Duizenden werknemers wachten op binnenstad Maassluis pakt vervuiling aan J Samenlevingsopbouw in ander vaarwater I Handrem vergeten dan maar gracht in Bokx: Empeo te grootschalig Ik neem de pro® krans- I Ambtenaar als projectleider? Geen algebra met smiseiamco] nssie Dokter trekt zich tandver- zorging aan Stad is allesbehalve schoon PvdA- karavaau Nog geen Vader-Mavo Steeds meer toeristen LEGGING ii 111 Donderdag 5 mei 1977- SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25825- 6 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Huisarts Ruurd van der Veer, die voor de PvdA in de gemeenteraad zit, heeft het college van b. en w. schriftelijke vragen gesteld over tandheelkundige verzor ging. Dat is in Schiedam een probleem, dat Van der Veer al eerder zorgen baarde. Al lang hamert hij op het schro melijk tekort aan tandartsen in de stad. Hij vraagt het college een reac. tie op een advies van de cen trale raad voor de volksge zondheid. Dat gaat over de toekomstige tandheelkundige voorzieningen in Nederland. Allereerst wil hij weten, of b. en w. de gedachte ondersteunen dat speciaal daarvoor opgelei de lundertandverzorgsters worden ingeschakeld bij de tandheelkundige verzorging, maar bovendien vraagt Van der Veer zich af of een oplei ding daarvoor in Schiedam kan worden gevestigd.. Vol gens hem bestaat daaraan een behoefte. Dokter Van der Veer wijst op de centrale school voor ver pleegkundigen, die in Schie dam thans is gevestigd, en meent dat een speciale oplei ding voor de kindertandver- zorging daarbij wel kan wor den ingepast. Van het college wil hij een mening horen, als raadslid en als lid van de raadscommissie voor sociale zaken en volksgezondheid. Vlaardingen Het Vlaardingse VW-kantoortje in de Visbank aan de Westhavenplaats wordt de laatste tijd steeds meer bezocht door buiten landse toeristen. Het zijn vooral Engelsen en Duitsers die de deur bij de VW plat lopen. Volgens de twee nijvere mede werksters in de Visbank zijn de van verre komende bezoe kers erg enthousiast over Vlaardingen. „Maar," relative ren zij, „wij zijn zelf ook wel te spreken over Vlaardingen." Van de grote reeks vragen die door de toeristen gesteld wordt, springt als meest sle pende kwestie naar voren: de vraag naar slaapplaatsen. In Vlaardingen staat slechts één hotel en dat is vaak te weinig voor het bieden van voldoen de ovemachtingsplaatsen. Van de zijde van de VW is hiervoor een plannetje be dacht, dat het probleem hope lijk kan oplossen. Dit luidt als volgt: mensen die in Vlaardin gen een of meer kamers heb ben leegstaan, zouden contact moeten opnemen met de VW, Er zouden dan even tueel regelingen kunnen wor den getroffen om de leeg staande kamers tijdelijk te verhuren aan (buitenlandse) toeristen. Voor inlichtingen hierover kan men uiteraard terecht bij het WV-kantoor in de Visbank, tel. 34.66.66. Nadat een kleine takelwagen niet was geslaagd, heeft gistermid dag een zwaarder formaat een po ging gedaan een vrachtauto ios te trekken uit de Noordvestgracht. En dat had wel succes, zo tegen zessen. Om half drie reeds was de vrachtwagen in het water terecht gekomen door een onhandig- heidje van de chauffeur. Bij cartonnagefa- briek Schiecarton was de truck op een helling gezet om een vracht op te doen, maar het voertuig stond niet goed op de handrem gezet. Daarna ging de wagen rijden toen eenmaal een kleine lading was ingeslagen. Bij het onbestuurd wegrijden rich ting gracht wer den een boom en een hek geramd en omvergere den. Schiedam „Bij de ver enigde aannemers in Schiedam zijn een paar duizend werknemers in de weer, en allen ko men zij uit deze stad, evenals de directies. Aileen daarom is het al een plicht voor de aan nemingsbedrijven om de hele zaak in de bin nenstad op gang te krij gen" met die woor den gaat C. Bokx, di recteur van bouwbe drijf SSN, in op het bericht dat enkele aan nemers nieuwe plannen voor Schiedams stads hart hebben ontwik keld, hetgeen gisteren exclusief in onze krant stond. Voor een deel van de oude bin nenstad hebben de aannemers en de Amfas Bouwontwikke- ling een vernieuwingsplan doen vervaardigen door archi tectenbureau Lantink. Aan het stadspatroon aangepast zou het plan zijn, en dat ho pen de initiatiefnemers duide lijk te maken via een exposi tie in Novotel. Het zogeheten open huis daarvoor is op vrij dag 27 mei, maar het plan zal tien dagen eerder worden ge presenteerd aan de gemeente lijke autoriteiten, vertegen woordigers van politieke par ti jn, industrie, handel en mid denstand, en van wijkcentra. Het plan druist vooral in tegen de grootschalige aanpak van bouwgigant Empeo, die met de gemeente een contract heeft voor het volbouwen van de kaalslag in het centrum, het Gat van Bolmers, „Al m 1969 hebben wij tegen de toenmalige wethouder Van Kinderen en burgemeester Roelfsema gezegd, dat Empeo het veel te grootschalig aan pakte allemaal", zegt Bokx. „Wij zijn nu vele jaren verder, Empeo is er nog steeds, de gemeenteraad keurde een be stemmingsplan goed, maar niettemin gebeurt er niets. Wij als aannemers hebben een plicht gevonden daaraan één en ander te doen. Daarbij gaat het erom met elkaar iets te doen, Schiedam voor de Schiedammers te maken, en dat hangt af van een geza menlijke aanpak, het moet volgens een goede methode". Dat daarover toch geheimzin nigheid bestaat, verklaart Bokx aldus: „Wethouder Zij develd moet geen uitgekauwd plan worden aangeboden, wat namelijk op de zeventiende zal geschieden, maar een ver rassende planontwikkehng die ik ook nog niet kon mee delen aan vertegenwoordigers van de oprichters van de stichting binnenstad. Met Pnns uit de Hoogstraat ga ik bijvoorbeeld binnenkort weer praten, maar ik kan nu een maal met alles uit de doeken doen". Maassluis In Maassluis is een grote milieuactie van start gegaan met als doel de ver vuiling en vernielingen tegen te gaan. Op een bijeenkomst, waarop de milieuactie werd geïntroduceerd, verklaarde wethouder mevrouw G. van Eck-Grootveld van onder meer milieuzaken dat het de hoogste tijd is iets tegen de toenèmende vervuiling te doen. „De stad is allesbehal ve schoon", zo merkte zij op. Dc actie vloeit voort uit vragen die tijdens de behandeling van de gemeentebegroting 1977 zijn gesteld men wilde weien hoe het milieubeleid, zoals dit in Maassluis gestalte heeft gekregen verder zou kunnen worden uitgebouwd. Naar aanleiding hiervan is de „Notitie Milieuzaken" ver schenen. Wethouder Van Eek vindt echter dat deze niet moet worden beschouwd als een echte nota. waarvan de WIm Duisenberg, Ed van Thijn, len van de Heuvel, Wim Meier, Jan Sehafer, Aad Kosto en Co Wierenga zullen woensdag met de landelijke verkiezingska ravaan van de PvdA een bezoek brengen aan Vlaardingen, Schiedam en Maassluis. De leden van het gezelschap zullen in de drie plaatsen verschillen de instellingen bezoeken. Om 16 uur zullen de leden van de karavaan op het Vlaardingse stadhuis worden ontvangen door burgemeester Wim Kie- boom. De PvdA, afdeling Vlaardingen houdt op dezelfde dag 's avond om 8 uur in Stadsgehoorzaal een grote verkiezingsavond. Duisenberg en Van Thijn zullen op deze bijeenkomst ingaan op de politieke situatie. Vlaardingen Een Moeder-Ma vo voor mannen en een even tuele MOS-cursus (Mannen Oriënteren zich op de Samen leving) zullen voorlopig niet kunnen worden verwezen lijkt. Tijdens de vorige week ge houden vergadering van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) bracht een der aanwezigen deze vraag naar voren. De vraagsteller zag zo'n MOS-cursus hele maal zitten. De heer Van de Broek van de Vlaardingse Moeder-Mavo maakte de vragensteller er echter op attent dat nogal wat bezwaren kleefden aan het in stellen van bijvoorbeeld een Moeder-Mavo voor mannen. Van de Broek vroeg zich af welke leergierige man over dag in de gelegenheid was om een dergelijke cursus te vol gen. Met andere woorden: men kan voorlopig nog wel een poosje wachten op een Moeder-Mavo voor mannen of allicht een meer exacte omschrijving een Vader-Mavo.,. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef loe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Woonpi Tel Deze bon to open envelop, zonder postzegel sturen naar Antwoordnummer 934, Rotterdam. konsekwenties veel verder rei ken. In de „notitie" komt dui delijk naar voren dat er snel maatregelen moeten worden genomen die gericht zijn op de bescherming van het mi lieu. In dit verband meent de wet houder dat er een werkgroep milieubeleid moet worden ge formeerd. Deze zou kunnen uitgroeien tot een milieuraad. Een van de conclusies in de f,notitie" is wel dat de bevol king meer milieubewust moet worden gemaakt. Onlangs is een milieuambtenaar aangesteld. Deze ambtenaar - in jagerspak - heeft onder meer tot taak te helpen die bewustwording groter te ma ken. Aan de hand van dia's confronteert de mi lieuambtenaar de kinderen - hoofdzakelijk uit de hoogste klassen van de basisscholen met aangerichte vernielingen en verontreiniging in de ruim ste zin van het woord. „Ze zitten je met open mond aan te kijken", zo zegt hij, „Pas op die dia's zien ze namelijk goed wat een troep we er met zijn allen van maken". Voorts worden een dezer dagen bij de winkelcentra en in de omgeving van patat-kramen papierbakken geplaatst, die groter rijn dan die, welke tot nu toe werden gebruikt. Di recteur gemeentewerken J. H. Kloet zegt dat alleen al het papierprikken 135.Ö0G gulden aan arbeidsloon kost Ter nagedachtenis aan hen die vielen tijdens de tweede wereldoorlog zijn bij diverse verzetsmonu- menten in het Water weggebied kransen gelegd. Na de ge bruikelijke twee mi nuten stilte in acht te hebben genomen legt burgemeester Wim Kieboom een krans bij het verzets- monu.ment op het Verploegh Chass'e- plein in Vlaardingen. Vlaardingen „Het is zeker niet bezwaarlijk dat bij het vennen van een projectgroep stadsvernieuwing voor de Oostwijk een ambtenaar als coordinator wordt aangewe- zen." Dit vorklaren Abel de Jong, de projectcoördinator van de j stadsvernieuwing in de Vette- I noordsepolder, en zijn assis- i tent Henk Brouwers. Dit I tweetal zelf is van buiten de gemeente aangetrokken op het moment dat de VOP-pro- jectgroep m het leven werd geroepen. Voor de op stapel staande stads vernieuwing m de Oostwijk de kaalslag langs de le Van Leyden Gaelstraat heeft de gemeenteraad deze week een kwart miljoen uitgetrokken. Geheel volgens het draaiboek van de nota Organisatie Stadsvernieuwing zal nu een „projectgroep stadsvernieu wing Oostwijk" worden sa mengesteld. Het college van B en W heeft zich met uitzon dering van PPR-wethouder Rien Bovenberg uitgespro ken voor de benoeming van een ambtenaar als projeeüei- dericoordmator. Bovenberg en zijn partijgenoot Willem Kwakkelstein maakten be zwaar, omdat zij beiden meenden dat het inschakelen van een ambtelijke coordina tor de afstand tussen bewo ners en gemeente zou vergro ten. De externe VOP-coordinator De Jong vindt het echter een goe de zaak als een interne ambtelijke projectleider wordt aangewezen. Hij wijst als voorbeeld de situatie in grote steden Rotterdam en Amsterdam aan. Schiedam Piet Poot (CDA) vindt, dat b en w zijn schriftelijke vragen over de muse urn commissie hebben ontweken. Gisteren is weer antwoord gekomen op de vragen, die boer Poot stelde over de gang van zaken rond die commissie. Al eerder had hij vragen gesteld en de antwoorden onbevredigend gevonden. I Schiedam De ingrijpende veranderingen bin nen de stichting voor samenlevingsopbouw in Schiedam-Noord (SSSN) worden besproken tij dens de jaarvergadering, die maandag plaats vindt in boerderij Landvreugd aan de Sweel- incksingel. „Het feit, dat er een volkomen nieuw bestuur is, heeft voor zo'n klein stich- tmkje zeker zijn gevolgen," vertelde gister avond de nog vrij nieuwe opbouwwerker Jos van der Lugt, opvolger van Gera Bot. Zo is het voormalige PSP-statenlid Lieke Blaauw vooratter van de SSSN geworden, en dat heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. „De vergadering maandagavond gaat voornamelijk om de beleidsvisie, die een beetje op papier moet komen te staan," volgens Jos van der Lugt. De stichting wil een samenbundeling rijn van actiegroepen, bewonerseomité's en andere or ganisaties die zich inzetten voor verbetering in de woon- en leefomgeving. „Enerzijds rijn dat vaste vertegenwoordigers als wijkveremgingen en gezondheidszorg, anderzijds allerlei minder gestructureerde groepen. Men heeft dat mis schien bemerkt bij allerlei zaken zoals de woningbouw in Schiedam-Noord, het wijkcen trum, en de herinrichting van het midden van Groenoord, en overigens niet alleen het midden maar bijvoorbeeld ook het gebied rond Land- vreugd, dat momenteel in de laatste fase ver keert," aldus de stichting. Het werkverslag over 197S is maandag gratis verkrijgbaar. De vergadering begint om acht uur. Ket confessioneel gemeente raadslid komt op de kwestie misschien terug m de gemeen teraad, wanneer een nieuwe voordracht komt voor een nieuw lid in de museumcom missie, als opvolger van dok ter August Poll. „Maar dat hangt dan ondermeer af van mijn stemming op dat mo ment en van wat mijn fractie leden vinden," zei de altijd bedaarde heer Poot gister avond. Het college heeft hem geant woord dat de vorige voor dracht van de raadsagenda is afgevoerd, als een gevolg vaii het „subtiel inschatten van de verhoudingen" binnen de raad. Onder druk van PvdA- zijde werd het voorstel voor de opvolging van Poll inge trokken. „De kans dat voorge dragen personen in een on aangename discussie werden betrokken, is afgewogen tegen de noodzaak of wenselijkheid van snelle duidelijkheid door uiteindelijke besluiten," zegt het college. Poot had zich namelijk afge vraagd waarom over het te rugtrekken van het raads voorstel zo vaag werd gedaan. Hij wilde weten welke norm was gehanteerd met andere woorden, hoeveel van de vij fendertig raadsleden het colle ge hadden doen zwichten. Volgens het college echter is een dergelijke subtiele in schatting moeilijk te beschrij ven in een algebraïsche for mule met vijfendertigste de len. Poot vindt dat antwoord evenwel onvoldoende, omdat hij nu nog niet de norm weet

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1