Weglopers bekennen waslijst vergrijpen 1 Dertig kilometer in Zuidbuurt Honden Hepen er in en uil Schriel krijgt antwoord Nieuw onderdak EgbertiisparocMe Kené van der Burgh ernstig gedupeerd PSP bijeen Politie zoekt getuigen Getuigen over pa talincident Zeeman beroofd DINSDAG 3 MEI 1977 Uil RKPN vergadert Openstelling bureau paspoorten Zang- en orgelavond KUNSTHANDEL^ VAN MUNSTER AGRESSIEF vdjsc/ww 3 Vijftien en zestien jaar, twee knulletjes uit Schiedam; weggelopen van huis, schuldig aan autodiefstallen, inbra ken en vernielzucht. Een aantal politiebureaus hebben de knapen de af gelopen dagen al mogen bezoeken om te worden verhoord - in Schiedam. Vlaardingen en het Be- tuwse plaatsje Lienden. Daar werden de twee vorige week aangehou den, na een botsing te hebben veroorzaakt met een gestolen wagen. Een waslijst van inbraken en diefstallen hebben zij inmiddels bekend, en gisterochtend las hoofdinspecteur Peter Broeders van het Schiedamse korps daaruit voor: scholen werden door de twee jongeheren 's nachts aangedaan, ook bezoch ten zij veel kelders van flats in wijk Groenoord. Als zij zin had den in een auto, dan was de Simca favoriet. Eén van hun. laatste wandaden was het be smeuren van 't Ketelbinkie, de snack-kraam aan de Eduard van Beïnurr.laan in Groenoord die na hun visite beschilderd werd aangetroffen door eige naar Zuidema. Beschilderd alt hans met ijs, mayonaise en to matenketchup. Bier, koffie, frisdrank en snoep vormden de buit na kelderkra- ken in de Vivaldilaan, op het Louis Zimmermann- en het Jo- han Straussplein, terwijl een fraaie verzameling oude Hol landse munten en een polaroid zonnebril werden meegenomen bij inbraken op het Lisztpleïn en wederom het Louis Zimmer- maimplein. B. KL, zestien jaar, en A. P. de K. die in augustus zestien wordt reageerden zich af op tl-buizen op een galerij in de Vivaldilaan, een fiks aantal buitenspiegels van auto's, op de mistlampen van een auto in de Jacob Bij sterstraat en op diverse brom fietsen. De meeste vergrijpen zijn recentelijk gepleegd, maar volgens hoofdinspecteur Broe ders hebben de twee jongens ook enkele oude zonden be kend, zoals brandstichting in een kelder op het Sem Dresden- plein. Een rekenmachine en voor vier honderd gulden aan andere goederen stalen zij uit de W. A, Lieflandschool in de Prinses Beatrixlaan, de Burg. Verveen- school in de Nachtegaallaan en school De Ouverture. Auto's werden gestolen op de Londen- weg, de Madridweg en de Bem- weg, alle in Vlaardingen-Holy, en van het Schubertplein.- Uit een stuk of vijftig brommers haalden zij ruim zeventig liter benzine. Opmerkelijk vindt de politie, dat betrekkelijk weinig eigenaars van deze brommers én van autós, waarvan de bui tenspiegels waren vernield, aangifte hebben gedaan, Met de Simca, die zij in Holy op de Bern weg ontvreemdden, kwam het ontspoorde duo in het Gelderse Lienden in botsing met een andere wagen. Zij be ten de auto achter, maar keer den kort daarna terug. De rijk spolitie greep hen toen in de kraag. Dat is nu negen dagen geleden. Hun aanhouding was een verras sing voor de Schiedamse politie die niet zozeer vermoedde dat het jonge tweetal alle genoemde vergrijpen op de kerfstok had staan, maar die desalniettemin wel veronderstelde dat beide jongens op het verkeerde pad waren geraakt Het verband werd gelegd na een seintje van de ouders, dat de knapen van huis waren weggelopen. In de praktijk geeft de politie dan meteen landelijk het signale ment door. Ï/5C52 buurt tussen Vlaardingen en Maass uis Vlaardingen Op korte termijn mag op de Zuidbuurt de landelijke weg tussen Vlaar dingen en Maassluis niet harder worden gereden dan dertig kilometer. Door het in voeren van deze maximumsnel heid hopen de gemeentebestu ren van Vlaardingen, Maas sluis en Maasland dat de Zuid buurt niet meer gebruikt zal worden voor de afwikkeling van het doorgaande autover keer. Het Vlaardingss college van bur gemeester en wethouders is overigens van mening dat alle polderwegen in het landelijk gebied tussen Schiedam/Vlaar dingen-Noord en Delft in prin cipe niet voor doorgaand aut overkeer geschikt is „Maar", zo stellen B en W, „de mate waar in bedoelde wegen een functie voor het doorgaande verkeer vervullen kunnen wij evenwel door het ontbreken van gege vens met beoordelen". Het een en ander staat vermeld m de brief aan de Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijders- bond, afdeling Delft (ENWB). Genoemde brief is een ant woord op de vraag van de ENWB over het sluipverkeer m Midden-Delfland. B en W vinden dat de provinciale overheid de weg beheer ster van de meeste m het be treffende gebied gelegen wegen een onderzoek moet instellen naar de verkeerssituatie. Hier bij zou aandacht moeten wor den besteed aan aspecten als de verkeersintensiteit, de gemid delde rijsnelheid, de functie van de verschillende wegen en zovoorts. De resultaten van het provincie- onderzoek zouden moeten u wijzen m hoeverre een rrr j mum-snelheid van dertig V o meter per uur kan worden mv *- steld Schiedam De Rooms Katholie ke Partij Nederland (RKPN) houdt vanavond een openbare vergadering in zaal Irene aan de Nieuwe Haven 155. Na de opening met de christelijke groet en welkomstwoord zal het Tweede-Kamerlid Klaas Beu ker een toespraak houden. Eveneens wordt gesproken door Hetty Strato, lid van het Hoofdbestuur van de RKPN en kandidate voor de Tweede Ka mer. Men zal onder meer ingaan op de vraag waarom een RKPN in deze tijd volgens de partij zelf nog nodig is. De partij rekent op een grote opkomst Vlaardingen Het bureau pas poorten van de le afdeling van de secretarie van Vlaardingen zal gedurende de maanden mei, juni en juli op vrijdagavond van 19 tot 21 uur voor het publiek geopend rijn. Bij het aanvragen van een pas poort of toeristenkaart moeten twee recente pasfoto's worden meegebracht en eventueel het oude paspoort of toeristen- kaart Kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar kunnen gra tis worden bijgeschreven bjj het aanvragen van een nieuw reispapier. Het paspoort is vijf jaar geldig voor alle landen van de wereld en kost 44,50. Een toeristen- kaart (niet voor alle landen gel dig) kost 16,- en is twee jaar geldig. Voor minderjarigen is de toestemming vereist van ou ders of voogd(es). Na twee da gen kan het aangevraagde reis document worden afgehaald in het stadhuis aan het West- nieuwland 6. Klinkt aart de Hoofdstraat in de Schiedamse Gorzen be daard de slopershamer door, aan de andere kant van de Voorhaven voel je de bedrij vigheid van scheepswerf Gusto in de lucht hangen. Een sombere lucht, want ou de panden verpauperden en maken momenteel plaats voor een verkeersweg ter wijl men in de scheepsbouw geen reden kent om zich als een vis in het Rijnwater te voelen. Tussen de Gusto ert de resterende gevels langs de Hoofdstraat, dus in de Voorhaven, weerklinkt de ar beid aan de nieuwe Buiten- sluis waarop bedoelde ver keersweg straks aansluit De blik op dit alles wierp foto graaf Theo Böhmers. 4* ;V.. Maasland De jeugfligrde Maaslandse duivenliefhebber René van der Burgh (15), heeft rijn zestien gestolen duiven nog niet terug. De winter jonge duiven (postduiven) werden in de nacht van woensdag op donderdag uit het buiteahok gestolen. De politie heeft de diefstal in onderzoek, maar tot nu toe ontbreekt nog elk spoor. Schiedam Voor de tweede maal dit jaar wordt in de Schiedamse Grote- of Sint Janskerk een zang- en orgel- avond gehouden. Met begeleiding van het nieuwe orgel zal een aantal Schiedamse koren op 6 mei om 20 uur te beluisteren zijn. De Christelijke Harmonievereniging Harpe Da vids zal aan deze avond haar medewerking verlenen. Het or gel zal worden gespeeld door de heer J. P. Bekkers. De koren die te beluisteren rijn: Het Grote kerkkoor, het Op standingskerkkoor, het Kethels kerkkoor, het bejaardenkoor Samen Zingen en het Hervorm de Jeugdkoor The Young Voi ces. Hoewel de toegang gratis is, zal er tijdens de uitvoering een col lecte worden gehouden voor het nieuwe orgel. Vlaardingen De PSP, afdeling Vlaardingen, houdt maandagavond 23 mei een openbare verkiezingsvergadering in zaal Harmonie aan de Schiedamseweg. Spreker op deze avond zal zijn Theo Jonker- gouw, ex-vice voorzitter van de PPR. Hij maakte indertijd samen met Pier van Gorkum de overstap naar de PSP. jjonkergouw gaat in op de vraag „waarom men op de PSP moet stemmen". Na rijn inleiding zal er volop gelegenheid rijn om te discussiëren over de rol van de PvdA, PPR en CDA in de regering Den Uyl, het alternatief van de PSP, enzovoorts. De toegang voor deze verkiezingsbijeenkomst is gratis. advertentie SEDERT 1S« 8 SCHILDER STUKKEN ETSEN SCHOONMAKEN RESTAUREREN INLIJSTEN EIGEN ATELIER 1e Middellandstraat 91a Rotterdam Tel. 01C-775627 Geen filialen. Vlaardingen De Vlaardingse politie zoekt getuigen van de vecht- en steekpartij die op vrij dagavond op de kermis aan de 2e Van Leyden Gaelstraat heeft plaatsgevonden. Ooggetuigen worden verzocht contact op te nemen met het politiebureau aan de Delftseveer. Op de bewuste avond ontstond er onenigheid tussen de 15-jarige O. C. en de 16-jarige C. H. van V., beiden uit Vlaardingen. Tij dens de vechtpartij werd C. met een mes in de rechter oksel gestoken, terwijl voorts het top je van zijn linker wijsvinger werd afgesneden. C. moest naar het Holyriekenhuis wor den vervoerd. Van daaruit werd hij voor nader onderzoek overgebracht naar het Dijkrigt- riekenhuis in Rotterdam. Het onderzoek dat is ingesteld wordt bemoeilijkt doordat zo wel de twee knapen als de toe schouwers tegenstrijdige ver klaringen hebben afgelegd en door het feit dat het mes waar mee is gestoken nog niet is gevonden. Schiedam „Binnen Is het een onbeschrijfelijke troep. Het huis is één grote vuilnisbak, de honden lopen er in en uit, rij laten wat achter, dus u kunt wel nagaan: het stinkt er enorm. Een onhoudbare toestand" in de Mari ast raat klagen omwonenden over de leefwijze van de 51-jarige Henk R., een zachtaardige goedmoedige dierenvriend zonder beroep. Zijn buren hebben aangedrongen op andere huisvesting voor hem. De brand, die vlak voor het weekeinde in het huis van Henk woedde, heeft de door slag gegeven. Kort nadat hij rich had begeven naar een buurman om op de koffie te gaan, zagen voorbijgangers vlammen uit het huis omhoog schieten. De politie vermoedt, dat de stug rokende Henk R. wat as heeft gemorst op kran ten en ander papier waarmee het huis lag bezaaid, waarna één en ander is gaan smeulen. Het bewuste pand is eigendom van de gemeente Schiedam. Henk is niet voor brand verze kerd. Vlaardingen Het PCG-raad- slid J. N. Schriel beeft van het Vlaardingse college van burgemeester en wethou ders antwoord gekregen op de door hem gestelde vra gen over de huisvesting snormen voor Rijnmondpas houders. Voor met-inwoners van Vlaar dingen, die m het bezit zijn van een zogenaamde Rijn- mondpas met betrekking tot huisvesting in de gemeente Vlaardingen, gelden zo luidt het antwoord van B en W inderdaad andere re gels dan voor inwoners van Vlaardingen. De verschillende regelingen zitten als volgt in elkaar;Het legitimatiebewijs woningzoe kende in Rijnmond wordt afgegeven door de Rijn mondgemeente waar men woont. Indien men buiten het Rijnmondgebied woont dan gebeurt dit door de Rijnmondgemeente waar men rijn voornaamste bron van inkomsten heeft. Voor een legitimatiebewijs komen slechts mensen in aanmer king, die niet meer verdie nen dan 33.000 gulden per jaar. Voorts stellen B en W dat het niet redelijk zou zijn bezit ters van een Rijrunondpas te registreren als woningzoe kenden tenzij rij economisch aan Vlaardingen zijn gebon den. „Onze gemeente zou in dat geval ten opzichte van andere Rijnmondgemeenten in een nadelige uitzondering spositie komen te verkeren", aldus het college, „omdat een sterk toenemende druk kan worden verwacht op de Vlaardingse woningmarkt van woningzoekenden van buiten de gemeente die geen economische binding aan Vlaardingen hebben". Ten slotte krijgt raadslid Schriel een lijst met een op gave van het aantal leeg staande huurwoningen en de aantallen in aanbouw zijnde huurwoningen, die de eerst komende maanden worden opgeleverd. Schiedam Om meer klaarheid te brengen iu de zaak van de vorige week mishandelde trambestuurder zoekt de poli tie getuigen. Twee kleurlingen uit Schiedam sloegen toen de 25-jarige Rotterdamse trambe stuurder A, J. D. omdat deze hen niet toeliet tot het voer tuig. De twee knapen hadden patat met mayonaise in de han den. Omdat de RET van zijn rijtuigen geen smeerboel wil maken, mag men in zo'n geval niet meerijden. „In de tram hebben acht passa giers gezeten", zegt hoofdin specteur van politie Peter Broe ders, „en wij willen graag dat die mensen ons komen vertel len hoe het eraan toe ging". Beide jongens zijn inmiddels aangehouden, maar de verkla ringen lopen nogal uiteen. Agressief deed dit weekeinde ook een automobilist in de Gorzen tegen een wandelaar, die naar rijn rin te langzaam overstak. Hij bedreigde de voetganger met een wapenstok, waarna deze man, de heer B. uit Rotterdam, naar het poli tiebureau stapte om van be dreiging aangifte te doen. Terwijl B. dat verhaal vertelde op het bureau, kwara daar de mel ding binnen dat een botsing had plaatsgevonden op de hoek van de Hoofdstraat en de Nieu we Haven, vlakbij het bureau. De bewuste automobilist was daarbij betrokken. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt wegens rijden onder invloed van sterke drank, bedreiging en het verboden bezit van wapen stokken. De autoganger jb de twintigjarige J. D. van der B uit Schiedam. Een ander auto-ongeluk vond plaats op de hoek van de Lo- rentz- en de Boerhaavelaan. Daar werd een verkeerszuiltje omvergereden. Later werd de auto, die met het ding in aanra king kwam, door agenten terug gevonden m de Prof. Poelslaan in Rotterdam. Het gaat om een Ford, die met een takelwagen naar het hoofdbureau van poli tie in Schiedam is gesleept. De bestuurder is nog onbekend, een onderzoek wordt ingesteld. De jeugdige Maaslander ontdekte de diefstal 's morgens toen hij naar school ging. „Ik kon het eerst met geloven", zegt hij, „maar het slot was open gebro ken en het hele hok was leeg". Hij weet zeker dat de duiven gestolen rijn. „Het rijn postdui ven, die komen beslist terug als ze los zijnJ'René van der Burgh doet al vier aan de duivensport, die hij niet van een vreemde meekreeg. Zijn vader en broer zijn landelijk bekende duiven. René lijkt hun sparen te volgen, „want", zo zegt hij, „met mijn duiven heb ik al elke week prijs". Juist van de nu gestolen duiven had hij hoge verwach tingen. „Ze komen uit een goed paar van m'n vader, waarna ik ze zelf gefokt heb. Juist daarom rit ik er wel een beetje over in de war", bekent hij. „In juli zouden ze klaar ztjn voor de wedstrijdsport, en daar had ik wel moed op". De jeugdige Maaslander is met hart en ziel aan zijn duiven verknocht Hij heeft er nog ruim veertig over, maar hoopt van harte dat de gestolen dui ven terug komen. Door een af wijking in zijn heup is het los rijn." René van der Burgh doet al vier jaar aan de duivensport, die hij niet zijn vermoedelijk duivenliefhebbers geweest", zo vermoedt hij. Het woord lief hebbers dan wel in negatieve zm bedoelend. „Wat moet een particulier nou met die duiven doen"?. Ook de politie denkt in die richting, en heeft de ring- nummers genoteerd. Deze zijn 77-1099001 tlm 1099010 en 77- 1099489 t/m 1099494. René van der Burgh hoopt nu maar dat de duiven los gelaten worden. „Dan zijn ze zo terug, want ze zijn al goed getramd." Ook als de ringen doorgeknipt zijn, wil hij ze nog graag heb ben. „Al heb ik er dan niets meer aan voor het vliegen, want registratie is met meer mogelijk. Een duif wordt im mers bij de zevende dag ge ringd Het emge wat ik dan nog met de duiven kan doen is kwe ken", aldus René, die de waar de van de duiven rond de twee hond er dvijf tig gulden per stuk schat. Schiedam Een 48-jange zee man heeft bij de politie aangif te gedaan van mishandeling en diefstal door drie mensen met een donkere huidkleur. Na een bezoek aan een café m het cen trum was hij door hen overval len. Zij sloegen en schopten hem, terwijl hij werd beroofd van horloge, aansteker en iden titeitskaart. Een digitaal computerhorloge ter waarde van 189 gulden werd gestoten van de zestienjarige Vlaardingse scholier R. F. M. M. terwijl hij eind vorige week gymnastiekles had in het gym lokaal van scholengemeenschap Nieuweiant m de BHG-laan in Schiedam, Hij had het uur werkje in het kleedlokaal ach tergelaten. Verder werd 4300 gulden gestolen uit het benzinestation van de Dorzo BV in de Lange Nieuw- straat, op enkele honderden meters van het hoofdbureau van politie; een handcirkelzaag en een boormachine verdwenen uit het winkelpand van Geveko op de 3roersvest, dat al enige tijd wordt verbouwd, en op de Rotter damsedijk constateerde pomphouder S. Couwenberg dat een ruit van zijn benzinesta tion was ingeslagen en een hoe veelheid sigaretten was ont vreemd. Hoek van Holland De plannen voor een nieuw onderdak van de Egbcrtusparochle rijn nu zo ver uitgewerkt, dat In Hoek van Holland op de hoek van de Ccrdesstraat en Boutekoe- straat in juli met de bouw kan worden gestart De Egbertusparochie heeft over een pand beschikt op de hoek van de PI an ci us straat. De ruim te op de begane grond werd gebruikt voor diverse paro- chieactiviteiten. Drie jaar gele den was de parochie genood zaakt het pand te verkopen. Wel heeft het plan bestaan zijner tijd een nieuw onderdak te bouwen. Omdat de parochie financieel net rond kan komen en bouwen een dure zaak is, besloot het bestuur de Internationale Bou worde te vragen haar mede werking aan de bouw te verle nen. Dit verzoek is inmiddels ingewilligd. Er komen nu drie bouwkampen van Ieren, Duit sers en Vlamingen. Deze gaan onder technische leiding de zo genaamde „ruwbouw" zetten. Ze werken zonder loon, hetgeen betekent dat aan arbeidsloon een bedrag van 40.000,- kan worden bespaard. De afwerk ing wordt zoveel mogelijk door vrijwilligers ter hand genomen Door verschillende activiteiten re kent de parochie een bedrag van 20.000,- bijeen te brengen om het project te kunnen finan cieren. Er komt een loterij en op vrijdag 3 en zaterdag 4 juni zal in De Hoekstee een bazar worden gehouden om de gelden bijeen te brengen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3