Henrique Manuel Jubileumconcert Lions-Nederland Beroeps verboden Country Westernfestival Lee Singers ©rg©ie©neept va» K®®§ Boib§ Hard-edge vol eenvoud Jazz Junket rt - 'Vr - SP Stoneware Tlae Jfölmïay Casts Slagers A. G. and Kat© Calyx L'T^?4£i VRIJDAG 20 MEI 3977 vD/somv Onder redactie van Chris van Bremen met bijdrage van Kor Kegel Bel naar 010-352066 Uitdrukking aan de revolutie van 1974, die tot de val van het regime Caetano leidde, is het werk van Henrique Manuel, zoals dat in het Vlaardingse Weeshuis te zien is Het is zijn eerste tentoonstelling in ons land, die 1x1 samenwerking met de Stichting Rood Vlaardmgen tot stand is gebracht. De kunstenaar werd in 1945 in Lissabon geboren en ontving zijn opleiding aan de school voor Decoratieve Kunsten Antonio Arroio" in de Portugese hoofdstad. Manuel is schilder, tekenaar en graficus. Een eerste prijs ontving hij in 1973 op de Biennale van Jonge Kunstenaars in Villa Nova de Famah- co (Portugal). Behalve in eigen land was zijn werk te zien op tentoonstellingen in Belgie, Italië en Frankrijk. In de de in tentoongestelde werken herkent men de bevrijding van de onderdrukking: voor het eerst sinds jaren is het de Portuge zen mogelijk om kritiek te uiten. De tentoonstelling, die plaats vindt onder auspiciën van de Culturele Raad Vlaardm gen, is dagelijks te bezichtigen van 12 tot 17 uur, op vrijdagavond bovendien van 19 tot 21 uur en op zaterdag van 10 tot 17 uur, en blijft tot en met 4 juni. Ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan van Lions-Nederland wordt er op donderdag 26 mei m de Nederlands Hervormde kerk m Maasland een jubileumconcert gehouden. Medewerking hieraan verlenen het koor Ju bilate Deo uit Den Haag en het orkest onder leiding van Hans Hierck. Lions-Nederland is een organisatie, die zich bezighoudt met het opzetten en uitvoeren van allerlei sociale projekten In Nederland tellen we in totaal zo'n honderdvijftig Lions clubs, één is in Maasland gevestigd. In dit zilveren jubileum jaar hebben de Lions 2ich voorgenomen een aantal projek ten van de grond te knjgen Dat zijn onder meer een nieuwe reddingboot in Den Helder, schrtjfrarr.en voor blinden en een ontwen- mngstehuis van verslaafden aan alcohol. Dit zijn alle projekten waar veel geld mee ge moeid is Daarom stellen de Lions van Maas land de gehele opbrengst van het juDileum- concert voor deze acties ter beschikking Venvacht wordt, dat de Hervormde kerk m Maasland donderdag uitverkocht zal zijn. Voor hen, die daar var. houden, is het programma bepaald aantrekkelijk Er zullen werken te gehore worden gebracht van Dia- belli, Handel en Mozart. De voornaamste kenmerken van de hard-edge zijn de eenvoud van de vormen, de harde contour en de veelheid van felle, contrasterende kleuren. Een kunstvorm dus, die een terugkeer tot evenwicht en vastgestelde orde betekent Zo schrijft Laurent La my dat in een boekwerkje, dat een tentoonstelling van Canadese kunst begeleidt. In deze collectie prenten, die werden bijeengebracht tussen 1970 en 1973, zijn Canadese kunstenaars vertegenwoordigd die werken vanuit eenzelfde artis tieke overtuiging: de helderheid van vorm en com positie, waarop de schildersgroep van de hard-edge zich baseert, staat lijnrecht tegenover alle spontani teit in andere werken. Er is dan ook geen sprake van dramatiek, toevalligheden, mysterie, duisternis of welke vormen van uitdrukking nog meer kunnen worden opgesomd. En toch heeft de hard-edgeschil der een zekere vrijheid. Het kleurgebruik en de manier, waarop zilver scherpe lijnen worden ge maakt, typeren de kunstenaar en halen hem volgens Lamy uit de anonimiteit. De strakke verdeling van het werk wordt verkregen door het gebruik van acrylverf, van kleuren zoals zij uit de tube worden gespoten, van de roller om de verf te verdelen en van kleefband om volmaakt rechte lijnen te kunnen maken. De hard-edge wordt door kenners omschreven als geometnsch-abstract. Het ontstaan ervan in Canada en de opkomst ervan is te danken aan invloeden vanuit de Verenigde Staten en Europa; grondleggers zou je kunnen zien in schilders als Gauguin vlakke kleuren), Cézanne (de natuur, voorgesteld in kegels cilinders en kubussen), Kandisky, Malevatch en Mondriaan. Een niet geringe rol in de opkomst van de hard-edge speelde het protest van de Plastid in Canada, die in 1955 een a manifest uitgaven waarin het „voortdurend streven" werd bepleit naar „zui- verhuid van de plastische elementen en hun orde ning" en naar, wat meer zegt, „de volmaakte vor men in een volmaakte orde". Dat kwam neer op het vervaardigen van de tweedimensionale schilder kunst. Bevrijd van de getekende vorm had de Jdeur zijn eigen zelfstandigheid veroverd. Laurent Lamy spreekt zelfs van een visueel feest. En dat is dan mee te maken m het 'stedelijk museum van Schiedam, Hoogstraat 112, waar de expositie van hard-edge gepaard gaat met het over zicht van Eskimo-kunst. Tot 6 juni. Beroepsverboden in West-Duitsland. Om deze zaak draait de tentoonstelling, die vanaf vandaag in het PSP-pandje aan de Schoolstraat 37 in Vlaardingen is te zien. Bij onze oosterburen doet zich de laatste jaren steeds meer de kwalijke zaak voor, dat mensen met politiek linkse ideeën, zich actief inzetten voor een bepaalde ideologie of bijvoorbeeld lid zijn van een linkse organisatie, de kans lopen te worden uitgeslo ten van functies bij de overheid. Daar staat tegen over, dat mensen met rechtse sympathieën of ster ker ex-nazi's, door de overheid als „betrouwbaar" worden bevonden en derhalve minder moeite heb ben bij het vinden van een overheidsbaan. Oscar van Alphen, fotograaf, maakte de fototen toonstelling om de waakzaamheid voor het ontstaan van dergelijke tendensen in Nederland te verhogen. D e zes-mans formatie Jazz Junket sluit zaterdag het dixieland-seizoen van de Schiedamse Riverside Club. Jazz Junket ontleent haar naam aan een trip door de wereld van de jazzmuziek. De leden van de groep hebben inmiddels stuk voor stuk hun sporen in de dixielandmuziek verdiend en zij zijn: Bert Fransen (klarinet-sax), Hans Herwarth (trombone), Adri Kor net (contrabas), Koos van den Hout (trompet en zang), Iwan de Waal (banjo en zang) en René Brons (slagwerk). Als vanouds wordt de avond gehouden in Zaal Tivoh aan de Nieuwe Haven 237 in Schiedam. De zaal gaat om negen uur 's avonds open. rn-m Schiedam Passage Theater Dagelijks 14,19 en 21.30 uur: WIE DAN LEEFT WIE DAN ZORGT talie leeftijden) Passage Blo Dagelijks 18.45 en 21.30 uur, maan dag en dinsdag om 14 uur: ALL THE PRESIDENTS MEN (alle leeftijden) 14 uur, behalve op maandag en dins dag SALTY, DE VROLIJKE ZEEL EEUW talie leeftijden) Sociëteit Q.T.? Vrijdag 20 mei DANIËL Robert Sedford en Dustin Hoffman in All the presidents men, journalistieke speurders Hoek van Holland staat aanstaande zaterdag in het teken van de country Sr western. Dit is het genre, dat sinds enige tijd weer een belangnjke plaats in de Nederlandse muziekwereld inneemt. In het wijkge- bouw de Hoekstee wordt daarom een country wes ternfestival gehouden. Dit gebeurt in samenwerking met de beheerscommissie van het gebouw en de orga nisatie berust bij Wim Pols. Het festival begint om half negen. De opening wordt dan symbolisch verricht door een act waar men nor maal gesproken eigenlijk voor naar Schotland zou moeten reizen, zo laat de organisator ons weten. Van Schotland gaat het west waarts naar Ierland. De folkliefhebbers komen ook aan hun trekken want dit is het land waar Stoneware haar inspiratie vindt Vro lijke deuntjes waarin voor al de fluit en harmonica een hoofdrol spelen. Dan wordt de grote sprong over de oceaan gemaakt naar Amerika, de baker mat van de countrymuziek. The Johnny Cash Singers A.G. and Kate vormen de top van het festival. Een groep, die reeds meerdere laten op haar naam heeft staan en regelmatig door Engeland toert, waar pla ten een stevige populariteit heeft opgebouwd. Tenslotte uit Hoek van Hol land zelf komt de groep Galyx, die de laatste jaren sterk ts opgeklommen en begin dit jaar optrad tij dens de 5e Tros Country International Show met ar tiesten uit binnen- en bui tenland. Galyx, die echte Ameri kaanse Nashville-country speelt waarin uiteraard pe- dal-steel gitaar en viool niet ontbreken, bracht al een el pee uit. Tijdens het optre den in de Hoekstee zullen opnamen worden gemaakt voor een live-elpee. Dit wordt verzorgd door het theaterbureau Het Wapen van Strijen, een bureau, dat naast volledige amuse mentsprogramma's ook over een eigen opnamestu dio en video-installatie be schikt. Het theaterburgau zal daar overigens een'de monstratie van geven. De gehele show zal op de ge luidsband en video worden vastgelegd. Tussen de optredens door zal Cees Dorlijn, voorzitter van de Europese Music As sociation, dan uit de doe ken doen wat de organisa tie zoal doet om de country muziek te promoten. De voorverkoop van kaar ten van het country wes- temfestival is inmiddels ge start Ze bedragen een rijksdaalder per stuk en zijn bij de VW aan de Rietdijkstraat 130 in Hoek van Holland en aan de zaal van de Hoekstee verkrijg baar. e Calyx v.' ï-tv Tbe Johnny Cash Singers A.G. and Kate Vijfendertig studenten van de universiteit Lee College uit Tennessee in de Verenigde Staten vormen tezamen The Lee Singers. Dit koor houdt donderdagavond 26 mei om acht uur een concert in de Schiedamse Haven- kerk aan de Lange Haven 70. De zangers hebben al vele malen een toer- nee door Europa gemaakt en hebben reeds bekendheid verworven onder andere in En geland, Frankrijk, Portugal, Spanje, Duits land, Zwitserland en Oostenrijk. Naast uitvoeringen voor radio en tv heeft het koor ook concerten gegeven in vele concertzalen en theaters. Zeven jaar geleden brachten The Lee Sin gers Nederland een eerste bezoek. Men kon toen kennis maken met een eersteklas mu ziekgroep waarbij spontaniteit gecombi neerd bleek t j gaan met discipline en gevoe ligheid met vuur. Naast voornamelijk gospelliederen ringen The Lee Singers ook klassieke werken en populaire songs. De toegang tot het concert in Schiedam is geheel vrij. Voor verdere inlichtingen kan men zich wenden tot telefoon 070-635929. Koos Bons is de organist, die aanstaande zaterdagavond om kwart over acht de con certserie in de Immanuelkerk in Maassluis inluidt. Het gaat hier om een eerste concert in de serie van drie waar verschillende grote orgelwerken m zijn opgenomen. Voor de andere concerten zijn Addie de Jong en Jaap Kroonenburg respectieve lijk organist in Rotterdam en Maassluis uitgenodigd. Op het concert van zaterdag staan de vol gende orgelwerken op het programma: pre ludium en fuga in Es van Bach en een orgeltranscriptie over de bekende aria S'cha- fe kónnen sicher weiden, eveneens van Ba ch, suite (1961), en drie koraalvoorspelen van Koos Bons. Het concert zal worden besloten met vier delen uit de grootste eerste orgel- symfonie van Vierne. De toegangsprijs voor het muzikale gebeu ren bedraagt drie gulden, de jeugd betaalt twee gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5