SCHIEOAMSCHE COURANT f^een vervan speciale subsidie bij gende nieuwbouw Bewoners willen huur verhoging best betalen 1 Prikkeldraad in de ban emeente wil óc>k profil' eren van nieuwe regeling P olitieverordening wordt uitgebreid Voorlopig geen verkeersdrempels Met Lion valt niet te spotten EIGEN RAAM wBÈSEBÈSÊEBRsm Inbrekers de cel in Gemeente vist achter het net Leeg fust van staat Middeleeuws keldergewelf IVOLVOi Half jaar cel voor „handel" in Mercedessen Met uitzondering van woonerf: Gelukkig maar eeu pop mm Na vernieuwing kozijnen Kethel is wachten beu Rommelmarkt mag in binnenstad Protestborden op Broersvest Vrijdag 13 roei 1977__ ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25331 a pagina's Broersvest 3 - telefoon administrate 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Rotterdam Overeenkomstig de eis van de officier van justitie is de 22-jarige Vlaardingse bankwerker Tom W. door de Rotterdamse rechtbank veroor- j deeld tot zeven maanden gevan- j gemsstrsf, waarvan dne voor- v waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De Vlaardmger j had schulden en was daarom het inbrekerspad opgegaan. j Dezelfde straf kreeg de 23-jarige Cees K. uit Schiedam. Tegen hem waren acht maanden cel straf geelst vanwege enkele in braken (onder meer in het kan toor van de Schiedamse Ge meenschap) nadat hij ontslag had gekregen. De kinderen van de Pax Christischooï in Vlaardin- gen weten sinds gister middag dat er met Lion niet te spotten valt Lion is een Hollandse herder die de Rotterdamse lucht haven Zestienhoven be waakt. Donderdag echter maakte de viervoeter en zijn baas een uitstapje naar Holy- Noord om daar ten aan- schouwe van de vele kriti sche scholieren te tonen wat hij waard is: voorwer pen bewaken, voorwerpen zoeken, voedsel weigeren (ter voorkoming van ver giftiging) en als klap stuk een voortvluchtige dief terughalen. De „crimineel" was ge kleed in een leren broek en vest met daaroverheen een dik isolatiepak. Lion had er die dag kennelijk best zin in. Na afloop van de demonstratie toonde de heer Van Leuveren, de „dief" die Lion heeft op geleid. de alternatieve ta toeëring, die de hond had aangebracht. Nuchter commentaar van een jeug dige kijker: „Oppassen ge blazen hè niton» On s«a«nl( VUuriiaftn dnri pafio- fc~n in uwnerkiDf tr komtn voor it huurxi- - - rviBfcaiie Biratrboaw He re ut stulsMtttUris J»a ScMe- 0 23 ttmteoitn Uit onze krant van donderdag 7 april. Vlaardingen De juridische afdeling van de Vlaardingse gemeentesecretarie bestudeert momenteel de mogelijkheid om de Algemene Politie Verordening uit te breiden. Doel hiervan is op te kunnen treden tegen winkeliers die hun leeg fust op straat zetten. Wethouder Bas Goudriaan van stadsontwikkeling heeft dit meegedeeld naar aanleiding van klachten van bewoners die aan de achterkant wonen van de winkels aan de Van Hogendorplaan. Tot nu toe kan de Vlaardingse gemeentepolitie weinig of niets doen, omdat de APV over dit ongerief aan derden geen uit komst biedt. Het duurt overi gens maanden en misschien zelfs wel een jaar, eer een der gelijke aanpassing van de APV is verwezenlijkt. Dit vanwege het verkrijgen van de nodige toestemming van de raadscom missies, de gemeenteraad en de hogere overheid (provincie). „Het enige wat wij kunnen doen is een schriftelijk verzoek aan de desbetreffende winkeliers richten", zo zei Goudriaan. Veel heil verwacht hij daar overi gens niet van: „Dat gaat een paar weken goed, maar dan vervallen 2e weer in dezelfde fout. Die ervaring hebben wij." De mededelingen van Goudriaan zijn bij de bewoners achter de winkels niet bepaald in goede aarde gevallen. Zij vinden dat de politie te laks is en alleen op verzoek „met een rot vaart door de straatjes rijdt zonder op te treden". Een verwijt over igens, dat de wethouder vol strekt van de hand wees. Onder straat in binnenstad: Schiedam In de binnenstad zijn middeleeuwse muren een aardewerkscherven gevonden. Het eeuwenoude keldergewelf kwam onlangs aan het beht bij net opbreken van de Brede Marktsleeg. Oudheidkundigen werken m het stedelijk museum momenteel nog de tekeningen uit die gemaakt van de muur- resten zijn. Tevens worden de Over de exacte onderdom is nog vondsten, waaronder een sterk geen zekerheid. Het kan zijn onderaardse gangen naar de ruïne van Huis te Riviere. De oudheidkundigen houden dat evenwel voor onmogelijk. Zij dachten op hun beurt eerst aan een oude gemetselde riolering. Al gauw kwam men echter tot de conclusie dat het een kelder- gewelf betrof. versleten hoefijzer en stukken schoen uit de middeleeuwen, geconserveerd. Men vermoedt dat de muren die bij toeval in een sleuf voor een pijpleiding werden gevonden afkomstig zijn van een gasthuis dat bij de grote stadsbrand van 1428 volledig in de as werd gelegd; ondermeer omdat het steenformaat waaruit het ge metseld gewelf is opgebouwd, zogeheten kloostermoppen rijn, van achtentwintig centimeter lengte een veertien centimeter breedte. Het is bijna een meter brede gewelf had een lengte van acht meter. In een van de muren vonden de archeologen nog een nisje waar men vroeger waarschijnlijk een olielampje inzette. Veel voorbijgangers, die het ge welf twintig centimeter onder de Brede Mark tsteeg zagen, dachten onmiddeiijk. aan oude dat men de stenen na de stads brand nog een keer heeft ge bruikt, bijvoorbeeld voor het zogeheten Fredenckhuis dat daar ongeveer heeft gestaan en dat nog staat aangegeven op de stadsplattegrond van De Gheyn uit 1598. Van het gewelf is nu mets meer te zien. De sleuf in de Brede Marktsteeg is inmiddels weer dichtgegooid. ADVERTENTIE Dirk de Derdelaan 18 V laaf dingen TeL (010) 3500.55* Vlaardingen De ge meente Vlaardingen komt niet in aanmerking voor de huurafspraken- regeling bij vervangende nieuwbouw. De bedoe ling van deze regeling is om het overleg met be woners over vervangen de nieuwbouw te verge makkelijken. Eind maart is door de gemeente een brief verzonden naar het ministerie van Bans Grtrijters (Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening). Hierin stond het verzoek of Vlaardingen óók van de nieuwe regeling een plannetje van staatssecretaris Jan Schaefer gebruik zou kunnen maken. Inmiddels had Schaefer 29 gemeenten ver spreid over het hele land hier voor aangeschreven. Vlaardin gen behoorde echter niet tot de uitverkorenen. De huurafsprakenregeling bij vervangende nieuwbouw komt in het kort hier op neer: De huur van te bouwen wonin gen in een stadsvernieuwings gebied wordt verlaagd. Dit kan door het terugbrengen van die kosten, die zouden, hebben ge golden als de woningen met in een stadsvernieuwingsgebied, maar in een gewoon uitbrei dingsplan zouden rijn ge bouwd; O De definitieve kale huur prijs kan vóór dat met de bouw begonnen wordt, vastgesteld worden op basis van een sehetsplan, dat zodanig is uitge werkt dat de bouwkosten enigs zins rijn te ramen; en, de huur wordt berekend door een vast percentage van de stichtingskosten te nemen. Volgens de oude reglementen was dat percentage van de hoogte van de stichtingskosten. Wethouder voor stadsontwikke ling Bas Goudriaan zag dit plannetje wel zitten en deed moeite bij het ministerie de toe zegging los te peuteren om Vlaardingen ook van de rege ling te laten profiteren. Bij in voering van genoemde regeling zou bijvoorbeeld de huur prijs van de toekomstige wonin gen in de Oostwijk al kunnen worden bepaald aan de hand van een sehetsplan, dat zodanig zou zijn uitgewerkt dat de bouwkosten in redelijkheid te ramen waren. De nog te vormen projectgroep stads vernieuwing Oostwijk had op deze manier een stuk makkelij ker kunnen werken. Het een en ander wil echter met zeggen dat de subsidiemogelijk heden voor de te bouwen wo ningen in de binnenstad van de baan zijn Op het ministerie zijn daarvoor „nog een aantal andere potjes beschikbaar". Rotterdam De 57-jarige Schiedamse autohandelaar Bas van B. is gisteren door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, twee maan den minder dan de officier van justitie had geéist. De Schiedammer behoefende zijn beroep niet geheel volgens de wet, want hij had zeker twin tig in Duitsland gestolen Mercedessen geheeld en hier verkocht. Vlaardingen Met uitzondering van de woonerven zullen in Vlaardingen voorlopig geen verkeersdrempels worden aangelegd. Tot nu toe is er onvoldoende wetenschappelijk onderzoek geweest naar het functioneren van de verkeersdrempels om tot een gefundeerd oordeel te kunnen komen. Dit staat in een adviesnota aan B en W van Vlaardingen die donderdag openbaar is gewor den. Naar aanleiding van de vele vra gen om verkeersdrempels had wethouder Bas Goudriaan van verkeer en vervoer m de raads- commissievergadenng van 23 november van het vorig jaar" toegezegd een onderzoek te la ten instellen. Als eerste aanzet heeft de dienst gemeentewer ken bij een aantal andere ge meenten geïnformeerd naar hun bevindingen. Uit dit onder zoek is de conclusie getrokken dat de door de verschillende i gemeenten geuite bezwaren te-S gen deze drempels m grote; trekken gelijk zijn aan die van; bet Vlaardingse gemeentebe stuur. Enkele van deze bezwa ren rijn: toename van geluids hinder (remmen en snel optrek ken van auto's, bonken) en het gevaar voor spelende kinderen op deze drempels. Momenteel wordt m landelijk ver band een onderzoek verricht Echter door gebrek aan geld vordert dit onderzoek slechts moeizaam. Concrete resultaten zijn er niet. Bovendien zijn deze met wetenschappelijk gefun deerd. In afwachting van meer wetenschappelijke gegevens stelt het hoofd van de afdeling algemene zaken de heer H. Ponte B en W voor voorlopig te wachten met het aanbrengen van de verkeersdrempels Een uitzondering maakt hij voor de woonerven. Dc nota is mede-on dertekend door wethouder Goudriaan. In de hal van net Schiedam se Gemeenteziekenhuis stond gisteren een niet-al- ledaags kraampje met metalen lichaamsdelen. Voor de dag van de ver pleging legde een van de verpleegkundigen aan ie dereen d;e maar wilde piekfijn uit hoe deze ap paraten in het lichaam kunnen worden geplaatst, bijvoorbeeld bij een ver sleten dijbeen. Onder het motto „verple ging, brug tussen mens en techniek" werden te vens röntgenfoto's ge toond van „fraaie" been breuken. Direct bij het be treden van de hal werd de aandacht van bezoekers getrokken door iemand die voor opname werd binnengebracht. Gelukkig maar een pop. De vrij toe gankelijke expositie werd de gehele dag vrij goed bezocht. Vlaardingen Meer dan zestig procent van de geen- Tegen was 24 procent en 18 queteerde bewoners van de Simplexwoningen beeft procent bleek geen mening zich bereid verklaard tot het betalen van een huur- te hebben,, verhoging als de kozijnen van hun huis vernieuwd worden. Dit blijkt uit de enquete die wat voor soort kozijnen in is gehouden onder de bewo- hun huis zou worden aange- ners van de 454 simplexwo- bracht, ningen in de Indische Door de werkgroep werd Buurt. Door de werkgroep eveneens in de enquete ver- die bestaat uit bewoners en ambtenaren aren een tweetal alternatieven voor gedragen voor de geplande korijnvemieuwing: de draairamen en de zogeheten huismoederramen. Voor de kozijnindeling waren diver se varianten te kiezen. Doormiddel van een uitge breide informatiefolder zijn de bewoners over de moge lijkheden en de daaraan verbonden huurconsequen- ties voorgelicht op een drie tal informatieavonden. Van de 454 opgestuurde en quêteformulier en werden 341 ingevuld en teruggezon den. Het merendeel der geênqueteerden (68 procent) sprak zich uit voor de op lossing met de huismoeder- ramen, De draairamen vie len daarentegen minder in de smaak. Slechts 19 pro cent koos voer dit laatste. De overige bewoners kon hf>t helemaal nipt« «jrhplcm weven de vraag of men een dubbele beglazing op prijs stelde. In totaal 58 procent stod hier positief tegenover. Het vernieuwen van de kozij nen betekent over de Sim plexwoningen slechts een beperkte renovatie. Over een jaar of vijf zal een uit gebreide renovatie moeten plaatsvinden. In de enquete werd alvast de mening ge polst van de bewoners over een dergelijke algehele re novatie. Hiervoor bleek be langstelling te zijn bij 46 procenten. Tegen was 32 procent en voorts had 21 procent over dit punt nog geen mening ingenomen. In de buurtcommissie van de Indische Buurt zal de enquete punt van discus sie uitmaken. Aan de hand hiervan zal worden gewerkt aan de voorbe reiding van een raads voorstel. Vlaardingen Vlaardingen heeft het prikkeldraad m de ban gedaan. Wie ergens in de stad prikkeldraad riet, dient onmiddellijk de tele foon te pakken en de ge meentelijke plantsoenen dienst te bellen met het ver zoek de gewraakte prikkel draadversperring te verwij deren. Dc bewoners uit de Babberspol- der en Vlaardmger Ambacht hadden, reeds meermalen bij het gemeentebestuur aan de bel getrokken over het ongenef van prikkeldraad lelijk gezicht en bovendien met ongevaarlijk. Tijdens, het driemaandelijkse overleg met de bewoners, ver klaarde welzij nswethouder Rien Bovenberg volledig begnp te hebben voor de aangedragen motieven. „Ik vind het ook lelijk", zo stem de hij volmondig in. Hij was kennelijk .eet de enige, want via de gemeentelijke kanalen kon hij de toehoorders toezeg gen dat prikkeldraad alleen in uiterste noodzaak zal worden gebruikt, bijvoorbeeld bij jonge aanplant. Voorts kondigde hij aan dat de niet functionele prikkeldraadversperringen zul len worden weggehaald. „En als dat in uw omgeving roet gebeurt, dan kun u ons gerust bellen. Wij komen met schep en nijptang. Schiedam De werkgroep Ke thel wordt ongeduldig. Men heeft een gesprek aangevraagd met wethouder Chris Zijdeveld om eens te horen wanneer nu de aangekondigde verkeers maatregelen in het oude dorp worden getroffen. Reeds eind februari berichtte het college van burgemeester en wethouders dat op het stads kantoor werd gekeken of de dorpskern in een woonerf kan worden veranderd en de Dorps straat voor het vrachtverkeer kan worden afgesloten. Verder 20U men bestuderen of de aan sluiting van de Abel Tasman- straat op de Kerkiaan en de Vlaardmgseweg tussen de be bouwing van het dorp en de ChurchiUweg kunnen worden afgesloten. Tevens dacht het college aan een beperkte herbe strating van de verlengde Zwa- luwlaan ter hoogte van de woonwijk Kethel-Oogst en de verbindingsweg van hieruit naar de Abel Tasmanstraat, met beperkte voorzieningen langs deze hoofdstraat voor de afwatering. De werkgroep was en is nog steeds enthousiast over deze plannen In Kethel vindt men het echter alleen veel te lang duren voor een en ander wordt gerealiseerd. Vandaar dat Harm Poortvliet en Frans de Boer namens de werkgroep een onderhoud met de wethouder van stadsontwikkeling hebben aangevraagd. Schiedam De weekmarkt ui de btnnenstad wordt nog dit jaar uitgebreid met een rommel markt Het college van burge meester en wethouders is er deze week m principe mee ak koord gegaan dat er een uit breiding komt met de branche antiquiteiten, gebruikte goede ren en dergelijke. De directeur van de vrom-dienst heeft men opdracht gegeven in samenwerking met de politie uit te zoeken waar deze uitbrei ding zou kunnen plaats vinden. Bij dat onderzoek hoeft direc teur Kraan m zijn keuze z3ch met te beperken tot Grote Markt of omgeving HEMA. In samenwerking met de Centrale Vereniging voor ambulante Handel zullen voor de markt handelaars worden gezocht De vergrote vrijdagmarkt wil het college tijdens de kermisweek in augustus openen. Op het stadskantoor wordt nog uitge zocht of er tijdens die week ook weer een standwerkerscon cours kan worden gehouden. Wanneer het concours een suc ces blijkt wd men er zelfs een jaarlijks terugkerend gebeuren van maken. Schiedam De protestactie die morgen bij de oude gymzaal aan de Broersvest wordt gehou den is goed voorbereid Burge meester en wethouders zijn de ze week schriftelijk uitgenodigd ook te komen zien dat de zaai inderdaad onveilig, onhygië nisch en 2eer onplezierig is. HeL oudercomité van de St. Jan en Aloysiusschool heeft ook kontakl gehad met Tros-Aktua. Het is echter nog met zeker of die opnamen komt maken. Het verloop van de gebeurtenissen zal in ieder geval door de orga nisatoren zelf op een video band worden opgenomen. Een rondrijdende gelui dswagen van de auto-crossclub Schie dam zal vanavond tussen zes en zeven uur en morgen tussen tien en vier uur de bevolking ook oproepen om naar de open dag té komen. Tevens zal mor gen op de Broersvest de aan dacht worden getrokken door een negen meter lang spandoek en twintig protestborden aan lantaarnpalen met het op schrift: „1977. Scholen moeten gymen in verkrotte zaal". Ver der worden er op straat stencils uitgedeeld. In de zaal naast modehuis AI]a liggen morgen, zoals bekend, handtekeningenlijsten, die kun nen worden ingevuld als men het er mee eens is dat er achter de twee basisscholen en de LEAO een nieuwe gymzaal moet komen. De handtekenin gen worden na de actie aan de gemeenteraad aangeboden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1