SCHIEDAMSCHE COURANT *pen jongerencen toch in Ericaschool 1 Aannemers bepleiten snelle vernieuwing r DISCUSSIES Empeo-heton te ongezellig Vlaardiiigeii straks sluitende begroting geen meer Goiidriaau praat föch mei collega Zijdeveld Pyromanen- duo gearresteerd Problemen binnen college opgelost Verkeersdrempels: Inter- nationaal TSf I \x002m Pakhuis je blijft staan m Luchtjes au snel bekend De Witte Hand slaat slag Woensdag 18 mei 1977_ ON AFHANKELIJK DAGBLAD _102de jaargang no. 25834 6 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendlenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Het Open Jon geren Centrum wordt gehuis vest in het oude gebouw van de Ericaschool. Het college van burgemeester en wethouders heeft gisteren het principebesluit genomen dat het OJC in het oude schoolgebouw moet komen. In de gemeenteraadsvergade ring van juni zal het voorstel van B en W behandeld wor den. Hiervoor wordt volgen de week dinsdagmiddag een speciale commissievergadts ring voor stadsontwikkeling gehouden. De commissieleden krijgen vóór deze vergade ring het voorstel in hun brie venbus. Het college was overigens zeer verdeeld over de kwestie rond het OJC. Het was de vraag of men een nieuw gebouw voor het OJC moest neerzetten. De andere mogelijkheid was ver- nieuwbouw tn de Ericaschool Dit laatste was aanvankelijk Vlaardingen De nota over de verkeersdrempels is gister avond met ietwat gemengde gevoelens ontvangen bij de leden van de commissie voor verkeer en vervoer. Over het algemeen was men wel te spreken over de adviesnota onzake de toepassing van verkeersdrempels. Maar de com missieleden hielden er onderling een nogal verschillende mening op na. Vooral de standpunten van Mari van Opijne (PvdA) en Willem Kwakkelstein (PPR) waren tegenovergesteld. Kwakkelstein had zo vertelde hij uit de nota gelezen dat verkeersdrempels toch wel geaccepteerd zouden wor den. Volgens het PPR-raadslid zou het aanbrengen van dergelijke drempels van groot nut zijn in straten zonder functie voor doorgaand verkeer. „Uit het structuuplan blijkt dat er heel wat straten zijn die hiervoor in aanmerking komen", verklaarde Kwakkelstein, „ik vind het een goede zaak dat we het aanpakken van die straatjes uitsmeren over de komende tien jaren, waarin het beleid zal zijn afgestemd op het structuurplan". Man van Opijne van de PvdA zag het aanleggen van verkeersdrempels echter helemaal niet zitten. „Vooral in nauwe straatjes levert dat een vervelende geluidshinder op voor de bewoners", verkondigde hij. Van Opijne vertelde dat hij de Schieüamse aanpak in de Slachihuisbuurt veel beter vond: „Daar heb je bij de ingang van de wijk een soort zigzagroute, waardoor de automobilist direct vaart mindert". Van de zijde van de VVD oordeelde Floor Quast over de drempel-nota. Hij zei: „Dit is een klassiek voorbeeld van een werkgroep die eigenlijk tegen verkeersdrempels is". Quast liet doorschemeren dat hij ook zijn reserves had ten opzichte van het aanbrengen van verkeersdrempels. Hij vervolgde: „In Rotterdam ben ik eens wezen kijken in Crooswijk naar het gebruik van de drempels. Ik heb daar behoorlijk gelachen. Vooral „die auto's met die lange antennes" scheurden van drempel naar drempel. Daarbij produceerden zij uiteraard een enorme herrie, waarvan de buurtbewoners volop konden genieten". Wethouder Bas Goudriaan stelde voor de discussie af te kappen. In de juni-raad zou zo beloofde Goudriaan - concreter op de kwestie worden ingegaan. Hij zei: „We 2ijn druk bezig met het maken van sehetptannetjes, waarin vermeld staat op welke plaatsen eventueel verkeersdrem pels zouden moeten worden aangebracht". de bedoeling, de plannen wa ren hiervoor in een vergevor derd stadium. Wethouder Goudnaan was echter de me ning toegedaan dat nieuw bouw een betere oplossing zou zijn. Dit stuitte op grote weerstand bij de mensen van het OJC en ook bij wethouder Rien Bovenberg (PPR). Bo venberg dreigde zelfs met op stappen als de meuwbouw- pïannen van Goudnaan wer den uitgevoerd. In bet college lag gisteren de stemverhouding drie tegen drie. Goudnaan zag zijn plan nen gesteund door collega's mevrouw Jo Vermeule en Ton Kloots. Rien Bovenberg kreeg echter de stemmen van IJs brand van der Velden en bur gemeester Kieboom. Deze laatste stem was van door slaggevende aard. Met de vernieuwbouw van het OJC m de Ericaschool is een bedrag gemoeid van 855.000 gulden. In totaal kan men na de uitvoering van de inmid dels bestekklare plannen beschikken over een ruimte met een netto-oppervlak van 630 vierkante meter. Wethouder Bovenberg was zeer verheugd met de besluitvor ming van het college. .Het heeft een tijd geduurd voor dat we d'r uit zijn gekomen", zo vertelde hij. „gelukkig is het dan toch gelukt." Viaardingen/Schiedam De communicatiestoornis- sec tussen de Vlaardingse wethouder voor stadsont wikkeling Bas Goudriaan en zijn Schiedamse colle ge Chris Zijdeveld zullen op korte termijn worden uitgepraat. Beide wethouders hebben nogal wat bonje gehad over de geplande aanleg van op- en afritten bij de rijksweg aan de ingang van de BeneluxtunneL Goudnaan heeft zelfs in het openbaar verkondigd dat het gedrag van Zijdeveld voor hem de deur dicht deed en dat de Schiedam se wethouder zijn boontjes zelf maar moest doppen Gisteravond maakte wethou der Goudriaan tijdens de commissievergadering voor verkeer en vervoer bekend dat de zaak toch besproken zal worden. Schiedam Parkeergarages, hoge kan toorgebouwen, een verlengde Passage en andere „groots opgezette maar om streden betontoestanden" zijn voor de verenigde Schiedamse aannemers uit den boze. Dit blijkt uit hun binnen- stadsplan. Gistermiddag werd dat in Novo tel overhandigd aan politici, actiegroepen en zakenlui. De veertig ver enigde aannemersbedrijven hopen daarmee een versnelde vernieuwing van de binnenstad te berei ken. Voor een deel uit eigenbelang, j geven zij toe, want waar schijnlijk mag worden geacht dat hun beschouwing van de j toekomstige binnenstad niet j kan worden verwerkelijkt I door projectontwikkelaar Em- j peo waarmee de gemeente j een contract heeft, en dat ter- J wijl hun beschouwing wel meer op de Schiedamse situa- I tie is gericht. I Het leefklimaat speelt voor de i Schiedamse aannemers een grotere rol dan voor Empeo, die volgens het contract het 1 bestemmingsplan moet uit- voeren dat in 1974 door de j gemeenteraad werd aangeno- I men, op de valreep. Na de raadsverkiezingen in dat jaar lagen de verhoudingen anders en rezen de bezwaren tegen Empeo, die bekend staat als leverancier van koude, onge zellige bouwsels die echter wei degelijk in elkaar zitten. De aannemers willen die kwa liteit ook waarborgen, maar bovendien zorgen voor afwis selende woningbouw. „Daardoor wordt natuurlijk de plaatselijke middenstand gun- I stig beïnvloed, maar ook stre ven wij naar integratie van bejaarden en studenten in een I gewone wijk met een brede sociale basis. De variëteit in gevels, die een oude binnen stad kenmerkt, moet bewaard blijven," aldus de interpreta tie van architect ir. Jos van Rooden, namens de aanne mers, architectenbureau Lan- De Belangen groep Schiedam kwam in Novotel een dag bijeen voor hsl nieuwe .binnenstads plan". een idee dat niet moet worden gezien als bestemmings plan maar als aanzet tot snelle re vernieuwing van het stads hart. tink en financier Amfas Bou- wontwikkeling deze groe pen vormen samen de Belan gengroep Schiedam, die vol gende week zaterdag een open huis houdt voor iedere belangstellende: in Novotel van tien tot vier uur. Vlaardingen De bebou wing van het open terrein aan de Oosthavenkade/- hoek Schiedamse weg zal op geen enkele wijze scha de berokkenen aan het pakhuisje dat momenteel gerestaureerd wordt. Zoals bekend worden Op het braakliggend gebied in het centrum van Vlaardin gen woningen en winkels gebouwd. Het Delfts archi tectenbureau Haak heeft hiervoor een schetsplanne- tje gemaakt. De kans is groot dat hei werkzaamheden voor het geplande complex de toe stand op het pand-in-res- tauratie zou aantasten. Op generlei wijze is dit echter het geval. Er zal namelijk met geheid worden, maar men „schroeft" het funda ment de grond in. Dit is een fundenngstechniek, die op druk bebouwde ge bieden gebruikt wordt. Wethouder voor stads ontwikke ling ir, Chris Zijdeveld, die gistermiddag ook het plan kreeg uitgereikt, merkte daar over op: „Plezierig is altijd, als bepaalde groeperingen de nek uitsteken en hun visie tonen op bijvoorbeeld binnen- stadsproblemen. En soms moet je dan toch zeggen: wat jammer dat jullie daar zeven jaar te Iaat mee zijn". De van Empeo afwijkende ideeën van de aannemers vond ir. Zijdeveld erg prettig, maar daaraan voegde hij toe- „Ik zou toch nooit dulden, dat Empeo of wie dan ook in de binnenstad dingen neerzet, als het gemeentebestuur niet heeft bepaald wat dat precies voor dingen moeten zijn. Als die indruk is ontstaan, is dat spijtig. En dat dat er nog niet van is gekomen, komt door het bezwaarschrift tegen hel bestemmingsplan voor de bin nenstad, dat enkele honder den pagina's telt en waarover de Raad van State over een week of zeven een openbare hoorzitting houdt". Zijdeveld doelde daarmee op het beroepschrift van Ben Schweers en Dolf Oosterhoff, waarmee zij in hoger beroep gingen bij de Kroon. Volgens de wethouder houdt dat uil- voering van de binnenstads- planncn tegen, maar de aan nemers zeggen: „Bepaalde de len van die plannen kunnen reeds worden uitgevoerd, als de provincie daarvoor een ontheffing verleent. En daarin zal de provincie met zo terug houdend 2ijn, want de huidige bestemming wonen/werken blijft in onze visie gehand haafd" De aannemers vinden hun filo sofietje niet in stnjd met het bestemmingsplan. Als voor beeld hebben zij de Lange Achterweg gekozen, waarvoor meuwbouwschetsen zijn ge maakt. Verder reikte het bud get niet. De aannemers rich ten zich op de witte plekken' in het bestemmingsplan. Als die worden ingevuld', moet Empeo een open overleg star ten, vinden de Schiedamse on dernemers die vrezen te wor den uitgeschakeld bij alle toe komstige bouw, omdat zij zelfs als onderaannemers met zouden worden betrokken bij de uitvoering ervan Binnen een uur kan het Openbaar Lichaam Rijnmond luchtverontreiniging ontdekken. Bij de centrale meld- en regeïkamer aan het Stationsplein in Schiedam is daarvoor gis termiddag een nieuwe computer in gebruik genomen. Het snel constateren van de gege vens die door de zogeheten raammoetsta- tions worden geregistreerd is ondermeer be langrijk voor het uitgeven van codes. In het apparaat, ter waarde van zoh vier ton, zitten volgens Rijnmond voorzitter W. A. Fib- be unieke elementen: bijvoorbeeld de moge lijkheid om het koolwaterstofpercentage in de lucht onmiddellijk uit te rekenen. Voor heen werden de gegevens achteraf, tweemaal per week, bekeken. Bovendien kan door deze computer een personeelslid worden vrijge maakt voor andere werkzaamheden. Vlaardingen Indien de uitke ringen uit het gemeentefonds niet hoger worden bestaat de kans dat Vlaardingen straks geen sluitende begroting meer heeft. Het is dan ook noodzakelijk dat er structure le veranderingen worden aan gebracht in bet systeem van de uitkeringen uit het ge meentefonds en de doelfond- sen. Burgemeester Kieboom heeft dit dinsdagmiddag gezegd m een toespraak ter gelegenheid van een ontvangst van enkele CDA-Tweede Kamerleden, onder wie zijn collega Schakel van de gemeente Hoornaar- Ais gevolg van de gennge uit keringen uit het gemeente fonds ontstaan grote tekorten bij het onderwijs Maar ook de kosten van huisvesting van de Gemeentelijke Sociale Dienst zijn straks met meer tn de hand te houden. Door de steeds toenemende uitbrei ding van werkzaamheden bij deze dienst is enige maanden Parlementariërs weten weimg gemeentelijke problemen af' geleden begonnen niet de bouw van een rueuw kantoor pand Begin dit jaar werd de groei van de uitkeringen uit het ge meentefonds landelijk gezien beperkt tot 3,5 procent. Ais gevolg van de gennge bevol kingsaanwas betekende dit voor Vlaardingen een extra •strop de groei van de uitke ring komt thans met boven de 2,5 procent uit Vlaardmgen's eerste burger er kende enige uren later tijdens een toespraak m het politieke cafe Bnangel dat de financie ring van de gemeenten erg ingewikkeld in elkaar zit. Zo ingewikkeld zelfs dat ook par lementsleden er moeite mee hebben. Letterlijk zei de heer Kieboom het zo: „Ik moet voor mij zelf vaststellen dat er een teruglopend aantal parle mentsleden is m alle partij en dat kennis draagt van de gemeentelijke problemen, dat zich ten aanzien van deze zaken breed onenteert en dat zich als pleitbezorger toont voor de gemeenten". De burgemeester vindt dit een betreurenswaardige zaak om dat het juist de gemeenten zijn, die het meest direct m contact komen met de bur- aws. fn het ontmoetings centrum Konings hoek is gisteravond de groots opgezette manifestatie Samen 30.090 in Maassluis feestelijk van start gedaan. De manifes tatie is georgani seerd ter gelegen heid van het feit dat Maassluis sinds 28 maart 30.009 inwo ners telt. Omdat zich onder de inwo ners ook veel buiten landers bevinden, hebben de organisa toren veel werk ver zet om hen ook bij de op touw gezette festiviteiten te be trekken. Dat is ge- Inkt en op hun beurt dragen zij ook een flink steentje bij om de feestvreugde, die tot en met maandag duurt, te verbogen. Na haar openings handeling- kreeg wethouder G. van Eck-Grootveld uit handen van zes öui- ten lands e kindertjes (Spaans., Marok kaans, Surinaams Turks, Portgees en Jftaiiaans) bloemen aangeboden. Voor de officiële start van de manifestatie heeft de muziekvereniging „Bet Wapen van Maassluis" me£ ma- jorettenkorps een show weggegeven bij de Koningshof. Na brand in woning Schiedam De politie heeft twee jongens gearresteerd, die de afgelopen zeven jaar diverse branden hebben ge sticht. De twee Schiedam mers. de achttienjarige C. M. K. en de zestienjarige D. van de VJ, worden vrijdag voor geleid aan de officier vat» jus- tide in Eotterdam. K bekende ondermeer dot hij dit weekeinde brand stichtte in een woning in de Stations straat. Het vuur richtte daar bij in wijk Oost een schade van ruim vierduizend gulden jan Voor de brand op 3 apn) m de opslagplaats van markt- materiaal op K-t Broers veld. toen voor 27 mille schade werd a-mget icht, zijn de twee ook verantwoordelijk De/tilde nacht lieten zij uOK. de rooie haan kraaien in een kei dor aan de 's-Gravelandsc- wfcg Verder bekenden z»j by de recherche nog. dat zij op 25 april tn Thurléde een tuin huisje lieten afbranden, waar door de eigenaar voor vijfdui zend gulden werd gedupeerd In voorgaande jaren heeft het duo ondermeer brand gesticht ,n Musis Sacrum op de Lange Haven en slooppanden op de Lange Achterweg Het onder zoek duurt nog voort Dc- poli tie vermoedt, dut de twee nog moer op hun kerfstok hebben Schiedam De bende van de Witte Hund heeft toegeslagen. Altham», die indruk hebben diefje*, willen wekken die toesloegen in vormingscen trum Nieuwe Waterweg- Noord in de Louis Raemae- keretraat in Nieuw land. Een ruit werd daar ingeslagen en een puntenslijper en vijf tu bes stempelinkt vormden de buit. Waarde: vijftig gulden. Met de inkt werd op een raam geschilderd: de witte band. Overigens bedraagt de schade honderd gulden. Een bedrag van 4900 gulden werd gepikt uit een geldkistje van de glashandel van Van Katwijk in de Lange Kerk straat. Via een dakraam kwam men daar binnen, kan toor en magazijn werden door de inbrekers bezocht, en met behulp van een. sleutel uit de opengebroken sleutelkast kon de kluis worden openge maakt. En daarin stond het geldkistje

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1