1 Frustraties leiden tot agresssie I wVL lARDINGENi O Jongens bekennen inbraken n 1 Rabobank 8 van toor Mozalsk- wand- en vloertegels WARMTEBRON VRIJDAG 20 MEI 1977 Twee geiten doodgereden Jubileum Modelbouwer wint prijs Parkconcert Bureau rechtshulp Aan opvoeding ontbreekt wel bet een en ander werkgroep: Reconstructie kruispunt Feike Asma halve eeuw organist SiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiijifliiHUJiiiiiiiiiiuiJiuHiiiiiiHiiiiiiiiiiuuiiiiiiiujiiiiiiiiiiiiutiiiJiiiifiuit V: zwr, W. BOER m ZN. PPR blijft zeer actief Max is er weer Mekka voor stripfanaten Benzinedief betrapt VD/SC/WW 3 Hoek van Holland Twee jon gens uit Hoek van Holland, de 14-jarige M. F. en de 13-jarige E. van R. hebben bij de politie een flink aantal inbraken be kend, De knapen werden op heterdaad betrapt bij een in braak in de houten school aan de Tasmanweg. Bij het verhoor bekenden zij ook nog te hebben ingebroken bij het tuincentrum van de Gebr. Sonneveld aan de Nieuwlandse- dijk, in de Van Rijckevorsel- school en m de Ir. Calandmavo. Uit een strandtent namen zij voor driehonderdgulden aan snoepgoed mee. Vanuit de scholen namen zij voornamelijk kleine geldbedra gen mee. In vrijwel alle geval len is de breekschade veel gro ter dan de buit. In afwachting van eventueel nader onderzoek zijn de jongens ter beschikking gesteld van de ouders. Vlaardingen Op de noordelijke en zuidelijke rijbaan van rijks weg 20 zijn dinsdagavond twee geiten doodgereden. De twee automobilisten zijn nog niet be kend. De eigenaar van de gei ten had de dieren goed vastge legd op een landje bij de Broek polderweg. Het vermoeden be staat dat onverlaten de geiten hebben losgemaakt. „Als ik zo eens terug kijk heb ik er helemaal geen spijt van. Met enthousiasme ga ik dan ook door", aan het woord is de 76- jaxige Schiedammer Adrianus Maagdenberg, die vijftig jaar is getrouwd met de twee jaar jon gere Maria Rouwkema. Het gouden jubileum wordt van daag niet alleen gevierd in hun wonmg aan het Bachplein, maar ook in de St Martinus- kerk m Groenoord. Tevens is er vanmiddag een receptie in de Noordmolen. Schiedam Bij de nationale kampioenschappen vliegtuig- schaalmodelbouw 1977 is een Schiedammer in de prijzen ge vallen. In de categorie bouwdozen senio ren behaalde L.M.V. Rijsdijk de tweede plaats. In totaal waren voor deze wedstrijd ruim twee honderd modellen van zeventig hobby-vliegtuigbouwers inge zonden, aldus de koninklijke Nederlandse vereniging voor luchtvaart. Schiedam De harmonievereni- ging St. Radboud geeft op zon dag 22 mei een parkconcert. Bij het theehuisje in het Prinses Beatnxpark begint de vereni ging 's middags om half drie. De harmonie speelt dan acht nummers. Schiedam Het bureau voor rechtshulp is op donderdag 26 mei geopend van 13.30-14.3Q uur. Daarna is het bureau aan de Nieuwstraat 12 weer geopend op de gewone tijden, maandag, dinsdag en donderdag van 14.00-16.00 uur. Mr Eke Is, inspectrlce kinderpolitie te Vlaardin gen De ravage, die groepen jonge ren het afgelopen weekeinde hebben aangericht in in aan bouw zijnde woningen in de Vlaardingse wijk Holy-Noord, staat met op zichzelf; is niet incidenteel. Zij is eigenlijk een topje van de ijsberg der verniel zucht Menig aannemer zuelit onder deze vorm van criminali teit want vandalisme kan je dit niet meer noemen waarte gen bitter weinig is te doen. Er zijn bouwers die de politie bij na dagelijks aan de telefoon hebben om aangifte doen. Maar er zijn ook aannemers, die al lang de moed hebben opgege ven. Immers, wat bereik je er mee? In het jaarverslag over 1976 van de gemeentepolitie Vlaardingen staat dat de criminaliteitscijfers een grote stijging te zien geven: in totaal 3035 misdrijven, een stijging van maar liefst 28,5 procent De jeugd heeft hierin een aanzienlijk aandeel. Het aantal processen-verbaal steeg van 55 naar 69. Dit cijfer zal aan het eind van 1977 ruim schoots overschreden worden. Reeds begin mei waren reeds 32 p.v's opgemaakt. Mevrouw mr. M. Ekels, het hoofd van de Vlaardingse kinderpolitie, schrijft in datzelfde jaarver slag: „De leeftijden van de min derjarige verdachten leek daar entegen opnieuw lager te zijn geworden. Inbrekertjes van 13 en 14 jaar vormen bepaald geen uitzondering; de jongste was een knulletje van 8 jaar". Op het moment dat wij een ge sprek met mr. Ekels hebben over het wangedrag van de jeugd die met de politie in aan raking komt of is geweest, stapt een rechercheur haar werkka mer binnen. Hij kwam zojuist terug van een „moeilijk geval", een kind van 6 jaar. Het jonge tje had in de afgelopen maan den voor heel wat geld aan snoep, geweertjes en ander speel- en snoepgoed uit de win kels gegapt. „Als daar met snel wat aan ge daan wordt, dan groeit de jon gen uit tot een rasechte inbre ker of dief", zegt mevrouw Ekels. De vraag is echter, wat moet daar tegen ondernomen worden. „Een moeilijke kwest ie", erkent zij. „Er zijn zoveel instellingen die zich met derge lijke probieem-kindertjes bezig houden. En toch weten wij met precies welke instelling nu de juiste is voor het kind. De psy chologische kant is namelijk ui terst gecompliceerd. Wij sturen dan. ook nooit kinderen zonder meer door naar een of ander bureau. Dit gebeurt in overleg met ouders als dit mogelijk is en/of de huis- en politie- door Jaap Hazejager arts". Ook hier weer: het geval staat niet op zichzelf. Do politie Vlaardingen kent tientallen van deze probleemkindertjes. Op het hoe en waarom komt me- vrouw Ekels straks nader te rug. Wanhoop Zij noemt weer een ander voor beeld. De televisie-loze maan dagavond van enkele weken ge leden. „Ik ben ervan geschrok ken", zo zegt zij, „hoe scherp en meestal wanhopig de reac ties waren, vaak van moeders. Het „Wat moet ik nu aan mijn kinderen zeggen" en „Nu moe ten 2ij zonder Bereboot naar bed", was niet van de lucht Ik vind dat in en in triest. Men weet gewoon niet meer wat men zonder televisie aan moet Vele gezinnen hebben niet eens meer leesboekjes in huis, waar uit in zo'n geval kan worden voorgelezen. Overigens, die boekjes moeten er met als re serve liggen, maar moeten mijns inziens regelmatig wor den gebruikt". Zij noemt nog een voorbeeld. Tientallen meisjes en jongens in de leeftijd van tien tot twin tig jaar en ouder komen haar opbiechten dat zij grammofoon plaatjes van hun fans hebben gestolen bij een of ander wa renhuis of grammofoonplaten zaak. „En als je ze dan waagt: waarom? dan moeten zij het antwoord schuldig blijven. Voer voor psychologen". Mr. Ekels verdeelt de daders van winkeldiefstallen in grofweg dne categorieën: stoerdoenerij, kleptomanie (een ziekelijke af wijking om te stelen) en sociale noodzaak. De meeste gevallen betreffen echter stoerdoenerij, althans onder de jeugdigen. Me vrouw Ekels constateert niet zelden een soort sneeuwbal-ef fect. „Sommigen zijn eigenlijk heel verbaasd als wij hun aan het verstand brengen dat dat allemaal niet kan, Ze weten met meer het verschil tussen mijn en dijn". Mevrouw Ekels maakt zich ook ernstig zorgen over de toene mende agressiviteit onder de jeugd, ook een teken van deze tijd. Weer komt zij met hele reeksen voorbeelden, feiten uit haar eigen „praktijk". Tijdens de kermis van enkele weken geleden vliegen twee scholieren elkaar in de haren. Dit laatste is dan wel figuurlijk bedoeld, want al spoedig werden er mes sen getrokken en is er gestoken. Opvoeding Ze komt tot een soort conclusie, een harde wel te verstaan. De inspectrice is ervan overtuigd, en hierin staat zij waarachtig niet 3lIeeo, dat er toch iets mankeert aan de opvoeding van de meisjes en jongens die bij haar worden gebracht. Meisjes en jongens uit alle la gen van de bevolking. Het is een fabeltje als gezegd wrordt dat de kinderen uit de zoge naamde hetere milieus, ook een betere opvoeding hebben ge had. Het tegendeel is vaak waar. „Opvoeding heeft mets met een bankrekening te ma ken", zegt mevrouw Ekels kort en bondig. En ze vervolgt met: „Ik beschuldig ook geen ouders, ook niet de ouders van kmde- Winkeldiefstal onder de jeugd komt vaak voor. ren van wie de opvoeding naar mijn bescheiden mening ver keerd is geweest. Een feit is echter dat wij allemaal veel te weinig tijd voor elkaar hebben: volwassenen onderling, jeugdi gen onderling, maar ook vol wassenen-kinderen en in het bijzonder ouders-kinderen. Dat is een feit, dat een gevolg is van de gejaagdheid waarmee wij moeten leven. Wat gebeurt er als pa thuiskomt van zijn werk? Hij is dood-op. Heeft weinig of geen fut meer. Wil niet gestoord worden in zijn krantje en na het eten moet naar het journaal worden gekeken. En passant kunnen de kleintjes nog even Bereboot kijken. Maar verder: mond dicht, pa kykt nieuws". De televisieprogramma's zijn voor mevrouw Ekels een pro bleem apart. Natuurlijk ziet zij ook wel dat het een nuttig com municatiemedium is en dat er leerzame programma's zijn. Aan de andere kant echter wor den er programma's opgedron gen je bent te weinig ener giek om de knop om te draaien omdat je niet weet wat je an ders moet doen die toch nau welijks de moeite waard 2ijn. „Vóór iemand 20 jaar wordt", zo zegt mr. Ekels, „heeft die al duizenden televisiehelden zien sneuvelen. Geleerden zijn het er al lang over eens dat dergelijke beelden met bevorderlijk zijn voor een evenwichtige ontwik keling van de jonge mens, laat staan kinderen. En hoeveel kin deren mogen met naar de Man van zes miljoen kijken? De spanning in huis is te snijden. Het is met voor mets dat men in Amenka bezig is met het opnemen en vertonen van anti- geweld filmpjes. Het gaat om een proef en de geleerden zijn uiterst nieuwsgierig hoe de uit komsten zullen zijn. De ver wachtingen schijnen echter hoog gespannen te zijn". Vereenzaming Het grootste gevaar van televisie vindt mevrouw Ekels de ver eenzaming, met name van de jeugd. Zij vïndt het al erg ge noeg dat, als het televisiepro gramma is afgelopen, vader en moeder vaak niets meer tegen elkaar weten te zeggen dan: welterusten. Erger vindt zij het dat de kinderen vereenzamen, ondanks het feit dat zij in de kamer zitten. Vooral de op groeiende kinderen hebben hun ouders nodig om mee te praten. Maar die ouders hebben televi sie-zaken aan hun hoofd en vragen te wachten tot het pro gramma is afgelopen. Des noods tussen twee program ma's door. Kinderen vereenzamen ook als vader en/of moeder 's avonds werken. Er zijn moeders, die de deur uit gaan als vader binnen komt, moe van zijn werk. Moe gaat scholen schoonmaken en pa moet ervoor zorgen dat de kinderen netjes gewassen op tijd naar bed gaan. Maar me vrouw Ekels begrijpt dat het voor vader wel eens moeilijk is om zich aan deze regels te hou den. Ook zijn er ouders die heel wei nig thuis zijn: pa directeur van een of ander bedrijf. Moet vaak op pad, is 's avonds nooit op tijd thuis om met het gezin te eten. De kinderen kunnen met met hun vader praten. Als de man dan eindelijk thuis is, wil hij ook wel eens met zijn vrouw praten, of moet naar kantoor om de zaken te regelen die gebeurd zijn tijdens zijn afwe zigheid. Vlaardingen Het kruispunt werking van het vrachtverkeer Westlandseweg/Marathonweg in Vlaardingen. zou geheel moeten worden ver- Dit is een conclusie van de amb- anderd voor een betere ver- telijke werkgroep voor verkeer en vervoer. Deze werkgroep Vlaardingen bezoekt, heeft zich beziggehouden met Momenteel is het vrij moeilijk om een studie over het wel en wee van de Marathon weg op de van het vrachtverkeer, dat Westlandseweg te komen. Het - verkeer van de Westlandseweg "■*- -m* heeft namelijk voorrang op de auto's van de Marathonweg. De werkgroep heeft nu een schetsplannetje ontwikkeld, waaruit blijkt dat het kruispunt geheel moet worden gerecon strueerd. De Marathonweg zou moeten worden aangesloten op het gedeelte van de Westlandse weg tot aan de opritten van de rijksweg. Hierdoor zou een fre quenter gebruik van de Mara thonweg in de hand worden gewerkt Uiteraard zouden de bewoners van de Floreslaan langs de Marathonweg op deze ma nier geconfronteerd worden met extra geluidsoverlast. Dit probleem moet volgens de ambtelijke werkgroep wor den opgevangen door het aan brengen van geluidsschermen. Het kruispunt West landseweg/Marathonweg Feike Asma aan het werk Maassluis Zondag is het precies vijftig jaar geleden dat Feike Asma nu vaste organist van de Grote Kerk te Maassluis werd benoemd tot organist. Dat gebeurde in de Gereformeerde Kerk te Den Helder. Reeds toen waren de verwachtingen hoog gespannen. Verwachtingen die nu werkelijkheid zijn geworden, want Feike Asma is reeds jaren een begnp voor orgelmuziek. Vele grammofoonplaten zijn in de loop der jaren van hem verschenen en in talnjke radioprogramma's en tele visie-ui tzendmgen was hij te horen en te zien Ter gelegenheid van zijn jubileum heeft hij gaarne zijn medewerking verleend tot het tot stand brengen van een grammofoonplaat waarop hij het hoofdorgel in de Grote- of Sint Laurenskerk te Rotterdam bepeelt. ,WE HEBBEN ONZE PERSOONLIJKE LENING BIJ DE RABOBANK AFGESLOTEN, DAT IS VERTROUWD EN SAFE" Bijkantoren: Van Hogendorplaan 49a tel. 3S.65.S5 Kethelweg 46, tel, 3S.6S.SS Dr. Wiardi Seckmansingel 1d tel. 35.65.55 De Loper 3, lel. 35.65.55. PRIJSPAKKERS TU1NARTIKELEN SPADE va14.95 TUINHARK va 6.80 DRUK-PLANTEN -IC ftC SPUIT v.alO.yD BLACK EN DECKER GEREEDSCHAPPEN 2 TOEREN BOORMACHINE 10 MM MET KLOPBOOR mei hulpstukken 4 O*7 van 217.- voor................ 1 O ook leverbaar met '077 13 mm van 317.- voorC1i" P. DE ZEEUW Azn. HOOGSTRAAT 71-73 VLAARDINGEN, TEL. 342219 O&d en goede raad Hoofdkantoor H Veerpleln 106, tel. 35.65.55 interieur en keuken architectuur schiedamseweg 53 tel. 010-357,43e vlaerdingan GOEDKOOP DOOR RECHTSTREEKSE LEVERING. Dayer 10 Vlaardingen tel. 010-342.058 FIJN FIETSEN OP EEN FIETS VAN HOOGSTRAAT 162 VLAARDINGEN TEL 343020 V m o o l-Ulio Eqó j J |u g>t- Maassluis De PPR blijft zeer actief m Maassluis. Vandaag is het Tweede Kamerlid Kees van Kuijen in de gemeente op werk bezoek. Belangstellenden kun nen vanavond nog gaan kijken in de bovenzaal van gebouw De Kern aan de P C. Hooftlaan. Morgen houdt de Maassluise af deling van de PPR echter weer een verkiezingsbijeenkomst Bij winkelcentrum Koningshoek staan PPR-aanhangers met kraampjes om allerlei informa tiemateriaal uit te delen. Het Tweede Kamerlid Dilia van der Heem uit Rotterdam zal van tien uur 's ochtends tot half een 's middags aanwezig zijn om met iedereen te praten over de zaken die de PPR de komende vier jaar wil realiseren. Schiedam De Max Tailleur- stichlmg houdt van 23 tot en met 27 mei weer een mzamelac- tie van gedragen kleding. Voor de actie geel Max de zak zijn reeds zakken verspreid. Van de opbrengst worden van iedere tienduizend kilo kleding of dne mensen een vakantie aangeboden of een reumapatie- nt een drieweekse kuurreis naar Bad Gastein in Oostenrijk. Mevrouw Ekels zoekt in haar bu reaulade en vist daaruit een dikke brief. Het is een betraan de afscheidsbrief van een meis je in de puberjaren. Vader en moeder hadden in hun ogen ai heel wat te stellen gehad met hun opgroeiende dochter. Zij wisten met goed raad met hun kind. Achteraf gezien niet zo verwonderlijk, want zij waren druk bezet (in zaken) en vaak en veel op reis. Zij hadden an dere besognes en als het kind dan met zijn problemen kwam, kwamen tegenstellingen naar boven. De kortsluiting met de ouders omschrijft het meisje als volgt (ter wille van de priva cy wordt de bnef met letterlijk geciteerd, red,): „Papa en ma ma. Ik houd nog steeds erg veel van jullie, maar jullie zijn er zo v/eimg. Het liefste zou ik ge woon met jullie willen praten. Maar, als dat gebeurt heb je altijd haast en geen tijd. Het lijkt dan of je helemaal niet wil luisteren. Een discussie gaan jullie uit de weg Niemand wil naar me luisteren, ook Miep (oudere zus) met. Aan wie moet ik mijn probleem kwijt? Die heb ik. Maar nu hoeft het met meer. Ik heb er lang over nage dacht, maar ik heb nu besloten om weg te gaan. Waar naartoe weet ik met".enzovoorts. Mr. Ekels: „Het kind zat vol met frustraties (overigens de zaak js op zijn pootjes terechtgekomen, hoor). Zij liet op een bepaald ogenblik de moed zakken. Er zijn echter ook jongeren die daardoor agressief worden Het kan hen allemaal mets meer schelen, zij worden meege sleurd met vnenden en vrien dinnen die met dezelfde frus traties rondlopen". Zij acht het daarom ontzettend belangrijk dat kinderen in hun eerste vijftien levensjaren thuis geborgenheid hebben en met vader en moeder kunnen pra ten. Mevrouw Ekels staat ook hierin met alleen. In één van de Ne derlandse politiebladen schnjft mr. A. N. Poot, hoofdinspecteur van de gemeentepolitie in Hen gelo: „En te late frustratietole rantie is erg belangrijk bij het ontstaan van agressie. Gebor genheid in de eerste levensja ren. genegenheid en erkenning doen mensen opgroeien tot evenwichtige leden van de maatschappij. Zij beschikken over het nodige zelfvertrouwen. Dat stelt de mensen in staat opkomende frustraties (bij het werk) te overwinnen. Wanneer echter een kind verwaarloosd wordt m deze belangrijke jaren en voortdurend is geblokkeerd in de bevrediging in de primai re behoeften, dan is de toleran tie genng. Ook lichamelijke factoren, zoals honger en over vermoeidheid spelen daarbij een belangrijke rol". Schiedam Het Mekka voor stripverzamelaars, maar tege lijk het wilde westen van Eu ropa, dat is België. Dat zegt Aad Sprong. Strips hebben de ze 29-jarige Schiedammer vaak ver over de grenzen gevoerd. „Het is alsof je een steen in het water gooit", zegt hij, „want ik ging mij in steeds wijdere cir kels oriënteren. In elk Neder lands huisgezin zwerft wel er gens een stripalbum, maar Bel gië is natuurlijk het summum. Dat land is het prikkeldraad van mijn leven". Aad Sprong is lid van Het Strip schap, het Nederlandse cen trum voor belanghebbenden in strips dat nu tien jaar bestaat De ruilbeurs, die Het Strip- schap geregeld houdt, komt door toedoen van Sprong mor- genochtend m zaal Tivoli aan de Nieuwe Haven 237 m Schie dam. Niet-Ieden betalen een rijksdaalder toegang, 's Mid dags om twee uur houdt het schap daar zijn zeventiende al gemene ledenvergadering. „Op die ruilbeurzen heb je de altijd-kom ers, die nooit een kans laten voorbijgaan om aan nieuwe stnps te komen. Van mij zeggen ze ook, dat ik een fanatiek verzamelaar ben. Maar ik voel mij meer een kat-uit-de- boom-kijk-mens. Wel ben ik er altijd mee bezig. Met strips. Op vakanties heb ik veel zeldzame strips opgedaan. Ik vind dat hartstikke fijn, want hoeveel mensen heb je met die op va kantie gaan en zich de hele tijd druk maken over eet- en slaap toestanden". zegt Aad Sprong. Zo bezocht hij in Belgié onder anderen tekenaars als Bob de Moor, Jacques Martin, Jean Pol, Mare Sleen, een paar keer Willy Vandersteen, en Hergé, en in Nederland heeft hij een gere geld contact met Marten Toon der, Dick Bruynesteyn, Daan Jippes, Willy Lohman en Mar tin Lodewijk. Schiedam Na een tip van een buurtbewoner heeft de politie in Schiedam-Oost een dief aan gehouden. De 18-jange M. C. W. P. werd in de Dieselstraat be trapt bij het stelen van benzine uit een geparkeerde auto. De Rotterdammer wordt op het hoofdbureau nog verhoord om dat de recherche wat vraagte kens zet bij de goederen die hij in zijn auto had. Bovendien klopte het kenteken van de wa gen niet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3