voor nevoid Joop Monster: angst voor angst Wm y*1 rri mh- m mmipü Speelplaats op Van Lennepplaats Gemeente krijgt zonnewijzer DONDERDAG 5 MEI 1977 Parkeer verbod wielerronde Veel auto's door het rode licht Bromfietser ten val Kaliloog in gezicht Verkoping handwerk Inbreker slaat zelf „alarm" Juf Rupakaheeftéén j lesboek voor32 leerlingen.! Morgenochtend te gen tienen moet Joop Monster de straat op, naar het stadskantoor waar hij met wethouder Eef Coiié gaat pra ten over subsidie. De straat op: te genwoordig bete kent dat heel wat voor hem, zoiets ais een overwin ning op zichzelf: „Maar ik heb tij den gehad, dan zweette ik peen tjes. Ik durfde die straat niet op, al tijd zat ik maar binnen en dat maakte het nog er ger. Ik snoepte tientallen pillen in de week. Valium. Maar dat hielp geen sodemieter". illlllllliii Kor Kegel „Behouden voor nageslacht' Verkeers ongevallen Canadese ambassadeur opent twee exposities gewoon lunchen in een oergezellig restaurant... Menu zondag BK® -SS2S- «S55s in novote VD/SC/WW Vlaardingen In verhand met de jaarlijkse wielerronde die zaterdag van II tot 18 uur wordt verreden zal in de stra ten die binnen het parcours liggen een parkeerverbod van kracht zijn. De route is als volgt: Hofsingel (start) naar de westelijke rij baan van de Julianasingel, Schiedamsedijk-Oostelijke afrit naar de Hofland en Hofsingel. Tijdens de route is er ook een parkeerverbod van kracht voor de noordelijke zijde van de Voorstraat, tussen Schiedamse- dijk en het Burgemeester de Bordesplein. Vlaardingen De politie Vlaar- dingen heeft vanaf 1 januari tot half april maar liefst 464 door- roodlicht-rijders geregistreerd aan de hand van foto's die door diverse camera's zijn gemaakt. Voor 80% betroffen het perso nenauto's, de rest vrachtwagens en bestelwagens. Vlaardingen Iets te veel aan sterke drank deed de 60-jarige bromfietser J. H. uit Vlaardin gen dinsdag in het Holyzieken- huïs belanden. Hij reed op de Rotterdamseweg in de richting van de Fannius Scholtenstraat toen hij de macht over stuur verloor en met zijn voorwiel de trottoirband raakte. Hierdoor kwam hij ten val en moest naar het ziekenhuis worden ver voerd. Daar werd aan de hand van de bloedproef geconsta teerd dat de man te veel had gedronken. Vlaardingen Met brandwonden in het gezicht en lichaam moest de 25-jarige mengmeester H. v.d. S. uit Schiedam dinsdag naar het Noletrïekenhuis wor den. vervoerd. De man, werk zaam bij Cincinnati, had onge veer vijf liter kaliloog in een emmer getapt en dat op de I weegschaal gezet. Toen hij de i emmer hierna oppakte om hem in een reservoir te legen, schoot het hengsel van de emmer los. Vlaardingen De handwerkclub van de Remonstrants-Gerefor meerde gemeente houdt woens dag 11 mei een verkoopdag in de Arminiuszaai aan de Em- masstraat in Vlaardingen. De verkoping begint om 10.00 uur en sluit om 22.00 uur. 's Mid dags is er van 14.00 tot 16.00 uur een speciaal kinderpro gramma. Behalve het verkopen van allerlei handwerkjes wordt een demonstratie gegeven van het Staphorster stipwerk en de Hindelooper schilderkunst. Schiedam Per ongeluk moet de 22-jarige inbreker A. van de H. hebben gedrukt op een toets van de telefoon in de Don Bos- coschool op het woonwagen kamp aan de Schiekade. Daar door ging bij beheerder Nelis Rokven een belletje over. Om dat dat 's nachts gebeurde, rook de kampbeheerder onraad en hij waarschuwde de politie. Zo kon de inbreker, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, op heterdaad worden betrapt. ADVERTENTIE Voor 35 cent per dag verandert u daar al iets aan. i U kunt bijvoorbeeld f126,- i voor een heel jaar overmaken. Of f63.- voor een halfjaar. i Of elk ander bedrag dat u kunt missen, j Een aklie van Novib en Unesco. j „Tegenwoordig ben ik aardig aan het genezen", vindt Joop Monster zelf. Hij is veertig jaar, ge trouwd en in het bezit van twee kinderen, een kat en een keurig huisje in de Groenelaan, de win kelstraat van de Gorzen. „Bijna acht jaar geleden heb ik er last van gekre gen", zegt hij. „Straat vrees. Straatfobie. Dat zit zo psychisch, ik heb er geen verklaring voor. Nie mand begrijpt de ellende, die je dan meemaakt. Al leen in de Gorzen al ken ik dertig, veertig mensen die de hele dag voor het raam zitten en niet naar buiten durven, laat staan hoeveel er in heel Schie dam zijn. En daarbij ko men dan nog de mensen van wie je het niet weet, omdat zij zich ervoor schamen". Om die mensen te kun nen helpen wil Monster een Pobieclub oprichten: „Ik ben zelf één van hen, ik weet precies hoe het is om angst te hebben voor buiten. Vaak is het alleen al angst voor de angst" - een thema dat trouwens heel fijn is uitgewerkt door filmer Fassbinder, „Het is ook net een film", zegt Monster. „In de Hagastraat woont een vrouw, die de fobie ook heeft. Haar man kan Club mensen foto Theo Böhmers met straatvrees pas naar zijn werk, als de gezinshulp er is. Anders is zij alleen en daartegen kan zij zich ook niet ver weren. Dat is vaak een nevenverschijnsel van straatvrees. De vereenza ming is zo een verschrik king, je zit de hele dag binnen en ziet geen ster veling. Ja, voorbijlopen, maar je hebt niemand om mee te praten. Nou, als die gezinshulp er ook niet is bij die vrouw in de Hagastraat, wordt zij wanhopig, zij klampt dan elke willekeurige voorbij ganger aan en sleurt hem mee naar binnen, of dat nou een Turk is of een Hollander of wat dan ook, zij grijpt een ieder in de kraag. Vaak denken die kerels dan gelijk heel wat en dat geeft dan weer moeilijkheden, want die vrouw wil alleen praten. Prdten, je moet beseffen hoe belangrijk dat is voor zo'n mens", zegt Joop Monster. Slaapmiddelen „Ja, hoe het bij mij kwam, gek hoor. Zo rond mijn tweeëndertigste, ik kreeg moeilijkheden op de zaak, financiële pro blemen en geestelijke daardoor. Zestien jaar heb ik VGor mijzelf ge werkt, in de Groenelaan had ik een dierenspeciaal zaak, en met die winkel dacht-ik dat ik vrienden had. Toen werd ik geope- rerd, allebij mijn menis cussen werden wegge haald, en ik werd hon derd procent invalide ver klaard, ook vanwege mijn rug. Vaak val ik mij ineens, zo maar plotseling te barsten. Dat knaagt aan je. Bovendien lig ik door nu nog in de clinch met de verzekering, dat gaat om anderhalve ton", ver telt Joop Monster. „Ik heb de zwaarste slaapmiddelen gehad, vrat pakweg vijftien Va liums per dag, maar zat toch nog tot vijf uur 's nachts voor het raam. Nervositeit, ontstellend. En als ik dan eindelijk sliep, kwamen dronkenlui die mijn problemen ken nen voor mijn raam zin gen, van Jopie word eens wakker, kom eens lekker naar buiten. Nou, in die gevallen werd ik wild, als ik de straat op had ge durfd had ik mij verga loppeerd, met hun dron ken kop had ik geen steen heel gelaten. Als ik daar aan terugdenk...." Joop Monster wandelt de laatste tijd wel eens wat. „Ik pres mijzelf om een stukje te fietsen. Een vrouw in de Zuidlandse- straat heeft opdracht ge kregen elke dag twintig meter van haar huis af op de stoep te lopen. Dat komt echt niet alleen voor in arbeidslagen, hoor. Pas sprak ik urenlang met een hele grote zakenman. Die verdrinkt het. Dat heb je vaak, dat mensen hun heil zoeken in alco hol, of aan de spuit gaan liggen. Ik ken een Ton, die durft zelfs zijn bed niet uit. En ook werkt het door op mensen, die dan niet meer een trap op of af durven, en die een lift ook vertikken binnen te stappen. Dat was bijvoor beeld de pest met de Duk dalf, het wijkcentrum waar ik voor de Fobie club eerst ruimte vroeg. Daar loopt een steile trap naar beneden. De ruimte die ik nu in gebruik mag nemen, van de wijkver- eniging, het Zuiderkwar tier in de Dwarsstraat, is gelijkvloers. Veel beter". Joop Monster: „Dronken lui zongen dan van Jopier kom eens lekker naar hui ten. En dan kwam er een waas voor mijn ogen...." Voor zijn club voor pa tiënten zegt Monster een subsidie van duizend gul den in de maand nodig te hebben. „Om de klinisch psycholoog te betalen", zegt hij. „Er is een Am sterdammer, die dit initia tief met beide handen wil aangrijpen. Op het ogen blik krij ik al de steun van Nora Talma, een psy chologe uit Vlaardingen, die anderhalf uur per week wil bijstaan. Verder willen ex-patiënten de club steunen door hun er varingen te vertellen en ook te praten over hun genezing, Voor mijzelf heeft yoga erg veel gehol pen, dat werkte zeer ont spannend. Ik ken een vrouw, die al dertien jaar niet buiten is geweest, die ook aan yoga is gaan doen. Het heeft effect, kan je je dat voorstel len"? Iedereen heeft wel een beetje last van een vrees, waarvoor dan ook - vindt althans Joop Monster. „Dat kan door de jeugd komen door ervaringen later. Bij vrouwen kan de geboorte van een kind geestelijk nare gevolgen hebben. Bij mij kwam het geloof ik ook door het niet kunnen afreageren. Vroeger voetbalde ik, en dan werd je voor je poten geschopt en trapte je ge woon terug, maar na een beenbreuk en de opera ties, en dan ook die rug nog, daarna moest ik al les opkroppen. Ik werd stiknerveus". Volgende week woens dag vindt in het pas opgeknapte wijkcen trum in de Dwars straat 33 de eerste bij eenkomst plaats van fobiepatiënten. Hoe zij daar kunnen komen? Monster geeft zijn tele foonnummer, 010- 731347, en is bereid om mensen met straat vrees op te halen. Want onder begelei ding van anderen dur ven patiënten vaak wél de straat op. „Dan is een groot stuk onze kerheid weggenomen", zegt Joop Monster. MÉ Het oude viaduct aan de Binnensingel tussen de 1e en 2e Van Leyden Gael straat. Tijdens de raadsvergadering van mei deelde wethouder Bas Goudriaan van stadsontwikkeling mee dat het uit basaltblokken opgebouwde viaduct met 2ijn roestige, ijzeren leuning „voor het nageslacht" dient te worden bewaard. Een opvatting die alom gewaardeerd werd. Het at dan niet behouden van het viaduct kwam ter sprake tijdens de discussies rond de nieuwbouw op het kaalslagterrein aan de 1e Van Leyden Gaelstraat. De opdracht tot het bouwen van het viaduct werd in 1903 gegeven. Een jaar later in mei werd het voor het publiek opengesteld. Het viaduct moest worden gebouwd ter ontsluiting van de Wilhelminahaven. die in dia tijd werd uitgebreid. De oude prent van fotograaf Jac. Niestadt. bereidwillig beschikbaar gesteld door het Gemeente Archief, toont het viaduct in aanbouw. De woningen achter het viaduct zijn reeds jaren geleden afgebroken. Op deze plek thans het kaalslagterrein moeten over enkele jaren moderne woningen gerealiseerd zijn. Zou het viaduct ook die nieuwe woningen „overleven?" Vlaardingen De bewoners rondom de Van Lennep- plaats kunnen zich maandagavond in het clubhuis j „De Haven" over de plannen uitspreken om op het' middenterrein van de Van Lennepplaats een speel- i plaats aan te leggen. Voor deze plannen ïs een[ bedrag uitgetrokken van 10.000,-. De bewoners I kunnen op die avond bepalen of ze wel of geen speelplaats willen en zo ja, hoe die speelplaats er, dan uit moet komen te zien. Gezien het beschikbare bedrag kunnen er geen dure speelob- jecten geplaatst worden omdat i een belangrijk deel van de tien I mille zal worden opgeslokt door vaste kosten, zoals grondwerk; begeleiding en arbeidsloon. Om zoveel mogelijk aan de wensen van de kinderen en bewoners tegemoet te kunnen komen zal die avond getracht worden een bewonersgroep te formeren, die zich in samenwerking met de afdeling plantsoenen van ge meentewerken gaat toeleggen op de inrichting van het speel-, terrein. De bewonersvergadering wordt van gemeentezijde bijgewoond door ambtenaren van de afde ling plantsoenen, van de sectie van het bureau voorlichting en van de secretarie-afdeling sport, recreatie en jeugdzaken. Schiedam Ir. het gemeentezie kenhuis zijn twee gevallen met een hersenschudding opgeno men ten gevolge van verkeers ongevallen. Op de Burgemees ter Van HaarenJaan, ter hoogte van de Branders brug, stond de 29-jarige inkoper H. M. T. uit Schiedam met zijn auto in eer. file, toen hij van achteren werd aangereden door M. van de R. uit Hoek van Holland. Hij kwam door de schok met zijn hoofd tegen de voorruit terecht. !In de Burgemeester Knappert- laan, bij de Nieuwe Haven, stond een personenwagen voor rood licht te wachten toen deze ook werd aangereden door de 29-jarige Schiedammer T. B. De 28-jarige Rotterdammer K. T, die naast de bestuurder van de wachtende auto zat kwam door de klap met zijn voorhoofd tes gen het dashboard aan. ttr Vlaardingen Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Historische Vereniging Vlaardingen krijft de gemeente een zonnewijzer. Deze was vroe ger aan de Grote Kerk bevestigd, maar zal nu aan de toren worden aangebracht. Tijdens de algemene vergadering kunnen de leden reeds het model van de zonnewijzer bewonderen. De heer G. Geluk zal een toelichting geven. De samenstelling van het bestuur zal een kleine wijziging ondergaan. De heer J. M. den Draak is reglementair aftredend. Voor hem in de plaats is door het bestuur kandidaat gesteld, de heer Th, Poelstra. De heer Poelstra is directeur van het Gemeente Archief. De andere twee aftredende bestuursleden, de heren M. A. Struys en P. Westerdijk, zijn herkiesbaar. Financieel lijkt de Historische Vereniging op razen te zitten. Uit het jaaroverzicht van 1976 blijkt dat er een batig saldo is van 2264 gulden. Het bestuur stelt voor om de contributie voor 1978 niet te verhogen. Schiedam De ambassadeur van Canada in Nederland, Dr.j Saul F. Rae, zal morgenavond twee tentoonstellingen openen; in het Stedelijk Museum op de Hoogstraat in Schiedam. Op de ene tentoonstelling pronken kunst- en gebruiksvoorwerpen van eskimo's uit Canada, op de andere expositie is de zoge naamde ,,Hard-Edge"-kunst te zien. Dr. Saul F. Rae zal de openings handeling om kwart over acht verrichten. Op de eskimo-ten toonstelling zijn gebruiksvoor werpen te zien als manden, messen en sneeuwballen, die alle vervaardigd zijn van de schaarse materialen, die in de poolstreken aanwezig zijn. De kunstvoorwerpen omvatten voornamelijk beeldhouwwerk en grafiek. Op de tentoonstelling worden ge regeld films vertoond over on der andere het leven van de eskimo. Voorts wordt het een en ander begeleid door een dia klankbeeld. Onder Hard-Edge wordt een na 1955 ontstane stroming in de beeldende kunst verstaan, die vooral in Canada werd ontwikkeld. Onder in vloed van een tweetal Canadese kunstenaars - Barnett Newman en Frank Stella - zetten de Hard-Ed ge-kunstenaars zich af tegen het abstract expressionis me. Potaga Spina* mei ip Koffie Surpn» cMT-pa»" Hargalaan 2 - Schiedam - Tel. 010-713322 telex 22582

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3