Vlaardingse Kruisvaarders handelden in Rome Heen en weer met het CDA PPR-»dubbeMekker doel vrouwen asm Spiiitwedstiijd voor scholieren k§êé is Inbrekers halen brandkast leeg Fietser gewond lllllilillillllllllllllllllllllllilil Ericasclioo! geplunderd Automobilist onder invloed Fietser rijdt tegen gevel Buitenbad geopend Te water „Groene avond" VRIJDAG 13 MEI 1977 VD/SC/WW 3 door Jaap Hazejager Het is morgen al weer vier jaar geleden dat dc Vlaardingers in een soort feestroes leefden. Feest, voor iets dat 700 jaar gele den is gebeurd. Toen ontving Vlaardingen namelijk stadsrech ten. Stadsarchivaris Theo Poelstra schreef in een speciale editie van het Vlaardings Dagblad, uitgegeven ter gelegenheid van al die festiviteiten, on der meer het volgen de. "Vijftig jaar later dan Dord- recht en bijna dertig jaar na Delft verwierf Vlaardingen zijn eerste privileges, op 14 mei 1273, en wel vrijdom van bepaalde grafelijke be lastingen, bet recht om koopwaar tolvrij door Hol land en Zeeland te transpor teren (en er waren in die tijd heel wat tolwegen, red.), en een eigen schepenrecht bank". Je zou haast kunnen zeggen: eindelijk gerechtigheid. De stad wilde best groeien maar tot twee maal toe werd het getroffen door rampspoed: in 1164 de grote overstro ming die een groot deel van wat nu Zuid-HoUand-zuid heet onder water zette, en een overstroming in 1248. Door deze tegenslagen werd de groei van Vlaardingen telkens belemmerd. Toen het zich begon te herstellen van de klap in 1164, kwam er weer een vloedgolf. V<5ór die tijd was Vlaardingen een welvarende plaats aan het water van de "Maaze". Volgens geschiedschrijvers moest het plaatsje hebben beschikt over een soort ha ventje, dat dicht bij de toen al druk bevaren Noordzee lag. Dat besefte ook ene Wil lem, graaf van Holland. Daarom vertrok hij op "den negenentwintigsten van Bloeimaand des jaars 1217 met twaalf schepen, uit de Maaze, van voor Vlaardin gen, m zee", zoals Jan Wage naar in het tweede deel van zijn Vaderlandsehe Historie schrijft. Kort gezegd: Willem vertrok op 29 mei 1217 uit Vlaardingen, dus bijna 760 jaar geleden. Kruistochten In die tijd leefde heel West-Eu ropa m de ban van de Kruis tochten. Vele christenen meenden in die tijd aanhan gers van andere gosdiensten, in dit geval de "goddeloze" Mohammedanen in Voor- Arië en Egypte te vuur en te zwaard te moeten bestrij den. Zij werden, hierin aan gemoedigd, of sterk: geïn doctrineerd door de paus. Een van hen was Hononus III. Deze had ruzie met de reeds eerder genoemde graaf Willem. Willem was in de ogen van de Kerk een rebel. Hij lapte namelijk de zandbrieven van bisschop Otto II van Utrecht, waarin hij gewezen werd op 2ijn fouten, aan zijn grafelijke laars. Hiermee ondermijnde hij het toch al tanende gezag van de bisschop nog meer, Het erg ste was wel dat Willem zijn Een gravure van het be leg van Damiate. nicht Ada van de troon had beroofd. Dat het er in die tijd niet zo erg zachtzinnig aan toe grng, ook als het om bloedverwanten ging, zal duidelijk zijn. De Heilige Stoel was daar met erg ge lukkig mee. Immers, het ging hier om een groot kwaad, namelijk ongehoor zaamheid aan de in die tijd zeer machtige Kerk. Uit nijd deed paus Hononus de re calcitrante Willem, alsmede zijn hele graafschap, in de ban. Dat was wat, vooral m die tijd! Zelfs Willem was ervan on der de mdruk. Eigenlijk om het weer goed te maken met de Kerk, in het bijzonder de paus, besloot graaf Willem met een legertje deel te ne men aan de kruistochten. Gedurende zijn afwezigheid zou neef Boudewijn van Bentheim de honeurs in Hol land en Zeeland zo lang waarnemen. I f '"'"■W.i. "4 v i Vlaardingen Voor Willem was er maar één plaats waar hij zich terdege kon voorbereiden op de gro te tocht en dat was Vlaar dingen. Dank zij de weder opbouw van deze plaats na de grote watersnoodramp beschikte de ondernemende graaf over een haven, sche pen, scheepshellingen, touwbanen {denk aan de Lijnbaan) en niet te verge ten de vrijwilligers. Laten de ridders Gods op die bewuste 29e mei 1217 de Vlaardingse haven triomfan telijk hebben verlaten, voor de meegevoerde paarden was er geen aardigheid aan. Dat komt zo. In "Korte ge schiedenis van Vlaardingen" schrijft C. Postma: "Het wel slagen van een dergelijke onderneming was voor een deel afhankelijk van het transport van paarden, waartoe de koggen (korte, brede schepen uit de midde leeeuwen, red.) gedeeltelijk werden omgebouwd". Niet zo verwonderlijk, omdat de hele geschiedenis door bij de oorlogsvoering paarden een zeer belangrijke rol hebben gespeeld. Willem begreep, dat hij zonder deze viervoe ters weinig kon uitrichten De paarden moesten mee, hoe dan ook. De toenmalige scheepsbouwmeesters kwa men echter met lumineus plan. Voorzichtig zaagden de bouwers een groot gat in de romp van het schip, zodat de paarden gedurende de tocht m een soort drijvende stal konden verblijven Nadat de dieren hun plaatsje in het ruim hadden gekregen, werd het uitgezaagde stuk scheepshuid weer ingepast en vastgezet Tot slot wer den de spleten diehtgestopt met touw en pek. Zo op het oog een aardige vondst, maar aangezien de schepen nogal wat stormen te verduren hebben gekre gen, moet het daar in dat paardenruim met bijster fris geweest zijn. Nagewuiia door de honderden thuisblij vers vertrokken de twaalf koggen uit de haven van Vlaardingen. Volgens de historicus Har den- berg moet het een kleurrijk schouwspel geweest zijn. Hij schrijft. "Het vertrek viel sa men met dat van een scheepsmacht uit de omge ving van Keulen onder graaf Otto van Wied. De ridders hadden hun veelkleurige schilden over de reling van het schip gehangen, terwijl hun lansen met de wappe rende vaantjes op de achter steven waren geplaatst", Handel Via Engeland, waar zich weer een heel leger had aangeslo ten, ïu totaal 212 schepen ging het richting Portu gal, Spanje, Italië naar Egypte. Vóór de godvruchti ge mannenbroeders daar ar riveerden ging er een jaar voorbij met onder meer vele gevechten, overwintering nabij Rome en een ont vangst bij de paus. Die had kennelijk al weer spijt van de banvloek, want hij stond Willem en zijn mannen toe onbelemmerd handel te \f! t TK drijven met de burgers uit de naburige steden. On danks de heilige oorlog zat bet zaken doen er al vroeg in bij de Hollanders, Postma schrijft hierover onder meer: "De waarde van deze gehele beweging (de kruis tochten, red) lag meer op economisch terrein en daar van hadden de Vlaardirigers bij de uitrusting van hun viool ongetwijfeld ruim schoots de vruchten ge plukt". Dc grote slag werd echter ge leverd nabij de Egyptische stad Damiette na Alexan- drië ae belangrijkste stad van dat land. De met 28 muurtorens versterkte stad lag ongeveer een uur gaans stroomopwaarts aan de oos telijke oever van de Nijl. De gevechten om het bezit van de stad duurden maanden Op 24 augustus 1218 voegen de Hollanders en Friezen twee koggen met balken en sterke touwen aaneen en bouwden daarop een toren met behulp van planken, huiden en vlechtwerk. Die huiden waren onontbeerlijk om opgewassen te zijn tegen het zogenaamde Griekse vuur dat de bewoners van Damiate (het vroegere Da miette) met emmers tegelijk over de stadsmuur op de drijvende toren wierpen. De Holanders heten zich met onbetuigd. De aanvallen werden beantwoord met "azijn- en zandbommen". Pas op 5 november 1219 -— men nam er in die periode de tijd voor bezweek Da miate onder de druk van het "Christen-geweld". Ondanks de inspanningen van de Hollanders kregen zij bij de val van de Egyptiscne stad weinig of mets van de oorlogsbuit. Toch is de Hol landse roem nooit betwist Nog in de 16e eeuw, zo schrijft Hardenberg, was de herinnering daaraan nog zo levendig dat een Haarlem mer als aandenken aan een van zjjn voorvaders, de hoofdkerk van zijn geboor teplaats met de Damiaatjes of Damiate-klokjes verrijkte En over de Vlaardmgers? We Ie2en er mets over. Het enige dat bekend is, is dat graaf Willem in de herfst van 1219 moet zijn teruggekeerd. Op de valreep enkele jaren later kwam hij te overbj den huwde hij nog de keize rin-weduwe Maria van Brandt. En wel met toestem ming van de kerk. Maassiuis/VXaardingen Om de nodige propaganda voor hun partij te maken, gaan twee bekende CDA-ers een dagje heen en weer ,op de veerdienst naar Rozenburg. Annemiek van. Heel-Kasteel en over politiek praten. Iedereen is ^Piet van der Sanden zullen op daarbij welkom. _Heze manier op dinsdag 17 mei De aanvoerders van lijst 1 bren- '„hun tijd doorbrengen. Later op gen verder een bezoek aan ir de dag zal het tweetal toekom- stige kiezers bij de Koningshof ontmoeten Om twee uur ''"s middags zijn de Chnsten.de- mocraters aanwezig op het kof- fieterras van De Hartog om winkelende passanten aan te spreken. Vanaf acht uur -'s avonds vindt er m de Ko- mngshof nog een politieke - avond plaats. Op dezelfde dag zijn eveneens een paar CDA-kamerleden in Vlaardingen, waaronder W. Schakel. In gebouw Triangel zullen zij onder het genot van een kop koffie met vrouwen Dneenhuijsen van de Algemene Stichting voor Huisvesting en Verzorging van Bejaarden, waar de lunch wordt genuttigd, 's Middags gaat men naar Windmill b.v. en zal men om vier uur worden ontvangen door het Vlaardingse college van B en W Ter afsluiting van de dag maken de kamerleden een tocht door de Vettenoordsepolder en de Oostwijk opdat zij zich op de hoogte kunnen stellen van de problematiek omtrent de stads vernieuwing. Maassluis De festiviteiten rond het 50-jarig bestaan van de Maassluise Vrijwillige Brandweersvereniging worden -morgen afgesloten met een -sc h oo I brand w eerwedstrijd op het grote parkeerterrein bij het winkelcentrum Koningshoek. De wedstrijd wordt gehouden van 13 tot 16.30 uur. De jury bestaat uit brandweerlieden van omliggende gemeenten. Alle plaatselijke scholen uit Maassluis voor het openbaar- en bijzonder gewoon en buiten gewoon lager onderwijs m totaal twintig doen mee met een team van negen leerlingen, .inclusief de bevelvoerder. De teams hebben de laatste maan den intensief geoefend, waarbij de regels van het zogenaamd „landelijk aflegsysteem" wer den toegepast. Met een door elke school aangewezen begelei der (leerkracht of ouder) en een instructeur van de Maassluise Vrijwillige Brandweer werd enthousiast geoefend m het ge ven van commando's, het bedie nen van het materieel en uite raard het effectief blussen van een brand De brandweer tracht met deze schooiwedstnjd de jeugd te in teresseren voor het brandweer- gebeuren en wat daarmee sa menhangt. Omstreeks 16.45 zal brandweer commandant D. Kloppenburg op het wedstrijdterrein de pnj- ■/pn iiirrotlepn <j,ÈédSé v-S-1 X f A Ria Bec kers sprak in De Kreek W-, Vr met vijftig vrouwen- Vla ardingen De veertienjarige fietser B. D. uit Vlaardingen is op de kruising 2e van Leyden GaeEstraat/Boslaan door een personenauto gegrepen. De jon gen sloeg op de kruising plotse ling linksaf, waardoor de 31-ja- rige automobilist M. J, G, H. uit Schiedam hem met meer kon ontwijken. Er volgde een aan rijding, waarbij de fietser een vermoedelijke lichte her senschudding ophap en naar het Holyztekenhuis werd ver voerd. Hier werd hij ter obser vatie opgenomen. De fiets en de voorruit van de wagen werden beschadigd. Vlaardingen In de oude Erica- sehoot aan de Zomerstraat waarin de Verenigde Oecume nische Jeugd (VOJ) is gevestigd is ingebroken. De daders hebben een radioinstallatie. veertig LP's en tachtig EP's en een bedrag van vijftien gulden meegenomen De totale waarde van de gestolen waar bedraagt 2 200 gulden De daders richtten voor een be drag van 150 gulden schade aan Vlaardingen Een 35-jarige au tomobilist uit Heenvliet is woensdagnacht door de politie aangehouden omdat hij onder invloed achter het stuur zat. De man moest een blaastest afleggen, maar dit zag hij aan vankelijk helemaal met zitten. Het vriendelijk, doch dringende verzoek van de politie werd ui teindelijk toch maar ingewil ligd. Het een en ander was aan leiding om eveneens een bloed proef te laten nemen. Tegen de Heenvbeter werd pro cesverbaal opgemaakt. Schipluiden Op de hoek Boom- gaardsiaan-Dorpsstraat is de 35-jarige B. van 't V. uit Maas sluis woensdagmorgen vnj ern stig gewond geraakt. Op zijn racefiets wilde hij uitwijken voor de auto van J. M. de B (34) uit Schipluiden. Door nog onduidelijke oorzaak reed de fietser tegen een gevel. Daarbij liep hij hoofd- en schouderletsel op. Per ambulance is hij naar het Hippolytus-ziekenhuis te Delft vervoerd. Maassluis De buitenbaden van het gemeentelijk zwembad „Dol-Fijn" aan de Sportlaan in Maassluis worden zaterdag weer voor het publiek openge steld. De baden zijn op werkda gen geopend van 09.00 tot 20 uur en op zaterdagen en zonda gen van 09.00 tot 18.00 uur. Schiedam Met een takelwagen! is deze week aan de Joppelaan een wagen uit de sloot getrok ken De 19-jarige bestuurder R. N D. was m een bocht de macht over het stuur verloren. Bij het te water raken liep de Schiedam mer geen schade op. De schade aan de wagen is eerine. Schiedam/Yl aardingen De dubbeldekker van de PPR heeft gisteren enkele plaatsen Ln de Rijnmond aangedaan. In zittenden: lijsttrekster Ria Beckers en haar steunploeg. Met ruim vijftig vroirwea sprak zij op het politieke kof- fieuurtje in centrum De Kreek op de Lange Haven in Schie dam, en in het oude stadhuis op de Grote Markt kwam zij met de plaatselijke PPR bij een. Daarna ging de propagan da-bus naar de Harmonie op de krhipdamsewer- in Vlaardin gen, waar Ria Beckers over kernenergie praatte. „Wat mij tegenvalt m de hele verkiezingscampagne is, dat in houdelijke discussies worden vermeden Ik had graag eens met mim.iler Van der Stoel ge praat over zijn beleid, maar die boot werd afgehouden. En het CDA heeft de PPR-leiding laten weten helemaal mei m te zijn voor openbare debatten", zei Ria Beckers in hel stadhuis. Op de levendige bijeenkomst in De Kreek legde zij uit dat met de PPR besloot het CDA zon der meer te weren en niet met de confessionelen samen te werken, maar dat het slechts gaat om een reactie op het CDA" „Die partij heeft duide lijk laten weten bepaalde essen tiële programmapunten van Pv dA en PPR r.ooit uit te voeren. Nou, dat hebben wij dun te aanvaarden, maar de conse quentie is dat wij dan geen heil Zien m samenwerking De grond politiek bijvoorbeeld is telkens bij de val van een kabi net het struikelblok, of de aan leiding daartoe, geweest. Er is geen enkele grond om te veron derstellen. dat het CDA straks tegemoet komt", aldus de aan voerster van de radicalen. Bij de kof f muurtjes tn De Kreek wdi het nog met eerder zo druk, volgens Gerdie Verhey- dtn van het centrum die de politieke gesprekken op touw zette samen met Hetty de Kievn- th De volgende vrouwenbijeen komst, die ui het teken '/an de verkiezingen staat, vindt aan staande woensdag plaats, vanaf half tien 's ochtends. Er komt dan een forum met acht politi ci. Voor iedere vrouw is De Kreek dan vrijelijk toeganke lijk. Vlaardingen De Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in Vlaardingen belegt op dinsdag 17 mei weer een zogenaamde groene avond. Mevrouw mg J. J. van der Steen houdt een beknopte causerie over tuinen en planten, gevolgd door de vertoning van dia's. In de pauze kan men de meege brachte planten ruilen en zich over het een en ander bij de bestuurstafel laten informeren. De „groene avond" vindt plaats in de Ichthuskerk aan de Maer- lantlaan 2, vanaf acht uur. Schiedam Uit een brandkast bij een bedrijf aan de Burge meester Knappertlaan hebben inbrekers driehonderd gulden gestolen. Om het gebouw van Houver BV m West binnen te komen for ceerde men aan de achterzijde een deur. De brandkast was met afgesloten. Ook met het kistje dat daarin stond en dat het geld bevatte. De braakscha- de aan de deur wordt geschat op vijfenzeventig gulden. Bij Parena BV aan de Scholten- straat namen inbrekers alleen een schaar ter waarde van vijf tien gulden mee. Ook daar werd een deur opengebroken om het pand binnen te komen. In het kantoor werd ravage aangericht door de inhoud van laden en kasten over de grond te gooien. Bij de politie heeft ook aangifte gedaan de 36-jarige schipper J. O. De man had voor het bedrijf Nico Nijman wasgoederen bij een Grieks schip in de Nieuwe Waterweg opgehaald, en dat even op de wal gelegd toen hij zijn boot moest keren. Terugge komen ontdekte de schipper uit Schiedam dat het wasgoed was ontvreemd. Over de waarde van het goed kon de schipper geen zinnig woord zeggen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3