Veel kritiek op bestem niingsplan Provinciaal plan voor wielrijders Voorbereidinggkrediel voor woniiigboiiw op kaalslagterrelii Toekomstige korps chef geïnstalleerd Vervoersprobleem wordt besproken Aantal illegalen in ons land neemt sterk toe Discussie over Schiedam-Noord Fietspaden plan houdt rekening met rijksweg 19 WmfP SSS Kat verbrijzeld Hand tekeningen bekrachtigen protest tegen dicht- metseïen Herdenking gevallenen Voor boer Alpidio is honger doodnormaal, Lunchconcert SCHIËDAMSCKE CGURANT Dinsdag 3 mei 1977ONAFHANKELIJK DAGBLAD102<je ingang no- 23823.4 pagina-s Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN" KETHEL Vlaardingen De raad is maandag unaniem akkoord gegaan met het voorstel om een voorbereidingskrediet van 250.000 gulden beschik baar te stellen voor de wo- ningbouwplannen op het kaalslagterrein aan weerszij den van de le Van Leyden Gaelstraal. Tijdens het debatje bleek dat binnen het college verschil van opvatting bestaat over de aan te trekken coördinator. Cp wethouder Rien Boven berg na vindt het college dat de projectcoördinator een ambtenaar moet zijn. De PPR-wethouder vindt echter dat deze functionaris van bui ten moet worden aangetrok ken. Zijn partijgenoot Willem Kwakkels tem stelde boven dien dat ambtenaren toch al overbelast zijn. Een mening die niet werd ge deeld door de andere raadsle den. Quast Floor (WD) vindt namelijk dat een ambtenaar een uitstekenede projectcoör dinator kan zijn, vooral ook omdat deze de continuïteit van het coördineren kan ga randeren. Hij doelde hiermee op de toekomstige werkzaam heden, wanneer de woningen aan de 2e Van Leyden GaeL- straat aan de beurt komen voor vernieuwing. Schiedam Wethouder ir. Chris Zijdeveld heeft gisteravond wederom kunnen vernemen in hoeverre het bestemmings plan Schiedam-Noord bij de leden van de commissie voor ruimtelijke ordening in de smaak valt. Dit gebeurde tijdens een speciaal belegde bijeenkomst in het oude stadhuis op de Qrote Markt Als enig punt stond het bestemmingsplan op de agenda. Sportpark Harga ligt op de grens van Vlaardingen en Schiedam. Daar langs loept de oude Poldervaart die ge deeltelijk is ge dempt. Ondermeer is een fietsroute aangebracht, die een onderdeel gaat vormen in het fiet straject van Hoog vliet naar Midden- Delfland. Over dat onderdeel stond vo rige v/eek maandag meer in onze krant. Genoemd traject loopt in de toekomst via een veerpont van Hoogvliet naar Vlaardingen, vervol gens de Westhaven- kade, de Van Ley den Gael en het Har- gapark (langs sta tion Viaardingen- Oost) en uiteindelijk het Prinses Beatrix- park en het aan te leggen park Kethet naar de polders richting Delft en Schipluiden. In feite bleek dat geen enkel commissielid het geheel eens was met de plannen van Zij develd, die zoals bekend mini maal vijfduizend woningen in het noordelijk deel van Schie dam wil bouwen. Zelfs CPN-lid Aad de Wolf die tot nog toe niet „lastig" kon worden genoemd er kende dat er nog het een en ander mankeerde aan het plan dat donderdag op het stadskantoor ter inzage wordt gelegd. De Wolf zei: „Uite raard is het nog geen ideaal plan, maar toch vind ik het een primaire taak van de ge meente om zo spoedig moge lijk woningen te bouwen. De woningnood dient verholpen te worden". Ook de fractie van de WD kon zich grotendeels achter het bestemmingsplan scharen. Cor van Tilborg (WD) ver klaarde dat zijn fractie het bebouwen van Schiedam- Noord zeker niet zou afwij zen. „Maar", aldus de WD-er, „wij stellen ons toch zeer ge reserveerd op. Het percentage koopwoningen is ons in ziens ved te gering. Er moeten meer koopwoningen worden gebouwd". Hiertegen verweerde zich met name PPR-eommissielid Hans van der «V ilk, die pleitte voor het bouwen van een groter aantal huurwoningen in ver houding tot het aantal koop woningen. Van der Wilk zei voorts over de plannen voor de noordelijke uitbreiding van Schiedam, dat het geheel berustte op een verkeerde besluitvorming. Wethouder Zijdeveld nam de ze opmerking van Van der Wilk ter kennisgeving aan. „Ik wist al lang dat U tegen het bouwen van woningen op de ze schaal was", zei de wethou der tegen rijn ex-collega. Dit wekte enige wrevel bij Hans van der Wilk. Hij reageerde met de mededeling dat Zijde veld zijn woorden verkeerd opvatte. Van der N ilk maakte duidelijk dat hij zeker met tegen het plegen van nieuw bouw zou rijn. „Zelfs niet in Schiedam-Noord", zo sprak het PPR-Ud, „maar dan moet dat wel gebeuren op grond van goede analyses. Tot op heden mis ik elke samenhang in het beleid". Volgens Van der Wilk zou dat beleid rijn opgesteld door cijferfanaten, die heel Schiedam-Noord zou den willen volbouwen. Schiedam Met twee revolver schoten hebben politieagen ten een katje afgemaakt, waarvan het achterlichaam door een aanrijding op de Horvathweg volkomen was verbrijzeld. Het beestje werd enige tijd na de botsing aan getroffen door een passeren de voetganger, die het dier wilde oppakken om naar de dierenarts te brengen. De kat beet hem echter en daarom werd de politie ingeschakeld. De eerste kogel raakte het dier wel en deed het opschrikken, waarna het rich naar de bos jes probeerde te slepen. Het tweede schot maakte aan het leed een eind. Burgemeester Van Dijke speldt het vignet van de gemeente Maassluis op ten teken dat de heer Van Nieuwkoop geïnstalleerd is. Burgemeester pleit voor betere samenwerking Maassluis Onder grote belangstelling is maandag de heer C. van Nieuwkoop geïnstalleerd als plaatsvervangend korpschef van de Maassluise gemeentepolitie. Over ruim een jaar op 1 september 1978 volgt zijn benoeming tot korpschef. Hoofdin specteur Van Nieuwkoop volgt de heer J. W. F. Dorleijn op, die wegens gezondheidsredenen eerder met functioneel leeftijdsont slag gaat. In zijn welkomsttoespraak ging burgemeester Th. van Dijke uitvoe rig in op het goed functioneren van het politie-apparaat. Samen werking tussen de diverse politiekorpsen acht hij van groot belang. Deze gedachte werd nog eens gesteund door de voorzitter van de Vergadering van Politiechefs, afdeling Zuid-Holland en Zeeland. Een ander punt dat de heer Van Dijke noemde was het aanstellen van de wijk-of rayonagent „Wellicht dat wij ook in Maassluis de eerste stappen daartoe binnen afzienbare tijd kunnen zetten", zo zei de burgemeester. Na de burgemeester volgde een lange rij van sprekers die ieder op zijn wijze, de heer Van Nieuwkoop gelukwensten met zijn benoeming. Dit gold met name zijn oud-chef commissaris J. van de Steege uit Ridderkerk, die bovendien nog als enige zei het te betreuren dat de heer Dorleijn zich wegens gezondheidsrede nen moest terugtrekken. In een dankwoord aan alle sprekers zei de nieuwe plaatsvervan gend korpschef onder meer zich er van bewust te zijn dat hij zijn nieuwe taak nog moet waar maken. Dit kan, wanneer de onderlinge samenwerking en verhoudingen binnen het korps goed zijn. „Ik schenk daarom graag mijn vertrouwen aan U", zo zei de heer Van Nieuwkoop. Fietsend Zuid-Holland staan opmerke lijke verbeteringen te wachten, in dien volgende week provinciale sta ten het fietspadenplan 1977 goedkeu ren. Vanochtend weidde gedeputeer de drs. Jan Borgman uit over de plannen. Schiedam De hele straat heeft meegedaan aan de handtekeningenactie tegen het dichtmetselen van een pandje, zegt Johan van der Knaap, bewoner van de Lan ge Singelstraat waar vorige week protest rees over een gemeentelijke daad: een enigszins scheefstaand huis, volgens de omwonenden best nog bewoonbaar, werd door werklui van de gemeente dichtgemetseld. Volgens wet houder van stadsontwikke ling ir Chris Zijdeveld is de bedoeling ook, dat het bewus te rijtje panden tegen de grond gaat, ter zijner tijd, omdat zij té bouwvallig zou den rijn. „Dat is het begin van het einde," hebben enkele bewoners van de straat toen uitgeroepen. „Als een pand eenmaal is dichtgespijkerd, of anders dichtgemaakt, neemt verdere verpaupering snel toe. Niet al leen het pand zelf gaat dan veel sneller achteruit omdat het met wordt onderhouden, maar ook de aangrenzende huizen en uiteindelijk de hele buurt. Die gaten van Zijde veld kennen wij: die worden opgevuld met stukjes groen. Nou, juist in dat deel van het Singelkwartier hebben wij ge noeg groen om ons heen. Kijk, Zijdeveld heeft misschien nog wel gelijk als hij in andere delen van Schiedam-Oost hui zen laat afbreken om ruimte vnj te maken voor bomen en struiken. Maar trouwens, het gaat hem toch om veel wonin gen voor al die woningzoeken den? Dan moet hij zoveel mo gelijk huizen opknappen en niet helemaal in Schiedam- Noord gaan bouwen". Van der Knaap, die twee pan den naast het dichtgemetselde huis woont, schreef eind vori ge week een protestbrief aan de gemeente, ter attentie van wethouder Zijdeveld. De handtekeningenactie moet die brief bekrachtigen. Dne be woners van de straat hebben volgens Van der Knaap nog met getekend, „maar verder de hele straat wel". In het Provinciehuis in Den Haag werd ondermeer duide lijk, dat ook voor de wielrij ders in het noordelijk deel van het Waterweggebied voorzieningen worden getrof fen: bijvoorbeeld uitbreiding van het aantal fietspaden in poldergebied Midden-Delf land en in de Zuidbuurt (daarbij worden bromfietsers niet vergeten), terwijl een voorstel klaarligt voor een veerpont voor wielrijders tussen de VlaaTdingse West- havenkade en de Hoogvlietse kant van de Nieuwe Water weg. Teleurstelling Een grote teleurstelling heet echter het feit, dat de provin cie kennelijk al rekening houdt met aanleg van rijks weg 19 van Vlaardingen/- Schiedam naar Den Haag. Dat blijkt uit de mamer, waarop m het plan wordt ge rept over het fietstrajeet van Schiedam naar Kijkduin, één van de aantrekkelijke tracés die het plan voorstelt maar die, wat betreft Schiedam, problemen oplevert. Volgens bet plan zullen de gemeenten Vlaardingen en Schiedam zelf moeten piekeren over een goede fietsroute die rijksweg 19 kruist Dat heeft namelijk te maken met de voorgeno men stadsuitbreiding van Schiedam en de wijze, waarop Vlaardingen die uitbreiding verkeerstechnisch opvangt, in wijk Holy. De vereniging tegen milieube derf in en rond het Waterweg gebied (VTM) heeft tijdens de inspraakfase laten weten, dat het gebied tussen Hoek van Holland, Rotterdam en Delft spaarzaam met fietspaden wordt toebedeeld. Van groot belang vindt de vereniging on dermeer het fietstrajeet van Maassluis naar Rodenrijs. De omstreden corapartimente- ringsdijk in Vlaardingen moet als fietspad kunnen worden gebruikt, vindt de VTM voorts, maar dat was de pro vincie ook al van mening. Fietsroutes waarmee de provin cie in de2e regio rekening wil houden zijn onder andere: 1. Vlaardingen/Wateringen. 2, Holy/Schipluiden langs de Vlaardingse Vaart voor fiet sers en bromfietsers. 3. van het dorpje Maasdijk naar Maassluis-West ten zuiden van de verkeersdijk naar Hoek van Holland, ook voor brom fietsers. 4. een al bestaand vrij liggend fietspad tussen Vlaardingen en Maassluis, langs Het Scheur. 5. van Maasland/Maassluis via de Vbetlanden naar Vlaardingen- West. 6. en in Schiedam de verbinding tussen Har re weg en Groene weg, waarbij de eerste steeds intensiever als fietsroute moet worden ge bruikt. Vlaardingen De twee Vlaardingse bejaardencentra in Holy, Drieeenhuisen en Uitzicht, pikken het niet dat zij verstoken blijven van openbaar busvervoer. Vrijdagochtend is wethouder Jo Vermeule wezen praten met de leiding van de beide centra. Uitzicht-directeur G. Maarseveen is echter van mening dat het gesprek met tot een oplossing heeft geleid. Hij vertelt: „Mevrouw Vermeule zal de kwestie in het college van burgemeester en wethouders aan de orde brengen. Maar ondertussen zij wij geen stap verder gekomen". Maarseveen wil de zaak op hoger niveau gaan behandelen. „We ïullen gaan praten met de rijksverkeersin spectie die verantwoording draagt voor het openbare stadsver voer", kondigt hij aan, „tevens zal contact worden opgenomen met het ministerie, die zich ontfermt over het streekvervoer. Men zegt namelijk dat een omlegging van lijn 52 te maken heeft met het streekvervoer, omdat deze buslijn naar buurgemeente Schie dam rijdt". Wethouder Goudriaan heeft om de bejaarden tegemoet te komen een bedrag van twintigduizend gulden in het vooruitzicht gesteld voor de aankoop van een autobus. „Die bus betaal tk", beloofde Goudriaan, „maar dan moeten jullie voor de chauffeur zorgen". Om enige helderheid in het een en ander te brengen hebben de raadsleden Rien Lensvelt (SGP/GPV) en Mars van Opijne (PvdA) een aantal vragen gesteld aan het college van B. en W. Zij vragen zich af welke mogelijkheden B. en W zien om het vervoerspro bleem van de twee bejaardencentra op te lossen. Vlaardingen/Maassluis De stille tocht ter herdenking van de gevallenen in de tweede wereldoorlog m Vlaardingen naar het ver- zetsmonument op het Ver- ploegh Chasséplein ver trekt morgenavond om 19,40 vanaf de Markt In Maassluis wordt om 19.45 uur verzameld bij het ver- zetsmonument in het Prin ses Julianaplantsoen. Na de twee minuten stilte zal burgemeester om twee mi nuten over acht een krans leggen. Aansluitend zal de Maassluise Harmonie ko- raalmuziek ten gehore brengen en zal het Maas sluis' Mannenkoor zingen. Tot slot volgt een declama tie door mevrouw S. L an gelaar-Lucht. De bevolking wordt verzocht om 18.00 uur de vlaggen halfstok te hijsen. Maassluis Het aanta, illegaal in ons land verblijvende buiten landse werknemers neemt enorm toe. Deze mededeling deed de heer H. H. F. I. Hol, voorlichter van de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers in Rotterdam maandag op een bijeen komst in Maassluis, waarop het programma is helend gemaakt van de Manifestatie „Samen 30.000". De toename van illegalen is vol gens de heer Hol een gevolg van geruchten in de Turkse pers dat over een jaar de Nederlandse regering een ge neraal pardon zal afkondigen voor buitenlandse werkne mers. Dit zpu gebeuren op het moment dat koningin Juliana aftreedt en door prinses Bea trix wordt opgevolgd. Volgens de Stichting lopen de schattingen van de regering ADVERTENTIE Voor 35 cent per dag verandert u daar al iets aan. U kunt bijvoorbeeld f 126,- voor een heel jaar overmaken. Of f 63,- voor een halfjaar Of elk ander bedrag dat u kunt missen. Een aktic van Novib en Unesco. Ar en die van haar ver uiteen. De heer Ho: „De regering schat het aantal illegaal in ons land verblijvende buitenlanders op 15.000. Wij zijn echter van me ning dat het er meer dan 40 000 zijn en dat da aantal nog steeds stijgt. Naar mijn mening verblijven alleen al in het Westland zo'n duizend ille gale buitenlandse werkne mers in de kassen van de tuinders". Volgens de heer Hol gaat het vooral om Tur ken, die via Duitsland en Bel- gie ons land binnenkomen in de hoop nog vóór de troons wisseling in aanmerking te komen voor een verblijfsver gunning. „Samen 30.000" is een manifes tatie die de Stichting m sa menwerking met de gemeente Maassluis van 17 tot en met 23 mei houdt ter gelegenheid, van het overschrijden van het inwonertal van 30 000 Aan deze manifestatie wordt me dewerking verleend door Spaanse, Turkse en Marok kaanse zang- en dansgroepen. Vlaardingen Organist Aad Zoutendijk geeft donderdag in de Grote Kerk te Vlaardingen van 12,45 tot 13.45 uur weer zijn gebruikelijke lunchconcert Op het programma staan werken van Girolamo Frescobaldi, Vin cent Lubeck, Joost Boutmy en César Franck.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1