i9 Samenwerking met CDA is nog mogelijk" 0 ppervl akte water redelijk van kwaliteit Rijnpoort- Jiaven nog niet van de baan Posthoorn wil snelle aanpak Proveniers mis Wantrouwen over visie Westerterp Straks slechte voor zieningen in Woudhoek Brullende motoren Plezierrit op wals PPR-Staatssecretaris Van Hullen: Rapport provinciale waterstaat Muzikale oppepper voor fietsers Weg gelopen militairen SCI IEDAMSCHE COURANT Maandag 9 mei 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 -102de jaargang no. 25827. s PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Van der Wilk: Schiedam Het noodlotti ge gevolg is, dat vijfen dertigduizend mensen in Schiedam-Noord slechte voorzieningen krijgen. Die kijk heeft PPR-raad- slid Hans van der Wilk op het beleid van wet houder voor stadsont wikkeling ir. Chris Zij develd. In PPRiem, het maandblad van zijn par tij dat deze week uit komt, maakt Van der Wilk duidelijk waarom. „Nu het kabinet is gevallen, ma- ken ministers zich echt niet druk over specifieke dingen voor Schiedam. Harde toezeg- gingen voor financiële steun zijn van Gruijters niet meer te j verwachten, ik denk daarom j dat er niets extra's in zit Ik voorzie dat in Woudhoek en Spaland eerst zoveel mogelijk woningen worden gebouwd en dat de voorzieningen voor de wijk erachteraan gaan bobbe len. Een werkelijke verbetering van de woonomstandigheden vindt daar dan niet plaats, ook omdat de kans op betaalbare woningen is verkeken", zo is de strekking van het betoog van het radicale raadslid. Van der Wilk: „Er komt waar schijnlijk een geforceerde door stroming van mensen in de ou dere wijken naar Groenoord en van Groenoord naar de Woud- hoek. Ik vind dat een verkeerde politiek. De suggestie wordt ge daan dat hier vierduizend wo ningzoekenden 'zijn, en Zijde veld zegt dat die allemaal daar terecht kunnen. Dat is helemaal niet waar. Die woningen zullen helemaal niet te betalen zijn voor mensen, die als woning zoekenden staan ingeschreven, In feite los je zo het probleem niet op. Die grote lijst van het bureau huisvesting zegt alleen maar, dat veel mensen van wo ning willen veranderen. Zou je de woonomstandigheden in de oude wijken yeranderen, dan schat ik dat al die ingeschre venen niet meer op de lijst blij ven staan. Het is een fictie, dat mensen in Woudhoek-Noord willen wonen. Ik heb bovendien nog nooit een zinnig antwoord gehad op wat voor bouw moge lijk is op de open plekken in Schiedam. Op welke wijze wordt de stadsvernieuwing daar aangepakt? Ook daardoor verandert de verhuisbehoefte". Van der Wilk vindt voorts, dat bij het plannenmaken onvoldoende rekening wordt gehouden met de ideeën die Vlaardingen heeft over woningbouw, de geluids hinder van Zestienhoven, de te rugloop van de Schiedamse be volking en de reconstructiewet voor Midden-Delf! and. Eén van de stuntmannen springt overeen levende barricade. I Vlaardingen Vlammen, dik-, ke rookwolken en. harde muziek vormen de decors' van een groepje stuntmen-1 sen die onder de naam Hellj Drivers opereren. Zaterdag avond lieten zij op het kaal-1 slagterrein aan de Vla ar-1 dingse le Van Leijden Gael-; straat zien tot welke hals brekende toeren zij in staat zijn, daarbij gebruikma-: kend van motorfietsen en auto's. Wie ondermeer wil zien hoe sloopwagens tot pakken schroot worden ge reden kan vanavond nog in Vlaardingen terecht. Vlaardingen Staatssecretaris Michel van Hulten van de PPR gelooft alsnog in de vorming van een kabinet waarin de PPR met de PvdA en CDA aan deel zal nemen. „Ik verwacht een langdurige formatie van een nieuw kabinet. Alle betrokken partijen zullen daarbij water in de wijn moeten doen, zo ook de PPR", verklaarde de campagneleider van de radicalen zater dagmorgen tijdens zijm bezoek aan Vlaardingen. Djt nieuwsblad, waarin u af het nieuws uit eigen om geving Kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Sluur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe In combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Adres Woonpl Deze bon m open envelop, zonder postzegel sturen naar Antwoordnummer 83 i, Rotterdam De kwaliteit van het opper vlaktewater binnen het ge bied van het Hoogheem raadschap Delfland is over het algemeen redelijk te noemen, zo blijkt het zo juist verschenen rapport: „Kwaliteit oppervlaktewa ter 1975" van de provincia le waterstaat van Zuid-Hol land. Op drie punten bin nen Delfland kan zelfs van biologisch gezond water worden gesproken en is de zuurstoftoestand van de wateren meestal meer dan voldoende. Ook is geconsta teerd, dat het chloridege halte in de meeste gevallen lager is geworden dan ten opzichte van voorgaande jaren. Het water in de Vlaardingervaart en omgeving, evenals dat van d Gaag in Maasland is vrij re delijk te noemen. In de Middel en Boonervliet bij Maasland ligt de verontreinigingsgraad iets hoger,- maar ook daar geldt nog de kwalificatie redelijk. Het oppervlaktewater in de Sehie en in de omgeving daarvan is voor wat betreft de verontreini gingsgraad van onvoldoende kwaliteit. Het zuurstofgehalte kan redelijk worden genoemd, maar op geen enkel punt is de kwaliteit die wordt nagestreefd, gemeten. Wel is bij de meetpun ten rondom Delft de invloed merkbaar geworden van het in- gebruiknemen van de zoutwate- rafvoerleiding, waardoor het chloridegehalte is teruggelopen. Overigens is nergens de gewen ste kwaliteit gemeten. Ten aanzien van de metingen naar zware metalen en stikstof fen voldoen alle wateren in Delfland aan de voorlopige grenswaarden. Op enkele pun ten, ondermeer bij het gemaal "Westland en de Zwartendijk in Monster, werden te hoge gehal ten anorganische stikstof ge vonden. Op geen enkel meet punt in Delfland bleven de hoe veelheden fosfaten onder de grenswaarde. De drie punten waar biologisch gezond water werd gemeten zijn het Verversingskanaal en de Laakhaven in Delft en de Nieuwe Vaart in Poeldijk. Schiedam Een aantal jongens maakten za terdagmiddag. een ple zierrit op een wals, die op het terrein van de Hollandse Wegen bouwmaatschappij stond geparkeerd. Toen de politie arri veerde namen de kna pen de benen. Het sleuteltje van het zwa re voertuig zat nog in het contact. Het weer zat de deelne mers voor de Landelijke Fietsdag bepaald mee. Het was zaterdagmor gen bij de Vlaardingse Visbank dan ook een drukte van belang. In totaal gaven zo'n ne genhonderd- fietsers zich voor de tocht op de tweewieler op. De route voerde hen en dat gold ook voor de Schie dammers door het polderlandschap van Midden Delfland. Rond half elf kregen de fiet- slustigen bovendien nog een muzikale oppepper van de showban Liberté. Voor dat optreden werd de Westhavenplaats tij delijk voor alle verkeer afgesloten. I Het besluit van het congres van zijn partij om geen deel te ne- men aan een regering met CD A-ministers noemde Van Hulten „niet dogmatisch". „Pnncipiele uitgangspunten van de partij mogen echter niet ver loochend worden", liet hij daar wel op volgen. De bijeenkomst van de PPR-aan- hangers vond niet plaats in de Lijndraaier, zoals de bedoeling was maar in een ander Vlaar- dings café omdat de „baas" van de Lijndraaier zich zaterdag morgen verslapen had. De PPR-aanhangers, die allen op de fiets waren gekomen, ston den zodoende voor een gesloten deur. Om half één sprak de staatssecre taris voor het radioprogramma In de Rooie Haan, waar hij een toelichting gaf op zijn boekje „Het vergeten toekomstbeeld". Daarin geeft hij zijn visie weer over het voeren van een ver keersbeleid met als uitgangs punt, dat het aantal auto's in Nederland niet zal toenemen. Michel van Hulten 's Middags kwam Van Hulten te rug naar Vlaardingen waar hij in de binnenstad winkelende VlaacdLngers aansprak om hen op te sporen op 25 mei naar de stembus te gaan. Waarschijnlijk komt Van Hulten op zondag 22 mei weer in Vlaardingen. Hij zal dan aanwezig zijn bij een te houden instuif voor vracht wagenchauffeurs in de Lijn- baanh allen. Hoek van Holland Het Rijnpoortgebied blijft zijn bestemming als ha ven behouden. Het zal dan niet mogelijk zijn om in dit gebied perma nente woningbouw te realiseren. Dit zegt dr. ir, P. J. A. L. de Lint, voor zitter van de commissie voor ruimtelijke orde ning en economische Schiedam Nog voor het jaar om is hoopt wethou der Herman Posthoorn te kunnen beginnen met restauratie van het Pro veniershuis. Het voor stuk van het monument wordt eerst aangepakt, hetgeen voor de Schie damse Gemeenschap een ruimere behuizing zal betekenen, en later volgt het samentrekken van de kleine woninkjes in het middengedeelte. In feite gaat het daar nu om ateliers die voor een spotprijsje worden ver huurd, maar die in de loop der tijd verander den in woonruimte. Dat heeft de gemeente altijd door de vingers gezien, omdat de bewoners ver dere verpaupering van het Proveniershuis te gengaan. Het Achterhuis van het histori sche gebouw, dat in de slechtste staat verkeert, wordt het laatste aangepakt. Van invloed daarop is de situatie rond Kooij en Koogje, de twee eigenaars van het pand in de Boterstraat dat zij al helemaal als disco-dan cing hebben ingericht; die be stemming vinden B en W echter in stnjd met het binnenstads plan, en daartegen protesteren Kooij en Koogje weer. Van het verdere verloop rond het bewuste pand (een kwestie dus van wel of niet horeca) wil de gemeente laten afhangen hoe precies en onder welke voor waarden in het Achterhuis kan worden verbouwd. Eind vorig jaar vertelde cultuurwethouder Posthoorn, dat een onbekende Schiedammer zich had aange meld om het Achterhuis mee te helpen restaureren. De betref fende persoon heeft namelijk het plan opgevat om daar een horecabedrijf te vestigen. De omstreden, discotheek en het Proveniershuis liggen op een steenworp afstand. Daarin schuilt niet de moeilijkheid, maar Posthoorn heeft het idee dat het niet netjes is om de één nee te verkopen terwijl een an dere ondernemer in de horeca- seetor het jawoord krijgt Vol gens de wethouder spelen ver der nog factoren van bouw technische aard een belemme rende rol, maar in elk geval loopt ook monumentenzorg in principe warm voor de plannen met het Achterhuis aldus Posthoorn. Met volkshuisvesting en monu mentenzorg zijn alle tekeningen Schiedam Met groot wantrouwen volgt „inspraak-actievoerder" Gerard Peet het beleid van minister Tjerk Westerterp, waar het om aanleg van rijksweg 19 gaat Peet brengt zijn twijfels naar voren in Milieu-Actief, een nieuw kwartaalblad dat wordt uitgegeven door stichting Centrum Milieubeheer Zuid-Holland en waarin Rei ne Lucht is opgenomen. Reine Lucht was het orgaan van de vereniging tegen milieu bederf in en rond het Waterweggebied, de VTM. Aan het nieuwe blad werken verder onder andere mee: de samenwerkende milieu groepen Midden-Delfland en stroomgroep Stop Kernenergie/Kalkar. Gerard Peet heeft voor de provinciale raad voor de ruimtelijke ordening (PRRO) een coördi nerende rol gespeeld tijdens de inspraak procedure voor Midden-Delfland. In Milieu-Actief stelt Peet, dat de verschil lende milieuwerkgroepen twijfelen over het Inlossen van belangrijke beloftes van Westerterp. Vier miljoen gulden is uitge trokken voor aanleg van rijksweg 19: geld dat in de begroting voor 1977 staat en dat wordt bestemd voor het stukje rijksweg; tussen Schiedam/Vlaardingen en Rijswijk, aldus de beschouwing van Peet. „Maar tengevolge van de motie-Voortaan in de Tweede Kamer mag het stuk rijksweg, dat in Midden-Delfland zou gaan lopen, nog niet worden aangelegd. Vreemd, Want het stuk tussen Midden-Delfland en Rijs wijk hoeft zeker geen vier miljoen te kosten, maar dat geld is wel voor de aanleg uitgetrokken", legt Peet uit al doorgenomen, die de ge meente maakte voor het mid denstuk. Het aantal woninkjes dat er nu is, zo rond de twintig, zal door het samentrekken wor den gehalveerd en het is de verschillende instanties al zo klaar als een klontje dat bewo ning kapitalen gaat kosten. Achter de voorgevel van het Pro veniershuis, dat door de bouw van een tweede stadskantoor straks staat weggedrukt tussen flats, huist de Schiedamse Ge- 2 meensehap. Deze stichting wxl| ook kunnen beschikken over de al jaren leegstaande ruimte in s het gebouw, waar vroeger de Schiedamse raad voor jeugd en i jongeren (SRJJ) was gevestigd. Daarom wenst wethouder Post-j hoorn de restauratie in het voorstuk aan te vatten, om snel de Schiedamse Gemeenschap extra kantoorruimte te ver schaffen. j Van het krediet, dat de stichting over 1977 heeft gekregen voor die uitbreiding, heeft het colle ge inmiddels vijftwaalfde deel afgesnoept. Dat geld moet de SG nu uittrekken voor de jaar markt Posthoorn: „Vijf maan den van het jaar zijn al bijna om en er gebeurde nog niks, dus dat deel van het krediet kan mooi worden gebruikt voor andere doeleinden". ontwikkeling van de deelraad. Dat de door de commissie gedane voorstellen geen doorgang kunnen vinden, vindt hij bepaald teleur stellend. De deelraad was namelijk akkoord gegaan met een agrarische bestem ming voor dit gebied. Zo'n honderdvijftig jonge tuin ders zouden zich er dan kunnen vestigen. De bouw van warenhuizen en woningen is door het open baar lichaam Rijnmond af gewezen. Volgens Rijnmond blijft de „dreiging" van een Rijnpoorthaven bestaan on danks dat de minister voor ruimtelijke ordening de „aanwijzing" heeft terugge nomen, die Naaldwijk ver plicht medewerking te ver lenen aan de aanleg van havens in de Rijnpoort. Het openbaar lichaam Rijn mond stelt namelijk, dat de vage bewoording van de mi nister betekent, dat de aan leg van een haven in dat gebied niet van de baan is. Schiedam De 21-jari- ge E.P. en 18-jarige N.C.D. meldden zich vrijdagavond bij de Schiedamse politie. Het bleken twee Brit se militairen te rijn, die van hun leger plaats in Munster (Duitsland) waren weggelopen. De politie heeft het tweetal over gedragen aan de Rot terdamse marechaus see.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1