename verrassing te staan. De schade bedraagt on geveer vijftienhonderd gulden. Vlaardingen De 16-jarige bromfietser R. H. uit Rotterdam keek toen hij over de Burgemeester Pruissingel reed even achterom Daardoor zag htj een betonnen scheidingspaal niet waar Juj pardoes tegen aan botste. Met verwondingen moest de jongeman m het Holy-riekenhuis worden behandeld. Zijn bromfiets raakte zwaar beschadigd. Vlaardingen In het kader van de zogenaamde tuifelfestiviteiten in de Van Hogen dorp laan zijn woensdagmiddag klemveekeurin- gen gehouden. De eerste prijs ging naar Bas van Beveren met een bastaard. Sas- kia de Bruin kreeg met haar vVlaardingen De filatelisten vererugmg Vlaardingen en om streken houdt op dinsdag 26 april weer haar maandelijkse contact-avond met een grote veiling. De avond wordt in ge bouw Triangel aar, de Frans- senstraat gehouden waar om acht uur met de veiling wordt begonnen. schilpadden de tweede prijs, terwijl de derde prijs door het konijn van Carma Roozendaai in de wacht werd gesleept De prijzen bestonden uit geïllus treerde dierenboeken. De volgende kinderen kregen een eervolle vermelding in de vorm van een rozet: Raol van de Weert (hond), Marlijn van de Steen (schilpad), Patnck de Bruin (Deense dog), Lmda Olst- hoorn (vissen), Enk van de Bos (cavia/marmot), Angela Laret (poes). Ntc van Adnchem (haan), Marijke Teulenaar (bas taard) en Éllen Waardenburg (herder). Er werden 150 dieren ter keunng aangeboden. SEV Z Z&? In de Schiedamse brou werij komt leven. De stichter van de Repu bliek der Nederlanden, ofwel ex-provo en beeldhouwer Jacob Jut te zegt daar voor te zor gen. Misschien reeds tij dens het koninklijk be zoek op dinsdag ZS april. En dat allemaal met zijn alternatieve politiemacht (pad), ont staan in de kabouter Delta-Vrijstaat. „Ik ben erger dan Hitler. Hit- Ier vermoordde de joden. Dat was slecht en verkeerd, want schoften zitten overal: onder joden, arabieren, amerikanen en onder ons. Door reiniging van bloed en bodem be schermt de politie sociale dienst het leven. Wij voorzien in een lacune van gemeente - en rijkspolitie. Met biologisch geweld. Ik ben. de bliksem, of regen op uitgedroogde aarde. Deze verkwikkende regen 2al nu op de Sehiedam.se scholie ren komen. De krachten van Opblazen de jeugd worden bevrijd. Daar komt ondermeer een enquête voor. mobiliseren echter niet. Alles mobileert zichzelf. Via de scholen dringen wij door tot in de gezinnen, de ver scheurde gezinnen. Schiedam interesseert me niet alleen om dat ik hier jaren geleden een tijd ben geweest, maar ook omdat het nog een eigen ge meenschap is. Het wordt een opening voor verdere acties in het land", aldus de 47-jarige kleurrijke Jacob, die gekleed in een lange zwart-leren 3as - tijdens zijn betoog niet kan blijven zitten en een paar keer opstaat om te controleren wat er op papier komt Na jaren weg te zijn geweest heeft hij deze maand al voor de eerste stunt in Schiedam gezorgd een inbraak bij het jongerencentrum De Tempel, om daar de situatie aan de kaak te stellen. Iets dergelijks deed hij al eerder. In de zomer van 1970 overviel hij pro Ju- ventute en nam het archief in beslag. Hij wilde bewijzen dat die instantie eerder tegen dan voor kinderen was. Na een tijdje gaf Jacob de stukken af op paleis Soc5tdijk, Eerder was hij al in het nieuws gekomen toen hij tij dens een Vietnamdemonslratie fluitspelend tussen de oproer politie doorliep. Jutte zou ook opdracht aan Jantje Brouwers hebben gegeven om het Van Heutz-monument in Amster dam op te blazen. Later dook hij weer bij de Maagdenhuis bezetting op. Door een geschil met Roel van Duijn verwaterde de kabouter- beweging en verdween lange Jacob naar het Spaanse Sevü- la, waar hij in 1972 in de gevangenis kwam wegens „staatsgevaarlijke" handelin gen. Hij zegt dat hij misstanden rond ongelukkige kinderen aan de kaak stelde. Via Portu gal en plaggenhutjes in de Franse Pyreneêen keerde hij tenslotte in Nederland terug. De politie zoekt hem hier, zegt hij. Over de reden is hij even wel onduidelijk. Bij een buitenverblijf in de Zeeuwse duinen trainde hij tot voor kort zijn alternatieve po litiemacht Tot hij richting Amsterdam ging, De Brakke Grond, het hoofdkwartier van de Heli's Angels, die nu zijn escorte vormen, doopte hij daar vorig jaar tot kanselarij van de Republiek der Neder- landen. Die naam liet hij ook inschrijven in het register voor de verkiezingen van 25 mei De president heeft zich daar Over zijn laatste daad, de in braak en het meenemen van geluidsapparatuur uit het jon gerencentrum aan de Over- schiesestraat in Schiedam, zegt hij: „De spullen ter waar de van tien mille die Joop Prins in ik in beslag hebben genomen hebben we inmiddels weer vrijgegeven, omdat wij de wet zijn. Wij wilden alleen aandacht vestigen op de situa tie in het zogenaamd sociaal- cultureel werk. De Tempel is een crepeergevaL Het is tegen de staatsveiligheid. De jeugd wordt er in haar scheppende kracht ondermijnd. Een oord waar jongeren in hun zintui gen worden aangerand. De he le opzet is verkeerd. Er is geen ■stimulans. Het is niet creatief. Door de muziek worden de bezoekers alleen aangezet tot drugs. Er moet niet alleen geimporteerde muziek zijn. Ze moeten zelf muziek maken. Het is gewoon een stuk milieu vervuiling, Buiten De Tempel om moeten de bezoekers sa men komen om iets te doen. Iemand van mijn dienst zou daar bijvoorbeeld als hoofd de boel in de gaten moeten hou den". Assistent Joop Prins, gestoken in een blauwe overall en grote zwarte laarzen, het uniform van de pad, vult aan: „Wat blijft er immers over van de aantrekkelijkheid van het cen trum zonder muziek en film? Het is gewoon geen haalbare kaart meer". Hoe wil de politie sociale dienst De Tempel dan veran deren? Jacob weer, nu goed op dreef: „Het is een smerig hol. En in mijn staat duld ik geen goor hol, dus er moet eerst een ploeg werkers heen. "Vervolgens moet het verboden worden voor boven de vijftien jaar. Onder de vijftien zijn de kinderen nog rein. Die knjg je de straat op. Die hebben po wer. De gemeente zou binnen een maand grond en houten bal ken moeten geven, ondermeer voor boogschieten en speer werpen. En douches. Douches moeten er ook komen, in de open lucht Ook valmatten en pony's. Verder moet er een keer per week een sportleraar komen. En kuilen om over te springen. Hun lichaam moeten ze leren gebruiken. Ze moeten hun lichaam gaan voelen: re publikeinse volksgezondheid. Niet hossen op muziek van Elvis Presley, maar op eigen geluid. Als een primitieve stam. Als de gemeente niet meewerkt, komt er een doods kist naar Schiedam. Die heb ben we al klaar staan. We zullen knappe psychologische acties voeren om de gemeente het mes op de keel te zetten". Koningin Gaat de republikein of beter dictator, volgende week al een actie ondernemen bij het ko ninklijk bezoek? Schouderop halend zegt Jacob, die con stant langs je heen lijkt te kijken: „De koningin wil ik geen kwaad doen. Als een lie ve vrouw zit ze in een gouden koets. En dan vraag je je wel eens af wat ze zelf zou willen. Bij het koninklijk gezin is ook ellende, zoals bij alle gezinnen. Het leed is op het gezicht van de koningin te lezen. De konin gin is het symbool voor de verwoesting van het Neder landse gezin. Ik wil een republiek, omdat ik van de koningin houd. We kunnen haar dit niet allemaal aandoen. Zij is de vorstin van een ongelukkig volk, met een totaal vervuilde waterstaat Met de bestaande politie heeft zij haar waterstaat niet kun nen schoonhouden. De konin gin en ik willen samen geluk kig zijn uitsluitend in de sa menhang van een sterk volk en schone staat Daarvoor dient de staatsapparatuux ech ter mij en alleen mij ter be- schikking te worden gesteld". a Bob Vlaskamp, voorzitter van de Vlaardingse werk groep van de consumentenbond Sinds kort kent ook Vlaardingen een werkgroep van de consumen tenbond. Deze werkgroep bestaat uit een kleine twintig enthou siaste leden, die zich voor ogen hebben gesteld om op te komen voor de belangen van de consument. Dit gaat men (proberen te) verwezenlijken door allerlei „dingen" te onderzoeken. Bijvoorbeeld: de werking van verkeerslichten, een inventarisatie van de medische voorzieningen in Vlaardingen, de bereikbaarheid van de binnenstad voor mensen in een invaiidewa- gen enzovoorts. In totaal telt Nederland nu twaalf werkgroepen van de consumenten bond. Het Waterweggebied is zeker met slecht bezaaid met werk groepen, want aan weerszijden van Vlaardingen in Maassluis en Schiedam zijn al dergelijke vertegenwoordigingen van ds consumentenbond in het leven geroepen. De overige groepen zijn gevestigd in Apeldoorn, Enschede, Hoogezand-Sappermeer, Pa- pendrecht, Venlo, Winschoten, Nieuwegein en twee regionale werk groepen m Friesland en de Zuidelijke IJsselmeerpolders. Van de Vlaardingse werkgroep is Bob Vlaskamp benoemd tot voorzitter. Na een orienteringsavond precies al twee maanden geleden in zaai Triangel, is de werkgroep al twee maal officieel bijeen geweest. De derde vergadering vmdt plaats op donderdag avond 5 mei m de Lijndraaijer aan de Baans traaf nummer 4, naast de Lijnbaanhal. Als je de 26-jarige Bob Vlaskamp mag geloven dan bruist het momenteel van de activiteiten in de werkgroep. Hij vertelt: „Ket is de bedoeling dat op korte termijn een inventarisatie wordt gemaakt van alle gemeentelijke instellingen en bedrijven. Ik weet wei dat er een sociale kaart is (een produkt van de Stichting Welzijn, red.), maar wij zullen, ons bij het onderzoek meer richten tot hetgeen de consument interesseert". Oogje in 't zeil Eveneens zal de werkgroep van de consumentenbond een oogje in het zeil houden bij de voorbereidingen en aanleg van de Centrale Antenneinnchting (CAI) m Vlaardingen. „Nou, jaeen oogje in het zeil houden.reageert Vlaskamp, „dat is een beetje overdreven- Kijk, wij willen helemaal niet lastig zijn. Het enige dat wij willen, is opkomen voor de belangen van de consument Eén lid van onze werkgroep zal zitting nemen in de begeleidingscommissie, die bij de gang van zaken rond de CAI betrokken gaat worden". Een ander punt dat op het programma een belangrijke plaats inneemt, is het onderwerp medische voorzieningen. Bob Vlaskamp vouwt zijn handen ineen en vertelt: „Be zal een voorbeeldje geven. Als je in het Holyzaekenhuis komt voor een afspraak, dan gebeurt het wel eens dat je de volgende dag nog steeds niet bent geholpen. Misschien is dat een boude uitspraak. Ik heb het echter aan den lijve ondervonden. Dat systeem in Holy heb ik als zeer onprettig ervaren. We kunnen nog met 2Cggen waar 'm nu de schoen wringt Met andere woorden; we weten met wat er aan het systeem mankeert, maar juist daarvoor gaat de werkgroep zich bezighou den met het onderzoeken van dit probleem". Het is ovengens totaal met de bedoeling van de consumentenwerk groep om het Holyaekenhuis een loer te draaien. Voorzatter Bob Vlaskamp: „Als uit het onderzoek naar voren komt dat het een en ander niet in de haak is, dan gaan wij praten met m dit geval mensen van het ziekenhuis. Hopelijk kan op zo'n manier iets aan de situatie verholpen worden. Trouwens, het „medische" onderzoek beperkt rich met alleen tot het Holyziekenhuis. Voor een stad als Vlaardingen met ongeveer tachtigduizend inwoners vallen nog een groot aantal andere zaken in de medische sector te inventariseren en onderzoeken. Neem bijvoorbeeld het feit dat je voor een TBC-pnk naar Schiedam moet uitwijken". De Vlaardingse werkgroep der consumentenbond wil met haar nog uit te werken onderzoeken aangeven waar de accenten moeten komen tc liggen, zodat mogelijke probleemsituaties verhol pen kunnen worden. Een relativerende Bob Vlaskamp verklaart: „Je moet natuurlijk met gaan denken, dat wij bij elk onderzoek geweldige gebreken aan het licht zullen stellen. Wij zijn al tevreden als we kleine dingetjes ontdekken, die ter wifle van de consument veranderd zouden kunnen worden. In ieder geval nemen we met teveel hooi op onze vork". Inventariseren Naast het invetanseren van de gemeentelijke instellingen en de twee onderwerpen CAI en medische voorzieningen, gaat de werkgroep zich buigen over de verkeerslichten. Bob Vlaskamp: „Ik besef, dat wij geen verkeersdeskundigen zijn, maar vaak hoef je dat met te zijn om te ontdekken dat een verkeerslicht niet geheel naar wens fungeert". De Apeldoomse werkgroep van de consumentenbond ook hierin zitten geen werkelijke verkeersdeskundigen heeft met het verkeersbehtenonderzoek goede resultaten behaald. Vlaskamp: „De gemeente Apeldoorn luisterde naar hun suggesties. En dan gaat je werk tenminste zichtbare vruchten afwerpen" In de Lijndraaijer wordt op donderdag 5 mei de derde vergadering van de Vlaardingse werkgroep gehouden. Het bestuur bestaat uit Rienke Lugt-Westbroek (secretaresse), Mary Bastianen-Van de Wal (bestuurslid) en voorzitter Bob Vlaskamp. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Rienke Lugt, Schiedamseweg 162 in Vlaar dingen, lel. 34.93.10. Met of zonder, meer of minder belangstellin- gde werkgroep gaat zowieso met een ongekende animo verder met haar werkzaamheden. Voor de toekomst zijn alweer een aantal nieuwe plannen: het doorlichten van het GEB-pakket, het onderzoeken van de opening stijden van de diverse instellingen, het meten van geluidshinder bij scholen, bejaardentehuizen enzovoorts, het leefmilieu in het algemeen, het onderzoeken van de ontvolking van de binnenstad, het inventariseren van de recreatieve mogelijkheden- Bob Vlaskamp vertelt: „Er rijn nog veel meer zaken, waarvan een onderzoek ten goede kan komen voor de consument. We beginnen echter nog maar net Het is veel te voorbarig om nu conclusies te gaan trekken. Daar wachten we nog een poosje mee".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3